پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالشیبا اینو چیست؟ بررسی ارز دیجیتال Shiba Inu + آینده
شیبا اینو چیست؟ بررسی ارز دیجیتال Shiba Inu + آینده عکس

شیبا اینو چیست؟ بررسی ارز دیجیتال Shiba Inu + آینده

February 3, 2023
180
0

در این مقاله قصد داریم شما کاملا درک کنید ارز شیبا اینو چیست و چه ساختار و ویژگی هایی دارد . ارز شیبا اینو که تحت عنوان Shiba Inu شناخته می‌شود یک پروژه ارز دیجیتال است که در سال 2020 شروع شد. از زمان آغاز خرید و فروش ارز شیبا در بازار رمز ارزها در اوت 2020، نمودار شیبا همیشه عرصه نوسان‌های ناگهانی و شدید بوده است.

قیمت شیبا اینو به دلیل پایین بودن، باعث می‌شود که تحولات تاریخی آن از انواع چند صد یا هزار درصدی در ارزش آن باشد. بنابراین، سرمایه‌گذاران عادی کمتری وارد بازار آن می‌شوند. به‌ویژه، در مقابل 320 میلیون معامله‌گر فعال در بازار بیت‌کوین، تنها 1.2 میلیون نفر صاحب ارز شیبا هستند (به تاریخ اواخر ژانویه 2023).

شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو چیست؟

ارز شیبا اینو در اوت 2020 به صورت رسمی راه‌اندازی (یا بهتر است بگوییم بارگذاری و تبلیغ) شد. به مانند بیت‌کوین، در پس خلق شیبا نیز چهره‌ای مرموز معرفی شد تا به جذابیت آن افزوده گردد. موسس این پلتفرم RYOSHI (یک نام ژاپنی) معرفی شده است ، اما اینکه RYOSHI یک شخص است یا یک گروه شاید هرگز مشخص نشود.

با این حال ، زمزمه‌های جدیدی از نقش خالق اتریوم ، Vitalik Buterin ، در ماه‌های اخیر بروز کرده که در پس پروژه شیبا نیز ذهن ماورایی بوترین قرار دارد. جالب اینکه در زمان انتشار آن ، 50 درصد از ارز شیبا به حساب دیجیتال بوترین واریز شد ، هرچند او از منشأ و هدف عاملان آن اعلام بی‌اطلاعی کرد.

در این ویدئو از گروه پارسیان کریپتو خلاصه ای از بررسی ارز دیجیتال شیبا اینو را به شما عزیزان ارائه کرده ایم. برای تماشای کامل این ویدئو به انتهای مقاله و یا لینک زیر ویدئو مراجعه کنید.

https://youtu.be/EYGFpkV-OdA

آیا ارز دیجیتال شیبا اینو ارزش مالی دارد؟

ارز دیجیتال شیبا اینو یک altcoin و دنباله‌رو Dogecoin است ؛ منظور از altcoin تمام رمزارزهایی است که از زمان معرفی بیت‌کوین خلق شده‌اند. نکته قابل‌توجه این است که shiba inu ارزش ذاتی ندارد و تنها ارزش آن به علاقه بازار به خرید و فروش آن است. به زبانی دیگر، شیبا شبیه اکانت یک بازی دیجیتال است که برطبق علاقه گیمرها به بازی، ارزش‌ پیدا می‌کند.

نماد شیبا یک نوع سگ شکار ژاپنی است که به عنوان meme آن معروف شده است. نکته بارز درباره شیبا، بیت‌کوین و بسیاری رمزارزهای دیگر، خلق ارزش دیجیتال بدون پشتوانه فیزیکی و با منشأ کشور ژاپن است.

عمیق‌تر اگر به ارز شیبا اینو نگاه کنیم ، باید به نمادهای انیمیشن و بازی‌های کامپیوتر برگردیم که مبدأ اکثر آن‌ها نیز کشور ژاپن است! درنتیجه، اگر می‌خواهید وارد بازار این ارز و ارزهای مشابه شوید، نیم‌نگاهی به سیاست‌های ژاپن، فناوری‌های با مبدأ آن و واژه دیجیتال در کنار تمام فعالیت‌های کلان این کشور داشته باشید.

ظرفیت بازار ارز شیبا ،تعداد توکن‌ های شناور و تمام حجم ممکن

یک مولفه اصلی در تعریف شیبا، انتشار یکجای آن در زمان معرفی ارز دیجیتال شیبا اینو است. برعکس بیت‌کوین، تمام توکن‌ های شیبا در سال 2020 انتشار یافته و چیزی برای ماینینگ وجود ندارد. در حدود 50 درصد آن، 505 هزار میلیارد کوین ، برای بوترین ارسال شد (شاید با هدف جلب توجه عموم مردم به ارز شیبا).

چند ماه بعد ، بوترین در حدود 90 درصد از ارز شیبا خود را به صورت غیرقابل بازگشت سوزاند. مابقی 50 درصد دیگر به بازار غیرمتمرکز Uniswap منتقل شدند، تا Uniswap به اولین بازار تبدیل شود که این ارز را به لیست ارزهای دیجیتال خود اضافه کند.

قسمت زیادی از این 50 درصد بلاک شده‌اند تا نقدینگی آن حفظ شود و تنها 549.063 میلیارد از شیبا شناور است. در حال حاضر، ارزش بازار ارز شیبا در حدود 6.9 میلیارد دلار است. همین عدد کافی است تا برای لحظه‌ای به اقتصاد نوین و دیجیتال بیاندیشید و باور کنید که مفهوم دارایی فیزیکی قرار است برای همیشه متحول شود.

ساختار ارز شیبا به زبان ساده

Shiba Inu یا SHIB یک توکن میم است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم تعریف شده است. الگوریتم ارز دیجیتال شیبا اینو یک کپی کم‌وبیش یکسان از الگوریتم مورد استفاده در Dogecoin است که خود با قواعد Scrypt نوشته شده بود.

مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال ، شیبا در بستر یک شبکه کامپیوتری غیرمتمرکز کار می‌کند که پایگاه داده‌ای به نام بلاک‌چین را اجرا می‌کند. بلاک‌چین خود زنجیره‌ای از بلوک‌های مجازی و محصول الگوریتم‌های ریاضی است که با کمک اصول رمزنگاری و استفاده از اعداد اول بزرگ، ساختار یافته است.

نقش بلاکچین در تعریف شیبا

نقش بلاکچین در تعریف شیبا

برای درک بهتر ساختار ارز شیبا ، و بسیاری از رمز ارزهای دیگر، باید یکبار برای همیشه مفهوم بلاک‌چین را درک کنید. در ساده‌ترین چیدمان ممکن، می‌توان بلاک‌چین را اینگونه معرفی کرد: “بلاک‌چین یک سیستم در ضبط بایگانی اطلاعات است که با استفاده از قواعد ریاضی و برنامه‌نویسی، امکان تغییر، هک و دورزدن ساختار خود را تقریبا غیرممکن می‌کند.

در این سیستم، بلوک‌هایی قرار دارند که تمام اعضای شبکه بلاک‌چین به اطلاعات آن‌ها اشراف دارند، اما کسی نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد، چراکه کوچکترین تغییر به بزرگترین تلاش‌های تاریخ برنامه‌نویسی و حل مسئله نیاز دارد و هرگونه تغییری را تمام اعضاء شبکه بلاک‌چین روئیت می‌کنند.”

مطلالعه بیشتر : اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره ی این فناوری مادر کسب کنید شما را به مقاله بلاکچین چیست ؟ (Blockchain) ؛ زیر و بم زنجیره بلوکی | Parsian NFT ارجاع می دهیم

نقش اعداد اول در تعریف بلاک چین ارز شیبا

اعداد اول یک خصیصه بسیار منحصربه‌فرد دارند: حاصلضرب هیچ دو عدد متفاوت طبیعی دیگری نیستند. این خاصیت کانون رمزنگاری و تعریف فعالیت‌هایی چون نقل‌وانتقال در شبکه ارزهای دیجیتال است. هر بار که نقل‌و انتقالی صورت می‌گیرد، ما در واقع از اعداد تصادفی استفاده می‌کنیم که به ما در خلق اعداد اول بسیار بزرگ کمک می‌کنند.

حال به وظیفه هش‌ ریت (Hash) در ارتباط دادن بلوک‌های بلاک‌ چین برمی‌گردیم. هش‌ها شبیه قلاب‌هایی هستند که بلاک‌چین را انسجام می‌بخشند. توابع هشینگ به یک ساختار رمزنگاری برای غلبه بر تلاش‌های هکرها برای کشف اطلاعات یا تغییر آن، نیاز دارند.

کمی ساده‌تر توضیح دهیم: فرض کنید شما قرار است صاحب یک کوین شوید. برای دریافت آن، به یک کلید نیاز دارید که قفل گاوصندوقی که کوین در آن قرار دارد را باز کنید. حال با پرداخت مبلغی (یا ماینینگ) کلیدی به شما داده می‌شود که در واقع همان عدد رمزگذاری‌شده و یکتایی است که محصول استفاده از اعداد اول است.

کسی که بخواهد وارد شبکه بلاک‌چین شود و اطلاعات را به نفع خود تغییر دهد، باید بتواند یک عدد بزرگ اول را تشخیص دهد، که خود یکی از بزرگترین مسائل پیچیده و تقریبا غیرممکن در ریاضی و علوم کامپیوتر است.

مفهوم سازمان غیر متمرکز و ارتباط آن با ارز شیبا

یکی از ویژگی‌های اصلی ارز شیبا، ساختار تعریف آن در قالبی تماما غیرمتمرکز است. در یک ساختار یا سازمان غیرمتمرکز، کسی مالک اصلی یا قانون‌گذار نیست، بلکه قدرت در تمام شبکه‌ای از صاحبان سهام تقسیم‌شده که به‌صورت جمعی تصمیم می‌گیرند.

سیستم بلاک‌چین شیبا این قابلیت غیرمتمرکز را به آن می‌دهد تا قابل اطمینان باشد و کسی به نیت خالقان آن در حذف مالیکت و نفوذ در ساختار آن شک نکند. به‌ویژه، وقتی تمام توکن‌ها توسط سازندگان آن واگذار شده‌اند، حتی خالق شیبا نیز نمی‌تواند آن‌ها را پس بگیرد یا در مالیکت هرکدام تغییری ایجاد کند.

  • مقایسه ارز شیبا با بیت‌کوین

بیت‌کوین به عنوان قدیمی‌ترین ارز دیجیتال، سرلوحه تمام ارزهای دیگر است و آنقدر منحصربه‌فرد است که مابقی ارزهای دیجیتال را altcoin یا از خانواده جایگزین‌های بیت‌کوین می‌خوانند. با این توضیح ، بندهای زیر خلاصه‌ای از مقایسه ارز دیجیتال شیبا اینو با بیت‌کوین است:

  • بیت‌کوین در طول زمان استخراج و انتشار یافت و هنوز درصدی از آن حتی تعریف هم نشده است. در مقابل، تمام توکن‌های ارز شیبا در همان لحظه انتشار به بازار عرضه شدند.
  • بیت‌کوین و شیبا هر دو بر بستر بلاک‌چین و با استفاده از رمزگذاری‌های ریاضیاتی تعریف شده‌اند.
  • تعداد هر دو رمز ارز محدود و مشخص است.
  • در حدود 42.15 درصد از ارزش بازار ارز دیجیتال را بیت‌کوین به خود اختصاص داده و سهم شیبا کمتر از 0.23 درصد است.
  • تمام حجم شیبا که خلق‌شده 1 میلیون میلیارد است. در مقابل، تنها 21 میلیون بیت‌کوین قابل استخراج‌اند.
  • معامله هر دو کوین در بازار Binance و Coinbase ممکن است.
  • هردو بر پایه تفکر اقتصاد آزاد و بخشی از پروژه DeFi یا اقتصاد غیرمتمرکز هستند.

ارز شیبا و متاورس چه ارتباطی با هم دارند؟

شاید بخواهید بدانید متاورس چیست ؟ متاورس یک دنیای دیجیتال و موازی با دنیای واقعی است. آنچه هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و دیگر فناوری‌های دیجیتال عرضه می‌کنند، آینده متاورس و حضور حداکثری انسان در فضای مجازی را تعریف خواهند کرد.اگر اهداف شرکت‌های حوزه فناوری مانند Meta در موضوع متاورس تحقق یابد، انسان هم‌زمان با دنیای فیزیکی خود، یک دنیای شبیه‌سازی‌شده در متاورس را نیز زندگی خواهد کرد.

برای واقعیت بخشیدن حداکثری به متاورس، طراحان آن به اقتصادی از جنس خود متاورس نیاز دارند. ارزهای دیجیتال مانند شیبا، همان خصوصیت‌هایی را دارند که یک دنیای مجازی برای معاملات خود به آن‌ها نیاز دارد. به‌ویژه، پروژه Web3 که محرکه‌ای برای تشکیل متاورس است، محصول تفکر سازمان غیرمتمرکز یا DAO است که بر بسترهایی چون بلاک‌چین و توکن‌هایی چون شیبا تعریف می‌شود.

آینده شیبا اینو

آینده شیبا اینو

اگر یکبار دیگر این مقاله را بخوانید، به سرنخ‌های لازم برای تحقیق چگونگی و بایست‌های سرمایه‌گذاری در ارز شیبا پی می‌برید. از دید بسیاری، شیبا قدرت رد شدن از غول بلاک‌چین‌ دنیای رمز‌ارزها ، یعنی بیت‌کوین، را دارد.دلیل اصلی این باور ، 1 میلیون میلیارد توکن شیبا است که پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای تعریف نقل‌و انتقالات مختلف و کاربردهایی چون قرارداد هوشمند را دارد.

با این حال ، این تعداد نجومی شیبا می‌تواند خود عاملی در کاهش جذابیت آن باشد ، چراکه وقتی هر تقاضایی را بتوان پاسخ داد، ارزش آن ارز نزول خواهد کرد.شاید اصلی‌ترین ویژگی بیت‌کوین اصالت آن و نیاز به پردازش‌ها و تلاش‌های محاسباتی کلان برای استخراج بیت‌کوین باشد. با وجود این، متاورس و ساختارهای مشابه دیگر در دنیای دیجیتال، به شبکه‌هایی گسترده و ایمن برای تعریف مفاهیمی چون اقتصاد و نقل‌وانتقال نیاز دارند که تعداد وسیع ارز شیبا را توجیه می‌کنند.

در این ویدئو از کانال یوتیوب پارسیان کریپتو ارز دیجیتال شیبا اینو را به طور کامل و به زبان ساده برای شما عزیزان شرح داده ایم. (برای تماشا فیلتر شکن خود را روشن کنید) 

آغازی کوچک با آینده‌ای وسیع

ارز شیبا با قیمت‌هایی میکرو دلاری عرضه شد و در سال‌های بعد نیز نزول‌های پرشیب ارزش بازار آن را شدیدا تقلیل داد. اما یک واژه پتانسیل شیبا را کمی پر رنگ‌تر می‌کند. آن واژه، سرگرمی است؛ دنیای واقعی ما با سرگرمی‌های مجازی (بازی‌های مجازی یا پلتفرم‌هایی چون اینستاگرام) آمیخته شده است و مفاهیمی چون متاورس بر این آمیختگی خواهند افزود.

بنابراین، آنچه تحت عنوان یک میم (meme) به دنیا معرفی شد و سریعا ارزش یافت، انتظار می‌رود که بر ارزش‌آفرینی خود ادامه دهد. همچنین، بسترهای جدید و تحولات در حوزه‌ بازی‌های ویدیویی و ارتقاء گرافیک آن‌ها، هم‌زمان با توسعه مشارکت آنلاین، به نفع ارز شیبا و صعود دوباره آن خواهند بود.

سوالات متداول

1- شیبا اینو چیست؟

ارز شیبا اینو در اوت 2020 به صورت رسمی راه‌اندازی (یا بهتر است بگوییم بارگذاری و تبلیغ) شد. به مانند بیت‌کوین، در پس خلق شیبا نیز چهره‌ای مرموز معرفی شد تا به جذابیت آن افزوده گردد. موسس این پلتفرم RYOSHI (یک نام ژاپنی) معرفی شده است، اما اینکه RYOSHI یک شخص است یا یک گروه شاید هرگز مشخص نشود.

2- ساختار ارز شیبا به چه صورت است ؟

Shiba Inu یا SHIB یک توکن میم است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم تعریف شده است. الگوریتم ارز دیجیتال شیبا اینو یک کپی کم‌وبیش یکسان از الگوریتم مورد استفاده در Dogecoin است که خود با قواعد Scrypt نوشته شده بود.