پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالریفای چیست؟ ارتباط ReFi با ارزهای دیجیتال دقیقا چیست؟
ریفای چیست؟ ارتباط ReFi با ارزهای دیجیتال دقیقا چیست؟ عکس

ریفای چیست؟ ارتباط ReFi با ارزهای دیجیتال دقیقا چیست؟

February 4, 2024
0
0

مقدمه

ریفای ReFi یک روش جایگزین در سیستم‌های مالی نوین به جای سیستم‌های سنتی است. کلمه ReFi مختصر یافته عبارت (Regenerative Finance) هست که معنای تحت الفظی آن، سیستم مالی احیا کننده میباشد. همانطور که مشخص است با پیشرفت جوامع، فرهنگ‌های قابل توجهی هم پایه گذاری میشوند.

به عنوان مثال، در گذشته اهمیت چندانی به محیط زیست و بهداشت داده نمیشد اما به تدریج این مورد برای ارتقای سلامتی مورد اهمیت قرار گرفت. همین امر در سیستم‌های مالی هم وارد شد و متخصصان این حوزه به فکر ارتقا و احیای سیستم‌های مالی افتادند.

به این صورت که در سیستم‌های مالی سنتی اکوسیستم و محیط زیست چندان مورد توجه قرار نمیگرفت اما در سیستم مالی نوین و احیا کننده استخراج محدود منابع و توزیع عادلانه دارای اهمیت خواهد بود. این مولفه هنوز به صورت یک سیستم نوپا در حال رشد است و انتظار میرود به زودی پتانسیل و انرژی لازم برای استفاده از دارایی را به افراد آموزش دهد.

در ReFi علاوه بر کاهش نشر گازهای گلخانه‌ای ایده‌های خلاقانه دیگری هم برای رشد و ارتقای سیستم‌های مالی ارائه میشود.

ریفای چیست؟

ریفای چیست؟

قبل از اینکه به سوال، ریفای چیست؟ پاسخ دهیم بهتر است معنای “احیا” رو برای شما عزیزان باز کنم. زمانی که از مفهوم احیا کننده در این محتوا استفاده کردیم بازسازی یک روش مدرن مطرح است.

متخصصان زیست محیطی مانند پاول هاوکن (Paul Hawken) به این موضوع حساسیت بالایی دارند و معتقدند که فعالیت سالم بدون تخریب محیط زیست مهمترین  رسالتی است که ما باید در زندگی انجام دهیم. با این حساب؛ ریفای کسب سود را به همراه پایداری، انعطاف پذیری و بدون هر گونه تخریبی مجاز می‌داند.

در پاسخ به این سوال که ریفای چیست؟ میتوانیم به این مورد اشاره کنیم که تمام تلاش‌ها برای پایداری محیط زیست و رویدادهای ثبات شبکه سازی با نهایت قدرت انجام می‌شود.

ریفای به واسطه جذب سرمایه‌های قبلی سعی در ایفای نقش مثبت بر دنیا دارد. فروش توکن و یا حتی دارایی‌های جمع شده قبلی میتوانند در این شرایط اهمیت داشته باشند.

در عصر حاضر؛ آلودگی، تغییرات آب و هوایی و تمام عوامل مخرب دست به دست هم داده‌اند تا زمین را جای نامناسبی برای زندگی نمایند. در این بین اگر به موضوع سیستم‌های مالی بدون توجه به چالش‌های زیستی توجه نشود چه بسا باید منتظر آینده نامناسبی برای خود باشیم.

استخراج و ماین، یک پروسه بسیار انرژی بر است که تخریب زیادی به منابع طبیعی وارد میکند. پس باید راهکارهایی برای جلوگیری از این شرایط داشته باشیم.

همین دغدغه‌ها باعث شده تا سیستم‌های مالی جدید با عنوان ReFi متولد شوند که اهداف مضاعف‌تری از کسب سود و بازدهی چند برابری داشته باشند و آن هدف هم حفظ منابع طبیعی و کاهش تخریب‌های محیط زیست است. چیزی که در سیستم‌های مالی سنتی دنبال نمی‌شود.

در مقابل؛ راهبری زیست ‌محیطی، اجتماعی و شرکتی (ESG)توجه ویژه‌ای به این مسائل دارند. ریفای در این مسیر با همکاری بلاکچین و وب 3 سعی دارد تا پروژه‌های منصفانه را مورد توجه قرار دهد.

ریفای در مقابل امور مالی سنتی

ریفای در مقابل امور مالی سنتی به عنوان یک دیوار دفاعی عمل کرده و تلاش می‌کند تا دارایی‌هایی مانند پول به جای اینکه انباشت و ذخیره شوند در چرخش باشند. به عبارتی فقط کسب سود و منفعت مهمترین هدف نباشد و پیشرفت فرهنگی هم مورد توجه قرار گیرد.

مهمترین و مشخص‌ترین تفاوتِ ریفای در مقابل امور مالی سنتی همان توجه به اولویت‌های زیستی است که در نوع سنتی اهمیت پایینی برای آن قائل میشوند. در سیستم‌های مالی احیا کننده این مورد در اولویت اول لیست کنجانده خواهد شد.

در حالی که برای سیستم‌های سنتی مسائل زیست محیطی به عنوان اهداف جانبی و بدون اولویت خواهند بود. به عبارتی در سیستم سنتی، پول، هدف است و در دیدگاه مدرن از پول به عنوان ابزار استفاده می‌کنند و رسیدن به سود بالا از مولفه‌های جانبی می‌باشد.

ویژگی‌ها و مزایای ریفای (ReFi) چیست؟

ویژگی‌ها و مزایای ریفای (ReFi) چیست؟

به نظر شما ویژگی‌ها و مزایای ریفای (ReFi) چیست؟ که با توجه به نوپا بودن خود مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته است؟ روش‌های سیستماتیک علاوه بر توجه به کاهش مخرب‌های محیط زیست بر این نکته هم تاکید دارند که چه اشخاصی امور مال پروژه را به عهده می‌گیرند.

به عبارت ساده‌تر؛ ارتباط نوع استیکینک هولدرها و سهام داران هم مورد توجه قرار میگیرد تا سیستم مشارکتی و تصمیم گیری همگانی جایگزین پلتفرم‌های سلسله مراتبی شود. به عبارتی، علاوه بر تامین بودجه، فردِ تامین کننده بودجه هم حائز اهمیت است.

در ReFi هدف اصلی کاهش انتشار کربن و حفاظت از میراث فرهنگی و سابقه‌های تاریخی می‌باشد. به همین خاطر بهره گیری از ان اف تی‌ها (NFT) می‌توانند مفید و قابل توجه باشند. کمپانی Monuverse در این رابطه به عنوان یک پرچمدار عمل میکند.

در این مجموعه، توکن‌های غیر مثلی که ارتباط نزدیکی با آثار فرهنگی و تاریخی ایتالیا دارند گردآوری شده و مینت می‌شوند تا حفظ شوند. شرکت Monuverse با استفاده از بلاکچین و طراحی‌های سه بعدی جذاب سعی در ساخت کپی از بناهای تاریخی دارد.

ویژگی بعدی ریفای؛ دستیابی جهانی و ارتباط فراکشوری است. به عبارتی کاربران از چهار گوشه جهان می‌توانند در ریفای شرکت کرده و از آن به عنوان یک وسیله قوی در جهت توسعه امور مالی نهایت بهره را ببرند. علاوه بر این؛ هر نوع سانسور و دستکاری در این سیستم مالی به پایین‌ترین حد خود خواهد رسید.

در بخش‌های قبلی به انعطاف پذیری بالای ریفای اشاره کردیم. حال این مورد به چه معناست؟ ریفای سرعت بالایی در انطباق پذیری و تغییر شرایط بازار دارد. به این صورت که خود را به آسانی با تمام موقعیت‌ها وفق می‌دهد و این نشان از انعطاف پذیری بالای ریفای دارد.

ویژگی بعدی ReFi این است که مبادلات دارایی بسیار سریعترو شفاف‌تر از سیستم‌های سنتی خواهد بود.

در نهایت؛ ریفای به واسطه حمایتِ حوزه‌های مختلف قضایی و نظارتی امنیت و مقاومت بالایی در برابر تغییرات مختلف و پیش بینی نشده دارد.

با این توصیفات اگر کسی از شما پرسید که ویژگی‌ها و مزایای ریفای (ReFi) چیست؟ به سادگی پاسخ خواهید داد.

ریفای و ارزهای دیجیتال

ریفای و ارزهای دیجیتال

ریفای و ارزهای دیجیتال به واسطه پشتیبانیِ مجموعه‌های فعال در زمینه حفظ انرژی پاک و زیست محیطی همکاری مطلوبی باهم دارند. به واسطه همکاری بین ریفای و ارزهای دیجیتال، هیچ موضوع مخربی مانند نشر کربن مطرح نخواهد بود. در این شرایط الگوریتم‌هایی که انرژی کمتری دارند مورد توجه قرار خواهند گرفت. یکی از این الگوریتم‌ها می‌تواند اثبات سهام باشد.

ریفای برای اینکه بتواند تاثیر مطلوبی در ارزهای دیجیتال داشته باشد به همکاری دیفای DeFi نیاز دارد. به واسطه دیفای ساختارها شفاف بوده و دسترسی منصفانه به امور مالی فراهم خواهد شد. پیشنهاد می شود برای درک بهتر مقاله DeFi چیست را نیز مطالعه کنید

با این حساب، علاوه بر دسترسی همگانی، تصمیم گیری‌ها هم به صورت جمعی بوده و به خاطر استفاده از قراردادهای هوشمند و پایین آمدن کارمزدها، پروژه‌های ReFi عملکرد کاربردی‌تری خواهند داشت.

همچنین ماین کردن و وجود نقدینگی باعث خواهد شد تا افراد، پاداش لذت بخشی کسب کنند.

ارتباط ریفای و ارزهای دیجیتال با اوراق قرضه سبز غیر متمرکز یا (Decentralized Green Bonds) هم گره خورده است. این اوراق به ریفای و سیستم‌های امور مالی احیا کننده وابستگی بالایی دارند. این اوراق از طریق قراردادهای هوشمند ساخته شده و تحت نظارت قرار می‌گیرند.

توکنیزه شدن این اوراق قرضه از طریق تکنولوژی بلاکچین بوده و هر کدام از توکن‌ها نماینده میزان مشخصی از اوراق قرضه خواهند بود. کمپانی‌های فعال در حوزه انرژی خورشیدی مسئول صدور اوراق قرضه هستند.

با این حساب؛ افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند اقدام به گرفتن اوراق قرضه خواهند نمود. اعضای دارنده اوراق قرضه می‌توانند به واسطه دائو  DAO حق رای دهی و تصمیم گیری داشته باشند.

از مهمترین پروژه‌هایی که میتوانیم در خصوص ریفای و کریپتو مثال بزنیم گیت کوین (Gitcoin)، ریگن نتورک (Regen Network)، چلو (Celo) و  کلیما دائو (KlimaDAO) هستند.

سوالات متداول

  1. ریفای چیست؟

ریفای یک سیستم مالی احیا کننده و نوین است که هدف اصلی خود را بازیابی محیط زیست و کاهش تخریب‌های وارد شده به آن قرار داده است.

  1. سیستم مالی احیاکننده یا ریفای چگونه عمل میکند؟

ریفای (ReFi) می‌تواند موقعیت‌های سرمایه گذاری مطلوب و عادلانه‌ای فراهم کند که علاوه بر کسب سود، رفاه اجتماعی و آینده زیبایی برای انسان‌ها متصور شود. کریپتو و بلاکچین‌ها هم می‌توانند با شفافیت برگرفته از دیفای و امنیت بالای آن این هدف عالی را به آسانی محقق کنند.

  1. پتانسل و رشد ریفای چقدر است؟

همان اندازه که عوامل مخرب روی محیط زیست تاثیرات منفی خود را به جا گذاشته‌اند انرژی و پتانسل لازم است تا آثار تخریب‌ها از بین برود. در این شرایط وب 3  می‌تواند نقش قابل توجهی برای رشد دادن ریفای داشته باشد و با شفافیت مشخصی که دارد به عنوان ناجی عمل خواهد کرد.

این محتوا با همکاری مجموعه پارسیان کریپتو آماده شد و به اطلاع شما عزیزان رسید. امید داریم که مطالب تهیه شد در این تیم بتواند پاسخگوی تمام سوالات‌تان باشد.