پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالدامیننس بیت کوین چیست؟ بررسی کامل Bitcoin Dominance
دامیننس بیت کوین چیست؟ بررسی کامل Bitcoin Dominance عکس

دامیننس بیت کوین چیست؟ بررسی کامل Bitcoin Dominance

October 29, 2023
84
0

دامینسس بیت کوین (Bitcoin Dominance) این نکته رو متذکر خواهد شد که ارز دیجیتال بیت کوین چه میزان و درصدی از ارزش کل بازار را به خود اختصاص میدهد! به عبارتی با استفاده از این مولفه، امکان سنجش اهمیت و تاثیر بیت کوین روی تمام ارزهای دیجیتال دیگر وجود دارد! البته این موضوع هم بدین معنا نیست که فقط ارز دیجیتال بیت کوین دارای دامیننس است. بلکه ارزهای دیجیتال دیگر هم دارای دامیننس مخصوص به خودشان هستند.

پیشنهاد مطالعه: بیت کوین چیست؟

در حقیقت با استفاده از این مولفه افراد در زمان ساختن سبد سرمایه گذاری، اطلاعات کاملی از وضعیت تحلیل رمز ارزها خواهند داشت. پیش بینی روند بازار و تحلیل و بررسی کلی از موقعیت بازار از طریق دامیننس امکان پذیر است! اگر علاقه مند شدید که بدانیند دامیننس بیت کوین چیست؟ و چه نکات مرتبطی با این مولفه وجود دارد پیشنهاد میکنم تا آخر ویدیو با من همراه شوید!

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟ اصولا هدف از ورود به بازارهای مالی در هر حالتی به منظور دریافت سود بالا و رسیدن به یک کسب درآمد شیرین است. در این بین، سرمایه گذاران باید با استفاده از روش‌ها و استراتژی‌هایی، راه رسیدن به این هدف جذاب را هموار کنند. استفاده از نمودار دامیننس بیت‌کوین هم برای همین منظور طراحی شده است. بررسی این مولفه به همراه موارد دیگر تحلیلی به تریدرها امکان دریافت سود بالا از رمز ارزها رو میدهد.

اگر بخواهم معنی لغوی Dominance را توضیح دهم به معنای حکمرانی و تسلط است. با این حساب؛ دامیننس بیت کوین همان معنی حکمرانی ارز دیجیتال بیت کوین در بازار خواهد بود. همانطور که قبل‌تر گفته شد واژه دامیننس فقط متعلق به بیت کوین نیست و ارزهای دیگر هم مانند اتریوم میتوانند دامیننس اتریوم داشته باشند و در حقیقت مقدار سلطه اتریوم روی ارزهای دیگر را مورد توجه قرار بدهند!

نمودار دامیننس بیت کوین با نماد BTC.D شناخته میشود! برای مشاهده این نمودار میتوانید از پلتفرم‌هایی مانند تریدینگ ویو (TradingView ) استفاده کنید. برای درک مفهوم این نماد بهتر است بدانید که به عنوان مثال؛ نمایش عدد 50 در مقابل BTC.D  به این معناست که بیت کوین 50 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است!

این مولفه در بسیاری از مواقع احساسات روانی تریدرها را هم نشانه گرفته و به عنوان یک سرنخ جذاب برای سرمایه گذاری به شمار میرود. در صورت افزایش عدد مقابل دامیننس بیت کوین علاقه و هیجان مردم برای خرید و سرمایه گذاری روی بیت کوین بیشتر شده و در صورت کاهش آن، اقبال و علاقه برای سرمایه گذاری روی بیت کوین هم کاهش یافته و مردم رمز ارزهای دیگر را برای سرمایه گذاری انتخاب میکنند.

پیشنهاد: تریدینگ ویو چیست؟

رابطه مارکت کپ و دامیننس

قبل از مطالعه این بخش به شما پیشنهاد می کنیم مقاله مارکت کپ چیست پارسیان کریپتو را مطالعه کنید
در ادامه میخوام درباره رابطه مارکت کپ و دامیننس اطلاعات خوبی به شما ارائه بدهم. بررسی ارزش یک رمز ارز در بازارهای ارز دیجیتال با عنوان مارکت کپ (Market Cap) شناخته میشود. با این تعریف میتوانیم متوجه شویم که رابطه معنایی مطلوبی بین مارکت کپ و دامیننس وجود دارد. در حالت کلی هرقدر مارکت کپ بیت کوین و یا هر رمز ارز دیگری بیشتر باشد به این معناست که دامیننس یا حکمرانی آن بر بازار بیشتر از بقیه آلت کوین‌هاست!

به واسطه تشخیص ارزش کل بازار در خصوصِ همه ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین و اتریوم، آلت کوین‌ها، شت کوین‌ها، استیبل کوین‌ها و همه دارایی‌هایی که در بازار وجود دارند میتوان گفت، یک شاخص اندازه گیری دقیق و مهم برای مقایسه ارزش بازار کریپتو وجود دارد که اطلاعات کاملی برای سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری روی دارایی مورد نظر میدهد.

تاثیر دامیننس بیت کوین روی سرمایه گذاری

تاثیر دامیننس بیت کوین روی سرمایه گذاری

اگر بخواهم از تاثیر دامیننس بیت کوین روی سرمایه گذاری توضیحاتی ارائه دهم مهمترین مورد علاوه بر تعیین قیمت خود بیت بیت کوین، تعیین قیمت آلت کوین‌های دیگر است! به این معنا که به واسطه افزایش دامیننس بیت کوین مشاهده خواهیم کرد که تمایل زیادی برای خرید بیت کوین وجود داشته و آلت کوین‌های دیگر از سبد سرمایه گذاری تریدرها حذف خواهند شد.

علاوه بر این، به محض قدرتمند شدن دامیننس بیت کوین تریدرهای مایل به تحمل ریسک پایین و امن، خود را برای سرمایه گذاری در این رمر ارز آماده خواهند کرد. در حالت کلی بیت کوین با مارکت کپ عالی و قابل توجه به عنوان یک ارز کاربردی و ذخیره قدرتمند برای سرمایه گذاری از گذشته تا به اکنون است!

از مهمترین مزیت‌های دامیننس بیت کوین میتوانم به تشخیص الگوهای معکوس اشاره کنم. علاوه بر این، با استفاده از این مولفه امکان تشخیص آلت سیزن‌ها (AltSeason) وجود دارد! همچنین موقعیت تشخیص آغاز بازار خرسی و گاوی هم برای تریدرها فراهم میشود و ثبات قیمتی در مدت زمان کم برای بازارهای در حال نزول قابل تشخیص است.

معایب دامیننس بیت کوین

در مقابل، معایب و مشکلاتی هم برای دامیننس بیت کوین مطرح است. خب اولین و مهمترین معایب دامیننس بیت کوین در این خصوص این است که تریدرها با مشاهده افزایش حاکمیت بیت کوین، استخراج و ماینینگ بیش از حد آن را مورد توجه قرار میدهند و همین موضوع باعث میشود که این شاخص به تنهایی نتواند مولفه خوبی برای تحلیل و پیش بینی آینده بازار باشد!

علاوه بر این، تریدرهای فعال در بازار رمز ارزها به راحتی خواهند توانست توکن‌هایی ساخته و از طریق ایردراپ تغییراتی در دامیننس بیت کوین ایجاد کنند.

PCrypto: شما می توانید قیمت بیت کوین را به صورت لحظه ای و دقیق در پارسیان کریپتو مشاهده کنید.

استراتژی‌های ترید بر اساس دامیننس بیت کوین

استراتژی های ترید بر اساس دامیننس بیت کوین

به نظر میرسد با افزایش تجربه ترید و معامله در بازارهای مالی امکان به کار بردن استراتژی‌های ترید بر اساس دامیننس بیت کوین هم افزایش چشمگیری پیدا کند. تا اینجای مقاله به این نکته اشاره کردیم که با افزایش دامیننس رمز ارزها ارزش و تسلط آنها بر بازارهای مالی هم بیشتر خواهد شد. اما در برخی مواقع امکان دارد در تایم فریم‌های کم یک رمز ارز با دامیننس خودش هیچ رابطه‌ای در جهت افزایش نداشته باشه. (بهتر است مقاله ترید چیست را نیز مطالعه بفرمایید)

به عبارتی ممکن است یک رمز ارز روند صعودی قیمت رو در پیش گیرد در حالی که دامیننس آنن در حال نزول باشد. در چنین مواقعی میتوانیم متوجه شویم که آلت کوین‌های مختلف در حال تجربه افزایش قیمت هستند. به عبارتی پامپ یا آلت سیزنِ آلت کوین‌ها مطرح است. در طرف دیگر ماجرا هم فرضیه‌ای قابل مشاهده خواهد بود.

ممکن است قیمت یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین در حال کاهش باشد ولی به محض مشاهده دامیننس بیت کوین متوجه افزایش آن شویم. در این صورت هم پدیده‌ای به نام دامپ یا ریزش شدید قابل توجه خواهد بود. گاهی اوقات مشاهده چنین تغییرات و عدم ارتباط یک بیت کوین با دامیننس خودش در زمان انتشار خبرهای منفی در بازارهای مالی است!

اگر بخواهم این موقعیت‌ها رو به عنوان یک سیگنال به شما عزیزان ارائه دهم به این شکل خواهد بود. در زمان مشاهده روند صعودی شاخص دامیننس و قیمت بیت کوین در یک راستا، سیگنال خرید فعال خواهد شد. همچنین این سیگنال خرید در زمان مشاهده روند نزولی دامیننس بیت کوین و روند صعودی بیت کوین هم فعال است.

در مقابل، به محض مشاهده روند صعودی دامیننس و روند نزولی بیت کوین و همچنین روند نزولی دامیننس و روند نزولی بیت کوین، سیگنال فروش رو مورد توجه قرار دهید.

همه این موارد استراتژی‌های ترید بر اساس دامیننس بیت کوین هستند.

نحوه مشاهده دامیننس بیت کوین

نحوه مشاهده دامیننس بیت کوین که دائما هم تغییر دارد از سایت کوین مارکت کپ و ابزار تریدینگ ویو است. به دست آوردن اطلاعات کاملا ساده و آسان از طریق این دو پلتفرم، بسیار راحت و کاربردی خواهد بود. برای مشاهده دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو باید از بخش Products  به قسمت نمودار Chart  مراجعه کرده و از قسمت فوقانی عبارت BTS.D را انتخاب نمایید.

 

 

پیشنهاد PCrypto: کوین مارکت کپ چیست؟

ارتباط دامیننس بیت کوین و تتر

ارتباط دامیننس بیت کوین و تتر

با توجه به تعریف‌های مختلف درباره دامیننس بیت کوین در این ویدیو مفهوم کلی این واژه برای شما آشکار شد. حالا دامیننس تتر به چه معناست؟ در خصوص دامیننس تتر هم همان مفهوم قبلی قابل توجه است و مقدار حجم نقدینگی این رمز ارز در دنیای کریپتو رو متوجه خواهیم شد. به عبارتی با ذکر این نکته که دامیننس تتر 10 درصد  است یعنی مقدار نقدینگی تتر 10 درصد میباشد.

در حالت کلی، ارتباط دامیننس بیت کوین و تتر به صورت کاملا معکوس از هم است. به عبارتی با افزایش تسلط دامیننس بیت کوین در بازار، دامیننس تتر کاهش یافته و همین اتفاق به صورت برعکس برای بیت کوین خواهد افتاد.

آیا شاخص دامیننس بیت کوین قابل اعتماد است؟

آیا شاخص دامیننس بیت کوین قابل اعتماد است؟  اگر بخواهم به این نکته اشاره کنم که شاخص دامیننس بیت کوین یک شاخص کامل و قابل اعتماد برای سرمایه گذاری روی این رمز ارز است باید بدانید که در حال فریب شما هستم. چون هیچ شخصی در دنیای کریپتو و انواع بازارهای مالی دیگه نمیتواند به این نکته اشاره کند که فقط با یک تحلیل روی یک مولفه امکان خرید و سرمایه گذاری و رسیدن به سود مطلوب وجود دارد!

در بازارهای مالی برای اینکه بتوانیم سود شیرین و دائمی برای خودمان داشته باشیم تحلیل جنبه‌های مختلف بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. به عبارتی باید در کنار تحلیل دامیننس رمز ارزها از ابزارهای تکنیکال دیگه هم برای بررسی استفاده کرد. شناسایی موقعیت‌ها و مکان‌های سودآور به منظور خرید و یا فروش از هر چیزی مهمتریه و این مولفه تنها به واسطه افزایش دانش، آگاهی و تجربه به دست می‌آید.

در این صورت است که ریسک معامله پایین آمده و سود بالا قابل توجه خواهد بود. پس با این توضیحات به این نتیجه خواهیم رسید که شاخص دامیننس بیت کوین و یا هر رمز ارز دیگری فقط به عنوان یک شاخص بررسی و تحلیل میتواند مورد اعتماد باشد و راهکارها و تحلیل‌های دیگری هم برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید وجود داشته باشد!

سوالات متداول:

دامیننس بیت کوین به چه چیزی اشاره دارد؟

با استفاده از دامیننس بیت کوین امکان مشاهده تسلط رمز ارز بیت کوین در بازار وجود دارد.

دامیننس بیت کوین و تاثیر آن روی سرمایه گذاری چقدر است؟

با افزایش دامیننس بیت کوین ریسک معامله در آن کاهش یافته و به همان میزان سود نهایی بیشتر خواهد شد.

من اینبار به نمایندگی از پارسیان کریپتو اینجا بودم تا در مورد موضوع مهم دامیننس بیت کوین اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه بدم.