پارسیان کریپتو
خانه
ساتوشی ناکاموتو؛ همه چیز درباره خالق مرموز بیت کوین Satoshi Nakamoto عکس

ساتوشی ناکاموتو؛ همه چیز درباره خالق مرموز بیت کوین Satoshi Nakamoto

April 24, 2024
0
0

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کسی بود که یکی از مهم‌ترین مسائل مرتبط با اقتصاد دیجیتال و بر بستر اینترنت را حل کرد. قبل از ناکاموتو، افراد دیگری هم به رمزارزها و تعریف اقتصادی نوین و از جنس دیجیتال پرداخته بودند؛ اما او راهکار اصلی و مورد نیاز برای حل مسئله دو بار خرج کردن را پیشنهاد داد.

با چهارچوبی که Satoshi Nakamoto توضیح داده بود، امکان کدنویسی یک روند معامله همتا به همتا (Peer- to – peer) ممکن میشد که اقتصاد غیرمتمرکزی بر بستر اینترنت تعریف می‌کرد. امضاء دیجیتال همان چهارچوب لازم بود که بخش اصلی راه‌حل ساتوشی را تشکیل می‌داد و ما آن را با رمزنگاری و توابع Hash بلاک‌چین می‌شناسیم.

اما چرا Satoshi Nakamoto همیشه یک استعاره ماند، اصلا چرا باید خالق بیت‌کوین ناشناس بماند؟ جوابی کوتاه به این سوال در ارزش کنونی بیت‌کوین (تلاش طبهکاران برای کسب دارایی او) و عدم تمایل ساتوشی به تغییر بنیادی در شیوه زندگی خود و در کانون توجه بودن است.

Satoshi Nakamoto کیست؟

Satoshi Nakamoto  کیست؟

همه می‌دانیم که اگر یک اسکناس را نصف کنیم، ارزش آن به هر دو نیمه انتقال نمی‌یابد؛ حتی بدتر، هیچکدام از نیمه‌ها دیگر ارزشی ندارند. این خاصیتی است که باعث یکتایی و ارزش‌آفرینی برای پول فیات می‌شود.

درمقابل، برای دارایی‌های دیجیتال، مانند رمزارزها، می‌توان ماهیت و ارزش آن‌ها را کپی و دوباره استفاده یا به اصطلاح خرج کرد. برای پیش‌گیری از این موضوع، شخصی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 مقاله‌ای چاپ کرد و ساختاری را توضیح داد که از طریق آن می‌توان با استفاده از عملکرد مشارکتی از چنین رخدادی ممانعت کرد.

داستان بیت‌کوین

بیت‌کوین همه چیز را از بنیاد تغییر داد! Bitcoin یک “تکامل” همه‌ جانبه در مفهوم، ساختار و فرایندهای پولی و بانکداری بود که انشعابی همیشگی و تاریخی در اقتصاد جهانی ایجاد کرد. سه نقطه ثقل بیت‌کوین، اینترنت – فناوری‌های دیجیتال و برنامه‌نویسی مبتنی بر رمزنگاری، داستان بیت‌کوین را شکل دادند.

به‌ویژه، اولین پیغام‌های Satoshi Nakamoto بر روی وبسایت جمعی bitcointalk.org منتشر میشد که توسط خود ساتوشی و در سال 2009 ایجاد گردیده بود. بخصوص اولین پیغام، جمله‌ای از ساتوشی ناکاموتو درباره کار بر روی یک سیستم نقدی الکترونیکی بود که همراه با یک لینک به مقاله تاریخی بلاک‌چین بیت‌کوین، انتشار یافته بود.

بیشتر بخوانید: بیت کوین چیست

نحوه عملکرد بیت‌کوین

بیت‌کوین با استفاده از یک نرم‌افزار اجرا می‌شود که کد آن در دسترس عموم است. در حال حاضر، این نرم‌افزار بر روی کامپیوترهای زیادی در سراسر جهان اجرا و عملکرد شبکه بلاک‌چین آن را محقق می‌سازد. پروتکلی که شبکه ارتباطی این کامپیوترها را تعریف می‌کند نیز، توسط همین نرم‌افزار کنترل و مدیریت می‌شود.

بیت‌کوین، به عنوان یک ارز دیجیتال و سیستم پرداخت، یک مفهوم انقلابی است که اعجاز آن در همان اولین تراکنش نمایان شد. جایی که خریداران و فروشندگان بیت‌کوین به کمترین میزان از احراز هویت نیاز دارند؛ درمقابل سیستم پرداخت سنتی که به اطلاعات  شخصی و جزئیات حساب کاربران نیاز دارد.

اما عدم احراز هویت تنها ویژگی انحصاری بیت‌کوین نیست؛ نرم‌افزار آن تنها امکان خلق 21 میلیون بیت‌کوین را فراهم می‌کند و از شبکه پردازشی خود برای ایجاد آن‌ها بهره می‌گیرد. بخصوص، نحوه پاداش‌دهی به اعضاء شبکه استخراج‌کنندگان و سرعت انتشار بیت‌کوین به گونه‌ای طراحی شده که باید تا سال 2140 صبر کرد تا تمام 21 میلیون بیت‌کوین استخراج شوند.

در نگاه اول، به نظر می‌رسد که 21 میلیون واحد برای جمعیت 8 میلیاردی زمین کافی نیست، اما بیت‌کوین به‌شدت تقسیم‌پذیر است و همین امر باعث افزایش ارزش واحدهای آن می‌شود. کوچکترین واحدی که نرم‌افزار خلق بیت‌کوین اجازه تعریف آن را می‌دهد، 0.00000001  Bitcoin است. این مقدار را به یاد Satoshi Nakamoto، یک Satoshi می‌خوانند.

بنابراین، در هر بیت‌کوین، 100 میلیون ساتوشی وجود دارد. اینجاست که قدرت بیت‌کوین و ماندگاری آن نمایان می‌شود؛ با یک محاسبه ساده به عدد ثابت 2.1 کوادریلیون می‌رسیم که برای صدها و هزاران سال دیگر و اقتصاد جمعیت‌های چند سیاره دیگر هم کافی است.

روزهای اول و پیام‌های ساتوشی ناکاموتو

روزهای اول و پیام‌های ساتوشی ناکاموتو

پس از انتشار وایت‌پیپر بیت‌کوین در اواخر سال 2008، نویسنده مرموز آن شروع به تبادل اطلاعات خود با دنیای بیرون و بخصوص اقتصاددان‌ها و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار کرد. در مراحل اول، نرم‌افزار در حال توسعه بود و بیت‌کوین بیشتر شبیه یک طرح آزمایشی از یک ایده به نظر می‌رسید.

درواقع، آنچه انتشار می‌یافت، گفتگوهایی بود که ساتوشی از طریق ایمیل با افراد مختلف، بخصوص متخصصان رمزنگاری رو برنامه‌نویسان، ایجاد می‌کرد. تبادل این ایمیل‌ها دو سال طول کشید (زمان لازم برای تثبیت ایده Satoshi Nakamoto) و پس از آن دیگر کسی از ساتوشی چیز چندانی نشنید.

برای سال‌ها، مجلات مختلف، سازمان‌ها، شبکه‌های مجازی و فعالان دنیای رمزارز به دنبال یافتن ردی از ساتوشی بودند. تلاشی که به چندین مظنون ختم شد ولی هیچگاه به نتیجه‌ای قابل اعتماد نیانجامید. امروز، آنچه از نام Satoshi Nakamoto باقیمانده، یک اسطوره و آیکون در مالی غیرمتمرکز است و برملا شدن هویت او دیگر نقشی شاخص در ماهیت بیت‌کوین و دنیای بلاک‌چین ندارد.

اولین بلوک‌های بیت‌کوین و پیام ساتوشی

در 9 اکتبر سال 2008، پروژه Bitcoin روی سایت SourceForge.net ثبت شد و در روزهای اول سال 2009، بلوک جنسیس (genesis block) ایجاد گردید. این بلوک شبیه فونداسیون ساختمان شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین است. پیام زیر، پیغامی است که توسط ساتوشی به این بلوک خاص الحاق شده است:

The Times 03/Jan/2009

Chencellor on brink of second bailout for banks

این پیام ساتوشی به رکود اقتصادی سال 2008 و ورشکسته‌ شدن زنجیری بانک‌ها اشاره دارد. درواقع، ساتوشی در زمانی بیت‌کوین را معرفی کرد که دنیا بیشترین نیاز را به یک سیستم مالی متفاوت و مجزا از انواع غیرمتمرکز احساس می‌کرد.

تنها 6 روز بعد، 9 ژانویه 2009، ناکاموتو کد منبع بیت‌کوین را به عنوان Bitcoin Version 0.01 بر روی سایت SourceForge.net منتشر کرد. آخرین ورژن از این نرم‌افزار در ماه دسامبر 2022 و با نام 24.0.1 منتشر شده است (github.com/bitcoin/bitcoin).

اصلی‌ترین پایه‌های شبکه بیت‌کوین

اصلی‌ترین پایه‌های شبکه بیت‌کوین

در هسته خود، بیت‌کوین چهارچوب‌های زیر را به عنوان زیرساخت یا پایه‌های اصلی این شبکه به کار می‌گیرد:

  • یک دفتر توزیع عمومی (Public Ledger): این بخش درواقع یک کتاب بزرگ (پایگاه داده) است که در دسترس عموم قرار دارد و تمام رکوردهای مرتبط با تراکنش‌ها و فعالیت‌های اصلی متناظر با سیستم بیت‌کوین را ثبت می‌کند. این کتاب با یک صفحه اولیه به نام بلوک جنسیس شروع و در طول زمان به صفحات آن اضافه می‌شود.
  • یک الگوریتم رمزنگاری به نام رمزگزاری نامتقارن برای بررسی و ارائه اعتبار به معاملات.
  • یک شبکه توزیع‌شده از کامپیوترهایی که نقش گره‌های شبکه را بازی می‌کنند و وظیفه بررسی و تأیید اعتبار معاملات بیت‌کوین را بر عهده دارند.

آخرین پیغام Satoshi Nakamoto

آخرین پست ساتوشی بر روی وبسایت bitcointalk.org در 12 دسامبر 2010 ظاهر شد. آخرین تعامل او با افراد خاص نیز چند ماه بعد و با Gavin Andersen بود که برای سال‌ها هسته توسعه‌دهندگان پروژه بیت‌کوین بوده است.

چرا خالق یا خالقان بیت‌کوین هویت خود را فاش نکردند؟

دلایل زیادی وجود دارد که شخص یا گروه ساتوشی از اعلان هویت خود ممانعت کنند. موارد زیر شاخص‌ترین این دلایل هستند:

هدف شاخص Satoshi Nakamoto ایجاد یک اجماع غیرمتمرکز و به نفع جامعه‌های مختلف بود که نهضتی جدید در مقابل سیستم بانکداری و اقتصادی سنتی ایجاد کرده بود. بنابراین، ساتوشی جامعه را در کانون توجه قرار داده و نمی‌خواست هر شخص (بخصوص شخص خود ساتوشی) یا سازمانی را در پس پروژه بیت‌کوین معرفی کند.

پروژه بیت‌کوین بزرگترین چالش برای سیستم‌های مالی در دنیا بوده و هست. بیت‌کوین آغاز یک انقلاب مالی و مبتنی بر فناوری بود که خوشایند تمام افراد و سازمان‌ها نبود. بخصوص، ضررهایی که در چند سال اخیر برای بسیاری از شاخص و سازمان‌ها و حول بیت‌کوین رخ داد، توجیهی بر پنهان نگه ‌داشتن هویت خالق آن بود.

ساتوشی نیازی به مشهور شدن نداشت و با ثروتی که احتمالا از دارایی‌های بیت‌کوین خود به دست می‌آورد، نیاز مالی نیز نداشت؛ بنابراین، ترجیح داده که هویت خود را پنهان نگه دارد و از این مزیت برای ایجاد پروژه‌های منحصربه‌فرد دیگر و مستقل از بیت‌کوین استفاده کند.

درنهایت، ساتوشی ناکاموتو پروژه خود را با تکیه همه‌جانبه بر رمزنگاری و امنیت بالای آن پایه‌گذاری کرده بود. بخصوص، ساختار انحصاری در استخراج و مبادله بیت‌کوین باعث ایجاد جذابیت در اکتساب آن می‌شود. راز خلقت آن و خالق افسانه‌ای آن نیز به شاخصه‌ای جذاب برای انحصاری بودن و یکتایی بیت‌کوین بدل شده است.

داستان اولین تراکنش بیت‌کوین

داستان اولین تراکنش بیت‌کوین

در 12 ژانویه سال 2009، ساتوشی ناکاموتو اولین تراکنش بیت‌کوین را برای انتقال آن به رمزنگار مشهور، هال فینی، انجام داد. این تراکنش تاریخی در زمانی اتفاق افتاد که روز قبل از آن، فینی توییت‌هایی درباره بیت‌کوین و نرم‌افزار آن منتشر کرده بود.

در سال‌های آتی، فینی کمک شایانی به توسعه و پیشرفت شبکه بیت‌کوین کرد. ایمیل ساتوشی به او، حاوی توضیحاتی درباره کد و ساختار بیت‌کوین بود. فینی بسیاری از باگ‌های کد منبع را برطرف و با اصلاح آن‌ها، اجرای موثرتر و بروز ورژن‌های جدید از بیت‌کوین را محقق ساخت.

10 بیت‌کوین اولیه‌ای که از جانب ساتوشی برای فینی ارسال شده بودند، معیارهایی برای سنجش عملکرد شبکه، امنیت و قابلیت‌های توسعه نرم‌افزار آن بودند. درواقع، ساتوشی برای پیاده‌سازی و باگ‌گیری پروژه خود به کمک نیاز داشت و فینی یکی از گزینه‌های کمک بود.

آیا ساتوشی ناکاموتو بیت‌کوین‌های اولیه را از قبل استخراج کرده بود

اولین 50 بیت‌کوین توسط خود ناکاموتو استخراج و به عنوان اولین بلوک معرفی شده بودند. با این حال، بسیاری بر این باورند که به دلیل عدم وجود ماینرهای زیادی که با او رقابت کنند، در ماه‌های اول ساتوشی از پنهان ماندن شبکه و قدرت آن به نفع خود استفاده کرده بود.

به عبارتی، چون Satoshi فرصت کافی برای پیشی گرفتن از بقیه را داشته و بیشتر از هرکس دیگری با کدها و نرم‌افزار بیت‌کوین آشنا بود، به‌ نوعی، قبل از اجرای واقعی و توزیع اصلی شبکه، بیت‌کوین‌های خود را استخراج کرده است.

با وجود این، از یک میلیون بیت‌کوین متعلق به او، ساتوشی تقریبا از هیچکدام از آن‌ها استفاده نکرده و احتمالا هرگز تراکنشی با سرنخی از آن یک میلیون انجام نشود.

افرادی که در طی سالیان به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شده‌اند

Dorian Nakamoto یک شخصیت آکادمیک و مهندس ساکن در کالیفرنیا است که توسط leah McGrath Goodman و در قالب متن مقاله انتشاری او در مارس 2014، به عنوان ناکاموتو مرموز بیت‌کوین معرفی شده بود. با این حال، بررسی‌های بعدی از جانب اشخاص و موسسات دیگر این ادعا را رد کردند.

هال فینی گزینه دیگری بود که به دلیل نقش شاخصی که در توسعه بیت‌کوین و فعالیت روزهای اولیه آن داشت، مظنون به ساتوشی بودن شده است. جالب اینکه، فینی چند خیابان آن‌طرف‌تر از دوریان ناکاموتو زندگی می‌کرد؛ بنابراین، ظن بر این بود که فینی نام ساتوشی ناکاموتو را از این همسایه چند خیابان آن‌طرف‌تر خود گرفته است.

گزینه بعدی Nick Szabo است که از اولین‌ سایفرفانک‌ها بود. در سال 2005 و در قالب یک مقاله بلاگی، او از مفهومی به نام Bitgold صحبت به میان آورده بود که شباهت‌های زیادی به بیت‌کوین داشت. مشابه دو گزینه قبل، این گزینه نیز بعدها قلم خورد و جستجو برای Satoshi Nakamoto اصلی ادامه داشت.

درنهایت، Craig Wright  گزینه‌ای با پتانسیل بالا برای ناکاموتو بودن است. او که یک استاد استرالیایی و مدیر کسب‌وکار است، خود ادعا کرده که ناتوشی ناکاموتو بیت‌کوین است. او حتی چندین شکایت رسمی و مرتبط با دزدیدن هویت او را در دادگاه‌های ملی و بین‌المللی  ایراد کرده است.

با تمام این اوصاف، هیچکدام از این گزینه‌ها هرگز ناکاموتو بودنشان محرز نشده و با احتمال زیاد، هویت خالق بیت‌کوین برای همیشه ناشناخته خواهد ماند.

Satoshi Nakamoto چند بیت‌کوین دارد؟

Satoshi Nakamoto چند بیت‌کوین دارد؟

بنا بر بررسی‌های و گزارش‌هایی که از شبکه بیت‌کوین برداشت شده است، انتظار می‌رود که ناکاموتو در حدود 1 میلیون بیت‌کوین داشته باشد. بنابراین، اگر قیمت کنونی بیت‌کوین را در نظر بگیریم، در حدود 28 هزار دلار، ساتوشی اکنون در حدود 2.8 میلیارد دلار سرمایه دارد.

جمع‌بندی

ساتوشی ناکاموتو یک افسانه برای چندین داستان است؛ ایجاد یک اقتصاد نوین و دیجیتال، انقلابی در استفاده از رمزنگاری در برنامه‌نویسی و انسجام جمعی و تعامل در قالب شبکه‌ها، ازجمله آن داستان‌هایی هستند که ساتوشی در آن‌ها تاریخ‌سازی کرده است.

پس از 14 سال از خلق بلاک‌چین آن، بیت‌کوین و جامعه پیرامون آن دیگر به دنبال یافتن خالق مفهوم نوین ارز دیجیتال نیستند. درواقع، بلاک‌چین‌ها و کاربردهای آن به چنان واقعیتی بدل شده‌اند که با واژه اقتصاد درآمیخته‌اند و همچنان که کسی دیگر به دنبال یافتن کاشف اقتصاد نیست، یافتن چهره پشت پرده بیت‌کوین دیگر آن جذابیت آغازین را ندارد.

موفقیت اتریوم و مشخص بودن خالق آن، تأثیر شاخصی بر پرت کردن حواس جامعه رمزارز برای یافتن چهره اصلی بیت‌کوین داشت. حتی اگر همین فردا ساتوشی قصه بیت‌کوین پیدا شود، با احتمال زیاد تأثیر چندانی در معاملات و ارزش بیت‌کوین نخواهد داشت.

سوالات متداول

آیا هویت Satoshi Nakamoto مشخص است؟

خیر، تا کنون هیچ مدرک معتبری پیدا نشده است که هویت اصلی ساتوشی ناکاموتا را افشا کند.

ساتوشی اولین تراکنش بیت کوین را در چه تاریخی انجام داد؟

در 12 ژانویه سال 2009، ساتوشی ناکاموتو اولین تراکنش بیت‌کوین را برای انتقال آن به رمزنگار مشهور، هال فینی، انجام داد.

درباره نویسنده

مرضیه جنتی

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می شود؟

مَثَلی است که می‌گوید، «به وقت جزر و مّد، آب تمام کشتی‌ها را بالا می‌برد.» این مثل در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند و وقتی که یک بازار عملکرد خوبی دارد، تمام بازار از این اتفاق سود می‌برند. در بازار کریپتو این بیت کوین (BTC) است که نقش محرک...

May 16, 2024
0
0
[object Object] عکس

بررسی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی؛ هر آنچه باید درباره رمزارز AXS بدانید!

جهان فناوری با ظهور ارزهای دیجیتال و بازی‌های غیرمتمرکز، شاهد تحولات شگرفی بوده است. یکی از پیشگامان این حوزه، ارز اکسی اینفینیتی (AXS) است که با بازی آنلاین محبوب Axie Infinity گره خورده است. این ارز دیجیتال نه تنها به بازیکنان امکان کسب درآمد...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی ارز دیجیتال بیت‌ کوین اس وی؛ ارز BSV بازگشت به چشم‌انداز اصلی ساتوشی

ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) یکی از رمزارزهایی است که توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. با ادعای پیروی از چشم‌انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین، بیت کوین اس وی تلاش دارد تا به اهداف اولیه بیت کوین جامه عمل بپوشاند. در...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

۴ دلیل برای خرید اتریوم؛ آموزش گام به گام خرید اتر (ETH) در ایران

قصد خرید اتریوم را دارید؟ باید بدانید که کاربران حوزه رمزارز معمولا اصطلاح اتر (Ether) و اتریوم (Ethereum) را به جای هم استفاده می‌کنند در حالی که این دو واژه به دو مفهوم مجزا اشاره دارند. اتریوم یک پلتفرم بلاکچینی...

May 14, 2024
0
0