پارسیان کریپتو
خانه
NFT چیست؟ همه چیز درباره NFT + توکن غیر مثلی چه کاربردی دارد؟ عکس

NFT چیست؟ همه چیز درباره NFT + توکن غیر مثلی چه کاربردی دارد؟

January 20, 2023
2753
0

تحولات عصر دیجیتال مفاهیم نو، با سرعتی باورنکردنی، شبیه به ابرهای باران‌زا در حال سایه گسترانی بر روی تمامی ابعاد زندگی بشریت هستند؛ یکی از این مفاهیم نوظهور، NFT (Non Fungible Token) است. Non Fungible Token در لغت به معنی توکن غیرقابل معاوضه بوده و کاربردهای فراوانی دارد. در خصوص این مفهوم (به دلیل نوظهور بودن آن) در بین منابع فارسی‌زبان اطلاعات بسیار متناقض و غیرقابل درکی وجود دارد؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به طور جامع و دقیق و البته به زبانی ساده به آن بپردازیم.

تصورات غلط در مورد NFT

پیش از آنکه به سوال «NFT چیست؟» پاسخ بدهیم قصد داریم به سوال «NFT چه چیزهایی نیست؟» بپردازیم. همانطور که احتمالا شما هم شنیده‎اید، در سال‌های اخیر افراد زیادی از طریق خرید و فروش یک سری نقاشی ساده و گاهی بی‌مفهوم، سودهای میلیون دلاری کسب کرده‌اند؛ همین وقایع باعث شد تا تصورات غلطی در رابطه با واژه NFT در ایران شکل بگیرد.

یکی از آن تصورات این بود که یک نقاش زبردست می‌تواند با ساخت NFT رایگان و فروش آن سودهای کلانی کسب کند؛ و یا یکی دیگر از تصورات غلط که هنوز هم در کشور ما رایج است، تصور میلیاردر شدن به واسطه‌ی خرید و فروش NFT می‌باشد.

این تصورات نه اینکه به ذات غلط باشند، بلکه به دلیل عدم درک درست از ماهیت واقعی توکن‌های غیرقابل تعویض، آن‌ها را غیرحرفه‌ای و ناصحیح می‌دانیم. لذا از شما دعوت می‌کنیم با مطالعه‌ی این مقاله تا انتها، به درک درستی از توکن‌های غیرقابل تعویض رسیده و با آگاهی کامل، بسته به شغل و شرایط اجتماعی خود از فرصت‌های نهفته در آن بهره‌مند شوید.

NFT چیست؟

ان اف تی چیست

جهانی دیجیتالی را تصور کنید که با پیشرفت تکنولوژی به مرور زمان در حال شکل‌گیری است؛ ما به این جهان دیجیتالی که به طور موازی با جهان فعلی در حال زندگی در آن هستیم، متاورس می‌گوییم. NFT در این جهان موازی، جایگاه سند مالکیت در دنیای فیزیکی را دارد. وقتی شما در دنیای فیزیکی که در آن زندگی می‌کنید، خانه یا هر دارایی دیگری را می‌خرید، به منظور اثبات مالکیت خود یک سند بابت آن دریافت می‌کنید که در سازمان ثبت اسناد به ثبت رسیده و مقبولیت قانونی نزد یک سازمان متمرکز را دارد.

NFT در دنیای دیجیتال، سند مالکیت دارایی‌های دیجیتال شماست. این دارایی‌ها شامل زمین، ساختمان، آواتار، پوشاک و… می‌باشند. لذا مهم‌ترین نکته در تعیین ارزش هر NFT، این است که ابتدا بدانیم سند چه دارایی‌ای بوده و آن دارایی چه کاربردی دارد. پس در پاسخ به سوال NFT چیست؟، می‌توانیم بگوییم یک توکن یا دارایی دیجیتال بوده که از طریق رمزنگاری کردن داده‌ها، هر فایلی یا داده‌ای را تبدیل به دارایی دیجیتال می‌کند.

تفاوت NFT و ارز دیجیتال

تفاوت NFT و ارز دیجیتال

برخی بر این باورند که NFT نوعی ارز دیجیتال است. این تصور کاملا اشتباه است؛ در این بخش قصد داریم تفاوت بین این 2 را بیان کنیم.

پیشنهاد مطالعه: ارز دیجیتال چیست 

همانطور که در پاسخ به سوال NFT چیست؟ گفتیم، این مفهوم، سندی است است برای دارایی‌های دیجیتال شما. اما ارزهای دیجیتال، دارایی‌هایی هستند که قابلیت تقسیم شدن به واحدهای کوچکتر را داشته به طوری که واحدهای کوچکتر نیز دارای ارزش هستند. اما ان اف تی ها دارایی‌ها هستند که امکان تقسیم آن‌ها به واحدهای کوچکتر وجود نداشته و هر واحد آن به دلیل کاربردی که دارد ارزشش تعیین شده و قابل معامله است.

به منظور درک بهتر موضوع مثالی می‌زنیم. فرض کنید در دنیای فیزیکی 1 میلیون تومان پول دارید و آن را از طریق دستگاه ATM به حساب دوست خود به صورت قرض واریز می‌کنید. دوست شما پس از 1 هفته این پول را به شکل اسکناس‌های 100 هزار تومانی به شما پس می‌دهد؛ آیا در ارزش پول شما تغییری ایجاد شده؟ (با در نظر نگرفتن تورم)

مسلم است که هیچ تغییری در ارزش آن پول ایجاد نشده چرا که هر اسکناس 100 هزار تومانی، واقعا 100 هزار تومان ارزش داشته و 10 عدد از آن‌ها مساوی هستند با همان مبلغ پولی که از طریق دستگاه ATM منتقل نموده بودید.

اما حالا تصور کنید که یک برگ سند 6 دانگ از یک خانه را به صورت امانت به فردی می‌دهید و آن شخص هنگام عودت، برگه را به صورت فیزیکی به 6 قسمت تقسیم کرده و آن را به شما پس بدهد؛ آیا حالا ارزش این 6 تکه کاغذ با آن برگ سند اولیه برابر است؟ باز هم واضح است که اینطور نیست و دیگر آن سند ارزش و اعتبار اولیه را ندارد.

مثال اول تعریف ارزهای دیجیتال می‌باشد. به عنوان مثال فرض کنید 1 بیت کوین دارایی دارید؛ اگر آن را به 2 بخش شامل 0.5 بیت کوین تقسیم کنید هر بخش دارای ارزشی به میزان نیمی از دارایی اولیه دارد.

مثال دوم نیز به مثابه ان اف تی است. یعنی اگر شما یک سند از یکی دارایی دیجیتال مثل12 قطعه زمین را داشته باشید، امکان تقسیم آن به چند بخش کوچک‌ تر را ندارید؛ به همین دلیل به این اسناد توکن غیر مثلی یا توکن غیرقابل معاوضه گفته می‌شود.

در این بخش نیز سعی کردیم، پاسخ عمیق‌تری به پرسش  NFT چیست؟ بدهیم. سعی می‌کنیم در ادامه مقاله نیز این مفهوم نوظهور و پرکاربرد را در ابعاد مختلف بررسی خواهیم کرد.

بهتون پیشنهاد میکنم مقاله تاریخچه NFT را مطالعه کنید.

ارزش NFT

ارزش NFT

پس از اینکه همه چیز در مورد NFT را توضیح دادیم، حال وقت آن رسیده که در مورد ارزش NFT نکاتی را ارائه دهیم.

در حال حاضر به دلیل اینکه هنوز این اسناد دیجیتالی جایگاه واقعی خود را در جامعه پیدا نکرده‌اند، ارزش آن‌ها بیش از هر چیزی به میزان کمیابی آن‌ها وابسته است. پارامتر میزان کمیابی متغیری است که بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص شده و تعیین کننده‌ی ارزش هر NFT می‌باشد.

به عنوان مثال اگر یک فروشگاه اکسسوری در دنیای فیزیکی تصمیم به فروش یک دستبند در متاورس را داشته باشد بایستی ابتدا برای آن یک ان اف تی ساخته و آن را در سایت های فروش NFT به فروش بگذارد. همانطور که گفتیم در حال حاضر به دلیل نوظهور بودن این مفهوم، اصلی‌ترین عامل تعیین ارزش برای این دستبند میزان کمیابی آن است.

مثلا اگر کمپانی سازنده تشخیص دهد که احتمالا 1000 نفر تقاضای خرید این کالا را داشته و 500 نسخه از آن تولید و عرضه شود میزان کمیابی 2 برابر شده و به همان نسبت ارزش آن بیشتر خواهد شد.

ارز دیجیتال NFT چیست؟

ارزدیجیتال NFT

برخی به اشتباه بر این باور هستند که NFT یک ارز است. به همین دلیل هم به دنبال پاسخ برای پرسش ارز دیجیتال NFT چیست؟ هستند. این سوال تا حدی اشتباه است چرا که همانطور که در بخش NFT چیست؟ توضیح دادیم این مفهوم تفاوت‌هایی با ارز دیجیتال دارد.

ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و… دارایی‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم نمود و آن‌های بخش‌های کوچک‌تر را نیز معامله نمود. در صورتی که توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTها تقسیم‌پذیر نمی‌باشد. لذا در پاسخ به پرسش ارز دیجیتال NFT چیست؟ ابتدا باید بگوییم این توکن‌ها، ارز دیجیتال نیستند. پس از آن نیز می‌توانیم شما را به مطالعه بخش‌های قبلی این مقاله که به تعریف NFT پرداختیم ارجاع دهیم.

توکن NFT چیست؟

توکن NFT چیست؟

اگر بخواهیم تاریخچه توکن را بیان کنیم می‌توانیم رد پای بازی‌ها را بیابیم. بازی‌های موبایلی و کامپیوتری که در آن‌ها شخص گیمر، به اقدام به کسب دارایی‌هایی همچون سکه، لباس، اسلحه و… نموده و از هر یک با اهداف مختلف استفاده می‌کند.

به کمک سکه‌ها، اقدام به خرید و معامله نموده و از دیگر دارایی‌ها در جهات مختلف بهره می‌برد. لذا در پاسخ به پرسش توکن NFT چیست باید بگوییم که این نوع توکن، یک دارایی دیجیتال بوده که برعکس ارزهای دیجیتال، غیر مثلی و غیرقابل معاوضه می‌باشد.

انواع ان اف تی

ان اف تی ها بسته به نوع کاربردشان، انواع مختلفی دارند. در این بخش به معرفی برخی از انواع NFT ها و ویژگی‌های هر کدام خواهیم پرداخت.

 • NFT آواتار

NFT آواتار

هر فردی می‌تواند در دنیای مجازی متاورس، با ظاهر دلخواه خود حضور یابد و در این راستا هیچ محدودیتی وجود ندارد. مثلا یک فرد دارای معلولیت جسمی، می‌تواند آواتاری بدون معلولیت داشته و محدودیت‌ها را فراموش کند.

در طراحی و تعیین ظاهر آواتار که یک نسخه‌ی مجازی از شماست، اختیار عمل به دست خودتان است و بسته به میزان خلاقیت و سلیقه‌ی خود می‌توانید یک نسخه‌ی خوش‌استایل و خوش‌تیپ که همیشه آرزویش را داشتید از خود ساخته و وارد این دنیای مجازی کنید.

برای اینکه بتوانید آواتار خود را مشاهده نموده و آن را در پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین جابه‌جا کنید نیاز است که آن را به زبان مشترک و قابل فهم برای این پلتفرم‌ها تبدیل کنید. این زبان مشترک را NFT می‌نامیم.

این نوع از ان اف تی، یک ویژگی بارز دارد و آن هم تک‌نسخه‌ای بودن است. یعنی برای اینکه افراد هویتی واحد در متاورس داشته باشند، از هر آواتار فقط یک نسخه تولید شده و بیشترین میزان کمیابی را دارند. البته این یک قانون نیست و می‌توان میزان تعداد نسخ آواتار را افزایش و میزان کمیابی را کاهش داد؛ اما بایستی دید که کسی حاضر خواهد شد آواتار فردی دیگر را خریداری کرده و در قالب آن آواتار به زندگی در متاورس بپردازد.

این اتفاق زمانی دور از ذهن نخواهد بود که یه فرد محبوب و سلبریتی این اقدام را انجام دهد؛ در این صورت احتمالا طرفداران وی تمایل به خرید آن حتی به عنوان یک آیتم از کلکسیون دارایی‌های خود خواهند داشت.

 

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست ؟ همه چیز درباره فناوری Blockchain و انواع آن

 • NFT زمین

NFT زمین

یکی دیگر از دارایی‌های پایه در متاورس، زمین یا LAND است. زمین‌های مجازی که در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری را پیدا کرده، شاید همانند دیگر مفاهیم متاورس، اندکی مبهم باشند؛ اما این مفهوم نیز در عمل بسیار ساده است. زمانی که یک کمپانی تصمیم می‌گیرد یک جهان موازی را خلق کند، درست شبیه به یک شهرک فیزیکی در ابتدا اقدام به فروش زمین می‌نماید.

فروش NFT زمین معمولا با هدف جذب سرمایه و گردآوری افراد علاقه‌مند حول محور یک پروژه انجام می‌شود. زمین نیز مانند هر دارایی دیجیتال دیگری نیاز به یک سند داشته تا افراد بتوانند مالکیت خود را در سطح جهانی اثبات کنند.

متاورس به دور از اختلافات ملیتی، قومیتی، مذهبی، جنسیتی و…، به واسطه‌ی تکنولوژی بلاکچین، قرار است زبان مشترک انسان‌ها در کل دنیا باشد؛ در این میان NFT نقش مهمی را به عنوان سند دارایی‌های دیجیتال ایفا خواهد کرد.

لذا اگر تشخیص دهید که یک پروژه آینده‌ی روشنی دارد، می‌توانید با خرید NFT زمین و قرار دادن آن در کیف پول ارز دیجیتال خود به هر تعداد که مایل هستید، جایگاهی را در آن پروژه برای خود تثبیت کنید.

ارزش ان اف تی زمین به 2 عامل بستگی دارد؛ یکی زمین‌های اطراف و دیگری تعداد قطعات کل زمین‌ها که تعیین کننده‌ی میزان کمیابی آن است. به عنوان مثال اگر یک پروژه، 10 هزار قطعه زمین را در سایت های فروش ان اف تی قرار داده باشد، قطعا ارزش هر قطعه زمین کمتر از زمانی خواهد بود که 5 هزار قطعه را عرضه کند. (البته در صورتی که در هر 2 حالت، پارامترهای دیگر برابر باشند)

 • NFT ساختمان

پس از آنکه قطعات زمین خود را در یک پروژه خریدید، حالا وقت آن رسیده که بر اساس نیاز و اهداف خود شروع به ساخت یا خرید دیگر NFTهای خود کنید. NFT بعدی که به آن نیاز پیدا خواهید کرد، NFT ساختمان است.

ساختمان دیجیتالی هم اکثر ویژگی‌های خود را از ساختمان‌های فیزیکی به ارث می‌برد با این تفاوت که به صورت مجازی می‌باشد. همچنین مالکیت آن به جای اسناد کاغذی، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بوده و به جای ثبت در سازمان اسناد رسمی به صورت زنجیره‌ای از بلوک‌ها در بلاکچین ثبت می‌شود.

 • ان اف تی اجزای پوشیدنی

یکی دیگر از انواع ان اف تی، که در سایت های خرید و فروش NFT مبادله می‌شود، مربوط به اجزای پوشیدنی مانند لباس، عینک، ساعت، اکسسوری و… است. کمپانی‌های بزرگی مانند نایک، آدیداس، گوچی و… به تازگی اقدام به تولید چنین محصولاتی نموده و با ساخت NFT و ارائه‌ی آن در بازارهای مختلف مانند رریبل (Rarible)، اپن سی (Open Sea) و… با متاورس همگام شده‌اند.

 • ان اف تی تیکت (بلیط)

یکی از موارد قابل توجه و مورد استقبال در دنیای متاورس، برگزاری انواع رویدادها مانند کنسرت است. ورود به چنین رویدادهایی نیازمند تهیه بلیط می‌باشد. بلیط ورود به رویدادها نیز به واسطه‌ی ان اف تی انجام شده و دارندگان این تیکت از طریق کیف پول خود می‌توانند وارد رویداد مورد نظر شوند.

 • NFT آثار هنری

آخرین نوع از ان اف تی ها که در این مقاله معرفی می‌نماییم، NFT آثار هنری هستند. البته این نوع از توکن‌های غیرمثلی، امروزه توسط بسیاری از افراد به عنوان تنها نوع موجود شناخته می‌شوند؛ در صورتی که آثار هنری فقط یک نوع از انواع مختلف ان‌اف‌تی هستند.

ارزش آثار هنری به 2 عامل بستگی دارد؛ یکی، هنرمند صاحب اثر و دیگری میزان کمیابی اثر. نقاشی، عکاسی، نوازندگی، خوانندگی و… همگی جزو آثار هنری هستند که می‌توان برای آن‌ها توکن غیر مثلی ساخته و در بازارهای مربوطه عرضه کرد.

قراردادهای هوشمند NFT

قراردادهای هوشمند NFT

توکن‌های NFT هم مانند ارزهای دیجیتال به واسطه‌ی قراردادهای هوشمند تولید می‌شوند. این قراردادها در شبکه‌های مختلف انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال توکن ERC721 استانداردی در شبکه اتریوم است که به واسطه‌ی آن می‌توان در این شبکه ان اف تی تولید کرد. همچنین Ordinals (اوردینالز) به عنوان قرارداد هوشمند ان اف تی در شبکه بیت کوین و TRC721 قرارداد توکن غیر مثلی شبکه ترون می‌باشد.

سایت های فروش NFT

در این بخش از مقاله قصد داریم سایت های فروش NFT را به شما معرفی کرده و نحوه‌ی فعالیت در آن‌ها را به شما آموزش دهیم.

 • رریبل | Rarible

اولین بازاری که به منظور خرید و فروش NFT به شما معرفی می‌کنیم بازار رریبل (Rarible) می‌باشد. در این بازار هر فردی می‌تواند بازار (Marketplace) و کالکشن (Collection) خود را ساخته و سپس اقدام به تولید آیتم‌های (NFT) مختلف کند. همچنین افراد علاقه‌مند، امکان خرید و فروش و تجارت را در این بازارچه خواهند داشت. در ادامه به نحوه ساخت توکن NFT در Rarible خواهیم پرداخت.

نحوه ساخت توکن NFT در پلتفرم Rarible

نحوه ساخت توکن NFT در پلتفرم Rarible

پیش از ساخت و تولید ان اف تی بایستی برنامه‌ی جامع بازاریابی خود شامل بوم کسب و کار، بخش بندی مشتریان هدف، ارزش پیشنهادی یکتا، مزایای رقابتی فروش، استراتژی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و… را مشخص نمایید.

اکثر افراد بدون داشتن برنامه جامع بازاریابی اقدام به تولید می‌نمایند که در این صورت شاید در ابتدا به دلیل بکر بودن این بازار تا حدی موفق شوند، اما در ادامه روند پیشرفت پروژه متوقف خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: مارکت کپ چیست؟

پس از ورود به وبسایت رریبل (Rarible) با فشردن دکمه Connect Wallet به آسانی می‌توانید وارد این بازارچه شوید. در این پلتفرم امکان ساخت ان اف تی در شبکه‌های اتریوم (Ethereum)، سولانا (Solana)، تزوس (Tezos) و پولیگان (Polygon) وجود دارد.

نحوه ساخت توکن NFT در پلتفرم Rarible

با توجه به شهرت بیشتر شبکه‌ی اتریوم، در این آموزش قصد داریم به ساخت ان اف تی در این شبکه بپردازیم؛ در پلتفرم NFT رریبل، به 2 صورت می‌توان آیتم‌های دلخواه خود را ایجاد کرد: تکی و کالکشنی. نوع قرارداد هوشمند در حالت تکی ERC721 و کالکشنی ERC1155 است.

نحوه ساخت توکن NFT در پلتفرم Rarible

به عنوان مثال اگر تولیدکننده پوشاک هستید، بایستی حالت کالکشن (Collection) یا Multiple را انتخاب کنید. در این صنف می‌توانید کالکشن کلاه، پیراهن، شلوار، کیف و… ایجاد نموده و سپس در هر کالکشن، آیتم‌های مرتبط را ایجاد کنید. در این مثال Multiple را انتخاب می‌کنیم.

نحوه ساخت توکن NFT در پلتفرم Rarible

در فرمی که در این مرحله مشاهده می‌کنید موارد زیر را متناسب با پروژه‌ی خود تکمیل نمایید.

Choose Wallet: توکن شما در این کیف پول ساخته خواهد شد. به صورت پیشفرض همان ولتی خواهد بود که در ابتدا با آن وارد پلتفرم Rarible شده‌اید.

Upload File: فایل اصلی خود را که می‌تواند فرمت‌های مختلف چندرسانه‌ای داشته باشد در این قسمت وارد کنید. این فایل فقط شمایی از محصول مورد نظر شماست تا مخاطبان بتوانند آن را مشاهده کنند. لذا بایستی پس از تولید ان اف تی در این پلتفرم، اقدامات دیگری را جهت استفاده از این توکن در پلتفرم‌های متاورس مانند اکسی اینفینیتی، بازی سندباکس، بازی دیسنترالند و… انجام دهید.

به عبارتی دیگر، فایل تولید شده شما تبدیل به یک قرارداد هوشمند با یک آدرس در شبکه بلاکچین مورد نظر شما شده تا بتوانید از آن آدرس در کدهای برنامه‌نویسی خود استفاده کنید. لذا فعالیت حرفه‌ای در این حوزه نیازمند داشتن دانش برنامه‌نویسی و یا همکاری با برنامه‌نویسان است.

Put on marketplace: الزامی وجود ندارد که حتما ان اف تی تولید شده را همان لحظه برای فروش بگذارید. لذا با خاموش کردن این گزینه می‌توانید محصول خود را تولید کرده و عرضه‌ی آن را تا زمان تکمیل برنامه‌ی جامع بازاریابی خود به تعویق بیندازید. با فرض اینکه همین حالا قصد دارید محصول خود را به فروش بگذارید، این گزینه را روشن می‌کنیم و موارد مربوط به آن را تکمیل می‌کنیم.

در صورتی که این گزینه را روشن کنید، 2 راه برای عرضه‌ی محصول خواهید داشت: قیمت ثابت و حراجی. البته اگر قصد عرضه‌ کالکشنی محصول خود را داشته باشید، حالت حراجی غیرفعال خواهد بود.

در حالت حراجی که فقط در زمان عرضه‌ی تکی یک محصول فعال است، در فیلد Minimum Bid حداقل قیمت حراجی و در قسمت Date شروع و پایان حراجی را مشخص کنید. در این صورت، افراد با مشاهده‌ی آخرین پیشنهاد، مبلغ درخواستی خود را ارائه داده و آن مبلغ در کیف پول آن‌ها قفل خواهد شد. در پایان زمان حراجی، محصول به بالاترین مبلغ پیشنهادی تحویل داده شده و مبلغ آن به کیف پول شما واریز خواهد شد.

در حالت قیمت ثابت که در هنگام عرضه تکی و کالکشنی فعال است، قیمت محصول به صورت ثابت مشخص خواهد شد. مشتریان با مشاهده قیمت بلافاصله به خرید آن از طریق کیف پول خود اقدام خواهند کرد.

Price: در صورتی که حالت قیمت ثابت را مشخص کنید این فیلد به شما نمایش داده خواهد شد. در این بخش می‌توانید مبلغ دلخواه خود را با یکی از 3 واحد ارزی ETH، wETH و Rari تعیین کنید. ETH توکن حاکمیتی بلاکچین اتریوم و wETH توکن رپد شده ETH می‌باشد. همچنین Rari توکن حاکمیتی پلتفرم Rarible می‌باشد.

Minimum Bid: در صورتی که حالت حراجی را انتخاب کرده باشید به جای قیمت ثابت باید حداقل قیمت پیشنهادی برای شروع حراجی را مشخص کنید. در این صورت فقط می‌توانید از توکن wETH استفاده کنید. wETH توکن رپد شده ETH که ارزش آن به صورت 1:1 یعنی مساوی با ETH می‌باشد.

Date of listing expiration: در صورتی که قیمت ثابت را انتخاب کنید می‌توانید یک تاریخ انقضا برای عرضه این محصول مشخص کنید. این گزینه زمانی کارآمد خواهد بود که قصد دارید از نسخه‌‍ی اولیه در بازه‌ی زمانی مشخص، یک تست بگیرید. این اقدام در حوزه‌ی مارکتنیگ بسیار رایج بوده و به تست MVP مشهور است.

Strat & End Date: در صورتی که حالت حراجی را انتخاب کنید، در این بخش باید زمان شروع و پایان حراجی را مشخص نمایید.

Unlock once purchased: در این بخش می‌توانید محتوایی را قرار دهید که مشتریان در ابتدا به آن دسترسی نداشته و پس از خرید NFT به آن دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال می‌توانید یک کلید شبیه به sfd5646546s5dsdfsdv165165s1svf را در این بخش وارد کرده و در پلتفرم‌های دیگر به کمک برنامه‌نویسی این کلید را بازخوانی کنید تا خریداران از طریق دسترسی به این کلید، از قابلیت‌های مشخصی استفاده کنید. با توجه به اینکه فایل آپلودی شما در این فرم نمی‌تواند بیش از 100 مگابایت باشد، حتی می‌توانید لینک دانلود یک فایل با حجم بیش از 100 مگابایت را در Unlock once purchased قرار دهید، تا افراد فقط پس از خرید این NFT به آن لینک دسترسی پیدا کنند.

Choose collection: در صورتی که قصد تولید محصول کالکشنی را دارید در این بخش باید کالکشن مربوطه که از قبل ساخته‌اید را انتخاب و یا با کلیک بر روی گزینه‌ی Create یک کالکشن جدید بسازید. در غیراینصورت با انتخاب کالکشن Rarible امکان ساخت یک محصول تکی را خواهید داشت.

Name: در این بخش بایستی یک نام برای محصول خود انتخاب کنید.

Description: در این فیلد توضیحاتی که نیاز است مشتریان مطالعه کنند را وارد می‌نمایید. با این که ورود اطلاعات در این بخش ضروری نیست ما پیشنهاد می‌کنیم که به منظور آشنایی بیشتر مشتری با محصول، حتما آن را با دقت و جذاب بنویسید.

Royalties: در این بخش با وارد کردن عددی از 1 تا 100 می‌توانید تعیین کنید که در آینده با معامله‌ی این محصول چند درصد از مبلغ معامله به عنوان پاداش وفاداری به کیف پول شما واریز شود. این پاداش دائمی بوده و هر چند بار که معامله انجام شود به مالک اثر تعلق خواهد گرفت.

Show advanced setting: با کلیک بر روی این دکمه می‌توانید برای محصولات خود جزئیات بیشتری مانند Properties و Alternative text for NFT وارد کنید. در بخش Properties ویژگی‌هایی همچون سایز، رنگ و… را مشخص نمایید. در قسمت Alternative text for NFT نیز متنی را وارد کنید که در صورت عدم نمایش NFT در برخی سیستم‌ها به جای آن نمایش داده شود. این گزینه در SEO نیز تأثیر مثبتی خواهد داشت.

پس از تکمیل این فرم، بر روی دکمه‌ی Create item کلیک کنید تا صفحه‌ی زیر را مشاهده کنید.

نحوه ساخت توکن NFT در پلتفرم Rarible

در ادامه، باید مجوز پرداخت هزینه‌ی ساخت NFT را که در کیف پول ظاهر خواهد شد را تأیید نموده و تعداد نسخه‌ی درخواستی جهت تولید را وارد کنید.

نحوه ساخت توکن NFT در پلتفرم Rarible

در وارد نمودن تعداد نسخه‌ها حتما بحث میزان کمیابی اثر توجه کنید. یعنی اگر پس از تحقیقات بازار متوجه شدید که احتمالا 1000 نفر خواهان این محصول خواهند بود، تعداد آن را بیشتر از این وارد نکنید و یا حتی کمی هم این عدد را پایین‌تر از 1000 قرار دهید تا میزان کمیابی محصول شما افزایش یافته و به دنبال آن تمایل بیشتری برای خرید پدید آید.

پیشنهاد PCrypto: در رابطه با ابزار های ساخت NFT پارسیان کریپتو مقاله جامعی برای شما عزیزان آماده کرده است.

ساخت Marketplace در رریبل

یکی از امکاناتی که به تازگی به پلتفرم رریبل اضافه شده، امکان ساخت بازار اختصاصی در این پلتفرم است. به واسطه‌ی این امکان می‌توانید یک نسخه از سایت Rarible را بدون نیاز به دانش کدنویسی، را برای خود راه‌اندازی کرده و یک دامنه به آن اختصاص دهید. مثال: www.yourname.com

 • اپن سی | Opensea

اوپن سی

یکی دیگر از بهترین بازارهای NFT، اپن سی (Opensea) نام دارد که البته بر خلاف نامش آنچنان هم دریای آزادی نیست چرا که ما ایرانیان امکان فعالیت در آن را نداریم. البته دیگر پلتفرم‌ها هم چنین محدودیتی را دارا هستند اما گاهی با استفاده از روش‌هایی می‌توان این تحریم را دور زد؛ اما در اپن سی کمی قضیه متفاوت است چرا که حساسیت بیشتری نسبت به کاربران ایرانی وجود دارد.

به دلیل محدودیت‌های فراوان جهت دسترسی به اپن سی، اطلاعات موثقی در خصوص این پلتفرم وجود ندارد البته مفاهیم و تعاریف در تمام بازارها تقریبا شبیه به هم هستند به همین دلیل هم از ارائه توضیحات بیشتر در مورد این بازار خودداری می‌نماییم.

 • فاندیشن | Fundation

فاندیشن (Fundition) یکی دیگر از بازارهای خرید و فروش NFT است که افراد علاقه‌مند به هنر را یکجا جمع کرده است.

پلتفرم‌های دیگری همچون نیفتی گیت‌وی (Nifty Gateway)، اکسی اینفینیتی (Axie infinity)، ان‌بی‌ای تاپ شات (NBA Top Shots)، دیسنترالند (Decentraland)، سوپرریر (SuperRare) و… نیز از دیگر بازارهای پدیدآمده بوده که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی را دارا هستند.

آیا NFT ارز دیجیتال است؟

در پاسخ به این سوال باید صراحتا گفت خیر. چرا که ارزهای دیجیتال قابلیت معاوضه و تقسیم‌پذیری دارند. یعنی اگر من 1 بیت کوین ارز دیجیتال داشته باشم و شما هم 1 بیت کوین داشته باشید ارزش دارایی ما کاملا یکسان است. اما اگر من 1 ان اف تی زمین داشته و شما هم 1 ان اف تی زمین داشته باشید ارزش آن بر اساس عوامل مختلفی می‌تواند با هم متفاوت باشد.

همچنین به راحتی می‌توان 1 بیت کوین را به 2 واحد کوچکتر 0.5 بیت کوین تقسیم کرده و هر یک را جداگانه معامله کرد؛ اما امکان تقسیم ان اف تی یک زمین به چند واحد کوچکتر امکان‌پذیر نیست.

از این مثال‌ها نتیجه می‌گیریم که ان اف تی همان ارز دیجیتال نبوده و تفاوت‌های بسیاری با آن دارد. البته از آنجایی که هر دو دارای قرارداد هوشمند بر بستر بلاکچین هستند و هر دو می‌توانند زنجیره‌ای از بلوک‌ها باشند شباهت‌هایی وجود دارد. اینطور می‌توان جمع‌بندی کرد که ارز دیجیتال و توکن غیرقابل معاوضه (NFT) در متاورس مکمل یکدیگر هستند.

عوامل موفقیت در NFT Marketplace

عوامل موفقیت در NFT Marketplace

با وجود اینکه در حال حاضر این بازار به خصوص در کشور ما بازار بسیاری بکری بوده و با تولید ان اف تی که اندکی جذابیت داشته باشد امکان فروش و موفقیت در آن بسیار است اما ما در این مقاله شما را دعوت به رعایت اصول زیر می‌کنیم.

 • داشتن محصول و خدمات جذاب

پیش از آنکه به تولید و عرضه‌ی ان اف تی مشغول شوید، ابتدا یک محصول یا خدمت جذاب را تولید کنید تا NFT شما سند دیجیتال آن محصول یا خدمت شود. لذا فروش توکن غیر مثلی که از نظر مارکتینگ و بازار توجیه مناسبی ندارد یکی از عوامل شکست در این مقوله می‌باشد.

به عنوان مثال اگر در صنعت مد و پوشاک فعال هستید و محصولاتی از این قبیل تولید می‌کنید، می‌توانید یک یا چند محصول جذاب خود را انتخاب کرده و توکن غیرقابل معاوضه آن‌ها را در متاورس‌هایی مانند سندباکس، دیسنترالند و… بسازید.

همچنین در صورتی که خدماتی مانند طراحی سایت ارائه می‌کنید، با ساخت یک توکن غیر مثلی (NFT) و ارائه‌ی خدمات VIP به دارندگان آن افراد را تشویق به خرید ان اف تی مورد نظر کنید.

 • تدوین برنامه جامع بازاریابی (Marketing Plan)

این برنامه که شامل بخش‌های مختلفی مانند آمیخته بازاریابی (Marketing MIX)، بخش بندی مشتریان (STP)، قیف بازاریابی و فروش (Marketing funnel) و… است به شما کمک می‌کند تا در فرآیند بازاریابی و فروش NFT خود مسیر مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ای را طی کنید.

 • استفاده از شبکه‌ های اجتماعی (Social Media)

یکی از مواردی که در برنامه جامعه بازاریابی هم جایگاه ویژه‌ای دارد، تعیین استراتژی و برنامه‌ی استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. با توجه به اینکه مخاطبان بسیاری در انواع شبکه‌های اجتماعی از جمله لینکدین، توییتر، دیسکورد، اینستاگرام و… حضور دارند، پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌ای جامع برای استفاده از تمامی آن‌ها تدوین کرده و حضور فعال داشته باشید.

در شبکه‌های اجتماعی خود می‌توانید اخبار و رویدادهای مختلف را پوشش داده و افراد را تشویق به خرید NFT کنید. همچنین با داشتن یک وبلاگ معتبر در صنعت خود تبدیل به یک مرجع کامل شوید تا اعتماد بیشتری نسبت به توکن عرضه شده خود جلب کنید.

 • همکاری با افراد تأثیرگذار (اینفلوئنسر مارکتینگ)

به دلیل اینکه رشد پروژه‌های NFT ارتباط مستقیم زیادی به دارندگان (Holders) آن دارد، پیشنهاد می‌کنیم حتما در ابتدای مسیر با افراد تأثیرگذار در صنعت خود مذاکره کرده و آن‌ها را تشویق به خرید توکن غیرمثلی خود کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را توجیه کنید که پس از خرید جهت افزایش ارزش توکن خود شروع به تبلیغات کرده و دنبال‌کنندگان خود را تشویق به خرید نمایند. در این صورت به دلیل مدیریت غیرمتمرکز در صنعت بلاکچین، تمامی دارندگان سود چشمگیری خواهند کرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در NFT هستید، حتما مقاله ما در این رابطه را مطالعه بفرمایید.

جمع‌ بندی

در این مقاله اطلاعات همه چیز در مورد NFT را به شما توضیح دادیم؛ لذا پس از مطالعه این مقاله احتمالا پرسش NFT چیست را پاسخ گرفته، تفاوتش با ارز دیجیتال را درک کرده و توان تولید یک ان اف تی برای خودتان را خواهید داشت. همچنین پلتفرم‌های مختلف از جمله رریبل (Rarible)، اپن سی (Opensea) را شناخته و به آسانی می‌توانید وارد هر کدام شده و مشغول به تجارتی نو و سودآور شوید. در انتها هم برخی از عوامل موفقیت در NFT Marketplace را تشریح نمودیم. امیدواریم با خواندن این مقاله از مجله تخصصی parsiancrypto ، در کنار حرفه و هنر خود به کسب درآمدهای بسیار از صنعت ان اف تی بپردازید.

برخی سوالات متداول

1.NFT چیست؟

NFT در دنیای دیجیتال، سند مالکیت دارایی‌های دیجیتال شماست. این دارایی‌ها شامل زمین، ساختمان، آواتار، پوشاک و… می‌باشند. لذا مهم‌ترین نکته در تعیین ارزش هر NFT، این است که ابتدا بدانیم سند چه دارایی‌ای بوده و آن دارایی چه کاربردی دارد.

2.انواع NFT چیست؟

NFT آواتار – NFT زمین – NFT ساختمان – ان اف تی اجزای پوشیدنی

3.ارز دیجیتال NFT چیست؟

NFT ارز دیجیتال نیست اما شباهت بسیاری به آن‌ها دارد. NFT یک توکن غیرقابل معاوضه است که دارایی‌های افراد را در بستر بلاک چین رمزنگاری و نشانه‌گذاری می‌نماید.

4.توکن NFT چیست؟

NFT یک توکن غیرقابل معاوضه بوده که به عنوان اسناد دیجیتال از آن‌ها یاد می‌شود.

درباره نویسنده

میلاد مساوات

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

معرفی مجموعه NFT گابلین تاون؛ نقد و بررسی کالکشن Goblin Town

مجموعه NFT گابلین تاون با قدم گذاشتن در عرصه‌ی فناوری‌های نوظهور، به سرعت توانست نظر جامعه‌ دیجیتالی را به خود جلب کند. این مجموعه که بر پایه‌ی بلاکچین اتریوم ساخته شده، شامل آثار هنری دیجیتالی است که هر کدام شخصیت و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را...

May 11, 2024
0
0
[object Object] عکس

مفهوم توکن نیمه مثلی؛ بررسی تفاوت های SFT و NFT

اگر در بازارهای ارز دیجیتال فعالیت می‌کنید، به احتمال زیاد نام توکن مثلی و توکن غیر مثلی (NFT) را شنیده باشید. البته پیشنهاد می‌شود برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر مقاله توکن‌ها را مورد مطالعه قرار دهید. درباره این توکن‌ها به فراوانی صحبت شده است....

May 6, 2024
0
0
[object Object] عکس

بررسی استاندارد ERC-4907 که به استاندارد اجاره NFT معروف است!

زمانی که نام استاندارد ERC-4907 را می‌شنوید به یک پروسه اجاره و کرایه فکر کنید. به دلیل گران بودن NFT ، اجاره کردن آن کار درست و منطقی به نظر می‌آید. این امر زمانی بهتر و جذاب‌تر می‌شود که قصد تصاحب ان تی اف تراشه آبی یا بلو چیپ (Blue Chip) را...

May 5, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی ارز دیجیتال BLUR؛ بررسی بازار خرید و فروش NFT بلر

دنیای ارزهای دیجیتال مانند یک اقیانوس پر از فرصت و رمز و راز است، که هر روز ارزهای جدیدی به آن افزوده می‌شوند. یکی از این ارزهای دیجیتال جدید که در سال‌های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، BLUR نام دارد. رمزارز بلر با هدف ایجاد تحول در...

April 23, 2024
0
0