پارسیان کریپتو
خانه
اودیوس چیست؟ معرفی پلتفرم پخش موسیقی غیرمتمرکز Audius عکس

اودیوس چیست؟ معرفی پلتفرم پخش موسیقی غیرمتمرکز Audius

March 28, 2023
354
1

اودیوس یا Audius از توکن‌ های بومی خود، AUDIO استفاده می‌ کند تا به محصولات و خدمات صنعت موسیقی وجهه کریپتو بدهد. عملکرد این پلتفرم کم‌ و بیش شبیه به Spotify و Soundcloud است، با این تفاوت اساسی که تجربه کاربری و نوع تعامل بین هنرمند و طرفدار بسیار متفاوت است.

اصلی‌ ترین مشکلات موجود در صنعت موسیقی، نقض حق انتشار و عدم پرداخت حق‌ پخش مناسب به خالق اثر است. مشکل اول مرتبط به انتشار غیرقانونی آهنگ‌ ها در اینترنت و دیگری متناظر با وجود واسطه‌ های زیاد و ناآشنایی و عدم دسترسی هنرمندان به بازار عرضه آثار موسیقی است.

متناظر با علاقه همگان به موسیقی و بازار داغ محصولات آن، پلتفرم‌ هایی این‌ چنین ایده‌ های موفق و پولساز خواهند بود. هدف Audius احاطه بازار صنعت موسیقی با بلوک‌ های بلاک‌ چین و پروتکل‌ های ارائه خدمات و تبادل بدون واسطه است. به باور خالقان آن، اودیوس بهترین بستر در حمایت از موسیقی‌ دانان و تعامل رودرو با مخاطبان است.

در این مقاله توضیح می‌ دهیم که اودیوس چیست؟ منظور از ارز دیجیتال اودیوس چیست؟ و به ویژگی‌ های پروتکل غیرمتمرکز موزیک Audius می‌ پردازیم؛ با پارسیان کریپتو همراه باشید.

Audius یا اودیوس چیست و چگونه عمل می‌ کند؟

اودیوس چیست و چگونه عمل می‌ کند

پروتکل اودیوس بر روی بلاک‌ چین Solana تعریف شده که به سرعت و تعداد بالای تراکنش در هر ثانیه مشهور است. سه اصل زیر، پایه‌های اصلی در خلق پروتکل غیرمتمرکز موزیک Audius هستند:

 • یک پروتکل حکمرانی غیرمتمرکز که به هنرمندان، کاربران و گره‌ های عملیاتی امکان تصمیم‌ گیری درباره تغییر پروتکل و به‌ روز رسانی عملیات و ساختارهای آن را می‌ دهد.
 • پلتفرم توکن بومی خود را دارد، اما امکان بهره‌ گیری از استیبل‌ کوین‌ ها و توکن‌ های اختصاصی هنرمندان را دارد.
 • راه‌ حل ذخیره‌ سازی غیرمتمرکزی که برای دریافت، ذخیره و بارگیری دوباره آهنگ‌ ها استفاده می‌ شود، از قواعد رمزنگاری و مدیریت متاداده‌ ها بهره می‌ گیرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله بایننس اسمارت چین چیست را نیز مطالعه نمایید.

ساختار عملکرد اودیوس چیست؟

گره‌ های اصلی شبکه اودیوس از توکن‌ ها برای استیکینگ و تضمین امنیت شبکه استفاده می‌ کنند. هنرمندان نیز از توکن‌ ها بهره می‌ گیرند تا بتوانند از مسیر استیکینگ به خدمات اختصاصی قابل‌ ارائه در پلتفرم دسترسی پیدا کنند. با این حال، استفاده از آن برای طرفداران و هنرمندانی که از خدمات ویژه آن بهره نمی‌ برند، رایگان است.

گره‌ های محتوا (Content Node) و گره‌ های کشف (Discovery Node) برای میزبانی از محتوا و اندیس‌ گذاری گره‌ ها استفاده می‌ شوند. همچنین، AUDIO توکن‌ هایی تحت استاندارد ERC-20 هستند که تمام این تبادلات داده و خدمات را اقتصادی و ممکن می‌ سازند.

علاوه بر درآمدی که از فروش توکن‌ ها به دست می‌ آورد، اودیوس سیستم تعریف NFT خاص خود را دارد که به هنرمندان گزینه‌ ای متفاوت در ارزش‌ گذاری آثار آن‌ ها را می‌ دهد. علاوه‌ بر این، هنرمندان می‌ توانند صفحات طرفداری خاص خود را داشته باشند و به شیوه‌ های اختصاصی خود صفحات را اداره کنند.

به عبارتی، اودیوس شبیه یک گیشه بزرگ و دیجیتال است که به موسیقی‌ دان این امکان را می‌ دهد که آهنگ‌ های خود را تبلیغ، ریمیکس و منتشر کند. این پلتفرم همچنین، ابزار فوق‌ العاده‌ ای برای برگزاری کنسرت‌ های آنلاین و با حضار طرفداران از سراسر دنیاست.

تاریخچه Audius

تاریخچه Audius

این پلتفرم مبتنی بر بلاک‌ چین در سال 2018 توسط دو دانشمند حوزه کامپیوتر، Roneil Rumburg و Forrest Browning، طراحی و برنامه‌ های آن نوشته شدند. هر دو موسس دارای مدرک Ivy League هستند و از همان روزهای اول بروز کریپتو در گوشه و کنار اینترنت، در دنیای آن فعال بوده‌ اند.

چند ماه پس از خلق آن، موسسان پلتفرم در قالب دور اول سرمایه‌ گذاری (Series A) اقدام به عرضه پلتفرم به سرمایه‌‌ گذاران و جمع‌ آوری 5.5 میلیون دلار از شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری Lightspeed، General Catalyst و Pantera Capital کردند. ورژن اصلی Audius نیز در اواخر سال 2019 لانچ شد.

پیشنهاد می کنیم مقاله امور مالی غیرمتمرکز متمرکز شده سی دیفای را نیز مطالعه کنید.

بررسی ارز دیجیتال AUDIO

بررسی ارز دیجیتال AUDIO

تعداد توکن‌ های پلتفرم (AUDIO)  1.15 میلیارد است که در حدود 990 میلیون آن در گردش است. ارزش کنونی این توکن در حدود 0.246 دلار و ارزش بازاری به اندازه تقریبی 243 میلیون دلار دارد. همچنین، در یک ماه اخیر، این پلتفرم در حدود 1.8 میلیون کاربر فعال داشته و 122 میلیون توکن استیک شده‌ اند.

برخلاف ارزهایی چون بیت‌ کوین، در بررسی ارز دیجیتال AUDIO باید به اصول فاندامنتال این ارز یا همان عملکرد پلتفرم آن توجه خاصی داشت. اولین پلتفرم غیرمتمرکز موسیقی جهان با چالش‌ های زیادی مواجه است و استارت‌ آپ‌ ها و تازه‌ واردان حوزه موسیقی به شدت عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌ دهند.

بررسی ارز دیجیتال AUDIO، به صورت تکنیکال، ارزش‌ هایی در بازه 1 تا 2.5 دلار را برای این ارز دیجیتال تا سال 2030 پیش‌ بینی می‌ کند. اولین پلتفرم غیرمتمرکز موسیقی جهان در نظر دارد تمام پل‌ های موجود بین موسیقی‌ دانان و طرفداران موسیقی را از بین ببرد؛ بنابراین تا زمانی که موسیقی و علاقه به آن رشد می‌ کند، ارز دیجیتال اودیوس نیز پیشرفت خواهد کرد.

در حال حاضر، ارزهای دیجیتال روندی خرسی را به خود گرفته‌ اند و در 6 ماهه اول سال 2023 نمودار اکثر آن‌ ها پر از نوسان‌ های رو به پایین بوده‌ است. بررسی ارز دیجیتال AUDIO در سال 2023 نشان می‌ دهد که با احتمال بسیار زیاد، این توکن با قیمت‌ هایی نزدیک و شاید پایین‌ تر از 0.2 دلار سال 2023 را به پایان می‌ رساند. با این حال، انتظار می‌ رود تا سال 2025 قیمت آن به 0.83 دلار برسد.

Audius چه تفاوت‌ هایی با پلتفرم‌ های معمول مانند Soundcloud دارد؟

Audius چه تفاوت‌ هایی با پلتفرم‌ های معمول مانند Soundcloud دارد؟

Audius اولین پلتفرم غیرمتمرکز موسیقی جهان است که بلاک‌ چین را مبنای فعالیت‌ های خود قرار داده است. بنابراین، هرگونه معرفی پلتفرم پخش موسیقی اودیوس باید به ویژگی مشارکتی و تعامل پلتفرم با علاقه‌ مندان به موسیقی و حامیان پروژه‌ های مبتنی بر آن بپردازد.

اصلی‌ ترین تفاوت Audius یا پلتفرم‌ های متمرکز، تعریف آن بر بستر بلاک‌ چین است. از تولید و انتشار آهنگ، تا خرید و گوش دادن به آن، اودیوس یک رودخانه جدید به دریای موسیقی است که کم‌ هزینه‌ ترین مسیر و مدرن‌ ترین آن‌ ها نیز هست. سایر تفاوت‌ ها شامل موارد زیرند:

 • برای استفاده از پلتفرم Audius شما تقریبا به هیچ دانش فنی نیاز ندارید. هرآنچه نیاز است، ایجاد یک حساب کاربری در پلتفرم تحت وب یا اپلیکیشن‌ های آن خواهد بود.
 • این هنرمندان هستند که تصمیم‌ می‌ گیرند که درآمد چگونه بین سایر اعضای تیم موسیقی، یعنی نویسندگان، تولیدکنندگان، یا طراحان گرافیکی، توزیع شود.
 • طرفداران می‌ توانند تصمیم بگیرند که چه مبلغی برای یک آهنگ باید صرف شود. در واقع، هرچقدر یک موسیقی خوب باشد، طرفداران علاقه بیشتری به شنیدن آهنگ‌ های جدیدتر از آن خواننده دارند؛ بنابراین هزینه بیشتری را پرداخت و از این طریق از او حمایت می‌ کنند.
 • هیچ واسطه‌ ای بین هنرمند و طرفداران او وجود ندارد. بنابراین، هنرمند و طرفدار او درک بهتری از هم دارند و واکنش سریع‌ تر و منصفانه‌ تری به محصول هنرمند داده می‌ شود.
 • در اودیوس، هنرمند در حدود 90 درصد از درآمد را دریافت می‌ کند. رقمی که در هیچ پلتفرم دیگری به او ارائه نخواهد شد. علاوه‌ بر این، هنرمندان کنترلی حداکثری بر آثار خود و شیوه‌ های توزیع آن‌ ها دارند.
 • با استفاده از رمزارزها، شما می‌ توانید هر نوع از آهنگ یا NFTهای هنری را در این پلتفرم خریداری کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله فیشینگ ارز دیجیتال را نیز مطالعه کنید.

وب 1، وب 2 و وب 3 در صنعت موسیقی

وب 1 یا همان Web بدون هیچ عددی در مقابل آن، نسل اول از اینترنت و محصولات و خدمات نشأت گرفته از آن است. در وب1 اطلاعات ایستا و از یک محصول به محصول دیگر منتقل می‌ شدند. شبیه طراحی صفحات وب با WordPress، مسیر ارتباط شما با دنیای بیرون از طریق URL هاست.

در وب‌ های بعد، این تعامل ایستا به یک تعامل پویا تبدیل می‌ شود؛ جایی که کاربر یک قدم پیش می‌ آید و تفکر و تعامل او با اینترنت به تعامل او با سایر کاربران تبدیل می‌ شود. در واقع، در وب‌ های 2 و 3، تعامل از ابزارها و فضاهای اینترنتی به کاربران اینترنتی منتقل می‌ شود.

 • وب 2 و اسپاتیفای

وب 2 و اسپاتیفای

اسپاتیفای یک تجربه موفق از مفهوم وب 2 در دنیای موسیقی است که در 79 کشور دنیا فعالیت رسمی دارد، و کاربران فعال ماهانه آن بیشتر از 400 میلیون است. ویژگی‌ های شاخص اسپاتیفای، دسترسی آسان و نامحدود، پشتیبانی از انواع و سبک‌ های مختلف موسیقی و قالب SaaS بودن آن است.

اگرچه پلتفرم اسپاتیفای یک تجربه فوق‌ العاده برای کاربران است، اما این تنها یک وجه از ماجراست و هنرمندان جدید از عملکرد آن رضایت چندانی نداشته‌ اند و این قدرت سرمایه‌ گذاری و دسترسی آن است که باعث توسعه آن شده است.

به‌ ویژه، اسپاتیفای بر اساس قاعده 0.0034 تا .00054 به ازای هر استریم به هنرمندان هزینه پرداخت می‌ کند. بنابراین، هنرمندان نوپا و ضعیف هرگز شانسی در مقابل خوانندگان مشهور و تبلیغ‌ شده ندارند.

 • وب‌3 و معرفی پلتفرم پخش موسیقی اودیوس

وب3 یک هویت جدید از اینترنت در استفاده از ابزار برای تعامل بدون واسطه عامل انسانی یا ماشینی است. علاوه‌ بر این، در وب3 اکثر کاربردهای اینترنت به تعامل حداکثری اشخاص و حضور حداقلی واسطه می‌ رسند.

پروتکل غیرمتمرکز موزیک Audius همان مسیر وب3 در انتشار موسیقی است و کاربران آن هنرمندان این عرصه و طرفدارانی هستند که به دنبال شنیدن یک موسیقی خوب‌ اند. وقتی واسطه حذف شود، هزینه‌ ها صرف خالص موسیقی می‌ شود و پلتفرم فقط برای بقای ساختار و حق نوآوری خود هزینه دریافت می‌ کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله استیک کردن ارز دیجیتال را نیز مطالعه کنید.

مزایا و معایب پروتکل غیرمتمرکز موزیک Audius

مزایا و معایب پروتکل غیرمتمرکز موزیک Audius

این پلتفرم دیجیتال، یک قطعه دیگر از پازل بلاک‌ چین و سازمان‌ های غیرمتمرکز در دیجیتالی سازی صنایع و جوامع مختلف است. با این حال، هنوز عامل انسانی و واسطه‌ ای نقش شاخصی در عملکرد آن دارند، چرا که در نهایت این عاملیت واسطه است که بنیاد و عملکرد آن را تعریف می‌ کند.

مزایای اودیوس چیست؟

 • اصلی‌ ترین مزیت این پلتفرم همان قابلیتی است که بلاک‌ چین به ساختارهای مالی می‌ دهد و این قابلیت حذف تمرکزگرایی و تسلط یک نهاد واسطه بر جریان درآمدزایی است. Audius یک سنگر امن برای موسیقی‌ دانان و پشتیبانی از حق آن‌ ها در درآمدزایی حداکثری از آثارشان است.
 • ارتقاء هنرمندان کم‌ نام و نشان به نفع تولید آثار با ویژگی‌ های هنری بیشتر و تنوع بالاتر است. این حرکت یک انتقال از وضعیت کنونی و وابسته به چند جبهه سرمایه‌ داری و صاحب امتیاز در موسیقی، به یک فرایند جاری برای ورود آسان نیروهای تازه‌ نفس به دنیای موسیقی است.
 • بسیاری از هنرمندان بزرگ دنیا در حال روی آوردن به این پلتفرم و حمایت از آن هستند. بنابراین، در آینده‌ای نه‌ چندان دور، اودیوس به قدرت شاخص در توزیع آثار موسیقی تبدیل می‌ شود.
 • در این پلتفرم، هزینه‌ های بهره‌ برداری از ابزارها بسیار پایین‌ تر از انواع متمرکز است و تقریبا هر هنرمندی می‌ تواند آثار خود را به وسیله آن نشر دهد.

معایب اولین پلتفرم غیرمتمرکز موسیقی جهان کدامند؟

 • اصلی‌ ترین مشکل این پلتفرم، نقدینگی پایین در بازار معاملات توکن‌ های آن است. همین امر باعث کاهش قدرت آن در توسعه سریع‌ تر و پشتیبانی از هنرمندان و انواع مختلف از موسیقی‌ های قدیمی و جدید می‌ شود.
 • مشکلات پردازش داده‌ های متا و تضمین امنیت شبکه در مقابل حملات هکرها همچنان جای نگرانی دارند.
 • آهنگ‌ ها توسط پلتفرم بارگیری و نگهداری نمی‌ شوند، بلکه پلتفرم فقط کانالی برای انتقال آن‌ ها به شبکه‌ ای وسیع از اعضاء شبکه است. بنابراین، اگر آهنگ خاصی قوانین کپی رایت یا هر قاعده دیگری را رعایت نکرده باشد، به سختی می‌ توان آن را از پلتفرم حذف کرد.

Audius چگونه درآمدزایی می‌ کند؟

Audius چگونه درآمدزایی می‌ کند؟

در اولین سطح از درآمدزایی، سرمایه‌ گذاران اولیه و مشارکت کنندگان در توسعه آن با دریافت AUDIO پاداش گرفته‌  اند. هنرمندان نیز 90 درصد از درآمد هر اثر را دریافت می‌ کنند و 10 درصد باقیمانده به آن‌ هایی تعلق می‌ گیرد که در فرایند استیکینگ، اعتبارسنجی و انجام عملیات پردازش و بارگذاری در شبکه شرکت داشته‌ اند.

اما شبکه! درآمدزایی شبکه از طریق بازارهای ارز و تعریف توکن آن به عنوان یک کریپتو قابل معامله است. ارزش این کریپتو را اعتبار پلتفرم، توسعه آن و گسیل طرفدارن موسیقی به سمت کاربردهایش تعریف می‌ کنند. همچنین، اعضاء و کاربران برای ورود به شبکه، مشارکت و استفاده از آن، باید توکن‌ های آن را بخرند.

جمع‌ بندی:

در طول تاریخ موسیقی، انرژی فراوانی صرف ارتقاء کیفی و کمی بهترین سرگرمی بشر شده است. بخصوص، تجربه کاربری پلتفرم‌ های عرضه‌ کننده موسیقی همیشه در کانون توجه بوده است. اصلی‌ ترین مشکل این پلتفرم‌ ها، حمایت کم آن‌ ها از هنرمندان نوپا و کمتر شناخته‌ شده است.

اودیوس یک پلتفرم غیرمتمرکز است که کمترین فاصله را بین یک هنرمند و طرفداران او در عرضه موسیقی تعریف می‌ کند. با سیستم بلاک‌ چین تعریف‌ شده آن، گره‌ های توزیع‌ شده در سراسر جهان مسئولیت تجزیه آهنگ در قالب متاداده‌ و ذخیره آن‌ها بر روی کامپیوترهای متصل به پلتفرم را برعهده دارند.

هم‌ زمان با گسترش اینترنت، نمونه‌ های دیجیتال از پلتفرم‌ های عرضه موسیقی یا بسیار انحصاری بوده‌ اند یا اینکه نشتی‌ های زیادی از نظر هک و انتشار غیرمجاز موسیقی داشتند. Audius یک پلتفرم نوپاست که در سال 2019 و برای حل این دو مسئله اساسی در دنیای موسیقی طراحی شد. انتظار می‌ رود تا سال 2030، اودیوس به بازیگر اصلی در دنیای موسیقی بدل شود.

سوالات متداول

ارز دیجیتال اودیوس چیست؟

ارز یا توکن بومی پروتکل غیرمتمرکز موزیک Audius یا AUDIO، یک توکن ERC-20 است که برای انجام فعالیت‌ های پلتفرم اودیوس ایجاد و به کار گرفته می‌ شود. با استفاده از ارز دیجیتال اودیوس و عملکرد اختصاصی پلتفرم، هنرمندان دنیای موسیقی استقلال بیشتری در درآمدزایی دارند و ارتباط نزدیکی با طرفداران خود برقرار می‌ کنند.

پروتکل غیرمتمرکز موزیک Audius چیست؟

اولین پلتفرم غیرمتمرکز موسیقی جهان یک پلتفرم استریم موسیقی است که به همه افراد جامعه امکان انتشار و گوش دادن به موسیقی را به طور رایگان می‌ دهد. پروتکل غیرمتمرکز موزیک Audius در چند سال فعالیت کوتاه خود توجه بسیاری از هنرمندان و جامعه طرفداران موسیقی را به خود جلب کرده و دریچه جدیدی به دنیای موسیقی و استقلال آن گشوده است.

زمان معرفی پتلفرم پخش موسیقی اودیوس کی بود؟

در سال 2018 معرفی پلتفرم پخش موسیقی اودیوس به واقعیت پیوست، اما اولین انتشارهای رسمی و عملکرد همه‌ جانبه پلتفرم در سال 2019 اتفاق افتاد.

در بررسی ارز دیجیتال AUDIO به چه نکاتی باید توجه داشت؟

عملکرد پلتفرم جایگاه مهمی در بررسی ارز دیجیتال AUDIO دارد. هرچقدر پلتفرم و فعالیت‌ های آن با پذیرش بیشتری از جانب هوادارن موسیقی همراه باشد، ارز دیجیتال AUDIO نیز به همان اندازه امکان رشد دارد. علاوه بر این، AUDIO، مشابه با همه ارزهای دیجیتال، با نوسان شدید همراه است و به بررسی تکنیکال لحظه‌ ای و مستمری نیاز دارد.

درباره نویسنده

وریا وکیلی

نظرات

رضا-profile

رضا

این پروژه هم قراره بره رو سولانا؟

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می شود؟

مَثَلی است که می‌گوید، «به وقت جزر و مّد، آب تمام کشتی‌ها را بالا می‌برد.» این مثل در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند و وقتی که یک بازار عملکرد خوبی دارد، تمام بازار از این اتفاق سود می‌برند. در بازار کریپتو این بیت کوین (BTC) است که نقش محرک...

May 16, 2024
0
0
[object Object] عکس

بررسی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی؛ هر آنچه باید درباره رمزارز AXS بدانید!

جهان فناوری با ظهور ارزهای دیجیتال و بازی‌های غیرمتمرکز، شاهد تحولات شگرفی بوده است. یکی از پیشگامان این حوزه، ارز اکسی اینفینیتی (AXS) است که با بازی آنلاین محبوب Axie Infinity گره خورده است. این ارز دیجیتال نه تنها به بازیکنان امکان کسب درآمد...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی ارز دیجیتال بیت‌ کوین اس وی؛ ارز BSV بازگشت به چشم‌انداز اصلی ساتوشی

ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) یکی از رمزارزهایی است که توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. با ادعای پیروی از چشم‌انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین، بیت کوین اس وی تلاش دارد تا به اهداف اولیه بیت کوین جامه عمل بپوشاند. در...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

۴ دلیل برای خرید اتریوم؛ آموزش گام به گام خرید اتر (ETH) در ایران

قصد خرید اتریوم را دارید؟ باید بدانید که کاربران حوزه رمزارز معمولا اصطلاح اتر (Ether) و اتریوم (Ethereum) را به جای هم استفاده می‌کنند در حالی که این دو واژه به دو مفهوم مجزا اشاره دارند. اتریوم یک پلتفرم بلاکچینی...

May 14, 2024
0
0