پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالکازماس چیست؟ معرفی شبکه Cosmos و ارز دیجیتال اتم (ATOM)
کازماس چیست؟ معرفی شبکه Cosmos و ارز دیجیتال اتم (ATOM) عکس

کازماس چیست؟ معرفی شبکه Cosmos و ارز دیجیتال اتم (ATOM)

February 10, 2023
141
0

ATOM رمز ارز اصلی پلتفرم کازماس (Cosmos) است که جهت تسهیل ارتباطات، مقیاس پذیری و ایجاد تعامل بین زنجیره‌های مستقل طراحی شده است. کازماس به عنوان اینترنت بلاکچین نامیده می‌شود. هدف آن جمع‌آوری بلاکچین‌ های مختلف در یک پلتفرم واحد و نیز حل چندین مشکل کلیدی است که از ابتدا این فناوری با آن چالش داشته است، که عبارتند از:

 • مقیاس‌پذیری
 • تعامل‌پذیری
 • کاربرد پذیری
 • حق حاکمیت

پروژه‌ هایی که بر روی شبکه Cosmos را‌ه‌اندازی می‌شوند بایستی امکان مبادله ‌تو‌کن‌ های خود را بدون تلاش و هیاهوی خاصی فراهم کنند. این شبکه به عنوان یک راه‌ حل ماژولار سازماندهی شده تا با برنامه مشخص بلاکچین‌ ها در نمونه‌های مختلف ، مورد استفاده باشد. این زنجیره‌ها بایستی قابلیت توسعه آسان‌تر را دارا باشند که این مسئله با امکان انتقال ارزش از یکی به دیگری و آن هم بدون لطمه زدن به حاکمیت متقابل آن‌ها، ترکیب شده باشد.

کازماس چیست؟

  کازماس خود را به عنوان یک مجموعه ابزاری از گونه و طبقه‌بندی‌های مختلف به بازار عرضه می‌کند. این شبکه ابزارهای ماژولار و قابل انطباق خود را در دسترس توسعه‌دهندگانی که آماده شروع کار بر روی تمرکززدایی از اینترنت و زیرساخت‌های مالی مرتبط با آن هستند، قرار می‌دهد.

همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مزیت های بلاکچین که یک فناوری شگفت انگیز و کاملا انقلابی است و  می می رود تا دنیای ما را کاملا متحول کند آشنا شوید .

برنامه Cosmos‌ برای مقابله با مشکل مقیاس پذیری چیست؟

توسعه‌دهندگان این پلتفرم پروتکل‌های کنونی اثبات کار (POW) را کند، پرهزینه، مضر برای محیط زیست و فاقد پتانسیل مقیاس پذیری توصیف می‌کنند. به عنوان مثال، در خصوص بیتکوین ، افزایش تعداد تراکنش‌ها منجر می‌شود تا سرعت عملکرد پلتفرم شدیدا کاهش پیدا کند.

در مورد غول دیگر بازار یعنی اتریوم ، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ساخته شده در بالای این شبکه با محدودیت تعداد تراکنش‌هایی که می‌توانند در یک ثانیه پردازش شوند و نیز dApps هایی که باید برای منابع روی بلاکچین بجنگند، مواجه هستند. حال کازماس قصد دارد تا با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد به حل این مسائل بپردازد:

برنامه Cosmos‌ برای مقابله با مشکل مقیاس پذیری چیست؟

 • الگوریتم اجماع تندرمینت (Tendermint) :هسته تندرمینت (Tendermint Core) یک موتور اجماع با قابلیت تحمل خطای بیزانس (BFT) است. این الگوریتم امکان ساخت بلاک در یک ثانیه را ارائه می‌دهد و نیز به 10000 تراکنش 250 بایتی در ثانیه، البته به صورت نظری، رسیدگی می‌کند.با حذف الگوریتم اثبات کار و بهینه‌سازی عملکرد حول مقیاس‌پذیری در جهت عمودی، توسعه‌دهندگان Cosmos امیدوار به این هستند.که خود این برنامه به تنهایی بتواند به راه حلی برای مشکل مقیاس پذیری تبدیل شود. ساخت برنامه های غیرمتمرکز در بالای Tendermint با توسعه به عنوان خود برنامه بلاکچین انجام می‌شود. برای این امر فقط باید انواع تراکنش‌ها و توابع انتقالی را که برنامه مورد نظر واقعاً به آن نیاز دارد، تعیین کرد، که نتیجه آن بهبود عملکرد این فرآیند می‌شود.
 • Cosmos SDK :این یک مجموعه ابزار فناورانه است که برای ساده‌سازی فرآیند ساخت برنامه‌های مطمئن بلاکچینی در بالای تندرمینت طراحی شده است. توسعه دهندگان این ادعا را دارند که با کمک این ساختار، فرآیند ایجاد یک بلاکچین در مقایسه با کدنویسی چندین ماژول سخت‌تر نخواهد بود.
 • پروتکل ارتباط بین بلاکچینی (IBC) :جفت شدن این پروتکل با تندرمینت، به زنجیره‌های ناهمگن این قابلیت را می‌دهد که هم ارزش (مانند توکن‌ها) و هم اطلاعات را بین خود مبادله کنند. این بلاکچین با دارا بودن چندین معماری زنجیره‌ای که برنامه‌های یکسان و یک مجموعه ولیدیتور را اجرا می‌کنند، قرار است به مقیاس‌پذیری نظری بی‌نهایتی دست یابد که تیم کازماس حالت آن را افقی توصیف می‌کند.

چگونه Cosmos می تواند تعامل‌پذیری بلاک چین را بهبود دهد؟

فقدان تعامل‌پذیری یا هم‌کنش‌پذیری بین بلاکچین‌ها یکی دیگر از موانعی است که این پروژه در پی حل آن است. اقتصادهای مبتنی بر بلاکچین از یک دیگر جدا هستند و به همین دلیل امکان انتقال اطلاعات و دارایی وجود ندارد.

هدف کازماس حل این مشکل با پروتکل IBC است، که در بالا در مورد آن صحبت کردیم. همچنین، این تکنولوژی به عنوان یک پروتکل پیام‌رسانی برای بلاکچین‌ها عمل می‌کند، که البته به طور مبهمی به آنچه در راه حل های TCP/IP یافت می‌شود، شباهت دارد.

کازماس و راه حل آن برای کاربردپذیری و حاکمیت

کازماس و راه حل آن برای کاربردپذیری و حاکمیت

حاکمیت بلاکچین و نیز قابلیت استفاده از آن، دیگر اهدافی است که پروژه Cosmos نشانه گرفته است. پلتفرم‌های محبوبی همچون ماشین مجازی اتریوم به عنوان راه‌حل‌های جعبه شنی (Sandbox) عمل می‌کنند. در این حالت، توسعه دهندگان به جای تمرکز بر روی یک مشکل، برنامه‌های خود را برای تعداد زیادی از موارد استفاده بالقوه بهینه می‌کنند.

حال کازماس با کمک SDK به دنبال ارائه راه حلی مناسب و قابل تنظیم برای توسعه‌دهندگان است تا ساخت بلاکچین با یک طراحی که حداقل توافقات را لازم دارد، محدود شود.

حتی زمانی که برنامه ها ساخته می‌شوند، گاهی اوقات نیاز به محدودیتی در حاکمیت خود بر اساس این حقیقت که آنها دارای یک چارچوب اساسی مشترک هستند، دارند. پروتکلIBC به بلاکچین‌ها با برنامه‌های کاربردی و مجموعه‌های اعتباردهنده‌های مختلف اجازه می‌د‌هد که در انتقال دارایی و داده بین خود، از جمله بین بلاکچین‌های خصوصی و عمومی، مشارکت داشته باشند.

کازماس (Cosmos ) چگونه کار می‌کند؟

این پلتفرم از Hubs و Zones تشکیل شده است که به بلاکچین برای حفظ حاکمیت و در عین حال بهره‌مندی از مزایای اکوسیستم کمک می‌کنند. در ادامه به شرح معنای این اصطلاحات می‌پردازیم.

 • Zones: منطقه یا Zone، یک پروژه بلاکچین جدا در کازماس است. همچنین، شبکه کازماس به این Zone ها به عنوان “بلاکچین‌های مختص برنامه” اشاره می‌کند.
 • Peg-Zones: این‌ها بلاکچین‌های خاصی هستند که با شبکه‌های خارج از کازماس ارتباط برقرار می‌کنند. برای مثال، کازماس در حال کار بر روی ساخت Peg-Zone بین اتریوم و بیتکوین است.

کازماس (Cosmos ) چگونه کار می‌کند؟

 • Hubs: یک هاب یک بلاکچین است که به عنوان یک پل ارتباطی بین Zone های مختلف عمل می‌کند. Cosmos Hub نخستین هابی بود که در سال 2019 معرفی شد که به عنوان یک نقطه اتصال مرکزی برای هر بلاکچین کازماس ایفای نقش می‌کند.
 • IBC: همانطور که در بالا به کاربرد و نقش آن اشاره شد، یک فناوری است که ارتباط میان زنجیره‌های مختلف را از طریق Zones و Hubs امکان‌پذیر می‌کند. این فناوری با استقاده از یک زیرساخت قراردادهای هوشمند، به بلاکچین‌های محتلف کازماس کمک می‌کند تا توکن‌ها و کوین‌ های خود را بدون اتکا به یک اعتبارسنج شخص سوم، بین یکدیگر ارسال کنند.

ATOM چیست و چه کاربردی در کازماس دارد؟

ATOM چیست و چه کاربردی در کازماس دارد؟

رمز ارز اتم (ATOM)  نقشی مهم در اکوسیستم Cosmos ایفا می‌کند که مهم‌ترین آن ایمن سازی مکانیسم اثبات سهام (PoS) از طریق استیکینگ است. سرمایه‌گذاران رمزارزها می‌توانند همان مقدار رمزارز ATOM را که به اندازه 150 ولیدیتور معتبر فعلی شبکه است، جهت احراز هویت تراکنش‌ها استیک کنند.

با این حال، هولدرهای ATOM این امکان را دارند تا با واگذاری رمزارزهای خود به یک استخر استیکینگ (Staking pool)، پاداش دریافت کنند. به غیر از استیکینگ، ارز دیجیتال ATOM برای پرداخت‌ هزینه‌های شبکه و نیز حاکمیت در زنجیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کازماس به هولدرهای اتم اجازه می‌دهد تا از رمزارزهای خود جهت شرکت در رای‌گیری‌هایی که برای پیشنهادات آتی شبکه برگزار می‌شود، استفاده کنند. گفتنی است که هر ATOM برابر با یک رای است.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی بیشتر در این حوزه  میتوانید مطالب مربوط به پرایس اکشن چیست؟ آموزش Price Action به زبان ساده  را در وب سایت مطالعه کنید .

ارز دیجیتال کازماس

ارز دیجیتال کازماس یا اتم با نماد اختصاری ATOM، ارز دیجیتال بومی شبکه‌ی کازماس محسوب می‌شود. رمزارز کازماس نقش حمایتی را از کارکردهای حیاتی شبکه‌ی کازماس برعهده دارد. در حقیقت ارز دیجیتال کازماس برای اجرای قراردادهای هوشمند و معاملات کامل به کار می‌رود.

توکن‌های جدید اتم هر بار که بلوکی از تراکنش‌های جدید شبکه مورد تأیید قرار می‌گیرند، به عنوان پاداش برای اعتبارسنجی شبکه تولید می‌شوند.رمز ارز کازماس به دلیل ساختار بسیار منحصر به فردش جذابیت ویژه‌‌ای در بین سرمایه‌گذاران کریپتو دارد. از آنجایی که توکن اتم زیربنای شبکه‌ کازماس است.

تمامی فرایندهای پرداخت ، کارمزد تراکنش‌ها، پاداش‌ها و موارد دیگر از طریق این ارز دیجیتال انجام می‌شوند. همین نیز باعث تقاضای بالا برای ارز دیجیتال کازماس شده است. این تقاضایی بالا نیز باعث شده تا قیمت کازماس در طی دو سال اخیر با رشد ۵۲۸ درصدی مواجه شود. هر واحد رمزارز کازماس هم‌اکنون (۱۳ خرداد ۱۴۰۲) ۱۰٫۶۱ دلار قیمت دارد.

سوالات متداول

1- Cosmos چیست؟

Cosmos یک شبکه در حال گسترش از بلاکچین های غیرمتمرکز و به هم پیوسته است که رمزارز آن ATOM نام دارد.

2 – موسس یا موسسان کازماس چه کسانی هستند؟

این پروژه در سال 2014 توسط جائه ون (Jae Kwon) و اتان بوچمن (Ethan Buchman)  و با حمایت شرکت سوئیسی Interchain Foundation (ICF) که از تحقیق و توسعه شبکه‌های امن، مقیاس پذیر، غیرمتمرکز و باز پشتیبانی می‌کند، تاسیس شد.

3- کازماس چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

Cosmos بر ارائه راه حل برای سه مشکل اصلی و معمول در بلاکچین که حاکمیت، مقیاس پذیری و پایداری می‌باشند، تمرکز دارد.

4- ارز کازماس چیست؟

ارز کازماس یا اتم (ATOM) توکن بومی شبکه‌ی کازماس است که اقتصاد توکنی این شبکه را مدیریت می‌کند. تمامی فرایندهای درون این شبکه از جمله پرداخت کازمرد، پاداش‌ها و حق رأی‌گیری و موارد دیگر به کمک رمزارز کازماس انجام می‌گیرند. همین باعث شده تا رمزارز کازماس عنصر مهمی در شبکه کازماس لقب گیرد.

5 – چه پروژه‌های بر روی کازماس ایجاد شده‌اند؟

توسعه‌دهندگان صدها پروژه بلاکچین مانند بایننس چین (BNB)، Terra (LUNA)و Crypto.com را در این شبکه ساخته‌اند.

6 – آیا کازماس رقیب اتریوم است؟

خیر، Cosmos می‌تواند اتریوم را در خود جای داده و میان هر دو اکوسیستم ارتباط ایجاد کند.

 7 – چگونه می توانم ATOM بخرم؟

برای خرید ATOM می‌توانید به یک صرافی ارز دیجیتال که از این رمزارز پشتیبانی می‌کند، مراجعه کنید. در بین صرافی‌های متمرکز که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند می‌توان به Binance، Kraken و Kucoin اشاره کرد. همچنین می‌توانید آن را در صرافی‌های غیرمتمرکز همچون Uniswap و PancakeSwap نیز خریداری کنید.

8 – Cosmos چه کاربردی دارد؟

از Cosmos می‌توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد. پلتفرمی برای برنامه های غیرمتمرکز، تبادل دارایی‌های دیجیتال بین بلاکچین‌های مختلف و ایجاد و راه اندازی بلاکچین های سفارشی، از جمله کاربردهای این شبکه است.