پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالمیم کوین چیست؟ بررسی میم کوین های آینده دار و انفجاری | Parsian Crypto
میم کوین چیست؟ بررسی میم کوین های آینده دار و انفجاری | Parsian Crypto عکس

میم کوین چیست؟ بررسی میم کوین های آینده دار و انفجاری | Parsian Crypto

February 10, 2023
1376
0

میم کوین (Meme Coin) همیشه یکی از مباحث پرچالش در دنیای ارز دیجیتال و بلاکچین بوده، به همین دلیل تصمیم گرفتیم با نگاهی طنزآمیز به این مفهوم سرگرم‌کننده اما مهم بپردازیم. اگر علاقه دارید تا با مفهوم میم کوین به زبانی ساده آشنا شوید، این مطلب از پارسیان کریپتو را تا انتها دنبال کنید.

میم (Meme) چیست؟

میم (Meme) به زبان ساده به مفاهیم و اجزایی می‌گویند که در عین سادگی، انتقال دهنده‌ی یک پیام مشخص هستند. همچنین میم‌ها قابلیت گسترش ویروسی را داشته و در یک جامعه به سرعت همه‌گیر می‌شود. میم‌ها معمولا هیچ تعریف و کاربرد پیچیده‌ای ندارند و بیشتر با اهداف طنز، نقد اجتماعی و… تولید می‌شوند.

اگر در اوایل دهه 70 یا قبل‌تر از آن به متولد شده باشید، امکان ندارد که میم گل‌آقا را به یاد نیاورید. بله همان مجله‌ی معروف گل‌آقا که اولین شماره از آن در مرداد 1370 توسط آقای کیومرث صابری فومنی منتشر شد. این مجله که خیلی زود به یکی از پرطرفدارترین مجلات آن زمان تبدیل شد با الگویی که امروزه به آن میم (meme)  می‌گویند به این میزان از شهرت رسید. سادگی و مصور بودن گل‌آقا مهم‌ترین ماهیت آن بود که باعث شد افراد به سرعت آن را به یکدیگر معرفی نموده و در جامعه در مورد آن صحبت کنند.

میم کوین چیست؟ (Meme Coin)

میم کوین چیست؟ (Meme Coin)

با توجه به تعریف اصطلاح میم (Meme)، حال می‌توانیم به سادگی به سوال میم کوین چیست؟ پاسخ دهیم و به شناخت صحیحی از نمونه‌های آن برسیم. میم کوین در دنیای ارز دیجیتال به ارزهایی گفته می‌شود که صرفا به دلیل تکثیر ویروسی، محبوبیت و شهرت یافته‌اند؛ معمولا شروع این تکثیر، از یک یا چند بلاگر، اینفلوئنسر و سلبریتی اتفاق افتاده و به سرعت در جوامع مختلف مورد توجه قرار می‌گیرند. چنین ارزهایی، هدف دقیق و مشخصی را دنبال نکرده و بیشتر با عامل شانس به چنین موفقیتی می‌رسند.

تفاوت میم کوین با آلت کوین و شت کوین

با وجود اینکه طرفداران بیت کوین، هر رمزارزی غیر از بیت کوین را یک شت کوین می‌دانند و اصلا اعتقادی به ماهیت و تقسیم‌بندی ارزهای دیگر ندارند، اما در این بخش از مجله‌ی تخصصی پارسیان کریپتو قصد داریم تفاوت میم کوین، آلت کوین و شت کوین را با یکدیگر بیان کنیم.

آلت کوین، به تمامی رمزارزهای موجود در بازار به غیر از بیت کوین گفته می‌شود که برخی از آن‌ها به دلیل داشتن برنامه و پلن بلندمدت کاملا قابل اعتماد هستند. شت کوین، یک آلت کوین است که به دلیل نداشتن برنامه و پلن بلندمدت اصلا قابل اعتماد نبوده و سرمایه‌گذاری بر روی آن ریسک بسیار بزرگی محسوب می‌شود. حال با توجه به این تعاریف می‌توانیم میم کوین را آلت کوینی در نظر بگیریم که به دلیل خواص ویروسی‌پذیری توسعه می‌یابد.

برخی معتقد هستند که تمامی میم کوین ها جزو دسته‌ی شت کوین‌ها هستند اما این ادعا کاملا اشتباه است چرا که یک میم کوین می‌تواند در عین تکثیر ویروسی توسط یک اینفلوئنسر، برنامه و اهداف مشخصی نیز داشته باشد و احتمال ثبات آن بیشتر از شت کوین‌ها باشد. پس با این تفاسیر می‌توانیم بگوییم تمامی رمزارزها غیر از بیت کوین در دسته‌ی آلت کوین جای می‌گیرند. همچنین شت کوین و میم کوین نیز از انواع آلت کوین ها هستند.

یک آلت کوین می‌تواند هم شت کوین باشد و هم میم کوین و یا یکی از آن‌ها و یا هیچ یک! امیدواریم تفاوت این 3 را با یکدیگر درک کرده باشید در غیر این صورت می‌توانید در بخش نظرات سوالات خود را مطرح نموده تا کارشناسان PNFT در اولین فرصت به آن پاسخ دهند.

پیشنهاد مطالعه: ارز دیجیتال ملی چیست؟

میم کوین های انفجاری

تعداد این ارزها که عموما ریشه در سرگرمی و ترندهای اجتماعی دارند روزبه‌روز در حال افزایش است. در این بخش قصد داریم تعدادی از میم کوین های انفجاری را به شما معرفی کنیم.

  • میم دوج کوین، میم مورد علاقه‌ی ایلان ماسک

میم دوج کوین، میم مورد علاقه‌ی ایلان ماسک

یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین میم کوین های انفجاری، دوج کوین است؛ دوج کوین این شهرت و محبوبیت خود را تا حد زیادی مدیون مالک و مدیرعامل کمپانی تسلا یعنی ایلان ماسک می‌باشد. میم دوج کوین پس از اینکه با حمایت‌های حداکثری ایلان ماسک، اسنوپ داگ و دیگر افراد سرشناس به محبوبیت فراوان دست یافت، سعی بر این داشت تا کاربردهایی را نیز برای خود به دست آورد. به عنوان مثال یکی از کاربردهایی که باز هم به واسطه‌ی حمایت ایلان ماسک به این میم کوین پرطرفدار اضافه شد، امکان خرید از کمپانی تسلا بود. امکانات دیگری همچون کسب درآمد در شبکه‌ی اجتماعی ردیت (Reddit) به واسطه‌ی تعامل مخاطبان با محتوای منتشر شده و… نیز از دیگر کاربردهایی بود که به میم دوج کوین اضافه شد.

  • میم کوین Bonk اولین میم کوین سولانا

سولانا یک شبکه‌ی مستقل بلاکچین است که ارز رسمی معرفی شده آن SOL نام دارد. با توجه به اتفاقاتی که در 3 ماه پایانی سال 2022 برای شبکه سولانا رخ داد و موجب خارج شدن تعداد بسیار زیادی از سرمایه‌گذاران از این شبکه‌ی پرسرعت شد، میم کوین bonk با هدف جلوگیری از سقوط و پایان فعالیت شبکه‌ی سولانا به بازار معرفی شد. به اعتقاد برخی از منتقدین میم کوین، هدفی که میم کوین Bonk در وایت پیپر خود معرفی کرده یعنی جلوگیری از فروپاشی شبکه‌ی سولانا هدفی بسیار بزرگ و دور از دسترس است به همین دلیل این افراد معتقد هستند که این Meme Coin در مدت زمان کوتاهی محبوبیت خود را از دست خواهد داد.

البته در خصوص این ادعا، نظرات متفاوت دیگری نیز وجود دارد. با توجه به اینکه هنوز از معرفی میم کوین Bonk (15 دسامبر 2022) مدت زمان زیادی نگذشته و پس از گذشت حدود 2 ماه موجب رشد 1.02 شبکه سولانا شده، طرفداران این میم، معتقد هستند که این Coin جزو میم کوین های آینده دار است.

میم کوین های آینده دار

با توجه به این که تعداد میم کوین ها در دنیای ارزهای دیجیتال روزبه‌روز در حال افزایش بوده و ماهیت آن‌ها در ابتدا عموما جنبه سرگرمی دارند، امکان معرفی میم کوین های آینده دار به طوری که بشود به آن استناد نمود عملی اشتباه و غیرمنطقی است. همانطور که تا به اینجا متوجه شدید این توکن‌ها بیشتر از اینکه برنامه و استراتژی مشخصی داشته باشند، وابسته به ترندها و موج‌های اجتماعی به خصوص شبکه‌های اجتماعی هستند.

مسلم است که با استناد به این ترندها که در بازه‌های مختلف زمانی تغییر و تحول بسیاری در آن‌ها شکل می‌گیرد، به سختی می‌توان میم کوین های آینده دار را معرفی و با استناد به آن‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کرد. اما با این حال در این بخش قصد داریم به معرفی 5 میم کوین آینده دار بپردازیم تا بتوانید مقداری از آن‌ها را در کیف پول ارز دیجیتال خود نگهداری کنید. باز هم تأکید می‌کنیم که این معرفی به هیچ‌وجه پیشنهاد سرمایه‌گذاری توسط Parisan Crypto نمی‌باشد.

دوج کوین (Dogecoin) سردمدار میم کوین های انفجاری

Dogecoin

 

شاید بتواند به دوج کوین لقب جدی‌ترین شوخی قرن را داد! چرا که این ارز میم توانسته بدون داشتن برنامه‌‌ای جامع و صرفا با حمایت سلبریتی‌های مطرح به طور جدی در بین آلت‌کوین‌ها خود را مطرح کند. جدیت این شوخی قرن تا حدی بوده که ایلان ماسک در توییتی اعلام کرده که این توکن را به کره ماه خواهد برد! لذا معرفی دوج کوین به عنوان اولین کوین از مجموعه میم کوین های آینده دار دور از واقعیت نیست.

شیبا اینو (Shiba inu)، گربه سیاه دوج کوین

شیبا اینو

 

گربه سیاه اصطلاحی است که برای خطاب نمودن یک رقیب جدی و همیشگی از آن استفاده می‌شود. شیبا اینو که پس از دوج کوین و با همان سبک و ظاهری مشابه به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد در مدت کوتاهی طرفداران بسیاری پیدا کرد و موجب شد تا افراد زیادی سرمایه‌های کلان خود را روی آن متمرکز کنند. معرفی شیبا اینو به عنوان دومین کوین از لیست میم کوین های آینده دار اقدامی است که برخی نیز منتقد آن هستند چرا که شیبا یا به اختصار شیب (shib) را به عنوان اولین میم آینده دار تصور می‌کنند.

دوج ایلان مارس (Dogelon Mars)، اتمام حجت ایلان ماسک

Dogelon Mars

 

اگر از علاقه‌مندان به رمزارزهای دیجیتال باشید و یا از دنبال‌کنندگان مقالات تخصصی پارسیان کریپتو باشید حتما می‌دانید که آقای ایلان ماسک مالک و مدیرعامل کمپانی‌های تسلا، توییتر و چند شرکت دیگر همواره حمایت خود را از توکن Dogecoin به صورت علنی در توییترش اعلام نموده است. دلیل حجم بی‌سابقه‌ی حمایت‌های ایلان ماسک از دوج، پس از معرفی و رونمایی از دوج ایلان مارس (Dogelon Mars) مشخص شد.

پیشنهاد PCrypto: بهترین ولت های ارز دیجیتال کدام اند؟

دوج ایلان مارس که برگرفته از 3 کلمه دوج کوین، ایلان ماسک و مریخ است یک فورک از دوج کوین است. فورک اصطلاحی تخصصی در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال و به مفهوم انشعاب است. توکن‌های فورک، توکن‌هایی هستند که کد و ساختار یک توکن دیگر را کپی کرده و تغییراتی را جهت برطرف نمودن مشکلات و یا بهبود فرآیندها در آن ایجاد کرده و یک توکن جدید خلق می‌کنند.

به اعتقاد اکثریت کارشناسان حوزه‌ی رمزارز، ایلان ماسک به طور کاملا استراتژیک از توکن دوج حمایت نموده تا در پی رشد آن، توکن اختصاصی خود را معرفی کند. همین استراتژی زیرکانه ایلان ماسک کافی بود تا این آلت‌کوین را به سومین کوین از لیست میم کوین های انفجاری و آینده دار تبدیل کند.

فلوکی (Floki)، توله سگ خانگی ایلان ماسک

فلوکی شاهکاری دیگر از ایلان ماسک! تأثیرگذاری ایلان ماسک بر روی دنیای ارزهای دیجیتال تمام شدنی نیست به همین دلیل هم برخی از نظریه‌پردازان دنیای ارز دیجیتال، ایلان ماسک را بنیان‌گذار اولین ارز دیجیتال دنیا یعنی بیت کوین می‌دانند. همانطور که احتمالا می‌دانید اولین شخصی که ایده‌ی رمزارزها و بلاکچین را عملیاتی نمود و بیت کوین را به جهانیان معرفی کرد یک نام مستعار به نام ساتوشی ناکوموتو بود که هیچگاه هویت این نام فاش نشد. به دلیل تأثیرگذاری بسیار زیاد ایلان ماسک بر روی ارزهای دیجیتال برخی او را همان ساتوشی ناکوموتو می‌دانند.

ایلان ماسک با یک توییت منجر به انقلابی دیگر در دنیای میم‌کوین‌ها شد. او در این توییت اعلام کرد قصد دارد یک توله‌سگ از نژاد شیبا اینو را به سرپرستی گرفته و نام آن را فلوکی بگذارد. همین توییت کافی بود تا یک تیم ناشناس سریعا اقدام به تولید یک میم کوین به نام فلوکی نمایند. میم کوین فلوکی (Floki) در تاریخ 12 سپتامبر 2021 همزمان با عملی شدن وعده‌ی ایلان ماسک (قبول سرپرستی توله سگ شیبا اینو) به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد و هم‌اکنون رتبه‌ی چهارم در بین میم کوین های آینده دار را در اختیار دارد.

بیبی دوج کوین، توله سگی دیگر از میم کوین های انفجاری و آینده دار

بیبی دوج کوین

 

همانطور که پیش‌تر گفتیم فورک اصطلاحی به معنی انشعاب در دنیای ارزهای دیجیتال است که موجب شده آلت‌کوین‌ها، میم‌کوین‌ها و شت‌کوین‌های بسیاری در دنیا با انشعاب از یک کوین دیگر پدید آیند که جد انشعاب اصلی همه‌ی آن‌ها به بیت کوین برمی‌گردد.

اما به نظر می‌رسد دوج کوین که با الهام از تصویر یک سگ از نژاد شیبا اینو پا به عرصه‌ی ارزهای دیجیتال گذاشته، قصد دارد ارزهای دیجیتال را از مفهومی عمیق و پیچیده که عجین شده با علوم برنامه‌نویسی و شبکه هستند به مفهومی سطحی‌تر در حد زاد و ولد حیوانات تبدیل کند!

پنجمین میم کوین آینده دار، باز هم سگی از نژاد شیبا اینو و توله‌ی دوج کوین یعنی بیبی دوج کوین است. این کوین نیز که یک فورک از دوج کوین است قصد دارد سهم بیشتری از بازار ارزهای دیجیتال را با نامی دیگر در اختیار بگیرد. بیبی دوج کوین تا حد زیادی به هدف خود رسیده و حالا در رتبه‌ی پنجم میم کوین های آینده دار قرار گرفته.

بیشتر بدانید: استخراج ارز دیجیتال در خانه 

آینده میم کوین ها

همانطور که تابه‌اینجا مشاهده کردید اکثر میم کوین های آینده دار ارتباطی به حیوان سگ و نژادها و اسامی آن دارند که این موضوع موجب شده تا کارشناسان این حوزه انتقادات فراوانی را به عاملین آن از جمله ایلان ماسک وارد کنند. اما با وجود تمامی این انتقادات همچنان زاد و ولد سگ‌های نژاددار که به نظر می‌رسد کاملا حساب شده در حال برنامه‌ریزی و توسعه هستند، در حال تغییر مفهوم اقتصاد هستند.

دنیای اقتصاد حکومتی که مفاهیم بسیار پیچیده و ثقیل در آن حکم‌فرما بوده و همواره به دست حاکمان اداره می‌شد در حال فروپاشی توسط سرگرمی‌هایی به نام میم کوین است. ما معتقد هستیم که اگر روند ظهور میم کوین های جدید به همین صورت ادامه یابد احتمال ظهور انقلابی بزرگ در دنیا خواهیم بود. توجه کنید که منظورمان از انقلاب به معنای واقعی کلمه انقلاب است به طوری که دیگر جوامع ارزهای ملی را نپذیرفته و تمامی تبادلات مالی خود را با میم کوین ها انجام دهند.

شاید برای شما هم سوال باشد که آیا با وجود بیت کوین و آلت کوین های قدرتمندی همچون اتریوم آیا فضایی برای رشد و ثبات آینده میم کوین ها وجود خواهد داشت؟ پاسخ به این سوال را نمی‌توان با قطعیت داد؛ اما با فرض اینکه هیچکدام از رمزارزها حتی اولین رمزارز دنیا یعنی بیت کوین، پشتوانه‌ی فیزیکی ندارند و صرفا اهداف، برنامه‌ها، حجم بازار، تعداد هولدرها و پارامترهای مفهومی این چنینی عامل رشد یا ثبات آن‌ها هستند پس می‌توان این نظریه را عنوان کرد که آینده میم کوین ها به دلیل ساختار کاملا انعطاف‌پذیرشان و وابستگی کاملشان به جوامع می‌تواند بسیار روشن باشد.

به عنوان مثال فرض کنید روزی برسد که 5 کمپانی بزرگ دنیا که تقریبا زندگی تمامی انسان‌های روی کره زمین وابسته به آن‌هاست شروع به حمایت از یک میم کوین جدید و توسعه یافته کنند. گوگل، متا، آمازون، اپل و مایکروسافت کمپانی‌هایی هستند که با محصولات و خدمات خود تقریبا کل جمعیت کره زمین را تحت پوشش خود قرار داده‌اند. حال فرض کنید که این 5 کمپانی به همراه کمپانی‌های کوچکتری همچون سامسونگ تصمیم بگیرند که یک میم کوین را توسعه داده و از آن حمایت کنند! مسلم است که این اتفاق موجب ظهور انقلابی بزرگ خواهد شد چرا که ارزهایی همچون دلار، یورو، پوند و… که پشتوانه‌ی اصلی حاکمان هستند به زوال و فروپاشی محکوم خواهد شد.

با توجه به ماهیت ارزهای دیجیتال و میم کوین ها که مدیریت آن‌ها غیرمتمرکز و وابسته به تصمیم جامعه است، می‌توان شاهد جهانی یکپارچه شد که دیگر در آن جنگ و اختلافات ملی و مذهبی مفهومی نداشته و برابری و عدالت در دنیا حکم‌فرما خواهد شد.

البته باید دید آیا این فرضیه‌ها با ذات انحصارطلبی و کمال‌طلبی انسان‌ها منطبق خواهد شد یا نه؟ در حال حاضر بعید است که برندهای مطرح عنوان شده همگی به اجماعی در پذیرش یک میم کوین رسیده و آن را به عنوان یک ارز رسمی بشناسند. در کنار همه‌ی این‌ها مخالفت دولت‌ها و حاکمان را هم که قرار دهیم، معادله کمی پیچیده‌تر و دستیابی به غیرممکن‌تر خواهد شد. از همین رو می‌توان روشن بودن آینده میم کوین ها را نیز زیر سوال برد.

جمع بندی

این که ریشه‌ی درخت میم کوین ها به جای خاک و بستری محکم در آب دوانده شده امری اجتناب‌ناپذیر است؛ اما در این مقاله سعی کردیم با ارئه‌ی دلایل و شواهدی به پتانسیل بالای آن‌ها جهت ایجاد تحولات مثبت در زندگی بشر اشاره کنیم. امیدواریم با ارائه‌ی نظرات خود در انتهای این مقاله، نقش پررنگی را در تکمیل این نوشته و فرضیات آن ایفا کنید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا مقالات دیگر ما را دنبال کرده و همواره به‌روزترین مطالب و مقالات مرتبط به بلاکچین، رمزارز، NFT و متاورس را در پارسیان کریپتو دنبال کنید.

سوالات متداول

میم کوین چیست؟

میم کوین در دنیای ارز دیجیتال به ارزهایی گفته می‌شود که صرفا به دلیل تکثیر ویروسی، محبوبیت و شهرت یافته‌اند.

بهترین میم کوین چیست؟

دوج کوین و شیبا اینو دو مورد از بهترین میم کوین‌ها هستند.