پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالاستراتژی معاملاتی چیست؟ بررسی انواع استراتژی معاملاتی + بهترین آنها
استراتژی معاملاتی چیست؟ بررسی انواع استراتژی معاملاتی + بهترین آنها عکس

استراتژی معاملاتی چیست؟ بررسی انواع استراتژی معاملاتی + بهترین آنها

October 3, 2023
54
0

استراتژی معاملاتی همان مزیتی است که حرفه‌ای‌های بازارهای مختلف مالی از آن به نفع کسب درآمد از اشتباهات دیگر معامله‌گران و روندهای بالا و پایین نمودارهای ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. بدون یک استراتژی معاملاتی منسجم، آنچه رخ می‌دهد تنها بر پایه شانس و در بلندمدت محکوم به خطاهای پشت سر هم و ضررهای کلان است.

در حال حاضر، بازار کریپتو یکی از پرمخاطب‌ترین بازارهای معاملاتی در دنیاست و حتی از معامله‌گران فارکس و بازار سهام نیز جمعیت بیشتری را به خود جذب کرده‌اند. این عطش اما برگرفته از نوسان شدید در این بازار و صعودهای رویایی است که همه به دنبال ردیابی یکی و تحقق آرزوهای مالی خود هستند. با این حال، تنها 28 درصد از معامله‌گران کریپتو در بلندمدت سود می‌کنند و بیشتر از 38 درصد در ضررهای کم و زیاد گیر می‌افتند.

بنابراین، هیچ معامله‌گر حرفه‌ای و منطقی دارایی و آینده مالی خود را به دست شانس نمی‌سپارد و با اتخاذ استراتژی معاملاتی متناسب با بازار، قدرت مالی و شخصیت منحصر به فرد خود، احتمال ضرر را تا سر حد امکان کاهش می‌دهد. در این مقاله به استراتژی معاملاتی، انواع آن، بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال و اینکه چطور استراتژی معاملاتی مناسب ایجاد کنیم خواهیم پرداخت.

مقالات پیشنهادی و تکمیلی برای درک بهتر این مقاله و ارتقاء دانش شخصی:

شاخص ترس و طمع چیست؟

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل آنچین چیست؟

منظور از استراتژی معاملاتی چیست؟

منظور از استراتژی معاملاتی چیست؟

استراتژی معاملاتی یک رویکرد سیستماتیک مورد استفاده در بازارهای معاملاتی و برای تصمیم‌گیری در نحوه خرید و فروش انواع دارایی‌ها مانند سهام، جفت‌ ارز یا کریپتو است. استراتژی معاملاتی بر مبنای مجموعه‌ای از قوانین و معیارهای از پیش تعیین شده و منطقی است که با استدلال شخصی به یک الگو برای ورود و خروج به یک دارایی استفاده می‌شوند.

استراتژی معاملاتی ممکن است کاملا ساده یا بسیار پیچیده باشد و شامل پارامترهای بازار مانند ارزش بازار (Market Cap)، اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال، سطح تنوع بخشی به پرتفوی، بازه زمانی یا دوره ماندن در سهم، ریسک‌پذیری، میزان مالیات مرتبط با هر معامله و موارد مشابه است.

پیشنهاد PCrypto: تحلیل تکنیکال چیست؟

نکته کلیدی در یک استراتژی معاملاتی استفاده بهینه از داده و نحوه تحلیل آن با استفاده از ابزارهای از پیش تعیین شده مانند انواع موجود در تحلیل آنچین است. همچنین، استراتژی معاملاتی را باید به صورت مرتب و با توجه به تغییرات لحظه‌ای در جریان‌ها و رفتارهای معاملاتی تغییر داد و با هدف‌گذاری‌های شخصی و کلیت بازار انطباق داد.

درک عمیق مفهوم استراتژی معاملاتی

استراتژی معاملاتی ترکیبی از یک سرمایه‌گذاری مالی همراه با یک برنامه از پیش تنظیم شده در نحوه سرمایه‌گذاری، هدف گذاری‌های آن، تعریف و مدیریت ریسک، بازه زمانی و مواردی دیگر مانند مالیات بر درآمد است. در ادامه، ایده‌ها و فرصت‌های معاملاتی به نقشه راه اصلی الحاق می‌شوند تا شتاب در موفقیت به سودآوری در سرمایه‌گذاری بدل شود.

هر برنامه معاملاتی شامل بهترین انتخاب از انواع استراتژی‌ معاملاتی، انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال برای ورود، تنظیم حد ضرر کلی و اختصاصی برای هر دارایی و مواردی از این دست است. مهم‌تر اینکه، بهترین استراتژی‌های معاملات ارز دیجیتال آن‌هایی هستند که بیشترین انعطاف را نسبت به وضعیت بازار دارند و امکان تغییر بهینه آن‌ها در هر لحظه وجود دارد. همچنین، این استراتژی‌ها به شدت وابسته به شخصیت معامله‌گر و هدف کوتاه و بلندمدت او از ورود به دنیای ترید هستند.

نحوه شروع معاملات در بازارهای ارز دیجیتال

نحوه شروع معاملات در بازارهای ارز دیجیتال

قبل از اتخاذ یک استراتژی معاملاتی، باید به نکات بنیادی و مورد نیاز برای ورود به این نوع معاملات بپردازید. به ویژه، قبل از هر نوع برنامه‌ریزی، باید پلتفرمی که قرار است در آن به معامله بپردازید را انتخاب کنید. برای مثال، شما باید صرافی که قرار است در آن به خرید و فروش کریپتو بپردازید را انتخاب کنید و سرمایه‌گذاری خود را مطابق با اتمسفر آن تنظیم کنید.

در انتخاب پلتفرم معاملاتی نکات زیاد وجود دارند که شما به عنوان یک تازه‌وارد، یا حتی یک کهنه‌کار، باید دقتی دو چندان به آن‌ها داشته باشید. نکاتی مانند:

 • کارمزد معاملات
 • انواع ارزهایی که آن پلتفرم از آن‌ها پشتیبانی می‌کند
 • سطح امنیت پلتفرم
 • میزان نقدینگی در آن
 • ارزش و حجم معاملات روزانه
 • رویدادهایی که توسط پلتفرم مدیریت می‌شوند؛ مانند ایردراپ‌های ارز دیجیتال
 • کاربر پسند بودن محیط انجام معاملات
 • میزان دسترسی‌هایی که در تحلیل تکنیکال به کاربر داده می‌شود
 • میزان پشتیبانی از کیف‌ پول‌های مختلف ارز دیجیتال

در دو مقاله، صرافی بایننس جیست؟  و صرافی یونی سواپ با دقت به بررسی دو پلتفرم معروف در دنیای ارز دیجیتال پرداخته‌ایم که برای شروع بررسی هر پلتفرم معاملاتی و تعریفی استراتژی معاملاتی مبتنی بر آن‌ها بسیار مفید خواهند بود.

 انواع استراتژی معاملاتی

به طور کلی می‌توان انواع استراتژی معاملاتی را به دو گروه تقسیم کرد:

 • انواع استراتژی معاملاتی متناظر با تحلیل تکنیکال
 • انواع استراتژی معاملاتی متناظر با تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال به عنوان یک استراتژی معاملاتی

تحلیل فاندامنتال به بررسی عمیق فاکتورهایی می‌پردازد که ارزش یک دارایی را مشخص می‌کنند. در مورد ارزهای دیجیتال، تحلیل فاندامنتال به ریشه‌یابی ارزش و اعتبار شرکت یا شخص تعریف کننده ارز، خدمات مرتبط با آن، میزان مشارکت و اشتیاق عمومی و افراد مشهور و … می‌پردازد. برای مثال، بررسی اعتبار جمعی ارز بیت‌ کوین و کاریزمایی که در بین معامله‌گران دارد، خود نوعی بررسی فاندامنتال از ارزش‌دهی به این ارز است.

در مورد ارزهای دیجیتالی که با یک شرکت، پلتفرم و خدمات آن‌ها در ارتباط‌ هستند، این عملکرد آن نهاد و تیم‌های پشتیبان آن‌ها و محصولاتشان است که ارزش آن کریپتو را مشخص می‌کند. علاوه بر این، اخبار حول آن ارز نیز خود یک محور اصلی و فاندامنتال (بنیادی) در عملکرد ارز و نمودار قیمت آن خواهند بود.

در استراتژی معاملاتی مبتنی بر تحلیل فاندامنتال، سرمایه‌گذار بیشتر دید بلندمدت دارد، زیرا ریشه ارز را بررسی کرده و با اطمینان از موقعیت بنیادی ارز به آن ورود می‌کند. برای مثال، در ارز دیجیتال BNB، عملکرد صرافی بایننس و ثبات فعالیت‌های آن باعث می‌شود که بسیاری از معامله‌گران تنها به تحلیل فاندامنتال و وضعیت شرکت بسنده کنند.

تحلیل تکنیکال به عنوان یک استراتژی معاملاتی

تحلیل تکنیکال به عنوان یک استراتژی معاملاتی

تحلیل تکنیکال به مطالعه، استدلال و تحلیل الگوهای قیمتی، حجمی و … می‌پردازد. در اینجا ابزارهایی مانند اندیکاتورها، اسیلاتورها و نوع کندل‌ها هستند که به عنوان خط کش ارزیابی یک ارز دیجیتال استفاده می‌شوند. بخصوص، این ابزارها در تمام بازارهای مالی مانند کریپتو، فارکس و سهام، به شیوه‌ای کم و بیش مشابه تولید و تحلیل می‌شوند.

در اکثر پلتفرم‌های معاملاتی مانند بایننس، Coinmarketcap یا Coinbase، ابزارهایی در اختیار معامله‌گر قرار داده می‌شود تا از آن برای برداشت معنی و استراتژی معاملاتی از رفتار قبلی و کنونی یک ارز بهره بگیرد. در واقع، در اینجا این داده‌ها تاریخی هستند که حرف اول را می‌زنند و ابزارها معمولا برای پیش‌گویی درباره آینده الگو (Patten) طراحی شده‌اند.

حال که با کلیت استراتژی معاملاتی و دو خانواده اصلی آن آشنا شده‌اید، به بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال می‌پردازیم. به یاد داشته باشید که هر استراتژی معاملاتی برای ارز، معامله‌گر، زمان و حتی پلتفرم خاصی کاربرد دارد و هیچکدام از بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال بهترین برای همه ارزها، در هر زمان و برای هر کس نیست.

بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، هر روز با نمودارهای ارز دیجیتال دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خیلی‌ها ضرر می‌کنند، برخی بدون ضرر و یا سودی روز معاملاتی خود را به پایان می‌رسانند و درصد قابل توجهی از استراتژی معاملاتی خود سود برداشت می‌کنند. افراد موفق در یک مولفه مشترک هستند، آن‌ها استراتژی برنده‌ای را به کار می‌گیرند، آن را برای خود شخصی‌سازی می‌کنند و در طول زمان با موقعیت‌ها و وضعیت‌های مختلف از بازار سازگار می‌کنند.

در زیر به مجموعه‌ای از بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال می‌پردازیم. با دقت هرچه تمام‌تر به مبنا و هدف این استراتژی‌ها دقت کنید، آن‌ها را با رویکرد شخصی خود از یک معامله انطباق دهید و هرگز از تغییر یکی و اتخاذ دیگری نترسید.

فروش جمعی، عرضه عمومی یا Crowd Sale

فروش جمعی، عرضه عمومی یا Crowd Sale

در عرضه اولیه ارز دیجیتال، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های تعریف کننده پروژه کریپتو جدید، به عموم مردم شانس ورود به یک ارز دیجیتال نوظهور را می‌دهند. هدف اصلی، جمع‌آوری سرمایه و به راه‌ انداختن چرخ‌های مبادله آن ارز توسط سیلی از سرمایه‌گذاران است.

در این عرضه اولیه، شما به عنوان یک معامله‌گر شانس خوبی برای دریافت تعداد قابل‌توجهی از کوین‌های آن شرکت با قیمت بسیار پایین را دارید. معمولا، ارزهایی که به این شکل به بازار کریپتو معرفی می‌شوند، در ماه‌های بعد با استقبال و افزایش‌های چند صد در صدی همراه هستند. بنابراین، شما کافی است بخرید، چند ماه نگه‌ دارید و وقتی شتاب در ورود کم شد بفروشید.

استراتژی‌ معاملاتی متناسب با میانگین متحرک

این استراتژی به دانشی پایه درباره انواع مختلف میانگین‌های متحرک نیاز دارد (به مقالات مختلف ما در توضیح این اصطلاح مراجعه کنید). اما به طور کلی، یک میانگین متحرک چیزی نیست جز یک اندیکاتور تکنیکال که نقاط قیمتی از یک ارز دیجیتال را در بازه زمانی خاصی (مثلا  28 روز) در نظر می‌گیرد و مجموع قیمت‌ها را تقسیم بر تعداد روزها می‌کند. حال نقطه شروع را اگر یک روز به جلو ببرید و 28 روز بعدی را به خورد فرمول میانگین متحرک بدهید، میانگین بعدی حساب می‌شود و به همین شکل بر روی نمودار قیمتی حرکت می‌کنید تا به نقطه “اکنون” برسید.

میانگین متحرک یکی از محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است و استراتژی‌های مختلفی بر مبنای همین میانگین‌ گیری تعریف شده‌اند. شما هم می‌توانید یک ارز خاص را با میانگین‌های مختلف بسنجید و از میان آن‌ها بهترین را انتخاب و برای پیش‌بینی آینده آن ارز به کار بگیرید.

معاملات روزانه یا Day Trading

منظور از معاملات روزانه، خرید و فروش ارز دیجیتال در بازه 1 روزه یا کمتر (حتی چند ثانیه) است. به عبارتی، شما تن به نوسان‌های شدید نمی‌دهید و بر سودهای کلان هم طمع نمی‌کنید. نام دیگر این نوع استراتژی معاملاتی نوسان‌گیری است.

به طور دقیق‌تر، در معاملات روزانه سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود بلکه یک نوسان کوچک در بازه زمانی خاصی تشخیص داده می‌شود و از همان برای برداشت سود کوتاه مدت استفاده می‌گردد. در این شیوه، شما باید تسلط بسیار خوبی به اندیکاتورهای تکنیکال داشته باشید تا نقطه ورود و خروج را به دقت هرچه تمام‌تر انتخاب کنید. مواظب باشید، این شیوه بسیار حساس و دقیق است و زمان‌بندی یا تشخیص اشتباه حتما با ضرر همراه خواهد بود.

استراتژی معاملاتی محدوده نوسان یا Range Trading

استراتژی معاملاتی محدوده نوسان یا Range Trading

برای استفاده از این استراتژی معاملاتی شما باید نقاط حمایت و مقاومت یک ارز را به درستی تشخیص دهید، یا از تحلیل دیگران این نقاط را برداشت کنید. پس از اینکه نقطه حمایت (قیمت از آن پایین‌تر نمی‌آید) و نقطه مقاومت (قیمت به سختی بتواند از آن عبور کند) را یافتید، می‌توانید نقشه‌ای برای ورود در نزدیکی‌های حمایت و خروج در حوالی مقاومت برای معامله بریزید.

اسکالپینگ یا لایه برداری

دلیل اینکه نام این استراتژی را اسکالپینگ گذاشته‌اند، در سود کمی است که از هر معامله مبتنی بر آن حاصل می‌شود. در واقع، در این روش شما چندان طمع نمی‌کنید و به چند درصد بسیار کم قانع می‌شوید. در نقطه بسیار دقیقی ورود می‌کنید و بلافاصله و پس از اندک تغییر مثبتی می‌فروشید. بسیاری از الگوریتم‌های معاملاتی نیز از این شیوه برای جمع‌آوری سود بهره می‌گیرند. فقط حواستان باشد که باید خیلی سریع و دقیق عمل کنید تا در ارز خاصی گیر نیافتید.

مشارکت در پروژه‌های کریپتو مانند وام دادن

تعداد بسیار زیادی از پلتفرم‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال پروژه‌های خود را با معامله‌گران علاقه‌مند پیش می‌برند. به زبانی دیگر، آن‌ها از سرمایه و حضور شما به نفع تحقق اهداف خود بهره می‌گیرند و در مقابل درصدی از سود آن فعالیت را با شما سهیم می‌شوند. برای مثال، پلتفرم‌های وام‌دهی کریپتو دارایی شما را برای ایجاد استخرهای نقدینگی و وام‌دهی قرض می‌گیرند و پس از مدت مشخصی بابت این قرض به شما سود تعلق می‌گیرد.

علاوه بر این، بسیاری از بلاک‌چین‌ها از الگوریتم‌های اجماعی بهره می‌گیرند که نیاز به استک کردن دارایی برای تحقق امور مهمی مانند ثبت تراکنش‌ها دارند. مشارکت افراد در این فرایند استک کردن دارایی با پاداش همراه است و می‌تواند یک استراتژی کامل برای حضور در دنیای کرپیتو باشد.

تنوع سازی در پرتفوی معاملاتی

این نوع استراتژی معاملاتی به تمام کسانی توصیه می‌شود که برای ورودهای بلندمدت اقدام به معامله می‌کنند. اگر قرار است ریسک ورود به بازار ارز دیجیتال را بپذیرید، حتما این ریسک را بین ارزهای مختلف تقسیم کنید. در نتیجه این تقسیم ریسک، ضرر در یک ارز خاص باعث نابودی کل دارایی شما نمی‌شود.

روانشناسی بازار و شخص خود معامله‌گر

مهم‌ترین استراتژی معاملاتی، بخصوص برای بازار ارز دیجیتال، آگاهی از شخصیت معاملاتی خود و کلیت جامعه معامله‌گران است. آیا آدم ریسک‌پذیری هستید، از باختن می‌ترسید و در لحظه سقوط ارزی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید کنترل خود را از دست می‌دهید، آیا قدرت تحمل ضرر و شروع دوباره را دارید، به دنبال سودهای کم اما مطمئن‌تر هستید یا سودهای همیشگی از صندوق‌های معامله‌گری را ترجیح می‌دهید؟

پاسخ به این سوال‌ها می‌تواند نقشی حیاتی در تشیخص بهترین استراتژی معاملاتی برای شما باشد. علاوه بر آگاهی از شخصیت معاملاتی خود، شما باید روانشناسی بازار را نیز به درستی درک کنید. باید بدانید که جمعیت معامله‌گران چگونه به یک خبر خاص واکنش نشان می‌دهند، چگونه یک توییت از ایلان ماسک می‌تواند آینده یک ارز مانند شیبا را تغییر دهد و امثال اینها.

معاملات الگوریتمی

در آخرین مورد از بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال سراغ معاملات الگوریتمی رفته‌ایم. این نوع معاملات، چنانکه از نام آن‌ها پیداست، نوعی استفاده از فرمول‌های ریاضی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای تسریع روند تشخیص و پیش‌بینی الگوها و برداشت سود از این استدلال با ورود و خروج خودکار است.

این شیوه مختص حرفه‌ای‌های بازار و بخصوص شرکت‌های بزرگی است که قابلیت برنامه‌نویسی و تحلیل کلان دارند. هرچند نام آن بسیار دهن‌ پرکن است و احتمال موفقیت نسبتا خوبی هم دارد، اما نیاز به پردازش بالایی در این روش هست و چون خودکار و توسط کامپیوتر انجام می‌شود از مولفه روانشناسی بازار، خبرهای آنی و وضعیت فاندامنتال یک ارز بهره چندانی نمی‌برد.

جمع‌بندی

فراموش نکنید که هر استراتژی معاملاتی با ریسک خاص خود همراه است و هیچ استراتژی در هیچ بازاری وجود ندارد که پاسخی دقیق، حتمی و بدون ریسک به نیاز معاملاتی شما بدهد. راز موفقیت اما در درک این استراتژی‌ها، نحوه عملکرد و ترسیم یا توضیح آن‌ها و استفاده به موقع از هر استراتژی است.

نکته بسیار مهم دیگر، روانشناسی ترید است که اکثر معامله‌گران به سادگی و به اشتباه از کنار آن رد می‌شوند. تقریبا 40 درصد از ضررهایی که در بازارهای مختلف مالی و بخصوص بازار کریپتو به وقوع می‌پیوندد ریشه‌ای روانشناسی و برگرفته از فاکتورهایی چون ترس، طمع، عجله و عدم استقلال فکری دارند.

درنهایت، اگر تازه وارد هستید، حتما با رقم‌های کوچک شروع کنید و در طی معاملات به آزمون و خطا بپردازید. حتما و حتما از دموهایی که برای انجام معاملات فرضی طراحی شده‌اند استفاده کنید. همچنین و با تأکیدی بیشتر از هر استراتژی دیگر، همیشه متکی به دانش و استدلال خود باشید، اخبار و تحلیل‌های دیگران را فقط در صورتی بپذیرید که با تحلیل منطقی خود سازگار هستند و از آن‌ها به عنوان منبعی اطلاعاتی اضافی بهره بگیرید.

سوالات متداول

چگونه استراتژی معاملاتی مناسب انتخاب کنیم؟

برای پاسخ به اینکه چگونه استراتژی معاملاتی مناسب انتخاب کنیم باید ابتدا به شخصیت خود بپردازیم و گذشته مدیریت ریسک خود را با دقت بررسی کنیم. معامله‌گری چیزی جز مدیریت ریسک و واکنش سریع به موقعیت‌های سودآور یا موقعیت‌های ضررده نیست. چقدر منظم هستید، چقدر سرمایه دارید و چقدر می‌توانید وقت برای یادگیری و معامله بگذارید؛ همه اینها بر انتخاب بهترین استراتژی معاملاتی تأثیر دارند.

سودآورترین ارز دیجیتال در دنیای کریپتو کدام است؟

در مقایسه با تمام ارزهای دیجیتال دیگر، بیت‌کوین طی سال‌ها بیشترین بازدهی را به دارندگان خود داده است و سودآورترین ارز دیجیتال به حساب می‌آید. به همین دلیل، بسیاری از معامله‌گران و بخصوص حرفه‌ای‌ها این ارز را به عنوان ارز بنیادی خود انتخاب می‌کنند.

آیا نوسان‌گیری در بازار کریپتو ممکن است؟

بله، در بازارهای ارز دیجیتال نیز می‌توان نوسان گرفت. با این حال، شما به زمان و تحلیل بسیار بیشتری نیاز دارید و کوچکترین اشتباه می‌تواند شما را تا ضرری چند ده درصدی در آن ارز نگه دارد. با این حال، هرگز از ریسک نترسید و با رقم‌های کوچک سعی کنید شیوه‌های مختلف را برای خود امتحان کنید.