پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالارتفاع بلاک در بلاکچین چیست؟ بررسی مفهوم block-height
ارتفاع بلاک در بلاکچین چیست؟ بررسی مفهوم block-height عکس

ارتفاع بلاک در بلاکچین چیست؟ بررسی مفهوم block-height

March 5, 2023
15
0

لایه بندی بلاک‌ ها و و توالی آنها با باعث تشکیل ارتفاع بلاک در بلاکچین می‌شوند. در این شرایط ، علاوه بر اصطلاح جدید ارتفاع بلاک با واژه‌ ای به نام فورک نیز ، آشنا می‌شوید. فورک به انشعابات موجود در دل بلاکچین‌ ها گفته می‌شود. به عبارت ساده‌تر ، به منظور تقسیم بندی پروژه به ابعاد چندگانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. فورک به معنای کپی کردن کد منبع پروژه‌ها و ایجاد یک پروژه جدید است. حال این واژه چه ارتباطی به ارتفاع بلاکچین دارد؟ فورک‌ها با ساختن بلاک جدید باعث افزایش ارتفاع بلاکچین می‌شوند. این یک تعریف کامل کلی و روان در این زمینه است.

ارتفاع بلاک در بلاکچین چیست؟

ارتفاع بلاک در بلاکچین موضوع مهمی و قابل توجهی است که قرار است در مقاله امروز به آن بپردازیم. شاید برایتان سوال باشد بلاکچین چیست؟ بلاکچین‌ ها مجموعه بلوک‌هایی هستند که داده‌های تبادلات روی آنها ثبت شده و با هدرهای یگانه و خاصی مشخص می‌شوند. به تعداد بلاک‌های موجود در زنجیره بلاکی ارتفاع بلاک گفته می‌شود. اولین بلاک در این مجموعه ، جنسیس است که با عنوان بلاک صفر یا آفرینش نیز ، شناخته می‌شود. به عبارت ساده‌تر ، قبل از این ، هیچ بلاک دیگری وجود نداشته است.

بلاک‌ ها چگونه کار می‌کنند؟

زنجیرهای امنیتی که باعث ایجاد ارتفاع بلاک در بلاکچین می‌شوند مولفه اصلی یک ارز دیجیتال به حساب می‌آیند. با این حساب ، هر یک از بلاک‌ها نیز ، به تنهایی نقش تاثیرگذاری در افزایش ارزش همان دارایی دارند. زمان مشخصی برای هر تراکنش در بلاک تعیین شده است که باعث ایجاد بلاکچین می‌شود. بلاک‌ها با داده‌های موجود در خود به محض کامل شدن با بلاک بعدی جایگزین می‌شوند.

در این شرایط ، بلاک جدید وارد میدان شده و به کاربران این امکان را می‌دهد تا ادامه تراکنش‌ ها را بلاک تازه تاسیس پیگیری نمایند. بلاک‌ ها دارای بدنه و هدر هستند. در بدنه آنها تاریخ ایجاد بلاک‌ ها توسط ماینر ثبت می‌شود. در مقابل ، هدرها نقش تعیین کننده‌ای در شناسایی بلاک‌ها دارند. کدهای موجود برای هدرها منحصر به فرد است.

چرا باید به موضوع ارتفاع بلاک در بلاکچین ، آگاهی کاملی داشته باشیم؟

ارتفاع بلاک در بلاکچین

به روز کردن کیف پول‌ ها عملیاتی است که تمام سایت‌های فعال در این زمینه به شما پیشنهاد می‌کنند. حال در این لحظه ، باید قبل از ارتفاع بلاک در بلاکچین این به روز رسانی را انجام دهید. بروز رسانی‌های جزئی و کامل مانند هارد فورک نیازمند اطلاع رسانی توسعه دهنده در خصوص ارتفاع بلاک هستند. بلاک در بلاکچین دارای یک عدد منحصر بفرد است که برای شناسایی ارتفاع بلاک در بلاکچین مورد توجه قرار می‌گیرد.

اگر در حوزه ارز دیجیتال فعالیت ثابت و مستمری دارید مطمئنا با ایجاد بلاک‌ ها در فاصله ده دقیقه‌ای از هم آشنا هستید. تراکنش‌ های ارسال شده به شبکه وارد استخر ممپول می‌شوند. این استخر تراکنش‌ های تایید نشده و ماین نشده را در خود نگهداری می‌کند. به بیان ساده‌تر ، تمام تبادلات وارد شده در این استخر انتظار تاییدی را می‌کشند.

ماینرها و استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال ، از این استخر ، به انتخاب تراکنش مورد نظر خود اقدام کرده و سپس تراکنش را در بلاک قرار داده و نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند تا با حل معمای سخت ، ماین خود را انجام دهند. بعد از حل مسئله ، بلاک در زنجیره بلاکی قرار می‌گیرد و حل مسئله بعدی شروع می‌شود تا رقابت بین ماینرها برایشان سود مطلوبی به بار آورد. فرایند ایجاد و اتصال بلاک به زنجیره بلاکی پایانی ندارد و حد مشخصی برای آن مطرح نیست. این پروسه در زمان استخراج کوین‌ها و معاملات ارزهای دیجیتال مردم نیز، همچنان به قوت خود باقی است.

آیا بلاک‌ ها در یک ردیف بیشتر می‌شوند؟

احتمالا سوال موجود در تیتر برای یک فرد مبتدی در ارز دیجیتال کمی گنگ و نامفهوم باشد اما اگر توضیحات ارائه شده در ادامه مطلب را مطالعه نمایید، قطعا آگاهی کاملی از آن خواهید یافت. بلاک‌ های زنجیره‌ای با ترتیب مشخصی شماره گذاری می‌شوند. به عنوان مثال، همانطور که گفته شد .

اولین بلاک با عنوان جنسیس شناخته می‌شود که همیشه بلاک صفر(0) شناخته می‌شوند. بلاک بعدی عدد یک را به خود می‌گیرد و این اعداد همین طور افزایش می‌یابند. البته این کدها روی بلاک‌ها دیده نمی‌شوند و فقط گره‌هایی که به شبکه متصل هستند قادر به مشاهده آنها خواهند بود.

برچسب زمانی(Timestamp) نیز، به هر بلاک داده می‌شود تا یکپارچگی آن مطلوب باشد. حال در این بین ، ممکن است در زنجیره بلاکِ یک یا هر بلاک دیگری ، انشعاب دیگری هم با همان عدد جای گیرد. به بیان ساده‌تر ، چند بلاک در یک ردیف خواهند توانست، ارتفاع بلاک در بلاکچینِ یکسان و مشابهی داشته باشند. در این حالت ، فورک رخ داده و این شرایط با عنوان بلاک قدیمی معرفی می‌شود.

فورک چیست؟

فورک چیست؟

در موضوع ارتفاع بلاک در بلاکچین ، فورک‌ ها نیز اهمیت زیادی دارند. فورک‌ها به منظور ایجاد تغییرات در بلاکچین هستند. در این شرایط، یک بلاک در زنجیره بلاکی یکسان با تاریخ متفاوتی تشکیل می‌شود. به عبارتی ، بلاک اصلی وجود دارد و فورک یک کپی از بلاک اولیه و اصلی است. به بیان ساده‌تر ، توسعه دهندگان فورک‌ ها را از پروژه‌ های قدیمی خود می‌گیرند و باعث ایجاد پروژه جدید می‌شوند.

عوامل مختلفی موجب رخ دادن فورک‌ ها می‌شوند.یکی از این عوامل ، در زمان رخ دادن تغییرات در ارزهای دیجیتال است. در این صورت ، توسعه دهندگان  در خصوص به روز رسانی و وفق دادن خود با ارز جدید اعلام آمادگی می‌کنند. به این طریق فورک رخ می‌دهد. البته در این بین ، مخالفانِ سختگیری هم وجود دارند که به دلیل کاهش سود خود ، رضایت قابل قبولی از به روز رسانی‌ها نشان نمی‌دهند.

البته فورک‌ ها نیز در حالت نرم و هارد تقسیم بندی می‌َشوند. ایجاد انشعابات در فورک با پروژه قبلی خود هماهنگی داشته باشد با عنوان سافت فورک شناخته می‌شود. در مقابل ، ناسازگاری فورک با پروژه قبلی خود باعث ایجاد هارد فورک خواهد شد . در حالت کلی ، بالاترین بلاک در این زنجیره ، آخرین بلاک در همان لحظه بوده و معرف ارتفاع بلاک در بلاکچین است.

در این زمان احتمال مشاهده فورک‌ ها بسیار زیاد است و در بین ماینرها زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمان ایجاد آنها تعیین شده است اما پیش بینی آنها سخت است زیرا هرچقدر فورک‌ ها از بلاک شماره صفر فاصله گرفته باشند، پیش بینی آنها دشوار است. البته نزدیک بودن آنها به بلاک صفر ، باعث می‌شود تا زمان دقیق تشکیل آنها را تشخیص دهیم. توان و مهارت استخراج کنندگان است که باعث ایجاد بلاک جدید می‌شود.

با این حساب ، ارتفاع بلاک در بلاکچین در لحظه مشخص می‌شود. اگر افراد در همین لحظه اقدام به خرید بیت کوین مورد نظر خود نمایند، واحدی از ارزهای دیجیتال جدید به آنها اختصاص داده می‌شود. به عبارت دیگر آنها بهره‌ای از ارزهای قدیمی نخواهند برد. توجه داشته باشید که کیف پول مناسبی برای خود انتخاب کنید که توان و قابلیت حمایت از بلاک‌های جدید را داشته باشد. فورک‌ های جدید که می‌توان به آنها اعتماد کرد کد مخصوصی دارند.

این مورد یک قابلیت مهم و کاربردی است که باعث می‌شود استخراج کنندگان کیف پول خود را با بلاک‌ ها و کوین‌ های جدید به روز نمایند. در این بین ، اطمینان به کیف پول‌های جدید که آگاهی کامل و قابل اعتمادی از نحوه پشتیبانی آنها ندارید سخت و تامل برانگیز است. برای پیشگیری از انواع خطرات امنیتی در زمان انجام تراکنش‌ها ، ابتدا از امنیت فورک‌ ها اطمینان حاصل کنید.

چگونه می‌‌توانیم از فورک سکه رایگان کسب کنیم؟

چگونه می‌‌توانیم از فورک سکه رایگان کسب کنیم؟

اگر بخواهید از فورک ارزهای دیجیتال کوین‌ های بدون هزینه کسب کنید، باید ارز دیجیتال قدیمی و اصلی داشته باشید. البته این مالکیت باید پیش از معلوم شدن ارتفاع بلاک در بلاکچین باشد. ارتقا دهندگان بلاکچین از یک ارز اصلی کپی گرفته و دقیقا همان را در باکچین جدید ایجاد می‌کنند. از همین رو اگر افرادی که دارایی مطلوبی از ارزهای دیجیتال اصلی و قدیمی داشته باشند در ارز دیجیتال کپی شده و جدید نیز، کوین‌ های خوب و مطلوبی برابر با سرمایه اصلی خود به آنها اختصاص می‌یابد. اگر می خواهید کاملا بدانید فورک چیست مقاله پارسیان کریپتو در این باره را مطالعه کنید.

استقلال زنجیره بلاکی فورک پس از رشد و قوت گرفتن آن شروع شده و دریافت کوین‌ های جدید اتفاق می‌افتد. البته امکان دارد این پروسه مدتی طول بکشد که زمان آن از یک روز تا یک ماه متفاوت است. در خصوص دریافت کوین‌ ها و سکه‌ های رایگان پس از فورک ، بهتر است دارایی خود را به یک آدرس دیگر انتقال دهید. دریافت کوین‌ های جدید از کوین‌ های فورک نشده کار منطقی نمی‌باشد چرا که ممکن است دارایی اولیه خود را هم از دست دهید.

بیشتر بدانید : همه چیز در مورد رمز ارز ها با مطالعه ارز دیجیتال چیست ؟ 

چرا باید به موضوع ارتفاع بلاک در بلاکچین ، آگاهی کاملی داشته باشیم؟

همانطور که مطالعه کردید، در مطالب قبلی به ارتفاع بلاک در بلاکچین اشاره کردیم اما این مورد چه اهمیتی دارد؟ آگاهی از ارتفاع بلاک نشان دهنده زمان وجود یک ارز دیجیتال و مدت عمر آن است.  افزایش امنیت اولین و مهمترین مزیت در خصوص آگاهی ارتفاع بلاک می‌باشد. شناخت بلوک‌ها و نحوه افزایش آنها در مرحله دوم اولویت است. و در نهایت الگوریتم ماین برای ماینرها مشخص می‌شود.

نحوه محاسبه ارتفاع و طول عمر بلاک  به چه صورت است؟

حتما می‌دانید که زمان راه اندازی اولین بلاکچین نقطه شروع آن برای محاسبه ارتفاع بلاک در بلاکچین می‌باشد. برای محاسبه ارتفاع کلی بلاکچین ، همان زمان اولیه را در میانگین تاریخ زنجیره بلاک تقسیم می‌کنند. در این بین، طول عمر بلاک نیز بدین شکل است.  فرض کنید ارتفاع یک بلاکچین 545125 باشد و زمان ساخت بلاک در این زنجیره نیز حدود 10 دقیقه طول بکشد. به منظور محاسبه طول عمر شبکه بلاکچین از محاسبه ضرب استفاده می‌کنیم. بدین صورت که عدد 545125*10 می‌کنیم. از این طریق، تاریخ فورک و آپدیت نیز به دست می‌آید.

بیشتر بدانید : برای آشنایی با رمز ارز Bitcoin به زبان ساده مقاله بیت کوین چیست را مطالعه کنید .

آیا ارتفاع بلاک در بلاکچین اتریوم بیشتر از بیت کوین است؟

آیا ارتفاع بلاک در بلاکچین اتریوم بیشتر از بیت کوین است؟

با توجه به اعداد و ارقام موجود در ارتفاع بلاک در بلاکچین اتریوم و بیت کوین و با مقایسه آنها متوجه می‌شویم که ارتفاع اتریوم بیشتر از بیت کوین است. احتمالا این سوال ذهن شما را درگیر کند که بیت کوین حدود 5  سال قبل‌تر از اتریوم ظهور کرد پس منطقی‌ تر است که ارتفاع بیت کوین بیشتر باشد. دلیل این امر، تفاوتِ زمان ایجاد بلاک در ارزهای دیجیتال اتریوم و بیت کوین است. زمان تشکیل بلاک جدید در بیت کوین حدود 10 دقیقه است.

در مقابل ، این زمان برای اتریوم حدود 15 ثانیه می‌باشد. همین شرایط باعث ایجاد بلاک بزرگ در اتریوم می‌شود. ارز دیجیتال بیت کوین اندازه 1MB را برای بلاک‌ها در نظر می‌گیرد. برای تراکنش هر یک از بلاک‌ها، 4000 تراکنش لازم است. در این ارز دیجیتال زمان 10 دقیقه برای اضافه شدن نیاز است. با این حساب، در هر ثانیه حدود 7 تراکنش انجام می‌شود.

بیشتر بدانید : همه چیز در مورد لاکچین اتریوم و رمز ارز ETH را با مطالعه مقاله اتریوم چیست ، بدست آورید .

کلام آخر

ارتفاع بلاک در بلاکچین از موضوعات مهم و اساسی در حوزه ارز دیجیتال است. پیشنهاد می‌شود قبل از خرید و فروش هر نوع ارز دیجیتال به ارتفاع آن از زمان ساخت توجه ویژه‌ای داشته باشید. با توجه به این موضوع می‌توانید امنیت و نوع ارز دیجیتال مورد نظر خود را تشخیص دهید. ارتفاع بلاک از زمان تاسیس بلاک چین تا همان زمانی است که شما قصد ورود به آن را دارید.

همچنین با توجه به طول و ارتفاع یک بلاکچین، سختی ماین و استخراج بلاک را خواهید دانست.طبق محاسبات انجام شده تا به این زمان حدود 144 بلاک جدید به صورت روزانه به بیت کوین اضافه می‌شود. با این حساب، ارتفاع بلاک در بلاکچین با محاسبه بلاک‌های قدیمی و قبلی در بلاکچین اندازه گیری می‌شود.

تضمین امنیت در زمان آگاهی از ارتفاع بلاک‌ ها قابل توجه است. مفهوم فورک در این حوزه نیز آشنا و مرتبط است. به بیان ساده‌تر زمانی که کپی مشابهی از بلاک‌ ها ایجاد می‌شود فورک اتفاق افتاده و به روز رسانی و تغییر مورد توجه قرار می‌گیرد. فورک‌ های سافت و هارد وجود دارند که هر یک مشخصات منحصر به فردی به خود اختصاص می‌دهند.

برای تغییر بلاک‌ ها،  رضایت توسعه دهندگان نیز لازم است. به همین جهت بعد از دریافت رضایت آنها، از این افراد خواسته می‌شود تا به کاربران خود اطلاع دهند که باید کیف پول‌هایشان را نیز، آپدیت نمایند. همین لحظه زمان رخ دادن هارد فورک است. در نهایت اگر قصد اطلاع از امنیت تراکنش را دارید بهترین راه آگاهی از ارتفاع بلاک در بلاکچین است.

سوالات متداول

1 – ارتفاع بلاک در بلاکچین چیست؟

بلاکچین‌ ها مجموعه بلوک‌ هایی هستند که داده‌ های تبادلات روی آنها ثبت شده و با هدرهای یگانه و خاصی مشخص می‌شوند. به تعداد بلاک‌ های موجود در زنجیره بلاکی ارتفاع بلاک گفته می‌شود.

2 – اطلاع از ارتفاع بلاک در بلاکچین چه اهمیتی دارد؟

آگاهی از ارتفاع بلاک نشان دهنده زمان وجود یک ارز دیجیتال و مدت عمر آن است.