پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالارز دیجیتال لایت کوین چیست؟ صفر تا صد ارز لایت کوین (litecoin)
ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟ صفر تا صد ارز لایت کوین (litecoin) عکس

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟ صفر تا صد ارز لایت کوین (litecoin)

February 27, 2023
1516
0

اگر میخواهید بدانید لایت کوین چیست، باید بگوییم در بازار های ارز دیجیتال دقیقا مانند بیت کوین است با این تفاوت که درجه بیت کوین کمی بالاتر از ارز دیجیتال لایت کوین است. اگر بخواهیم ارزش گذاری عامیانه‌ ای برای هر یک از این ارزها انجام دهیم، بیت کوین به عنوان طلا و لایت کوین مانند نقره است.

این ارز دیجیتالِ قدیمی را شخصی به نام چارلی لی (Charlie Lee)  ابداع کرد. او با اعمال تغییراتی در کد بیت کوین آن را برای تراکنش‌ های روزانه مطلوب‌ تر نمود.این ارز در سال 2011 به مردم معرفی شد. چارلی هدف خود را از راه اندازی لایت کوین، ادامه دهنده بیت کوین ذکر کرد. علاوه بر این، او معتقد بود که با استفاده از این ارز، می‌توان در هزینه‌ ها و مدت زمان تبادلات صرفه جویی کرد. علاوه بر این، ماین کردن راحت و آسان می‌شود.

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

نماد ارز دیجیتال لایت کوین چیست ؟ این ارز با نماد LTC شناخته می‌شود. این ارز بر پایه تکنولوژی بیت کوین پایه گذاری شده است. تنها تفاوت آن با بیت کوین در الگوریتم هش و زمان ایجاد تراکنش‌ها است. هفت اکتبر 2011 زمان انتشار این ارز دیجیتال و پنج روز بعد زمان اجرای آن بود. اگر به لیست سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap.com) نگاهی بیندازیم ، لایت کوین را در بین ده ارز مهم دنیا خواهیم دید.

امنیت موجود در این ارز نیز، با موضوع رمزنگاری و اثبات کار آشنایی کامل دارد. تبادلات بسیار سریعتر از بیت کوین است. این سرعت چیزی در حدود 4 برابر بیشتر می‌باشد. وجود الگوریتم‌ های موجود در این پلتفرم با عناوین Segregated Witness و Lightening Network عوامل افزایش دهنده سرعت تراکنش در آن هستند. این ارز دیجیتال قدرتمند برای تراکنش‌های سریع خود از الگوریتم اجماع POW بهره می‌برد.

همین قدرت‌های ترکیبی مختلف برای تراکنش، علاوه بر افزایش سرعت تبادلات باعث افزایش امنیت آن نیز، می‌شوند. همین جذابیت آن باعث شده است تا از آن در حدود 300 صرافی جهانی استفاده شود. جفت تبادلات مهم برای آن شامل اتریوم و لایت کوین LTC-ETH، تتر و لایت کوین LTC-USDT و بیت کوین و لایت کوین هستند.

بیشتر بدانید : اگر میخواهید همه چیز را درباره رمز ارزها بدانید مقاله جامع ارز دیجیتال چیست را در وب سایت مطالعه کنید .

چرا لایت کوین ابداع شد؟

چرا لایت کوین ابداع شد؟

همانطور که در ابتدای مقاله مطالعه کردید، چارلی لی که با نام مستعار Chocobo شناخته می‌شد، موسس ارز لایت کوین بود. او به عنوان برترین پژوهشگران حوزه ارزهای دیجیتال بود که در تمام سال‌های تحقیق خود قصد داشت تا ارزی را راه اندازی کند که مانند بیت کوین محبوب بوده ولی معایب آن را نداشته باشد.برای بدست آوردن صفر تا صد اطلاعات در مورد اینکه بیت کوین چیست مقاله مربوط به آن را در وب سایت مطالعه کنید .

او از کارمندان گوگل بود و البته مدتی هم سِمَت مدیریت کوین بیس را به عهده داشت. البته چارلی در این راه تنها نبود و افرادی با عنوان Zing Yang، Xinxi Wang و Alan Austin او را در ابداع لایت کوین همراهی می‌کردند.محبوبیت لاین کوین در سال 2011 به حدی افزایش یافت که دو سال بعد در سال 2013 این ارز، رشد بسیار زیادی تجربه کرد.

افزایش صد درصدی قیمت آن واقعا قابل توجه بود. به حدی که این مقدار رشد 4 دلاری پیدا کرد. البته بهتر است بدانید که این ارز هم در همان سال‌ها نوسان قیمتی قابل توجهی پیدا کرد و حتی مشاهده شد که به قیمت 3 دلار کاهش یافت اما این شرایط بسیار زود بهبود پیدا کرد.

لایت کوین مجددا روند صعودی خود را در پیش گرفت. این روند صعودی به حدی بهبود یافت که در آن زمان اوج قیمت (بالاترین قیمت تاریخATH) را به خود اختصاص داد. آیا میدانید در حال حاضر به تاریخ 27 فوریه سال 2023 ارزش یک لایت کوین چیست ؟  ارزش آن حدود 94.54 دلار محاسبه می‌شود. در این خصوص می‌توان گفت، میزان معاملات روزانه آن هم چیزی در حدود 381.64 میلیون دلار می‌باشد.

اگر میخواهید بدانید هدف لایت کوین چیست ، این ارز با هدف عامه پسند مطرح شد و  از لحاظ همتا به همتا بودن با بیت کوین برابر است. مهمترین تمایز آن با بیت کوین، استفاده از پروژه‌های دیگر ارزهای دیجیتال است. این مورد هم به خاطر انجام تراکنش‌های سریع و نقل و انتقالات کاربردی انجام می‌شود. در بیت کوین تراکنش‌ها هر 10 دقیقه یک بار انجام می‌شوند. در حالی که با استفاده از بیت کوین این زمان به 2.5 دقیقه کاهش پیدا می‌کند.

همین عامل باعث می‌شود تا کاهش زمان منجر به افزایش تراکنش‌ها شود. استخرج لایت کوین در روز حدود 14.400 است. این ارز دیجیتال مانند بیت کوین دارای نرم افزار متن باز بوده و اساس غیر متمرکز بودن خود را حفظ کرده است. به دلیل رشد جذاب این ارز در بازار، افراد زیادی علاقه به خرید لایت کوین و سرمایه‌ گذاری بر روی آن دارند.

چرا برخی معامله گران حرفه‌ ای تعصب خاصی روی لایت کوین دارند؟

لایت کوین با توجه به انعطاف پذیر بودن توانسته خود را در دل معامله گران حرفه‌ای جای دهد. سادگی، اولین قابلیت این ارز عامه پسند است. اگر بخواهیم رایج‌ ترین و جذاب‌ ترین ارز دیجیتال را در حوزه فعالیت‌ های دیجیتالی نام ببریم، بدون شک؛ نام لایت کوین در بین همه آنها می‌ درخشد.

حدود 2000 فروشگاه و افراد متخصص در حوزه ارز دیجیتال، ارز لایت کوین را انتخاب اول و آخر خود می‌دانند.کارمزد پایین و سرعت بالا در این رمز ارز، جذابیت آن را چند برابر کرده است. انجام برخی معاملات و تبادلات خصوصی که در اصطلاح با عنوان میمبل ویمبل (MimbleWimble (MW)) شناخته می‌شود در سال 2020 در این ارز مورد توجه قرار گرفت.

 تفاوت‌ های بین ارز بیت کوین و لایت کوین چیست ؟

 تفاوت‌ های بین ارز بیت کوین و لایت کوین چیست ؟ 

درست است که در ابتدای مقاله بر این موضوع تاکید داریم که لایت کوین بر اساس فناوری بیت کوین ساخته است اما اگر منطقی‌ تر به قضیه نگاه می‌کنیم متوجه خواهیم شد که تفاوت‌ هایی هم بین آنها وجود دارد که باعث شده کارکرد و نام هر یک متمایز باشد وگرنه هیچ عقل سالمی نیست که بدون وجود تفاوت در بین آنها نام جدا گانه‌ ای برای هر یک انتخاب کند. پس اگر موافق باشید در ادامه به تمایز این دو ارز دیجیتال نگاهی بیندازیم.

بیشتر بدانید : برای آشنایی با رمز ارز Bitcoin میتوانید مقاله جامع بیت کوین چیست، را در وب سایت مطالعه کنید .

سرمایه اختصاصی بیت کوین و لایت کوین

به نظر می‌رسد با توجه به طلا بودن بیت کوین و نقره بودن لایت کوین ، ارزش سرمایه اولی یعنی بیت کوین بیشتر از دومی یعنی ارز لایت کوین باشد. البته این دسته بندی با توجه تعداد کوین‌ ها و قیمت بازار نیز ، دچار تغییرات لحظه‌ای می‌شود. تاکید بر این موضوع به این معنا نیست که لایت کوین ارزش کمتری دارد. خیر اینطور نیست! به عنوان مثال، این ارز در حال حاضر در میانِ 5 ارز دیجیتال با ارزش قابل قبول قرار دارد.

ارز‌ های مختص به بیت کوین و لایت کوین

در حال حاضر، ارز دیجیتال لایت کوین حدود 84 میلیون ارز دارد که این مقدار چیزی 4 برابر بیشتر از بیت کوین می‌باشد. در حالی که سکه‌های متعلق به بیت کوین چیزی در حدود 21 میلیون است. با این حساب، به نظر می‌ًآید که این ارز آینده روشن‌تری از بیت کوین دارد.

سرعت انجام تراکنش‌ ها

همانطور که پیش‌تر نیز، گفته شد؛ ارز لایت کوین سرعت بسیار بالایی در انجام تراکنش‌ ها نسبت به بیت کوین دارد. 2.5 دقیقه در مقایسه با 10 دقیقه عدد قابل توجهی است. با این حساب، انجام تراکنش‌ ها و معاملات در لایت کوین با سرعت بالاتری خواهد بود.

استخراج لایت کوین

استخراج لایت کوین

در خصوص ماینینگ لایت کوین و بیت کوین می‌توان گفت، که هر دو اثبات کار را برای این مورد در نظر می‌گیرند. لایت کوین الگوریتم اسکریپت Skrypt را مورد توجه قرار می‌دهد. درست است که این الگوریتم هزینه بالایی برای ذخیره نیاز دارد اما به همان میزان هم افزایش امنیت شبکه را به همراه دارد. در مقابل ؛ الگوریتم بیت کوین SHA-256  است. ماین و استخراج لایت کوین از طریق کارت گرافیکی امکان پذیر است.

در حالی که بیت کوین با استفاده از دستگاه ASIC عملیات استخراج را انجام می‌دهد. البته بهتر است بدانید ماین کردن با استفاده از  ASIC هزینه کمتری نسبت به کارت گرافیکی دارد. البته علاوه بر کارت گرافیکی که مهمترین اجزای استخراج لایت کوین است می‌توان از پردازنده و دستگاه‌ هایی مانند Innosilicon A4، ++Antminer L3  و Bittech L1 هم استفاده کرد. نرم افزارهای رایج برای ماین لایت کوین شامل CUDAminer و CGMiner 3.7.2  است.

نحوه پاداش دهی بلاک در هر یک از کوین‌ ها

همانطور که می‌دانید ماینر ها به ازای محاسبات صحیح و حل معما ها به صورت درست، پاداش قابل قبولی دریافت می‌کنند. این میزان برای بیت کوین حدود BTC 12.5 و در لایت کوین  حدود LTC  25 می‌باشد.

آیا خرید لایت کوین مطمئن است؟

آیا خرید لایت کوین مطمئن است؟

به نظر می‌رسد، به دلیل نو ظهور و جدید بودن این رمز ارز، برخی افراد اعتمادی برای خرید لایت کوین ندارند. احتمال دارد این عدم اطمینان از عدم وجود قوانین چارچوب شده برای لایت کوین باشد. به همین دلیل، افراد ریسک سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال را نمی‌پذیرند. بهتر است بدانید لایت کوین نیز مانند ارزهای دیگر مطمئن بوده و تحت تاثیر نوسانات قیمتی بازار قرار می‌گیرد اما به نظر می‌رسد؛ افراد مبتدی در حوزه ارز دیجیتال می‌توانند برای معاملات کوتاه مدت خود از قابلیت‌ های ویژه آن استفاده کنند.

نگهداری لایت کوین به چه صورت است؟

لایت کوین هم مانند بیت کوین برای نگهداری و ذخیره دارایی نیاز به یک کیف پول دارد. کیف پول‌ سخت افزاری و نرم افزاری برای این ارز هم قابل استفاده هستند. لایت کوین در بلاکچین کیف پول نگهداری می‌شود و این امکان را به افراد می‌دهد که از تمام نقاط جهان به آن دسترسی داشته باشند. کیف پول‌های مختص به این ارز شامل لجر(Ledger)، ترزور(Trezor)، الکتروم(Electrum LTC)، لیت کوین کور(Litecoin Core) و … می‌باشند.

صفر تا صد استخراج لایت کوین

احتمالا با ارائه مزیت‌ها و قابلیت‌های ارائه شده در خصوص لایت کونی، افراد زیادی به ماین کردن این نوع ارز علاقه نشان دهند. بهتر است همین جا به شما یک خبر خوش بدهیم که می‌توانید به راحتی و انفرادی به استخراج لایت کوین بپردازید. بودجه شما، اولین و مهمترین مولفه برای ماین هر چه بیشتر ارز لایت کوین است.

شاید بخواهید تمام کارها را از صفر تا صد خودتان انجام دهید. به عنوان مثال، فراهم کردن دستگاه‌ها و تجهیزات، در دست داشتن برق کافی و مورد نیاز و شروع کردن به استخراج!. در این صورت بیشترین سود به خودتان تعلق می‌گیرد  چرا که تمام پاداش‌ها را در حساب خود خواهید داشت و مجبور نیستید با فرد دیگری تقسیم کنید.

البته اگر نمی‌توانید هزینه برق را در استخراج انفرادی تامین کنید به نظر می‌رسد استخراج از استخر برای شما مناسب باشد. در استخر ماین، افراد به صورت گروهی، دارایی، سرمایه، توان پردازشی و برق خود را در داخل استخر می‌گذارند. در این حالت، شانس دریافت پاداش بیشتر شده و هزینه استخراج به مراتب کمتر می‌شود.

با یک مثال در این زمینه موضوع را برایتان شفاف خواهیم کرد. فرض کنید حدود 1000 کارت قرعه کشی در دست دارید که در یکی از آنها مبلغ بسیار زیادی پاداش وجود دارد.احتمال اینکه در انتخاب‌های خود به کارت قرعه کشی حاوی پاداش برخورد کنید، بسیار ضعیف است. البته اگر به کارت قرعه کشی مورد نظر نیز، دست یابید یک پاداش عظیم به دست آورده‌اید که فقط متلق به خودتان است.

در مقابل، اگر به استخر موجود در این زمینه بپیوندید در هر بار ارائه پاداش توسط استخر، شما سهم هر چند کوچکی به دست می‌آورید. برای پیوستن به استخر ماین باید هزینه مشخص شده‌ای بپردازید. از استخرهای برتر در این زمینه می‌توان به viabtc.net، f2pool.com، antpool.com و … اشاره کرد.

استخر ویا بی تی سی (ViaBTC ) با استخراج 3.84 درصد از سهم استخراج رتبه خوبی برای خود کسب کرده است. رمز ارزها در این استخر با روش‌های پرداخت SOLO، PPS+ و PPLNS استخراج می‌شوند. علاوه بر لایت کوین، حدود 21 ارز دیجیتال دیگر هم از این استخر برای ماین استفاده می‌کنند. مورد دوم استخری با آدرس f2pool.com می‌باشد.

که حدود 5.59 درصد از سهم استخراج را به خود اختصاص داده است. از این استخر هم حدود 47 ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. استخر آنت پول(AntPool) هم وجود دارد که با استخراج 7.88 درصد سهم خوبی در لیست استخرهای استخراج دارد. در این استخر هم 21 رمز ارز ماین می‌شود. این استخر در چین بوده و به عنوان برترین و مهمترین استخرهای لایت کوین می‌باشد. بهتر است بدانید برای عضویت در این استخر، نیازی به پرداخت هزینه نیست. البته باید کارمزد تراکنش‌ها پرداخت شود.

بیشتر بدانید : برای آموزش نحوه عملکرد دستگاه Miner به مقاله جامع ماینر چیست، در وب سایت مراجعه کنید .

آینده لایت کوین

در خصوص آینده لایت کوین از هوش مصنوعی ChatGPT سوال کردیم و این پاسخ را دریافت کردیم که حتما برای شما هم جالب خواهد بود:

به عنوان یک هوش مصنوعی، من نمی‌توانم پیش‌بینی دقیقی در مورد آینده لایت کوین (Litecoin) ارائه دهم. با این حال، می‌توانم بگویم که لایت کوین یکی از ارزهای دیجیتال موفقی است و در بسیاری از جوامع کریپتوکارنسی قابل قبول است. همچنین، قابل مشاهده است که در چند سال اخیر، لايت كوين به يك معاملات ماينينگ سريع‌ تر و ارزان‌تر تبديل شده است .

و برخی افراد اون رو بهترين جایگزین برای بیت کوین در دوره‌هايی از فشار تقاضا می‌دانند. در نتیجه، در صورت استمرار برنامه‌ های توسعه و پذیرفته شدن بیشتر در بازار، لایت کوین می‌تواند روند رشد خود را ادامه دهد. حتما با خود می‌گویید این اصلا پاسخ مناسبی برای پیش‌بینی آینده لایت کوین نبود.

بله حق با شماست و بهتر است بگوییم، پیش‌بینی در این حوزه به این سادگی‌ ها نیست و حتی می‌توان گفت در حال حاضر غیر ممکن است. به همین دلیل هم پیشنهاد می‌کنیم با اعتماد به پیش‌بینی‌ های موجود به هیچ وجه ریسک نکرده و سرمایه خود را به خطر نیندازید. آینده لایت کوین و دیگر رمزارزها در گرو عوامل بیشماری همچون پذیرش جوامع ، حاکمین ممالک ، صاحبین کسب‌وکار ، مالکین برندها و… است.

در صورت علاقمندی، مقاله هاوینگ چیست؟ اطلاعات نسبتا خوبی راجع به تاثیر هاوینگ بر ارز دیجیتال به شما می دهد.

 

کلام آخر

ما در این مقاله صفر تا صد ارز دیجیتال لایت کوین چیست را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. این ارز دقیقا مشابه بیت کوین بوده اما قابلیت های بیشتری از آن دارد. به همین دلیل، عده‌ای آن را رقیب جذابی برای بیت کوین می‌دانند. با ارائه توضیحات اختصاص یافته به این ارز به نظر می‌رسد آینده خوب و درخشانی برای آن دیده می‌شود.

انعطاف پذیری بالا و سرعت عمل پردازش تراکنش‌ ها در این ارز دیجیتال ستودنی است. البته دنیای ارز دیجیتال غیر قابل پیش بینی است. پس اگر قصد ورود به آن را دارید بهتر است تحقیقات خود را در این باره افزایش داده و با کارشناسان خبره و آگاه در این زمینه مشورت نمایید.

سوالات متداول

1– ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

در جواب اینکه لایت کوین چیست با نماد LTC شناخته می‌شود. این ارز بر پایه تکنولوژی بیت کوین پایه گذاری شده است. تنها تفاوت آن با بیت کوین در الگوریتم هش و زمان ایجاد تراکنش‌ها است.

2- لایت کوین را کجا نگهداری کنم؟

لایت کوین هم شبیه به بیت کوین برای نگهداری و ذخیره دارایی نیاز به یک کیف پول دارد. کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری برای این ارز هم قابل استفاده هستند.