پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالTRC-20 چیست؟ بررسی استاندارد ترون و تفاوتش با ERC-20
TRC-20 چیست؟ بررسی استاندارد ترون و تفاوتش با ERC-20 عکس

TRC-20 چیست؟ بررسی استاندارد ترون و تفاوتش با ERC-20

March 28, 2023
79
1

TRC-20 یک راهنما یا استاندارد تعریف‌شده برای بلاک‌ چین  ترون است که خلق انواع مختلف توکن برای استفاده قراردادهای هوشمند را ممکن می‌سازد. درواقع، TRC-20 یک جورچین و تکه‌های بی‌نهایتی است که کاربر می‌تواند از آن‌ها برای خلق انواع اشکال با قابلیت‌های متنوع بهره بگیرد.

بلاک‌ چین‌ هایی که عملکرد آن‌ها وابستگی زیادی به تعریف و راه‌اندازی قرارداد های هوشمند دارد، نیاز شاخصی به یک اجتماع از برنامه‌نویسان، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران دارند تا به آن‌ها در خلق توکن‌های قراردادهای هوشمند کمک کنند.

در مقابل، مشارکت کنندگان در بلاک‌چین به یک چهارچوب نیاز دارند که از آن به‌عنوان راهنمایی در ایجاد توکن‌ها استفاده کنند. برعکس ارزهای بومی، توکن‌ ها محدود نیستند و بر بستر هر بلاک‌چین می‌توان بی‌نهایت توکن خلق کرد؛ بنابراین، هر بلاک‌چین باید قاعده‌ای در ساخت توکن داشته باشد که مبانی بلاک‌چین و ویژگی‌های آن در راهنما گنجانده شده باشد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی بیشتر درباره بررسی رمز ارز TRX میتوانید ، مقاله ارز دیجیتال ترون (Tron) چیست، را در وب سایت مطالعه کنید .

TRC-20 چیست؟

TRC-20 چیست؟

TRC مخفف TRON Request for Comment است؛ TRC یک سند از پیش نوشته شده است که برنامه‌ نویسان از آن برای نوشتن قرارداد های هوشمند (بخش توکن آن‌ها) در بلاک‌ چین مبنا استفاده می‌کنند. عدد 20 در تعریف این سند نیز به نوع آن، قابلیت‌ هایش، بلاک‌چین و ویژگی‌ هایی از این دست اشاره دارد و گاها تنها برای تفکیک آن از دیگر محصولات و مبانی بلاک‌چین به کار می‌رود.

TRC-20 به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند که توکن‌ های اختصاصی برای قراردادهای هوشمند ایجاد کنند و از آن‌ها در تعریف محصولات و خدمات مختلف در بلاک‌ چین بهره مبادلاتی ببرند. این توکن‌ ها نماینده دارایی، مالکیت، حق رأی و مشارکت، دسترسی، رمز ارز و هر چیز دیگری هستند که یکتایی انحصاری ندارد و قابل انتقال و معاوضه است.

توکن چیست؟

توکن‌ ها واحدهای تعریف ارزش و دارایی در دنیای رمز ارز و بلاک‌ چین هستند که قابلیت معامله دارند. توسعه‌ دهندگان دنیای رمزارز، توکن‌ ها را بر بستر بلاک‌ چین ایجاد می‌کنند تا امکان اجرای قرارداد های هوشمند ممکن شود.برای مثال، بلاک‌ چین اتریوم از توکن‌ هایی تحت عنوان TRC-20T برای قراردادهای هوشمند خود استفاده می‌کند.

در شبکه TRON، توکن‌ های TRC-20T نماینده تعداد زیادی از توکن‌ هایی هستند که برای قرارداد های هوشمند این پلتفرم ایجاد می‌شوند. اما باید به یاد داشته باشید که ERC20 یا TRC-20 توکن نیستند، بلکه استاندارد و قواعدی در تولید توکن هستند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی بیشتر درباره توکن ها میتوانید ،  مقاله توکن چیست ، را در وب سایت مطالعه کنید .

دلیل ایجاد استاندارد هایی چون TRC-20T

در سال 2015 قرارداد های هوشمند بسیار محبوب شده بودند و کاربردهای مختلف آن‌ها یکی پس از دیگری بروز می‌کرد. اما، هم‌زمان با این گسترش کاربرد و عملکرد، مسائل و چالش‌هایی نمایان می‌شدند؛ بخصوص اینکه هر کسی می‌توانست توکن ایجاد کند و رده بالایی که خلق شده بودند با چالش‌های تبادل مواجه شدند.

به‌ویژه، هیچ قانونی وجود نداشت که چهارچوبی در تعریف تمام این توکن‌ها، مبادله آن‌ها، تبدیل آن‌ها به یکدیگر و …، وجود نداشت. بدون یک استاندارد همه‌گیر، تمام کاربردها و محصولات بلاک‌چین به توکن انحصاری نیاز داشتند و همین امر باعث کاهش مشارکت و سرعت توسعه آن‌ها می‌شد.

TRC-20T یا ERC-20 استانداردهایی هستند که بلاک‌چین‌ها را با یک فرایند توکن‌سازی استاندارد تجهیز می‌کنند. با استفاده از این توکن‌ها، شما اکنون می‌توانید از یک بلاک‌چین و کاربردهایش به بلاک‌چین دیگری مهاجرت کنید و با یک حساب کاربری، به چندین فضای بلاک‌چین و معاملات آن دسترسی داشته باشید.

بنابراین، هر توکن قرارداد هوشمندی که بخواهد برای کاربرد خاصی ایجاد شود، باید ابتدا از این فیلترهای برنامه‌نویسی، اجرایی و مالی عبور کند. برعکس NFTها، در اینجا هدف از تعریف یک استاندارد قابل معاوضه بودن دارایی است.

بلاک‌چین TRON

بلاک‌چین TRON

ترون یک پلتفرم دیجیتال غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک‌چین است که رمز ارز TRX را به عنوان ارز بومی خود عرضه کرده است. این بلاک‌ چین توسط شرکت سنگاپوری TRON Foundation در سال 2017 طراحی شد و هدف آن میزبانی از یک سیستم جهانی در حوزه سرگرمی و با تمرکز بر روی اشتراک محتواهای دیجیتال است.

با استفاده از ساختار همتا به همتا، تولیدکنندگان محتوا از پلتفرم TRON برای فروش مستقیم محصولات خود به مشتریان استفاده می‌کنند. همچنین، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار از زبان برنامه‌نویسی Solidity برای ساخت اپلیکیشن‌ها با میزبانی پلتفرم TRON بهره می‌گیرند.

در این شبکه نیز، از قراردادهای هوشمند برای توزیع و نقل‌وانتقال دارایی بین دارندگان TRX (ارز بومی TRON) استفاده می‌شود. چنانکه عنوان شد، این قراردادها با Solidity نوشته می‌شوند، اما قراردادهای هوشمند به توکن‌ها نیاز دارند که تبادل دارایی و مفهوم مالی هر قرارداد را ممکن سازند.

قواعد اجرایی TRC-20T

برای انحصاری نبودن توکن‌ های هر قرارداد هوشمند، توسعه‌دهندگان باید قواعد اجرایی TRC-20T را در شبکه بلاک‌چین TRON رعایت کنند. این قواعد یا مشخصات اجرایی شامل 6 مورد اجباری و 3 مورد اختیاری هستند.

موارد اختیاری در در تعریف توکن‌ ها

 • نام توکن: در انتخاب نام توکن محدودیت چندانی وجود ندارد و تقریبا اختیاری است. اکثرا، در دنیای کریپتو، بسته به صرافی، نوع کاربرد و حتی کشورها، توکن‌ خاصی را با نام‌های مختلف صدا می‌زنند.
 • مخفف نام توکن: مخفف بیشتر برای راحتی در خطاب کردن توکن‌هاست و اجبار چندانی در نوع و چگونی انتخاب آن‌ نیست. برای مثال، Cardano را به اختصار ADA می‌نامند و در دنیای رمزارز از هر دو نام و مخفف آن استفاده می‌شود.
 • دقت توکن: یک عدد باید از جانب خالق توکن ارائه گردد که نمایند واحد قابل تقسیم آن است. حداقل واحد قابل ‌تقسیم نیز 1 و حداکثر آن 18 است و این تنها اجبار در این مورد است. برای نمونه، اگر دقت 5 انتخاب شود، آنگاه حداقل توکن قابل مبادله 0.00001 خواهد بود.

موارد اجباری در تعریف قرارداد های هوشمند

 • میزان کل عرضه: این قسمت کد که با Total Supply () مشخص می‌شود، عرضه کل توکن را مشخص می‌کند. بنا بر این قاعده، عرضه کل باید با مجموع توکن‌های توزیع‌شده برابر باشد. با توسعه قرارداد و نیاز به عرضه بیشتر، این مقدار تغییر می‌کند؛ یا در صورت نیاز بخشی از آن سوزانده می‌شود.
 • تابع balanceOf(): این تابع موجودی توکن یک آدرس خاص از قرارداد را نمایش می‌دهد. درواقع، این تابع بر سراسر قرارداد حرکت می‌کند و میزان توکن‌های هر آدرس را ذخیره می‌سازد تا شفافیت و عملکرد حساب‌های کاربری مشخص باشند.
 • انتقال و تابع transfer(): این تابع همان ریلی است که تبادل توکن‌ها از یک قرارداد به آدرس خاصی را ممکن می‌سازد. شبیه آدرس‌های Chain و تبادل رمزارز در کیف پول، از این تابع برای پرداخت‌ها و دریافت‌ها استفاده می‌شود.
 • تایید و تابع approve(): این تابع مختص مجوز شخص ثالث است. به‌ویژه، این مجوز انتقال توکن‌ها از یک حساب به حساب‌ها با منافع مشترک یا در قالب خدمات را تسهیل می‌بخشد. همچنین، از این تابع برای انتقال NFT از یک حساب به حساب دیگر استفاده می‌گردد.
 • تابع tansferFrom(): این تابع یک نقش میانجی را دارد و آخرین مرحله از عمل انتقال توکن از یک حساب به حساب گیرنده را اجرایی می‌کند.
 • تابع Allowance: این تابع پاسخی به این پرسش کاربر است که چقدر قدرت خرج کردن دارد. یعنی، مقدار توکن باقیمانده در حساب کاربری را ارائه می‌دهد.

توکن‌ های کاربردی و ارتباط آن‌ها با TRC20

وقتی یک بلاک‌ چین با قابلیت تعریف قراردادهای هوشمند خلق می‌شود، دسترسی به محصولات و خدمات بلاک‌چین را توکن‌های کاربردی محقق می‌سازند. برای مثال، TRC-20T وظیفه دریافت و ارائه خدمات تولید محتوا را برعهده دارد.

این نوع از توکن‌ها قابلیت‌های سرمایه‌گذاری زیادی ندارند و شما با سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها ورودی چندانی نخواهید داشت. آن‌ها در واقع برای تسهیل تبادل بین فروشنده و خریدار یک خدمت یا محصول در بلاک‌چین طراحی شده‌اند.

با این حال، اگر می‌خواهید در شبکه‌ای چون TRON فعالیت کنید یا از آن خدمت دریافت کنید، حتما به توکن‌هایش نیاز خواهید داشت. نمونه قابل لمس دیگر توکن DAI است که به گیمرها امکان خرید و فروش انواع بازی و قابلیت‌ها و کدهای عبوری را می‌دهد.

تتر TRC-20T چیست؟

تتر TRC-20T چیست؟

USDT یا تتر، معادل رمزارز دلار آمریکا است که در قالب استیبل‌کوین Tether تعریف شده است. به طور دقیق‌تر، USDT یک رمزارز است که شبیه روح دیجیتال دلار در بستر بلاک‌چین است و همیشه ارزشی نزدیک به آن دارد.

از USDT در اکثر بلاک‌ چین‌ها و برای ایجاد ثبات در قیمت‌ها استفاده می‌شود. در TRON هم این استیبل‌کوین با استاندارد توکن TRC-20 عرضه می‌شود. در اینجا، Tether نقش همان توسعه‌دهنده را بازی می‌کند که وارد شبکه شده و می‌خواهد قرارداد هوشمند و توکن اختصاصی خود را بر روی آن تعریف کند.

بنابراین، اگر شما بخواهید در بلاک‌چین TRC-20T دلار آمریکا را معامله کنید، یا از آن برای انجام تراکنش‌های مورد نیاز در تحویل یا دریافت خدمات بهره بگیرید، باید از استیبل‌کوین USDT استفاده کنید. از آنجا که این استیبل‌کوین هم باید از قوانین این پلتفرم تبعید کند، پس آن‌ را گاها TRC20 USDT نیز می‌خواهند تا بلاک‌چین و نحوه ایجاد آن مشخص گردد.

تفاوت TRC20 و ERC20

تفاوت TRC20 و ERC20

بیشتر سازمان‌ ها، استارت‌ آپ‌ها، توسعه‌ دهندگان اپلیکیشن و …، از توکن‌ ها برای جمع‌آوری سرمایه مورد نیاز در پروژه‌های خود، تعریف شیوه‌های پرداخت در اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند. بلاک‌چین‌هایی چون اتریوم و ترون بسترهایی هستند که چنین امکانی را به این سازمان‌ها یا اشخاص می‌دهند.

اما برای فعالیت در این بلاک‌چین‌ها شما باید پیرو قواعد آن‌ها باشید. در موضوع تولید توکن‌های قابل انتقال و قابل معاوضه، قواعد بلاک‌چین اتریوم و ترون به ترتیب ERC و TRC نام دارند. اعداد انتهایی مثل 20، 1155 یا 10 و 721 در این اسامی، برای تشخیص استانداردها از یکدیگر و سایر قوانین و ابزارهای بلاک‌چین هستند.

تتر TRC20 و تتر ERC20

تتر ERC20 از بلاک‌چین اتریوم در سال 2018 و برای ورود Tether به شبکه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند این پلتفرم ایجاد شدند. اگرچه اتریوم سرعت بالایی در تراکنش‌ها را ارائه می‌دهد و گستردگی زیادی دارد، اما هزینه تراکنش‌های آن بسیار بالاست.به همین دلیل، در سال 2019، بلاک‌چین ترون اقدام به انتشار توکن‌های USDT کرد .

که بر اساس استاندارد اختصاصی آن یعنی TRC-20  تعریف می‌شدند. ورود تتر به ترون یک انقلاب و گسترش همه‌جانبه را برای این شبکه اشتراک محتوا به ارمغان آورد.اگرچه استیبل‌کوین هر دو توکن یکی است (Tether) اما تفاوت‌های اساسی بین تتر TRC20 و ERC20 از اختلاف‌های زیر نشأت می‌گیرند:

 • هزینه تراکنش در بلاک‌چین ترون بسیار پایین‌تر است
 • توکن‌ها در اتریوم با 0x شروع می‌شوند اما در ترون با Tx
 • در TRON، تعداد 2000 تراکنش در ثانیه انجام می‌شود؛ این مقدار در اتریوم 30 تراکنش است

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با رمز ارز USDT میتوانید ، مقاله ارز دیجیتال تتر چیست، را در وب سایت مطالعه کنید .

مفهوم استیبل‌ کوین و دلیل استفاده از آن در قالب توکن

استیبل‌ کوین‌ها، مانند Tether، دارایی‌های مالی با نوسان پایین‌ هستند که ارزش خود را به یک دارایی واقعی و پایدار مانند طلا، دلار یا یورو گره می‌زنند. به زبانی دیگر، هدف استیبل‌کوین‌ها حفظ ارزشی مشابه با دارایی مبنای خود است.ایده اصلی این است که هر بار که قرار است یک Tether معامله شود.

(در قبال دریافت خدمات یا صرفا معامله خود کوین) ارزش آن برابر با 1 دلار باشد.در حال حاضر Tether قدرتمندترین استیبل‌کوین بازار است و با ارزش بازاری معادل با 53 درصد کل بازار این کوین‌ ها، سنگین‌ترین وزنه را در این ابزار دیجیتال ایجاد کرده است.هدف از تعریف توکن این استیبل‌کوین در بلاک‌چین‌های مختلف، استفاده از ثبات قیمتی آن در فرایند‌های عملیاتی و معاملاتی بلاک‌چین است.

درنتیجه، Tether باید در قالب استاندارد یک بلاک‌چین برنامه‌ریزی و به قراردادهای هوشمند معرفی شود. اینجاست که استانداردهایی چون ERC و TRC نامشان در کنار Tether یا همان USDT می‌آید.

پشتیبانی تراست ولت از TRC20

حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که آیا پشتیبانی تراست ولت از TRC-20T در عمل امکان‌پذیر است؟ در پاسخ بایستی بگوییم بله. تراست ولت که یکی از مشهورترین ولت‌های موجود در بازار است، از توکن‌هایی با قرارداد هوشمند TRC20 پشتیبانی می‌کند.

فقط کافیست نام ارز مورد نظر را در بخش جستجو وارد کنید. به عنوان مثال با جستجوی USDT و انتخاب موردی که در زیر آن عبارت TRC-20T درج شده، تتر شبکه ترون را به تراست ولت خود اضافه کنید.

تبدیل تتر TRC20 به ERC20 و بالعکس

به منظور تبدیل تتر TRC20 به ERC20 و بالعکس کافیست از یک پلتفرم مدیریت امور مالی غیرمتمرکز به نام ChangeNow استفاده کنید. در این پلتفرم به راحتی می‌توان با ورود میزان دارایی تتری که در بستر TRC20 در اختیار دارید و انتخاب خروجی ERC20، تتر خود را در بستر شبکه اتریوم دریافت کنید. برعکس این اقدام نیز مقدور است. فقط کافیست در هنگام ورود اطلاعات جای این 2 رو برعکس وارد کنید.

جمع‌بندی

پلتفرم TRON یک شبکه تبادل محتوا است که بر بستر بلاک‌چین و در سال 2017 ایجاد شده است. رمزارز بومی آن TRX در بازارهای مالی معامله می‌شود و اصلی‌ترین کاربرد آن ایجاد اعتبار برای خرید یا عضویت در شبکه تولیدکنندگان محتوا است.شبیه اکثر بلاک‌چین‌ها، در TRON نیز می‌توان انواع مختلف توکن با کاربردهای متفاوت را ایجاد کرد.

که به قراردادهای هوشمند امکان تعریف خدمات و محصولات دیجیتال را می‌دهند. اما ساخت این توکن‌ها باید در قالبی سازگار با بلاک‌چین مادر باشد. یکی از اصلی‌ترین چهارچوب‌، راهنما یا قاعده‌ها برای ساخت توکن در ترون TRC-20 نام دارد.این استاندارد ساخت توکن را با نام TRC یا TRC20 نیز می‌شناسند.

به‌ویژه، نباید استاندارد را با استیبل‌کوین TRC20 USDT اشتباه گرفت؛ USDT (یا Tether) یک معادل رمزارز از دلار آمریکاست (یک استیبل‌کوین برای تثبیت ارزش) که می‌تواند در قالب توکن در هر بلاک‌چین‌ی تعریف شود. معرفی این توکن به پلتفرم‌های مختلف را توسعه‌دهندگان Tether به عهده دارند.

درنهایت، ERC-20 یک استاندارد مشابه با TRC است که در بلاک‌چین اتریوم تعریف شده است و برای ساخت توکن‌ ها در آن بلاک‌چین کاربرد دارد. شما نمی‌توانید از این دو استاندارد به جای هم و برای تولید توکن در بلاک‌چین‌های غیراختصاصی خود استفاده کنید.

سوالات متداول

1- TRC20 چیست؟

نام قراردادهای هوشمند شبکه ترون TRC f بوده و عدد 20 نشان‌دهنده‌ی نوع قرارداد یعنی قرارداد مخصوص رمزارز است. قراردادهای دیگری همچون NFT و… نیز اعداد مختص خود را دارند.

2 – تفاوت TRC20 و ERC20 چیست؟

TRC نام قرارداد هوشمند شبکه ترون و ERC نام قرارداد هوشمند شبکه اتریوم است. عدد 20 نشان‌دهنده نوع قرارداد یعنی قراردادهای مربوط به رمزارز است. قراردادهایی همچون NFT اعداد مختص خود را دارند.

3 – جهت تبدیل تتر TRC-20T به تتر ERC20 از چه ابزاری باید استفاده کرد؟

ابزارهای مختلفی برای این منظور وجود دارد که یکی از آن‌ها ChangeNow نام دارد.