پارسیان کریپتو
خانهمقالاتان اف تیتاریخچه NFT، پیدایش NFT از دنیای پیکسلی تا میمون کسل + تحلیل آینده
تاریخچه NFT، پیدایش NFT از دنیای پیکسلی تا میمون کسل + تحلیل آینده عکس

تاریخچه NFT، پیدایش NFT از دنیای پیکسلی تا میمون کسل + تحلیل آینده

April 5, 2023
1174
0

در قرنی که در آن زندگی می‌کنیم اگر ارزهای دیجیتال مِن جمله بیت کوین را بزرگترین انقلاب بنامیم ، قطعا ان اف تی دومین شگفتی این قرن خواهد بود. پیش از آن که به تاریخچه NFT بپردازید اگر اطلاعاتی در مورد این شگفتی ندارید و یا اطلاعاتتان ناقص است، حتما سری به مقاله‌ی زیر بزنید:

در خصوص تاریخچه NFT روایات فروانی وجود دارد که هر کدام از آنها را می‌توان به نحوی مورد بررسی قرار داد. اما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اطلاعات دقیقی را بر اساس اعلام منابع رسمی به شما مخاطبان محترم پارسیان کریپتو ارائه دهیم.

بیشتر بخوانید: برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد رمز ارزها ، مقاله جامع ارز دیجیتال چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید.

تاریخچه NFT

اگر می خواهید بدانید ان اف تی چیست بهتر است ابتدا مقاله مربوط به آن را مطالعه بفرمایید.

سال 2012 : توکن‌ های رنگ بیت کوین شروع فعالیت NFT ها

توکن‌ های رنگ بیت کوین شروع فعالیت NFT ها

 

بیت کوین که اولین دارایی دیجیتال رسمی دنیا شناخته می‌شود ناخود آگاه به ارز رایج جهان موازی متاورس تبدیل شد. اما از آنجایی که ایده‌ی متاورس با هدف تکمیل یک جهان موازی برای انسان‌ها در حال شکل‌گیری بود احساس نیاز به دارایی‌ هایی غیر از ارز دیجیتال به شدت در افراد علاقه‌مند به این حوزه احساس می‌شد.

به همین دلیل هم در سال 2012 ، توکن‌ های رنگی در بستر شبکه‌ ی بیت کوین راه‌ اندازی شد تا کاربران این فراجهان بتوانند در کنار توکن‌ های مثلی و قابل معاوضه که حکم پول را داشتند، دارایی‌ های دیگر خود را نیز در قالب یک توکن غیرمثلی و غیر قابل معاوضه مدیریت کنند.

هر کدام از ما در جهانی که در آن زندگی می‌کنیم صاحب دارایی‌ هایی هستیم که به 2 دسته تقسیم می‌شوند. دسته‌ ی اول دارایی‌ های نقدی ما هستند که به آن‌ها پول می‌گوییم و عموما از آن‌ ها در فضایی به نام بانک نگهداری می‌کنیم. این که ما چند اسکناس را به بانک تحویل می‌دهیم و هنگام تحویل چند اسکناس تحویل می‌گیریم اهمیتی ندارد چرا که فقط ارزش عددی این دارایی برای مهم است.

و اما دسته‌ی دوم، دارایی‌ های غیرنقدی ما مانند خانه و ماشین هستند. این دارایی‌ ها را صرفا با ارزش عددی خود مشخص نمی‌شوند و پارامتر های دیگری در تعیین ارزش آن‌ها دخیل هستند. مثلا 2 آپارتمان با متراژ یکسان در یک محله امکان دارد ارزش متفاوتی با یکدیگر داشته باشند.

در سال 2012 حس نیاز به نگهداری از دارایی‌ های غیرنقدی موجب شد تا ایده‌ی توکن‌ های رنگی بیت کوین (Colored Coin) توسط آقای یونی آسیا (Yoni Assia) مطرح شود. با وجود اینکه این ایده به دلیل عدم دارا بودن زیرساخت کافی در شبکه‌ی بیت کوین عملی نشد اما سرآغازی شد برای خلق نوع جدیدی از دارایی دیجیتال در متاورس (فراجهان).

بیشتر بخوانید: برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد رمز ارز Bitcoin میتونید مقاله بیت کوین چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید.

  • سال 2014 : کانتر پارتی پلتفرم اول NFT

پس از ایده‌ ی آقای یونی آسیا که به دست فراموشی سپرده شد، کانتر پارتی (Counterparty) اولین پلتفرمی بود که ساز و کار خرید و فروش برخی از دارایی‌ های دیجیتال را که در بازی‌ ها کاربرد داشتند فراهم کرد. در سال 2014 ، سایت کانتر پارتی اعلام کرد که قصد دارد امکانی را برای گیمر ها فراهم کند که بتوانند دارایی‌ های موجود در بازی خود را در بستر بلاکچین توکنیزه کرده و شبیه به یک رمز ارز اقدام به خرید و فروش نمایند. این اقدام کانتر پارتی ، تحولی دیگر در را در حوزه‎ ی دارایی‌ های دیجیتال و تاریخچه NFT رقم زد.

  • سال 2017 : فصل اول تاریخچه NFT ؛ کریپتوپانک

سال 2017 : فصل اول تاریخچه NFT ؛ کریپتوپانک

تا پیش از سال 2017، هنوز تاریخچه NFT به طور جدی آغاز نشده بود. در این سال با ساخت NFT کریپتوپانک که اولین NFT تاریخ نیز قلمداد می‌شود، به طور رسمی توکن های غیرمثلی به بازار تعاملات دارایی‌ های دیجیتال راه یافتند. کریپتوپانک نام یک کلکسیون از تصاویر 24 در 24 پیکسل است.

همانطور که در تصویر زیر برخی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید، این کاراکترها ظاهر کاملا متمایزی نسبت به یکدیگر دارند و هیچکدام از آن‌ها دقیقا شبیه به دیگری نیستند. حتما شگفت‌زده خواهید شد اگر به شما بگوییم یکی از این تصاویر در تاریخ نگارش این مقاله به قیمت 23 میلیون دلار توسط یک نفر به فردی دیگر فروخته شده است.

همانطور که مشاهده می‌کنید این کاراکترها اصلا گرافیک بالایی نداشته و همگی صرفا از تعداد اندکی پیکسل تشکیل شده‌اند. اگر برای شما هم سوال است که کریپتوپانک‌ ها دقیقا چه هستند، چه کاربردی دارند و چرا با این مبالغ خرید و فروش می‌شوند مقاله‌ی جذاب زیر را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: اگر میخواهید در مورد اولین و گرانترین NFT تاریخ بدانید توصیه میکنیم مقاله کریپتوپانکس چیست ، را در وب سایت مطالعه کنید .

البته ناگفته نماند که توکن‌ های کریپتوپانک قرارداد های هوشمند ERC-20 یعنی همان قرارداد هوشمند اتریوم ساخته بود. به همین دلیل هم بنیان‌گذاران آن مجبور بودند از کدهای پیچیده‌ای استفاده کنند تا بتوانند با قرارداد ارزهای دیجیتال شبکه‌ی اتریوم، یک تصویر دیجیتال ایجاد کنند. به دلیل استقبال بی‌نظیری که از کریپتوپانک ها شد، بعد ها قرارداد جدیدی به نام ERC-721 ساخته شد تا ساختار مشخص و مختصی برای NFT ها ایجاد شود.

  • سال 2017: کریپتوکیتیز افزودن کاربرد به تاریخچه NFT

هنوز 1 سال از رونمایی کریپتوپانک نگذشته بود که کریپتوکیتیز (Cryptokitties) هم به دنبال جایگاهی برای خود در بین مخاطبان و در تاریخچه NFT ، از کاراکترهای NFT که تصویر ساده‌ای از یک گربه بودند رونمایی کرد.همانطور که در تحلیل کریپتوپانک متوجه شدید، این توکن هیچ کاربردی نداشت و صرفا به دلیل ناشناخته بودن این صنعت مورد توجه کلکسیونرها قرار گرفت.

اما کریپتوکیتیز، پا را فراتر از هدف قرار دادن کلکسیونرها گذاشته و گیمرها را نیز هدف قرار داد. کریپتوکیتیز یک بازی در بستر اتریوم بود که توانست بنیان‌گذار اولین کاربرد در تاریخچه NFT باشد. کریپتوکیتیزها گربه‌های کارتونی هستند که با خرید آن‌ها و اقداماتی همچون زاد و ولد، رسیدگی به تغذیه، خرید پوشش برای کاراکتر و… می‌توان گربه‌های متولد شده را به قیمت‌های بالاتری فروخت. به عنوان مثال یکی از این گربه‌ها در بازار رریبل (Rarible) به قیمت 3300 اتریوم به فروش گذاشته شد.

  • سال2017:دیسنترالند کاربردی فراتر از کاراکترهای کارتونی در تاریخچه NFT

 

دیسنترالند کاربردی فراتر از کاراکترهای کارتونی در تاریخچه NFT

درست می‌بینید؛ تمام این تحولات فقط در 1 سال از تاریخچه NFT اتفاق افتاده و یکی از دلایل اصلی این سرعت بالا در تحولات، شبکه‌ های اجتماعی هستند. پلتفرم بعدی که تا به‌ حال بیشترین نقش را در تاریخچه NFT ایفا کرده، دیسنترالند (Decentraland) است. دیسنترالند که از 2 کلمه‌ی Decentral+Land تشکیل شده به در لغت به معنی زمین‌ های غیر متمرکز است.

پیش از رونمایی از متاورس دیسنترالند، کاربرد ان‌ اف‌ تی ابتدا در هنر و سپس در بازی‌ ها بوده و اکثرا تصویری از یک جاندار مانند گربه‌ های کیتیز بود. اما دیسنترالند توانست تاریخچه NFT را دچار تحول عظیمی کند چرا که کاربردهای مختلفی همچون خرید زمین، لباس، اکسسوری و هر «چیز» دیگری را فراهم کرد.

با توجه به اینکه در این مقاله صرفا قرار است به تاریخچه ان اف تی بپردازیم، پیشنهاد می‌کنیم اگر تمایل به کسب اطلاعات جامع و کامل در رابطه با متاورس دیسنترالند را دارید مقاله‌ی زیر را که به زبانی ساده و کاربردی تهیه شده مطالعه نمایید:

بیشتر بخوانید: برای آموزش کامل بازی دیسنترالند (Decentraland) میتوانید به مقاله مربوطه در وب سایت مراجعه کنید .

دیسنترالند به دلیل ساختار بازی‌محوری که نزدیک به واقعیت است توانست زمین‌ های خود را قطعه‌بندی کرده و افراد زیاد و گاها مشهوری را جذب خود کند. هنرمندان بسیاری با خرید زمین به صورت NFT یا اجاره یک سالن کنسرت اقدام به برگزاری کنسرت مجازی و فروش بلیط به صورت NFT نمودند.

این اتفاقات تحول شگرفی را در تاریخچه NFT رقم زد. به طوری که هنرمندان مشهوری همچون اسنوپ داگ (Snoop Dogg) اسطوره‌ ی هیپ هاپ و عده‌ ای دیگر از هنرمندان بزرگ به این حوزه علاقه‌مند شدند. به طوری اگر سری به توییتر اسنوپ داگ بزنید احتمالا از توییت‌ های وی می‌توانید به این علاقه پی ببرید.

  • سال 2021: موج بزرگ بعدی در تاریخچه NFT

ان اف تی میمون های کسل

شما که در حال خواندن این مقاله بوده و به تاریچه NFT علاقه‌مند هستید، به احتمال بسیار زیاد تصویر بالا را در فضای مجازی دیده و یا راجع به این میمون‌ ها چیزی شنیده‌اید. ایده‌ ی میمون کسل که توسط 2 فرد به نام‌ های گارگامل (Gargamel) و گوردون گونر (Gordon Goner) مطرح و کاراکتر های آن در بازار هایی همچون اپن سی و رریبل به فروش گذاشته شد .

در سال 2021 ، موج بزرگ بعدی در تاریخچه NFT را ایجاد کرد. این میمون‌ ها 2 کاربرد داشتند : اول نشان‌ دهنده‌ ی حالات دارندگان آن و دوم مجوز ورود به باشگاه میمون‌ ها ، دلیل تولید میمون کسل این بود که طرفداران ارزهای دیجیتال معتقد بودند که در آینده‌ ای نه چندان افراد زیادی به دلیل عدم نیاز به تلاش برای ثروتمند شدن ، با داشتن دارایی‌ های نامحدود تبدیل به افرادی کسل شده و در آن زمان نیاز به باشگاهی وجود دارد .

تا از بیماری افسردگی این افراد جلوگیری شود. ارزش یک میمون کسل به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن مشخصات موجود مانند موها، چشم‌ها، عینک، لباس و… است که هر کدام بسته به کمیابی موجب افزایش یا کاهش ارزش یک NFT میمون کسل می‌شوند.

پیش‌ بینی تاریخچه NFT از سال 2023 به بعد

پیش‌ بینی تاریخچه NFT از سال 2023 به بعد

تا اینجا به برخی از وقایع مهم که منجر به تحولی در تاریخچه NFT شدند اشاره کردیم. البته وقایع دیگری نیز در این میان اتفاق افتاده و به رشد این صنعت کمک کردند اما به دلیل اینکه حس کردیم شاید شما هم یکی از همان افراد کسل (اشاره به دارندگان NFT میمون کسل) باشید از بیان آن‌ها خودداری نمودیم.

لذا در این بخش قصد داریم پیش‌بینی خود را در خصوص تحولات بعدی تاریخچه NFT بیان کنیم. کارشناسان بنیاد پارسیان کریپتو بر این باورند که جلوگیری حاکمین و افراد رأس قدرت در هر سازمانی منجر به این شده که سرعت تحولات NFT ها نسبت به سال 2017 به شدت کاهش یابد.

دلیل آن هم مشخص است: «نابودی روش مدیریت متمرکز و جایگزینی روش مدیریت غیر متمرکز». ما معتقدیم که اگر جلوی سرعت رشد NFT ها در سال 2017 شاهد آن بودیم، گرفته نمی‌شد، به احتمال زیاد سازمان‌ های خصوصی و دولتی بسیاری می‌ بایست روش مدیریت خود را تغییر داده و مدیریت غیر متمرکز را جایگزین کنند.

در غیر اینصورت به احتمال زیاد باید منتظر اتفاقات تلخ و نابودی باشند. از اقدامات پیشگیرانه از گسترش اطلاعات در خصوص کاربرد های NFT، می‌توان به جلوگیری از تبلیغات در رسانه‌ ها اشاره کرد. با وجود اینکه خرید و فروش NFT ها دارای بازاری انبوه بوده و ترنوول مالی آن خیلی بیشتر از برخی صنایع است.

اما احتمال شما هم اخبار کمی را از رسانه‌ های معتبر شنیده‌اید. دلیلش هم مشخصا برخورد حقوقی با افرادی است که اقدام به انتشار اخبار و اطلاعات در این حوزه می‌ نمایند. ما اعتقاد داریم که در آینده‌ ای نزدیک با آگاه‌ تر شدن مردم و درک قابلیت‌ های بلاکچین، تحولی عظیمی در تاریخچه NFT رقم خواهد خورد.

این تحول به این صورت خواهد بود که هر فردی دارایی‌ های مختلفی از جمله آواتار، زمین، خانه‌ی مسکونی، دفتر کار، انواع پوشاک و اکسسوری ، خودرو و هزاران نوع دیگر را در قالب یک توکن غیرمثلی در اختیار خواهد داشت و به راحتی اقدام به معامله‌ ی آن‌ها خواهد کرد.

در آینده‌ ای نزدیک، قیمت زمین، خانه، خودرو و… توسط حاکمین و زور گویان (عمدا و یا از روی بی‌کفایتی) کنترل نشده و قیمت همه چیز بر اساس عرضه و تقاضا مشخص خواهد شد. شاید با خودتان بگویید همه‌ی این‌ها اگر هم اتفاق بیوفتد در یک دنیای مجازی بوده و مثلا زمینی که در پلتفرمی مانند متاورس دیسنترالند یا متاورس کیش خریده‌ ایم تأثیری بر روی قیمت زمین در دنیای واقعی نخواهد داشت.

در پاسخ به شما باید بگوییم که مهمترین مسئله در تغییر جهانی با سبک مدیریت متمرکز به جهانی با سبک مدیریت غیرمتمرکز، مسئله‌ای به نام فرهنگ است. اگر شما بتوانید با آواتار خود در یک دنیای موازی و مجازی زندگی دموکراتیک را تجربه کرده و با عواقب تخلفات خود آشنا شوید هیچگاه در دنیای واقعی هم تخلف نخواهید کرد.

مثلا اگر بدانید که با خرید NFT یک زمین بیش از نیاز خود چه بلایی بر سر ارزش آن زمین می‌آورید هیچگاه در دنیای واقعی هم اقدام به انباشته‌ سازی کالاها نمی‌کنید. چرا که خودتان در آینده از این اقدام آسیب دیده و این آسیب را به دیگران نیز می‌رسانید.

مجموع برآیند این آسیب‌ ها می‌شود جامعه‌ ای که زندگی در آن حتی برای ثروتمندان هم خوشایند نیست. مجموعه‌ ی پارسیان کریپتو در انتها، تقاضامند است با انتشار مقالات این چنینی به آگاه شدن اطرافیان خود کمک نموده و آخرین بلوک از زنجیره‌ی آگاه‌ سازی نباشید.

سوالات متداول

1 – شروع فعالیت NFT ها از چه زمانی بود؟

در سال 2012 حس نیاز به نگهداری از دارایی‌های غیرنقدی موجب شد تا ایده‌ی توکن‌های رنگی بیت کوین (Colored Coin) توسط آقای یونی آسیا (Yoni Assia) مطرح شود.

2 – نقطه عطف تاریخچه NFT چه زمانی بود؟

سال 2021 – پیدایش مجموعه NFTهای میمون کسل (Bored Ape)