خانه
ارز دیجیتال پپه چیست؟ آیا PEPE ارزش سرمایه گذاری دارد؟ عکس

ارز دیجیتال پپه چیست؟ آیا PEPE ارزش سرمایه گذاری دارد؟

۱۷ مرداد ۱۴۰۲
1792
0

ارز دیجیتال پپه چیست؟ ارز دیجیتال پپه با قیمت کم و رشد عجیبی که تجربه کرد، در ایران هم سروصدای زیادی به پا کرده است. حتما شما هم بارها در بخش تبلیغات سایت‌ها به چهره یک قورباغه سبز و تشویق درباره خرید آن برخورده‌اید. پپه در رده میم‌کوین‌ها قرار دارد و ریشه‌ی شخصیت قورباغه‌ی آن به کارتون «کلوب پسرها» (Boy’s Club) در سال ۲۰۰۵ باز می‌گردد.

این شخصیت سال‌ها است که به شکل تصاویر میم (طنزآمیز) در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و حتی گاه با اهداف نفرت‌پراکنی و نژادپرستی مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله از پارسیان کریپتو به سراغ میم کوین پپه می‌رویم و هر آنچه که پیش از سرمایه‌گذاری باید درباره آن بدانید را در اختیارتان قرار می‌دهیم. در قدم اول به سراغ این سوال می‌رویم که ارز دیجیتال پپه چیست، با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال پپه چیست؟

رمز ارز پپه چیست؟

ارز دیجیتال پپه با الهام از یک میم محبوب در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شد. خالق شخصیت این میم فردی به نام متیو فیوری (Matthew Furie) است که در سال ۲۰۰۵ یعنی نزدیک به ۲۰ سال پیش، آن را برای کارتون Boy’s Club آفرید. البته او از رواج یافتنِ استفاده از این قورباغه در جوک‌های شبکه‌های اجتماعی چندان رضایت نداشت مخصوصا که در برخی از موارد این جوک‌ها رنگ و بوی نژادپرستی و سیاسی هم به خود گرفت.

رمزارز پپه بدون هیچ ارتباطی با متیو فیوری، در آوریل سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شد و به خاطر طرفداران زیادی که این شخصیت داشت، رشد بسیار عجیبی را تجربه کرد. طبق اطلاعات درج شده در وب‌سایت رسمی میم کوین پپه، این رمزارز به عنوان «میم‌ترین میم کوین» توصیف شده است.

 این صفحه چندین بار به میم‌کوین‌های محبوب ارز دیجیتال  شیبا اینو (SHIB)، فلوکی اینو (FLOKI)، ارز دیجیتال دوج کوین (DOGE) و مانند آن اشاره کرده و گفته دوران سگ‌ها به پایان رسیده است. جالب اینجا است که وب‌سایت ارز دیجیتال پپه اعلام کرده بود «پپه میم کوینی بدون ارزش ذاتی» است. هیچ نقشه راه یا تیم رسمی‌ای برای آن وجود ندارد. این رمزارز کاملا بدون کاربرد بوده و فقط جنبه سرگرمی دارد».

با اینکه تیم توسعه‌ی ناشناس پپه عنوان کرده هیچ نقشه راهی برای این رمزارز وجود ندارد، در وب‌سایت خود یک نقشه راه سه مرحله‌ای برای آن عنوان کرده که بسیاری از گزینه‌های آن تاکنون محقق شده‌اند. اکنون می‌دانید که ارز دیجیتال پپه چیست، در ادامه به جزئیاتی درباره توکنامیک این رمزارز می‌پردازیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله میم کوین چیست؟ را نیز حتما مطالعه کنید.

توکنامیک و نحوه کار ارز دیجیتال پپه

عرضه کل رمزارز پپه با نماد PEPE، چهارصد و بیست تریلیون واحد است. ۹۳.۱ درصد این توکن‌ها وارد استخر نقدینگی شده و ۶.۹ درصد باقیمانده‌ی آن برای استفاده‌های آتی در یک کیف پول چند امضایی نگهداری می‌شود. گفتنی است که توکن‌های استخر نقدینگی (LP) این رمزارز سوزانده می‌شوند تا به افزایش ارزش آن در طول زمان کمک کنند.

مکانیزم ضد تورم رمزارز پپه باعث می‌شود با هر تراکنش،‌ درصد کمی از توکن‌های آن سوزانده شود. این مکانیزم به کمیاب شدن تدریجی پپه و افزایش ارزش آن با گذشت زمان کمک می‌کند.

علاوه‌براین، پپه از سیستم «بازتوزیع» استفاده می‌کند، به این معنی که درصدی از هر تراکنش بین هولدرهای توکن توزیع می‌شود و به این ترتیب آنها را به نگهداری بیشتر پپه و به نوعی سرمایه‌گذاری بلند مدت روی آن تشویق می‌کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تحلیل تکنیکال چیست را نیز حتما مطالعه کنید.

بنیانگذار ارز دیجیتال پپه کیست؟

بنیانگذار ارز دیجیتال پپه کیست؟

در حقیقت کسی نمی‌داند که بنیانگذار ارز دیجیتال پپه کیست. وب‌سایت رسمی ارز دیجیتال پپه اعلام کرده که هیچ تیم رسمی‌ای پشت این پروژه نیست و خالق یا خالقان این رمزارز ترجیح می‌دهند ناشناس باقی بمانند. شاید این موضوع برای برخی عجیب به نظر برسد اما شایان ذکر است که در دنیای رمزارز این اتفاق غیرمعمول نیست و پروژه‌های زیادی بدون ذکر نام فرد یا افراد توسعه‌دهنده‌ی آن روی کار آمده‌اند و خواهند آمد.

چه چیزی باعث رشد ناگهانی ارز دیجیتال پپه شد؟

همانطور که گفتیم مشخص نیست که بنیانگذار ارز دیجیتال پپه کیست، با این حال پپه مثل بمبی در دنیای رمزارز ترکید و حوزه میم کوین‌ها را به کل شگفت‌زده کرد. در عرض ۲۰ روز، سرمایه بازار این رمزارز به ۱ میلیارد دلار رسید. چنین ورود سرمایه‌ای باعث رشد ۷ هزار درصدی این رمزارز در طی ۱۷ روز شده و رکورد جدیدی را در صنعت میم کوین ثبت کرد.

ماه آوریل برای رمزارز پپه بسیار بیاد ماندنی شد و این موضوع از روی آمار مربوط به جستجوهای انجام شده در گوگل کاملا هویدا است. امتیاز گوگل ترند برای عبارت «PEPE coin» در بازه زمانی ۹ آوریل ۲۰۲۳ تا ۱۵ می همان سال از رقم ۳ به ۱۰۰ رسید. امتیاز ۱۰۰ در جستجوی گوگل، اوج محبوبیت یک کلمه کلیدی را نمایش می‌دهد.

در پنجم می ۲۰۲۳، ارز دیجیتال پپه، بیشترین قیمت تاریخی یا ATH خود را در محدوده ۰.۰۰۰۰۰۴۳۵۴ دلاری لمس کرد و این در حالی بود که مارکت کپ آن به ۱.۸۷ میلیارد دلار رسیده بود.

لیست شدن پپه در صرافی‌های ارز دیجیتال پیشرو از جمله صرافی بایننس (Binance)، یونی‌سواپ (Uniswap)، کوکوین (KuCoin)، اوککس (OKX)، هیوبی (Huobi)، گیت آیو (Gate.io) و مکس‌سی (MEXC) یکی از دلایل این افزایش شدید قیمت بود.

در حال حاضر، قیمت پپه به شدت کاهش یافته و در زمان نوشتن این مقاله فاصله بسیار زیادی با بیشترین قیمت تاریخی خود دارد. در چنین شرایطی، این سوال به ذهن می‌آید که آیا سرمایه گذاری در رمزارز PEPE هنوز هم سودآور است یا خیر؟ در بخش‌های بعدی پاسخ این سوال را پیدا خواهید کرد، پس به مطالعه این مطلب ادامه دهید.

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین بازی کریپتو را نیز حتما مطالعه نمایید.

سرمایه گذاری در رمزارز PEPE

سرمایه گذاری در رمزارز PEPE

هیچ شکی وجود ندارد که پپه با رشد عجیب و محبوبیتی که در حوزه رمزارز پیدا کرده، دلایل کافی برای جلب نظر کاربران کریپتو را از خود ارائه داده است. عملکرد شگفت‌انگیز ارز دیجیتال پپه بازار کریپتو را تحت تاثیر قرار داده و این نشان می‌دهد ممکن است هر تازه از راه رسیده‌ای بتواند با میم‌کوین‌های برتر بازار به رقابت بپردازد.

این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران رمزارز به فکر این باشند که با پامپ کردن آن یک شبه ره صد ساله را طی کرده و ثروتمند شوند. البته با نگاه به نمودار قیمت این رمزارز می‌بینیم که هر لحظه این احتمال وجود دارد که ارزش آن به صفر برسد. بنابراین، سرمایه گذاران نباید قویا به محبوبیت و رشد ناگهانی این رمزارز دل خوش باشند.

کارشناسان حوزه کریپتو تاکید دارند که نباید فراموش کرد هدف این رمزارز صرفا سرگرمی بوده و نمی‌توان ارزش ذاتی برای آن متصور شد. در نتیجه، در حین خرید ارز دیجیتال پپه نباید به بازگشت سرمایه آن امید قطعی داشت. علاوه‌براین، پپه یک پروژه جدید است و حرکات گذشته قیمت آن برای تحلیل قیمت آینده‌ی رمزارز کارایی چندانی ندارد، پس بهتر است از پول زیادی برای سرمایه گذاری در PEPE استفاده نکنید.

پپه توکن بومی شبکه پپه خواهد بود. کاربران می‌توانند این رمزارز را به موسسات خیریه اهدا کرده، از آن به عنوان هدیه استفاده کنند یا اینکه با امید افزایش قیمت به سرمایه گذاری در رمزارز PEPE روی آورده و به هولد کردن آن ادامه دهند.

از آنجا که پپه در بسیاری از صرافی‌های رمزارز از جمله بایننس، کوکوین، یونی سواپ، کراکن و … لیست شده و از طرفی نوسان‌های زیادی در قیمت آن وجود دارد، احتمالا برخی هم برای خرید و فروش و انجام معاملات کوتاه مدت با هدف کسب سود به سراغ آن بروند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین پروژه دیفای را نیز حتما مطالعه کنید.

آیا ارز دیجیتال پپه ارزش سرمایه گذاری دارد؟

آیا ارز دیجیتال پپه ارزش سرمایه گذاری دارد؟

حتما این سوال به ذهن شما آمده که آیا ارز دیجیتال پپه ارزش سرمایه گذاری دارد؟ در هنگام خرید میم کوین‌ها (نه فقط پپه)، ریسک‌هایی وجود دارد که خریداران باید از ان اطلاع داشته باشند. در این بخش برخی از این ریسک‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم تا با ذهن بازتری درباره خرید و سرمایه گذاری در ارز پپه تصمیم‌گیری کنید.

توسعه دهنده ناشناس

ناشناس بودن توسعه‌دهنده در دنیای رمزارز اتفاق جدیدی نیست. هویت خالق معروف بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو هنوز هم مشخص نشده است. با این حال، این موضوع برای تریدرها ممکن است جای نگرانی داشته باشد.

در گذشته، خالقانِ ناشناسِ پروژه‌های رمزارزیِ محبوبی روی کار آمدند که کل بودجه کاربران را دزدیده‌اند. در سال ۲۰۲۱، شاهد ظهور توکن اسکویید گیم (SQUID) بودیم که به خاطر محبوبیت سریالی موسوم به این نام در نتفلیکس، طی سه روز رشد ۳٫۵۰۰ را تجربه کرد. پیش از آنکه مردم متوجه مشکوک بودن تیم توسعه‌دهنده این رمزارز شوند، تیم ناشناس بیش از ۲ میلیون دلار سرمایه کاربران را به یغما برد و در نتیجه ارزش توکن در صرافی‌های غیرمتمرکز به صفر رسید.

با اینکه توسعه‌دهندگان ناشناس همیشه خطرناک نیستند، اما باعث درگیری ذهنی تریدرها در مورد پروژه‌هایی از این دست می‌شوند.

پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه وارد متاورس شویم را نیز حتما مطالعه کنید.

پروژه های کپی

کپی کردن پروژه‌ها در دنیای رمزارز یک اتفاق معمول است. کلاهبرداران پروژه‌های معروف را نشانه گرفته و با ساخت یک کپی از آن، خریداران را فریب می‌دهند. در این صورت، ممکن است فرد کلاهبردار اطلاعات شخصی خریدار را بدزدد یا اینکه دستگاه او را به بدافزار آلوده کند. تریدرها باید از این موضوع مطلع باشند و تنها از منابع معتبر و آدرس‌های معتبر توکن اصلی را خریداری کنند تا به دام نیفتند.

بهره برداری از قرارداد هوشمند

بهره برداری از قرارداد هوشمند ریسکی است که در هنگام خرید هر نوع رمزارزی، مخصوصا رمزارزهای استخر نقدینگی دیفای وجود دارد. در صورت عدم حسابرسی صحیح قرارداد هوشمند، ممکن است این قرارداد به صورت عمدی یا اتفاقی نقص‌هایی داشته باشد که یک شخص بتواند از آن بهره برداری کند. این اتفاق معمولا باعث از دست رفتن سرمایه خریداران می‌شود.

نوسان های بسیار زیاد

ارز دیجیتال pepe چیست

میم کوین‌های محبوب و وایرال، مستعد نوسان‌های سنگین هستند. دوج کوین مثال روشنی برای این موضوع است. یکی از دلایل این امر، مشخصه‌ی پرریسک بودن در کنار سودآوری بالا است. درست است که بسیاری از کاربران به کمک این نوسان‌های تند و تیز توانسته‌اند یک شبه پولدار شده یا سود بسیار زیادی را به دست بیاورند. اما باید توجه داشت که به همان نسبت کاربرانی هم بودند که به خاطر همین نوسانات سرمایه زیادی را از دست داده‌اند.

قیمت ارز دیجیتال پپه در طول حیات کوتاه خود تا کنون نوسان‌های قابل‌توجهی را نمایش داده است. این احتمال وجود دارد که با اضافه شدن یک مشخصه جدید به پروژه، نوسان عظیم دیگری باعث رشد قیمت آن شود و تریدرهای بیشتری به بازار آن بپیوندند.

در کل، پروژه رمزارز پپه (PEPE) ریشه‌های قدرتمندی در فرهنگ طنز داشته و نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است. در دنیای رمزارز هیچ چیز غیرممکنی وجود ندارد و شاید این سرمایه‌گذاری شانس یا بدشانسی بزرگ زندگی شما را رقم بزند. از این حیث توصیه ما به شما این است که هرگز از سرمایه‌ای که نمی‌توانید از دست بدهید، برای خرید این نوع رمزارز استفاده نکنید. با توجه به ریسک‌ها و توضیحات ارائه شده این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا ارز دیجیتال پپه ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر.

آینده میم کوین پپه

رشد بسیار خوب رمزارز پپه کاربران زیادی را ثروتمند کرده است و افراد زیادی به آینده میم کوین پپه چشم دوخته‌اند. اگر از این غافله عقب مانده‌اید باید گفت احتمال اینکه دوباره بتوان از این رمزارز چنین سودی را به دست آورد کم به نظر می‌رسد چون هیچ کس نمی‌تواند اتفاقات دنیای رمزارز را پیش‌بینی کند.

پپه در مدت زمان بسیار کمی از همتایان خود یعنی دوج کوین و شیبا اینو پیشی گرفت و نظر منتقدان و طرفداران زیادی را به خود جلب کرد. افراد زیادی که در ابتدای امر این رمزارز را خریداری کردند با خوش شانسی روبرو شدند و این در حالی است که افراد بسیاری کنجکاو شده‌اند که حرکت بعدی این رمزارز چه خواهد بود.

افزایش تعداد هولدرهای ارز دیجیتال پپه، افزایش حجم معاملات روزانه و افزایش طرفداران پپه در شبکه‌های اجتماعی باعث شده کارشناسان به این باور برسند که هنوز هم آینده میم کوین پپه روشن است و پتانسیل زیادی در آن نهفته که ممکن است باعث شکل گیری یک حرکت صعودی جدید شود.

در عین حال، باید حواستان باشد که پپه هم مثل سایر میم کوین‌ها هیچ پایه محکم یا ارزش ذاتی قدرتمندی ندارد. هیچ کس به معنای واقعی کلمه نمی‌داند که آینده میم کوین پپه چه خواهد شد. بنابراین تصمیم برای سرمایه گذاری در رمزارز PEPE فقط و فقط به شما بستگی دارد و ما هیچ مسئولیتی در قبال تصمیمات مالی شما در این زمینه نداریم.

سوالات متداول درباره ارز دیجیتال پپه

ارز دیجیتال پپه چیست؟

پپه یک توکن ERC-20 است که روی بلاکچین اتریوم به عنوان یک میم کوین راه‌اندازی شده است. میم‌کوین‌ها رمزارزهایی هستند که ریشه پیدایش آن‌ها از روی جوک‌ها و طنزهای ترند اینترنتی گرفته شده است. میم کوین پپه، از شخصیت قورباغه‌ای که در سال ۲۰۰۵ در یک کارتون با نام کلوب پسران (Boy’s Club) وجود داشت الهام گرفته است که بعدها میم‌های طنزآمیز زیادی از آن در حوزه‌های مختلف در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد.

عرضه کل ارز دیجیتال پپه چقدر است؟

عرضه کل رمزارز پپه ۴۲۰٫۶۹۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ واحد است.

آیا ارز دیجیتال پپه ارزش سرمایه گذاری دارد؟

هیچ کس نمیداند در دنیای ارزهای دیجیتال چه اتفاقاتی خواهد افتاد. خرید میم کوینی مثل پپه که هیچ برنامه خاصی نداشته و از طرفی محبوبیت زیادی در بین کاربران پیدا کرده و عده‌ای را هم به ثروت رسانده ریسک زیادی به همراه دارد و تنها به تصمیم‌گیری شخصی شما باز می‌گردد. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید آیا ارز دیجیتال پپه ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر.

بنیانگذار ارز دیجیتال پپه کیست؟

مشخص نیست که بنیانگذار ارز دیجیتال پپه کیست. یک فرد یا افراد ناشناس، ارز دیجیتال پپه را با الهام گرفتن از یک شخصیت کارتونی ایجاد کردند. فرد یا تیم توسعه دهنده این رمزارز در وب‌سایت رسمی پپه اعلام کرده که ترجیح می‌دهد ناشناس بماند.

درباره نویسنده

فاطمه غفاری

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

هانی پات چیست؟ راه های جلوگیری از کلاهبرداری Honeypot

هانی پات (Honeypot) یک شیوه هوشمندانه در به دام انداختن هکرهای کلاه سیاه یا سوء استفاده مالی از اطلاعات کاربران پلتفرم‌های آنلاین و بخصوص کریپتو است. به عبارتی، هانی پات را می‌توان یک عامل دوگانه یاد کرد که هم می‌تواند به نفع...

۱۶ دی ۱۴۰۲
1
0
[object Object] عکس

سختی شبکه چیست؟ سختی استخراج بیت کوین چیست و چرا مهم است؟

سختی شبکه یا سختی استخراج پارامتر یا متغیری است که بلاک‌چین‌هایی چون بیت‌کوین برای حفظ تعادل موجود در فاصله بین خلق بلوک‌های متوالی استفاده می‌کنند. به عبارتی، شبکه به صورت مرتب میزان سختی پازل ریاضیاتی خود را...

۱۵ آذر ۱۴۰۲
0
0
[object Object] عکس

کاردانو چیست؟ بررسی کامل پروژه Cardano + ارز دیجیتال ADA

کاردانو (Cardano) بلاکچینی است که از مکانیسم اجماع اثبات سهام برای تعامل در شبکه خود استفاده می‌کند و یکی از اصلی‌ترین رقیبان برای پیشگامانی چون بیت‌کوین و اتریوم است. در سال‌های اخیر، تعداد بیشتری از بلاکچین‌ها از مکانیسم PoS بهره می‌گیرند، زیرا...

۱۸ مهر ۱۴۰۲
1447
0
[object Object] عکس

ورلد کوین چیست؟ معرفی پروژه Worldcoin و ارز دیجیتال WLD

هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است. این فناوری با وجود مزایایی که با خود به همراه دارد (مانند صرفه‌جویی در زمان و نوشتن دستورات برنامه‌نویسی)، چالش‌ها و خطراتی چون کلاهبرداری و دیپ‌فیک (Deepfake) را هم به وجود آورده...

۱۶ مهر ۱۴۰۲
1418
0