پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالارز ریف فایننس چیست؟ بررسی ارز دیجیتال Reef + آینده
ارز ریف فایننس چیست؟ بررسی ارز دیجیتال Reef + آینده عکس

ارز ریف فایننس چیست؟ بررسی ارز دیجیتال Reef + آینده

February 3, 2023
121
0

به لطف ظهور پروژه‌های جدید در حوزه دیفای ، ما شاهد گسترش و تکامل سریع این بخش یعنی امور مالی غیرمتمرکز هستیم. در واقع مردم به سمت مدلی مستقل‌تر و دموکراتیک‌تر برای مدیریت امور مالی خود هستند که این مسئله به کمک پروژه‌های این حوزه و پلتفرم‌هایی مبتنی بر بلاکچین همچون ریف فایننس (Reef Finance) در حال وقوع است.

پروژه‌ پیش‌رو امکاناتی همچون معاملات میان زنجیره‌ای (Cross-Chain)، تجمیع نقدینگی هوشمند (Smart liquidity aggregation)، موتور بازده (Yield engine) و نیز خدمات و محصولات دیگری را با تمرکز بر حوزه دیفای ارائه می‌دهد. پروتکل ریف بر روی پولکادات ساخته شده است که یک بلاکچین مقیاس پذیر با قابلیت سازگاری با سیستم وب 3 (Web 3.0) است.

هدف اصلی پروژه Reef ساده سازی ترید و مبادله و نیز ایجاد تنوع و دسترسی بیشتر به خدمات و محصولات بخش امور مالی غیرمتمرکز است.اگر در مورد جذابیت این پروژه چیزهایی شنیده و خوانده‌اید اما می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری در خصوص نحوه عملکرد این پروژه و نیز فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آن بدست آورید، این مقاله کاربردی و جامع از پارسیان ان اف تی را از دست ندهید.

ریف فایننس (Reef) چیست؟

ریف فایننس (Reef) چیست؟

ریف یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین است که به آسان کردن خدمات و محصولات در حوزه دیفای می‌پردازد. گفته می‌شود که ریف اولین پلتفرم معاملات میان زنجیره‌ای می‌باشد که هم با صرافی متمرکز ارز دیجیتال و هم با صرافی‌های غیر متمرکز عمل می‌کند و در عین حال بهترین نرخ بازدهی را به معامله‌گران ارائه و همچنین از برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای پشتیبانی می‌کند.

ریف فایننس همچنین موتور بازدهی ریف (Reef Yield Engine) را در اختیار کاربران می‌گذارد که به آن‌ها اجازه وام‌گیری و وام‌دهی هوشمند ، استخراج ، استیکینگ و موارد دیگر را با کمک قدرت هوش مصنوعی می‌دهد.به علاوه، این پروژه بلاکچین قراردادهای هوشمند خود را با نام ریف چین (Reef Chain) راه اندازی کرده است.

این بلاکچین با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و هدف آن فراهم سازی امکان انتقال توسعه دهندگان به ریف چین و نیز میزبانی برنامه‌های مبتنی بر اتریوم در این زنجیره است. همچنین Reef Chain ویژگی‌های متعدد و متنوعی را برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) ، مقیاس پذیری و نیز هزینه های پایین ارائه می‌دهد.

به طور کلی، ریف فایننس در تلاش است تا بهترین فرصت‌ها را در حوزه امور مالی غیرمتمرکز فیلتر کند تا هم سرمایه‌گذاران و هم معامله‌گران بتوانند بیشترین بهره و حداکثر بازدهی را از سرمایه‌گذاری‌های خود و نیز سایر خدمات در این حوزه داشته باشند. در واقع بازار بلاکچین و دیفای با رشد سریعی در حال اشباع شدن از پروژه‌ها، توکن‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری است .

که به همین خاطر ساده‌سازی این فرصت‌ها اهمیت فراوانی پیدا می‌کند. ریف فایننس این کار را با جمع‌‌آوری فرصت‌های جدید و تازه در یک اکوسیستم واحد انجام می‌دهد. توکن پروتکل ریف فایننس با نماد REEF عرضه می‌شود و به عنوان روش اصلی پرداخت و نیز روش رسمی ذخیره ارزش در اکوسیستم این پروژه عمل می‌کند.

ریف فاینانس چگونه کار می کند؟

ریف فایننس یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین میان زنجیره‌ای است که برای جذب نقدینگی از منابع بسیاری طراحی شده است که این سیستم، مبادله و تجارت میان زنجیره‌ای را در پلتفرم‌های مختلف حوزه دیفای همچون یونی سواپ (Uniswap) ، اوی (Aave)، کامپوند (Compound) و سینتتک (Synthetix) تسهیل می‌کند.

بدین صورت ریف فایننس به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند در حالی که به تثبیت نقدینگی در شبکه می‌پردازند، بهترین نرخ‌های بازدهی را پیدا کنند. برقراری ارتباطات میان زنجیره‌ای با دیگر پلتفرم‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز از طریق استفاده از Reef Basket Engine صورت می‌گیرد که شامل موتور هوشمند ریف (Reef Intelligence Engine) و نیز موتور عملکرد هوشمند (Reef Smart Yield Engine) آن می‌شود.

موتور عملکرد هوشمند ریف (Reef Smart Yield Engine) جهت ایجاد سبدهایی از دارایی‌های دیجیتالی طراحی شده است که کاربران می‌توانند در حالی که روی کسب بازدهی از آن‌ها مشغول هستند، به سرمایه گذاری روی آن‌ها نیز بپردازند. این امکان با استفاده از هوش مصنوعی و نیز ماشین لرنینگ (ML) برای اتوماسیون پیشرفته طراحی شده است.

کاربران این پروژه می‌توانند در حالی که کنترل کاملی روی توکن‌های خود دارند، آن‌ها را معامله و استیک کنند. Reef Smart Yield Engine ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به تسهیل برقراری دموکراسی، تمرکز زدایی و نیز حکمرانی جامعه محور می‌شود . این قابلیت به پشتیبانی از موارد مختلفی همچون استیکینگ ، دارایی‌های چندگانه ، کشت نقدینگی (liquidity farming) ، ادغام سازی و نیز بیمه می‌پردازد.

موسسان و سازندگان Reef Finance  چه کسانی هستند؟

موسسان و سازندگان Reef Finance  چه کسانی هستند؟

پروژه ریف فایننس در سال 2019 توسط دنکو مانچسکی (Denko Mancheski) که سابقه پرباری در حوزه ارزهای رمزنگاری شده دارد، بنیان‌گذاری شد. او که در کشور مقدونیه متولد شده است پیش‌تر مدیر ارشد فناوری در شرکت ادل  (Adel) بوده که یک مرکز جهانی در توسعه و رشد رمز ارز جهت نوآوری در بلاکچین به شمار می‌رود. هدف اصلی پروژه ریف ساده سازی معاملات و نیز اجتناب از پیچیدگی دفترهای سفارش یا همان Order books‌ است.

مانچسکی این پروژه را با با این هدف و ایده ایجاد کرد که ریف بتواند موانع سرمایه‌گذاری را کاهش دهد و به تازه‌واردان این بازار و نیز معامله‌گران بی‌تجربه ، امکان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مختلف را با نقدینگی خودکار و پاداش‌های بازدهی بدهد. گفتنی است که ریف در حالی که به تعامل و ادغام با سایر  پروژه‌ های دیفای می‌پردازد، در حال ادامه دادن به رشد و توسعه و تکامل خود است.

چه چیزی Reef Finance را منحصر به فرد می‌کند؟

این پروژه به لطف توسعه بر روی پولکادات، به کاربران خود اجازه دسترسی به پلتفرم‌های مختلفی همچون Binance Smart Chain ، Ethereum ، Plasma ، Moonbeam و Avalanche را می‌دهد. به کمک این مسئله ، کاربران ریف می‌توانند بدون نیاز به راه‌اندازی حساب‌های مختلف و ایجاد رمزعبور‌های متعدد ، به راحتی بتوانند به چندین پلتفرم دسترسی داشته باشند.

در واقع چیزی که این پروژه را منحصر به فرد و جذاب می کند، امکان فعالیت در چندین زنجیره مختلف تنها بر روی یک اکوسیستم مبتنی بر بلاکچین است. در عین حال، ماهیت ویژه‌ و خاص ریف با هدف آن، که ارائه مقیاس‌پذیری و هزینه‌های کم در شبکه است ، مشخص شده که این خود در زمانی که هزینه‌های بالای گس اتریوم و مشکلات مقیاس‌پذیری آن مطرح است اهمیت پیدا می‌کند.

کاربران این پروژه این امکان را دارند که بهترین بازدهی را در نرخ‌های موجود بدست آورند و تنها از یک حساب واحد، در سرویس‌های چندین پلتفرم مختلف حوزه دیفای همچون استیکینگ، استخراج نقدینگی (liquidity mining) و نیز وام دهی و وام گیری سرمایه گذاری کنند.

چه چیزی موجب بالا رفتن ارزش ریف فایننس می‌شود؟

چه چیزی موجب بالا رفتن ارزش ریف فایننس می‌شود؟

Reef Finance ارزش خود را از ظرفیت فنی، تکنولوژی، کاربردی بودن و نیز به طور کلی قابلیت ارتباطی آن کسب می‌کند. این پروژه در بخش امورمالی غیرمتمرکز فعالیت می‌کند که به طور فزاینده‌ای به محبوبیت خود ادامه می‌دهد که همین امر بر ریف نیز اثرگذار است. شایان ذکر است که اغلب ارزش ذاتی پروژه ریف فایننس و پروژه‌های مشابه با ارزش بازار رمز ارزهای آنان مطابقت ندارد.

ارزش توکن REEF همواره تحت تاثیر تغییرات مکرر و جدی بازار و روند کلی آن است. همین امر منجر می‌شود تا این توکن با استقبالی بیش از حد و یا بسیار کم نسبت به ارزش ذاتی خود روبرو شود. در گذر زمان و محبوبیت بیشتر این پروژه و پیوستن افراد بیشتری به این اکوسیستم، احتمال افزایش قیمت توکن ریف وجود دارد تا بتواند به ارزش واقعی خود دست پیدا کند.

چه تعداد توکن ریف فاینانس (REEF) در گردش است؟

ریف به مانند بیت‌کوین و بسیاری دیگر از رمز ارزها عرضه محدودی برای توکن‌های خود درنظر گرفته است. این امر بدین صورت است که پس از اتمام عرضه تعداد توکن مشخص شده، قرار نیست هیچ توکن REEF دیگری ساخته و به بازار عرضه شود. مزیت این مسئله جلوگیری از کاهش ارزش آن است. برنامه‌ی این پروژه نشان می‌دهد که تمامی توکن‌های REEF به تدریح و تا پایان سال 2025 عرضه و در گردش قرار خواهند گرفت.

البته با سوزانده شدن هزینه تراکنش‌ها ، توکن ریف به صورت ضدتورمی عمل خواهد کرد. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله در ژانویه 2023 ، تعداد ریف در گردش بیش از 21 میلیون و 313 هزار توکن می‌باشد. اگر تعداد توکن‌های در گردش REEF را در قیمت فعلی آن ضرب کنیم به مارکت کپ یا همان ارزش بازار آن دست پیدا خواهیم کرد. ارزش بازار REEF آن را در مقایسه با همتایان خود در بازار رمز ارزها رتبه بندی کرده  و همچنین سهم بازار آن را تعیین می‌کند.

امنیت ریف فایننس چگونه تامین می‌شود؟

امنیت ریف فایننس چگونه تامین می‌شود؟

Reef Finance بر اساس مکانیسم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake consensus) توسعه یافته و توسط مدل امنیتی اشتراکی شبکه پولکادات ایمن می‌شود. این پروژه همچنین یک سازمان مستقل غیرمتمرکز  (DAO) دارد که به عملیات تامین امنیتی شبکه کمک می‌کند. این سازمان توسط هولدرهای این رمز ارز اداره می‌شود. به علاوه، امنیت شبکه توسط اعتبارسنج‌ها (Validators) و نامزدها (Nominators) تامین می‌شود و این در حالی است که نامزدها این حق انتخاب را دارند که تعیین کنند در پایان هر بلوک چه کسی اعتبارسنجی شبکه را انجام دهد.

چگونه از ریف فایننس استفاده کنیم؟

ارز Reef Finance را می‌توان حهت استیکینگ ، استخراج نقدینگی، ترید و سرمایه‌گذاری، پاداش‌های بازدهی، سازگاری با Dapps و نیز سایر خدمات و محصولات حوزه دیفای استفاده کرد که می‌توانند به سادگی در شبکه‌ای قابل ارتقا و بدون نیاز به فورک (Fork) ، قابلیت بروزرسانی داشته باشند. کاربران این پروژه امکان دسترسی به چندین بلاکچین را در یک اکوسیستم دارا هستند .

 بدین طریق می‌توانند بهره حداکثری را در ترید ببرند، زیرا شبکه بهترین نرخ بازدهی را در یک فرایندی تماما خودکار پیدا کرده و به کاربران ارائه می‌دهد. توکن REEF را می‌توان در اداره شبکه ، استیکینگ ،  پرداخت هزینه‌‌ها ، وام دهی ، وام گیری و استخراج نقدینگی استفاده کرد. تریدرها هم می‌توانند این رمز ارز را به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در بازار معامله کرده و سود کسب کنند.

مطالعه بیشتر : توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟ بررسی علت توکن سوزی + کاربرد

برای نگهداری و ذخیره REEF از چه کیف پولی استفاده کنیم؟

شما برای نگهداری توکن‌ های ریف خود گزینه‌های مختلفی پیش رو دارید که مناسب‌ ترین گزینه به نوع استفاده شما و نیز میزان سرمایه شما بستگی دارد.اگر امنیت برای شما اهمیت به سزایی دارد و یا اینکه سرمایه زیادی را می‌خواهید در آن نگهداری کنید ، می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد استقاده کنید.

این مدل کیف پول‌ های دیجیتال گزینه‌های گران قیمتی به شمار می‌روند و نیازمند دانش فنی بیشتر برای استفاده هستند. در زیر دو کیف پول سخت افزاری پیشنهادی برای نگهداری REEF را مشاهده خواهید کرد:

 • لجر (Ledger)
 • ترزور (Trezor)

اگر به دنبال گزینه‌های رایگان هستید که اتفاقا استفاده از آن نیز آسان و ساده باشد، می‌توانید به سراغ کیف پول‌های نرم‌افزاری یا نرم بروید. شما می‌توایند این کیف پول‌ها را در در گوشی تلفن‌ همراه، سیستم کامپیوتری و یا مرورگر خود نصب و اضافه کنید و به استفاده از آنان بپردازید. در ادامه چند کیف پول نرم‌افزاری ایمن برای نگهداری REEF را معرفی خواهیم کرد:

کیف پول REEF

 • کیف پول تراست (Trust Wallet)
 • کیف پول اتومیک (Atomic Wallet)
 • مای اتر ولت (MyEtherWallet)

ارز دیجیتال ریف

ارز دیجیتال ریف (REEF) توکن بومی شبکه ریف به حساب می‌آید. ارز دیجیتال ریف همچنین نقش کاملا کاربردی دارد و از توکن‌های حاکمیتی محسوب می‌شود. در واقع ، ارز ریف به دارندگانش این امکان را می‌دهد تا علاوه بر پرداخت کارمزد شبکه، نقش مؤثری در فعالیت‌های حاکمیتی این ارز دیجیتال داشته باشند. در مجموع از ارز دیجیتال ریف فایننس برای کاربردهای مختلفی از جمله پرداخت کارمزد تراکنش‌ها ، نگهداری و ذخیره‌ی اطلاعات و همین‌طور سهام‌گذاری استفاده می‌شود.

از دیگر اهداف مهمی که شبکه ریف با عرضه‌ی ارز دیجیتال ریف دنبال می‌کند سهولت بخشیدن انتقال نقدینگی بین زنجیره‌های مختلف است. علاوه بر این ، ارز دیجیتال ریف می‌توانند امکان شراکت در حاکمیت و نگه‌داری شبکه ریف را نیز به دست بیاورند. همچنین با دارندگان این ارز دیجیتال با سهام‌گذاری این توکن می‌توانند از سود پردازش تراکنش‌ها نیز سهم ببرند.

آینده ارز ریف

عرضه حداکثری ارز ریف اندکی بیش‌تر از ۲۳ میلیارد واحد (به ارزش بیش از ۵۱٫۷ میلیون دلار) است که تقریبا تمام این توکن نیز هم‌اکنون در گردش است. بهای این توکن در همان ابتدای عرضه‌ رشد فوق‌العاده‌ی ۲۷ برابری را تجربه کرد و از 0.00095 دلار در زمان عرضه‌ی خصوصی به 0.0279 دلار در زمان عرضه‌ی عمومی رسید. تا به حال اوج قیمت ارز ریف هم به مارس 2021 برمی‌گردد که قیمت آن به 0.058 دلار رسید.

قیمت ارز دیجیتال ریف هم‌اکنون0.00226535 دلار (اول خرداد ۱۴۰۲) است. قیمت ارز دیجیتال ریف در ۷ روز گذشته 4.35 درصد رشد داشته است.پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال معمولا کار پیچیده‌ای است و حتی باتجربه‌ترین کارشناس‌ها هم در این کار مرتکب اشتباهاتی می‌شوند. کارشناسان مختلف در مورد آینده ارز ریف و پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال ریف نظرات مختلفی دارند. طبق یکی از این پیش‌بینی‌ها در مورد آینده ارز ریف قیمت این توکن تا ۲۶ می ۲۰۲۳ (۵ خرداد ۱۴۰۲) با کاهش 1.83 درصدی به 0.021 دلار می‌رسد.

همچنین طبق شاخص‌های وب‌ سایت کوین‌ کودکس، شاخص ترس و طمع در بازار کریپتو حالا به ۵۲ درصد (خنثی) رسیده است. ارز دیجیتال ریف در طی ۳۰ روز گذشته ۵۷ درصد روزهای سبز (۱۷ از ۳۰ روز) را با نوسان 8.87 درصدی نشان داده است. از این روز آینده ارز ریف می‌تواند مثبت ارزیابی شود. از این رو، حالا می‌تواند زمان نسبتا مناسبی برای خرید ارز دیجیتال ریف باشد.

سخن پایانی

ریف فایننس در حالی که به کاهش موانع ورود جهت ترید و سرمایه‌گذاری در بلاکچین‌های مختلف می‌پردازد، استفاده از برنامه‌ها ، محصولات و خدمات حوزه امور مالی غیر متمرکز را ساده و آسان می‌کند. این پروتکل به لطف ارتباط میان زنجیره‌های مختلف و قابلیت در ایجاد تعامل و همکاری، بهترین نرخ‌ها را برای کاربران خود پیدا می‌کند.

از آن‌جایی که Reef Finance به توسعه خود با حداکثر قابلیت ارتقا و بی‌نیاز به فورک (Fork) ادامه می‌دهد ، تیم توسعه ‌دهنده آن به جستجو و شناسایی پتانسیل‌های در دسترس و استفاده نشده کاربرپسند در حوزه دیفای می‌پردازد که این برای کاربران بی‌تجربه و همچنین سرمایه‌گذاران و تریدرها مناسب و کاربردی خواهد بود.

سوالات متداول

1 – ارز ریف یا ریف فایننس چیست؟

همانطور که در متن گفته شد، ارز دیجیتال ریف (REEF) توکن بومی شبکه ریف به حساب می‌آید. ارز دیجیتال ریف همچنین نقش کاملا کاربردی دارد و از توکن‌های حاکمیتی محسوب می‌شود.

2 – چگونه ارز دیجیتال ریف بخریم؟

برای خرید توکن REEF می‌توانید به به صرافی‌هایی متمرکزی همچون بایننس (Binance) و کوکوین (KuCoin) و یا صرافی‌ های  غیر متمرکز همچون یونی‌سوآپ (Uniswap) و پنکیک‌سوآپ (PancakeSwap) مراجعه کنید.

3 – توکن ریف بر روی کدام شبکه ساخته شده است؟

رمز ارز REEF بر روی بلاکچین شبکه پولکادات توسعه یافته است.

4 –  آيا می‌توان در ریف فایننس توکن‌های غیرمثلی (NFT)  ایجاد و معامله کرد؟

بله. ریف بایننس یک بازار NFT ارائه می‌دهد که در آن کاربران می‌توانند به ساخت توکن‌ های غیر مثلی و معامله آن بپردازند.

5 – بالاترین قیمت REEF چقدر بوده است؟

اوج قیمتی (ATH) این رمز ارز در مارس سال 2021 و در قیمت 0.057$ به ثبت رسید.

6 – میزان بازدهی موردانتظار برای استیکینگ توکن‌های REEF چقدر است؟

این موضوع به عوامل مختلفی همچون تعداد توکن‌های استیک شده و نیز سلامت بازار در آن مقطع زمانی بستگی دارد. لذا نمی‌توان عدد مشخصی را بیان کرد. شما می‌توانید به صورت لحظه‌ای در سایت اصلی این پروژه (Reef.io) به بررسی این میزان بپردازید.

7-  مشهورترین سرمایه گذاران ریف فایننس چه افراد و سازمان‌هایی هستند؟

پروژه ریف سرمایه‌گذاران فراوانی دارد که همواره این تعداد رو به رشد است و مورد استقبال افراد و موسسات دیگر هم هست. با این حال در ادامه به برخی از مهم‌ترین سرمایه‌ گذراران برتر این پروژه اشاره می‌کنیم:

 • Genesis Block
 • NGC
 • Bitcoin.com
 • Woodstock
 • Kenetic
 • PNYX vetures