پارسیان کریپتو
خانهمقالاتمتاورسگردشگری متاورس چیست؟ تاثیر metaverse بر صنعت گردشگری + آینده
گردشگری متاورس چیست؟ تاثیر metaverse بر صنعت گردشگری + آینده عکس

گردشگری متاورس چیست؟ تاثیر metaverse بر صنعت گردشگری + آینده

April 6, 2023
699
1

به جهان‌ های موازی خوش آمدید! شاید در نگاه اول این جمله کمی غیرمنطقی و موهوم به نظر برسد اما حقیقتی است که امروزه به وقوع پیوسته و روز به‌ روز در حال تکمیل شدن است. گردشگری متاورس یکی از مفاهیم نوظهور است که ورود به جهان‌ های موازی را بیش از هر زمان دیگری دسترس‌ پذیرتر نموده است.

با ما همراه باشید تا در رابطه با متاورس گردشگری و فرصت‌ های بالقوه‌ی موجود درآن اطلاعات جامع و کاملی به دست آورید.همچنین در نظر داشته باشید که این مقاله با یک مثال مطالعاتی واقعی در مورد جزیره‌ ی کیش همراه شده تا درک بهتری از کارکرد گردشگری متاورس در شما مخاطب گرامی پدید آید.

متاورس چیست؟

متاورس چیست؟

آشنایی اولیه با مفهوم متاورس پیش از شناخت مفهوم گردشگری متاورس، به این دلیل اهمیت دارد که در رابطه با آن اطلاعات متناقض بسیاری به خصوص به زبان فارسی وجود دارد. پس در ابتدا به صورت خلاصه و به زبانی ساده متاورس را تشریح می‌نماییم.

متاورس یا Metaverse که برگرفته از 2 واژه‌ی Meta و Universe می‌باشد به معنی فراجهان است. این اصطلاح برای اولین بار توسط شخصی به نام نیل استیونسن و در رمان علمی تخیلی خرابی برفکی مطرح شد. این رمان که در سال 1992 به چاپ رسید، داستان آواتارهایی بود که هر کدام به متعلق به یک نفر بوده و در فضایی 3 بعدی با یکدیگر در ارتباط بودند.

از تعاریف غلطی که این روزها در رابطه با متاورس شاهد آن هستیم این است که این جهان فضای عجیبی است که هنوز از آن رونمایی نشده و در آینده حتما بایستی با یک هدست واقعیت مجازی وارد آن شد. این تصور کاملا غلط بوده و مفاهیمی همچون متاورس گردشگری، متاورس و بانکداری، ورزش در متاورس، تجارت در متاورس و… در حال حاضر به مرحله‌ی اجرا درآمده.

لذا کسب اطلاعات در این مورد و استفاده از فرصت‌های موجود اهمیت بسیاری دارد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بلافاصله با متصل شدن به شبکه‌ی اینترنت وارد یک جهان موازی به نام متاورس می‌شویم. فراجهانی که هر کسی در آن یک ماهیت مستقل داشته و به واسطه‌ی شبکه‌های اجتماعی روابط عمیقی بین آن‌ها برقرار می‌شود.

روابط بین افراد به قدری عمیق بوده که گاهی جای روابط در دنیای فیزیکی را می‌گیرد. شناخت و درک کامل متاورس امر بسیار مهمی بوده و به همین دلیل هم مطلب کامل و جامعی را در این خصوص برای شما ترتیب داده‌ایم.

بیشتر بخوانید: مطالعه مطالب مربوط به متاورس چیست (Metaverse)؛ دریچه‌ای برای تحقق رویای بشریت !

گردشگری متاورس چیست؟

همانطور که گفتیم متاورس یک جهان موازی با کهکشانی است که در آن زندگی می‌کنیم. این جهان به پیچیدگی همین دنیای فیزیکی بوده و مفاهیم و کاربرد های بسیاری دارد. یکی از این کاربردها که در کشورهای پیشرفته در حال توسعه می‌باشد، گردشگری متاورس است.

گردشگری متاورس در واقع استفاده از تکنولوژی‌ ها، ابزارها و مفاهیم مختلف در جهت جذب و مدیریت گردشگران است. با توجه به ویژگی‌هایی همچون عدم وجود محدودیت‌های جغرافیایی، امکان سهیم نمودن گردشگران در درآمد و سود، دور زدن سیاست‌ های نژاد پرستانه‌ ی ملیتی و مذهبی و… فرصت ایجاد تحولی عظیم در صنعت گردشگری به واسطه‌ی متاورس را به علاقه‌مندان این حوزه خواهد داد.

بیشتر بدانید : برای آشنایی با رمز ارز Bitcoin مقاله مربوط به بیت کوین چیست را در وب سایت مطالعه کنید !

کاربرد های متاورس در گردشگری

در این بخش ارتباط برخی از اجزای مهم گردشگری متاورس را به عقیده‌ی خودمان بیان کرده و راهکارهای عملی در جهت بهره‌مندی از آن‌ها ارائه خواهیم داد.

 • اینترنت و گردشگری

اینترنت و گردشگری

زیرساخت متاورس و تکنولوژی‌ های وابسته به آن، اینترنت است. ابزاری که زندگی بشر را در ابعاد مختلف دگرگون نموده و بستر مناسبی را جهت نوآوری و تحولات اجتماعی فراهم نموده است. یکی از این تحولات اجتماعی، افزایش سرعت انتقال اطلاعات و گسترش روابط بین انسان‌ها است.

اولین و ساده‌ ترین اتفاقی که در صنعت گردشگری متاورس به وقوع می‌پیوندد، به واسطه‌ی همین سرعت انتقال اطلاعات است. به عنوان مثال تا قبل از پیدایش اینترنت، اگر به دنبال یک مقصد گردشگری برای سفر بودید، با چالش‌ های فراوانی رو به‌ رو می شدید و مجبور بودید با پرس‌وجو از اطرافیان به نتایج محدودی دست یابید.

اما حالا کافیست در یک موتور جستجو مانند گوگل، واژه‌های زیر را جستجو کرده تا با میلیون‌ها پاسخ مواجه شوید:

 • جزایر زیبای توریستی
 • جنگل های زیبای ایران
 • شهرهای توریستی کشور ترکیه
 • تفریحات دریایی در ایران
 • بزرگترین مراکز خرید دوبی

با این وجود، دیگر محدودیتی در شناخت مقاصد گردشگری نخواهید داشت. همچنین امکان دریافت اطلاعات بسیاری همچون شرایط آب و هوا، جمعیت، مرزهای جغرافیایی، اماکن دیدنی، بهترین زمان سفر و… برای گردشگران فراهم خواهد بود. از دیگر قابلیت‌های گردشگری متاورس، امکان مشاهده و مطالعه نظرات گردشگران قبلی به منظور تصمیم‌گیری بهتر جهت سفر می‌باشد. مشاهده‌ی تصاویر و ویدیو های مرتبط نیز کمک بزرگی به انتخاب مقصد مورد نظر می‌نماید.

بلاک چین و گردشگری متاورس

بلاک چین یا زنجیره‌ی بلوکی انقلاب عظیمی در ساختار شبکه‌سازی بوده که در سال 2009 توسط فرد یا افرادی ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین مطرح شد. همانطور که می‌دانید، در یک شبکه‌ی متمرکز مانند بانک، یک یا چند سرور تحت مدیریت یک سازمان مسئول تأمین امنیت هستند.

بلاک چین برعکس شبکه‌های متمرکز، به شبکه‌ای همتابه‌همتا گفته می‌شود که سروری در آن وجود نداشته و کاربرانش مسئول تأمین امنیت شبکه هستند. در چنین شبکه‌ای، کاربران در ازای اقدامات مدیریتی، پاداش دریافت کرده و هر یک سهمی در مالکیت شبکه خواهند داشت.

در یک شبکه‌ی بلوکی تمامی فرآیندها و اقدامات در قالب مجموعه‌ای از بلوک‌ها ذخیره‌سازی و منتقل می‌شوند و همین عامل مزایای بیشماری را در صنعت گردشگری متاورس ایجاد می‌کند که در بخشی از این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : برای داشتن اطلاعات بیشتر مطالب مربوط به بلاکچین چیست را در وب سایت مطالعه کنید !

WEB3 و تاثیر متاورس بر صنعت گردشگری

برای درک اینکه بدانید web3 چیست، باید بدانید در ابتدای پیدایش اینترنت، ساختار صفحات وب به صورت کاملا یک طرفه بوده و وبسایت یک برند گردشگری صرفا می‌توانست اطلاعاتی را در این حوزه منتشر کرده و افراد نیز صرفا امکان مطالعه‌ی آن را داشتند. پس از گذشت مدتی، WEB2 جای WEB1 را گرفته و در صفحات وب، قابلیت تعامل پدید آمد.

در WEB2 امکان ثبت نظر و بارگذاری فایل‌های چندرسانه‌ای مانند عکس و ویدیو در رابطه با یک مقصد گردشگری فراهم شد. در پلتفرم‌های مختلف که در حوزه‌ی رزور بلیط و اقامتگاه فعالیت می‌کردند این امکان فراهم شد تا گردشگران و علاقه‌مندان به گردشگری بتوانند به تعامل پرداخته و حول محور یک مقصد گردشگری به گفتگو بپردازند.

WEB3 که نسل جدیدی از صفحات وب است، با هدف افزایش تعامل و مشارکت کاربران پدید آمد. این مفهوم که با استفاده از زیرساخت شبکه‌های بلاک چین خلق شد، صفحات وب و وبسایت‌های مرتبط به گردشگری را تبدیل به پلتفرمی می‌کند که اعضای آن هر یک سهمی در مدیریت، رشد و پیشرفت شبکه بر عهده داشته باشند.

در WEB3، برعکس WEB2 که عضویت از طریق ایمیل، شماره موبایل، مشخصات فردی و… انجام می‌شود، عضویت از طریق کیف پول ارز دیجیتال انجام شده و افراد می‌توانند به صورت ناشناس در شبکه مشغول به فعالیت شوند.

به عنوان مثال اگر جزیره‌ی مرجانی کیش را به عنوان یک مقصد گردشگری مستعد در کشورمان در نظر بگیریم، به کمک یک پلتفرم WEB3 می‌توان گروه‌های مختلف را گردهم آورده و در راستای توسعه برند گردشگری این جزیره اقدامات ارزشمندی انجام داد.

گردشگران، سرمایه‌گذاران، صاحبین هتل‌ها و مراکز خرید، کسبه، ساکنین (کیشوندان) و… همگی می‌توانند حول محور یک پلتفرم WEB3 گردهم آمده و به کمک قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین به مدیریت برند “کیش” بپردازند.

در صورت علاقمندی، مقاله آینده متاورس، راجع به تاثیر متاورس بر آینده دنیا، اطلاعات زیادی به شما میدهد.

 

هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی

همانطور که می‌دانید هوش مصنوعی یا AI (Artificial Intelligence) یکی از اجزای مهم متاورس است. AI برنامه‌ای متشکل از کدهای برنامه‌نویسی است که از طریق الگوریتم‌های مختلف در تصمیم‌گیری‌ها به کمک انسان آمده و تصمیمات سرنوشت‌سازی را اتخاذ می‌کنند.هوش مصنوعی در صنعت گردشگری متاورس نقش مهمی را می‌تواند ایفا کند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تفکیک گردشگران در گردشگری متاورس

گروه‌ بندی مخاطبان بر اساس ویژگی‌ هایی همچون سن، جنسیت، میزان درآمد، علاقه‌ مندی‌ ها و… از اهمیت بسیاری برخوردار است. AI نقش مهمی را در این زمینه ایفا کرده و به راحتی می‌تواند گردشگران را به گروه‌ های مختلف تقسیم کند. این بخش‌ بندی در اتخاذ تصمیمات مدیریتیِ داده‌ محور کاربرد های فراوانی خواهد داشت.

به عنوان مثال برخی از گردشگران هدفشان از سفر به جزیره‌ی کیش تفریحات دریایی بوده و برخی دیگر اهدافی همچون خرید از مراکز تجاری را دنبال می‌کنند. همچنین خانم‌ ها علاقه‌ مندی‌ های متفاوتی نسبت به آقایان داشته و همچنین سن گردشگران تأثیر زیادی بر روی رفتار و انتخاب‌های آن‌ها خواهد داشت.

حال اگر بتوانیم به کمک AI در صنعت گردشگری متاورس، گردشگران را بخش‌ بندی نماییم، این امکان فراهم خواهد بود تا کمپین‌ های متناسبی را برای هر دسته از مخاطبان طراحی و اجرا نماییم. بدین طریق هزینه‌ های تبلیغات به صورت چشمگیری کاهش یافته و در مقابل ROI (نرخ بازگشت سرمایه) افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

بیشتر بدانید : برای داشتن اطلاعات بیشتر از بهترین و امن ترین ولت های ارز دیجیتال مطالب مربوط کیف پول ارز دیجیتال چیست، را در وب سایت مطالعه کنید !

تخمین زمان سفر بعدی در گردشگری متاورس

از دیگر کاربرد های هوش مصنوعی در گردشگری متاورس تخمین زمان سفر بعدی گردشگران است. به کمک یک پلتفرم مجهز به AI و تحلیل رفتار گردشگران در یک بازه‌ی زمانی چند ساله، می‌توان زمان سفر بعدی گردشگران را تخمین زده و پیشنهادات منحصربه‌فرد و جذابی را در آن زمان به آن‌ها ارائه داد. این پیشنهادات می‌تواند در قالب ایمیل، پیامک، ایرداپ NFT و… به مخاطبان ارائه شود. برای آشنایی بیشتر در مورد دریافت پول رایگان به سبک بارش رمز ارزها  مطالب مربوط به ایردراپ چیست را در وب سایت مطالعه کنید !

 • پیشنهادات شخصی‌ سازی شده

تصور کنید که قصد داریم یک کمپین تبلیغاتی را به منظور جذب گردشگر انجام دهیم و مقصد هم جزیره‌ی زیبای کیش می‌باشد. یکی از راهکارها، معرفی این جزیره به عنوان مقصد گردشگری در تعطیلات نوروز بدون در نظر گرفتن بخش‌بندی گردشگران و نیازهای آن‌ها بوده به صورتی که صرفا با یک شعار تبلیغاتی طیف وسیعی از مخاطبان را هدف قرار دهیم.

مسلم است که در این حالت بودجه‌ی زیادی صرف شده و در مقابل احتمالا بازدهی پایینی از این تبلیغات دریافت خواهد شد.راهکار دیگری که به واسطه‌ی گردشگری متاورس و هوش مصنوعی می‌توان انجام داد، طراحی پیشنهادات شخصی‌سازی شده بر اساس علایق و سلایق مخاطبان هر گروه است.

بدین صورت که امکانات تفریحات دریایی همچون جت اسکی، کشتی تفریحی و قواصی را به گروهی از گردشگران نمایش داد که عضو گروه تفریحات دریایی هستند. همچنین مراکز خرید و برندهای معتبر فعال این جزیره‌ی مرجانی را به گردشگران گروه خریداران نمایش داد. گروه‌های بسیاری را می‌توان بدین منظور ایجاد و پیشنهادات شخصی‌سازی شده را به آن‌ها ارائه داد.

واضح است که هزینه‌های تبلیغات در چنین حالتی بسیار پایین‌تر و بازدهی بالاتر از زمانی خواهد بود که پیشنهادات کلی و بدون هدف را به گردشگران نمایش دهیم.

بیشتر بدانید : برای داشتن اطلاعات بیشتر از لیست صرافی مطالب مربوط به صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال چیست ، را در وب سایت مطالعه کنید !

جایگاه‌ یابی برند در گردشگری متاورس

در کنار استراتژی‌ های مارکتینگ، طراحی و پیاده‌سازی استراتژی‌های برندینگ در گردشگری متاورس نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. به کمک AI می‌توان رفتار گردشگران را آنالیز نموده و به مرور زمان تصویر و جایگاهی از برند گردشگری را در ذهن آن‌ها شکل داد که صرفا گروه‌های هدف در فرآیندهای مارکتینگ باقی مانده و الباقی حذف شوند.

اهمیت این موضوعی زمانی حس می‌شود که در بازه‌های زمانی مختلف به دلیل نبود استراتژی جایگاه‌یابی برند، گردشگران بسیاری به دلیل ارزان بودن هزینه‌های سفر به جزیره‌ی کیش سفر نموده اما به هیچوجه رضایت کسبه و سرمایه‌گذاران حاضر در این مقصد گردشگری جلب نمی‌گردد.

همین موضوع نیز باعث افت کیفیت خدمات و به دنبال آن از دست رفتن مخاطبان سودده خواهد شد. اتفاقی که بر اساس تحقیقات میدانی انجام شده به وضوح شاهد آن هستیم.البته منظور از جایگاه‌یابی برند در گردشگری متاورس این نیست که مخاطبان قشر ضعیف با درآمد کمتر به کل از سفر منصرف شوند.

بلکه مقصود از این اقدام این است که مقاصد گردشگری مناسبی را برای هر گروه برنامه‌ریزی نموده و هر گروه را به صورت آگاهانه به یک مقصد مشخص سوق داد. به عنوان مثال می‌توان جزیره‌ی قشم را که دارای مراکز خرید بسیاری بوده و همچنین از وجود سواحل زیبا و طبیعت دیدنی نیز بی‌بهره نیست، به منظور استفاده‌ی گروهی دیگر از مخاطبان در نظر گرفت که دارای سطح درآمد کمتری بوده و تمایل به سفری ارزان‌قیمت دارند.

بدین صورت، هر 2 گروه قشر پردرآمد و کم‌درآمد، مقصد مناسبی را برای سفرهای خود خواهند داشت و همچنین افراد و برندهایی که قصد ارائه‌ی خدمات و محصولات خود به آن‌ها را دارند نیز می‌توانند با خیالی آسوده خدمات و محصولات خود را طراحی و عرضه کنند. در این صورت نرخ بازگشت سرمایه به میزان چشمگیری افزایش یافته و سرمایه‌های قابل توجهی جذب این صنعت در هر مقصد خواهد شد.

بیشتر بدانید : برای داشتن اطلاعات بیشتر از امکانات جدید جهان مجازی مطالب مربوط به متاورس چیست، را در وب سایت مطالعه کنید !

مدیریت مالی غیر متمرکز (DeFi)

یکی از فرصت‌ های بسیار ایده‌آل در گردشگری متاورس، استفاده از مدیریت مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) و جذابیت‌ های آن برای مخاطبان است. دیفای مفهومی است که با فاصله‌ی کوتاهی از پیدایش بلاک چین، مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد قرار گرفت.

مدیریت مالی غیر متمرکز کاملا با سیستم بانکداری فعلی در تضاد بوده و سازمان‌ های متمرکزی همچون بانک را از چرخه‌ی اقتصاد حذف می‌کند. در سیستم‌ های مالی مبتنی بر دیفای، مدیریت توسط اعضای آن سیستم انجام شده و عرضه و تقاضا نقش اصلی را در چنین سبک مدیریتی ایفا خواهد کرد.

این سبک از مدیریت مالی، می‌تواند به عنوان یک ویژگی جذاب در گردشگری متاورس مورد استفاده قرار گیرد. جهت درک بهتر این مفهوم باز هم از مثال منطقه‌ی آزاد اقتصادی کیش استفاده می‌کنیم. فرض کنید پلتفرم WEB3 جامع کیش که در بخش‌های قبلی این مقاله به آن اشاره کردیم .

یک توکن حاکمیتی به نام کیش کوین را در بستر یک شبکه بلاک چین مطمئن مانند بیت کوین یا اتریوم و یا شبکه‌ی انحصاری خود با نام فرضی کیش چین (KishChain) تولید و با استراتژی درستی عرضه نماید.به این صورت که در فاز اول درصدی از توکن‌ها را در بین گروه‌های مختلف ایردراپ نموده و الباقی را جهت فروش در صرافی های متمرکز و صرافی های غیرمتمرکز عرضه نماید.

بدین صورت جامعه‌ای هدفمند از سرمایه‌گذاران، مدیران و برندها از یک سو و گردشگران از سوی دیگر تشکیل خواهد شد که همگی در تلاش برای افزایش نرخ توکن خواهند بود.در گردشگری متاورس کیش، صاحبین هتل‌ها که خود بخشی از این جامعه هستند، هزینه‌ی رزرو اتاق‌ها را از طریق کیش کوین دریافت کرده و همچنین برندهای فعال در جزیره کیش نیز کالاهای خود را از طریق همین ارز به فروش خواهند گذاشت.

لذا گردشگران نیز با دارا بودن این توکن در کیف پول ارز دیجیتال (والت) خود رغبت بیشتری جهت سفر به این جزیره و کمک به رشد ارزش آن خواهند داشت.در چنین حالتی همواره تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی در تلاش خواهند بود تا با توسعه و رشد برند کیش ارزش دارایی خود را حفظ و حتی آن را افزایش دهند.

وجود یک صرافی غیرمتمرکز که خدمات ویژه‌ای را به گردشگران ارائه دهد نیز از دیگر اقداماتی است که می‌توان در زمینه‌ی مدیریت مالی غیرمتمرکز انجام داد. استیک کردن سهام، تأمین نقدینگی استخر صرافی و… برخی از خدمات ویژه‌ای هستند که یک صرافی غیرمتمرکز می‌تواند به گردشگرانی که جزیره‌ی کیش مقصد گردشگری آن‌هاست ارائه داده و بابت آن‌ها توکن کیش کوین پاداش دهد.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در گردشگری متاورس

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در گردشگری متاورس

به نوعی می‌توان گل سرسبد اجزای گردشگری متاورس را «واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)» دانست. البته عده‌ی بسیاری این 2 تکنولوژی را به غلط تعریق مطلق متاورس یا فراجهان می‌دانند که دلیل آن هم نوظهورتر بودن آن‌هاست. اما در این مقاله از مجله‌ی اینترنتی پارسیان کریپتو، به قطع محدود نمودن متاورس به این 2 ویژگی را غیرحرفه‌ای دانسته و معتقد هستیم تمامی اجزا در کنار هم تشکیل دهنده‌ی مفهوم فراجهان هستند.

واقعیت مجازی به انگلیسی Virtual Reality و به اختصار VR یک تکنولوژی نوین و جذاب بوده که در حال حاضر بیشتر در بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. VR که معمولا به واسطه‌ی سخت‌افزارهایی همچون هدست واقعیت مجازی و دستکش واقعیت مجازی از آن استفاده می‌شود، فرد را در فضایی قرار می‌دهد که کاملا مجازی بوده و اجزای حقیقی و قابل لمس در آن وجود ندارد. نمونه‌ای از تکنولوژی VR را می‌توانید در بازی‌های جنگی و ماجراجویانه ببینید.

به این صورت که فرد گیمر با نصب کردن تجهیزاتی بر روی برخی از اعضای بدنش مانند چشم، دست و پا وارد یک بازی شده و به جای اینکه بخواهد با یک دسته، بازی را اداره کند، به کمک اعضای بدنش این کار را انجام می‌دهد. مثلا می‌تواند در یک بازی جنگی با دستانش به واقعیت مجازی مشت زده و یا اسلحه‌ای را برداشته و با آن شلیک کند.

واقعیت افزوده به انگلیسی Augmented Reality و به اختصار AR که در ظاهر شبیه به VR است تفاوت عمده‌ای با آن دارد. همانطور که از نام این تکنولوژی مشخص است، می‌توان اجسام مجازی و واقعی را طوری با هم تلفیق کرده و آن‌ها را به دنیای واقعی اضافه کرد که تجربه‌ی حقیقی‌تر را به فرد مشاهده کننده بدهد.

به عنوان مثال می‌توان به کمک یک پرینتر سه بعدی و یا یک سری اشعه، یک جسم مانند گلدان را در منزل قرار داد به طوری که بدون داشتن عینک بتوان آن را مشاهده کرد! این 2 تکنولوژی یعنی VR و AR همانطور که گفتیم گل سرسبد اجزای گردشگری متاورس هستند و می‌توانند به صنعت گردشگری کمک بزرگی نمایند.

البته برخی از منتقدین معتقد هستند که VR و AR به هیچ وجه نمی‌توانند جایگزین سفر حقیقی شوند و به کل با این 2 تکنولوژی مقابله می‌کنند. البته ما نیز در این مقاله معتقد نیستیم که واقعیت مجازی و واقعیت افزوده قرار است جایگزین سفر واقعی شوند اما می‌توان از آن‌ها با اهداف مختلف بهره برد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

 • توجه یا Attention

در مارکتینگ اصطلاحی به نام قیف بازاریابی وجود دارد که هدف آن شناسایی مراحل مختلف بازاریابی و تدوین استراتژی‌های مناسب برای هر مرحله است. قیف بازاریابی انواع مختلفی دارد که ساده‌ترین آن الگوی AIDA نام دارد. در این الگو مراحل بازاریابی به 4 مرحله تقسیم می‌شود: Attention، Interested، Desire، Action

در این قیف ساده، در گام اول بایستی یک ویژگی جذاب را عنوان نموده تا بتوان توجه مخاطبان را جلب نموده و آن‌ها را تشویق به دقت بیشتر کرد. در مرحله‌ی دوم که مخاطب جذب شد می‌توان با معرفی ویژگی‌های مختلف در وی علاقه‌مندی ایجاد کرد. پس از اینکه مخاطبِ جذب شده، علاقه‌مند شد .

حال بایستی به اتخاذ تصمیم وی کمک کرده و در مرحله‌ی چهارم و آخر او را دعوت به یک اقدام مشخص (مثلا رزرو بلیط) کرد. یکی از کارکردهای ساده و ابتدایی VR و AR در مرحله‌ی اول قیف بازاریابی است. جایی که به دلیل انتخاب‌های متعدد در بین مقاصد گردشگری و تبلیغات فراوان می‌توان گردشگر را جذب یک مقصد مانند جزیره‌ی کیش کرد.

مسلما این که مخاطب بتواند پیش از سفر به جزیره‌ی کیش، با استفاده از تکنولوژی VR به این جزیره سفر کرده و ویژگی‌ها و اماکن گردشگری آن را به صورت واقعیت مجازی تجربه کند و یا حتی با استفاده از AR یک جت اسکی را در منزل خود مشاهده و آن را لمس کند، بهترین آهنربا برای جذب مخاطب جدید خواهد بود.

در شرایطی که تفریحات و جذابیت‌های گردشگری در کشورمان تا حد زیادی تکراری و غیرجذاب بوده و همچنین محدودیت‌های بسیاری نیز در خلق تجارب جدید برای مخاطبان وجود دارد، گردشگری متاورس می‌تواند افراد بیشتر و گروه مخاطبان باکیفیت‌تری را جذب قیف بازاریابی کند.

 • فیلتر کردن گردشگران

درست یا غلط یکی از استراتژی‌های بازارسازی و بازاریابی فیلتر کردن مخاطبان است. دلیل این اقدام هم هزینه‌ های بالا در تمام زمینه‌هاست. زمانی که یک سازمان متمرکز قصد جذب گردشگر به جزیره‌ی کیش را داشته باشد به ناچار بایستی هزینه‌ هایی شامل تبلیغات، آماده‌ سازی اماکن اسکان، تعمیر و بازسازی معابر و ده‌ها هزینه‌ی دیگر را انجام دهد تا گردشگران را به سمت این مقصد جذب کند.

مسلم است که اگر افراد مذکور در سفر خود تراکنش مالی کمتری را (خرید، تفریحات و…) انجام دهند، از یکسو بودجه‌ی هزینه شده به حساب آن سازمان برنگشته و از سوی دیگر نارضایتی بخش خصوصی و در نهایت مهاجرت و خروج سرمایه‌ی آن‌ها را دربر خواهد داشت.

به همین دلیل هم فیلتر کردن گردشگران به روش‌های مختلف از اهمیت بسیاری برخوردار است به طوری که سیاست‌هایی را در پیش گرفت که از عمد برخی افراد از سفر به این مقصد منصرف شده و مقصد دیگری را برای سفر خود انتخاب کنند. به غیر از هوش مصنوعی که در بخش‌های قبلی به آن اشاره کردیم، نکته‌ی مهم در این فیلترسازی این است که بایستی تعداد متقاضیان به قدری باشد که بتوان گزینه‌های بهتری را انتخاب کرد.

از آنجایی که جذابیت تکنولوژی‌ های VR و AR در حال حاضر بسیار زیاد است، با معرفی آن سیل عظیمی از مخاطبان (سرنخ بازاریابی) وارد قیف بازاریابی شده و بدین طریق قدرت تصمیم‌گیری در انتخاب فیلترها افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال می‌توان هزینه‌ی اقامت را تا حدی بالا برد که فقط سطح A و A+ درآمدی بتوانند جزیره‌ی کیش را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده و حتی آن را جایگزین سفرهای خارجی خود کنند.

 • راهنمای پیش از سفر

حتما شما هم بروشورهای تبلیغاتی را در سفرهای تفریحی خود مشاهده کرده‌اید! همچنین رسانه‌هایی همچون وبسایت، شبکه‌های اجتماعی مختلف و بلاگرها که قصد دارند با تولید محتوای جذاب اماکن دیدنی یک مقصد گردشگری مانند جزیره‌ی کیش را به مخاطبانشان معرفی نموده است .

و به کمک ویدیو، تصویر و متن تا حد زیادی تجربه‌ای حقیقی را پس از خرید بلیط و پیش از سفر برای مخاطب رقم بزنند.تکنولوژی‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در صورتی که به درستی از آن‌ها استفاده شود می‌توانند این عملکرد (راهنمای پیش از سفر) را به شکل کامل و به معنای واقعی انجام دهند.

به عنوان مثال فرض کنید پیش از سفر به جزیره‌ی کیش بتوانید وارد یکی از کلوپ‌های تفریحی شده و به غواصی بپردازید! همچنین وارد یکی از مراکز خرید شده و برندهای فعال در آن مرکز را از نزدیک اما به صورت مجازی ملاقات کنید.شاید با خودتان بگویید حال که گردشگر بلیط خود را رزرو کرده دیگر چه اهمیتی دارد که مجددا اقداماتی را برای وی انجام دهید؟!

اما زمانی این موضوع اهمیت پیدا می‌کند که قصد بهبود تجربه را به منظور جایگاه‌یابی برند داشته باشید. اگر هدف از استراتژی‌های بازاریابی صرفا جذب یک گردشگر باشد نیازی به هیچ اقدام بیشتری پس از جذب وجود ندارد اما اگر هدف، نگهداری و پرورش گردشگر و تبدیل وی به یک طرفدار واقعی باشد، اهمیت اقداماتی همچون راهنمای سفر بیش از پیش احساس خواهد شد.

توکن غیرمثلی (NFT) و گردشگری متاورس

توکن غیرمثلی به انگلیسی Non-Fungible Token و به اختصار NFT یکی از مفاهیم نوظهور و کاربردی در متاورس است. ان اف تی که حکم اسناد مالکیت را در متاورس دارد، همانطور که در دنیای فیزیکی دارایی‌های شما مانند ملک و خودرو همگی دارای یک سند ثبت شده در سازمان مرتبط هستند، دارایی‌های دیجیتال نیز در متاورس دارای سندی به نام NFT هستند.

تفاوت عمده‌ی اسناد دیجیتال یا همان ان اف تی با اسناد فیزیکی در این است که این اسناد در یک فضای غیرمتمرکز به نام بلاک چین ثبت شده و کاملا شفاف هستند. همچنین این دارایی‌ ها که از طریق قراردادهای هوشمند و کدهای برنامه‌نویسی تولید و ثبت می‌شوند دارای مزایای بیشماری هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

فرض کنید در جزیره‌ی مجازی کیش زمین‌هایی را تفکیک کرده و به فروش برسانید این زمین‌ها در قالب NFT در کیف پول ارز دیجیتال سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت. پس از اینکه تمامی زمین‌ها به فروش رسیدند ارزش آن‌ها صرفا بر اساس عرضه و تقاضا افزایش یا کاهش خواهد یافت. به همین دلیل تمامی سرمایه‌گذاران و صاحبین زمین‌ها خود را مسئول حفظ ارزش زمین می‌دانند.

پس از زمین‌ها، ساختمان‌ها هستند که توکنیزه شده و در قالب NFT به متقضیان فروخته می‌شوند. مارکت کپ یا حجم بازار ساختمان‌ها نیز تعیین‌کننده‌ی ارزش هر ساختمان بوده و هولدرهای (صاحبین) ساختمان‌ها در کنار یکدیگر موجب هم‌افزایی خواهند شد.

تمامی دارایی‌ها به همین صورت توکنیزه شده و به فروش خواهند رفت؛ لذا هر فردی که در این شبکه به نوعی سرمایه‌گذاری نموده باشد در تلاش خواهد بود تا ارزش دارایی خود را که در گروی ارزش دارایی دیگر افراد است در قدم اول حفظ نموده و سپس جهت افزایش آن تلاش کنند.

از آنجایی که می‌توان از NFT به منظور فروش بلیط رویدادهای مختلف استفاده کرد یکی از کاربردهای آن در گردشگری متاورس فروش بلیط جُنگ‌ها، کنسرت‌ها، جشن‌ها و… می‌باشد. تقریبا هرکسی مایل است که بلیط یکی رویداد مهم را به صورت یادگار داشته و کالکشنی از آن‌ها را جمع‌آوری کند.

به کمک توکن غیرمثلی می‌توان تمامی این تیکت‌ها را در قالب یک تصویر عرضه نموده و افراد را تشویق به خرید آن‌ها کرد. گردشگرانی که اقدام به خرید یا پیش‌خرید این تیکت‌ها می‌نمایند این امکان را دارند که بلیط مورد نظر را به ارزش دلخواه خود به فروش برسانند. در این صورت ارزش حقیقی هر تیکت ارتباط مستقیم با نسبت عرضه و تقاضا خواهد داشت.

بیشتر بدانید : برای داشتن اطلاعات بیشتر از  توکن غیر مثلی و کاربردی آنها مطالب مربوط به NFT چیست، را در وب سایت مطالعه کنید !

گردشگری متاورس در دنیا

گردشگری متاورس امروزه مورد استقبال افراد و برندهای زیادی در دنیا قرار گرفته به صورتی که اقدامات ارزشمندی در این حوزه شکل گرفته که در این بخش به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • هواپیمایی امارات (Emirates Airline)

هواپیمایی امارات (Emirates Airline)

اولین برندی که در این بخش به شما معرفی خواهیم کرد هواپیمایی امارات (Emirates Airline) می‌باشد. این شرکت هواپیمایی که در بین برندهای گردشگری، پیشگام در حوزه‌ی تکنولوژی می‌باشد، تجربیات ارزشمندی را با استفاده از گردشگری متاورس برای کاربران خود رقم زده است.

هواپیمایی امارات با استفاده از تکنولوژی VR یا همان واقعیت مجازی به کاربران خود این امکان را می‌دهد که پیش از سفر در هواپیمای خود حضور مجازی داشته و بخش‌های مختلف را مشاهده نمایند. همچنین امکان انتخاب صندلی و رزرو آن به صورت سه‌بعدی فراهم می‌باشد.

این شرکت هواپیمایی در نمایشگاه اکسپو سال 2020 که به میزبانی دوبی برگزار شد، ایده‌های بسیاری را در حوزه‌ی گردشگری متاورس مطرح نمود. بهره‌گیری از VR،AR، هوش مصنوعی و NFT در راستای بهبود تجربه کاربری گردشگران محوریت این ایده‌ها بوده و اقدامات ارزشمندی نیز در این خصوص انجام شد.

 • متاورس دبی (Dubai Future)

یکی دیگر از برندهای فعال در حوزه‌ی گردشگری متاورس، Dubai Future می‌باشد. متاورس دبی می‌تواند به دلیل شباهت زیست بوم و تعاملات فرهنگی‌اش با جزیره‌ی کیش به الگوی مناسبی برای ایرانیان تبدیل شود. دبی که پیشگام در حوزه‌ی گردشگری در آسیا و حتی در کل دنیا می‌باشد، در زمینه‌ی گردشگری متاورس نیز زودتر از بسیاری کشورها و شهرهای دنیا اقداماتی را انجام داده.

پلتفرم دبی آینده (Dubai Future) قصد دارد اولین شهر مجازی دنیا را که نقشه‌ی آن کاملا مشابه نقشه‌ی شهر فیزیکی دبی است در بستر متاورس تأسیس نماید. در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم، این پروژه در مراحل ابتدایی قرار داشته و هنوز امکان سرمایه‌گذاری در آن فراهم نیست.

در حال حاضر بنیان‌گذاران این پروژه فعالیت‌های آموزشی خود را به صورت جدی در این پلتفرم آغاز نموده و افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری را مجاب به گذراندن این دوره‌ها نموده‌اند.آموزش‌های فوق در حوزه‌ی دیجیتال و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در گردشگری متاورس بوده و همگی به صورت ویدیویی و توسط افراد ملبس به لباس عربی ارائه می‌شوند.

 • Marriott Hotel

گروه هتل‌های ماریوت یکی دیگر از برندهای فعال در حوزه‌ی گردشگری متاورس است. این هتل قابلیتی را فراهم نموده تا افراد بتوانند تجربیات خود را از اقامت در این هتل‌ها در قالب نقاشی‌های دیجیتال در یک کالکشن ارائه و اقدام به خرید و فروش آن‌ها نمایند. این نوآوری و بهره‌گیری از قابلیت‌های گردشگری متاورس، تأثیر بسزایی در توسعه‌ی برند این هتل داشته و آن را از دیگر رقبا متمایز نموده است.

گردشگری متاورس در ایران

همانطور که می‌دانید در زمینه‌ی گردشگری متاورس در ایران هنوز هیچ اقدام اصولی و قابل توجهی انجام نشده. با وجود جاذبه‌های گردشگری 4 فصل در ایران امیدوار هستیم که سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف این حوزه ورود کرده و با گردآوری افراد متخصص و علاقه‌مند بتوانند از فرصت‌های موجود در راستای جذب گردشگر داخلی و خارجی اقدامات ارزشمندی را برنامه‌ریزی و اجرا نمایند. در ادامه به برخی از ظرفیت‌های باالقوه در صنعت گردشگری متاورس در ایران اشاره خواهیم کرد.

 •  گردشگری تاریخی در ایران

 گردشگری تاریخی در ایران

کاملا واضح است که کشور ایران دارای تمدن و تاریخ غنی بوده و دارای مقاصد گردشگری تاریخی بسیاری می‌باشد. به عنوان مثال شهرهایی مانند شیراز، اصفهان، همدان، شوش، شهر سوخته، شهر دقیانوس و… دارای تاریخی چندهزار ساله بوده و افراد زیادی هم در اقصی نقاط دنیا به تمدن کهن علاقه‌مند هستند.

به کمک متاورس و اجزای آن و عدم وجود محدودیت‌های جغرافیایی می‌توان این تمدن کهن را به جهانیان معرفی نموده و بدین طریق حجم بسیاری ارز دیجیتال وارد کشور کرد.

 • گردشگری سلامت در ایران

کشور ایران در حوزه‌ ی پزشکی و سلامت در بین کشورهای مختلف جهان جایگاه قابل قبولی داشته و امکان جذب گردشگر به همین واسطه را دارا می‌باشد. گردشگری سلامت در متاورس دارای امکانات باالقوه‌ای بوده و اقداماتی همچون ویزیت مجازی پزشک، شبیه‌سازی پیوند اعضا، شبی‌سازی جراحی، تور بیمارستان‌گردی و… پتانسیل بالایی در جذب گردشگر خواهد داشت.

 • گردشگری فرهنگی ادبی هنری در ایران

یکی از جاذبه‌ های گردشگری کشور ایران، فرهنگ غنی آن است. با توجه به حضور مشاهیری همچون سعدی، حافظ، مولانا و… در قرون مختلف و سبک‌های مختلف ادبی و هنری پتانسیل بالایی در حوزه‌ی گردشگری متاورس وجود دارد. به واسطه‌ی این جاذبه‌ی گردشگری، تأسیس موزه‌های مجازی و برگزاری تورهای موزه‌گردی مجازی به واسطه‌ی VR و فروش بلیط در قالب NFT امکان درآمدزایی ارزی را برای کشور ایران فراهم خواهد کرد.

 • طبیعت گردی در گردشگری متاورس ایران

ایران جزو معدود کشورهایی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی آن به کشور چهارفصل مشهور است. کمتر کشوری است که همزمان جاذبه‌هایی همچون جنگل‌های وسیع، کویر و صحرا، ساحل و مناطق کوهستانی را در خود جای داده. به همین دلیل هم امکان جذب گردشگران بسیاری با هدف بازدید از این جاذبه‌ها وجود دارد.

طبیعت‌گردی در گردشگری متاورس ایران را به این صورت تصور کنید که مخاطبان این امکان را داشته باشند تا به صورت تله پورت در مناطق مختلف حضور پیدا کرده و با انواع مختلف زیست‌بوم و اکوسیستم‌های مختلف آشنا شوند. قاعدتا این ویژگی می‌تواند گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا با کشور ایران آشنا کرده و منجر به حضور فیزیکی آن‌ها شود.

آینده گردشگری در متاورس

در این مطلب از مجله‌ی تخصصی پارسیان کریپتو، به صورت کامل و جامع در خصوص گردشگری متاورس مطالب مفیدی را ارائه نمودیم. همچنین در بخش‌های مختلف، مثال‌هایی را در خصوص پتانسیل بالای پیاده‌سازی این صنعت در جزیره‌ی کیش ارائه نمودیم. امیدواریم با سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها امکان کسب درآمدهای غیرنفتی برای کشور ایران فراهم شده تا بتوان آینده‌ی این کشور را به واسطه‌ی تکنولوژی‌های نو به شکلی دیگر رقم زد.

سوالات متداول

1 – گردشگری متاورس چیست؟

استفاده از اجزا و المان‌های مرتبط مانند بلاکچین، ارز دیجیتال، AI، VR، WEB3 و… جهت جذب گردشگر و اهداف مرتبط به آن.

2 – کاربرد های متاورس در گردشگری چیست ؟

زیرساخت متاورس و تکنولوژی‌ های وابسته به آن، اینترنت است. ابزاری که زندگی بشر را در ابعاد مختلف دگرگون نموده و بستر مناسبی را جهت نوآوری و تحولات اجتماعی فراهم نموده است. یکی از این تحولات اجتماعی، افزایش سرعت انتقال اطلاعات و گسترش روابط بین انسان‌ها است.