پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالکیف پول ارز دیجیتال چیست؟ معرفی 3 والت محبوب در بین کاربران
کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ معرفی 3 والت محبوب در بین کاربران عکس

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ معرفی 3 والت محبوب در بین کاربران

January 20, 2023
953
1

در دنیای کریپتوکارنسی چه کهنه کار باشید و چه تازه کار، تا به امروز حتما  کلمه ولت یا کیف پول ارز دیجیتال به گوشتان خورده است. چرا که ولت ها یکی از اساسی ترین بخش های سازنده دنیای کریپتو به شمار می آیند. کیف پول های دیجیتال تا حدودی شبیه به حساب بانکی شما هستند و دارایی های شما در آن  نگه داری می شوند. با این تفاوت که حساب بانکی پول فیزیکی (بهتر است بگوییم ارزش پول فیزیکی) شما را درون خود نگهداری می کند اما ولت ها دارایی های دیجیتالی شما (مانند ارزهای دیجیتال یا NFTها) را حفظ خواهند کرد.
Wallet ها در سرنوشت شما در دنیای کریپتو نقش اساسی دارند و از جهات مختلفی هائز اهمیت هستند. در این مقاله می خواهیم به طور کامل با مفهوم کیف پول ارز دیجیتال و نحوه عملکرد آن آشنا شویم تا بتوانیم انتخاب مناسبی برای نگهداری دارایی های خود داشته باشیم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

در بیانی ساده می توان گفت: ولت یک گاوصندق نرم افزاری است که وظیفه ی حفظ و نگهداری دارایی های دیجیتالی شما را بر عهده دارد. Wallet ها تعامل را بین کاربران و فضای بلاک چین برقرار می کنند. کیف پول های دیجیتالی با بلاکچین های مختلف ارتباط برقرار می کنند تا کاربران بتوانند دارایی های خود را بفرستند، رمزارزی دریافت کنند و بر جزئیات حساب خود نظارت داشته باشند.
به یاد داشته باشید که کیف پول های ارز دیجیتال در اصل خود دارایی شما را نگهداری نمی کنند، بلکه حاوی اطلاعات دسترسی به حساب شما هستند. با این اطلاعات شما می توانید به دارایی خود در فضای بلاکچین دسترسی پیدا کرده و شروع به تعامل و معامله با دیگر کاربران این فضا کنید. در ادامه با روند اجرایی این پروسه آشنا خواهیم شد.

والت چیست؟ و کارکرد ولت ها در بلاکچین چگونه است؟

در ویدئو زیر توضیحی مختصر از کیف پول ارز دیجیتال به شما ارائه دادیم. برای مشاهده نسخه کامل این ویدئو به انتهای مقاله یا لینک زیر ویدئو مراجعه کنید.

 

https://youtu.be/zHeujhLBY10

برای آگاهی از عملکرد کیف پول ارز دیجیتال ابتدا باید با دو مفهوم کلید خصوصی و کلید عمومی آشنا شوید. در واقع کلید های خصوصی و عمومی مربوط به بلاکچین هستند و امکان تعامل را بین کاربران فراهم می کنند.

کلید خصوصی (Private Key): هر آدرس کیف پول یک کلید خصوصی منحصر به فرد خود را دارد. این کلید همانند رمز شخصی شما در حساب بانکیتان است و به شما اجازه ی دسترسی به دارایی های دیجیتالی مربوط به آدرس خودتان را می دهد. طبیعی است که هیچکس به غیر از خودتان نباید کلید خصوصیتان را داشته باشد. چرا که با داشتن آن می تواند به حساب شما و دارایی هایتان دسترسی پیدا کند.
تولید کلید خصوصی توسط توابع هش صورت می گیرد و در نهایت رشته ای اعداد و حروف را به کاربران به عنوان کلید خصوصی تحویل می دهد. نمونه ای از کلید خصوصی را در زیر مشاهده می کنید:

03bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

کلید عمومی (Public Key): کلید عمومی در واقع از کلید خصوصی ساخته می شود و مانند private key شامل اعداد و حروف متوالی است. البته فرایند بدست آوردن کلید خصوصی یک طرفه است و با داشتن کلید عمومی نمی توان کلید خصوصی را بدست آورد. آدرس کیف پول دیجیتالی برگرفته از کلید عمومی است و همانند شماره حساب شما عمل می کند. کاربران برای واریز ارز و امور دیگر می توانند کلید عمومی  خود را به اشتراک بگذارند و این کار هیچ خطری برای آن ها ندارد.

99b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

انواع والت

کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد و کاربران با توجه به نیازهای خود آن ها را انتخاب می کنند. امنیت،رابط کاربری، پشتیبانی از ارزهای مختلف و ویژگی های متعدد دیگر که هر ولت دارد، سبب ایجاد انواع ولت ها می شود. در اینجا انواع کیف پول ارز دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

کیف پول گرم (Hot Wallet)

کیف پول گرم (Hot Wallet)

ویژگی این دست از کیف پول ها، آنلاین بودن آن هاست و شما برای استقاده از این دسته wallet ها نیاز به دسترسی به اینترنت دارید. از این رو کیف پول های گرم می توانند مورد حمله هکر ها قرار بگیرند و استفاده از آن ها عاری از خطر نیست. اگر می خواهید یک نمونه از این دسته را انتخاب کنید، باید در انتخابتان حساسیت کامل به خرج داده و نمونه ای معتبر را بر گزینید.
کیف پول های گرم را نیز می توان بر اساس سیستم عامل مورد استفاده در سه دسته قرار دارد :

  • کیف پول دسکتاپ: ولت های دسکتاپ به سرعت جایگاه خود را در میان کاربران پیدا کردند و محبوب شدند. دلیل اصلی این مسئله را هم می توان سادگی محیط نرم افزاری و دسترسی راحت به آن ها را دانست. این کیف پول های دیجیتال که بر روی کامپیوترهای شخصی نصب می شوند امکان کنترل کامل ارزهای دیجیتال را به کاربران خود می دهند.

 

  • کیف پول موبایل: موبایل ولت ها از لحاظ  کارایی شباهت زیادی به مورد قبلی دارند. شما می توانید با نصب یک نرم افزار بر روی تلفن همراه خود به کیف پول دیجیتالی خود دسترسی داشته باشید و دارایی هایتان را مدیریت کنید. دسترسی بسیار آسان وسریع را می توان ویژگی اصلی این ولت ها دانست. در مقابل امنیت پایین تر نسبت به کیف پول های دسکتاپ نقطه ضعف این کیف پول ها به شمار می رود.

 

  • کیف پول تحت وب: در این مدل از کیف پول شما می توانید با هر دستگاهی که به اینترنت متصل است عملیات مورد نطر خود را به راحتی انجام دهید. از این نظر این دست کیف پول ها از ولت های دسکتاپ و موبایل در دسترس تر است و می توان گفت بالاترین سطح دسترسی را به کاربران ارائه می دهد. در مقابل ولت های تحت وب از امنیت پایین تری نسبت به دو مورد قبلی بر خوردارند. در این کیف پول ارز دیجیتال ارائه دهندگان می توانند کنترل کامل بر دارایی شما داشته باشند چرا که اطلاعات بر روی سرور مرکزی ذخیره می شود. از این رو با هک شدن سرور یا ایجاد اختلال در آن، دارایی های شما نیز دچار مشکل خواهند شد. می توان نتیجه گرفت که کیف پول های تحت وب کمترین سطح امنیت را در بین انوع ولت ها به خود اختصاص داده اند. صرافی متمرکز ارز دیجیتال از این نوع کیف پول به کاربران خود ارائه می دهد.

کیف پول سرد (Cold wallet)

یک نوع از انواع کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول سخت افزاری یا سرد است که  یک دستگاه فیزیکی و ملموس است که به منظور محافظت از دارایی‌ها و سرمایه‌های حاصل از ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد می‌توانند با توجه به تنوع محصولات در این زمینه، یک کیف پول مناسب برای خود انتخاب کنند. با وجود کیف پول‌های نرم افزاری هکرها ممکن است بتوانند راه نفوذی به دارایی‌ًهای افراد داشته باشند. در حالی که کیف پول‌های سخت افزاری این امکان را برای هکرها به صفر رسانده است. به عنوان مثال، فرض کنید شما تمام عکس‌هایتان را در حافظه داخلی (Internal) کامپیوتر نگهداری کرده‌اید.

کیف پول کاغذی

این نوع از کیف پول ها در واقع کاغذ هایی هستند که کد خصوصی کوین ها روی آن ها چاپ شده است. در هنگام استفاده  کافی است کلید ها را در یک کیف پول تحت وب یا نرم افزاری وارد کنید یا  QR کدی که روی آن ها چاپ شده است را به سادگی اسکن کنید. با توجه به فیزیکی بودن آن ها در صورت بروز اتفاقات مخرب مانند پارگی یا گم شدن کاغذ ها ممکن است دارایی های کاربران به کلی از دسترس خارج شوند.
همچنین میزان دسترسی و نحوه کارکرد آن ها نسبت به کیف پول های نرم افزاری دشواری ها و پیچیدگی های بیشتری دارد. موارد ذکر شده موجب شده است تا استفاده ار کیف پول کاغذی میان کاربران منسوخ شده و آن ها به سمت انواع دیگری از ولت ها کشیده شوند.

معرفی چند مورد کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال لجر (Ledger)

لجر همواره در فهرست بهترین ولت های ارز دیجیتال از نگاه متخصصان و وب‌سایت‌های کریپتوکارنسی قرار دارد. این کیف پول سخت افزاری ویژگی هایی دارد که آن  را نسبت به رقبای خود منحصر به فرد می کند. مثلا ledger امکان بازیابی بدون نیاز به اینترنت را برای کاربران خود فراهم کرده است. این قابلیت در صورت گم شدن یا دزدیده شدن ولت بسیار مفید است.
ولت لجر از بهترین کیف پول ارز دیجیتال و ولت های امن است که از سال 2018 بیش از 700 کوین را پشتیبانی میکند که این عدد نسبت به رقبا رقم بالاتر و قابل توجه تلقی می شود.
به گفته بسیاری از کارشناسان کیف پول دیجیتالی Leger Nano S در حال حاضر بهترین ولت ارز دیجیتالِ فیزیکی بازار به شمار می آید.

پیشنهاد PCrypto: بررسی کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس

کیف پول متامسک (MetaMask)

کیف پول متامسک (MetaMask)

متا مسک یکی از بهترین گزینه های روی میز برای کاربران Dapps (اپلیکیشن های غیر متمرکز) و NFT هاست. این کیف پول رایگان و جمله بهترین ولت ارز دیجیتال سال ۲۰۲۳، از تمامی ارزهای غیر متمرکز بازار پشتیبانی می کند و گزینه ای مناسب برای ذخیره سازی رمزارز ها به شمار می رود. یک ویژگی قابل توجه MetaMask این است که این ولت ها حتی نیازی به نصب ندارند و می توان آن را به صورت یک Plugin (افزونه) بر روی مرورگر کروم خود نصب کرده و به راحتی از آن استفاده کنید. البته که نسخه های نرم افزاری آن نیز برای دستگاه های مختلف موجود است.

پیشنهاد PCrypto: متامسک چیست؟

کیف پول تراست ولت ( Trust Wallet)

کیف پول تراست ولت ( Trust Wallet)

کیف پول تراست ولت نیز مانند متامسک یک کیف پول چند ارزی به حساب می آید که می تواند نیاز های کاربران را به راحتی براورده کند. این کیف پول بر روی موبایل نصب شده و با استفاده از آن می توانید ارزهای خود را ذخیره یا معامله کنید.
امنیت بسیار بالا و پشتیبانی از طیف وسیعی رمزارز و قابلیت اتصال به صرافی ها از جمله ویژگی های این کیف پول دیجیتالی هستند که سبب شده اند Trust Wallet به یکی از بهترین های حوزه خود تبدیل شود.

پیشنهاد PCrypto: تراست ولت چیست؟

کیف پول بلو والت (Bluewallet)

به زبانی بسیار ساده، کیف پول بلو ولت یک ولت ارز دیجیتال برای مدیریت بیت‌کوین است. این ولت، یک کد منبع باز گواهی شده توسط موسسه MIT است و با تکنولوژی Segwit پشتیبانی می‌شود. Bluewallet به کاربران خود این اجازه را می‌دهد که از طریق گوشی‌ های همراه کلید واژه‌ های حساب بیت‌ کوین خود را ایمن سازی کنند.

به ویژه، Bluewallet  ابزاری قدرتمند در مدیریت ولت‌ های سخت افزاری یا سرد است. با استفاده از کیف پول بلو ولت، شما حتی می‌توانید کد های کاغذی خود را نیز مدیریت کنید. در نتیجه، هدف اصلی در معرفی کیف پول Bluewallet محافظت همه‌جانبه اما یکپارچه از Private key و  public keyهای متناظر با دارایی‌های بیت‌کوین است.

پیشنهاد مطالعه : کیف پول بلو والت چیست؟

انتخاب بهترین ولت ارز دیجیتال + به همراه رعایت اصول استفاده

برای اینکه بحث بهترین ولت ارز دیجیتال را باز کنیم ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت لو رفتن کلید شخصی شما، از هر کیف پول ارز دیجیتالی هم که استفاده کنید، دارایی های شما در خطر هستند. پس در حفظ کلید شخصی خود بشدت کوشا باشید.
نکته بعدی که باید رعایت کنید انتخاب ولت مناسب با نیاز های خود است. شما گزینه های زیادی برای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال خود در دسترس دارید اما باید با توجه به کاری که می خواهید انجام دهید و شرایط خود از بین walletهای معتبر انتخاب کنید. توجه کنید که از هر نرم افزاری که استفاده می کنید حتما نسخه بروز شده ی آن باشد. چرا که نسسخه ی آپدیت شده امنیت بالاتری نسبت به نسخه های قبلی خود دارد. همچنین شما می توانید با استفاده از قابلیت هایی مثل امضای چند مرحله ای و یا احراز هویت دو مرحله ای سطح امنیت را در کیف پول خود بالا ببرید.
در آخر می بایست از Wallet خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل و از بین رفتن دسترسی شما، بتوانید آن را بازیابی کنید.

اگر به دنبال انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال هستید، مقاله بهترین کیف پول های ارز دیجیتال پارسیان کریپتو را مطالعه کنید.

در این ویدئو از کانال یوتیوب پارسیان کریپتو کیف پول ارز دیجیتال را به طور کامل بررسی کرده و بهترین های این حوزه را به شما عزیزان معرفی کرده ایم. (برای تماشا فیلتر شکن خود را روشن کنید)

سخن نهایی

به دلیل اهمیت ولت ها در چرخه بازار کریپتوکارنسی باید اطلاعات کاملی از آن ها داشت. از این حیث ما در این مقاله به بررسی کامل کیف پول های دیجیتال و انواع آن پرداختیم. با توجه به زیاد بودن تعداد ولت ها، کاربران می توانند بر اساس نیازخود و با توجه به ویژگی هایی که هر یک از آن ها دارند، یک یا چند کیف پول انتخاب کرده و از آن ها استفاده کنید. امنیت، تعداد ارزهایی که پشتیبانی می کنند و نحوه دسترسی از ویژگی های مهمی هستند که در انتخاب یک ولت باید به آن ها توجه داشت.

سوالات متداول

ولت چیست؟

ولت یا کیف پول ارز دیجیتال ابزاری است که از آن برای دسترسی به رمزارزها، نگهداری، ارسال و دریافت کریپتوکارنسی ها استفاده می شود و امکان تعامل کاربران را به وسیله بلاکچین به وجود می آورد.

انواع کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟

کیف پول ارز دیجیتال در واقع دو نوع مختلف دارند. نوع اول کیف پول نرم افزاری یا گرم (آنلاین) و نوع دوم نیز کیف پول سخت افزاری یا سرد (آفلاین) است.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

آدرس کیف پول ارز دیجیتال شما در واقع رشته ای از حروف و اعداد کاملا منحصر به فرد هستند. به آدرس کیف پول ارز دیجیتال کلید عمومی نیز گفته می شود. افراد می توانند از آدرس کیف پول ارز دیجیتال برای دریافت و ارسال ارز استفاده کنند.

نحوه ساخت کیف‌ پول ارز دیجیتال چگونه است؟

در مجموع دو نوع کیف پول گرم (نرم افزاری) و سرد (سخت افزاری) داریم که در اینجا مورد اول را توضیح می دهیم. کیف پول های امن زیادی وجود دارند که می توانید به صورت نرم افزار موبایل یا دسکتاپ از آنها استفاده کنید. پس از انتخاب امن ترین کیف پول ارز دیجیتال، باید برنامه مورد نظر را دانلود و نصب کنید. پس از نصب ولت ارز دیجیتال یک مجموعه کلمات که در واقع کلید خصوصی یا همان کلید بازیابی است در اختیار شما قرار داده می شود که باید آنها در جایی یادداشت کنید. وقتی که کلید خصوصی خود را به ترتیب در ولت ارز دیجیتال خود وارد کنید، صاحب یک کیف پول می شوید، حالا شما ساخت کیف‌ پول ارز دیجیتال را یاد گرفتید.

امن ترین کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

در فهرست امن ترین کیف پول ارز دیجیتال نام های مختلفی به چشم می خورد، اما تراست ولت، کوین ولت، متامسک و لجر از جمله بهترین کیف پول ارز دیجیتال به حساب می آیند که همواره در فهرست امن ترین کیف پول ارز دیجیتال نیز قرار می گیرند.