پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالچین‌لینک چیست؟ ارز دیجیتال chainlink و 1 میلیارد LINK آن + آینده
چین‌لینک چیست؟ ارز دیجیتال chainlink و 1 میلیارد LINK آن + آینده عکس

چین‌لینک چیست؟ ارز دیجیتال chainlink و 1 میلیارد LINK آن + آینده

February 2, 2023
46
0

چین لینک یا Chainlink یک پروژه بلاک‌چین بود که انقلابی در دنیای پایگاه‌های داده غیرمتمرکز و بخصوص قراردادهای هوشمند به پا کرد. هدف اصلی در طراحی آن حل مسئله اوراکل و ایجاد پل‌های نقل‌وانتقال داده بین بلاک‌چین‌ها و دنیای خارج از آن‌ها  بود.

چین لینک چیست؟ بلاک‌چین‌ها در بارگذاری، انتقال و ثبت داده‌ها قواعد خاص خود را دارند. اتصال سیستم‌های اطلاعاتی سنتی به بلاک‌چین‌ها بسیار سخت و حتی غیرممکن است. اوراکل‌ها ناجی‌هایی برای حل این مشکل عدم ایجاد ارتباط‌اند و شبکه‌های اوراکل مانند چین لینک، ترمینال‌های عظیمی در دریافت داده از منابع مختلف برای ترجمه و انتقال آن به بلاک‌چین‌ها هستند.

هدف اصلی این شبکه وسیع از خدمات رسان‌های اقتصاد دیجیتال (Oracle Networks)، توسعه فعالیت‌های پشتیبانی به محیط‌های بلاک‌چین و دفاتر کل توزیع‌شده بیشتر است. در سال 2021، این شبکه به عظمتی 75 میلیارد دلاری رسید و 1000 پروژه را محقق ساخت. ارز دیجیتال چین لینک با نام اختصاری LINK، ظرفیت 1 میلیارد استخراج را دارد که 491 میلیون از آن عرضه‌شده است.

اوراکل بلاک‌چین (Blockchain Oracle) چیست؟

اوراکل بلاک‌چین (Blockchain Oracle) چیست؟

 

بلاک‌چین‌ها و قراردادهای هوشمند نمی‌توانند به داده‌های خارج از شبکه ساختاری خود دسترسی داشته باشند (به دلیل غیرمتمرکز بودن)؛ هر اوراکل یک ساختار شخص ثالث است که این قابلیت را به آن‌ها می‌دهد. بنابراین، اوراکل‌های بلاک‌چین سرویس‌های شخص ثالثی هستند که اطلاعات خارج از بلاک‌چین را برای قراردادهای هوشمند تأمین می‌کنند.

به زبانی کمی فنی‌تر، اوراکل‌های بلاک‌چین اتصال‌هایی بین داده‌های Off-Chain و On-Chain هستند که محدودیت ساختار رمزگذاری شده قراردادهای هوشمند برای استفاده از اطلاعات خارج از بلاک‌چین را برطرف می‌کنند.

بدون اوراکل‌های بلاک‌چین، قراردادهای هوشمند قابلیت‌ها و موارد استفاده بسیار محدودتری داشتند، چراکه دسترسی آن‌ها به داده‌ها تنها محصور به شبکه تعریف خود بود. آن‌ها به‌مانند شبکه ارتباط بین‌بانکی SWIFT در اقتصاد معمولی‌اند.

مثالی ساده برای درک مفهوم اوراکل

فرض کنید یک شرکت کشتیرانی اطلاعات خود و قراردادهایش را بر روی یک بلاک‌چین خصوصی بارگذاری کرده است. حال این شرکت وارد یک معامله کلان با زنجیره تأمین معدن‌های یک کشور می‌شود. برای تطبیق اطلاعات صنعت معدن که مشتری در آن فعال است و سیستم حمل‌ونقل دریایی شرکت، نیاز به ادغام اطلاعات و تعریف نوع خاصی از قرارداد است.

از طرفی، قراردادهای هوشمند موجود بر بلاک‌چین شرکت کشتی‌رانی، به دلیل ساختار رمزگذاری شده و عدم امکان اتصال به دنیای خارج از خود، امکان ورود آسان اطلاعات به چهارچوب خود را ندارند. وظیفه یک اوراکل تأمین این اطلاعات خارجی، تبدیل آن به زبان بلاک‌چین هدف و حفظ لینک ایجادشده در تبادل اطلاعات است.

به یاد داشته باشید که قراردادهای هوشمند برنامه‌های کامپیوتریِ سرشار از قواعد If/Then در شکل‌های مختلف‌اند. برای اینکه یک قرارداد از وقوع رخداد پیش‌فرضی آگاه شود که در دنیای خارج از بلاک‌چین اتفاق می‌افتد، اوراکلی را مأمور برداشت این اطلاعات مهم از دنیای بیرون می‌کند. درنهایت، اوراکل چیزی جز یک کارخانه (برنامه‌های Crawling) تبدیل داده‌های Off-Chain به انواع On-Chain نیست.

چین لینک چیست؟

چین لینک چیست؟

چین لینک چیزی نیست جز شبکه‌ای گسترده از اوراکل‌های فعالی که برای قراردادهای هوشمند مختلف کار می‌کنند. این شبکه از پل‌های ارتباطی، خود ساختاری غیرمتمرکز دارند تا تحت تأثیر سازمان یا شخص خاصی، عملکرد ایمن قراردادهای هوشمند را با مخاطره مواجه نکنند.

فرایند در شبکه Chainlink از لحظه‌ای شروع می‌شود که یک قرارداد هوشمند به داده‌های خارج از بلاک‌چین خود نیاز دارد. درنتیجه این نیاز، قرارداد هوشمند یک درخواست تأمین اطلاعات را ایجاد و به شبکه چین لینک ارسال می‌کند.

پروتکل شبکه درخواست را به‌عنوان یک رخداد ثبت می‌کند و یک قرارداد هوشمند متناظر را ایجاد می‌کند که SLA نامیده می‌شود. قرارداد SLA سه زیر- قرارداد تولید با عناوین و عملکردهای زیر به وجود می‌آورد:

پروتکل شبکه بلاکچین

 

 • قرارداد اعتباری: برای پیگیری تاریخچه عملکردی اوراکل مجری
 • قرارداد تطبیق سفارش: ایجاد یک مناقصه در شبکه Chainlink برای انتخاب بهترین اوراکل
 • قرارداد تجمیع: برای دریافت اطلاعات از اوراکل و اعتبارسنجی آن‌ها

چه کسی Chainlink را خلق کرد؟

 

تاریخچه چین لینک  به سال 2014 برمی‌گردد، وقتی سازمانی غیرتجاری تحت عنوان SmartContract Ltd باهدف کمک به تعریف قراردادهای هوشمند در دنیایی وسیع‌تر از بلاک‌چین‌ها، تأسیس شد. SmartContracts Ltd همان سازمانی است که خلق این شبکه عظیم از اوراکل‌ها را ممکن ساخت.

مدیرعامل و چهره اصلی این شرکت  Sergey Nazarov، یکی از شاخص‌ترین افراد در دنیای رمزارز است. در سال 2017 یک سرمایه‌گذاری جمعی بر روی این پروژه، به جمع‌آوری 32 میلیون برای اجرای آن در سطح وسیع منجر شد.

در سال 2019، Chainlink فعالیت خود را بر بستر بلاک‌چین اتریوم شروع کرد. در این سال، شرکت‌های بزرگی چون گوگل، Oracle و مایکروسافت با SmartContracts Ltd قرارداد همکاری بستند. در همین سال، رمزارز شرکت نیز در بزرگ‌ترین بازار رمزارز دنیا ثبت شد.

ارز دیجیتال چین لینک

ارز دیجیتال چین لینک

وقتی یک پروژه جمع‌آوری داده توسط یک قرارداد هوشمند تعریف شد و برای آن اوراکلی توسط Chainlink پیشنهاد گردید، نیاز به سیستمی از جنس قراردادهای هوشمند است تا از آن طریق، هزینه این خدمت پرداخت شود. ارز دیجیتال چین لینک با نام اختصاری Link همان ابزاری است که شبیه یک رمزارز عمل می‌کند و با اعتباری که در خود دارد، پرداخت را ممکن می‌سازد.

توجه کنید که هزینه هر خدمت از جانب اوراکل‌ها را چین لینک تعریف می‌کند. این هزینه، شبیه قیمت سهام مختلف، به نوع تقاضا، تعادل و میزان عرضه و تقاضای درون شبکه بستگی دارد. همچنین، شبکه مالیات یا جریمه‌ای را برای گره‌هایی در نظر می‌گیرد که خدمت مقررشده را به‌خوبی اجرا نمی‌کنند و به اعتبار شبکه لطمه می‌زنند.

علاوه بر استفاده از ارز دیجیتال چین لینک به‌عنوان ابزار پرداخت، LINK یک وسیله یا دری برای ورود اوراکل‌ها به شبکه خدمت‌رسانی به قراردادهای هوشمند نیز هست. اوراکل‌ها باید مقادیری رمزارز چین لینک به حساب شبکه واریز کنند تا تعهد خود به آن را اثبات نمایند.

تفاوت Bitcoin و Chainlink چیست؟

Bitcoin و Chainlink در یک‌کلام “دو دنیای کاملا متفاوت‌اند”. بیت‌کوین با ذهنیت جایگزین کردن پول فیات (پول فیزیکی و معمول) با نمونه‌ای دیجیتال اما غیرمتمرکز خلق شد. مفهوم بلاک‌چین برای اولین بار با بیت‌کوین و سنت‌شکنی آن در دنیای اقتصاد بر سر زبان‌ها افتاد.

چین لینک اما یک تسهیلی در عملکرد مخلوقات دیگری از دنیای اقتصاد دیجیتال، قراردادهای هوشمند، بود. در این ابزار و رمزارز متناظر با آن، هدف خدمت‌رسانی به بلاک‌چین‌ها و قراردادهای هوشمند آن‌هاست؛ برای تعریف این خدمت‌رسانی، شبیه به بیت‌کوین، به یک بلاک‌چین پذیرنده نیاز است.

چین لینک یک ابزار با هدفی مستقل نیست، بلکه یک مکمل برای تحقق اهداف مستقلی مانند تعریف و اجرای انواع قراردادهای هوشمند است. همچنین، Chainlink می‌تواند به انواع مختلف بلاک‌چین خدمت‌رسانی کند و حتی به تبادل اطلاعات در قراردادهای خارج از مفهوم و بستر بلاک‌چین کمک کند.

مشابه با رمزارزها، بلاک‌چین‌ها و تمام ساختارهای غیرمتمرکز دیگر، شبکه‌های اوراکل رقیب چین لینک در طول چند سال اخیر توسعه و شاخه و برگ یافته‌اند. درواقع این ماهیت توسعه فردی و نیاز به ایجاد پروژه‌های متمایز از جانب اوراکل‌هاست که به توسعه شبکه‌های بیشتر از آن‌ها و ساختارهای نوآورانه می‌انجامد.

لیست‌ زیر یک دسته‌بندی از مشهورترین بلاک‌چین‌ها و شبکه‌های اوراکلی است که بر روی آن‌ها تعریف شده‌اند:

 • Ethereum: Chainlink، Band Protocol، iExec، UMA، Orai
 • Solana: Chainlink، DIA، Pyth، Switchboard، Gravity
 • Cardano: Charlie3، API3، Orcfax، PIGY Oracle، Chainlink
 • Terra: Chainlink
 • Tron: Wink، Bridge Oracle
 • Cosmos: Band Protocol

مشخصا، چین لینک همچنان قدرتمندترین شبکه در این لیست است که امکان تعریف بر روی هر نوع بلاک‌چینی را دارد. تقریبا هیچ نوع قراداد هوشمند، استخراج داده و شیوه داده‌کاوی وجود ندارد که از عهده این شبکه غیرمتمرکز از Oracleها برنیاید.

درکنار توسعه این شبکه در بلاک‌چین‌های گسترده‌تر و خدمت‌رسانی به رده بالاتری از قراردادهای هوشمند، LINK نیز به عنوان رمز‌ارزی وابسته به آن، قدرت می‌گیرد و قیمت آن نیز بسیار متأثر از عملکرد شرکت مادر است.

چین لینک یا پولکادات

شاید بتوان مهمترین تفاوت چین لینک و پولکادات را در مقابل اتریوم بیان نمود. چین لینک، که مبتنی بر پایگاه داده اوراکل است، در تلاش بوده تا مکملی برای اتریوم باشد در صورتی که پولکادات قصد دارد به رقیبی برای دومین شبکه دنیا یعنی اتریوم تبدیل شود. البته به گفته مارکوس دیماریا موسس شرکت ماستری، چین لینک یا پولکادات هیچکدام قصد رقابت با یکدیگر را ندارند. این 2 شبکه بیش از اینکه در رقابت با یکدیگر باشند در تلاش برای ایجاد ارتباط بین شبکه‌های بلاکچین با همکاری یکدیگر هستند.

آینده ارز چین لینک

آینده ارز چین لینک

آینده ارز چین لینک نیز مانند دیگر رمزارزها، در گرو پذیرش آن‌ها در جامعه و البته حکومت‌هاست. به همین دلیل نیز در خصوص آینده‌ی رمزارز چین لینک، اطلاعات دقیق و درستی نمی‌توان ارائه کرد. با وجود اینکه تکنولوژی رمزارزها کاملا نوظهور و غیرقابل پیش‌بینی بوده، کارشناسان در خصوص آینده ارز چین لینک و دیگر رمزارها پیش‌بینی‌هایی را انجام داده‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

پیش‌بینی آینده چین لینک تا سال 2023

 • تا پایان سال 2023: حداقل 6/04 دلار، میانگین 13/30 دلار و حداکثر 20/56 دلار
 • تا پایان سال 2024: حداقل 18/50 دلار، میانگین 25/76 دلار و حداکثر 33/02 دلار
 • تا پایان سال 2025: حداقل 29/44 دلار، میانگین 36/70 دلار و حداکثر 43/96 دلار
 • تا پایان سال 2026: حداقل 41/85 دلار، میانگین 49/11 دلار و حداکثر 56/37 دلار
 • تا پایان سال 2027: حداقل 51/45 دلار، میانگین 58/71 دلار و حداکثر 65/97 دلار
 • تا پایان سال 2028: حداقل 62/57 دلار، میانگین 69/83 دلار و حداکثر 77/09 دلار
 • تا پایان سال 2029: حداقل 75/45 دلار، میانگین 82/71 دلار و حداکثر 89/97 دلار
 • تا پایان سال 2030: حداقل 85/53 دلار، میانگین 92/79 دلار و حداکثر 100/05 دلار

جمع‌بندی:

هر جا که یک بلاک‌چین و قراردادهایی هوشمند بر بستر آن وجود دارند، اوراکل‌های فریلنسر مسئول جمع‌آوری داده و تبدیل آن‌ها به زبان بلاک‌چین‌اند. Chainlink شبکه‌ای است که به اوراکل‌ها سازمان می‌دهد و ارتباط امن بین آن‌ها و قراردادهای هوشمند را ممکن می‌سازد. این شبکه عظیم خدمت‌رسانی به قراردادهای هوشمند، یک رمزارز مختص خود را دارد که LINK نام دارد. از LINK برای ورود اوراکل‌ها به شبکه و پرداخت هزینه‌های خدمات‌رسانی استفاده می‌شود (به‌علاوه اینکه در بازارهای رمزارز نیز خریدوفروش می‌شود).

سوالات متداول

چین لینک چیست؟

چین لینک یا Chainlink یک پروژه بلاک‌چین بود که انقلابی در دنیای پایگاه‌های داده غیرمتمرکز و بخصوص قراردادهای هوشمند به پا کرد.