پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالکیف پول گرم چیست؟ بررسی مزایا و معایب هات ولت + معرفی بهترین ها
کیف پول گرم چیست؟ بررسی مزایا و معایب هات ولت + معرفی بهترین ها عکس

کیف پول گرم چیست؟ بررسی مزایا و معایب هات ولت + معرفی بهترین ها

August 17, 2023
51
0

در این مطلب از مجله پارسیان کریپتو قصد داریم در خصوص یکی از انواع کیف پول ارز دیجیتال که کیف پول گرم نام دارد اطلاعات جامع و کاملی را در اختیارتان قرار داده و سپس نحوه عملکرد، تفاوت، مزایا و معایب آن‌ها نسبت به کیف پول سرد را بیان کنیم. همچنین در ادامه به معرفی چند نمونه از بهترین کیف پول های گرم ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

کیف پول گرم چیست ؟

کیف پول گرم چیست

پیش از اینکه به پرسش بسیار مهم کیف پول گرم چیست؟ بپردازیم بهتر است نگاهی اجمالی به تعریف کیف پول ارز دیجیتال داشته باشیم؛ همانطور که می‌دانید ارزهای دیجیتال شکل جدیدی از دارایی‌ها در دنیای ما هستند؛ تفاوت ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات (پول سنتی) همچون ریال، دلار، یورو و… در این است که ارزهای فیات توسط نهادهای حکومتی هر کشور اداره شده اما ارزهای دیجیتال توسط دارندگان آن مدیریت می‌شوند. همانطور که جهت نگهداری ارزهای فیات نیاز به یک کیف پول فیزیکی یا حساب بانکی دارید جهت نگهداری ارزهای دیجیتال نیز به این ابزار نیاز خواهید داشت. لذا اولین قدم در ورود به دنیای کریپتو کارنسی داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال است که با نام‌های ولت، والت یا Wallet نیز از آن یاد می‌شود.

ولت‌ها به 2 دسته گرم و سرد و یا به عبارتی دیگر به 2 دسته نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول گرم یا همان هات والت ها به کیف پول هایی گفته می‌شود که به صورت نرم‌افزاری بوده و بر روی کامپیوتر یا موبایل نصب می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم برای تکمیل اطلاعات خود مقاله کیف پول ارز دیجیتال چیست را نیز مطالعه کنید.

هات والت چیست؟

هات به معنای گرم و والت به معنای کیف پول و در مجموع هات والت همان کیف پول گرم می‌باشد. کیف پول گرم به کیف پولی گفته می‌شود که به صورت نرم‌افزاری بر روی کامپیوتر، لپ‌تاپ، گوشی‌های اندرویدی و iOS نصب می‌شود. این ولت‌ها در مقابل ولت‌های سرد یا سخت‌افزاری قرار داشته و تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. در ادامه همین مقاله و در بخش‌های بعدی به معرفی این تفاوت‌ها و پاسخ‌های جامع‌تری به سوال هات والت چیست؟ خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد کیف پول گرم

هات والت چیست

پیش از اینکه به نحوه عملکرد کیف پول گرم بپردازیم بهتر است به صورت ساده اطلاعاتی در خصوص کارکرد شبکه‌های بلاکچین به دست آورید. بلاکچین یا همان زنجیره بلوکی یک نوع تکنولوژی ذخیره‌سازی و مدیریت داده می‌باشد که جایگزین ذخیره‌سازی در سرورهای متمرکز شده. در این شیوه، اطلاعات به صورت از هم گسسته در خانه‌های حافظه‌ی رم (RAM)، ذخیره شده و برای این منظور از حافظه‌ی رم (RAM) دستگاه‌های ماینر (Miner) استفاده می‌شود. حال اگر شما قصد داشته باشید اطلاعاتی همچون دارایی ارزهای دیجیتال خود را در حافظه‌ی رم ذخیره کنید نیاز به یک نرم‌افزار رابط دارید که بتوانید از آن طریق بخشی از آدرس رم در شبکه را به خود اختصاص داده و اطلاعات خود را که شامل میزان دارایی‌ها و تاریخچه تراکنش‌های شماست در آن ذخیره کنید.

نحوه عملکرد کیف پول گرم به این صورت است که هر فردی که دارای کمترین اطلاعات در خصوص کامپیوتر و موبایل باشد، به سادگی می‌تواند اقدامات پیچیده سخت‌افزاری را با ظاهری کاربرپسند انجام داده و اقداماتی همچون نقل و انتقال ارزهای دیجیتال و NFTها، مشاهده تاریخچه تراکنشات و… را به سادگی انجام دهد. زمانی که شما یک کیف پول ارز دیجیتال را بر روی گوشی موبایل، کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود نصب می‌کنید، یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی در اختیارتان قرار می‌گیرد. کلیدهای خصوصی نقش بسیار مهمی را در نحوه عملکرد کیف پول ارز دیجیتال ایفا می‌کنند. این کلیدها که عموما 12 یا 24 کلمه غیرمرتبط بوده و هر بار هنگام ساخت یک ولت جدید به صورت تصادفی و منحصربه‌فرد تولید می‌شوند.

کلیدهای خصوصی حکم رمز عبور گاوصندوق را داشته و هر فردی که به آن دسترسی پیدا کند بدون هیچ محدودیتی می‌تواند به اطلاعات موجود در آن که همان دارایی‌های ارز دیجیتال یا توکن‌های غیرمثلی هستند دسترسی پیدا کند. لذا محافظت از کلید خصوصی کیف پول گرم اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که این کلید را در اختیار کسی قرار داده و یا آن را در مکانی نگهداری کنید که امکان دسترسی به آن وجود داشته باشد، بایستی قید دارایی کیف پول گرم خود را بزنید.

مزایا و معایب کیف پول گرم

همانطور که در بخش‌های قبلی عنوان نمودیم در مقابل کیف پول گرم کیف پول های سرد قرار دارند. کیف پول سرد به ولت‌هایی گفته می‌شوند که به صورت سخت‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و نسبت به هات ولت ها مزایا و معایبی دارند.

بررسی امنیت کیف پول گرم و سرد

امنیت کیف پول گرم

از آنجایی که دسترسی به کولدولت‌ها یا همان کیف‌پول‌های سخت‌افزاری نیاز به یک ابزار فیزیکی دارد، امکان دستیابی به اطلاعات توسط افراد غیره وجود ندارد. به همین دلیل هم می‌توان مهمترین آیتم از مزایا و معایب استفاده از کیف پول گرم و سرد را موضوع امنیت عنوان کرد. البته تعریف فوق به این معنی نیست که امنیت هات ولت ها در ضعیف‌ترین حالت ممکن قرار دارد؛ کیف پول های نرم افزاری یا همان کیف پول گرم، دارای امنیت نسبی هستند. همانطور که نفوذ به حساب‌های بانکی متمرکز غیرممکن نیست نفوذ به این ولت‌ها هم محتمل می‌باشد. اما اگر کلید خصوصی ولت خود را در مکانی امن و در فضایی بدون اتصال اینترنت نگهداری کنید، نفوذ به آن تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله کیف پول سرد چیست؟ را نیز مطالعه نمایید.

پشتیبانی از رمرزارزها؛ از مزایای استفاده از کیف پول گرم

از مزایای استفاده از کیف پول گرم می‌توان به پشتیبانی تعداد رمزارزها اشاره کرد؛ به طور معمول یک کیف پول گرم از تعداد بیشتری رمزارز نسبت به یک کیف پول سرد پشتیبانی می‌کند. با توجه به اینکه موضوع پشتیبانی از رمزارزها همواره یکی دغدغه‌های بسیار مهم دارندگان ارز دیجیتال است، بایستی در انتخاب کیف پول به این نکته توجه نمود و انتخاب هوشمندانه‌ای انجام داد.

چند کاربره بودن

واضح است که اگر کیف پول شما از نوع سخت‌افزاری باشد به صورت همزمان استفاده از آن در چند دستگاه برای شما مقدور نمی‌باشد؛ چرا که در آن واحد نمی‌توان سخت‌افزار مربوطه را به چند دستگاه متصل کرد؛ در صورتی که در هات‌ولت‌ها، این امکان وجود دارد که ولت خود را در چند دستگاه از جمله موبایل، کامپیوتر شخصی، لپ‌تاپ و تبلت به صورت همزمان نصب کرده و دارایی‌ها خود را به طور متمرکز و یکپارچه مدیریت کنید.

معرفی انواع کیف پول گرم ارز دیجیتال

معرفی انواع کیف پول گرم ارز دیجیتال

حال که کیف پول گرم، نحوه عملکرد و مزایا و معایب آن نسبت به کیف پول سرد آشنا شدید وقت آن رسیده که با انواع کیف پول گرم ارز دیجیتال آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله آدرس کیف پول ارز دیجیتال را نیز مطالعه نمایید.

بهترین کیف پول های گرم ارز دیجیتال موبایلی

کیف پول های گرم موبایلی به ولت‌هایی گفته می‌شود که به شکل اپلیکیشن بر روی موبایل نصب شده و امکانات کاملی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با نصب اپلیکیشن مورد نظر در ابتدا یک کلید خصوصی 12 یا 24 کلمه‌ای به شما داده خواهد شد. این کلید تنها مجوز امنیتی حساب شما بوده و بایستی به دقت از آن محافظت کنید. در ادامه به چند مورد از بهترین کیف پول های گرم ارز دیجیتال موبایلی اشاره نموده‌ایم:

  • کیف پول کوین بیس (coinbase)
  • کیف پول چنج نو (ChangeNOW)
  • کیف پول متامسک (Metamask)
  • کیف پول هوبی (Huobi)
  • کیف پول Exodus
  • کیف پول MyEtherWallet
  • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

بهترین کیف پول های گرم ارز دیجیتال تحت وب

در صورتی که اهل استفاده از کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ باشید، هات‌ولت‌های تحت وب نیز گزینه‌های قابل استفاده برای شما هستند. این ولت‌ها به صورت یک افزونه بر روی مرورگر نصب شده و امکانات مختلفی را در اختیارتان قرار می‌دهند. در زیر 2 نمونه از هات ولت های تحت وب را مشاهده می‌نمایید.

  • افزونه متامسک (Metamask)
  • افزونه ترون لینک (Trust Wallet)

سخن پایانی

در پایان ذکر این نکته ضروریست که رعایت دستورالعمل‌های امنیتی در استفاده از کیف پول های گرم، از هر چیزی مهمتر است چرا که اگر کلید خصوصی ولت به هر دلیلی لو برود امکان دسترسی و تخلیه دارایی‌های ولت توسط هر فردی به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

سوالات متداول

کیف پول گرم چیست؟

کیف پول گرم به ولت‌هایی گفته می‌شود که به صورت نرم‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کیف پول گرم رایج چند نوع است؟

2 نوع موبایلی و تحت وب