پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالبررسی کیف پول آوالانچ؛ آموزش کامل استفاده از Avalanche Wallet
بررسی کیف پول آوالانچ؛ آموزش کامل استفاده از Avalanche Wallet عکس

بررسی کیف پول آوالانچ؛ آموزش کامل استفاده از Avalanche Wallet

March 10, 2023
149
1

کیف‌ پول اوالانچ (Avalanche Wallet) یک والت رمزارز تحت وب و متعلق به بلاک‌ چین قدرتمند Avalanche است. این کیف‌ پول، دریچه‌ای برای ورود فعالان و سرمایه‌ گذاران حوزه ارز دیجیتال به اکوسیستم پلتفرم اوالانچ، تبادل NFTها و امور مرتبط به اپلیکیشن‌ های غیرمتمرکز یا DApps است.

اوالانچ یک پلتفرم بلاک‌ چین و رمزارز است که رقابت تنگاتنگی با بلاک‌ چین مشهور اتریوم دارد. AVAX توکن بومی این بلاک‌ چین است که همراه با ساختار قراردادهای هوشمند، امکان انجام معاملات، فعالیت در امور DApps و مشارکت انواع خدمات قابل ارائه در بستر بلاک‌ چین را فراهم می‌ کند.

شما به عنوان یک فعال حوزه ارز دیجیتال و دنیای مالی غیر متمرکز، می‌توانید با خرید یک والت اوالانچ، وارد این شبکه فوق‌ العاده انعطاف‌ پذیر و سریع شوید. علاوه بر این، اگر بیشتر از 2000 توکن AVAX در کیف پول شما باشد، آنگاه می‌ توانید در قالب یک تأیید‌ کننده (Validator) به فعالیت حرفه‌ ای و خدمت‌ رسانی در شبکه بپردازید.

Avalanche چیست؟

Avalanche چیست؟

در سال 2018، گروهی از توسعه‌ دهندگان با نام مستعار تیم راکت، یک وایت‌ پیپر در توصیف ساختار پروتکل اوالانچ ارائه دادند که آغازی بر فعالیت این شبکه بلاک‌ چین بود. در همین سال و با تأسیس لابراتوار AVA، پروژه ساخت بلاک‌ چین Avalanche استارت خورد.

به طور خلاصه، اوالانچ یک پلتفرم بلاک‌ چین است که از ساختار اثبات سهام (PoS) و قراردادهای هوشمند برای انجام پروژه‌های مختلفی چون طراحی و بارگذاری اپلیکیشن‌ های غیرمتمرکز، خرید و فروش NFT و بازی‌ های بلاک‌ چین بهره می‌گیرد.

توکن بومی این بلاک‌ چین AVAX است که پلتفرم از آن برای تعریف اعتبار و انجام تراکنش‌ ها استفاده می‌کند. کسانی که خواهان فعالیت در این شبکه هستند باید Abalanche Wallet تهیه کنند و از آن برای نگهداشت، قفل‌ کردن، دریافت و ارسال توکن‌ های AVAX بهره ببرند.

کیف پول تحت وب اوالانچ

پلتفرم اوالانچ شبیه یک وبسایت عظیم فریلنسری است که به کاربران خود امکان تعریف و انجام فعالیت‌ های مختلف برنامه‌ نویسی، تولید اپلیکیشن، بارگذاری و …، را می‌ دهد. پرداخت‌ ها در این پلتفرم با توکن بومی آن یعنی AVAX انجام می‌ شود و خریدار و فروشنده خدمات در این پلتفرم باید توکن‌ های خود را در کیف پول تحت وب اوالانچ مدیریت کنند.

دسترسی و ایجاد کیف پول تحت وب اوالانچ

برای ایجاد والت اوالانچ وارد سایت رسمی کیف‌ پول AVAX شوید. پس از پذیرش قواعد متناسب با کوکی‌ ها! با تصویر زیر روبرو می‌ شوید:

کیف پول تحت وب آوالانچ

چنانکه در تصویر می‌ بینید، دو انتخاب تعبیه شده است، اولی Access Wallet برای کسانی است که قبلا ثبت‌ نام کرده‌ اند و Creat New Wallet برای کسانی که برای اولین بار می‌ خواهند والت اوالانچ دریافت کنند.

با کلیک بر روی Creat New Wallet وارد صفحه زیر می‌ شوید که در آن، اپلیکیشن شما را ترغیب به تولید یک رمز 24 کلمه‌ ای می‌کند که در قالب یک جدول 6 در 4 ارائه می‌ شوند (شماره کلمات مهم است!).

کیف پول آوالانچ

بنابراین، کافی است Generate Key Phrase را کلیک کنید تا عبارت 24 کلمه‌ای را در قالب 24 بلوک برای شما ایجاد شود. عبارت دریافتی را در جای امنی ذخیره کنید تا در ورودهای بعدی و بازیابی اکانت‌ کاربری در دستگاه‌ های دیگر از آن استفاده کنید.

کیف پول آوالانچ

در ادامه، اپلیکیشن از شما می‌ خواهد که از 24 کلمه‌ ای که به شما داده، درستی 3 کلمه را تأیید کنید (در قالب سه سوال سه گزینه‌ ای). با ورود درست کلمات، وارد صفحه کیف پول خود می‌ شوید (به همین سادگی!).

پیش نمایش از کیف پول آوالانچ

دسترسی به والت ایجاد شده

تا این مرحله آسان بود و شما با طی کردن چند گام و بدون حتی تولید هیچ پسوردی، یک کیف پول اوالانچ ساختید. حال نوبت به دسترسی یا ورود دوباره به والت ایجاد شده می‌ رسد.

به صفحه Wallet  بازگردید، این بار گزینه Access Wallet  را کلیک کنید. صفحه بعد، حاوی 4 شیوه اعتبارسنجی برای ورود به Avalanche Wallet است.

ورود به حساب کاربری کیف پول آولانچ

 • Private Key (رمز اختصاصی یا خصوصی)
 • Mnemonic Key Phrase (24 کلمه‌ای که در زمان تولید اکانت دریافت و ذخیره کردید)
 • KeyStore File (یک یا چند رمز اختصاصی به همراه رمز عمومی)
 • Ledger

اگر آشنایی چندانی با والت‌ ها، بلاک‌چین‌ ها و دنیای رمزارز ندارید، در ابتدا همان گزینه Mnemonic Key Phrase را انتخاب و 24 کلمه دریافتی خود را با فاصله وارد کنید.

ورود به کیف پول آوالانچ

انواع زنجیره‌ ها یا Chain در کیف پول Avalanche

قبل از هر فعالیت دیگری، شما باید با زنجیره‌ های پشتیبانی شده شبکه بلاک‌ چین اوالانچ آشنا شوید. در لحظه ورود به Avalanche Wallet با صفحه‌ ای مشابه با عکس زیر مواجه می‌ شوید که به سه زنجیره مختلف اشاره دارد.

انواع مختلف چین ها در کیف پول آوالانچ

فهم دقیق این زنجیره‌ ها، اولین ضرورت برای استفاده از والت و محافظت از دارایی‌ های دیجیتال شماست. این زنجیره‌ ها شبیه کانال‌ هایی عمل می‌ کنند که فعالیت‌ های تراکنشی چون دریافت یا ارسال رمزارز را ممکن می‌ سازند. آن‌ ها به ویژه، مسیرهای ممکن در انجام تراکنش و انتقال دارایی از جنس AVAX از صرافی به حساب کیف پول هستند.

C-Chain (زنجیره قرارداد)

از این زنجیره (کانال ارتباطی پلتفرم) برای فعالیت‌ هایی چون بستن قراردادهای هوشمند و امور مرتبط با اپلیکیشن‌ های غیرمتمرکز استفاده می‌ شود. در این زنجیره‌ ها، مشابه با اتریوم، آدرس‌ ها با 0x شروع می‌ شوند. اکثر پلتفرم‌ های DeFi در بستر اوالانچ، مانند AAVE و Trader Joe، از طریق C-Chain عمل می‌ کنند که سازگار با اتریوم و والت MetaMask است. در واقع، C-Chain یک کانال به پلتفرم اتریوم و بخصوص کیف پول MetaMask است.

X-Chain (زنجیره تراکنش)

آدرس‌ها در این زنجیره با X-ava شروع می‌ شوند. به ویژه، از این آدرس برای دریافت و انتقال اعتبار از صرافی استفاده می‌ شود. هر بار که به این آدرس نیاز داشته باشید، کافی است سری به این قسمت از والت اوالانچ خود بزنید.

توجه داشته باشید که پس از استفاده از یک آدرس، آدرس جدیدی جایگزین آن می‌ شود. همچنین، از این آدرس نمی‌ توانید برای پلتفرم‌ های DeFi یا تبادل با کیف پول MetaMask استفاده کنید.

P-Chain ( زنجیره پلتفرم)

آدرس‌ ها در این زنجیره با P-avax شروع می‌ شوند. این زنجیره مهم‌ ترین آن‌ها برای فعالیت‌ هایی چون استیکینگ است که در آن دارایی‌ هایی AVAX را برای مشارکت در تأییدهای بلاک‌ چین، قفل می‌ کنید. در واقع، برای فعالیت استیکینگ، شما باید یک تبادل بین زنجیره‌ ای انجام دهید و از Chain‌های X و C اعتبار به زنجیره P  انتقال دهید.

پیشنهاد می کنیم مقاله اندیکاتور چیست را نیز مطالعه کنید.

ارسال و دریافت AVAX یا دارایی‌ های دیگر

برای دریافت AVAX یا دارایی‌ های دیگری که در Avalanch پشتیبانی می‌ شوند، شما به Public Adress یا آدرس عمومی نیاز دارید. این آدرس‌ ها شبیه شماره حساب شما هستند که دیگران می‌ توانند از طریق آن‌ ها به شما مبالغ مختلف را پرداخت کنند.

چنانکه اشاره کردیم، نحوه استفاده از زنجیره‌ ها و آدرس‌ های آن‌ ها بسیار مهم است، چرا که یک اشتباه کوچک می‌ تواند دارایی شما را برای همیشه به یک حساب دیگر منتقل کند. برای مثال، اگر از صرافی، AVAX به کیف پول خود ارسال می‌ کنید، همیشه از زنجیره مشابهی استفاده کنید، یعنی X-Chain به X-Chain یا C-Chain به C-Chain.

دریافت AVAX برای کیف پول آوالانچ

قبل از اینکه بخواهید برای کسی AVAX واریز کنید یا در فعالیت‌ هایی چون استیکینگ مشارکت کنید، باید در حساب کیف پول خود AVAX داشته باشید. بنابراین، باید از صرافی‌ های رمزارز برای تبدیل ارزهای رایج، یا انواع دیجیتال، به AVAX و انتقال آن به کیف پول اوالانچ بهره بگیرید.

یک مثال، استفاده از صرافی Binance

توجه کنید که کانال ارتباطی برای انتقال از کیف پول شما در صرافی Binance به Avalanche Wallet شما، تنها زنجیره انحصاری C-Chain است. بنابراین، قبل از استفاده از هر صرافی، با نحوه تعامل و سازگاری آن صرافی با زنجیره‌های اوالانچ آشنا شوید.

برای انجام انتقال در صرافی Binance، ابتدا وارد حساب کاربری خود در صرافی شوید و به صفحه Wallet Overview بروید.

برداشت از حساب کیف پول آوالانچ

بر روی Withdraw (برداشت) کلیک کنید تا صفحه زیر ظاهر شود.

صفحه واریز در کیف پول آوالانچ

از قسمت Coin، AVAX را انتخاب کنید. حال باید حسابی که قرار است به آن واریز کنید را انتخاب کنید (Withdraw to). برای این کار، به کیف پول Avalanche  خود بروید و از آنجا، آدرس C-Chain موجود را کپی کنید.

ادرس یکبار مصرف حساب کیف پول آوالانچ

به صفحه صرافی برگردید و آدرس را در قسمت Address وارد کنید. بر روی کلمه Network کلیک و AVAXC را به نمایندگی از شبکه اوالانچ و کانال C-Chain آن انتخاب کنید.

انتخاب شبکه در کیف پول آوالانچ

در قسمت Withdraw Amount مبلغ موردنظر را وارد کنید و کلید Withdraw که کادری زرد است را کلیک کنید.

برداشت اولیه در کیف پول آوالانچ

در ادامه باید قوانین و آشنایی با نحوه انتقال را تایید کنید.

تایید قوانین در کیف پول آوالانچ

عکس بعدی برای دبل چک و آخرین شانس شما برای بررسی و اطمینان از تراکنش است.

اخرین بررسی قبل از انجام تراکنش در کیف پول avalanche

درنهایت، با کلیک بر روی Continue مبلغ در قالب توکن AVAX به کیف پول اوالانچ شما منتقل می‌ شود. چنانکه گفتیم، اگر بیشتر از 2000 توکن در کیف پول خود داشته باشید، می‌توانید در قالب تأییدکننده در پلتفرم Avalanche فعالیت و با انجام درست امور محوله، از پلتفرم پاداش بگیرید.

Collectibles

کیف پول Avalanche این امکان را به شما می‌ دهد که NFTهایی که صاحب آن‌ ها هستید را در این کیف پول ذخیره و مبادله کنید. به ویژه، دارایی‌ های دیجیتال خود را می‌ توانید از بخش Collectibles کیف پول اوالانچ مدیریت کنید.

انتقال یا Send

شما می‌ توانید دارایی‌ هایی را که در کیف پول خود ذخیره دارید، به حساب دیگران واریز کنید. در این حالت نیز، باید از نوع کیف پول شخص مقابل و زنجیره موثر در انتقال اطمینان حاصل کنید. کافی است بر روی Send کلیک کنید سپس یکی از زنجیره‌ های C یا X را انتخاب کنید. مقدار انتقال و آدرس دریافت‌ کننده را وارد کنید تا شبکه تراکنش موردنظر را محقق سازد.

انتقال دارایی دیجیتال در کیف پول avalanche

Cross-Chain یا انتقال‌ های بین زنجیره‌ ای

علاوه بر انتقال به حساب‌ های خارجی، شما می‌ توانید بین زنجیره‌ های مختلف از کیف پول خود، توکن رد و بدل کنید. اما به یاد داشته باشید که هر زنجیره قاعده و فرایند خاص خود را دارد و باید در هنگام انتقال به آن دقت شود.

برای هر انتقال، به اطلاعات زیر نیاز دارید:

 • Source Chain (زنجیره مبدأ)
 • Destination Chain (زنجیره مقصد)
 • Transfer Amount (مقدار انتقال)

استیکینگ و قسمت earn ولت آوالانچ

استیکینگ و قسمت Earn

این قسمت مختص مواقعی هست که شما می‌ خواهید توکن‌های AVAX خود را در ساختار شبکه و به منظور اعتباردهی به آن، قفل کنید. برای انجام استیکینگ باید از زنجیره P-Chain استفاده کنید. بنابراین، کاربر باید دارایی‌ های خود را از X-Chain یا C-Chain به P-Chain انتقال دهد و از آنجا امکان مشارکت در استیکینگ ارز دیجیتال را فراهم کند.

برای Delegater بودن (کسی که اعتبار خود را به اشتراک می‌گذارد) شما به حداقل 25 AVAX و برای تبدیل شدن به یک Validator به حداقل 2000 AVAX  نیاز خواهید داشت. همچنین، برای Validator بودن به امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خاصی نیاز دارید که باید راهنمای آن را از قبل مطالعه کرده باشید.

Studio

در بخش Studio کاربرها می‌توانند به امور مجموعه‌داری دیجیتال و ماینت یا ضرب NFTها بپردازند. فرایند بسیار ساده است؛ در بخش Studio به دو گزینه زیر بر می‌خورید:

 • New Family
 • Mint Collectibles

قبل از اقدام به ضرب یک NFT، کاربر باید خانواده کلکسیونی را تعریف کند. در نهایت، هر NFT به عنوان عضوی خاص درون این کلکسیون قرار خواهد گرفت.

activity در ولت avalanche

Activity

در این بخش می‌توانید به داده‌ های متناظر با تراکنش‌ های خود دسترسی داشته باشید. دسترسی‌های پیشرفته‌ تر را می‌توانید با فیلتر کردن اطلاعات حاصل کنید. برای مثال، اگر می‌ خواهید تاریخچه ارسال‌ها را ببینید، از فیلتر Send استفاده کنید.

مدیریت رمز‌ها و بخش Manage Keys

این بخش بسیار مهم است چرا که دروازه‌ای به تمام دسترسی‌ های ممکن از کیف Avalanche Wallet شماست. شما می‌ توانید از این بخش برای پیگیری رمزها و حتی انتقال آن‌ ها استفاده کنید.

Save Account

برای کسانی که به تازگی حساب Avalanche Wallet باز کرده‌ اند، Save Account یک چشمک زن به منظور ایجاد پسورد برای حساب کاربری کیف پول اوالانچ است. برای ایجاد پسورد، بر روی Save Account کلیک کنید. حال یک نام و پسور برای کیف پول خود ایجاد، تأیید و ذخیره کنید.

save account در ولت avalanche

Network

از این گزینه می‌ توانید برای انتقال به Fuji استفاده کنید (دمو یا شبکه آزمایشی اوالانچ). شما همچنین، می‌ توانید با فراهم کردن موارد زیر، شبکه‌ های مختلف و ممکن را به صورت دستی اضافه کنید:

 • Network Name
 • URL
 • Explorer API
 • Explorer Site

معرفی ولت های آوالانچ

همانطور که در ابتدای همین مقاله بیان کردیم، آوالانچ در اصل نام یک شبکه بلاک چین بوده و بستری غیرمتمرکز جهت راه‌اندازی انواع پلتفرم‌ ها می‌باشد. این شبکه ولت اختصاصی خود با نام آوالانچ را به منظور استفاده کاربران خود طراحی و معرفی نموده است.

با توجه به اینکه شبکه آوالانچ و رمزارز بومی آن با نام آواکس (AVAX) از محبوبیت بسیاری برخوردار است، اکثر ولت‌ های مشهور نیز از رمزارزهای شبکه آوالانچ پشتیبانی می‌ نمایند. در ادامه به معرفی ولت های آوالانچ خواهیم پرداخت.

معرفی ولت های آوالنچ

جمع‌ بندی:

شبکه اوالانچ یک پلتفرم بلاک‌ چین است که از توکن AVAX بومی خود برای اعتباردهی به قراردادهای هوشمند بلاک‌ چین بهره می‌گیرد. برای ارتباط با این شبکه باید از Avalanche Wallet بهره بگیرید که یک کیف پول دیجیتال با قابلیت‌ های فراوان و سازوکاری ساده است.

بخصوص، از کانال این والت می‌ توانید، با پرداخت حق‌ الزحمه کمی به شبکه، در فعالیت‌ های ضرب دارایی بر بستر بلاک‌ چین شرکت کنید. همچنین، امکان استیکینگ در قالب Delegater و Validator وجود دارد و می‌ توانید از این طریق نیز درآمدزایی داشته باشید.

درنهایت، شبکه اوالانچ امکان انجام بیشتر از 4500 تراکنش در ثانیه را دارد که تقریبا 300 برابر قدرت کنونی اتریوم است. با این حال، اتریم اعلام کرده که در آینده‌ ای نزدیک به عدد فوق‌ العاده 100 هزار تراکنش در ثانیه می‌ رسد. پس، باید متنظر بود و تقابل این دو پلتفرم، توکن‌ ها و کیف‌ پول‌ های ارز دیجیتال آن‌ ها را به تماشا نشست.

سوالات متداول

ولت آوالانچ چیست؟

ولت آوالانچ، نام کیف پولی است که به صورت اختصاصی توسط بنیان‌ گذاران شبکه آوالانچ ایجاد شده است.

آیا آوالانچ تنها ولت شبکه آوالانچ می‌ باشد؟

خیر؛ آوالانچ یکی از کیف پول هایی است که رمزارزهای شبکه آوالانچ را پشتیبانی می‌ کند. ولت‌ های مشهوری همچون تراست ولت، متامسک، لجر نانو اس و… نیز از ارزهای این شبکه پشتیبانی می‌ نمایند.