پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالهاوینگ چیست؟ چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال می‌ گذارد؟ Halving بیت کوین
هاوینگ چیست؟ چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال می‌ گذارد؟ Halving بیت کوین عکس

هاوینگ چیست؟ چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال می‌ گذارد؟ Halving بیت کوین

July 29, 2023
933
0

در این مقاله قصد داریم در ابتدا به پرسش هاوینگ چیست؟ پاسخ داده و سپس به تشریح این پدیده در شبکه عظیم بیت کوین بپردازیم. همچنین در رابطه با تاریخچه هاوینگ و تأثیر آن بر روی قیمت ارزهای دیجیتال و چندین مطلب دیگر در همین زمینه، اطلاعات مفید و ارزشمندی را به شما ارائه خواهیم کرد.

هاوینگ چیست؟

 

هاوینگ چیست؟

 

اصطلاح هاوینگ (Halving) در لغت به معنای تقسیم کردن چیزی به 2 قسمت مساوی می‌باشد. Halving در ارزهای دیجیتال با هدف متعادل‌سازی پاداش استخراج انجام می‌شود.

یکی از برنامه‌هایی که ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین به آن اشاره نمود مبحث Halving بود. این خالق ناشناس که به اعتقاد عده‌ی بسیاری از کارشناسان اقتصاد، یک ساز و کار بی‌نقص را برای مدیریت امور مالی تدارک دیده، اعلام کرد که به دلایلی همچون کنترل تورم نیاز است که پاداش ماینینگ در یک دوره زمانی مشخص به نصف کاهش یابد. به این رویداد کنترل‌گر، هاوینگ  گفته می‌شود.

 

تلفظ صحیح Halving چیست؟

با توجه به نوع نگارش این کلمه برخی آن را به غلط هالوینگ تلفظ می‌نمایند؛ در حالی که حرف L طبق دستور زبان انگلیسی در این کلمه خوانده نمی‌شود به همین دلیل تلفظ صحیح آن هَوینگ بوده اما با توجه به اینکه تلفظ هاوینگ در بین فارسی‌زبانان رایج‌تر بوده ما نیز در این مقاله از همین تلفظ استفاده می‌کنیم.

 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

 

طرز کار پروتکل بیت کوین به زبان ساده به این شکل است که در زمان آغاز به کار آن (یعنی در سال 2008) بابت استخراج هر بلاک مبلغ 50 بیت کوین به ماینری که موفق به استخراج آن شده پاداش داده می‌شد؛ این الگوریتم طوری برنامه‌ریزی شده که پس از استخراج 210,000 بلاک، پاداش آن نصف شود.

اگر میانگین زمان استخراج یک بلاک را 10 دقیقه در نظر بگیریم، تقریبا بعد از 4 سال این تعداد بلاک استخراج شده و پاداش‌ها نصف خواهد شد. به همین دلیل هم در پاسخ به این پرسش که عمل هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی اتفاق خواهد افتاد بایستی بگوییم این اتفاق از سال 2008 هر 4 سال یک بار به وقوع می‌پیوندد.

همانطور که احتمالا می‌دانید، استخراج بیت کوین دارای محدودیت 21 میلیون واحدی است؛ یعنی در کل 21 میلیون واحد از این رمزارز محبوب استخراج خواهد شد. دلیل این محدودیت هم ریشه در ماهیت Halving دارد. اگر نصف شدن پاداش استخراج را با فرمول فوق محاسبه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که در سال 2140 پاداش استخراج یک بلاک جدید تقریبا به عدد صفر خواهد رسید و مسلم است که در این صورت ماینرها متوقف شده و دیگر کسی عمل ماینینگ را انجام نخواهد داد.

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

اولین بار در سال 2012 میلادی 210 هزارمین بلاک بیت کوین استخراج شد و به همین دلیل هم اولین Halving در همین سال اتفاق افتاد. پیش از این تاریخ پاداش استخراج هر بلاک 50 بیت کوین بود و پس از وقوع این هاوینگ مقدار پاداش به 25 هزار BTC تقلیل یافت.

با نگاهی در تقویم تاریخچه هاوینگ بیت کوین متوجه خواهیم شد که دومین بار در سال 2106 یعنی 4 سال پس از وقوع اولین هاوینگ، 420 هزارمین بلاک بیت کوین نیز استخراج شد و همین عامل موجب شد که دومین Halving بیت کوین نیز به وقوع بپیوندد. این اتفاق بر اساس یک برنامه‌ی از پیش تعیین شده میزان پاداش را مجددا به نصف کاهش داده و آن را 12.5 BTC به ازای استخراج هر بلاک رساند.

در این ویدئو از پارسیان کریپتو به بررسی مفهوم هاوینگ در ارزهای دیجیتال به طور خلاصه می پردازیم. برای تماشای نسخه کامل ویدئو به انتهای مقاله و یا لینک زیر آن بروید.

https://youtu.be/MF8-3mBAX_4

 

آخرین هاوینگ بیت کوین

سومین و آخرین هاوینگ بیت کوین در زمان نگارش این مقاله در سال 2020 رخ داد و پاداش استخراج را 6.25 بیت کوین به ازای هر بلاک تعیین کرد. این Halving در پی استخراج 630 هزارمین بلاک رخ داد.

 

هاوینگ بعدی بیت کوین

با توجه به فرمول فوق و محاسبات انجام شده به احتمال فراوان 840 هزارمین بلاک در سال 2024 استخراج شده و هاوینگ بعدی بیت کوین در این سال رخ خواهد داد. در پی وقوع این رویداد، پاداش استخراج هر بلاک به 3.124 BTC کاهش خواهد یافت.

 

 

کدام ارزهای دیجیتال هاوینگ دارند؟

با توجه به اینکه تمامی کوین‌ها یک فورک یا انشعاب هستند تقریبا تمامی کوین‌ها دارای Halving هستند مگر مواردی مانند اتریوم که الگوریتم اجماع خود را به کل از اثبات کار به اثبات سهام تغییر داده باشند. در ادامه به پرسش کدام ارزهای دیجیتال هاوینگ دارند؟ پاسخ خواهیم داد.

 

 • لایت کوین: ساختار هاوینگ ارز لایت کوین هم مانند والد خود یعنی بیت کوین می‌باشد. تفاوت هاوینگ لایت کوین با بیت کوین در این است که تولید هر بلاک در لایت کوین به جای 10 دقیقه هر 2 دقیقه یک بار اتفاق افتاده و هر بار فرآیند نصف شدن پاداش پس از تولید 840 هزار بلاک به جای 210 هزار بلاک به وقوع می‌پیوندد.
 • بیت کوین کش: با وجود اینکه نام این کوین مانند بیت کوین است اما Halving متفاوتی داشته و بیشتر شبیه به لایت کوین است. یعنی نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین کش هم مانند لایت کوین پس از تولید 840 هزار بلاک اتفاق می‌افتد.
 • زی کش: هاوینگ زی کش هم مشابه بیت کوین کش و لایت کوین پس از بلاک 840 هزار اتفاق می‌افتد. البته با معرفی ورژن جدید زی کش یعنی zcash blossom انتظار می‌رود که این رویداد تا بلاک 1046400 به تعویق بیوفتد.

 

ارزهای دیجیتال دیگری که دارای رویداد نصف شدن پاداش هستند به شرح زیر می‌باشند:

 • Verge
 • Tomchain
 • Verge
 • Flux
 • Firo
 • Ethereum classic
 • Raven Coin
 • Bytom
 • Dash
 • و…

 

اگر تمایل دارید در رابطه با ماینینگ ارز دیجیتال اطلاعات بیشتری داشته باشید، مقاله استخراج ارز دیجیتال را مطالعه نمایید.

 

 

تاثیر هاوینگ بر قیمت ارزهای دیجیتال

 

تاثیر هاوینگ بر قیمت ارزهای دیجیتال

 

اگر بخواهیم اصلی‌ترین تاثیر هاوینگ بر قیمت ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم می‌توانیم.به موضوع بسیار مهم میزان کمیابی و نایابی اشاره کنیم. یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین نرخ هر چیزی میزان کمیاب بودن آن است. به عنوان مثال اگر شما تصمیم به خرید یک کالایی را داشته باشید و با فرض بر اینکه تعیین کننده قیمت شمای خریدار هستید نه فروشنده، مسلم است که هر چه تعداد موجودی آن کالا در فروشگاه کمتر باشد، حاضر هستید مبلغ بیشتری را برای به دست آوردن بپردازید اگر به این مثال افراد دیگری چون خودتان را هم اضافه کنید شاهد خواهید بود که هر فرد حاضر است مبلغی بیشتر از نفرات دیگر پرداخت کند تا آن کالا را به دست آورد. همین عامل سبب ظهور مفهومی به نام مزایده خواهد شد.

در این شرایط فروشنده کالا را به فردی خواهد فروخت که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهد. حال در نظر بگیرید موجودی تعداد آن کالا بیشتر از تعداد متقاضیان باشد؛ در این شرایط فروشنده حاضر است کالا را با قیمت پایین‌تری عرضه کند تا زمانی که بالاخره برایش مشتری پیدا شود. این مثال ساده، گویای وضعیت قیمت ارزهای دیجیتال است.

 

تا به اینجا شیوه قیمت‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال را متوجه شدید. حال بیایید نگاهی به موضوع استخراج ارز دیجیتال بیت کوین بیندازیم. ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را طوری برنامه‌ریزی کرده که اعضای آن خودشان همه کاره بوده و با پیروی از فرمول‌های موجود بتوانند جامعه‌ای عاری از مدیریت متمرکز و کاملا دموکرات را تشکیل دهند. به همین دلیل هم مسئولیت تایید و رد هر اتفاقی (تراکنشی) را به عهده آن‌ها گذاشته و بابت این اقدام پاداشی را برای افراد در نظر گرفته.

این پاداش به این صورت بوده که هر فردی بتواند یک بلاک جدید از اطلاعات را تولید کند بابت آن 50 BTC دریافت خواهد کرد. این شیوه پاداش‌دهی اگر قرار بود بدون هیچ تغییری باقی بماند مسلم است که مجموع بیت‌کوین‌های موجود در جهان در مدت زمان کوتاهی سر به فلک می‌کشید.

 

شاید در نگاه اول تاثیر هاوینگ بر قیمت ارزهای دیجیتال به این دلیل که باعث کاهش میزان پاداش می‌شود، معکوس باشد؛ یعنی اگر با مفهوم کمیابی و نایابی آشنا نباشید، احتمالا تصور خواهید کرد که Halving موجب کاهش قیمت یک ارز همچون بیت کوین خواهد شد.

اما قضیه کاملا برعکس است. از آنجایی که Halving در دوره‌های زمانی مشخص (مثلا 4 ساله) موجب نصف شدن پاداش استخراج در یک شبکه می‌شود، و همین نصف شدن پاداش یعنی کاهش سرعت ورود به آن ارز به بازار، پس می‌توان اینطور نتیجه گرفت که هاوینگ تأثیر غیرمستقیم بر روی رشد نرخ ارزها خواهد داشت.

ما همواره بر این باوریم که در حوزه رمزارزها و مدیریت غیرمتمرکز امور هیچ چیزی قطعیت نداشته و پیش‌بینی قطعی امری کاملا اشتباه است. اما در مورد هاوینگ می‌توان تا حد زیادی مطمئن بود که همواره موجب رشد نرخ ارزها خواهد شد. حداقل تجربه که اینطور ثابت کرده.

تاریخچه تاثیر هاوینگ بر قیمت ارزهای دیجیتال

بیایید به منظور اثبات موضوع افزایش نرخ ارزهای دیجیتال به تاریخچه هاوینگ‌های قبلی نگاهی بیندازیم.

 • سال 2012: قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ 12 دلار – پس از هاوینگ 1031.95 دلار
 • سال 2016: قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ 96 دلار – پس از هاوینگ 20,089 دلار
 • سال 2020: قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ 8,787 دلار – پس از هاوینگ 66,000 دلار

 

جمع‌بندی و سخن پایانی

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید، یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال، کمیاب شدن آن‌هاست. هاوینگ که به منظور نصف کردن پاداش‌ها از آن استفاده می‌شود، دقیقا همین کار را انجام داده و با نصف کردن پاداش استخراج، به کمیاب شدن یک ارز کمک می‌کند. همین عامل سبب افزایش نرخ ارزهای دیجیتال می‌شود. البته این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که میزان پاداش به صفر برسد. در این صورت صرفا کارآمد بود یک ارز و میزان عرضه و تقاضا خواهد بود که نرخ رشد آن را مشخص خواهد کرد.

ویدئو هاوینگ چیست به زبان ساده

در این ویدئو مفهوم هاوینگ در ارز های دیجیتال و بیت کوین را به طور کامل و روان بررسی می کنیم. (برای تماشا فیلتر شکن خود را روشن کنید) 

 

سوالات متداول

1- هاوینگ به زبان ساده چیست؟

اصطلاح هاوینگ (Halving) در لغت به معنای تقسیم کردن چیزی به 2 قسمت مساوی می‌باشد. هاوینگ در ارزهای دیجیتال با هدف متعادل‌سازی پاداش استخراج انجام می‌شود.

 

2- هاوینگ در لغت به چه معناست؟

دو نیم کردن چیزی

 

3- آخرین هاوینگ بیت کوین در چه سالی رخ داده؟

سال 2020

 

4- هاوینگ بعدی بیت کوین در چه سالی خواهد بود؟

سال 2024

 

5- آیا هاوینگ منجر به رشد قیمت ارزهای دیجیتال می‌شود؟

بله به دلیل نصف شدن پاداش‌ها و افزایش کمیابی، هاوینگ معمولا موجب صعودی شدن بازار می‌شود.