پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالکندل چیست؟ انواع کندل چه کاربردی دارند و بیانگر چه هستند؟ + کندل شناسی
کندل چیست؟ انواع کندل چه کاربردی دارند و بیانگر چه هستند؟ + کندل شناسی عکس

کندل چیست؟ انواع کندل چه کاربردی دارند و بیانگر چه هستند؟ + کندل شناسی

September 24, 2023
134
0

4در این مقاله از پارسیان کریپتو به سوالاتی از این دست پاسخ خواهیم داد: کندل چیست؟ کندل ها بیانگر چه چیزی هستند؟ انواع کندل شامل چه مواردی است؟ کندل صعودی و کندل نزولی چیست؟ کندل چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟ و در نهایت به مبحث آموزش کندل شناسی و معرفی مزایا و معایب نمودار کندل استیک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

در دهه ۱۷۰۰، کشاورزان ژاپنی روش جدیدی را برای ردیابی حرکت قیمت برنج و در نتیجه رسیدن به سود بهتر طراحی کردند. این روش با گذشت زمان تکامل پیدا کرد. وقتی کشاورزان متوجه شدند معاملات بازار از احساسات دو طرف معامله تاثیر می‌پذیرد، برای رسیدن به بینش بهتر در مورد روند بازار، به استفاده از نمودارهای شمعی روی آوردند. پیش از هر چیز باید بدانید کندل چیست و چه اطلاعاتی را به ما نشان می‌دهد.

کندل چیست؟

کندل چیست؟

کندل استیک ژاپنی نوعی نمودار قیمت است که هر کندل در آن جزئیات زیادی را درباره قیمت یک دارایی در یک بازه زمانی خاص نمایش می‌دهد. نمودار کندل استیک، قرن‌ها پیش توسط تاجران برنج در ژاپن اختراع شد. در دهه ۱۹۹۰، استیو نیسون (Steve Nison) آن را به دنیای غرب معرفی کرده و چندی بعد، استفاده از آن در بین تریدرهای بازارهای مالی محبوبیت زیادی پیدا کرد. برای اینکه ببینید کندل ها بیانگر چه هستند باید اجزای مختلف آن را بشناسید.

کندل ها بیانگر چه هستند؟

کندل ها بیانگر چه هستند؟

علاقمندان به بازارهای مالی، با نگاه کردن به هر کندل می‌توانند زمان باز و بسته شدن و بیشترین و کمترین قیمت یک دارایی را در یک بازه زمانی خاص دریابند. معمولا تریدرها به کمک منوی بالایی نمودار، تایم فریم یا بازه زمانی مورد نظر خود برای مشاهده حرکات قیمت را انتخاب می‌کنند. این تایم فریم در پلتفرم‌های مختلف می‌تواند بازه‌های زمانی را از یک دقیقه، پنج دقیقه، پانزده دقیقه، نیم ساعته، چند ساعته، هفتگی، ماهانه و … در بر داشته باشد. برای مثال در تایم فریم پنج دقیقه، تشکیل یک کندل پنج دقیقه زمان می‌برد. با پایان یافتن پنج دقیقه، با نگاه به اجزای مختلف کندل، نکات خاصی قابل برداشت است:

بدنه کندل

بدنه کندل، نوار پهنی است که از نظر ظاهری به شمع‌های واقعی شباهت دارد. این بخش تفاوت قیمت در شروع و پایان یک بازه زمانی را نشان می‌دهد و به عنوان محدوده باز-تا-بسته (open-to-close) شناخته می‌شود.

بسته شدن قیمت

قسمت بسته شدن قیمت، آخرین حرکت قیمت را در یک بازه زمانی خاص نمایش می‌دهد. کندل های سبز در پایانه بالایی بدنه بسته می‌شوند و کندل های قرمز در انتهای پایینی بدنه بسته می‌شوند.

باز شدن قیمت

از سوی دیگر، قیمت آغازین، قیمتی است که در شروع یک بازه زمانی خاص لمس می‌شود. شروع قیمت در کندل های سبز در لبه پایینی بدنه و در کندل های قرمز در لبه بالایی بدنه اتفاق می‌افتد.

فیتیله یا سایه کندل

فیتیله شمع‌های نمودار، که بیشتر با نام «سایه یا شدو» شناخته می‌شوند، خطوط باریکی هستند که در بالا وپایین بدنه کندل دیده می‌شوند. این سایه‌ها بالاترین و پایین‌ترین قیمتی که در یک بازه زمانی خاص رخ داده را نمایش می‌دهند.

گاهی یک کندل هیچ سایه‌ای ندارد. در چنین موقعیتی، بیشترین و کمترین قیمت در آن بازه، دقیقا همان قیمت باز و بسته شدن کندل بوده است.

رنگ کندل

رنگ کندل ها یکی از مهم‌ترین جنبه‌های خوانش نمودار به شمار می‌رود. در صورتی که رنگ یک کندل قرمز باشد به این معنا است که قیمت شروع بازه زمانی از قیمت بسته شدن آن بیشتر بوده است. کندل های قرمز «کندل نزولی» هستند یعنی ریزش قیمت را در یک بازه زمانی نمایش می‌دهند.

کندل های سبز با اصطلاح «کندل صعودی» شناخته می‌شوند. در کندل های سبز رنگ، قیمت بسته شدن کندل، نسبت به قیمت باز شدن آن در شروع بازه بیشتر بوده است و به عبارتی قیمت آن دارایی در طول بازه مورد نظر روند افزایشی را نشان می‌دهد. ناگفته نماند که، در برخی از پلتفرم‌ها، کندل صعودی با رنگ سفید و کندل نزولی با رنگ مشکی نمایش داده می‌شود. حال که متوجه شدید کندل چیست و کندل ها بیانگر چه هستند، بهتر است با انواع کندل هم آشنا شوید.

انواع کندل شامل چه مواردی است؟

با نگاه به نمودار شمعی ژاپنی خواهید دید که کندل‌ها در اشکال مختلفی ظاهر می‌شوند. اندازه‌های متغیر بدنه و سایه‌ها باعث این تفاوت شده است.  برخی از اشکال کندل، درباره حرکات بعدی قیمت نشانه‌هایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. برای مثال گاه تریدرها از روی شکل انواع کندل متوجه معکوس شدن قیمت در آینده نزدیک می‌شوند. مجموعه چند کندل که با الگوی خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفتند هم می‌تواند نوعی نشانه برای پیش‌بینی حرکات بعدی قیمت باشد.

برخی از انواع کندل های سیگنال‌دهنده، شامل مارابوزو، دوجی، مرد به دارآوریخته، چکش، ستاره دنباله‌دار، انگالف صعودی و نزولی، ابر سیاه پوشاننده، ستاره صبحگاهی، ستاره عصرگاهی، سه کلاغ سیاه و سه سرباز سفید هستند. شناخت این کندل‌ها برای خواندن نمودار خالی از لطف نیست، البته که به منظور پیش‌بینی قیمت، نگاه به انواع کندل‌ به تنهایی کفایت نمی‌کند چون سیگنال ارائه‌شده توسط کندل در کنار سایر پارامترهای معاملاتی کاربردی خواهد بود. در این بخش چند نمونه مهم از انواع کندل یعنی کندل‌های دوجی، چکش، ستاره دنباله‌دار، انگالف صعودی و انگالف نزولی را به شما معرفی خواهیم کرد.

کندل دوجی

کندل دوجی

کندل دوجی از جمله نشانه‌هایی است که نقش احساسات معامله‌گران را به خوبی در بازار نمایش می‌دهد. وقتی قیمت یک دارایی قبل از بسته شدن به قیمت آغازین کندل نزدیک شده و پیش از آن، نوسان‌هایی را در هر دو طرف داشته باشد، نشان می‌دهد که معامله‌گران حاضر در بازار در مورد ارزش واقعی آن دارایی تصمیمی ندارند. چنین حالتی، بلاتکلیفی بازار را نشان می‌دهد.

کندل کلاسیک دوجی (نماد بازار نامشخص)، شامل سایه‌هایی با طول مساوی و بدنه‌ای بسیار نازک در وسط است. علاوه‌براین، انواع مختلفی از دوجی وجود دارد که نشان‌دهنده تغییر / معکوس شدن روند هستند.

کندل چکش

کندل چکش احتمال معکوس شدن روند نزولی را نشان می‌دهد و می‌تواند برای خریداران حکم یک پول‌ساز بزرگ را داشته باشد. چکش‌ها در انتهای روند نزولی ظاهر شده و زمانی تشکیل می‌شوند که قیمت پس از شروع بازه زمانی به سمت پایین کشیده شده و سپس به سمت بالا حرکت کرده و بسته می‌شود. چنین حرکتی نشان می‌دهد که در ابتدا فروشندگان به صورت موقت بازار را کنترل می‌کنند و سپس به سرعت قدرت را از دست داده و آن را به خریداران واگذار می‌کنند.

شکل ظاهری کندل چکش دارای یک بدنه کوچک در بالا است و یک سایه حداقل دو برابر طول بدنه در پایین آن دیده می‌شود (فقط یک سایه دارد).

کندل ستاره دنباله‌دار

کندل ستاره دنباله‌دار

ظاهر کندل ستاره دنباله‌دار درست برعکس کندل چکش است. این کندل در بالای روند صعودی ظاهر می‌شود و نشان‌دهنده شروع روند نزولی است. وقتی خریداران در ابتدا قدرت را در دست دارند اما در نهایت کنترل آن را از دست داده و به فروشندگان واگذار می‌کنند، ستاره دنباله‌دار تشکیل می‌شود.

انگالف صعودی

انگالف صعودی از دو کندل در انتهای روند نزولی تشکیل می‌شود. در ابتدا یک کندل قرمز رنگ با بدنه کوچک داریم، سپس یک کندل سبز بزرگ‌تر ظاهر می‌شود که بدنه کندل قرمز را به صورت کامل پوشش می‌دهد. قیمت شروع کندل سبز برابر یا پایین‌تر از قیمت بسته شدن کندل قرمز قرار گرفته و با افزایش فشار خرید شکل صعودی پیدا می‌کند.

انگالف نزولی

انگالف نزولی هم از دو کندل تشکیل می‌شود. این بار در یک روند صعودی، یک کندل سبز رنگ با بدنه کوچک شکل می‌گیرد. سپس، یک کندل قرمز بزرگ ظاهر می‌شود که کل بدنه و سایه‌های کندل سبز را پوشش می‌دهد. قرار گرفتن این دو کندل در کنار هم (در بالای روند صعودی) معمولا سیگنالی برای ریزش قیمت و تغییر روند است.

حواستان باشد که هر چه این کندل‌ها در بازه‌های طولانی‌تر تشکیل شده باشند، اعتبار بیشتری پیدا می‌کنند. برای مثال، چکشی که در تایم فریم یک ساعته تشکیل شده تقریبا هیچ تاثیری روی یک روند نزولی بلند مدت شش ماهه نخواهد داشت، اما اگر این چکش در طی یک هفته تشکیل شده باشد، اعتبار آن به عنوان سیگنال تغییر روند بسیار بیشتر می‌شود. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که انواع کندل چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد.

کندل چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

بهترین راه برای تحلیل کندل‌ها، مطالعه آن‌ها از سمت چپ به راست است. شما به کمک کندل‌ها می‌توانید روند قیمت را شناسایی کرده، حرکات قیمت را در بازه‌های زمانی مختلف مشاهده و تحلیل کنید.

روندهای قیمت

کاربران در حین تحلیل نمودار شمعی، ابتدا روند قیمت را شناسایی می‌کنند. روندهای اصلی قیمت به شرح زیر است:

روند صعودی

 • روند صعودی: روند صعودی زمانی را نشان می‌دهد که بازار افزایشی یا به اصطلاح گاوی است و معامله‌گران با اعتمادبه‌نفس بیشتری دست به معامله می‌زنند. در این حالت، نقاط بیشترین قیمت و کمترین قیمت در کندل‌های جدید بالاتر از کندل‌های قبلی قرار دارند.
 • روند نزولی: روند نزولی، درست برعکس روند صعودی است. در این حالت، نقاط بیشترین و کمترین قیمت در کندل‌های جدید، پایین‌تر از کندل‌های قبلی قرار دارد.
 • روند اصلاحی (رنج): در روند اصلاحی (Consolidation) جهت حرکت کندل‌ها قوی نیست. در واقع، قیمت به طور مشخص به سمت بالا یا پایین حرکت نمی‌کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تحلیل تکنیکال چیست؟ را نیز حتما مطالعه کنید.

تایم فریم‌ها

کندل‌های رمزارز در بازه‌های زمانی مختلف قابل تشکیل و مشاهده هستند. استفاده از تایم فریم یک روزه در بین تحلیلگران تکنیکال معمول‌تر است. در این تایم فریم، هر کندل، حرکات قیمت در طول یک روز یعنی ۲۴ ساعت را نشان می‌دهد.

برخی از تریدرها، با تایم‌فریم‌های پایین‌تر (دقیقه‌ای یا ساعتی) کار می‌کنند. دلیل آن‌ها برای استفاده از بازه‌های زمانی کوتاه مدت، زوم کردن روی نمودار و مشاهده نقاط کوچک‌تر است. با این حال، هر چه تایم‌فریم مورد تحلیل بلندمدت‌تر باشد، نتایج آن صحت بیشتری خواهند داشت. با کار کردن روی تایم فریم‌های بالاتر، مشاهده روند قیمت ساده‌تر خواهد بود و جهت حرکت قیمت روزانه راحت‌تر مشخص می‌شود.

پرایس اکشن

یکی از مشخصه‌های اساسی در تحلیل تکنیکال در حین معاملات ارز دیجیتال، پرایس اکشن است. پرایس اکشن تمام حرکت‌های قیمتی یک دارایی را در یک دوره زمانی مشخص می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: ارز دیجیتال چیست؟

یکی از کارکردهای مهم پرایس اکشن، تعیین بهترین زمان برای معامله یک دارایی است. این استراتژی بر مبنای مشابه بودن عملکرد الگوهای حرکت قیمت بوده و شانس انجام گرفتن یک معامله موفق را افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، در پرایس اکشن اعتقاد بر این است که اگر شخص دیگری به کمک این الگوها به موفقیت رسیده باشد، شانس موفقیت شما هم براساس آن زیاد خواهد بود. در بخش بعدی مطالبی را درباره آموزش کندل شناسی عنوان خواهیم کرد.

آموزش کندل شناسی

کندل شناسی هم یکی از شاخه‌های مهم پرایس اکشن و تحلیل تکنیکال به شمار می‌رود. کندل شناسی به زبان ساده به خواندن و تحلیل کندل‌ها در تحلیل تکنیکال اطلاق می‌شود. گاه یک کندل سیگنال خاصی را به کاربر می‌رساند و گاه او باید کندل‌ها را به صورت گروهی مورد بررسی قرار داده و الگوهای مختلف را در آن‌ها پیدا کند.

با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید مطالب و ویدیوهای زیادی را درباره آموزش کندل شناسی مشاهده کنید. دوره‌های فروشی آموزش کندل شناسی هم وجود دارد که از منابع مختلف قابل خریداری هستند. مطالعه، تمرین و تکرار به شما کمک خواهد کرد تسلط بیشتری روی این موضوع پیدا کنید.

مزایا و معایب استفاده از نمودار شمعی ژاپنی

نمودار شمعی ژاپنی یک ابزار عالی برای تریدرها است. آن‌ها با تحلیل این نمودار، روندهای احتمالی بازار را تفسیر کرده و تصمیمات مالی استراتژیکی اتخاذ می‌کنند. با این وجود، استفاده از این نوع نمودار محدودیت‌هایی هم به همراه دارد که باید از آن آگاه باشید.

مزایای نمودار کندل استیک

 • نمایش چشم‌اندازی صحیح از حرکات قیمت
 • فهم ساده با نگاه به فعالیت خریداران و فروشندگان
 • نمایش فرصت‌های بالقوه برای ترید

معایب نمودار کندل استیک

معایب نمودار کندل استیک

 • اگرچه کندل استیک، فعالیت خریداران و فروشندگان را نمایش می‌دهد، حجم بازار در آن نمایش داده نمی‌شود.
 • در تحلیل نمودار کندل استیک تنها از روش تکنیکال انجام می‌شود و مسائل فاندامنتال در آن نادیده انگاشته می‌شود.
 • گاه الگوهای کندل استیک (در محل‌های تصادفی روی چارت) تحلیلگر را به سمت و سوی اشتباه هدایت می‌کنند.
 • استفاده از نمودار شمعی بدون در نظر گرفتن سایر اطلاعات، باعث «فلج تحلیلی» می‌شود.

فلج تحلیلی به موقعیتی گفته می‌شود که در آن، فرد یا یک گروه به خاطر تحلیل بیش از حد داده‌ها یا تفکر بیش از حد درباره یک مسئله قدرت تصمیم‌گیری درباره آن را از دست می‌دهد.

آنچه در این مقاله آموختیم:

 • کندل چیست؟
 • کندل ها بیانگر چه هستند؟
 • انواع کندل شامل چه مواردی است؟
 • کندل صعودی و کندل نزولی چیست؟
 • کندل چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟
 • منابع آموزش کندل شناسی شامل چه مواردی است؟
 • مزایا و معایب نمودار شمعی (کندل استیک) چیست؟

سوالات متداول

نمودار شمعی یا کندل استیک چیست؟

نمودار کندل استیک، نموداری متشکل از کندل‌ها است که تریدرها با تحلیل آن، حرکات آینده قیمت را پیش‌بینی می‌کنند.

محبوب‌ترین انواع کندل یا الگوهای کندلی شامل چه مواردی است؟

الگوهای انگالف، ستاره دنباله‌دار، مرد به دارآویخته و الگوهای مثلث از جمله محبوب‌ترین انواع کندل و الگوهای کندلی هستند.

کندل‌ها و الگوهای کندلی صعودی شامل چه مواردی هستند؟

 • چکش معکوس
 • انگالف صعودی
 • الگوی فنجان و دسته
 • الگوی ستاره صبحگاهی
 • سه سرباز سفید
 • کندل چکش
 • الگوی سه سقف و سه کف
 • الگوی فالینگ وج (کنج نزولی)
 • کندل دوجی سنجاقکی

کندل‌ها و الگوهای کندلی نزولی شامل چه مواردی هستند؟

 • الگوی پرچم نزولی
 • کندل دوجی سنگ قبر
 • الگوی سر و شانه
 • الگوی ابر سیاه پوششی
 • ستاره دنباله‌دار
 • الگوی رایزینگ وج (کنج صعودی)
 • کندل مرد به دارآویخته
 • ستاره صبحگاهی
 • الگوی سه سقف و سه کف