پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتاللیکوییدیتی یا نقد شوندگی چیست و چه تاثیری بر بازار دارد ؟
لیکوییدیتی یا نقد شوندگی چیست و چه تاثیری بر بازار دارد ؟ عکس

لیکوییدیتی یا نقد شوندگی چیست و چه تاثیری بر بازار دارد ؟

April 2, 2023
592
0

در این مطلب از مجله پارسیان کریپتو قصد داریم به مفهوم بسیار مهم، جذاب و سودآود لیکوییدیتی و بررسی مفهوم نقد شوندگی بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

لیکوییدیتی چیست؟

بررسی مفهوم نقد شوندگی یا لیکوییدیتی در هر بازاری قابل اهمیت و قابل درک است. حال ما قصد داریم این واژه را در بستر ارزهای دیجیتال مورد بحث و بررسی قرار دهیم. دارایی و سرمایه زمانی ارزش پیدا می‌کند که امتیاز خرید و فروش برای آن فراهم شود وگرنه یک محصول بدون این امتیاز چه فایده‌ ای برای دارنده آن دارد. منظور از خرید یک محصول، در 90 درصد مواقع فروش آن و به دست آوردن سود فراوان است.

بیشتر بخوانیدبرای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد رمز ارزها ، مقاله جامع ارز دیجیتال چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید.

منظور از لیکوئیدیتی دارایی چیست؟

تمام این صحبت‌ ها درست است اما اگر ما محصول مطلوبی داشته باشیم که نیاز به نقدینگی داشته باشیم و هیچ کس حاضر به خرید این محصول ما نباشد، تکلیف چیست؟ در اینجاست که بحث لیکوییدیتی یا نقدشوندگی پُر رنگ‌تر می‌شود. تسهیل در خرید و فروش از وظایف مهم است که در موضوع لیکوییدیتی دنبال می‌شود.

اگر لیکوئیدیتی یک توکن و یا سکه و ارز دیجیتال در صرافی بالا باشد، به این معناست بازار پُر حرارتی در انتظار ماست که همه افراد از این منظر، سود مطلوبی به دست خواهند آورد. برای تشخیص این مولفه، حجم تبادلات روزانه بهترین شاخص سنجش می‌باشد.

واژه لیکوئیدیتی (Liquidity) به چه معناست؟

لیکوئیدیتی (Liquidity) چیست لیکوییدیتی در بازار ارز دیجیتال به معنی ارزش بالای یک بلاکچین است که می‌تواند به طور سریع موجب خرید و فروش قرار گیرد و نقدینگی قابل توجهی به افراد بدهد. اگر دارایی مطلوبی دارید که در هر زمان مشتری دست به نقدی برای آن دارید پس باید شما را یکی از افراد خوش شانس در بازارهای مالی معرفی کنیم.

در این حالت می‌توانیم این جمله را بیان کنیم که ” محصول شما، لیکوییدیتی خوب و مطلوبی دارد”.کاهش نقدشوندگی یا لیکوئیدیتی در بازار علاوه بر کاهش قیمت زیاد باعث از بین رفتن ارزش خود محصول و یا نابودی یک بلاکچین شود. درست است که نوسانات بالا در هر بازاری مشاهده می‌شود خصوصا اگر بازار مورد نظر شما، ارزهای دیجیتال باشد .

که این نوسان بیش از قبل خود را نشان می‌دهد. همین امر باعث شده است تا اهمیت لیکوییدیتی یا نقدشوندگی بیشتر به چشم آید.اگر در بازارهای ارز دیجیتال به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنید احتمالا با واژه دیگری با عنوان لیکوئید شدن برخورد کرده باشید. شما به عنوان یک تریدر حرفه‌ای می‌دانید که این واژه با اصطلاح لیکوئیدیتی تفاوت بسیار زیادی دارد.

ما در اینجا به صورت مختصر برای تازه کاران در این حوزه توضیح می‌دهیم که دو واژه لیکوئید شدن و لیکوئیدیتی، بسیار با هم متفاوت هستند. در لیکوئید شدن از بین رفتن کل سرمایه یک معامله گر مطرح است. در حالی که لیکوئیدیتی به طور کامل به معنای نقد شدن یک سرمایه است.

می‌بینید که این کجا و آن کجا! یکی باعث از بین رفتن سرمایه و دیگری برای به دست آوردن سرمایه است.حال که خیالمان از بابت عدم اشتباه شما در تشخیص این دو واژه راحت شد، به موضوع اصلی خودمان با عنوان لیکوییدیتی یا نقدشوندگی می‌پردازیم.

بیشتر بخوانیدبرای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد رمز ارز Bitcoin میتونید مقاله بیت کوین چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید.

نحوه سنجش و اندازه گیری میزان لیکوییدتی ارز دیجیتال

برای اینکه متوجه شویم عوامل تاثیر گذار برای لیکوئیدیتی در بازارهای ارز دیجیتال کدامند بهتر است به مطالب ارائه شده در زیر توجه داشته باشیم.

  • حجم معاملات در دوره زمانی مشخص

همانطور که در مقدمه به صورت مختصر شد؛ حجم تبادلات، اولین و بهترین مولفه برای سنجش لیکوییدیتی ارز دیجیتال است. برای محاسبه این گزینه می‌توان رمزارزهای معامله شده در یک مدت زما مشخص 24 ساعت را مورد بررسی قرار داد. این موضوع به سادگی می‌تواند روند و جهت بازار را توصیف کند.

کاملا مسلم است که اگر خرید و فروش، حد بالایی داشته باشند درصد رخ دادن لیکوییدیتی یا نقدشوندگی بیشتر است. این روند به تریدرها اطمینان می‌دهد که موج‌های مثبت و منفی هیچ تاثیری بر بازار ندارند و همین ثبات باعث جذاب شدن بازار می‌شود.در این حالت همه ورود و خروج‌ها به ارزهای حاوی لیکوئیدیتی بسیار آسان و راحت می‌باشد.

این موضوع بر روی بایننس نیز، تاثیر خود را می‌گذارد. لیکوییدیتی به صرافی‌ های حاوی این موقعیت، اعتبار و ارزش خاصی هدیه می‌دهد. البته در اینجا به یک نکته ریز هم اشاره کنیم که حجم بالای تبادلات در ارز های دیجیتال نسبت به فیات بیشتر بوده و همین موضوع سبب افزایش  لیکوئیدیتی در این بازار می‌شود.

اگر بخواهیم حجم سرمایه گذاری و ترید های موجود در بستر بایننس را بیان کنیم به عدد چند میلیارد دلاری خواهیم رسید. البته این میزان ترید مربوط به تمام ارزهای دیجیتال موجود در آن صرافی است. با این حساب، می‌توان نتیجه گرفت، لیکوئیدیتی یک بازار کاملا با ثبات و مطلوب را برای ترید فراهم می‌کند.

  • شکاف قیمت یک مورد بسیار تاثیر گذار در لیکوییدیتی

شکاف قیمت یک مورد بسیار تاثیر گذار در لیکوییدیتی

این مورد با عنوان اسپرد خرید و فروش (Bid-Ask Spread) شناخته می‌شود که مورد دوم برای سنجش اندازه گیری میزان لیکوییدیتی یا نقدشوندگی در بازار ارز دیجیتال برای تبادلات می‌باشد. در این مسئله 2 مولفه کاملا متفاوت وجود دارد. قیمت‌های ارائه شده و قیمت‌های درخواست شده! خریدار قیمت خود را ارائه می‌دهد.

فروشنده نیز با درخواست قیمت خود قصد فروش توکن خود را دارد. این یک موضوع مسلم است که تمام فروشندگان تمایل به فروش با قیمت بالا و تمام خریداران به خرید با قیمت پایین علاقه دارند. در این لحظه است که شکاف قیمتی به وجود آمده و تاثر خود را در لیکوئیدیتی می‌گذارد.

سنجش تفاوت پایین‌ترین قیمت درخواست شده و بالاترین قیمت ارائه شده موجب به وجود آمدن شکاف قیمتی خواهد شد. به بیان ساده‌تر، شکاف قیمت با لیکوئیدیتی رابطه معکوس دارند.هر چه شکاف بیشتر شود، لیکوئیدیتی کمتر خواهد شد و در صورتی که شکاف کم باشد، لیکوئیدیتی بیشتر خواهد شد.

این بدان معناست که خریداران و فروشندگان در قیمت تقریبا به توافق رسیده‌اند  و اختلاف قیمتی زیادی بین خریدار و فروشنده وجود ندارد. خب! در نهایت؛ مسلم است که چنین بازاری، کمترین تنش را تجربه می‌کند و سرمایه گذاری در آن نیز، جذاب‌تر است.

  • پشتیبانی صرافی‌ها از ارز دیجیتال

لیکوییدیتی یا نقدشوندگی در صرافی‌ هایی که تعداد معاملات بیشتری را تجربه می‌کنند، بالاتر است. این موضوع برای تریدرها و معامله گران یک مورد اطمینان بخش است و بر این عقیده هستند که حتما این صرافی، قابل اعتماد است که معاملات زیادی در آن انجام می‌شود. همین امر موجب افزایش فعالیت کاربران در آن صرافی برای خرید و فروش می‌شود. این مورد باعث نقد شوندگی بالا شده و رضایت مطلوبی عاید تمام افراد می‌کند.

  • اندازه بازار  (Market Size)

اندازه بازار هم تاثیر بسزایی در افزایش لیکوییدیتی یا نقدشوندگی دارد. به عنوان مثال، ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای قدیمی بورس و سهام بسیار ناچیز و محدود هستند. بازارهای بورس سال‌های زیادی است که خریداران و فروشندگان مختلف و فراوانی را در دل خود جای داده است. با همین استدلال منطقی است که ابعاد آن از بازار ارز دیجیتال بیشتر باشد. با این حساب، میزان نقدشوندگی دارایی با توجه به ابعاد بازار نیز، مورد توجه قرار می‌گیرد. ‌

بیشتر بخوانید: اگر میخواهید در مورد اولین و گرانترین NFT تاریخ بدانید توصیه میکنیم مقاله کریپتوپانکس چیست ، را در وب سایت مطالعه کنید

قانونگذاری از عوامل مهم در بحث نقد شوندگی

احتمالا به این موضوع برخورد کرده باشید که برخی کشورها، ارزهای دیجیتال را به عنوان یک منبع درآمد حساب نمی‌کنند و انجام فعالیت‌های حول محور این بستر را ممنوع کرده‌اند. در کشورهایی مانند چین، الجزایر، نپال و روسیه، فعالیت در بستر ارزهای دیجیتال غیر قانونی است. همین موضوع می‌تواند وجود ارزهای دیجیتال را زیر سوال ببرد و همین شرایط باعث کاهش نقدشوندگی و کم اهمیت بودن جنب و جوش بازار در این کشورها شود.

جذابیت برخی رمز ارزها برای مردم

به طور کلی می‌توان گفت در بستر ارزهای دیجیتال هم برخی از رمزارزها، خون پُر رنگ‌تری نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر دارند. همین موضوع باعث محبوبیت آنها در بین عمومِ مردم شده و افزایش ارزش و اعتبار را برای آن ارز به همراه می‌آورد. همین امر، کاربرد آن ارز را افزایش داده و خرید و فروش در آن رمز ارز را با اقبال مطلوبی مواجه خواهد کرد.

به نظر می‌آید دیگر لازم نیست نور چشمیِ بازار ارز دیجیتال را به طور واضح و روان بیان کنیم. چون در این دنیا کسی نیست که نام “بیت کوین” این ابرقدرت دنیای ارز دیجیتال را نشنیده باشد. به دلیل افزایش خرید و فروش‌ها در این رمزارز، به مراتب  لیکوییدیتی یا نقدشوندگی آن نیز، بالا است.

بازارهای لیکوییدیتی به طور کامل صدمات وارده مانند پامپ و دامپ و نوسانات قیمتی را نمی‌پذیرند.

انواع لیکوییدیتی یا نقد شوندگی

انواع لیکوییدیتی یا نقد شوندگی

لیکوییدیتی یا نقد شوندگی در دو دسته لیکوییدتی بازار (Market Liquidity) و لیکوییدتی ترازنامه‌ای (Accounting Liquidity) قرار دارد. در لیکوییدیتی بازار، ارزهای دیجیتال با قیمت عادلانه و نزدیک به معادل خود توکن یا محصول ارزیابی و خرید و فروش می‌شوند. البته در این میان، کم بودن شکاف قیمت هم جذابیت دارد.

مقابل، لیکوییدتی ترازنامه‌ای   در خصوص اعتبارنامه‌های مالی و کسب و کار است. به بیان ساده‌تر، قدرت پرداخت بدهی و تسهیل در انجام این امر موجب افزایش لیکوییدتی شده و سلامت مالی سازمان تضمین خواهد شد.

کلام آخر

در این قسمت از مقاله به موضوع جذاب لیکوییدیتی یا نقدشوندگی پرداختیم. در اصل فارغ از موضوع مورد بحث ما، کلمه نقد شدن و نقدشوندگی یک اصطلاح بسیار شیرین و جذاب است که افراد را در هر شرایط، ذوق زده می‌کند. تمام عوامل تاثیر گذار بر افزایش  لیکوییدیتی مورد بررسی قرار گرفت.

نکته‌هایی در این خصوص ذکر شد که برای آگاهی معامله گران تازه کار بسیار مهم و ضروری است.اگر بخواهیم خلاصه‌ترین متن ممکن را در خصوص لیکوییدیتی بیان کنیم می‌توان گفت، “خرید و فروش دارایی‌ها در کوتاه‌ترین زمان با یک قیمت بالا و جذاب”!

سوالات متداول

1- لیکوییدتی چیست؟

لیکوییدیتی در هر بازاری معیاری است که نشان‌دهنده‌ی نقدشوندگی یا به اصطلاح خوش فروش بودن یک محصول یا دارایی است.

2 – میزان لیکوییدیتی ارز دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

حجم معاملات در دوره زمانی مشخص، شکاف قیمت، پشتیبانی صرافی‌ها، اندازه بازار و…