خانه
آموزش الگوی ابر سیاه (Dark Cloud) در تحلیل تکنیکال + نحوه تشخیص آن عکس

آموزش الگوی ابر سیاه (Dark Cloud) در تحلیل تکنیکال + نحوه تشخیص آن

۲۲ خرداد ۱۴۰۳
0
0

الگوی ابر سیاه، یکی از الگوهای نموداری است که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الگوی تحلیلی می‌تواند اطلاعات زیادی را در اختیار معامله‌گران قرار داده و آنها را از روند قیمت یک دارایی مالی آگاه کند. با توجه به شکلی که این الگوها بر روی نمودار تشکیل می‌دهند، معامله‌گران سیگنال‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند که با استفاده از آنها می‌توانند تشخیص دهند کدام نقاط برای ورود به معامله و یا خروج از آن مناسب هستند.

الگوهای نموداری جزء ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند و معامله‌گران حرفه‌ای باید با این الگوها آشنایی داشته باشند تا بتوانند یک معاملۀ حساب‌شده انجام دهند. اگر با این الگو آشنایی ندارید، تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا با چگونگی تشخیص الگوی ابر سیاه (Dark Cloud) و نحوۀ استفاده و معامله با آن آشنا شوید.

الگوی ابر سیاه چیست؟

الگوی ابر سیاه چیست؟

الگوی ابر سیاه، یک نوع الگوی بازگشتی است که در انتهای یک روند صعودی تشکیل شده و حاکی از آن است که بازار با افت قیمت مواجه خواهد شد. در واقع ظهور این الگو نشان‌دهندۀ پایان تسلط خریداران بر بازار و پایان یافتن روند صعودی است و نشان می‌دهد که فروشندگان در حال سلطه بر بازار هستند.

در الگوی Dark Cloud، شمع نزولی که معمولا قرمز یا مشکی رنگ است، در بالای قیمت بسته شدن شمع قبلی صعودی (کلوز کندل) باز شده و در زیر میانۀ شمع بالایی بسته می‌شود. این الگو بسیار مورد توجه معامله‌گران است زیرا تغییر در قدرت روند (مومنتوم) قیمت را از حالت صعودی به نزولی نشان می‌دهد. این الگو با ظاهر شدن یک کندل نزولی به دنبال یک کندل صعودی شکل می‌گیرد ولی معمولا معامله‌گران منتظر می‌مانند تا سه کندل بعدی نیز افت قیمت بیشتر را نشان داده و از روند نزولی بازار مطمئن شوند و به این ترتیب از ظهور الگوی ابر سیاه اطمینان پیدا می‌کنند.

همانطور که در شکل زیر نیز دیده می‌شود، الگوی ابر سیاه با کندل نزولی قرمز بعد از کندل صعودی سبز تشکیل شده است و شمع قرمز نیمی از شمع سبز را پوشانده است. به نقاط شروع و پایان قیمت در این مجموعه دقت کنید.

الگوی ابر سیاه ۱

زمانی که این الگو با دو شمع بزرگ ظاهر شود، حضور پرقدرت سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را نشان می‌دهد اما چنانچه این الگو با شمع‌های کوچک ظاهر شود، اهمیت آن کمتر از حالت پیشین است. معامله‌گران پس از دیدن یک شمع نزولی، منتظر افت قیمت در کندل بعدی نیز می‌مانند و این افت قیمت را به منزلۀ تاییدیه الگوی ابر سیاه در نظر می‌گیرند.

این الگو از نظر ظاهری به الگوی پوشا یا اینگالفینگ شباهت دارد اما نقاط ورود بهتری را در مقایسه با الگوی پوشا به معامله‌گران نشان می‌دهد. همچنین در الگوی پوشای منفی، تمام بدنه شمع اول توسط شمع دوم پوشش داده می‌شود که در ابر سیاه به این صورت نیست.به طور کلی، پوشا خبر از روند نزولی و افت قیمت شدیدتری می‌دهد.

ظهور این الگو یک سطح مقاومتی ایجاد می‌کند که خریداران نمی‌توانند آن را بشکنند. نکتۀ جالب توجه این است که الگوی ابر سیاه در تمام بازارهای مالی مانند بازار سهام، بورس، فارکس، ارز دیجیتال و … قابل مشاهده و استفاده است. این الگو برای شناسایی روندهای معکوس بازار و دستیابی به یک نسبت مطلوب ریسک به سود عالی است.

چگونه الگوی ابر سیاه را تشخیص دهیم؟

تشخیص این الگو کار دشواری نیست اما باید ابتدا از روند صعودی بازار مطمئن شوید. زمانی که سیگنال کند شدن حرکت روند صعودی و یا بازگشت آن را دریافت کردید، با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند اسیلاتورهای استوکستیک، شکل‌گیری کندل نزولی را تشخیص دهید.

در الگوی ابر سیاه، شمع اول باید صعودی و سبز رنگ باشد و قیمت آن از میانگین قیمت شمع‌های قبلی بالاتر باشد. شمع دوم در قیمت بالاتری نسبت به شمع اول باز می‌شود اما افت کرده و پایین‌تر از میانه شمع اول بسته می‌شود. پس شمع دوم باید در نقطه بالاتری باز شده ولی در نقطه پایین‌تری بسته شود. پس از این دو کندل باید قیمت به سرعت کاهش پیدا کند که بتوان ظهور الگوی ابر سیاه را تایید کرد.

شکل زیر نیز تاییدکنندۀ نکات مطرح شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، پس از یک روند صعودی، خط روند شکسته شده و Dark Cloud Pattern تشکیل شده است.

الگوی ابر سیاه

حتما برای اطمینان از روند نزولی، دنبال تاییدیه باشید و یادتان باش که الگوی Dark Cloud بعد از یک روند صعودی طولانی مدت ظاهر می‌شود و طولانی بودن روند صعودی می‌تواند سیگنال قابل اعتمادتری برای معامله‌گران باشد.

آموزش استفاده و معامله با الگوی ابر سیاه (Dark Cloud)

برای استفاده از Dark Cloud در معاملات مالی باید به این نکات توجه کنید:

 1. ظاهر شدن دو شمع باید در انتهای یک روند صعودی طولانی مدت باشد.
 2. معامله‌گران باید بتوانند تشخیص دهند که آیا نشانه‌ای از کند شدن روند صعودی و یا معکوس شدن روند وجود دارد یا خیر.
 3. پس از اطمینان از اتمام روند صعودی بازار، معامله‌گر باید منتظر شکاف بین کندل نزولی قرمز و کندل سبز قبلی باشد.
 4. شمع اول، بلند و صعودی و سبز رنگ بوده و شمع دوم، بلند و نزولی است.
 5. شمع دوم باید در زیر نقطۀ میانۀ اولین شمع بسته شود، در حالیکه قیمت باز شدن آن بالاتر از قیمت شمع اول بوده است. البته گاهی اوقات نیز در همان سطح قیمت بسته شدن شمع قبلی باز می‌شود.
 6. بدنه شمع دوم باید بتواند حداقل نیمی از بدنه شمع اول را بپوشاند ولی هم‌پوشانی نباید به طور کامل باشد.
 7. بعد از این دو شمع، باید افت قیمت شدیدی مشاهده شود.
 8. حتما باید این الگو در کنار سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده شود.
 9. در این الگو بهتر است حد ضرر در میانۀ کندل نزولی قرمز دوم در نظر گرفته شود. بیشترین قیمت کندل دوم را به عنوان سطح مقاومت در نظر بگیرید.
 10. الگوی ابر سیاه بهترین نقطه را برای خروج از معامله نشان می‌دهد که پایین‌تر از کف قیمتی کندل دوم است.
 11. افزایش فاصله بین قیمت بسته شدن کندل اول و قیمت باز شدن کندل دوم، نمایانگر افت قیمت شدید و روند نزولی پرقدرتی خواهد بود.
 12. اگر هر دو شمع بدون سایه تشکیل شوند، اعتبار این الگو افزایش می‌یابد.
 13. حجم معاملات در شمع دوم نزولی باید زیاد باشد.
 14. در یک بازار دو طرفه، چنانچه الگوی ابر سیاه یا Dark Cloud را مشاهده کردید، می‌توانید در زیر شمع نزولی وارد موقعیت فروش شوید و به این ترتیب کسب سود کنید.

یک مثال از Dark Cloud Pattern

نمودار زیر یک مثال از dark cloud pattern را نشان می‌دهد.

نمودار زیر یک مثال از dark cloud pattern را نشان می‌دهد.

در این مثال، ابر سیاه زمانی اتفاق می‌افتد که شمع سوم صعودی با یک شمع نزولی ادامه پیدا می‌کند که بالاتر از شمع قبلی باز شده و در زیر میانه آخرین شمع صعودی بسته شده است. این الگو، یک روند نزولی را نشان می‌دهد و قیمت تا حدود هفت درصد کاهش پیدا کرده است.روند صعودی اولیه، پوشاندن نیمی از کندل صعودی توسط کندل نزولی، روند نزولی بعد از ابر سیاه و سایر نکات را در این شکل می‌توانید مشاهده کنید.

سخن پایانی

الگوی ابر سیاه که Dark Cloud Pattern نیز نام دارد، یکی از الگوهای بازگشتی است که به علت نمایش تغییر قدرت روند قیمت بر روی نمودار بسیار اهمیت دارد. این الگو باید با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال تایید شود و پس از شناسایی آن میتوان به تعیین نقطه ورود به معامله، حد سود و حد ضرر پرداخت. افزایش طول شمع‌ها در این الگو حاکی از اعتبار بالای ابر سیاه تشکیل‌شده است. برای تشخیص بهتر، حتما به نقطه باز شدن و بسته شدن دو شمع صعودی و نزولی توجه کنید و نکاتی را که در این مقاله مطرح شد در نظر داشته باشید.

سوالات متداول

الگوی ابر سیاه (Dark Cloud Pattern) چیست؟

الگوی ابر سیاه، یک الگوی بازگشتی و دوتایی است که در پایان یک روند صعودی شکل گرفته و نشانگر تغییر روند قیمت است.

چگونه از الگوی ابر سیاه برای معامله در بازار مالی استفاده کنیم؟

چنانچه این الگو را مشاهده کردید، پایین‌تر از کف قیمت شمع دوم از معامله خارج شوید. اگر بازار دو طرفه بود، با مشاهدۀ این الگو در زیر کندل نزولی وارد موقعیت فروش شوید.

آیا استفاده از ابر سیاه به تنهایی کافی است؟

خیر. بهتر است این الگو در کنار سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده شود. هیچ‌کدام از الگوها به تنهایی نباید برای تحلیل مورد استفاده قرار بگیرند.

تفاوت الگوی ابر سیاه با الگوی شمعی پوشا نزولی چیست؟

در الگوی پوشا، کندل قرمز به طور کامل کندل سبز را پوشش می‌دهد که در ابر سیاه این گونه نیست. همچنین الگوی پوشا از ابر سیاه قوی‌تر است و خبر از روند نزولی شدیدتری می‌دهد.

درباره نویسنده

امید محمدپور

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

بررسی الگوی خرچنگ در تحلیل؛ آموزش رسم، معامله و انواع Crab Pattern

الگوی خرچنگ در تحلیل تکنیکال، یکی از الگوهای هارمونیک به شمار می‌آید که مورد علاقۀ تحلیل‌گران تکنیکال است. الگوهای هارمونیک به الگوهایی گفته می‌شود که از تلفیق اشکال هندسی و اعداد فیبوناچی به دست می‌آیند. این الگو روی نمودار دارایی‌های مختلف ظاهر...

۳ تیر ۱۴۰۳
0
0
[object Object] عکس

معرفی الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال؛ آموزش معامله با Head and Shoulders Pattern

یکی از روش‌های تحلیل بازارهای مالی که توسط معامله‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرد، تحلیل تکنیکال است. ابزارهای تحلیل تکنیکال بسیار توسعه یافته‌اند و این امکان را برای افراد فراهم کرده‌اند تا با پیش‌بینی روند بازار بتوانند موقعیت‌های معاملاتی...

۲ تیر ۱۴۰۳
0
0
[object Object] عکس

بررسی الگوی پوشا (Engulfing Pattern) در تحلیل تکنیکال و آموزش استفاده از آن

الگوی پوشا یا Engulfing Pattern، از انواع الگوهای شمعی ژاپنی به شمار می‌آید. این الگو در تحلیل تکنیکال از اهمیت بالایی برای معامله‌گران برخوردار بوده و بسیار پرتکرار و پرکاربرد است. این الگو جزء الگوهای بازگشتی است و خبر از تغییر روند نمودار...

۳۰ خرداد ۱۴۰۳
0
0