پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالتاریخچه ارز دیجیتال ؛ چگونگی پیدایش رمز ارز ها + علت
تاریخچه ارز دیجیتال ؛ چگونگی پیدایش رمز ارز ها + علت عکس

تاریخچه ارز دیجیتال ؛ چگونگی پیدایش رمز ارز ها + علت

February 10, 2023
65
0

تاریخچه ارز دیجیتال و علت پیدایش رمز ارز ها موضوع جذاب و قابل توجهی است که قصد داریم در مقاله امروز به آن بپردازیم. طبق بررسی‌ها و تحقیقات به عمل آمده در حوزه ارزهای دیجیتال به این نتیجه رسیده‌اند این نوع مبادله و معامله پتانسیل و قدرت کافی برای تغییر تفکرات جامعه در مورد پول و ثروت را دارد. پیدایش ارزهای دیجیتال شناخته شده مانند بیت کوین، اتریوم و … که در حالت الکترونیکی مبادله می‌شوند باعث شده است تا بانک مرکزی جهانی تحقیقی در خصوص دلیل پیدایش آنها را در دستور کار خود قرار دهد.

تاریخچه پیدایش ارز های دیجیتال

به نظر می‌رسد ؛ کمتر کسی وجود داشته باشد که نداند ارز دیجیتال یا بیت کوین چیست اما اینکه تاریخچه ارز دیجیتال و علت پیدایش رمز ارز ها چیست را نداند کاملا منطقی است.  در اینجا به طور کامل و با دانش کافی در خصوص تاریخچه ارز دیجیتال و  ماهیت ارز دیجیتال صحبت کرده و این مورد را به طور آگاهانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ارزهای عمومی موجود در بازارهای جهانی کاملا به صورت محسوس و فیزیکی هستند.در حالی که ارزهای دیجیتال ماهیت الکترونیکی داشته و در بستر مجازی خرید و فروش می‌شوند. البته نسخه‌های فیزیکی پول‌های رایج در حال حاضر که بین عموم مردم تبادله می‌شوند در بیشتر مواقع در حالت الکترونیکی جا به جا می‌شوند .

اما شما می‌دانید که اگر بخواهید می‌توانید در کسری از ثانیه آنها را در دستان خود داشته باشید. به عنوان مثال، دریافت پول از عابر بانک. در حالی که ارزهای دیجیتال به هیچ وجه قابلیت دسترسی فیزیکی را پیدا نمی‌کنند و تحت هیچ شرایطی از شبکه‌های کامپیوتری خارج نخواهند شد.

چگونگی پیدایش ارز های دیجیتال و تاریخچه ارز دیجیتال

چگونگی پیدایش ارز های دیجیتال و تاریخچه ارز دیجیتال

در خصوص پیدایش ارزهای دیجیتال و تاریخچه ارز دیجیتال ؛  می‌توان گفت؛ سیر تحول نظام پول، افزایش سریع و قابل توجهی داشته است. در چند دهه اخیر، تمرکز بر روی پول بود که به تدریج این دقت بر روی نوع و نحوه انتقال پول نیز انجام گرفت. به عبارتی؛ راحت و ساده شدن نقل و انتقالات مطرح شد.

در همین زمان بود که دیجیتالی شدن پول شروع  و استارت پیدایش ارزهای دیجیتال خورد شد . اولین رمز ارزهای قبل از بیت کوین کمی با بداقبالی روبرو شدند و سپس بیت کوین وارد ماجرا شد و توانست خود را در دل معامله گران جای دهد. قبل از بیت کوین، ارزهایی مانند دیجی کش (DigiCash)، هش کش (Hashcash) و بیت گولد (Bit Gold) و وجود داشتند که ظهور آنها به دیوید چاوم بازمی‌گردد.

در سیستم هش کش برای کنترل و مهار تورم هیچ برنامه‌ای مدون نشده بود که این موضوع در بیت کوین مورد توجه قرار گرفت. البته این راه حل به دست ساتوشی ناکاماتو انجام گرفت که درآمد مستقل و کنترل صرافی غیر متمرکز را در پیش گرفت.ساتوشی ناکاموتو به عنوان اولین و تاثیرگذارترین فرد در زمینه چگونگی پیدایش ارز های دیجیتال است.

طی بررسی‌های انجام شده از منابع مختلف ، به این نتیجه رسیده‌اند که ساتوشی مالک بیش از 5 درصد از دارایی‌های بیتکوین در کل جهان است. همین شرایط باعث شده است تا از ناکاموتو به عنوان مخفی‌ترین ثروتمند در جهان یاد شود. ساتوشی در ابتدا یک تکنولوژی جدید ارائه داد که به صورت پیش فرض فقط جنبه مالی آن به چشم می‌آمد.

او در آن موقعیت ، دنبال راهی برای ارتقای سیستم پرداخت به جای محیط بانکی بود. در آن زمان ، موضوع بلاکچین مطرح شد که زنجیره‌ ای از امضاهای دیجیتال در بستری به همین نام بود. در این حالت، تمام تراکنش‌ها توسط امضای تکنولوژی بلاکچین و به دست توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال انجام می‌شد که بدون نیاز به واسطه می‌توانستند کارهای خود را پیش ببرند.

مطالعه بیشتر : برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه مطالب مربوط به مقاله به گردشگری متاورس چیست؟ تاثیر Metaverse بر صنعت گردشگری + آینده را به شما پیشنهاد میکنیم .

مهمترین ارز دیجیتال

مهمترین ارز دیجیتال

در موضوع چگونگی پیدایش ارز های دیجیتال ، می‌توان گفت این نوع دارایی‌های مجازی در چند نوع اصلی ارز دیجیتال ، ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) و  مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند. تکنولوژی بلاکچین که اساس ارزهای دیجیتال را به بازار می‌شناساند رایج‌ترین نوع آن است. طبق بررسی‌های به عمل آمده از پلتفرم قدرتمند کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) می‌توان به این نتیجه رسید که حدود 21000 ارز دیجیتال وجود دارند. پلتفرم کوین مارکن کپ به بررسی قیمت‌ها و ارائه اطلاعات کلی در خصوص ارزهای دیجیتال می‌پردازد.

ارز دیجیتال بانک مرکزی

علت پیدایش رمز ارزها و اهمیت موضوع ارز دیجیتال بانک مرکزی، بانک مرکزی در هر کشور وظیفه و مسئولیت صدور و نظارت بر این نوع ارز دیجیتال را به عهده دارد. صندوق بین المللی پول ادعا دارد که حدود 100 کشور بررسی ارز دیجیتال بانک مرکزی و نکات مربوط به آن را در یک سطح کاملا برابر مورد توجه قرار می‌دهند.

ارزهای دیجیتال در جهان چه عملکردی داشته‌اند؟

ارزهای دیجیتال در جهان چه عملکردی داشته‌اند؟

با توجه به تاریخچه ارز دیجیتال و آن ها ، اهمیت این نوع ارز در کل جهان نیز قابل توجه است حتی اگر به اندازه آمریکا نباشد. طبق بررسی‌های به عمل آمده از ارز دیجیتال بانک مرکزی می‌توان به این نتیجه رسید که حدود 10 کشور در این زمینه خوب عمل کرده‌اند که چین این رویه مطلوب را همگام با ارز دیجیتال بانک مرکزی به طور رسمی پی گرفته است. یوان دیجیتال چین به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های قابل توجه بود از سال 2014  کار خود را شروع کرده است.

پیشرفت این کشور در زمینه ارزهای دیجیتال نیز قابل تقدیر است. آنها طی یک فعالیت جالب حدود میلیون‌ها ارز دیجیتال را توسط قرعه کشی پرداخت کرده‌اند تا به اهمیت و قابلیت مبادله آن اشاره کنند. به تمام اشخاصی که در قرعه کشی برنده می‌شدند، ارز دیجیتال بانک مرکزی رایگان اعطا می‌شد تا بتوانند این نوع ارزها را در مکان مورد نظر خود از قبیل مغازه‌های محلی مورد مبادله قرار دهند.

کشور چین به محض موفقیت در این پروژه، قصد دارد تا این روش را به صورت ملی برگزار کرده و پلتفرم عمومی آن را گسترش دهد. کشورهایی چون عربستان نیز در حال فعالیت بر روی چنین پروژه‌‌ای هستند تا بتوانند از طریق بلاکچین، معاملات خود را در بین مناطق مختلف انجام دهند. با این حساب، طبق پیش بینی‌های تسلر، آینده درخشان و قابل توجهی برای ارزهای دیجیتال مشاهده می‌شود.

قدیمی ترین ارز دیجیتال

قدیمی ترین ارز دیجیتال

اولین و قدیمی ترین ارز دیجیتال دنیا که در سال 2008 تولید و در سال 2009 به صورت عمومی در رسانه‌ها مطرح شد ، بیت کوین نام دارد که آغاز گر تاریخچه ارز دیجیتال بود. خالق بیت کوین که همواره جزو موارد مورد بحث در مجامع بین‌المللی بوده ساتوشی ناکاموتو نام دارد که هنوز از هویت حقیقی او اطلاعاتی در دست نیست.

تاثیر ارز دیجیتال بر زندگی افراد

با پیدایش ارزهای دیجیتال اگر آمریکا مسئولیت استفاده از این ارزها را به طور کامل بپذیرد مسلما در آینده قصد خواهد داشت تا از آن به عنوان جایگزین مناسبی برای پول نقد استفاده کند. علاوه بر این، سرعت انتقال در آن را نیز ، مورد توجه قرار می‌دهد. طبق بررسی‌های جدیدی که بر روی ارزهای دیجیتال انجام می‌شود به این نتیجه رسیده‌اند .

 باید این ارز نوپا بتواند با تمام مزیت‌های خود به عنوان یک ارز رایج در بین مردم، همانقدر محبوب باشد که پول کاغذی است و به همان اندازه در دسترس باشد.تمام افراد باید بتوانند از ارزهای دیجیتال به طور برابر و مساوی استفاده کنند. البته طی بررسی‌های مرتبط، به این نتیجه رسیده‌اند که اگر تراکنش‌ها و معاملات در بستر آفلاین نیز، انجام شود .

قابلیت ارزهای دیجیتال بیشتر به چشم می‌آید. به این حالت که دو شخص بتوانند بدون اینکه به وای فای یا اینترنت دسترسی داشته باشند ارز دیجیتال بانک مرکزی را با یکدیگر معامله نمایند.کارها و فعالیت‌های زیادی وجود دارند که در سایه سرمایه گذاری می‌توان از پیدایش ارزهای دیجیتال سودآوری مطلوبی به دست آورد. به نظر می‌رسد، ارزهای دیجیتال پتانسیل کافی برای رشد در بین تمام جوامع را دارند. در این باره می‌توانید به اینترنت در زمان ظهور اولیه خود و حال که پیشرفت فضایی داشته است، دقت کنید.

مزایای پیدایش ارزهای دیجیتال

اولین و مهمترین مزیت پیدایش ارزهای دیجیتال، پرداخت سریع آن است.  به عنوان مثال؛ در مورد حواله‌های سیمی (ACH) که امکان داشت چند روز برای تایید تراکنش‌های مالی آن طول بکشد. در حالی که با وجود ارز توکن حواله‌های سیمیاین تراکنش‌ها در کمترین زمان ممکن انجام می‌شوند.

علاوه بر این با پیدایش ارزهای دیجیتال معاملات ارزی شامل پرداخت‌های سریع بوده و بسیار ارزان‌تر هم انجام می‌شوند چرا که؛ کارمزدهای مشمول ارز دیجیتال در نقل و انتقالات بین کشوری، بسیار پایین‌تر از نوع دیگر معاملات است. همچنین نقل و انتقالات هنگفت پول در آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل ممکن است با مشکل مواجه شود. در حالی که نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال در هر ساعت از شبانه روز بدون کوچکترین مشکل و با سرعت تمام قابل انجام است.

به طور خلاصه می‌توان گفت، پیدایش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین که مستقل و غیر متمرکز هستند، در برابر هرگونه نفوذ، سانسور و هک مقاومت بالایی دارند. متن باز و شفاف هستند. در نهایت؛ معاملات به صورت همتا به همتا و کاملا شخصی و اختصاصی است. به عبارت ساده‌تر، افراد می‌توانند بدون دخالت سازمان‌های نظارتی و بدون تایید گرفتن از آنها به صورت کاملا مختارانه، اقدام به تراکنش نمایند. به این صورت هزینه نقل و انتقال هم پایین خواهد آمد چرا که واسطه‌ای وجود ندارد که کارمزد دریافت کند.

مزیت دیگر پیدایش ارزهای دیجیتال، امکان استفاده از آن برای تمام افراد است. همچنین اشخاصی که حساب بانکی ندارند می‌توانند در معاملات خود از قابلیت ویژه ارزهای دیجیتال استفاده کنند. طبق برآوردهای انجام شده در سال 2019، حدود هفت میلیون خانواده آمریکایی هیچ حساب بانکی ندارند. این میزان برای کل جهان حدود دو میلیارد نفر است.

اگر در کشورهای مختلف، ارزهای دیجیتال به طور رسمی راه اندازی شود، بدون اینکه نیازی به بانک وجود داشته باشیم، می‌توانیم معاملات خود را از طریق ارزهای دیجیتال و در بستر مجازی انجام دهیم. با پیدایش ارزهای دیجیتال، دولت نیز می‌تواند پرداخت‌های راحت‌تری داشته باشد. به عنوان مثال، در صورت ارائه بن خرید و حتی یارانه‌ها این کار در نهایت سرعت و با دقت انجام می‌شود.

تاریخچه ارز دیجیتال در ایران

در گذشته فضای فرهنگی و اجتماعی کشورمان به نوعی بود که اگر تحولی در جهان شکل می‌گرفت، با سرعت بسیار کمی این تحول وارد کشورمان می‌شد. اما در دهه‌های اخیر به دلیل پیدایش اینترنت و سرعت باورنکردنی انتقال اطلاعات، تقریبا تمامی مفاهیم نوین همزمان با شکل‌گیری در کل جهان در کشور ما نیز توسعه داده می‌شوند. تاریخچه ارز دیجیتال در ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تقریبا همزمان با کل دنیا یعنی در سال 2008 مصادف با سال 1387 هجری شمسی، این تکنولوژی وارد کشورمان شد.

معایب ارزهای دیجیتال

معایب ارزهای دیجیتال

مهمترین مشکل برای ارزهای دیجیتال ، نحوه آموزش به کاربران در استفاده از آن است که به نظر می‌رسد، زمانبر باشد. سادگی و روان بودن کارها باید در اولویت قرار گیرد. برق مورد نیاز برای استفاده از ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است که به دنبال آن هزینه‌های بیشتری را به وجود می‌آورد. البته این مورد برای ارز دیجیتال بانک مرکزی خیلی قابل توجه نیست. تغییر ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال نیز، از مشکلات اساسی آنها است.

کلام آخر

در این مقاله به این سوال که ” چرا ارزهای دیجیتال بوجود آمدند؟ ” پاسخ دادیم. اشخاصی که ارزهای دیجیتال را می‌پسندند، به این نکته واقف هستند که مبادلات در بستر این ارزهای مجازی، فواید و مزایای بسیار زیادی برای آنها دارد. اولین مزیت پیدایش ارزهای دیجیتال ، عدم دخالت دولت و واسطه ، عدم جعل و انکار، بدون ردیابی و کاملا محرمانه و خصوصی است. برخی افراد آگاه در این زمینه، می‌دانند که اگر نیروهای انسانی برای نقل و انتقال معاملات حذف شوند، فساد و اشتباهات تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند.

 

سوالات متداول

1 – مزایای پیدایش ارزهای دیجیتال چیست ؟

اولین و مهمترین مزیت پیدایش ارزهای دیجیتال، پرداخت سریع آن است.  به عنوان مثال؛ در مورد حواله‌های سیمی (ACH) که امکان داشت چند روز برای تایید تراکنش‌های مالی آن طول بکشد. در حالی که با وجود ارز توکن حواله‌های سیمیاین تراکنش‌ها در کمترین زمان ممکن انجام می‌شوند.

2 – مهمترین معایب ارزهای دیجیتال چیست ؟

مهمترین مشکل برای ارزهای دیجیتال ، نحوه آموزش به کاربران در استفاده از آن است که به نظر می‌رسد، زمانبر باشد. سادگی و روان بودن کارها باید در اولویت قرار گیرد. برق مورد نیاز برای استفاده از ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است که به دنبال آن هزینه‌های بیشتری را به وجود می‌آورد.