پارسیان کریپتو
خانه
معرفی رشته‌های دانشگاهی ارز دیجیتال و بلاکچین در ایران و جهان عکس

معرفی رشته‌های دانشگاهی ارز دیجیتال و بلاکچین در ایران و جهان

April 11, 2024
0
0

رشته‌های دانشگاهی ارز دیجیتال و آموزش بلاکچین در عصر حاضر به دلیل جذابیت بالایی که به واسطه درآمد زیاد دارند مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته‌اند. به همین دلیل ما هم سعی کردیم تا در این قسمت از محتوا به معرفی این موضوع و حواشی اون بپردازیم.

این روزها که فناوری و تکنولوژی، حرف اول را در زندگی افراد میزند، بحث ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در این حوزه هم به یکی از جذاب‌ترین و سودمندترین زمینه‌ها تبدیل شده. افراد زیادی به واسطه دیدن و شنیدن موفقیت‌ تریدرهای مختلف، ترغیب خواهند شد تا وارد دنیای پُر سود ارزهای دیجیتال شده و آینده خوبی برای خودشون رقم بزنن.

چرا باید در رشته های دانشگاهی بلاکچین تحصیل کرد؟

چرا باید در رشته های دانشگاهی بلاکچین تحصیل کرد؟

عده‌ای در این راه ورود به دنیای بلاکچین و به واسطه دریافت تجربه‌های افراد حرفه‌ای، به دنبال یادگیری رشته های بلاکچین آن هم به صورت تحصیلات آکادمیک  و دانشگاهی می روند. بخش دیگری از افراد هم تمایل دارند قبل از تجربه شخصی، آموزش صحیح را مورد توجه قرار داده و همگام با آموزش آکادمیک، وارد دنیای کریپتو شوند.

آموزش حرفه‌ای در این راستا نیازمند گذراندن زمان کافی در رشته‌های آکادمیک دانشگاهی هست تا نتیجه خوب و مطلوبی عاید افراد کند. ورود به دانشگاهی برای تحصیل در رشته‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال میتواند پایه آموزشی فرد رو برای دریافت نکات آموزشی مهم، قوی‌تر کند و به عبارتی یادگیری از ریشه آغاز شده و در نهایت نتیجه خوبی هم به دنبال دارد.

با ارائه این توضیحات سعی داریم تا در مورد نوع آموزش، رشته‌های دانشگاهی ارز دیجیتال، آموزش بلاکچین، لیست رشته‌های تحصیلی مرتبط با ارز دیجیتال، بهترین دانشگاه‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین و در نهایت؛ رشته دانشگاهی ارز دیجیتال در ایران اطلاعات مهم و مفیدی رو در اختیار شما عزیزان قرار بدیم. پس اگر احساس میکنید این اطلاعات میتواند برای شما جذاب و کاربردی باشد تا آخر مقاله با پارسیان کریپتو همراه بشید.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هم نیازمند آموزش هست؟

روش‌های سرمایه گذاری و استراتژی‌های مربوط به آن هم مباحث تخصصی و ویژه‌ای دارد که افراد با آموزش و یادگیری این حوزه، میتونند سرمایه گذار مطلوبی در این زمینه باشند.

یادگیری انواع تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال و به کارگیری آن‌ًها در قالب چارت‌ها و بسترهای مناسبی که برای این منظور طراحی شده پیش بینی خوبی از آینده بازارهای مالی به افراد ارائه میدهد. همه این مولفه‌ها دست به دست هم داده و یک چراغ راه روشنی برای ورود و یا خروج از این دنیای پُر ریسک به افراد فعال در حوزه کریپتو کارنسی نشان خواهند داد.

لیست رشته‌های تحصیلی مرتبط با ارز دیجیتال

آموزش ارزهای دیجیتال و بلاکچین در رشته‌های دانشگاهی بار مثبت بسیار زیادی برای افراد به همراه خواهد داشت. می توان گفت معرفی این نوع آموزش‌ها در سال 2014 صورت گرفت که با استقبال زیادی روبرو شد. هر ساله تعداد دانشجویانِ راغب به یادگیری در این حوزه بیشتر از سال قبل شده و همین موضوع، حاکی از موفقیتِ بالای کلاس‌ها بود.

این شرایط از آموزش به حدی قدرتمندتر شد که در حال حاضر در کل جهان و از 50 دانشگاه مطرح در این کره خاکی، بیشتر  آن‌ها به عنوان  بهترین دانشگاه‌های  حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین شناخته میشوند.

به عبارتی؛ یک واحد درسی به یادگیری در حوزه رمز ارزها و نکات و اطلاعات مهم اون، اختصاص داده شده. در ادامه به معرفی لیست رشته‌های تحصیلی مرتبط با ارز دیجیتال در این نوع دانشگاه‌ها بپردازیم. قبل از پرداختن به لیست این رشته‌ها به پیش نیازهای مرتبط با آن ها اشاره‌ای داشته باشیم.

رشته هایی مانند آموزش مدیریت مالی، کسب و کار و بازرگانی، اقتصاد، حسابداری، داشتن هوش تجاری، سیاست‌های معاملاتی و … میتونن در یادگیری سریع‌تر انواع رشته‌های ارز دیجیتال کمک زیادی به افراد کنند.

پس از این تسلط روی هر یک از مولفه‌های بالا، افراد میتونن از بین لیست ارائه شده از طرف دانشگاه، زمینه تحصیلی رو که به اون علاقه مند هستند رو انتخاب کرده و ادامه تحصیل بدهند.

در این لیست، رشته‌های تریدری ارزهای دیجیتال،  سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، هولد ارزهای دیجیتال، توسعه دهنده و مهندس بلاکچین، آنالیزگر بلاکچین و فعالیت در حوزه قراردادهای هوشمند مشاهده خواهد شد. برای درک بهتر این رشته‌ها نیازه که هر کدوم رو به صورت مختصر معرفی کنیم.

تریدری ارزهای دیجیتال

تریدری ارزهای دیجیتال

برای معامله و یا به اصلاح تخصصی “ترید” در ارزهای دیجیتال، نیازمند یادگیری برخی مفاهیم مانند انواع رمز ارز، بلاکچین، رمزنگاری و الگوریتم‌ها، مدیریت بازارهای مالی، قوانین و مقررات، کاربرد انواع فناوری‌های مختلف در این حوزه چون دیفای و امور مالی غیر متمرکز هستیم.

یادگیری انواع تحلیل‌ها، تشخیص نوع کندل‌ها و تاثیر آن‌ها روی آینده بازار، روانشناسی معاملات و خودداری از برخی مسائل روانی مانند فومو مهمترین بخش‌های ترید هستند که اگر به هر یک از این موارد توجه کمتری صورت گرفته بشه چه بسا دارایی و سرمایه افراد در چند لحظه از بین خواهد رفت.

پس مدیریت سرمایه و توجه به حدهای سود و ضرر باید به طور کامل آموخته بشه تا از وقوع ضررهای احتمالی جلوگیری بشه. دونستن این نکته خوبه که دوره‌های آموزشی ارزهای دیجیتال علاوه بر سراسر دنیا در دانشکد‌های ایران هم به صورت رسمی وجود دارند. اگه بخوام یکی از بهترین‌ها رو در این مورد مثال بزنم؛ دانشکده مدیریت در دانشگاه تهران جزء برترین‌هاست!

بیشتر بخوانید: تریدر کیست

آموزش هولد کردن در ارز دیجیتال

عده‌ای در این میان هیچ علاقه‌ای به یادگیریِ ترید و معامله به صورت سریع ندارند و تمایل دارند با حفظ سرمایه خودشون، نوعی هولد انجام بدن. اگه بخواهیم به طور خلاصه تفاوت اصلی تریدر با هولدر رو به شما عزیزان ارائه بدم، به این معناست که تریدر به صورت شخصی وارد معامله شده و تراکنش‌های سریع و کوتاه مدت رو برای خودش انتخاب میکند.

در حالی که هولدر ارزهای خریداری شده رو انتخاب کرده و سعی در نگهداری اون ارزها داره تا در یک فرصت مناسب نسبت به تصمیم گیری در مورد اون ارزها اقدام کند. حالا این تصمیم گیری می تواند بسیار بلند مدت باشد

بیشتر بخوانید: هولد کردن ارز دیجیتال چیست

توسعه دهنده و مهندس بلاکچین

توسعه دهنده و مهندس بلاکچین

مهندسی بلاکچین یک حرفه و مهارت بسیار جذاب در سراسر دنیاست! با توجه به گسترده بودن کاربرد بلاکچین در انواع زمینه‌های شغلی از جمله ارزهای دیجیتال، سلامت، املاک و مستغلات، صنعت و …. یادگیری این حرفه میتواند علاوه بر این که تنوع زیاد شغلی برای فرد داشته باشد، از لحاظ درآمدی هم او را به طور کامل حمایت کند.

در حال حاضر، کمپانی‌های خرد و کلان برای توسعه کسب و کارهاشون نیازمند مهندسان بلاکچین متخصص هستند. پس بهتر نیست این رشته به اصولی در دانشگاه آموخته بشه تا در آینده افراد بتونن از این نوع یادگیری کسب درآمد خوبی داشته باشند؟

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست

آنالیزگر بلاکچین

بعد از شغل مهندسی بلاکچین، افرادی که تحلیل‌ بازارهای مالی دیجیتال رو انجام میدن درآمد خوبی به دست میارن. در این شیوه، افرادی با عنوان متخصصان حرفه‌ای رمز ارزها وجود دارند که استراتژی‌ها، تحلیل‌های درست و نوع معامله گری رو در اختیار کمپانی‌ها و سرمایه گذاران دیگر قرار میدن و با توجه به مهارت بانکداری خود، بهترین تصمیم گیری‌ها در مورد بلاکچین و دخالت آن در خدمات مالی رو به این شرکت‌ها ارائه خواهند داد.

فعال در حوزه قراردادهای هوشمند

بررسی و تحلیل قراردادهای هوشمند هم میتواند جزء رشته‌های دانشگاهی پُر طرفدار باشد. آشنایی با انواع کد نویسی و تسلط بر زبان‌های برنامه نویسی تخصصی مانند سالیدیتی (Solidity) باعث میشود تا یک فرد بتواند مهارت فعالیت در حوزه قراردادهای هوشمند رو به طور کامل به دست بیاورد.

همه این موارد و چند مهارت مختلف دیگر هستند که میتوانند در لیست رشته‌های تحصیلی مرتبط با ارز دیجیتال مورد توجه قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: قرارداد هوشمند چیست

بهترین دانشگاه‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین

بهترین دانشگاه‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین

از بحث رشته‌ها و لیست مربوط به آنها که در دانشگاه‌ها تدریس میشوند بگذریم به قسمت مهم ماجرا یعنی بهترین دانشگاه‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین می‌رسیم. تعداد این دانشگاه‌ها در خارج از کشور و داخل کشور کم نیست. حال اگر موافق باشید به یک لیست از این دانشگاه‌ها در خارج و ایران اشاره کنیم.

یکی از بهترین دانشگاه‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین که خارج از کشور قرار دارد دانشگاه استنفورد آمریکاست. به جرات میتوانیم بگوییم استنفورد یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های آمریکا در کل دنیاست! پویا بودن سیستم آموزشی و قدرتمند بودن رشته‌های تحصیلی مختلف در این دانشگاه عامل اصلی بهترین شدن دانشگاه در جهان به حساب می آید.

فارغ التحصیلان این دانشگاه به سرعت وارد بازار کار شده و نتیجه تحصیل رو در این دانشگاه رو به صورت مطلوب دریافت میکنن. علاوه بر این، رشته‌های دانشگاهی ارز دیجیتال و بلاکچین در این دانشگاه هم وجود دارند که میتونه عامل مهمی برای ادامه تحصیل در آن باشه.
بعد از استنفورد، کارنگی ملون و ماسوچست و دانشگاه کورنل آمریکا هم رتبه‌های مطلوبی از لحاظ آموزش ارزهای دیجیتال به خودشون اختصاص میدهند.

دانشگاه‌های مهم بعدی که در این حوزه فعالیت میکنند، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه لندن،  دانشگاه نیر ایست قبرس شمالی و آکسفورد هستند.

رشته دانشگاهی ارز دیجیتال در ایران

از بهترین دانشگاه‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین در ایران میتونم به دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی تبریز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه خاتم تهران  اشاره کنم.

در خصوصِ رشته دانشگاهی ارز دیجیتال در ایران به نظر میرسه دوره بلاکچین و مبانی مربوط به رمز ارزها جزء مهمترین رشته‌های آموزشی در دانشگاه‌های ایران باشد. رشته مهندسی بلاکچین هم در دسته رشته‌های پُر طرفدار داشنگاه‌های ایران قرار گرفته و رشته‌های تخصصی یادگیری درباره مفهوم کلی ارزهای دیجیتال و بلاکچین‌ها هم که به طور کامل و ثابت در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند.  البته رشته های آموزش بلاکچین و ارز دیجیتال در ایران هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده و اکثر دانشگاه ها، آموزش در این حوزه ها را به صورت دوره و مینی دوره پیگیری می کنند.

مدارک ارائه شده از سمت دانشگاه‌ها به دانشجویان شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه علوم کامپیوتری و در زمینه ارزهای دیجیتال هست که دانشجویان به واسطه این مدارک، زودتر وارد کار شده و تخصص و ارزش مهارت خود رو به کارفرمایان ثابت میکنند.

سخن پایانی

با سلطه و ورود بیشتر تکنولوژی بلاکچین و کریپتو به دنیای حقیقی و در کنار آن بازارهای مالی، اهمیت یادگیری این رشته ها در میان جوامع روز به روز افزایش میابد. در این میان رشته های آموزش بلاکچین و ارز دیجیتال در بین برخی دانشگاه ها آموزش داده می شوند، که البته تعداد این دانشگاه ها در حال افزایش است. به نظر می رسد بنا به دلایلی مانند نو ظهور بودن این رشته ها، اشباع نشدن بازار کار و درآمد مناسب، رشته های دانشگاهی ارز دیجیتال و بلاکچین گزینه های جذابی برای تحصیل باشند.

سوالات متداول

آیا ارزش داره زمان و هزینه زیادی برای آموزش ارزهای دیجیتال بگذارم؟

تعیین کردن ارزش یک کار به علاقه و توانایی فرد بستگی داره اما در حالت منطقی اگر علاقه مند هستید که به این حوزه وارد شده و سود بالایی به دست بیارید پس پیشنهاد میشه حتما از راه علمی و تخصصی وارد فعالیت بشید.

پیش نیازهایی که برای یادگیری و آموزش ارزهای دیجیتال و بلاکچین لازمه کدامند؟

به نظر میرسه حسابداری، مدیریت مالی، اقتصاد، مباحث ابتدایی علوم کامپیوتر، آموزش در حوزه سیستم‌های غیر متمرکز مهمترین پیش نیازها در ارتباط با ارزهای دیجیتال باشه. البته در مقابل با آموزش زبان‌های برنامه نویسی مرتبط با رمز ارزها مانند سالیدیتی هم امکان پیشرفت سریع قابل مشاهده است.

شغل‌های مرتبط با رشته‌های دانشگاهی ارزهای دیجیتال چیست؟

افراد میتونند به واسطه آموزش رشته‌های مختلف رمز ارزها در دانشگاه اقدام به فعالیت در حوزه‌های جذاب این صنعت مانند ترید، هولد، مهندسی بلاکچین، حسابرسی قراردادهای هوشمند، رمز نگاری و تحلیل رمز ارزها بپردازند.

چه آموزش‌هایی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال لازمه؟

این سوال به صورت کلی پرسیده شده من هم به صورت کلی به سوال پاسخ میدم. اولین و مهمترین آموزش برای سرمایه گذاری و شروع معامله، یادگیری تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال هست. به نظر میرسه این دو مولفه اگر به طور کامل فرا گرفته بشن، بال‌های پرواز برای صعود و رسیدن به سود مطلوب هستند.

درباره نویسنده

مرضیه جنتی

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می شود؟

مَثَلی است که می‌گوید، «به وقت جزر و مّد، آب تمام کشتی‌ها را بالا می‌برد.» این مثل در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند و وقتی که یک بازار عملکرد خوبی دارد، تمام بازار از این اتفاق سود می‌برند. در بازار کریپتو این بیت کوین (BTC) است که نقش محرک...

May 16, 2024
0
0
[object Object] عکس

بررسی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی؛ هر آنچه باید درباره رمزارز AXS بدانید!

جهان فناوری با ظهور ارزهای دیجیتال و بازی‌های غیرمتمرکز، شاهد تحولات شگرفی بوده است. یکی از پیشگامان این حوزه، ارز اکسی اینفینیتی (AXS) است که با بازی آنلاین محبوب Axie Infinity گره خورده است. این ارز دیجیتال نه تنها به بازیکنان امکان کسب درآمد...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی ارز دیجیتال بیت‌ کوین اس وی؛ ارز BSV بازگشت به چشم‌انداز اصلی ساتوشی

ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) یکی از رمزارزهایی است که توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. با ادعای پیروی از چشم‌انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین، بیت کوین اس وی تلاش دارد تا به اهداف اولیه بیت کوین جامه عمل بپوشاند. در...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

۴ دلیل برای خرید اتریوم؛ آموزش گام به گام خرید اتر (ETH) در ایران

قصد خرید اتریوم را دارید؟ باید بدانید که کاربران حوزه رمزارز معمولا اصطلاح اتر (Ether) و اتریوم (Ethereum) را به جای هم استفاده می‌کنند در حالی که این دو واژه به دو مفهوم مجزا اشاره دارند. اتریوم یک پلتفرم بلاکچینی...

May 14, 2024
0
0