پارسیان کریپتو
خانهمقالاتمتاورسمتاورس چیست؟ همه چیز درباره ی دنیای Metaverse + آینده
متاورس چیست؟ همه چیز درباره ی دنیای Metaverse + آینده عکس

متاورس چیست؟ همه چیز درباره ی دنیای Metaverse + آینده

January 20, 2023
760
0

در این مقاله درباره اینکه متاورس چیست کامل صحبت میکنیم . شاید بتوان کلمه متاورس را از نظر استراتژیک مهمترین واژه‌ی قرن قلمداد کرد. به دلیل نوظهور بودن این مفهوم تعاریف متفاوت و متناقضی از آن در جوامع مختلف وجود دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مطلب را با نگاهی دقیق،  علمی و ساده در مجله تخصصی Parsian NFT آماده نماییم.

تفکرات غلط در مورد متاورس (Metaverse)

تفکرات غلط بسیاری در خصوص این مفهوم وجود دارد که در این بخش، به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اولین و رایج‌ترین تصور اشتباه در خصوص اینکه متاورس چیست ، فضای 3 بعدی بوده که با استفاده از یک عینک یا ساعت می‌توان وارد آن شده و به گشت و گذار مشغول شد.اکثر افراد متاورس را مساوی با «متا» همان کمپانی مالک فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ دانسته و مارک زاکربرگ را به عنوان خالق آن می‌شناسند که این تفکر نیز غلط می‌باشد.

از دیگر باورهای اشتباه رایج در خصوص اینکه متاورس چیست، نسبت دادن آن به یک وبسایت یا اپلیکیشن که عموما جنبه بازی دارند است. یکی از عجیب‌ترین عقاید در مورد متاورس متعلق به افراد دارای توهم توطئه است. این افراد متاورس را ساخته‌ی دست یک انجمن مخفی با هدف کنترل زندگی بشر می‌دانند.

متاورس چیست؟

متاورس چیست؟

اگر بخواهیم در تعریفی ساده بگوییم متاورس چیست، بهتر است نگاهی به معنای کلمه بیاندازیم. «متا» به معنای فرا و «ورس» به معنای جهان است. فراجهان بهترین تعریف ساده و تک کلمه‌ای از Metaverse است که بایستی جایگزین تعاریف رایج شود. لذا در این مقاله قرار است نگاهی متفاوت از تعاریف غلط رایج درباره اینکه متاورس چیست داشته باشیم.

همانطور که گفتیم، فراجهان بهترین تعریف برای این مفهوم است؛ لذا با در نظر گرفتن همین تعریف، ابعاد بیشتری از Metaverse را برایتان بازگو خواهیم کرد. فراجهان، واژه‌ای گسترده بوده و با نام خود سطح بسیار وسیع‌تری را به نسبت تفکرات رایج، تحت پوشش قرار می‌دهد.

لذا محدود نمودن آن به فضای 3 بعدی ، اقدامی اشتباه و عامل عدم پیشرفت این تحول می‌باشد. در بخش تاریخچه عنوان کردیم که پیدایش اینترنت سرآغاز پدید آمدن متاورس است؛ حال در این بخش دلایل آن را عنوان خواهیم کرد. همه چیز از زمانی آغاز می‌شود که اتصال اینترنت خود را برقرار می‌کنید.

با روشن کردن اینترنت دستگاه خود، وارد یک دنیای متفاوت و مجازی می‌شوید. این جهان که روزبه‌روز در حال پیشرفت و توسعه می‌باشد در حال تبدیل شدن به یک دنیای کامل و موازی با این دنیا می‌باشد. به همین دلیل هم برای ورود به متاورس ، لزوما نیازی به داشتن یک عینک VR نخواهید داشت، البته استفاده از چنین تجهیزاتی را می‌توان مکمل این فراجهان دانست.

تاریخچه Metaverse چیست؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید تاریخچه متاورس چیست. در خصوص تاریخچه Metaverse هم مانند تعریف آن، اطلاعات متناقضی وجود دارد؛ عده‌ای تاریخ شروع آن را مصادف با آغاز فعالیت کمپانی متا یعنی سال 2021 می‌دانند. عده‌ای دیگر سال 1883 و ایده دید دو چشمی را سرآغاز خلق متاورس می‌دانند. اما با توجه به تعریفی که در بخش بعدی در رابطه با متاورس خدمت شما ارائه خواهیم داد، سال 1983 یعنی پیدایش اینترنت را به عنوان سرآغاز متاورس معرفی می‌نماییم.

اجزای تشکیل دهنده متاورس چیست؟

اگر متاورس را شبیه به یک جهان کامل اما به صورت مجازی در نظر بگیریم ، مسلم است که اجزای مختلفی بایستی در کنار یکدیگر قرار گرفته تا این جهان تشکیل شود. در ادامه این مقاله اجزای مختلفی که از گذشته تا به امروز موجب پدید آمدن این فراجهان شگفت‌انگیز شده معرفی خواهیم نمود.

 • اینترنت، اکسیژن حیات در متاورس

اجزای تشکیل دهنده‌ متاورس چیست؟

همانطور که در این جهان ، حیات موجودات زنده و در کل کره زمین به عنصری به نام اکسیژن وابسته است، عنصر حیات بخش متاورس نیز اینترنت است. زمانی که صبح‌ها از خواب برخواسته و اتصال گوشی موبایل یا لپ‌تاپ خود را به اینترنت برقرار می‌کنید، ناخودآگاه موجب پدید آمدن جهانی موازی می‌شوید که در آن هویتی مستقل و گاها متفاوت، نسبت به جهان فیزیکی دارید.

یکی از دلایلی که متاورس را به عنوان یک جهان موازی قلمداد می‌کنیم این است که این دنیای مجازی بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما شده به صورتی که اگر 1 روز اتصال به اینترنت خود را قطع کنیم احتمالا دچار مشکلات فراوانی خواهیم شد. امروزه شاهد مشاغلی هستیم که صرفا به واسطه‌ی اینترنت ایجاد شده و افراد زیادی را صاحب شغل نموده. به همین دلیل هم قطع اینترنت می‌تواند موجب بروز اختلال در زندگی بسیاری افراد شود.

 • شبکه های اجتماعی ، انقلابی در متاورس

در سال 1960 برای اولین بار در دانشگاه ایلی نویز آمریکا مبحث شبکه‌های اجتماعی مطرح شد. 37 سال پس از آن یعنی در سال 1997 اولین شبکه اجتماعی دنیا یعنی «سیکس دیگریس» راه‌اندازی شد. در این شبکه اجتماعی افراد این امکان را داشتند که پروفایل خود را ساخته و لیست دوستان خود را مدیریت کرد.

آوریل 2008 نقطه اوج شبکه‌های اجتماعی بود. فیسبوک در این سال با ایجاد تغییراتی در پلتفرم خود به شدت مورد استقبال عموم قرار گرفت و توانست کاربران بسیاری را جذب خود کند. شبکه های اجتماعی، تبدیل به انقلابی در متاورس شدند چرا که دایره‌ی وسیعی از انسان‌ها را مجاب به استفاده از اینترنت نمودند.

پیش از آن، اینترنت صرفا توسط عده‌ای خاص و با اهداف مشخص استفاده می‌شد اما با معرفی و شروع به کار شبکه‌های اجتماعی استفاده از اینترنت در بین عموم مردم فراگیر شد تا متاورس به عنوان یک دنیای موازی، مخلوقات بیشتری را در خود جای دهد. اگر اطلاعاتی از بیت کوین ندارید، مقاله بیت کوین چیست را مطالعه کنید.

 • بلاکچین (Blockchain) زیرساخت اصلی متاورس

بلاکچین (Blockchain) زیرساخت اصلی متاورس

برخی افراد بلاکچین را همان بیت کوین و یا تاریخ پیدایش آن را با بیت کوین یکی می‌دانند. این تصور اشتباه است، چرا که تاریخ ظهور Blockchain به سال 1991 برمی‌گردد. این مفهوم توسط دو نفر به نام‌های «استوارت هابر» و «اسکات استورنتا» و با هدف رمزنگاری اطلاعات به منظور جلوگیری از دستکاری آن‌ها به دنیا معرفی شد.

پس از چند سال در 1998، نیک سابو برای اولین بار ایده‌ی یک رمزارز به نام بیت گلد (Bit Gold) را معرفی نمود. این ایده و ایده‌ی بعدی که توسط استفان کنست در سال 2000 مطرح شد، به دلیل نواقص بسیار ناتمام ماندند تا اینکه در سال 2009، ساتوشی ناکاموتوی اسرارآمیز توانست با تکمیل مفاهیم بلاکچین و رمزارزها بیت کوین را به عنوان یکی از عجایب عمر بشر به دنیا معرفی کند.

بلاکچین که از 2 واژه‌ی Block و Chain تشکیل شده به معنی زنجیره‌ای از بلوک‌ها بوده که به کمک آن‌ها می‌توان داده‌ها را با امنیت بسیار بالایی حفظ، نگهداری و منتقل کرد. این زنجیره بلوکی را بلاکچین می‌نامیم .زیرساخت اصلی متاورس چیست؟ بلاکچین . چرا که خلق و ظهور آن موجب افزایش اعتماد عموم جامعه به این فراجهان شد.در مجله‌ی تخصصی Parsian NFT بخوانید: بلاکچین چیست؟ همه چیز درباره فناوری Blockchain و انواع آن 

 • WEB2 و WEB3 سرآغاز تعامل همه جانبه در متاورس

در ابتدای پیدایش اینترنت، مخاطبان فقط امکان خواندن در وب را داشتند. در این نسل از اینترنت که امکان تعامل با وبسایت‌ها به حالت امروزی وجود نداشت، تعداد مخاطبین علاقه‌مند به وب نیز بسیار کم بود. در آینده با اضافه شدن امکاناتی همچون فروم‌ها و بخش نظرات، قابلیت برقراری تعامل با وبسایت‌ها فراهم شد.

کارشناسان این نسل از اینترنت را WEB2 نسل قبلی را WEB1 نامیدند.در نسل WEB1 و WEB2، مدیریت مجموعه‌ها به صورت متمرکز و توسط یک یا چند سازمان و ارگان مشخص انجام می‌شد؛ به همین دلیل هم مخاطبان با وجود اینکه رکن اصلی هر مجموعه‌ای بودند هیچگونه منفعتی از پیشرفت پروژه کسب نمی‌کردند.

اصطلاح WEB3 در سال 2014 توسط یکی از بنیان‌گذاران اتریوم مطرح شده و در سال 2021 محبوبیت بسیاری پیدا کرد. WEB3 برگرفته از تکنولوژی بلاکچین (زنجیره‌ای ایز بلوک‌ها) بوده و به نسلی گفته می‌شود که در آن قدرت از یک سازمان متمرکز به کاربران سپرده شده و به شکل غیرمتمرکز انجام می‌شود.

در جدول زیر پلتفرم‌هایی از نسل WEB3 را مشاهده می‌نمایید که جایگزین پلتفرم‌های WEB2 شده‌اند.

 

WEB2

WEB3

Youtube

D.Tube

Reddit

Steemit

Google Chrome

Brave Browser

Google

Presearch

Spotify

Audius

PayPal

Metamask

WhatsApp

Status

 

در سمت چپ لیست فوق، پلتفرم‌های مشابه ستون سمت راست را مشاهده می‌کنید که به کمک قراردادهای هوشمند از نسل WEB3 هستند. در این پلتفرم‌ها کاربران و مصرف‌کنندگان، به واسطه‌ی کدهای برنامه‌نویسی و قراردادهای از پیش تعیین شده به صورت غیرمتمرکز اقدام به مدیریت و کسب درآمد از آن‌ها می‌نمایند.

به عنوان مثل در D.Tube این امکان فراهم شده که فرد تولیدکننده محتوا و بازدیدکننده هر 2 بتوانند از اقدامات خود در این وبسایت کسب درآمد نموده و بر اساس میزان وفاداری خود در یک سازمان غیرمتمرکز مشغول به مدیریت D.Tube نیز باشند. WEB3 یکی از اصطلاحات بسیار مهم در متاورس بوده و موجب می‌شود تا کاربران بر اساس طرح‌های پاداش‌دهی حمایت بیشتری را از برندها انجام دهند، چرا که خودشان نیز مالک بخشی از سهام آن برند هستند.

 • ارز دیجیتال (Cryptocurrency)، ابزار مدیریت غیرمتمرکز مالی (DeFi)

ارز دیجیتال (Cryptocurrency)، ابزار مدیریت غیرمتمرکز مالی (DeFi)

در دنیای فیزیکی مدیریت مالی به عهده‌ی سازمانی متمرکز به نام بانک بوده و قوانین توسط یک حکومت واحد تعیین می‌گردد. این در حالی است که در متاورس مدیریت مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) یا به اختصار DeFi حکم‌فرماست.

بیشتر بخوانید: دیفای (DeFi) چیست؟ سرمایه گذاری در ارز ها و پروژه های دیفای

مدیریت متمرکز بانکی به واسطه‌ی ارزهای ملی مانند دلار و ریال انجام شده و تعیین ارزش و میزان عرضه‌‍ی آن توسط حکومت‌های متمرکز انجام می‌گردد. مدیریت غیرمتمرکز دقیقا نقطه‌ی مقابل آن بوده و ارزهای دیجیتال نقش پول‌های ملی را ایفا می‌کنند. ارزهای دیجیتال به صورت غیرمتمرکز بوده است .

و عرضه‌ی آن معمولا به صورت محدود می‌باشد. همچنین ارزش ارزهای ریالی کاملا نسبی بوده و بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد.به عنوان مثال اگر ارز دیجیتالی مانند بیت کوین نتواند توجیه مناسبی برای جامعه‌ی خود داشته باشد و یا فساد مالی در آن شکل بگیرد، در کسری از زمان امکان نابودی آن وجود خواهد داشت. در صورتی که ارزهای ملی به دلیل متمرکز بودن همواره مورد حمایت حکومت‌ها بوده و شفافیت در آن‌ها در کمترین حالت ممکن است.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره دنیای رمزارزها

 

 • واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)

شاید بتوان ظهور تکنولوژی‌های VR و AR را به عنوان سرآغاز جذابیت و جهان‌شمول شدن متاورس دانست. عده‌ی کثیری از علاقه‌مندان به Metaverse این مفهوم را عجین شده با VR و AR می‌دانند. در پاسخ به سوال این افراد مبنی بر اینکه متاورس چیست و آیا متاورس همان واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده است باید گفت خیر.

تکنولوژی‌های VR و AR فقط مسئولیت بُعد دادن به متاورس را بر عهده دارند. با وجود این که سه‌بعدی سازی مسئولیت بسیار مهم و تأثیرگذاری است باید این نکته را مدنظر قرار داد که صرفا استفاده از تجهیزات پوشیدنی (مانند عینک واقعیت مجازی) را نمی‌توان مساوی با ورود به متاورس دانست.

لذا بایستی به تمامی اجزای متاورس به چشم قطعه‌ای مهم در یک ماشین نگاه کرد که هر کدام به تنهایی به معنای «ماشین» نبوده اما وجود هرکدام جهت فعالیت کامل آن نیاز و ضروریست. به کمک VR که مخفف Virtual Rality به معنای واقعیت مجازی است .

می‌توان با استفاده از یک عینک وارد فضایی شد که فقط ماهیتی مجازی داشته و در دنیای فیزیکی وجود خارجی ندارد. این فضا می‌تواند فضای یک بازی، دفتر کاری، منطقه‌ای گردشگری و… باشد. AR که مخفف Augmented Reality است به معنای واقعیت افزوده است.

این تکنولوژی موجب می‌شود که عناصری در پیرامون افراد ظاهر شود. این عناصر به واسطه‌ی پردازش‌های رایانه‌ای ظاهر شده و در دنیای فیزیکی وجود خارجی ندارند. برخی این تکنولوژی را آخرین قدم متاورس دانسته و معتقدند اگر بشر موفق به این اقدام شود، می‌تواند ویژگی خالق بودن را در بشریت به حد نهایی خود برساند.

پیشنهاد مطالعه: کسب درآمد از متاورس و ان اف تی چیست؟

 • هوش مصنوعی (AI) مجری قوانین فراجهان

هوش مصنوعی (AI) مجری قوانین فراجهان

اگر بخواهیم جهان کاملی را تصور کنیم که توسط بشر خلق شده، لازم است تا قوانینی در این دنیا تعریف شده و یک مجری مسئولیت نظارت بر اجرای آن را بر عهده بگیرد. هوش مصنوعی در متاورس می‌تواند این نقش را ایفا کند. هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) که این روزها حجم زیادی از اخبار دنیای تکنولوژی را به خود اختصاص داده است .

مجموعه‌ای از تجهیزات نرم‌افزاری، کدهای برنامه‌نویسی و گاهی نیز تجهیزات سخت‌افزاری است که تا حدی شبیه به یک انسان می‌تواند اقداماتی را انجام دهد. هوش مصنوعی دارای درجات مختلفی از مقدماتی تا پیشرفته است. یکی از سطوح متوسط هوش مصنوعی را می‌توان به موتور جستجوی گوگل نسبت داد.

بهتر است بخوانید: بهترین ولت های ارز دیجیتال کدام اند؟

گوگل به عنوان یک موتور جستجو، که دارای هوش مصنوعی است، عبارات جستجو شده توسط شما را تحلیل نموده و بر اساس آن‌ها نتایج بعدی را نمایش می‌دهد. دلیل اصلی پیاده‌سازی این هوش مصنوعی نیز بر خلاف افراد دارای توهم توطئه ، اهداف تجاری است.

گوگل بر اساس تحلیل رفتار مخاطبان تبلیغاتی را به آن‌ها نمایش داده و هزینه آن را از تبلیغ‌دهنده دریافت می‌کند. AI روزبه‌روز در حال پیشرفت بوده و احتمالا در آینده بتواند تا حد زیادی شبیه به یک انسان رفتار نموده و موجب آسایش در زندگی بشر در دنیای مجازی متاورس و حتی دنیای فیزیکی شود.

 • توسعه‌ دهندگان متاورس

یکی از تصورات غلط در فراجهان این است که بازی های متاورسی مانند دیسنترالند را همان متاورس می‌نامند در صورتی که این پلتفرم‌ ها ، با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف، توسعه‌دهنده‌ی Metaverse هستند. متاورس یا فراجهان یک مفهوم لامکان و لازمان بوده و این پلتفرم‌ ها هر یک به مثال یک قاره یا کشور هستند که در تعامل با دیگر اجزای متاورس به توسعه‌ی آن کمک می‌کنند.

با توجه به جذابیت بازی‌ها، اکثر پلتفرم‌ها با قابلیت Gaming توسعه داده شده‌اند که در ادامه برخی از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. یکی از ویژگی‌هایی که باعث می‌شود این پلتفرم‌ها را بخشی از متاورس معرفی نماییم این است که در این کشورها نگاه ملیتی و قومیتی تا حد زیادی وجود ندارد.

یعنی شما می‌توانید در کشور دیسنترالند با واحد پولی MANA درآمد کسب کرده و آن را در پلتفرمی دیگر (مانند یک کشور دیگر) مثل سندباکس بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید.

در صورتی که در دنیای فیزیکی اگر بخواهید پول رایج کشور خود را در کشوری دیگر خرج کنید احتمالا با  محدودیت‌های بسیاری که توسط حاکمین تعیین شده روبه‌رو خواهید شد. لذا به منظور استفاده از دارایی خود در یک کشور دیگر بایستی به سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف جواب پس بدهید.

 

 • دیسنترالند (Decentraland)

دیسنترالند اولین بازی با مفاهیم متاورس نیست اما به دلیل قابلیت‌های روبه‌توسعه‌اش امروزه به مشهورترین بازی متاورسی تبدیل شده. Decentraland که مخفف 2 کلمه‌ی Decentralized و Land است، همانطور که از نامش پیداست، با هدف توسعه زمین‌های غیرمتمرکز پا به عرصه گذاشته.

این پلتفرم، حقایق چالش‌برانگیز عنوان شده در این مقاله را تصدیق می‌نماید؛ چرا که تا حد زیادی اجزای عنوان شده در این مقاله را تحت پوشش قرار داده و روزبه‌روز نیز در حال توسعه است. در پاسخ به افرادی که متاورس را صرفا یک بازی می‌دانند بایستی مطالعه در مورد دیسنترالند را به آن‌ها پیشنهاد داد.

Decentraland در وایت‌پیپر خود عصر سنگی را معرفی نموده که در آن فقط به فروش زمین و زیرساخت‌ها پرداخته است و در این عصر هیچ استفاده‌ای از ابعاد ظاهری و گرافیکی نکرده.

زمین‌ها، ساختمان‌ها، المان‌ها و عناصر مختلف در این پلتفرم به واسطه‌ی NFTها عرضه شده تا افراد بتوانند از تولید و خرید و فروش آن‌ها در Marketplaceهای مختلف مانند Rarible ، OpenSea و… کسب درآمد کنند.

همچنین ارز دیجیتال MANA (مانا) به عنوان ارز حاکمیتی دیسنترالند معرفی شده تا افراد بتوانند به واسطه‌ی آن به معاملات داخلی پرداخته و یا آن را در خارج از این قاره (یا کشور) نیز خرج کنند.

در PCrypto بخوانید: معرفی و آموزش کامل بازی دیسنترالند (Decentraland)

 • سندباکس (Sandbox)

سندباکس (Sandbox)

سندباکس یک پلتفرم چند کاره است که با دارا بودن ویژگی‌ها و ابزارهای بسیاری برای خلق بازی، آواتار، NFT و… و خرید و فروش آن‌ها فضایی را برای افراد علاقه‌مند به متاورس ایجاد کرده تا بتوانند از خلاقیت و مهارت‌های خود بدون نیاز به دانش کدنویسی استفاده کرده و به توسعه‌ی Metaverse کمک کنند.

ارز رایج در کشور سندباکس در دنیای متاورس، SAND بوده که به طرق مختلف می‌توان آن را به دست آورده و در بخش‌های دیگر این پلتفرم خرج کرد. SAND نیز مانند MANA ارز دیجیتال غیرمتمرکز بوده و قابلیت استفاده در پلتفرم‌های دیگر و حتی تبدیل آن به ارزهای دیگر در صرافی‌ها وجود دارد.

SandBox در ابتدا در سال 2012 توسط کمپانی Pixol معرفی شد و در سال 2018 با تغییر مالکیت از کمپانی Pixol به Anomica Brands تحول عظیمی را تجربه نمود. در مقاله‌ی زیر اطلاعات متفاوت و ارزشمندی را در خصوص سندباکس برای شما آماده نموده‌ایم.

در PNFT بخوانید: بازی سندباکس (SandBox) فراتر از یک بازی

 • ایلوویوم (Illuvium)

از آنجایی که متاورس جهانی نوین بوده و هر کسی می‌تواند نقش خالق را در آن بازی کند، برخی به خلق دنیاهای عجیب و شگفت‌انگیز پرداخته‌اند. یکی از این بازی‌ها، ایلوویوم (Illuvium) است. در این بازی شما نقش یک بازمانده از سفینه‌ای بین‌منظومه‌ای را ایفا خواهید کرد و در طول بازی باید با تنها موجودات سیاره‌ی Illuvium مبارزه نموده و مأموریت‌هایی را انجام دهید.

در این بازی نیز مانند دیگر بازی‌های متاورسی اجزا و المان‌های بازی به واسطه‌ی توکن‌های غیرمثلی (NFT) توکنیزه شده تا امکان استفاده‌ی سراسری از آن‌ها در پلتفرم‌های مختلف حتی کیف پول توکن‌های دیجیتالی فراهم شود.

توکن ILV ارز رایج موجود در بازی ایلوویوم بوده که امکان به‌دست آوردن آن از طریق روش‌های مختلف وجود دارد. با توجه به اینکه این بازی در شبکه اتریوم ساخته شده است و شبکه اتریوم نیز از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند، امکان استیک کردن (بلوکه کردن سرمایه) ILV یکی از راه‌های کسب درآمد است.

بیشتر بخوانید: الگوریتم اثبات سهام (Proof of staking) پاسخ کوبنده به منتقدین بلاکچین

 • متاورس کیش (KishVR) اولین متاورس در ایران

متاورس کیش (KishVR) اولین متاورس در ایران

کارشناسان و دانشمندان کشور ایران نیز در این حوزه فعالیت‌هایی را انجام داده و سعی دارند در بین رقبای خارجی سهمی داشته باشند. اگر عبارت اولین متاورس ایرانی را در گوگل جستجو کنید احتمالا با پلتفرمی به نام KishVR مواجه خواهید شد. متاورس کیش که در خبرگزاری‌های فارسی نیز اطلاعات محدودی از آن ارائه شده توسط یک تیم ایرانی قطری به سرپرستی شخصی ناشناس به نام فیصل عبدالله راه‌اندازی شده است.

بنیان‌گذاران KishVR معتقد هستند که ناشناس بودن آن‌ها کمک بزرگی به توسعه‌ی اصولی متاورس در دنیا خواهد کرد چرا که این توسعه صرفا به واسطه‌ی عرضه و تقاضا بوده و می‌تواند جایگاه واقعی متاورس را به دور از نام افراد به بشریت نشان دهد. در حال حاضر این پلتفرم زمین‌ها، ساختمان‌ها و اجزای مختلفی را در بازارهای NFT مانند Rarible و Opensea عرضه و هدف اصلی خود را بهبود اوضاع اقتصادی در ایران مشخص نموده است.

 • متاورس دبی (Dubai Metaverse)

حاکمین اماراتی که همواره سعی داشتند دبی را به عنوان برترین مقصد گردشگری دنیا معرفی کنند در صنعت گردشگری متاورس نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. با توجه به اینکه هنوز هیچ دارایی خریدنی در این فراجهان وجود ندارد و وبسایت متاورس دبی صرفا به تولید محتوای آموزشی پرداخته است .

می‌توان پیش‌بینی کرد که حاکم دبی آقای محمد بن راشد آل مکتوم قصد دارد پیش از ورود به مرحله‌ی عرضه، با قدرت تمام به جایگاه‌یابی پرداخته و پس از ایجاد توجهات حداکثری جهانیان شروع به فروش زمین‌های یکی از زیباترین مقاصد گردشگری آسیا نماید.

با مطالعه در خصوص اقدامات ارزشمند شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در ویکی پدیا که لقب «معمار دبی نوین» نیز به وی اطلاق شده، می‌توان آرزو کرد که حاکمین بیشتری شبیه به ایشان در دنیا بر مسند قدرت آمده تا بتوان شاهد تحولات چشمگیر در جهان باشیم.

در PCrypto بخوانید: NFT چیست؟ + توکن غیر مثلی چه کاربردی دارد؟ به زبان ساده

سایت متاورس

در این فراجهان دیجیتالی، ابزارهای مختلفی به منظور توسعه آن استفاده می‌شوند که یکی از آن‌ها سایت متاورس می‌باشد. پروژه‌ها به منظور معرفی ابعاد مختلف پروژه و ایجاد تعامل با مخاطبان خود سایت متاورس خود را راه‌ اندازی می‌نمایند.

برخی از این پروژه‌ها، از وبسایت صرفا به عنوان معرفی پروژه استفاده نموده و کاربردهای اصلی پروژه را منوط به نصب نرم‌افزار می‌کنند. برخی دیگر نیز سایت متاورس خود را طوری طراحی می‌نمایند که بتوان از آن استفاده‌هایی فراتر از یک مرجع اطلاع‌رسانی نمود.

به عنوان مثال شما می‌توانید با ثبت‌نام در سایت متاورس دیسنترالند از امکانات بسیاری بهره‌مند شده و با نصب نرم‌افزار آن به امکانات بیشتری دسترسی پیدا کنید.

ارز متاورس چیست؟

ارز متاورس چیست؟

هر پروژه‌ای معمولا با اهداف مختلف اقدام به ایجاد یک توکن بومی نموده که به آن ارز متاورس نیز گفته می‌شود. به عنوان مثال دیسنترالند به عنوان یکی از سرشناس‌ترین پروژه‌ها ارز متاورس مانا (MANA) به عنوان توکن بومی خود معرفی نموده که افراد می‌توانند از طریق آن اقدام به خرید زمین و دیگر دارایی‎‌های دیجیتال نمایند.

ارز متاورس یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری بوده و افراد می‌توانند در کنار خرید و فروش زمین متاورس، اقدام به خرید و فروش این ارز نیز نمایند. لذا شناخت پروژه‌ها و مطالعه‌ی وایت‌پیپر آن‌ها از عوامل موفقیت در این حوزه می‌باشد.

بیشتر بخوانید: توکن نقدینگی چیست؟ ، پاداشی ارزشمند به تأمین‌کنندگان نقدینگی صرافی‌ها

سخن پایانی

با توجه به این که تعاریف متفاوت و متناقضی در خصوص اینکه متاورس چیست در رسانه‌های فارسی‌زبان مطرح شده که اکثر آن‌ها ترجمه‌ای ناخوانا از مقالات انگلیسی هستند، در این مقاله از مجله‌ی تخصصی Parsian Crypto سعی کردیم از نگاه خودمان تعریفی جامع و کامل از MetaVerse (فراجهان) ارائه دهیم .

اجزا و نمونه‌های مختلف را معرفی و راه‌های کسب درآمد از آن‌ها را بیان کنیم. امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله در درک مفاهیم متاورس و اینکه خود مفهوم متاورس چیست به شما کمک کرده باشد و بتوانید از این فرصت در جهت رشد و پیشرفت خود استفاده کنید.

سوالات متداول

متاورس چیست؟

متاورس (ترکیبی از 2 کلمه متا و یونیورس) مفهومی جدید در دنیای تکنولوژی می‌باشد که در آن هیچ حکومت متمرکزی وجود نداشته و کاربران مالک حقیقی یک پروژه هستند.

روش سرمایه گذاری در متاورس چیست؟

می‌توان با خرید املاک و دارایی‌های دیجیتالی که در متاورس وجود دارند و یا خرید سهام شرکت‌هایی که در متاورس سرمایه‌گذاری می‌کنند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در متاورس سرمایه‌گذاری کرد.