پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالHD wallet چیست ؟ معرفی کیف پول اچ دی + مزایای استفاده
HD wallet چیست ؟ معرفی کیف پول اچ دی + مزایای استفاده عکس

HD wallet چیست ؟ معرفی کیف پول اچ دی + مزایای استفاده

March 5, 2023
27
0

کیف پول اچ دی (HD Wallet) انقلابی در مفهوم کیف پول دیجیتال و تسهیلی تاریخی در اعتبار دهی به تراکنش‌ های بلاک‌ چین‌ بود. این کیف‌ ها ، برخلاف انواع تصادفی (Deterministic Wallets) و اولیه، می‌توانند هم‌زمان از چندین رمز ارز پشتیبانی کنند، سطح امنیت حساب دیجیتال کاربر را بالا برند و ساز و کار ساده‌ تری برای بازیابی حساب‌ های از دست رفته ارائه دهند.

 کیف پول HD از ساختار سلسله مراتبی برای تولید رمز های دوگانه شخصی و خصوصی (Private and public Keys) استفاده می‌کند تا هم‌زمان با ارائه رمزهای تأیید تراکنش ، رویکرد ساده‌ ای برای پیگیری تراکنش‌ های قبلی فراهم کند. شبیه یک قنات آب که از چشمه شروع و در یک شبکه از جوی‌های منظم در سراسر مزرعه آب را به حرکت در می‌آورند ، هدف از طراحی کیف پول HD طراحی یک الگوریتم پویا در رمزگذاری است که از یک نقطه‌ی شروع به نام Seed به شاخه‌ و برگ‌ هایی از جنس رمز انشعاب می‌گیرد.

کیف پول دیجیتال ، رمز ارز یا کریپتو

کیف پول دیجیتال ، رمز ارز یا کریپتو

اصلی‌ ترین هدف در امور مالی غیر متمرکز و دنیای رمز ارزها، حذف نهادهای بالا سری ازطریق تعریف معامله‌ های همتا به همتا و بدون واسطه است. اما این حذف واسطه نیاز دیگری را بروز می‌دهد و آن ایجاد یک شبکه هوشمند است که کنترل آن دست کسی نیست.

چنین شبکه‌ ای از معامله‌ گران و سیستم معاملاتی مبنا، بیشتر از هرچیز دیگری به شفافیت و امنیت نیاز دارد. اینجاست که رمز نگاری وارد مسئله می‌گردد و در تمام رگ‌ ها و مویرگ‌ های بلاک‌چین تنیده می‌شود. کیف پول ارز دیجیتال نیز یک هویت از جنس شبکه بلاک‌چین است که برای تصدیق تراکنش‌ها و پیگیری تاریخچه آن‌ها طراحی شده است.

تناظر کیف پول کریپتو با حساب و کارت بانکی

کیف پول کریپتو یک کارت فیزیکی مانند کارت عابر بانک، یک حساب اینترنتی مانند اینترنت بانک یا برنامه‌ ای کامپیوتری مثل اپلیکیشن‌ های بانکی و رمز ساز هاست که برای نگهداری و تولید رمز های اختصاصی در دنیای معاملات رمز ارز به کار گرفته می‌شود. در اقتصاد معمول ، وقتی به بانکی مراجعه و حسابی افتتاح می‌کنید، به شما ابزارهای مانند کارت اعتباری یا چک می‌دهند .

تا امکان دسترسی به اموال خود را داشته باشید. در اقتصاد دیجیتال و غیر متمرکز، والت‌ها یا کیف‌ های پول دیجیتال هستند که این امکان دسترسی و انجام تبادلات را ممکن می‌سازند. کمی ساده‌تر، وقتی کسی شماره کارت خود را به شما می‌دهد تا برای او پول واریز کنید، از ATM، اینترنت بانک یا اپلیکیشن بانک برای انتقال وجه استفاده می‌کنید. هم‌ ارز این فعالیت را کیف پول کریپتو برای معامله‌گران رمز ارزها ممکن می‌سازد.

 • کلید یا رمز عمومی

کلید یا رمز عمومی

هر کیف پول یک کلید، رمز یا آدرس عمومی دارد که شبیه نام کاربری است که در هنگام ورود به حساب بانکی خود در سامانه اینترنت بانک باید وارد کنید. در ساختار متمرکز، این نام کاربری همان شماره‌ حساب شماست. در کریپتو، به این نام کاربری Private Key یا رمز عمومی گفته می‌شود.

 • کلید یا رمز اختصاصی

وقتی در سامانه بانک شماره خود را وارد می‌کنید، مرحله بعد ورود رمز اختصاصی است. این رمز در دنیای رمز ارزها Private key یا رمز اختصاصی کریپتو نام دارد. دوباره، شبیه سیستم بانکی، شما برای هر تراکنش معمولا به یک رمز دوم پویا نیاز دارید (مگر برای اعداد کمتر از 100 هزار تومان که رمز دوم ثابت کافی است).

در کریپتو نیز وضعیتی مشابه برقرار است؛ برای انجام هر تراکنش باید رمزی تولید شود و معامله‌گر با ارائه آن به شبکه بلاک‌ چین، به معامله اعتبار می‌دهد. با این تفاوت اساسی که، در کریپتو رمزها ثبت می‌شوند و در تاریخچه حساب کاربری معامله‌گر باقی می‌مانند.

کیف پول اچ دی HD wallet چیست؟

چنانکه عنوان شد، شفافیت هدف اصلی در خلق بلاک‌ چین چیست و آن اصلی‌ ترین سازوکار در بقای آن است. برای پیگیری تمام تراکنش‌ها، هرچیزی که به تراکنش‌های بلاک‌چین مرتبط است باید ضبط شود و قابل پیگیری باشد.

کیف پول HD یک ساختار هوشمندانه برای تولید رمزهای اختصاصی معامله‌گر و امکان پیگیری آن‌ هاست. در این ساختار، رمزها در یک سلسله مراتب قرار می‌گیرند و جایگاه هر رمز متناظر با مقدم ، میانه یا مواخر بودن آن تعیین می‌شود.

ساختار کیف پول HD

کیف پول اچ دی چیزی نیست جز یک درخت منطقی که قدم به قدم  و با شروع از ریشه، کلیدها را در یک چیدمان منطقی قرار می‌دهد. این چیدمان بر اساس یک قاعده ساده در علم سناریو سازی و تصمیم‌گیری طراحی شده است:

 • ابتدا یک رمز اختصاصی تحت عنوان رمز مستر برای کیف پول HD تعریف می‌شود که در درخت رمزها Seed یا مستر لقب می‌گیرد. این رمز به صورت تصادفی و با الگوریتم‌ های تولید رمز ایجاد می‌شود (تا اینجا کار کیف پول HD تفاوتی با کیف پول‌ های دیگر ندارد).
 • در ادامه و برای انجام هر تراکنش، رمز های اختصاصی دیگری تحت عنوان فرزندان رمز مستر تولید می‌شوند و در یک سطح پایین‌ تر از مستر جای می‌گیرند.
 • حال، هر فرزند خود یک مستر در نظر گرفته می‌شود و برای هر تراکنش، فرزندانی به آن اختصاص می‌یابند تا معامله‌ ها را ممکن سازند. این روند به همین شکل ادامه می‌یابد.

بنابر این، هر رمز اختصاصی می‌تواند فرزند خود را تولید کند و فرزند او می‌تواند فرزند هایی داشته باشد. حال که این شجره‌ نامه منظم تشکیل شده، دسترسی به آن یکتا و آسان است و برای بازیابی تمام آن‌ ها، شما تنها به بذر اولیه یا جد اول تمام این رمزها نیاز خواهید داشت.

چگونگی پیگیری عملکرد کیف پول HD

اگر بخواهید از آخرین برگ یک شاخه به ریشه برسید چه روندی را طی می‌کنید؟ شاخه به شاخه و برگ به برگ تا تنه و ریشه ! این همان روندی است که در ردیابی تراکنش‌ ها در کیف پول اچ دی اتخاذ می‌شود. نکته مهم در این الگوریتم رمز سازی ، قطعی بودن و غیر بازگشتی بودن روند ساخت است.

به عبارتی، هر کلید یک ساختار یکتا از کاراکتر هاست که با طی شدن یک روند منحصر به‌ فرد از ریشه به وجود آمده است. بنابر این، هیچ تکراری در HD Wallet رخ نمی‌دهد و این همان یکتایی است که بلاک‌ چین و قاعده شفافیت و امنیت حداکثری به آن نیاز دارد.

همچنین، اصطلاح HD Wallet از Hierachical Deterministic Wallet گرفته شده که به همان ساختار درختی و یکتایی اشاره دارد که در بالا توضیح دادیم. به‌ویژه، شجره‌نامه تمام تراکنش‌ های کیف پول HD از این طریق ثبت و در هر لحظه قابل پیگیری است.

سه نوع مالکیت در کیف پول HD

سه نوع مالکیت در کیف پول HD

بسته به نوع فیزیکی یا نرم‌ افزاری بودن (یا ترکیبی از هر دو) و سطح کنترلی تعریف شده برای کیف پول، والت‌های کریپتو را می‌توان در دسته‌‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد. در ادامه به سه نوع کلی می‌پردازیم که والت‌ها را از نظر نوع دسترسی طبقه‌بندی می‌کنند.

1- کیف پول میزبانی شده (Hosted Wallet)

در این نوع از کیف پول، صرافی خاصی برای شما یک امکان دسترسی و انجام تراکنش‌ها در بازار خود را فراهم می‌کند. این والت‌ها مستقیما توسط صرافی میزبانی می‌شوند، یعنی آن‌ها دسترسی کاملی به کیف پول شما دارند. مزیت این نوع کیف پول‌ها در بازیابی اطلاعات کیف‌ پول در صورت گم کردن رمز و پسورد است.

عیب اصلی آن‌ ها نیز امکان هک‌ شدن پایگاه داده صرافی و دزدیده‌ شدن کل دارایی اعضای آن است. همچنین، با این والت شما محدودیت‌ های معاملاتی هم دارید، مثلا امکان چندانی برای سرمایه‌ گذاری در NFT‌ وجود ندارد.

2- کیف پول HD بدون حضانت

بدون حضانت، یعنی کسی حضانت رمز های شما  و کیف پولتان را ندارد. این نوع از HD Wallet ، اختیار کامل حساب شما را به دست خودتان می‌سپارد. بنابراین ، اگر رمزها را به هر دلیلی فراموش یا از دست بدهید، برای همیشه دارایی رمز ارز شما مفقود می‌شود.

برای کسانی که علاقه خاصی به معامله NFT دارند، این گزینه بهترین انتخاب است. به‌ ویژه، هک‌ شدن تنها از طریق راه‌ هایی چون مهندسی اجتماعی و هک شخصی ممکن است. فراموش نکنید، کسی که رمز عمومی و خصوصی شما را داشته باشد، می‌تواند اموال شما را معامله کند.

والت سخت‌ افزاری

به این نوع والت، Cold Wallet هم گفته می‌شود چراکه یک سرویس فیزیکی، و نه آنلاین، است. این کیف‌ ها شبیه یک چیپ یا USB هستند که اطلاعات رمز عمومی و خصوصی را در خود نگه می‌دارند. این نوع والت‌ها امن‌ترین نوع در میان باقی کیف‌ پول‌ها هستند، زیرا هیچ اتصالی به اینترنت ندارند و امکان هک آن‌ها شبیه قاپیدن کیف پول است.

چگونه یک کیف پول HD دریافت کنید؟

بسته به اینکه کدام یک از حالت‌ های کنترلی قبلی را انتخاب می‌کنید، روش‌ های مختلفی برای دریافت کیف پول HD Wallet است. در حالت میزبانی شده، شما اطلاعات شخصی بیشتری به صرافی می‌دهید و فرایند کم‌ و بیش شبیه بازکردن یک حساب بانکی معمولی است.

در انواع بدون حضانت، نیازی نیست اطلاعات شخصی خود را ارائه دهید و کل فرایند به صورت ناشناس و از طریق یک نرم‌افزار انجام می‌شود. این نرم‌افزار می‌تواند یک دسترسی دسکتاپ یا اپ موبایل باشد.

 انتخاب بهترین HD Wallet

انتخاب بهترین HD Wallet

بهترین انتخاب، به نوع تجربه و سطح توقع شما از کیف پولتان برمی‌گردد. موارد زیر نکاتی کلی در انتخاب یک HD Wallet خوب هستند:

 • امنیت: به تاریخچه عملکرد کیف پول بنگرید (اکثرا با سرچ در اینترنت می‌توانید اطلاعات خوبی دریافت کنید)، تعداد هک‌ها، نظر کارشناسان و کاربران عادی، ساختار حفاظت از امول و گزینه‌های امنیتی مدنظر، همه این‌ موارد را در محاسبه میزان امنیت کیف پول وارد کنید.
 • هزینه: مورد مهم دیگر حق الزحمه‌ای است که ارائه‌دهنده کیف پول به ازای ارائه کیف، محافظت از آن و انجام هر تراکنش از شما دریافت می‌کند.
 • میزان پشتیبانی: برخی HD Walletها امکان انجام تراکنش در برخی محصولات بلاک‌چین را به شما نمی‌دهند، حتما قبل از خرید به این محدودیت‌ها توجه کنید. همچنین، اگر از صرافی خرید کرده‌اید، امور مشتریان آن‌ها را بررسی و پاسخگوی صرافی را بسنجید.
 • شخصیت معاملاتی شما: اگر جزء افرادی هستید که همیشه پشت یک سیستم نشسته‌اند و از این طریق معامله می‌کنند، بهترین گزینه برای شما HD Wallet سخت‌افزاری است. برای کسانی که بیشتر به گوشی‌های خود متکی هستند، انواع با اپلیکیشن اختصاصی انتخاب بهتری است.

محبوب‌ ترین کیف پول اچ دی HD wallet چیست ؟

متناسب با ویژگی‌ هایی که در بالا به آن‌ ها اشاره کردیم، موارد زیر محبوب‌ ترین انتخاب‌ ها در بین والت‌ های HD هستند.

نام والتنوع والتپلتفرم‌های دسترسیقیمت
Ledger Nano Xسخت‌افزاریویندوز، مک، لینوکسدر حدود 65 دلار
Trezorسخت‌افزاریویندوز، مک، لینوکسدر حدود 99 دلار
KeppKeyسخت‌افزاریویندوز، مک، لینوکسدر حدود 99 دلار
Jaxxنرم‌افزار موبایل و دسکتاپاندروید، iOS، کروم، موزیلارایگان
Myceliumاپ موبایلاندرویدرایگان
Electrumدسکتاپویندوز، لینوکس، OSXرایگان
Atomic Walletنرم‌افزار موبایل و دسکتاپویندوز، لینوکس، مک، Debian، Fedoraرایگان

فواید استفاده از HD wallet چیست؟

 • هیچ نیازی به پشتیبانی گرفتن از تمام رمز‌ های تولیدشده نیست، تمام آنچه باید حفظ کنید، رمز Seed است که مسیری به تمام رمزهای دیگر دارد
 • بالاترین سطح امنیت در بین تمام انواع والت‌ها با استفاده از سازوکار سلسله‌ مراتبی
 • امکان ذخیره و معامله انواع مختلف رمزارزها تنها با داشتن یک والت HD
 • امکان تولید هزاران آدرس دریافتی و عدم امکان در شناسایی و ردگیری

جمع‌ بندی

والت‌ های HD ترکیبی از دو ویژگی قطعیت در رمز‌ها و سلسله مراتبی بودن آن‌ها، به نفع امنیت بالاتر کیف پول و امکان بازیابی اطلاعات آن بهره می‌گیرند. برعکس انواع غیرقطعی یا تصادفی، روند تولید رمزهای خصوصی از کلید مستر یا Seed شروع می‌شود و شما تنها به بکاپ‌گیری از آن نیاز دارید.

کیف پول HD محبوب‌ ترین نوع در میان کریپتو و کیف پول بلووالت‌ هاست و در انواع نرم‌ افزاری و سخت‌ افزاری ارائه می‌شود. حالت سخت‌ افزاری امنیت بالاتری دارد اما نگهداری فیزیکی را نیز می‌طلبد. در نوع نرم‌افزاری و بخصوص دسکتاپ، شما از هر نقطه‌ای که به اینترنت متصل باشید، به کیف پول خود دسترسی خواهید داشت.

درنهایت، HD Wallet بهترین انتخاب برای کسانی است که از طریق پرداخت‌های آنلاین درآمدزایی می‌کنند و می‌خواهند به جای پول معمولی، رمزارز بگیرند. تنها کافی است یکی از آدرس‌های تولیدشده توسط کیف پول را به اشتراک بگذارید، آنگاه هرکسی که مایل باشد می‌تواند به حساب شما کریپتو واریز کند.

سوالات متداول

1- کیف پول اچ دی چیست؟

کیف پول HD یک ساختار هوشمندانه برای تولید رمزهای اختصاصی معامله‌گر و امکان پیگیری آن‌هاست. در این ساختار، رمزها در یک سلسله مراتب قرار می‌گیرند و جایگاه هر رمز متناظر با مقدم، میانه یا مواخر بودن آن تعیین می‌شود.

2- چند نمونه کیف پول HD کدامند؟

لجر نانو اس – ترزور – الکتروم – اتمیک ولت و …