پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالکیف پول کاغذی چیست؟ آموزش ساخت Paper Wallet
کیف پول کاغذی چیست؟ آموزش ساخت Paper Wallet عکس

کیف پول کاغذی چیست؟ آموزش ساخت Paper Wallet

February 27, 2024
0
0

کیف پول کاغذی (Paper Wallet) یک برگ کاغذ حاوی آدرس عمومی و یک کلید خصوصی همراه با کد QR است. با استفاده از این کلیدها می‌توانید بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در کیف پول خود نگه دارید. کیف پیپر ولت در واقع یک کیف پول سرد و از نوع غیر حضانتی (Non-Custodial) به حساب می‌آید. به این ترتیب، هر فردی که کلید خصوصی را در اختیار دارد مالک حقیقی دارایی‌های دیجیتال کیف پول است.

در کیف پول کاغذی از آنجایی که کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین بر روی کاغذ پرینت گرفته‌ شده‌اند، امکان هک کیف پول در اینترنت غیرممکن است. در واقع، تنها راهی که کلاهبرداران می‌توانند به ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کنند، سرقت خود برگه ‌کاغذی است که کلیدهای خصوصی شما بر روی آن نوشته شده‌اند.

اگر در رابطه با کیف پول های دیجیتال و ساز کار آنها  اطلاعات کاملی ندارید، پیشنهاد می شود ابتدا ولت چیست را مطالعه کنید

کیف‌ پول کاغذی چیست؟

کیف پول کاغذی چیست؟

کیف پول کاغذی یا پیپر ولت نسخه فیزیکی اطلاعات کیف پول کاربران است که بر روی یک برگه کاغذ چاپ می‌شود. در این برگه کلیدهای خصوصی و عمومی نوشته شده است که هر دوی این کلیدها برای انجام تراکنش‌های رمزارزی و امضای دیجیتالی ضرورت دارند. با این حال، در حالی که می‌توانید کلیدهای عمومی خود در اختیار دیگران قرار دهید، اما در مقابل باید مراقبت باشید که هیچ‌وقت کلیدهای خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. در paper wallet دو رشته کاراکتر و دو کد QR در اختیار شما قرار داده می‌شود.

 

کیف‌ پول‌های کاغذی در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ به شدت محبوب بودند. در آن زمان، این کیف پول‌ها کاملا ابزارهای مناسب و ایمنی برای نگهداری ارزهای دیجیتال کاربران به حساب می‌آمدند. به‌طوری که اکثر صرافی‌های بزرگ خودشان ابزار تولید کیف پول کاغذی داشتند. با این ابزار کاربران می‌توانستند مستقیما کیف پول کاغذی خود را چاپ کنند. این روش علاوه بر سادگی، بسیار ایمن بود. اما همچون دیگر نوآوری‌ها رفته‌رفته انواع کیف پول‌های ساده‌تری وارد بازار شدند و به همین دلیل کیف پول‌های کاغذی بخش زیادی از محبوبیت خود را از دست دادند. در حال حاضر، کاربرد کیف پول‌های کاغذی بیش‌تر به عنوان رسید در خودپردازهای بیت‌کوین است.

مزایا و معایب کیف پول کاغذی

هر چند کیف پول‌های کاغذی همچون گذشته محبوبیت زیادی ندارند، اما هنوز هم روش مناسبی برای نگهداری ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند. همین حالا هم کیف پول‌های کاغذی از روش‌های امن نگهداری رمزارز به حساب می‌آیند. در ادامه چند مورد از مزایای کیف پول کاغذی را شرح داده‌ایم.

نگهداری آفلاین

کیف پول کاغذی یک روش سرد یا آفلاین برای نگهداری ارز دیجیتال است. بنابراین این ولت‌ها مانند کیف پول‌های گرم همواره به اینترنت متصل نیستند. از این جهت، هک این کیف پول‌ها هم غیرممکن است. به این ترتیب، هر ارز دیجیتالی در این کیف پول‌ها نگهداری می‌کنید، کاملا امن می‌ماند. تنها خطر این است که پیپر ولت شما به نحوی به دست فرد دیگری بیافتد.

ساخت راحت

ساخت کیف پول‌های کاغذی کاملا برخلاف دیگر روش‌های آفلاین مانند کیف پول‌های سخت‌افزاری واقعا ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از یک نرم‌افزار تولید کیف پول کاغذی استفاده کنید. این نرم‌افزارها بیش‌تر به نام تولیدکننده یا ژنراتور کلید کیف پول (Wallet Key Generator) شناخته شده‌اند. بعد از تولید کیف پول‌ کاغذی، کلیدهای شما با کد QR روی یک برگه کاغذ چاپ می‌شوند.

ارزان‌

برای استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری باید این کیف پول‌ها را خریداری کنید، اما کیف پول‌های کاغذی کاملا رایگان هستند. تنها کاری که باید بکنید این است که کلیدهای‌تان را روی یک برگه پرینت بگیرید. اگر نمی‌خواهید حتی به پرینت هم احتیاج ندارید و می‌توانید به سادگی از کاغذ و خودکار استفاده کنید. با این حال، از آنجایی که امکان نوشتن کدهای QR‌ را ندارید، پرینت گرفتن توصیه می‌شود.

معایب کیف پول کاغذی

معایب کیف پول کاغذی

با تمام مزایای کیف پول کاغذی، این کیف پول‌ها معایبی هم دارند. البته هیچ‌کدام از معایب کیف پول کاغذی آنقدر مهم نیست، اما بهتر است قبل از استفاده در موردشان بدانید.

امنیت دستگاه

اولین مشکل به دستگاه، کامپیوتر یا موبایلی که از آن استفاده می‌کنید برمی‌گردد. برای ساخت کیف پول کاغذی باید یک نرم‌افزار تولید کیف پول را در دستگاه هوشمند خود دانلود کنید تا امکان ایجاد کیف پول به صورت آفلاین را داشته باشید. قبل از هرکاری بهتر است که دستگاه خودتان را با یکی از نرم‌افزارهای امنیتی و ضدویروس اسکن کنید تا مطمئن شوید هیچ‌گونه باگ، ویروس یا بدافزاری در دستگاه شما وجود ندارد. بنابراین، قبل از ساخت کیف پول از ایمنی دستگاه‌تان مطمئن شوید.

به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم برای ساخت کیف پول کاغذی از کامپیوترهای عمومی مانند کامپیوتر محل کار یا کافی‌نت استفاده کنید. نرم‌افزارهای جاسوسی و نظارتی زیادی وجود دارند که هکرها از آنها برای سرقت اطلاعات کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

پرینت

اگر تجربه استفاده مداوم از پرینترها را داشته باشید، می‌دانید که کار کردن با این دستگاه‌ها گاهی‌اوقات چقدر سخت می‌شود. گاهی کاغذ در پرینتر گیر می‌کند یا برگه پرینت گرفته‌شده جوهری یا مچاله‌ می‌شود. نکته دیگر اینکه باید به کیفیت کاغذ و جوهر هم توجه کنید. اصلا به هیچ‌ قیمتی نباید کلیدهای خصوصی خودتان را از دست بدهید، چون تمام ارزهای دیجیتال‌تان هم برای همیشه از دست می‌روند. اگر از کاغذ یا کارتریج بی‌کیفیت استفاده کرده باشید، ممکن است به تدریج نوشته‌های روی کاغذ پاک شوند.

در همین حال، برخی از مدل‌های پرینتر حافظه داخلی دارند که نسخه‌ای از اطلاعات پرینتی را نگه می‌دارند. حتما بعد از کار با پرینتر حافظه داخلی دستگاه را کاملا پاک کنید. هکرها می‌توانند به راحتی از اطلاعات باقی‌مانده در پرینتر برای سرقت ارزهای دیجیتال شما استفاده کنند.

نگهداری

ساده‌ترین قسمت استفاده از کیف پول، ساخت آن است. اما قسمت سخت کار، نگهداری از خود کیف پول کاغذی است. پیپر ولت معمولا روشی است که کاربران برای سرمایه‌گذاری بلند مدت از آن استفاده می‌کنند. به این معنی که شما قرار نیست به‌طور منظم از رمزارزهای خودتان استفاده کنید. بنابراین، باید در نگهداری از کیف پول خودتان واقعا دقت زیادی به خرج دهید.

ابتدا باید paper wallet خودتان را در جایی نگه دارید که خطر آتش‌سوزی یا نزدیکی به آب وجود نداشته باشد. در همین حال، مطمئن شوید کیف پول‌تان را در جایی نگه داشته‌اید که به مرور آسیب نمی‌بیند یا نوشته‌هایش به مرور ناخوانا و محو نمی‌شود.

آموزش ساخت کیف‌ پول کاغذی

در ادامه آموزش ساخت کیف پول کاغذی را به دو روش ساده و حرفه‌ای شرح داده‌ایم:

روش ساده ساخت کیف‌ پول کاغذی

ساخت کیف پول کاغذی بسیار راحت است،‌ اما مهم رعایت اصولی ایمنی است. اگر تنها به دنبال یاد گرفتن روش ساخت کیف پول کاغذی هستید و خیلی به امنیت اهمیت نمی‌دهید، می‌توانید روشی که در ادامه توضیح دادیم را بررسی کنید.

روش ساده ساخت کیف پول کاغذی

 • ابتدا به وب‌سایت BitAddress بروید. این وب‌سایت یکی از نرم‌افزارهای منبع‌باز ساخت کیف پول کاغذی است.
 • موس را دائم حرکت دهید یا داخل کادر حروف و اعداد تصادفی وارد کنید تا عدد بالای کادر به ۱۰۰ درصد برسد. با این کار به تصادفی شدن بیش‌تر نتیجه کار کمک می‌کنید.
 • در قسمت بعدی بر روی سربرگ سبز رنگ، از گزینه‌های مختلف، روی Paper Wallet کلیک کنید. در ادامه اطلاعات کیف پول کاغذی به شما نشان داده می‌شود. آدرس سمت چپ، آدرس عمومی است که می‌توانید بیت کوین‌های خود را در آن ذخیره کنید. آدرس خصوصی سمت چپ را هم باید به دقت نگهداری کنید.
 • همچنین می‌توانید برای امنیت بیش‌تر تیک کادر BIP38 Encrypt را بزنید و یک عبارت رمز به کیف پول‌تان اضافه کنید.
 • تبریک! شما کیف پول کاغذی خودتان را با موفقیت ساختید. کل پروسه ۳۰ ثانیه هم طول نمی‌کشد. می‌توانید با وارد کردن عددی در کادر مقابل Addresses to Generate به هر تعدادی که می‌خواهید آدرس‌های منحصر به فرد تولید کنید.

اما این روش معایبی هم دارد. ابتدا اینکه به دلیل وصل بودن اینترنت، ممکن است کسی به محتوای صفحه‌ وب دسترسی غیرمجاز داشته باشد. در ضمن، هر هکری که بتواند BitAddress را هک کند، می‌تواند کل کلیدهای خصوصی افرادی که از این وب‌سایت استفاده کرده‌اند را به دست ‌آورد. در همین حال، اگر کامپیوتری که از آن استفاده می‌کنید آلوده به بدافزار باشد، کلیدهای خصوصی شما بدون اینکه بدانید در اختیار هکرها قرار گرفته‌اند.

آموزش ساخت کیف پول کاغذی به روش حرفه‌ای

آموزش ساخت کیف پول کاغذی به روش حرفه‌ای

حالا که با روش کلی ساخت کیف پول کاغذی آشنا شدید، بهتر است قدم‌های جدی برای بالا بردن امنیت کیف پول خود بردارید. این روش ممکن است کمی پیچیده و شاید هم خسته‌کننده باشد، اما در عوض، یک کیف پول فوق‌العاده امن خواهید داشت و مطمئن می‌شوید که جای بیت کوین‌هایتان امن است.

ابزارهای لازم برای ساخت paper wallet

این روش ساخت کیف پول کاغذی برای کامپیوترهای شخصی است، بنابراین اگر از کامپیوتر مک استفاده کنید، امکان استفاده از این روش را ندارید.

 • اوبونتو (Ubuntu) را دانلود کنید. اوبونتو یک سیستم‌عامل منبع باز و رایگان بر پایه لینوکس است.
 • نرم‌افزار لی‌لی (LiLi) را دانلود کنید. این نرم‌‌افزار قابل‌حمل و رایگان برای نصب توزیع‌های مختلف لینوکس از روی فلش مموری به کار می‌رود.
 • حالا نرم‌افزار BitAddress را دانلود کنید.

برای این کار به یک فلش مموری نو یا فلشی که کاملا فرمت کرده‌اید احتیاج دارید.

مرحله اول: نصب اوبونتو روی فلش مموری

 •  نرم‌افزار لی‌لی را نصب کنید. بعدا فلش مموری را به کامپیوتر متصل کنید.
 • درایو صحیح را انتخاب کنید. اگر درایو فلش هنوز ظاهر نشده، یک بار Refresh کنید.
 •  گزینه ISO/IMG/ZIP را انتخاب کنید. حالا باید فایل Ubuntu ISO که قبلا دانلود کرده‌اید را انتخاب کنید.
 • حتما تیک گزینه Format the key in FAT32 را بزنید.
 • در ادامه روی آیکون رعد که در پایین صفحه است کلیک کنید تا نصب و فرمت شروع شود.

نصب اوبونتو روی فلش مموری

بعد از تمام این کارها، حالا فایل BitAddress که در مرحله قبلی دانلود کردید را از حالت زیپ یا فشرده خارج کرده و روی فلش مموری کپی کنید.

مرحله دوم: آفلاین شوید و پرینتر را امتحان کنید

در این مرحله باید اینترنت کامپیوتر خودتان را قطع کنید. حتما مطمئن شوید که اصلا امکان دسترسی راه دور به کامپیوتر شما وجود ندارد. حالا می‌توانید برای اینکه مطمئن شوید پرینتر کار می‌کند، یک برگه به صورت آزمایشی چاپ کنید.

مرحله سوم:‌ اجرای اوبونتو از روی فلش مموری

کامپیوتر را ریستارت کنید. با کلیک روی دکمه‌های F12 یا F1 می‌توانید سیستم عامل را بوت کنید تا از روی فلش مموری اجرا شود.
وقتی سیستم عامل اوبونتو بالا آمد، روی گزینه Try Ubuntu کلیک کنید.

اجرای اوبونتو از روی فلش مموری

مرحله چهارم: تنظیم پرینتر و اوبونتو

در این مرحله باید سیستم عامل و پرینتر را تنظیم کنید.

 • روی گزینه System Settings، همان آیکون چرخ‌دنده در پایین صفحه کلیک کنید.
 • روی گزینه Printers کلیک کنید.
 • گزینه Add بزنید.

تنظیم پرینتر و اوبونتو

 • حالا پرینتر خودتان را اضافه کنید.
 • یک برگه آزمایشی پرینت بگیرید.

مرحله پنجم: باز کردن BitAddress و پرینت کیف پول کاغذی

در آخرین مرحله باید نسخه‌ای از وب‌سایت BitAddress که در کامپیوتر دارید را باز کنید و یک کیف پول کاغذی به صورت آفلاین بسازید.

 •  به مرورگر فایرفاکس بروید و یک سربرگ مرورگر خصوصی باز کنید. برای این کار باید روی مرورگر راست کلیک کرده و گزینه Open a New Private Window را انتخاب کنید.
 • حالا این آدرس را در قسمت آدرس تایپ کنید: file://cdrom/bitaddress.org-master/
 • در صفحه‌ای که باز می‌شود روی BitAddress.org.html کلیک کنید.

باز کردن BitAddress و پرینت کیف پول کاغذی

 • با حرکت دادن موس یا تایپ کردن عدد بالا را به ۱۰۰ درصد برسانید.
 • در صفحه بعدی باید گزینه Paper Wallet را انتخاب کنید.
 • به تعداد دلخواه می‌توانید عدد وارد کنید.
 • تیک Add BIP38 Encryption را هم بزنید.
 • از کیف پول کاغذی خود پرینت بگیرید.

این روش ساخت کیف پول کاغذی به دلایل مختلفی امنیت بالایی دارد. ابتدا اینکه برای تولید کلید خصوصی به اینترنت وصل نشده‌اید. سپس از یک سیستم عامل امن که کم‌تر به بدافزارها آلوده می‌شود استفاده کرده‌اید. استفاده از نسخه آفلاین BitAddress احتمال هک را از بین برده است.

انتقال کیف پول کاغذی به کیف پول نرم‌افزاری

پیپر ولت گاهی می‌تواند نقش یک کیف پول موقت را تا زمان انتخاب گزینه دائمی داشته باشد. وقتی که تصمیم گرفتید بیت کوین‌های خود را انتقال بدهید، می‌توانید کلید خصوصی یا عبارت بازیابی را در کیف پول گرم یا نرم‌افزاری وارد کنید. روش انتقال بیت کوین از کیف پول کاغذی به کیف پول نرم‌افزاری برای ولت‌های مختلف تفاوت‌هایی دارد، اما رویه‌ کلی یکسان است.

 • ابتدا یک کیف پول نرم‌افزاری دانلود کنید.
 • در مرحله بعد گزینه New Wallet را انتخاب کنید.
 • کلید خصوصی/ عبارت بازیابی را وارد کنید.
 • می‌توانید کد QR کلید خصوصی paper wallet خود را اسکن کنید. این کار از تایپ کردن کلمات ساده‌تر است.

نکاتی برای امنیت کیف پول کاغذی

نکاتی برای امنیت کیف پول کاغذی

برای ساخت کیف پول‌ کاغذی از نرم‌افزارهای ویژه‌ای استفاده می‌شود. با این نرم‌افزارها، یک آدرس عمومی برای دریافت بیت‌کوین، اتریوم (یا هر ارز دیجیتال دیگری) و یک کلید خصوصی ساخته می‌شود. با این دو کلید خصوصی می‌توانید رمزارز دریافت کرده و نگهداری کنید. یکی دیگر از ویژگی ‌های کیف پول کاغذی کد QR است. با اسکن این رشته کد می‌توانید تراکنش خود را امضا دیجیتالی کنید.

در همین حال، توصیه می‌شود که از نرم‌افزارهای تولید کیف پول کاغذی صرفا در حالت آفلاین استفاده کنید تا احتمال هک را به شدت پایین بیاورید. روش دیگر این است که پیش از ساخت کیف پول کاغذی، کامپیوتر یا تلفن همراه خود را با یکی از نرم‌افزارهای امنیتی اسکن کنید تا مطمئن شوید هیچ بدافزار یا هرگونه رخنه امنیتی به دستگاه هوشمند شما انجام نشده است.

برخی از ابزارهای تولید کیف پول کاغذی گزینه‌ای دارند که در آن کلیدهای خصوصی و عمومی را در قالب PDF در اختیار شما قرار می‌دهند. اما اصلا این روش را توصیه نمی‌کنیم، چرا که PDF در مقابل تهدیدهای آنلاین آسیب‌پذیر است. در همین حال، از گرفتن عکس یا اسکن paper wallet خود جدا پرهیز کنید.

نکته امنیتی دیگر اینکه در زمان تولید کیف پول کاغذی از خاموش بودن وای‌فای و بلوتوث دستگاه خود مطمئن شوید. هکرها می‌توانند از این طریق هم به دستگاه شما دسترسی داشته باشند.

Paper wallet security tips

همچنین در یک اقدام امنیتی دیگر بهتر است در زمان تولید کیف پول کاغذی حتما دسترسی به اینترنت را قطع کرده باشید. پرینت برگه حاوی کیف پول کاغذی با پرینتر سیمی به‌جای پرینترها بی‌سیم بهتر است. نکته دیگر اینکه مطمئن شوید هرگونه ردپای دیجیتالی از کیف پول کاغذی خود را از بین برده‌اید.

همچنین می‌توانید از کیف پول‌های کاغذی متعددی استفاده کنید. برای مثال، از یک کیف پول برای نگهداری طولانی‌ مدت ارز دیجیتال و از یک کیف پول دیگر برای نگهداری کوتاه مدت استفاده کنید.

در همین حال می‌توانید کیف پول خود را پِرِس (لمینیت) کنید. با این کار احتمال پارگی یا محو نوشته‌های روی کاغذ را به حداقل رسانده‌اید.
می‌توانید ولت کاغذی خود را در یک گاوصندوق یا مکانی امن نگهداری کنید. استفاده از وسایلی مانند کپسول کریپتو استیل (CryptoSteel) یا محافظ عبارت بازیابی هم می‌تواند ایده خوبی باشد. کریپتو استیل یک استوانه فولادی است که کلید خصوصی در آن ذخیره می‌شود. این کپسول تحمل دمای ۱۴۰۰ سانتی‌گرادی را دارد و در مقابل ضربه‌های شدید، له‌شدگی و آب مقاوم است.

یک روش دیگر اینکه می‌توانید چندین برگه از paper wallet تهیه کنید. در هر کدام از این برگه‌ها بخشی از کلید خصوصی یا عبارت بازیابی را ذخیره کنید. (مانند تصویر بالا) حالا می‌توانید هر کدام از این برگه‌ها در یک مکان نگه دارید. در این صورت حتی اگر کسی یکی از این برگه‌ها را به دست آورد، باز هم نمی‌تواند به دارایی‌های شما دسترسی پیدا کند.

آموزش ارسال بیت کوین از کیف پول کاغذی

ارسال بیت کوین یا ارزهای دیگر از کیف پول کاغذی به یک کیف پول دیگر ساده است. برای این کار، تنها کافی است که کیف پول کاغذی خودتان را برای اسکن کد QR دم‌دست نگه دارید.

به دو روش می‌توانید امکان ارسال بیت کوین از کیف پول کاغذی را داشته باشید. ابتدا باید یک کیف پول نرم‌افزاری دانلود و نصب کنید. سپس می‌توانید کد QR کیف پول خود را اسکن کرده یا اینکه به صورت دستی تایپ کنید. البته که اسکن کد QR راحت‌تر است. کلید خصوصی بسیار طولانی است و ممکن است در زمان تایپ کردن حروف یا اعداد را اشتباهی وارد کنید.

خوشبختانه اکثر کیف پول‌های آنلاین گزینه اسکن کد QR دارند. اما اگر نرم‌افزار کیف پول شما گزینه‌ای برای اسکن کد QR نداشت، می‌توانید یک برنامه جداگانه برای اسکن کد QR نصب کنید. برای این کار تنها کافی است که کد QR کیف پول کاغذی را با این برنامه اسکن کنید. کد به‌صورت خودکار در کلیپ‌بُرد گوشی شما ذخیره می‌شود و کافی است آن را درون کیف پول قرار دهید.

سخن پایانی

هرچند کیف پول‌ کاغذی از اولین روزهای ظهور بیت‌کوین تا مدت زیادی گزینه مناسبی برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال بود، اما هم‌اکنون روش‌های امن‌تر و کاربردی‌تری مانند کیف پول‌های سخت‌افزاری وجود دارند که در آنها ضعف‌های کیف پول‌های کاغذی کاملا پوشش داده شده است.

با این حال، همچنان برخی از کاربران از paper wallet استفاده می‌کنند. معمولا کاربران بیت کوین‌های خود را موقتا در این کیف پول‌ها نگه می‌دارند تا بعدا ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف پول دائمی انتقال دهند. اگر قصد استفاده از کیف پول کاغذی دارید، حتما تمام نکات امنیتی که در این مقاله ذکر شدند را به دقت به کار ببندید.

سوالات متداول

۱- کیف پول کاغذی امنیت دارد؟

بله، کیف پول کاغذی یکی از امن‌ترین روش‌های نگهداری ارز دیجیتال است. البته با این فرض که خود کیف پول را ایمن نگه داشته باشید. اما اهل فن باوجود راه‌کارهای ساده‌تر و کاربردی‌تر، چندان استفاده از paper wallet را توصیه نمی‌کنند. کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر (Ledger) به نسبت امنیت بالاتری دارند.

۲- مزایای کیف پول کاغذی چیست؟

paper wallet مزایای زیادی دارد. ابتدا اینکه به اینترنت وصل نیست، بنابراین هک کردن آن غیرممکن است. به سادگی با چند کلیک امکان ساخت کیف پول کاغذی را دارید. ارزان است، هزینه آن تنها به اندازه پرینت یک برگه کاغذ است.

۳- بهترین سایت‌های کیف پول کاغذی کدام‌ها هستند؟

برنامه‌های زیادی برای تولید کلید خصوصی و عمومی ایمن وجود دارند. برخی از بهترین سایت‌های کیف پول کاغذی عبارتند از:
BitAddress

BitcoinPaperWallet.com

Bitcoin.com

WalletGenerator.net

VergeCurrency.com

Walletgenerator.net

Mycelium Bitcoin Wallet

۴- چگونه از کیف پول کاغذی بیت کوین پول برداشت کنم؟

برای اینکه کار باید کلیدهای خصوصی ولت کاغذی خودتان را وارد کیف پول نرم‌افزاری یا آنلاین کنید. وقتی این کار را کردید کیف پول کاغذی شما خالی می‌شود. همچنین می‌توانید بیت کوین‌ها را از یک کیف پول کاغذی به یک کیف پول کاغذی دیگر انتقال دهید.

۵- آیا هنوز هم از کیف پول‌های کاغذی استفاده می‌شود؟

بله، باوجود کاهش استفاده از paper wallet، به دلیل امنیت و ارزان بودن مالکان بیت‌کوین از این کیف پول‌ها استفاده می‌کنند. بیش‌تر کیف پول‌های کاغذی هم‌اکنون به عنوان رسید در خودپردازهای بیت‌کوین به کار می‌روند.