پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالهزینه و نحوه نگهداری بیت کوین + بهترین کیف پول برای نگهداری BTC
هزینه و نحوه نگهداری بیت کوین + بهترین کیف پول برای نگهداری BTC عکس

هزینه و نحوه نگهداری بیت کوین + بهترین کیف پول برای نگهداری BTC

February 11, 2023
248
0

در این مقاله قصد داریم به نحوه نگهداری بیت‌ کوین ، هزینه نگهداری بیت کوین و بسیاری از مطالب مرتبط با موضوعات امنیتی در نگهداشت سرمایه ارز دیجیتال را بررسی کنیم. مطمئنا، نحوه نگهداری بیت کوین تنها منوط بر این رمزارز خاص نیست و راهکاری ارائه شده در این مقاله را می‌توان برای سایر دارایی‌های دیجیتال به کار گرفت.

بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار وارد بازار کریپتو شدند که هنوز به درستی نمی دانستند چگونه سرمایه های دیجیتالی خود را ایمن نگه دارند. از طرف دیگر هکرها نیز از راهکارهای مبتکرانه ای برای سرقت دارایی های آنها استفاده می کنند. برخی از شاخص ترین سرقت ها آنهایی بودند که درست جلوی چشم کاربران از صرافی ها انجام گرفتند. حتی برخی از هکرها توانستند توکن هایی که از یک کیف پول به دیگری واریز شده بودند را با تغییر مسیر به جیب خود بریزند.

ارزهای رمزپایه ای مانند بیت کوین چیست ، پس احتمالا میدانید پس از رسیدن به اوج قیمت خود در اواخر سال ۲۰۱۷، دوباره در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نیز شاهد افزایش قیمت قابل توجهی بودند و اینبار حتی رکوردهای قبلی هم جا به جا شدند. در همین حال که بازار رمزارزها فوق العاده داغ شده بود، هک های زیادی نیز در این حوزه اتفاق افتادند و اهمیت موضوع نگهداری بیت کوین و سایر رمزارز ها در میان کاربران افزایش چشم گیری یافت.

اگر علاقه مند به داشتن اطلاعات در مورد این هک ها هستید، مقاله “هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو ؛ 8 سرقت میلیون دلاری تاریخ کریپتو” مقاله ی جالبی برای شما خواهد بود

درست همانطور که پول نقد یا کارت های بانکی را در یک کیف پول نگهداری می کنیم، بیت کوین را نیز می توان در یک ولت یا کیف پول ارز دیجیتال نگهداری کرد. کیف پول دیجیتال می تواند سخت افزاری باشد یا اینکه بر روی وب اجرا شود. کیف پول دیجیتال همچنین می تواند روی یک دستگاه تلفن همراه ، روی کامپیوتر شخصی یا لپتاپ قرار بگیرد یا اینکه با چاپ کلیدهای خصوصی و آدرس های مورد نظر روی کاغذ آنها را ایمن نگه داریم. اما هر یک از این کیف پول های دیجیتال برای نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مناسب  هستند؟ جواب این سوال به نحوه‌ی مدیریت هرکدام از کیف پول ها بستگی دارد.

امن ترین روش ها در نحوه نگهداری بیت کوین

امن ترین روش ها در نحوه نگهداری بیت کوین

هر کیف پول دیجیتال مجموعه ای از کلیدهای خصوصی دارد که بدون آنها صاحب بیتکوین نمی تواند به ارز دیجیتال دسترسی پیدا کند. بزرگترین خطر امنیتی برای نگهداری بیت کوین و دیگر ارزها این است که فرد ممکن است کلید خصوصی خود را گم کند یا اینکه کلیدها به سرقت بروند. بدون کلیدهای خصوصی صاحب بیتکوین دیگر هیچ وقت نمی تواند دارایی های دیجیتال خود را ببیند.

علاوه بر از دست دادن کلید خصوصی ، فرد می تواند بیتکوین های خود را با نقص فنی کامپیوتر (مانند خرابی یا سوختن هارد دیسک)، هک شدن یا به سرقت رفتن لپتاپ یا کامپیوتری که کیف پول دیجیتالی در آن قرار دارد برای همیشه از دست بدهد. در زیر، نگاهی به برخی از بهترین و امن ترین روش ها برای نگهداری بیت کوین انداخته ایم.

در صورت علاقمندی به آگاهی بیشتر در رابطه با ارز دیجیتال ، مقاله رپد بیت کوین را مطالعه کنید.

وضعیت کلی در امنیت ارز دیجیتال

قبل از هر پیشنهاد و راهکاری در نحوه نگهداری بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر، باید اذعان کرد که امنیت بازار دیجیتال و سرمایه‌های آن چهارچوبی بسیار شخصی دارد. به عبارتی، دولت‌ها کمک چندانی به شما در بررسی دزدیده شدن، پیگیری قضایی سارقان و …، نخواهند کرد.

حتی در برخی از کشورها، انواع مبادلات ارز دیجیتال و فعالیت‌های متأثر از آن‌ها قانونی نیست. بنابراین، بررسی هر آنچه به امنیت مرتبط است، در دایره عملکرد معامله‌گر و هوشیاری او می‌گنجد. درنتیجه، حساسیت در انتخاب بهترین کیف پول برای نگهداری بیت کوین، یعنی فارغ از هر سیستم قانون‌گذاری، باید تنها به خود و نحوه نگهداری بیت کوین خود متکی باشید.

کیف پول داغ

کیف پول داغ

کیف پول های آنلاین که به آنها کیف پول داغ یا گرم نیز گفته می شود، روی دستگاه های متصل به اینترنت مانند کامپیوتر، تلفن همراه یا تبلت نصب و اجرا می شوند. ناگفته نماند که استفاده از این کیف پول ها آسیب پذیری امنیتی خاص خود را دارند، چون این ولت ها کلیدهای خصوصی رمزارزها را دستگاه های متصل به اینترنت می سازند.

در همین حال ، کیف پول داغ برای دسترسی سریع و انجام معاملات فوری بسیار راحت است ، اما همین موضوع باعث ایجاد یک رخنه‌ی امنیتی در این کیف پول ها می شود.هرچقدر که دور از ذهن به نظر برسد ، اما اگر در زمان استفاده از کیف پول های داغ جوانب امنیتی را رعایت نکنید ، ممکن است دارایی های دیجیتال شما به سرقت بروند.

دزدیده شدن رمزارزها اتفاق چندان نادری نیست و می تواند به روش های مختلف رخ دهد. برای مثال، ممکن است فرد در یکی از انجمن های آنلاین و شبکه های اجتماعی از اینکه چه مقدار بیت کوین دارد صحبت کند. در اختیار دیگران قرار دادن این اطلاعات اضافی به خصوص اگر کیف پول داغ کاربر امنیت بالایی نداشته باشد ، در نحوه نگهداری بیت کوین چندان عاقلانه نیست.

کیف پول های داغ برای مقادیر پایین ارز دیجیتال مناسب هستند. در واقع بهتر است کیف پول داغ را به یک حساب جاری تشبیه کنیم. عاقلانه است که پول هایی که خرج می کنید را در حساب جاری خود نگه دارید. در همین حال ، بهتر است باقی پول ها در حساب های پس انداز و سایر حساب های سرمایه گذاری نگهداری کنید. همین را می توان در مورد کیف پول های داغ گفت.

کیف پول های داغ شامل تلفن همراه، کامپیوتر شخصی ، ولت تحت وب و کیف پول صرافی می شود.نکته ضروری دیگر اینکه نگهداری بیت کوین و ارز دیجیتال در کیف پول صرافی با نگه داشتن آن در کیف پول شخصی یکسان نیست. کیف پول های صرافی همان حساب های نگهبانی هستند که صرافی در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

کاربری که از این کیف پول ها استفاده می کند، کلید خصوصی این کیف پول را در دست ندارد. بنابراین، اگر اتفاقی بیافتد و صرافی هک شود یا اینکه حساب کاربری شما از بین برود، سرمایه شما نیز از بین می رود.صرافی های ارز دیجیتال هیچ نوع بیمه سپرده بانکی و انواع دیگر بیمه را در اختیار مشتریان خود قرار نمی دهند تا خیال مشتریان از نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در صرافی ها را راحت کنند.

از این جهت، نگه داشتن حجم زیادی ارز دیجیتال در یک کیف پول داغ و به خصوص در حساب صرافی اصلا فکر منطقی نیست. در عوض پیشنهاد می شود که بیشتر وجوه دیجیتالی خود را به یکی از کیف پول های سرد انتقال دهید.به یاد داشته باشید که نگهداری فایل Keystroke یا رمزهای تولید شده توسط والت بسیار حائز اهمیت است.

بهترین کیف پول برای نگهداری بیت کوین ، از امنیت چند گانه برای رمزگذاری و اجازه استفاده از والت استفاده می‌کند. همچنین، تنها در زمانی از والت گرم بهره بگیرید که قصد دارید فعالیت مستمری در بازار داشته باشید. در مواقعی که قصد نگهداری بلندمدت و عدم معامله در بازه زمانی مشخصی را دارید، بهترین نحوه نگهداری بیت کوین ، استفاده از کیف پول سرد است.

کیف پول سرد

کیف پول سرد

نوع بعدی کیف پول و ایمن ترین گزینه برای نگهداری بیت کوین و سایر رمزارزها، کیف پول سرد است. ساده ترین توصیف کیف پول سرد، کیف پولی است که به اینترنت متصل نیست و بنابراین ریسک سرقت دارایی های دیجیتال شما کمتر خواهد بود. این کیف پول ها را می توان کیف پول آفلاین یا کیف پول سخت افزاری نیز نامید.

کیف پول های سرد آدرس و کلید خصوصی را روی دستگاه کوچکی که به اینترنت متصل نیست ذخیره می کنند. این کیف پول ها همچنین نرم افزاری دارند که به صورت موازی اجرا می شود تا کاربر بتواند بدون اینکه کلیدهای خصوصی خود را به خطر بیندازد مقدار ارزهای دیجیتال خود را مشاهده کنید.

کیف پول کاغذی هم یک کیف پول سرد است که در وب سایت های خاصی ساخته می شود. سپس می توانید کلیدهای عمومی و خصوصی که ساخته شده اند را روی یک تکه کاغذ چاپ کنید. تنها وقتی که آن تکه کاغذ را داشته باشید می توانید به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید.

بسیاری از کاربران بعد از پرس کردن این کیف پول های کاغذی آنها را در صندوق امانات بانک یا گاوصندوق خانه خود نگهداری می کنند.کیف پول سخت افزاری هم معمولا یک فلش مموری USB است که کلیدهای خصوصی کاربر را به صورت ایمن نگهداری می کند.  کیف پول سخت افزاری مزیت های زیادی نسبت به کیف پول های داغ دارد.

ابتدا اینکه خطر ویروس گرفتن ندارد و کلیدهای خصوصی هم به دلیل متصل نبودن به اینترنت یا نرم افزارهای آسیب پذیر به خطر نمی افتد. این کیف پول های سخت افزاری معمولا منبع باز هستند. بنابراین، ‌این جمع کاربران و توسعه دهندگان است که ایمنی کیف پول ها را مشخص می کند، نه اینکه شرکتی اعلام کند استفاده از کیف پول بی خطر است.

با این اوصاف ، کیف پول سرد امن ترین روش نگهداری بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال است. با این حال، در بیشتر موارد، برای راه اندازی این کیف پول ها باید دانش بیشتری نسبت به روش های دیگر داشته باشید. بدیهی است برای هر کسی که علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه کریپتو است، بالا بردن دانش در مورد نگهداری ایمن و مفاهیمی مانند کیف پول سرد و داغ ضروری است.

علاوه بر این، هزینه نگهداری بیت کوین با والت‌های سرد بسیار بالاتر از انواع گرم است. دلیل این امر، دستگاه فیزیکی است که شما باید خریداری و مانند فلش مموری نگهداری کنید. به ویژه، انواع فیزیکی در رده‌های بالا از بهترین کیف پول برای نگهداری بیت کوین قرار گرفته‌اند.

سکه های فیزیکی و هزینه نگهداری بیت کوین با این روش

سکه های فیزیکی و هزینه نگهداری بیت کوین با این روش

خدمات نوظهوری نیز وجود دارد به سرمایه گذاران بیتکوین امکان خریداری بیتکوین های فیزیکی را می دهد. این بیتکوین ها همانند سکه های واقعی هستند که روی آنها نماد بیت کوین حک شده است. همچنین سکه های بیتکوینی که معامله گران خریداری می کنند دارای برچسب های هولوگرافی مقاوم در برابر دستکاری است.

اگر این برچسب برداشته شود، کلید خصوصی بیتکوین دیده می شود. هر کدام از این سکه ها با یک بارکد مخصوص ضرب می شود. قیمت این بیتکوین های فیزیکی به دلیل هزینه ساخت، ارسال، بیمه ممکن است کمی از ارزش خود بیت کوین هم بالاتر باشد.

سکه‌های فیزیکی همچنان که هزینه نگهداری بیت‌‌کوین را بالا می‌برند، توازن کمتری با اصول تمرکززدایی Defi دارند. درواقع، هدف در اقتصاد غیرمتمرکز، انتقال مفهوم و ارزش دارایی به دنیای دیجیتال و حذف حداکثری ماهیت فیزیکی پول است.

سایر روش های امن در نحوه نگهداری بیت کوین

سایر روش های امن در نحوه نگهداری بیت کوین

علاوه بر انواع بهترین کیف پول برای نگهداری بیت کوین ، روش‌های تکنیکالی نیز وجود دارند که معامله گر با انجام آن‌ها، از بسیاری تهدیدات سایبری و کلاه‌برداری ارز دیجیتال مصون می‌گردد. این روش‌ها، هزینه نگهداری بیت کوین را کاهش می‌دهند و سطح آگاهی شما از اصول معامله‌گری و برنامه‌های مرتبط با بازار ارز دیجیتال را ارتقاء می‌دهند.

پشتیبانی گیری

پیشنهاد می شود برای نگهداری بیت کوین  از کل کیف پول بیت کوین خود در همان ابتدای نصب پشتیبان تهیه کنید و این عمل را اغلب اوقات تکرار کنید. در صورتی که کامپیوتر شما خراب شود، پشتیبانی که تهیه کرده اید ممکن است تنها راه بازیابی ارز دیجیتال شما باشد.

حتما از فایل مستر یا همان فایل ‌های wallet.dat کیف پول خود پشتیبان تهیه کنید و این نسخه پشتیبان را در چند مکان امن از جمله فلش مموری، هارد اکسترنال و سی دی ذخیره کنید. علاوه بر این حتما یک رمز بسیار قوی برای پشتیبان گیری که انجام داده اید بگذارید تا خیالتان از نگهداری بیت کوین خود راحت شود.

هرگز فراموش نکنید که نحوه نگهداری بیت کوین و اصول مرتبط با این ایمن سازی را با فرایندهای دیگر مانند نگهداری رمز کارت عابر بانک، پسورد گوشی و …، ادغام نکنید. به عبارتی، فرایند تخصیص پسورد، انتخاب والت‌ها و بکاپ گرفتن از اطلاعات را مستقل از اقدامات مشابه در تأمین امنیت انجام دهید. بخصوص، کیف پول‌های فیزیکی اگرچه هزینه نگهداری بیت کوین را بالا می‌برند، اما شرایط بکاپ گیری بهتری را حاصل و امنیت را تقویت می‌کنند.

به روز رسانی های نرم افزاری

همیشه نرم افزار کیف پول خود را به روز نگه دارید تا از مشکلات نرم افزاری و افزایش هزینه نگهداری بیت کوین خود در امان بمانید. کیف پولی که روی یک نرم افزار به روز نشده اجرا می شود می تواند هدف بسیار جذابی برای هکرها باشد. همیشه جدیدترین نسخه کیف پول امنیت بالاتری دارد و در نتیجه ایمنی بیت کوین و ارزهای دیجیتال شما را افزایش می دهد.

اگر نرم افزار شما با آخرین تغییرات و پروتکل های امنیتی به روز شده باشد، ممکن است به دلیل امنیت بالای کیف پول از یک بحران امنیتی صحیح و سالم خارج شوید. بنابراین پیشنهاد می کنیم همیشه سیستم عامل و نرم افزار دستگاه تلفن همراه یا کامپیوتر خود را به روز نگه دارید تا بیت کوین ها و ارزهای دیجیتال دیگر خود را ایمن تر  کنید.

اگرچه ابزارهایی چون لپتاپ یا گوشی مستقل از والت و معاملات شما هستند، اما نحوه نگهداری بیت کوین، یا هر ارز دیگر، ارتباط مستقیمی با عملکرد و دسترسی‌های آن‌ها دارد. برای مثال، اگر بهترین کیف پول برای نگهداری بیت کوین از نظر شما نگهداری آن‌ها در سایت‌های ارائه دهنده خدمات آن باشد، آنگاه عملکرد لپتاپ و حتی مرورگر آن تأثیر شاخصی بر حفظ اطلاعات، هک نشدن و پشتیبانی از اطلاعات دارد.

کیف پول چند امضایی

کیف پول چند امضایی اخیرا به محبوبیت زیادی در بازار کریپتو دست پیدا کرده است. در این روش نگهداری بیت کوین برای انجام هر معامله به تأیید ۳ تا ۵ نفر احتیاج است. بنابراین ریسک سرقت ارزهای دیجیتال کاملا پایین می آید، چون سرور یا شخص دیگری نمی تواند تراکنش ها را انجام دهد.

هرکدام از صاحبان امضای دیجیتالی برای انجام تراکنش حق تصمیم گیری دارند. زمانی که یکی از آنها بخواهد بیتکوین خرج کند یا به آدرس دیگری انتقال دهد، از بقیه می خواهد که تراکنش را تأیید کنند. از این رو، تراکنش ها تنها در صورتی که چند امضا آنها را تأیید کنند انجام می گیرند.

برای هر کدام از امضاهای دیجیتال یک کلید خصوصی جداگانه ساخته می شود. کیف پول های چند امضایی سیستم های مختلفی دارند که سیستم ۳ امضایی و ۵ امضایی از رایج ترین آنها به حساب می آیند. در کیف پول ۳ امضایی، برای انتقال مبالغ به حداقل ۲ امضا نیاز است.

چند قدم برای بالا بردن امنیت در نحوه نگهداری بیت کوین و ارزهای دیجیتال

چند قدم برای بالا بردن امنیت در نحوه نگهداری بیت کوین و ارزهای دیجیتال

مهم نیست کدام یک از روش های نگهداری بیت کوین و سایر دارایی های دیجیتال را انتخاب کردید، در اینجا بهتر است که به چند نکته امنیتی در نگهداری بیت کوین توجه کنید:

  •  هیچ وقت رمزارزها را برای مدت طولانی در حساب صرافی نگهداری نکنید.
  • اگر از کیف پول سخت افزاری استفاده می کنید، یک پین کد انتخاب کنید که حدس زدن آن واقعا سخت باشد. هیچ وقت برگه‌ی بازیابی ۲۴ کلمه ای خود را آنلاین در جایی قرار ندهید.
  • هیچ وقت با نام واقعی یا آدرس قابل شناسایی در مورد دارایی های دیجیتال خود در انجمن های آنلاین یا شبکه های اجتماعی صحبت نکنید.
  •  همیشه فرض را بر این بگذارید که دستگاه شما ممکن است به خطر بیافتد، بنابراین همیشه جوانب احتیاج را برای نگهداری بیت کوین و رمز ارزهای دیگر رعایت کنید.
  • وقتی از کیف پول های نرم افزاری استفاده می کنید، مراقب حملات فیشینگ باشید. (فیشینگ نوع حملاتی هستند که از طریق ایمیل یا پیام های خصوصی انجام می گیرند. هکرها پس از ارسال لینک ها اقدام به بارگذاری بدافزارهای خود روی دستگاه قربانی می کنند و پس از آن اطلاعات حساس را از دستگاه فرد به سرقت می برند.)
  •  همیشه در صورت امکان از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید.

سخن پایانی

به طور کلی ، بهترین روش نگهداری بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال استفاده از کیف پول سخت افزاری است که امنیت حداکثری در اختیار کاربر قرار می دهد. با کیف پول سخت افزاری دیگر نیازی نیست نگران فیشینگ ،‌ بدافزارها و حملات هکری دیگر باشید. با این حال ، کیف پول های سخت افزاری نسبتا گران قیمت هستند. از این رو، اگر مقدار ارز دیجیتال شما همچنان پایین است،‌ استفاده از کیف پول داغ کفایت می کند. اما ضروری است که تمام جوانب احتیاطی که در این مقاله توضیح داده شدند را به بهترین نحو رعایت کنید.

سولات متداول 

۱- امن‌ترین روش نگهداری بیت کوین چیست؟

استفاده از ولت ‌های سخت ‌افزاری امن ‌ترین روش نگهداری از دارایی‌ های دیجیتال است.

2- آیا ضرورتی برای نگهداری رمزارزها در کیف پول‌ صرافی وجود دارد؟

جواب این سوال به عواملی مانند میزان رمزارز، اهمیت دسترسی سریع به ارز دیجیتال،‌محافظت از سرمایه در برابر ریسک های امنیتی و پرداخت کارمزد شبکه بستگی دارد. اما بهتر است تا جای ممکن سراغ کیف پول صرافی نروید.

3- بهترین روش ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال چیست؟

پیشنهاد می کنیم بخش عمده ای از رمزارزهای خود را در کیف پول های سرد ذخیره کنید که با اختلاف امن ترین گزینه است. اما در همین حال، کیف پول داغ برای ذخیره مقادیر کم ارز دیجیتال مناسب تر است.

4- بهترین کیف پول برای نگهداری بیت کوین کدام است؟

بسته به نحوه نگهداری بیت کوین و هزینه‌ای که مدنظر دارید، روش‌ها متغیر خواهند بود. با این حال ، Electrum، Trezor Model T و Ledger Nano X انواعی از بهترین کیف پول برای نگهداری بیت کوین هستند.