پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالبهترین ارزهای اثبات سهام که از سازوکار PoS استفاده می کنند + معرفی 5 رمزارز برتر
بهترین ارزهای اثبات سهام که از سازوکار PoS استفاده می کنند + معرفی 5 رمزارز برتر عکس

بهترین ارزهای اثبات سهام که از سازوکار PoS استفاده می کنند + معرفی 5 رمزارز برتر

April 6, 2023
63
1

ارزهای اثبات سهام نقطه مقابل ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین هستند که بر اساس PoW یا اثبات کار تولید و عملکرد بلاکچین متناظر با آن‌ها تضمین می‌شود. همچنین،مجموعه ارزهای اثبات سهام شامل توکن‌هایی می‌شود که در قالب PoS یا Proof of Stake مکانیزم اجماع شبکه بلاکچین آن‌ها تعریف می‌گردد. اصلی‌ترین تفاوت بین PoS و PoW این است که برای تأیید تراکنش‌های متناظر با ارزهای اثبات سهام، از سازوکار انتخاب تصادفی استفاده می‌شود. این در حالی است که در PoW از یک ساختار بهره گرفته می‌شود که انتخاب گروه تأییدکنندگان را نتیجه می‌دهد. در این مطلب قصد داریم شبکه‌های بلاکچین و بهترین ارزهای اثبات سهام را به شما معرفی کنیم. پیش از آن نیاز است تا در خصوص این الگوریتم اطلاعات مختصری را تقدیم حضورتان کرده و سپس به معرفی آن‌ها بپردازیم.

الگوریتم اجماع اثبات سهام چیست و ارزهای اثبات سهام کدامند؟

الگوریتم اجماع اثبات سهام چیست و ارزهای اثبات سهام کدامند؟

بیت کوین که در سال 2009 به عنوان یک بستر امن جهت شبکه‌سازی معرفی شد قصد داشت با تغییر رویکردهای مدیریتی از نوع متمرکز به مدیریت غیرمتمرکز، کاربران را در مدیریت شبکه‌ها سهیم کند. با این اتفاق که انقلابی در حوزه‌های مختلف به خصوص امور مالی و بانک‌داری بود، سرورهای متمرکز جای خود را به شبکه‌های همتابه‌همتا می‌داند. در یک شبکه‌ی سرورمحور مانند شبکه‌های بانکی، کنترل همه چیز در سرور اتفاق افتاده و مشتریان بانک به روش‌های مختلف (مراجعه به بانک، دستگاه ATM و…) می‌توانند از خدمات بهره‌مند شوند. در چنین شبکه‌هایی اطلاعات بر روی سرورها ذخیره شده و مدیریت آن‌ها به صورت متمرکز توسط یک نهاد دولتی انجام می‌شود. اما در شبکه‌های همتا به همتا قضیه کاملا متفاوت است. در شبکه‌ای مانند بیت کوین، سرورهای متمرکز از زنجیره‌ی ارتباطی حذف شده و جای خود را به ماینرها می‌دهند. ماینرها دستگاه‌هایی هستند که به واسطه‌ی حل مسائل ریاضی و رمزگشایی کردن بلوک‌ها، امنیت شبکه را تأمین می‌کنند. برای کسب اطلاعات کامل درباره ماینر، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ماینر چیست را مطالعه بفرمایید.

در چنین شبکه‌هایی اطلاعات به جای اینکه در یک یا چند سرور متمرکز ذخیره شوند، رمزنگاری شده و بر روی سیستم‌های ماینر توزیع می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود تا نفوذ به شبکه و دستکاری اطلاعات تقریبا غیرممکن شود چرا که فرد مهاجم برای دستکاری یک رشته‌ی اطلاعاتی بایستی به بیش از نیمی از دستگاه‌ها دسترسی پیدا کند. این شبکه‌ها از یک الگوریتم اجماع به نام اثبات کار (Proof of Work) یا به اختصار PoW استفاده می‌کنند. البته پس از گذشت مدت کوتاهی با رشد تصاعدی بیت کوین و دیگر شبکه‌ها، انتقاداتی به این الگوریتم وارد شد. افزایش سرانه‌ی مصرف برق در دنیا و آلودگی‌های زیست محیطی به دلیل فعالیت ماینرها 2 انتقاد اساس به این الگوریتم بود. این نقدها باعث شد تا الگوریتم اجماع جدیدی به نام اثبات سهام جای اثبات کار را بگیرد. الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) یا به اختصار PoS، شبکه را از وجود ماینرها بی‌نیاز کرده و سهام‌گذاری را جایگزین آن کرد.

در شبکه‌هایی که از اثبات سهام استفاده می‌شود اعتبارسنج‌ها نیازی به خرید دستگاه ماینر ندارند و به جای آن با خرید توکن حاکمیتی شبکه و استیک (بلوکه کردن سهام) کردن بخشی از دارایی خود مسئول اعتبار سنجی می‌شوند. اعتبارسنج‌ها بابت استیک کردن سهام خود که موجب افزایش سختی شبکه و در پی آن افزایش امنیت شبکه می‌شوند، پاداش‌هایی را دریافت می‌کنند. ارزهای اثبات سهام، پاسخ کوبنده‌ای به انتقادات وارده به بلاکچین دادند. این شبکه‌ها با حذف ماینرها، از افزایش مصرف برق و آلودگی‌های زیست‌محیطی جلوگیری کردند. الگوریتم اجماع اثبات سهام، دارای مفاهیم بسیار پیچیده‌ای است که ما سعی کرده‌ایم در مقاله‌ی زیر به زبانی ساده و قابل فهم آن را تفسیر نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب دانش بیشتر درباره این موضوع حتما مقاله الگوریتم اثبات سهام را مطالعه نمایید.

مزایا و معایب الگوریتم اثبات سهام

اثبات سهام دارای مزایا و معایبی نسبت به الگوریتم اثبات کار است که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایای اثبات سهام

مزایای اثبات سهام

 • جلوگیری از افزایش مصرف برق ماینرها
 • جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی ماینرها
 • جلوگیری از زیان استهلاک به دلیل عدم نیاز به ماینر
 • تمرکززدایی در شبکه و امکان غیرمتمرکزسازی بیشتر شبکه

معایب اثبات سهام

 • سود کمتر به نسبت اثبات کار
 • از بین رفتن تمام دارایی در صورت شکست خوردن یک پروژه
 • متغیر بودن سود سهام

ارزهای اثبات سهام

ارزهای اثبات سهام جز‌ء محبوب‌ترین و موفق‌ترین ارزهای دیجیتال در دنیای معاملات بازار کریپتو هستند. ارزهای اثبات سهام سرعت بیشتری در تراکنش را برای معامله‌گران به ارمغان می‌آورند و از فرایند کاراتری برای مشارکت جمعی بهره می‌گیرند. در میان ارزهای اثبات سهام، انواعی که به پلتفرم‌های خدماتی اتصال دارند، موفقیت بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند. برای مثال، اتر ازجمله ارزهای اثبات سهام است که آینده‌دارترین کریپتو در DeFi و مبنای تعریف بسیاری از جریان‌های مالی مانند سیستم خرید اعتبار در dAppها است.

بهترین ارزهای اثبات سهام در دنیای کریپتو

آنچه با اتریوم آغاز شد، به چهارچوبی تبدیل شده که به بلاک‌چین‌های دیگر قدرت تحول دنیای کریپتو را داده است. اثبات سهام خارق‌العاده‌ترین مکانسیم اجماع در بلاک‌چین است که با ذهن نوآور بوترین به الگوریتمی قابل اعمال تبدیل شد. در این بخش به بهترین ارزهای دیجیتال که از اثبات سهام استفاده می‌کنند می‌پردازیم. در ادامه به بهترین ارزهای اثبات سهام و فعال در بازار معاملات ارز دیجیتال می‌پردازیم.

 • اتریوم، پادشاه شبکه های مبتنی بر اثبات سهام

اتریوم، پادشاه شبکه های مبتنی بر اثبات سهام

اتریوم نام شبکه‌ای است که خالق 17 ساله‌ی آن ویتالیک بوترین به دلیل علاقه‌ی وافر خود به بیت کوین سعی داشت به واسطه‌ی این شبکه، بلاکچین را از یک مفهوم خشک و پیچیده به مفهومی تبدیل کند تا بتوان از آن در تمام جنبه‌های زندگی استفاده کرد. اتریوم که زیربنای خود را از بیت کوین به ارث برد، در ابتدا به ناچار از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده کرد اما در ادامه پس از انتقادات فراوان نسبت به این الگوریتم و رونمایی از الگوریتم اثبات سهام توسط 2 فرد به نام‌های سانی کینگ و اسکات نادال در سال 2012، تصمیم سرنوشت‌سازی را گرفت.

خالقین و تصمیم‌گیرندگان این شبکه که حالا دیگر اجتماع بزرگی هم بودند، تصمیم گرفتند نسخه‌ی دوم این شبکه را با نام اتریوم 2 (ETH2) و با تغییرات بزرگ ساختاری عرضه کنند. بزرگترین تغییر در این ورژن از اتریوم، استفاده از الگوریتم اثبات سهام به جای اثبات کار بود. در این ورژن افراد می‌توانند به واسطه‌ی استیک اتریوم، در ازای اعتبارسنجی پاداش دریافت کنند. با توجه به اینکه ویتالیک بوترین قصد داشت این شبکه را طوری طراحی کند که کاربردهای عمومی داشته باشد به همین دلیل هم باید روی مقیاس‌پذیری آن کار می‌کرد. مقیاس‌پذیری به این معناست که شبکه قابلیت افزایش وسعت بدون چالش را داشته باشد. لذا 2 انتقاد اساسی که به الگوریتم اثبات کار وارد بود از مقیاس‌پذیری آن ممانعت می‌کرد.

رویای جهان شمول شدن اتریوم باعث شد تا در سال 2021 بزرگترین فورک تاریخ بلاکچین توسط این شبکه انجام شود. با توجه به این که شبکه اتریوم پس از بیت کوین دومین شبکه‌ی دنیا از نظر مارکت کپ می‌باشد، حالا می‌توان آن را در صدر بهترین ارزهای اثبات سهام قرار داد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی کامل با اتریوم (ETH)، مقاله اتریوم چیست را بخوانید.

 • تزوس، خالق الگوریتم اثبات سهام وکالتی

دومین شبکه که از آن به عنوان یکی از بهترین ارزهای اثبات سهام یاد می‌شود، تزوس نام دارد. شبکه تزوس با توکن حاکمیتی XTZ با حجم بازار تقریبی 906 میلیون دلار در جایگاه 48 ارزهای دیجیتال قرار داد. این شبکه برای اولین بار، اثبات سهام وکالتی (Delegated Proof of Stake) یا به اختصار DPoS را به عنوان الگوریتم اجماع معرفی کرد. در این الگوریتم، شخص سهام‌گذار یا همان استیکر، پس از استیک کردن سهام خود می‌تواند یک شخص ثالث را به عنوان اعتبارسنج به شبکه معرفی کند. در فرآید استیک تزوس، استیکرها 8 هزار واحد XTZ خریداری نموده و آن را قفل می‌کنند. همانطور که می‌دانید در الگوریتم اثبات کار به اعتبارسنج‌ها ماینر و به فرآیند اعتبارسنجی ماینینگ گفته می‌شد. در شبکه‌ی تزوس نیز با الگوبرداری از همین نام‌گذاری به اعتبارسنج‌ها، بیکر و به فرآیند اعتبارسنجی بیکینگ گفته می‌شود.

 • ترون، دادخواه تولیدکنندگان محتوا

ترون، دادخواه تولیدکنندگان محتوا

در لیست بهترین ارزهای اثبات سهام، ترون با توکن حاکمیتی TRX یکی از نقش‌های مهم را ایفا می‌کند. جاستین سان در سن 33 سالگی ایده‌ی اولیه این شبکه را مطرح نمود و منجر به خلق این شبکه در سال 2017 میلادی شد. ترون که شباهت بسیاری به اتریوم دارد از قراردادهای هوشمند TRC-20 و TRC-721 به منظور معاملات ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض استفاده می‌کند. این 2 استاندارد سازگاری بسیاری با قراردادهای هوشمند اتریوم یعنی ERC-20 و ERC-721 دارد. شبکه ترون با حجم بازاری بالغ بر 292 میلیون دلار بالاتر از لایت کوین و پایین‌تر از شیبا اینو در رده‌ی 15 جدول سایت Coin Market Cap قرار دارد.

 • نئو، ملقب به اتریوم چینی

جایگاه 62 در سایت کوین مارکت کپ متعلق به NEO است. در بین بهترین ارزهای اثبات سهام، نئو به دلیل شباهت‌هایی که به اتریوم دارد با لقب اتریوم چینی حضور دارد. نئو که در سال 2014 با نام Antshares توسط 2 نفر به نام‌های دا هونگ‌فی و اریک ژانگ، شروع به فعالیت کرد در سال 2017 با اهداف نوآورانه به NEO تغییر نام داد و از آنجایی که این شبکه اولین شبکه‌ی بلاکچین در کشور چین بود به اتریوم چینی نیز شهرت پیدا کرد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شبکه اعشارپذیر نبودن توکن حاکمیتی آن است. یعنی امکان انتقال 10.5 NEO در این شبکه وجود ندارد. NEO از معدود ارزهای دیجیتال است که تفکیک‌پذیر نبوده و دارای اعداد اعشار نمی‌باشد.

 • آنتولوژی، برطرف کننده موانع کسب و کارها

کمپانی سازنده شبکه‌ی نئو که Onchain نام دارد پس از این تجربه‌ی موفق، پروژه‌ی دیگری به نام آنتولوژی را پایه‌ریزی کرد. این پروژه نیز در لیست بهترین ارزهای اثبات سهام قرار دارد. این کمپانی روش جالبی را برای ایردراپ ارز دیجیتال جدید انتخاب کرد. ایردراپ ONT (توکن حاکمیتی شبکه آنتولوژی) به این صورت بود که کمپانی آن‌چین به هولدرهای NEO به ازای هر واحد از این رمزارز، 0.01 ONT ایردراپ کرد تا هم رضایت آن‌ها را نسبت به پروژه‌ی پیشین افزایش دهند و هم آنتولوژی را به کاربران هدفمندی معرفی کنند. ONT به عنوان توکن حاکمیتی شبکه آنتولوژی با ارزش بازاری معادل حدود 166 میلیون دلار در جایگاه 164 در سایت کوین مارکت کپ قرار داد. شما با خواندن مقاله ایردراپ چیست اطلاعات کاملی درباره این موضوع کسب کنید.

 • کازماس، اینترنت بلاکچین ها

در لیست بهترین ارزهای اثبات سهام  ATOM که توکن حاکمیتی بلاکچین کازماس است به چشم می‌خورد. این شبکه که خود را به عنوان اینترنت بلاکچین‌ها معرفی کرده است، قصد دارد یک چالش اساسی در این حوزه برطرف کند. توکن حاکمیتی کازماس یعنی ATOM با ارزش بازار تقریبی 3.2 میلیارد دلار جایگاه 21 سایت کوین مارکت کپ را در اختیار دارد. همانطور که می‌دانید بلاکچین‌های مختلف ساز و کارهای مشخص و مختص به خود را داشته و در اکثر مواقع امکان برقراری ارتباط بین آن‌ها وجود ندارد. بنیان‌گذاران کازماس معتقد هستند که اگر قرار باشد از تکنولوژی زنجیره‌ی بلوکی در صنایع مختلف استفاده کرد، می‌بایست بین تمامی شبکه‌ها یک پل ارتباطی ساختارمند وجود داشته باشد. اگر قصد دارید در این خصوص اطلاعات بیشتری را کسب کنید مقاله‌ی زیر می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد:

جمع بندی

ارزهای اثبات سهام به ارزهای دیجیتالی اطلاق می‌شود که محصول یک بلاک‌چین با مکانسیم اجماع اثبات سهام یا Proof of Stake هستند. همچنین، ارزهای مبتنی بر اثبات سهام به دلیل مشارکت در ایجاد استخر نقدینگی در پلتفرم به اعضاء ارائه می‌شود. از میان بهترین ارزهای دیجیتال که از اثبات سهام استفاده می کنند، اتر همچنان در رتبه اول قرار دارد.

اصلی‌ترین تفاوت بین ارزهای مبتنی بر اثبات سهام و ارزهای محصول مکانسیم PoW استفاده گروه اول از شیوه تصادفی در تخصیص فعالیت به اعضاء بلاک‌چین است. همچنین، در بیشتر موارد، PoS ازنظر سرعت و کارایی، عملکرد بهتری را نتیجه می‌دهد. با وجود قالب کلی اثبات سهام یا PoS در انواع بلاک‌چین‌ها، هر پلتفرم از ویرایش‌های متفاوتی از آن برای رسیدن به اجماع استفاده می‌کند. برای مثال، بسیاری از فعالیت‌هایی که در اتریوم انجام می‌گیرد تنها به 128 تأیید کننده برای رای‌گیری و به اجماع رسیدن نیاز دارند. ارزهای دیجیتال اثبات سهام پاداش طرف‌های قردارد مشارکت در بلاک‌چین یا همان اعضاء یا Validatorها هستند.

سوالات متداول

ارزهای دیجیتال اثبات سهام چه نوع ارزهایی هستند؟

ارزهای دیجیتال اثبات سهام به آن دسته از ارزهای دیجیتال اطلاق می‌شود که محصول یک پلتفرم با مکانسیم اجماعی از جنس اثبات سهام هستند.

بهترین ارزهای دیجیتال که از اثبات سهام استفاده می‌کنند کدامند؟

اتر، نئو و BNB از جمله بهترین ارزهای دیجیتال هستند که از اثبات سهام استفاده می‌کنند. این ارزهای مبتنی بر اثبات سهم ارزش بازار بسیار بالایی دارند و پشتوانه مالی پروژه‌های کریپتو در پلتفرم‌های اختصاصی خود هستند.

مکانیسم اجماع PoS بهتر است یا PoW؟

استفاده از مکانیسم اجماع PoS مطلوبیت بیشتری را در حل مسائل رمزنگاری حاصل می‌کند. ارزهای مبتنی بر اثبات سهام در شبکه‌های گسترده‌تری اعتبار دارند و آن‌ها پاداش رده بالایی از قراردادهای هوشمند و فعالیت‌های مرتبط با بلاک‌چین هستند. همچنین، سطح امنیت محصول PoS بالاتر و این مکانیسم کارایی و سرعت پردازش بیشتری را نتیجه می‌دهد.

اتریوم از چه مکانیسم اجماعی بهره می‌گیرد؟

تا سال 2022، اتریوم از اثبات کار (PoW) به عنوان مکانیسم اجماع خود بهره می‌گرفت. در سال 2022، این پلتفرم مکانیسم خود را به PoS تغییرداد. درنتیجه، ارزهای محصول بلاک‌چین اتریوم ازجمله ارزهای اثبات سهام هستند.

ارزهای مبتنی بر اثبات سهام کدامند؟

ارزهای مبتنی بر اثبات سهام، ارزهای مبنا و محصول پلتفرم‌هایی هستند که از PoS به عنوان مکانسیم اجماع بهره می‌گیرند. موارد زیر، شاخص‌ترین ارزهای اثبات سهام هستند. توجه کنید که هرکدام از این ارزهای اثبات سهام، بلیط ورود به صرافی‌ها، اپلیکیشن‌ها و بسیاری دیگر از پلتفرم‌های خدماتی هستند:
Ethereum, BNB, Cardano, Polkadot, Avalanche, Cosmos, Toncoin, Aptos, The Graph, Algorand, Neo