پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالپرایس اکشن چیست؟ آموزش price action به زبان ساده + بهترین سبک
پرایس اکشن چیست؟ آموزش price action به زبان ساده + بهترین سبک عکس

پرایس اکشن چیست؟ آموزش price action به زبان ساده + بهترین سبک

April 3, 2023
84
0

منظور از پرایس اکشن (price action) بررسی همه جانبه و تکنیکال یک ارز دیجیتال (یا سهام) به منظور تشخیص وضعیت واقعی و کنونی آن، با هدف پیش‌ بینی عملکرد آن در آینده است. پرایس اکشن حرفه‌ ای با ترکیب اصول فاندامنتال، علاوه بر کلیاتی که همه از آن‌ها باخبرند، جزئیات موثر را نیز می‌بیند

 در معاملات خود وارد می‌کند.در بازار ارز دیجیتال، پیش‌بینی کوتاه و بلندمدت تغییرات قیمت برگ برنده تریدرهای موفق است. الگوهای پرایس اکشن جزئیاتی از نمودار عملکرد ارز هستند که تشخیص آن‌ها کمک شایانی به تحلیل درست معامله‌گر می‌کند. بهترین سبک پرایس اکشن ، ترکیبی از تشخیص الگوهای مختلف، استفاده از ابزارهای تفکیک و تحلیل نمودار، بررسی حجم معاملات و بررسی وضعیت کلی بازار است.

در این مقاله آموزشی از پارسیان کریپتو، سعی داریم پاسخ خوبی به پرایس اکشن چیست بدهیم، یک آموزش پرایس اکشن به زبان ساده را به شما ارائه دهیم و بهترین سبک پرایس اکشن و الگوهای پرایس اکشن را توضیح دهیم.

Price Action یا پرایس اکشن چیست؟

Price Action یا پرایس اکشن چیست؟

همانطور که از اصطلاح پرایس اکشن مشخص است به معنای عملکرد و یا حرکت قیمت در انواع بازارهای مختلف مانند ارز دیجیتال می‌باشد. برای اطلاعات جامع تر از اینکه ارز دیجیتال چیست به مقالات وی سایت مراجعه کنید . حال این قیمت می‌تواند مربوط به هر نوع اوراق بهادار باشد. تریدرها با بهره گیری از از این مولفه تاریخچه‌های قیمت و اطلاعات مختص به آن را تحلیل و بررسی می‌کنند.

این تجزیه و تحلیل به آنها آزادی عمل و اطلاعات بیشتری برای انجام معامله می‌دهد. شاخص‌های مهم در پرایس اکشن، مربوط به میله‌ها و اطلاع از انواع مختلف روندها است. به واسطه این موارد می‌توان قیمت‌های مربوط به زمان فعال و غیر فعال شدن بازار را مشاهده کرد. به بیان ساده‌تر، تمام این اطلاعات و جزئیات دست به دست هم می‌دهند تا موضوع price action به ایده‌ ال‌ترین شکل ممکن مورد توجه قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: هش ریت چیست؟ (Hash Rate) نحوه محاسبه نرخ هش و تاثیرات آن

پرایس اکشن چه کمکی به معامله گران می‌کند؟

با توجه به توضیحات ارائه شده در مطالب بالا می‌توان گفت؛ Price Action عملکرد و حرکت بعدی تریدرها را به روان‌ترین شکل ممکن پوشش می‌دهد. به عبارت ساده‌تر، تجربه کاربران قبلی و نوع حرکت بازار بهترین عوامل تاثیر گذار در شرایط فعلی معامله گر جدید هستند. این امتیاز فوق العاده بسیار مهم و جذاب است و با استفاده از میله‌های قیمت بهترین شاخص‌ها به دست می‌آید. این شاخص با عنوان کندل بوده و تمام تبادلات کندل محور در جهان اعتبار بالایی دارند.

آموزش پرایس اکشن به زبان ساده

الگوهای پرایس اکشن به شما کمک می‌کنند که با استدلال درست موقعیت کنونی از یک ارز دیجیتال، سیگنال‌های ورود و خروج به معاملات مختلف را ایجاد کنید و از آن‌ها در تریدهای خود بهره بگیرد. پرایس اکشن حرفه‌ای از رده بالایی از ابزارهای الحاقی و تشخیصی برای پیش‌بینی روند استفاده می‌کند. در این بخش اصول مبنا برای آموزش پرایس اکشن و پیاده سازی بهترین سبک پرایس اکشن را با شما در میان می‌گذاریم.

کندل چیست و عملکرد آن به چه شکل است؟

کندل چیست و عملکرد آن به چه شکل است؟

همانطور که مشخص است کندل  (Candle) همان شمع است که با شکل ظاهری خود تعیین کننده نوع حرکت در بازار می‌باشد. کندل‌ ها قیمت‌ ها را در محدوده‌ های خاصی علامت گذاری کرده و به معامله گران نمایش می‌دهند. کندل‌ ها با تجمع در کنار هم باعث تشکیل نمودار کندلی می‌شوند.

هومای (Homma) ژاپنی اولین شخصی بود که چندین پیشنهادی ارائه داد.اولین شخصی بود که رابطه میانِ قیمت، عرضه و تقاضا را بررسی کرد. کاربردی بودن این روش باعث شده است تا از آن در مجموعه‌های بزرگ و برتر تریدینگ بهره‌های فراوانی برده شود. تجزیه و تحلیل، بهترین نوعِ استفاده از این نمودار است.

حال اگر موافق باشید به معرفی الگوهای موجود در Price Action بپردازیم.قیمت باز با عنوان اولین قیمت و قیمت بسته با عنوان آخرین قیمت در کندل‌ها، اهمیت زیادی دارد.بالا و پایین هم که کاملا مشخص است و برای بالاترین و پایین‌ترین قیمت به کار می‌رود.

کندل دارای یک بدنه است که میانِ قیمت باز و بسته شناسایی می‌شود. دُم کندل که به عنوان سایه نیز، شناخته می‌شود.همان بخشی است که میانِ قیمت باز و بسته نمی‌باشد. همان خط عمودی که در قسمت بالا و پایین کندل قرار دارد با عنوان دم و سایه آن، شناخته می‌شود. موارد بالا به عنوان اجزای مختلف کندل مورد بررسی قرار گرفت. حال در ادامه به انواع شمع‌ها در Price Action  می‌پردازیم.

بیشتر بخوانیدبلاکچین چیست؟ (Blockchain) ؛ زیر و بم فناوری زنجیره بلوکی

  • کندل روندی

این نوع کندل با عنوان شمع صعودی و نزولی نیز شناخته می‌شوند. وجود بدنه در آنها لازم و ضروری است و بخش آغازین آن با قسمت پایانی آن با یکدیگر فاصله دارند.

  • کندل صعودی

این کندل روندی صعودی دارای قیمت پایان بالا و قیمت آغاز کم است. البته این امکان وجود دارد که این روند چند بار در بازار در حال نوسان باشد ولی موضوعی که اهمیت دارد این است که در پایان معاملات، قیمت پایانی بیشتر از قیمت آغازین است.

  • کندل نزولی

کندل نزولی

این کندل در price action دقیقا مخالف شمع صعودی عمل می‌کند. به بیان ساده‌تر، قیمت آغازِ معامله، بالاتر از قیمت پایان معامله می‌باشد.

  • کندل اصلاحی

این شمع بر خلاف موارد دیگر فاقد بدنه است. به بیان ساده‌تر، قیمت باز و بسته شدن قیمت در این شمع یکسان است. این کندل وضعیت اصلاح بازار را نشان می‌دهد.

  • کندل‌ های مطابق و مخالف با روند

این شمع‌ ها در پرایس اکشن دقیقا مطابق روند بازار پیش می‌روند. به عبارتی، اگر روند بازار منفی باشد این شمع‌ها همان روند را دنبال می‌کنند و اگر مثبت و صعودی باشد طبق این روند پیش می‌روند. نوع دیگری از کندل‌ ها هم هستند که کاملا مخالف با روند بازار حرکت می‌کنند. به عنوان مثال، اگر روند بازار صعودی است، آنها جهت نزولی را دنبال می‌کنند.

  • کندل بی سایه و دُم

همانطور که از نام این کندل مشخص است، هیچ دم و یا خط عمودی در بالا و پایین بدنه وجود ندارد و این کندا روندی فقط بدنه است. البته نوع متفاوت این نوع کندل‌ها هم وجود دارند که تنها در یک قسمت بالا یا پایینِ بدنه دارای دُم یا سایه هستند. حال اگر به بدنه کندل نگاهی بیندازیم .شاهد کندل بدون دُم در روند صعودی باشیم مشخص می‌شود که تراکم خرید و فروش در آن کندل، یکی می‌باشد.

در نهایت، متوجه خواهیم شد که یک موقعیت جذاب و قدرتمند برای ادامه حرکت در اختیار داریم. این موقعیت، شرایطی را ایجاد می‌کند که می‌توانیم از سیاست ال بروکس برای معامله استفاده نماییم.ال بروکس، بر این موضوع اعتقاد دارد که بررسی شمع‌ها به صورت تک تک و با جزئیات لازم و ضروری است.

چرا که هر یک از این شمع‌ ها ، اطلاعات و آگاهی قابل توجهی به معامله گران می‌دهد.به بیان ساده‌تر، او معتقد است استخراج آگاهی و اطلاعات بیشتر از تمام کندل‌ها مساوی با سود بالاتر است. پس با این حساب، یک روند قدرتمند و جذاب در پیش روی معامله گران وجود دارد که می‌توانند با اطمینان خرید و فروش مطلوبی انجام دهند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخراج ارز دیجیتال در خانه میتوانید مطالب مربوط در وب سایت را مطالعه کنید .

الگوهای موجود در کندل پرایس اکشن (price action)

الگوهای مرتبط به Price Action دارای دو کندل است که با عنوان اینساید بار و اوتساید بار شناخته می‌شوند.

  • اینساید بار

اینساید بار

اگر یک شمع مادر داشته باشیم اینساید بار به همراه دُم خود می‌تواند در کنار آن قرار گیرد به طوریکه که اگر اینساید بار را روی شمع مادر قرار دهیم به نوعی در داخل آن قرار خواهد گرفت. به بیان ساده‌تر، سقف آن پایین‌تر و کف آن بالاتر از شمع قبلی نمایش داده می‌شود. وسط شمع مادر جایگاه کندل اینساید بار است. در این وضعیت، احتمال نمایش وضعیت اصلاحی نیز، انتظار می‌رود.

  • اوت ساید بار

اوت ساید بار در پرایس اکشندقیقا بر خلاف اینساید بار بزرگتر از شمع قبلی یا همان کندل مادر است. این کندل با عنوان شمع بیرونی هم شناخته می‌شود. به عبارت ساده‌تر، اوت ساید بار با شمع قبلی خود همپوشانی کامل دارد. متخصصان بازار بر این عقیده هستند که کندل اوتساید بار به نوعی شکل اصلاح شده و منطقی کندل قبلی است.

اگر اوت ساید بار در price action به درستی مورد بررسی قرار گیرد، معامله گران نتیجه جذابی از معامله به دست خواهند آورد.حال در این بین، شرایط قرارگیری اوت ساید بار نیز، اهمیت ویژه‌ای دارد. به بیان ساده‌تر؛ اگر بخش پایینی آن به بخش میانی نزدیک شود، به این معنا خواهد بود که معامله گران در نقش خرید کننده و فروشنده هیچ قدرتی بر یکدیگر ندارند. به این صورت که احتمال شکست وجود دارد.

وجود کندل کوچک در پرایس اکشن

افراد ممکن است در  Price Action شاهد کندل‌ های کوچک باشند. وجود شمع‌ های ریز و کوچک به این معنا است که خریدارن و فروشندگان چندان تمایلی برای معامله از خود نشان نمی‌دهند. به عبارتی، سکون در معاملات مشاهده می‌شود. مشاهده نشانه برگشت در این شمع‌ ها، قابل توجه خواهد بود. البته مکان ظهور این شمع‌ ها نیز، اهمیت دارند. سکون در روند موجب به وجود آمدن پولبک (Pullback) در آن شده و شرایط ایده‌ آل برای خرید فراهم خواهد شد.

توضیح روان در خصوص روند

در پرایس اکشن (price action) روندهای نزولی و صعودی وجود دارند که نوع صعودی آنها سقف و کف قیمتی بالاتر و در نوع نزولی آنها سقف و کف قیمتی پایین‌ تر ایجاد می‌شود. به منظور تشخیص نوع روندها، اتصال هر سقف به سقف دیگر و کف به کف دیگر مشاهده خواهد شد.

در این صورت خط‌های شیب داری ایجاد می‌شوند که جهت روند را مشخص خواهند کرد. البته بهتر است بدانید روندها تنها زمانی ایجاد می‌شوند که حرکت‌های پشت سر هم در بازار رخ دهد.در پرایس اکشن‌ ها موضوع سوئینگ ‌ (swing) نیز مطرح می‌شود که با عنوان سوئینگ بالا و سوئینگ پایین شناخته می‌شوند.

اگر حرکت بازار باعث شکست خط روند شود، در این صورت حد فاصل میانِ سوئینگ پایانی تا مکان شکست روند را گام می‌گویند. البته گاهی اوقات این شرایط با عنوان خط روند وسط نیز، شناخته می‌شود. بهتر است بدانید که تریدرها در پرایس اکشن (price action) شاهد چند سوئینگ می‌باشند.

اسپایک در price action

اسپایک در price action

اسپایک در Price Action با عنوان کانال نیز، یاد می‌شود. به ابتدای روند اسپایک گفته می‌شود. در این شرایط، حرکت بازار بسیار خوب و پُر قدرت است سپس به تدریج این حرکت کمتر شده و شاهده کانال باریک خواهیم بود. در این حالت کانال شکسته شده و حرکت بازار به سمت شروع روند خواهد رفت. در این حالت، شرایط معاملات فراهم خواهد شد.

کندل برگشتی در الگوهای پرایس اکشن

اگر در پرایس اکشن یک کندل برگشتی مشاهده کنیم به این معنی است که هشدار و علامت برگشت در روند فعلی ارسال شده است. به بیان ساده‌تر، تریدرها، این کندل را به عنوان معکوس شدن جهت بازار در نظر می‌گیرند. در حالت کلی باید در کندل صعودی برگشتی آخرین قیمت باید فاصله فراوانی از اولین قیمت داشته باشد. به طوریکه دُم‌های پایین بیشتر و بدون دُم بالا باشد.

البته در این صورت همپوشانی کمتری با کندل مادر برقرار می‌شود. به عبارتی دُم پایین آن پایین‌ تر از کندل قبل باشد. با فشار فروش بیشتر در این کندل، قدرت خرید نیز، افزایش یافته و قیمت پیشنهادی آن‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. در مقابل؛ کندل برگشتی در حالت نزولی وجود دارد که دقیقا خلاف کندل برگشتی صعودی عمل می‌کند.

سقف و کف زوج در پرایس اکشن

سقف و کف زوج در پرایس اکشن

در پرایس اکشن (price action) وضعیت سقف و کف زوج وجود دارد که با عنوان دو قلو نیز، شناخته می‌شود. در این شرایط اگر حرکت بازار به قله برسد احتمال وقوع پولبک وجود دارد. این شرایط برای آن است که مجددا نقطه اوج یا قله تکرار شود. در این حالت، برگشت بازار محتمل خواهد بود که این وضعیت را با عنوان سقف و کف دو قلو و زوج می‌شناسند. ادامه حرکت اصلاح در این صورت مشهود خواهد بود.

ال بروکس به این نکته اشاره دارد که پس از حالت سقف و کف زوج، رخ دادن پولبک قابل توجه است. همین شرایط مشابه الگوی سر و شانه می‌باشد. تریدها در الگوی سقف و کف زوج برای زمان خرید یک تیک بالاتر از کندلی خواهد بود که باعث ایجاد کف دوم شده است. در صورتِ موفقیت سفارش، حد ضرر یک تیک کمتر از کندل مورد نظر خواهد بود.

الگوی Barb Wire در پرایس اکشن

در پرایس اکشن (price action) و دامنه معاملاتی میزان کندل بزرگ باشد، قدرت معامله کمتر بوده و الگوی Barb Wire شکل می‌گیرد. در این الگو، کندل‌ های زیادی وجود دارند که با یکدیگر همپوشانی داشته و باعث ایجاد کندل اصلاح می‌شوند. در زمان مشاهده چنین الگویی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که خریداران و فروشندگان هیچ قدرت حرکتی در جهت خرید و فروش ندارند. به عبارتی، فشار از طرف هیچکدام قابل مشاهده نخواهد بود.

کلام آخر

موضوع پرایس اکشن  به صورت تقریبا کامل در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. اگر بخواهیم یک تعریف ساده و روان از این موضوع بیان کنیم به نوع تغییر قیمت و شیوه‌ های تجزیه و بررسی تغییرات در معاملات اشاره خواهیم کرد. همین بررسی‌ ها باعث ارائه یک خرید و فروش و معامله ایده‌ آل خواهد شد.

اعتبار زیاد و عدم بهره گیری از اندیکار در پرایس اکشن باعث جذابیت آن شده است.معامله گران و متخصصان خبره در این زمینه این روش را با عنوان شیوه‌ های تجزیه تکنیکال می‌شناسند. دلیل این موضوع، چشم پوشی از مولفه‌ های بنیادی و توجه به قیمت سرمایه و معامله است.

یک مورد مهم در پرایس اکشن توجه به قیمت‌های فعلی و قبلی است. در حالی که شیوه‌ های دیگر تحلیلی این مورد را نادیده گرفته و فقط بر سوابق قیمت اشاره دارند. اگر نوسان و نقدینگی در یک بازار بیشتر است پیشنهاد می‌شود روش price action را مورد توجه قرار دهید.

در حقیقت یکی از راحت‌ ترین شیوه تبادل و معامله استفاده از این روش است زیرا ثبات و دقت بالایی دارد. تریدرهای استفاده کننده از این روش سرمایه خوب و مطلوبی به دست می‌آورند. تریدر های حرفه‌ ای از قابلیت‌ ها و جذابیت‌ های کاربردی این روش نهایت استفاده را برده و رضایت بالایی از آن دارند که شاید معامله گران مبتدی این شرایط را تجربه نکنند.

سوالات متداول

1- بهترین سبک پرایس اکشن کدام است؟

بسته به نوع معامله، نوع ارز، و شخصیت معاملاتی شما، بهترین سبک پرایس اکشن برای هر فرد تعریف خاصی دارد. اما بهترین سبک پرایس اکشن به صورت کلی، سبکی است که در آن صبوری در معامله و یادگیری به نقطه بلوغ برسد، زیرا اصلی‌ترین دلیل شکست در معاملات بازار، عجله در ورود و خروج به یک معامله خاص است.

در پرایس اکشن حرفه‌ای، معامله‌گر از یک استدلال منحصر به خود در معاملات استفاده می‌کند و جریان‌های جمعی و هیجانی هرگز باعث تغییر استراتژی او نخواهند شد. بنابراین، ترکیبی از صبر در معامله و ایجاد یک رویکرد شخصی در معامله کردن، بهترین سبک پرایس اکشن را به وجود می‌آورند.

2 – آموزش پرایس اکشن را از کجا پیدا کنم؟

کتاب‌های زیادی برای آموزش پرایس اکشن وجود دارند، اما بهترین نقطه شروع از آموزش پرایس اکشن، مطالعه و استدلال انواع کندل‌های شمعی و الگوهای پرایس اکشن متناظر با آن‌هاست. در گام بعدی، باید سراغ اندیکاتورها بروید و از آن‌ها به صورت عملی استفاده کنید. بهترین سبک پرایس اکشن زمانی کامل می‌شود که برای یک بازه طولانی، مطالب آموخته شده خود را در عمل پیاده سازی کنید.