خانه
آیا جنسیس بلاک (Genesis Block) نقطه آغازین بیت‌کوین را می‌شناسید؟ عکس

آیا جنسیس بلاک (Genesis Block) نقطه آغازین بیت‌کوین را می‌شناسید؟

۳ خرداد ۱۴۰۳
0
0

بلاک‌چین یک دفتر آمار دیجیتال غیرمتمرکز از معاملات است که در شبکه‌ای از رایانه‌ها توزیع می‌شود. هر بلاک در زنجیره حاوی اطلاعاتی از معاملات و ارجاع به بلاک قبلی است. به‌این‌ترتیب، زنجیره‌ای از بلاک‌ها ایجاد می‌شود که می‌توان آنها را تأیید کرد. به اولین بلاک این زنجیره جنسیس بلاک می‌گویند و تمام بلاک‌ها به این بلاک باز می‌گردند.

Genesis Block بیت‌کوین اولین نمونه از یک سیستم بلاک‌چین اثبات کار بود و الگوی تمام بلاک‌های دیگر در بلاک‌چین آن است. در سال 2009، توسعه دهنده ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، بلاک جنسیس را با انتقال 50 بیت کوین و استخراج اولین بلاک ایجاد کرد. با ما در پارسیان کریپتو همراه باشید تا این بلاک اولیه را بشناسید و از پیام مرموز آن برای جهانیان آگاه شوید.

جنسیس بلاک چیست؟

جنسیس بلاک چیست؟

بلاک‌ها در عمل ظروف دیجیتالی هستند که داده‌های مربوط به تراکنش‌های یک شبکه به طور دائم در آنها ثبت می‌شود. یک بلاک تعداد زیادی از آخرین تراکنش‌های بیت‌کوینی را که می‌تواند نگه دارد و وارد هیچ بلاک قبلی نشده، ثبت می‌کند؛ بنابراین، یک بلاک مانند یک دفترکل یا یک کتاب گزارش است. هر بار که یک بلاک “تکمیل” می‌شود، جای خود را به بلاک بعدی در بلاک‌چین می‌دهد؛ بنابراین یک بلاک بسته یک ذخیره دائمی از سوابق است که پس از تأیید، نمی‌توان آنها را تغییر داد یا حذف کرد.

جنسیس بلاک که با نام بلاک صفر نیز شناخته می‌شود، اولین بلاکی است که بلاک‌های اضافی در یک بلاک‌چین به آن اضافه می‌شوند. این بلاک در واقع مانند جدی است که هر بلاک می‌تواند خود را به آن نسبت دهد؛ زیرا هر بلاک به بلاک قبل از خود ارجاع می‌شود. این فرآیند سرآغاز اعتبارسنجی تراکنش‌های بیت کوین و معرفی بیت کوین‌های جدید است.

آغاز تاریخچهٔ بلاک‌چین

بلاک‌چین این پتانسیل را دارد که به‌عنوان بستری برای سیستم‌های ثبت گزارش در سراسر جهان رشد کند. لازم به ذکر است این زنجیره تنها 15 سال پیش توسط افراد ناشناس خالق ارز آنلاین بیت‌کوین، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو راه‌اندازی شد.

زنجیره‌ای از بلاک‌های امن رمزنگاری شده برای اولین‌بار در سال 1991 توسط استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا توصیف شد.

ناکاموتو در سال 2009 اولین بلاک‌چین را به‌عنوان دفترکل برای تراکنش‌های انجام شده با استفاده از بیت‌کوین پیاده‌سازی نمود و فناوری بلاک‌چین در سال 2014 از ارز جدا شده و پتانسیل آن برای سایر معاملات مالی و بین سازمانی مورد بررسی قرار گرفت. پس از آن بلاک‌چین 2.0 متولد شده و به برنامه‌های کاربردی فراتر از ارز وارد گشت.

بیشتر بخوانید: ساتوشی ناکاموتا کیست

بلاک‌چین بیت‌کوین پس از جنسیس بلاک

بلاک‌چین بیت‌کوین پس از جنسیس بلاک

50 بیت کوین اول را نمی‌توان خرج کرد. اگرچه بلاک جنسیس به یک آدرس وب – نوشته شده در کد Genesis Block اشاره می‌کند، اما این پیوند هنگام فعال‌شدن یک پیام خطا نشان می‌دهد. این سیستم نتوانست اولین تراکنش 50 بیت کوین را در پایگاه داده خود پیدا کند و تراکنش خرج کردن رد شد. بنابراین، تراکنش جنسیس بلاک توسط مشتری اصلی بیت کوین یک “تراکنش واقعی” در نظر گرفته نمی‌شود.

اما چرا؟ آیا منظور ناکاموتو این بود که اولین بیت‌کوین غیرقابل‌معامله باشد؟ یا یک اشتباه فردی بود؟ این موضوع باعث بوجود آمدن بحث‌های زیادی در بین طرف‌داران بیت‌کوین شد. با این حال، به دلیل دقت زیاد این توسعه دهنده، اکثراً معتقدند که این اتفاق به سختی می‌تواند یک اشتباه باشد. ناکاموتو احتمالاً کد جنسیس بلاک را دقیقاً همانطور که می‌خواست نوشته است، اما ما هرگز نمی‌دانیم چرا؟

پیام رازآلود جنسیس بلاک

یکی دیگر از جنبه‌های گیج‌کننده بلاک صفر، پیامی است که ناکاموتو در داده‌های خام بلاک القا کرد: «روزنامه تایمز؛ تاریخ 3 ژانویه 2009: صدراعظم در آستانه ارائه دومین کمک مالی برای بانک‌ها.» اگرچه ناکاموتو هرگز در مورد معنای این متن اظهارنظر نکرد، اما برخی معتقدند که این متن به‌عنوان یک بیانیه درباره مأموریت او برای بیت‌کوین است.

این متن عنوان مقاله‌ای در نسخه 3 ژانویه 2009 روزنامه تایمز در مورد شکست دولت بریتانیا در رشد اقتصادی پس از بحران مالی 08-2007 بود. ناکاموتو مخالف ایده مؤسسات مالی است که متحمل شکست بزرگی شدند و می‌خواهد بیت‌کوین متفاوت باشد. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که اشاره ناکاموتو به این مطلب در کد جنسیس بلاک، اشاره‌ای به تفاوت بیت‌کوین با بانک‌های سرمایه گذاری بزرگی دارد که در سال 2008 به کمک‌های مالی دولتی نیاز داشتند.

پیام رازآلود دیگری که در بلاک جنسیس وجود دارد، فاصله ایجاد این بلاک با بلاک بعد از اوست. چند تئوری در مورد این تأخیر پنج‌روزه بین دو بلاک اول وجود دارد: برخی این نظریه را مطرح کرده‌اند که ناکاموتو پنج‌ روز را صرف استخراج بلاک اصلی کرده تا سیستم بیت‌کوین را آزمایش کند تا مطمئن شود که پایدار است. سپس تاریخ‌گذاری آن به تاریخ 5 روز قبل منتقل کرده است. درحالی‌که بیشتر پیروان BTC معتقدند که ساتوشی قصد داشت با این عمل داستان خلق جهان توسط خدا را بازسازی کند.

سخن پایانی

جنسیس بلاک اولین بلاک در بلاک‌چین بیت‌کوین است. اما می‌توان این نام را برای اشاره به اولین بلاک در هر بلاک‌چین استفاده کرد. این نام برای طرف‌داران ارزهای دیجیتال ویژه است؛ زیرا نشان‌دهنده تلاشی برای دورشدن از سیستم مالی فعلی است؛ سیستمی که مملو از اشخاص ثالثی است که امور مالی مردم را خراب می‌کنند و از طریق اقدامات فاسد باعث ایجاد مشکلات گسترده می‌شوند.

برخی از طرف‌داران بیت‌کوین، بلاک جنسیس را به‌نوعی یک نام محترم مذهبی و ایدئولوژیک می‌دانند. همان‌طور که خالق ناشناس آن را گرامی می‌دارند. طرف‌داران بیت‌کوین به ساختار محرمانه و واژگان خاص بیت‌کوین ارادت خاصی دارند و از پیچیدگی‌های آن لذت می‌برند.

سؤالات متداول

چند بیت کوین در جنسیس بلاک وجود دارد؟

Genesis Block اولین بلاک در بلاک‌چین بیت‌کوین است که ناکاموتو برای آغاز زنجیره آن را ایجاد کرد و 50 بیت‌کوین به عنوان پاداش در آن قرار داد.

کوین‌بیس در جنسیس بلاک چه معنایی دارد؟

اولین تراکنشی که داخل یک بلاک انجام می‌شود، کوین‌بیس نام دارد. کاربرد این تراکنش به کسب پاداش بلاک و کارمزدها مربوط می‌شود.

آیا امکان دارد دو بلاک در هش یکسان باشند؟

خیر، از آنجایی که هر بلاک محتوا و تراکنش منحصر به فردی دارد، دو بلاک نمی‌توانند هش یکسان داشته باشند.

درباره نویسنده

مینا عسکری

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

ارزهای زیرمجموعه سولانا کدام اند؟ آشنایی با برتریرن ارزهای دیجیتال شبکه Solana

سولانا به عنوان یکی از پلتفرم‌های پیشرو در زمینه قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرده است. این شبکه با ارائه راهکارهای نوآورانه برای مشکلات مقیاس‌پذیری و هزینه‌های بالای...

۴ تیر ۱۴۰۳
0
0
[object Object] عکس

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت کدام است؟

انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت به پارامترهای زیادی مانند وضعیت کلی بازار کریپتو، وضعیت بنیادی و نقدینگی ارزهای دیجیتال یا عملکرد چند ماه اخیر ارزها بستگی دارد. با این حال، همیشه می‌توان معیارهایی را برای تشخیص بهترین ارز...

۳ تیر ۱۴۰۳
0
0