پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالفومو چیست؟ ترس از دست دادن یا Fomo در ارز دیجیتال و مقابله با آن
فومو چیست؟ ترس از دست دادن یا Fomo در ارز دیجیتال و مقابله با آن عکس

فومو چیست؟ ترس از دست دادن یا Fomo در ارز دیجیتال و مقابله با آن

February 17, 2023
539
0

قبل از اینکه به توضیح عبارت فومو (Fomo) در بازار ارز دیجیتال بپردازیم به سوال کلیدی فومو چیست؟ پاسخ خواهیم داد.

فومو چیست؟

فومو چیست؟

فومو به معنای واهمه و ترس از دست رفتن موقعیت و یا سرمایه و به دنبال آن تقویت سندروم اضطراب است. فومو یک واکنش احساسی بی‌جا است که باعث می‌شود تا افراد به محض شنیدن تلاطم و هیجان در بازار، دست و پای خود را گم کرده و دارایی‌های خود را با ضرر هرچه تمام تر به فروش می‌رسانند.

افرادی که درگیر هیجان احساسی و اختلال فومو در بازارهای ارز دیجیتال می‌شوند تصور می‌کنند که اگر در زمان مناسب نسبت به فروش اقدام نکنند ممکن است ضررهای زیادی متحمل شوند. گاهی اوقات حرف و حدیث دوستان و آشنایان نیز، در افراد اختلال فومو، تاثیر خود را می‌گذارد و آنها به فروش با ضرر ترغیب می‌شوند.

اگر بخواهیم ویژگی کلی افراد دارای سندروم فومو را مورد بررسی قرار دهیم این دو کلمه، معرف کامل آنها است. (سود پایین، زیان بالا) یک عبارت اختصاصی است که به این افراد داده می‌شود. در برخی مواقع، ضرر و زیان افراد به حدی بالا است که آنها برای جبران خسارت و ضررهایی که متحمل شده‌اند دست به جبران می‌زنند غافل از اینکه امکان دارد بیشتر غرق شوند. تنها راه حل برای خلاصی از این شرایط، خارج شدن از وضعیت فومو است.

فومو در ارز دیجیتال به چه معناست؟

فومو در ارز دیجیتال به چه معناست؟

فومو یا Fear of Missing Out با القای استرس و اضطراب به افراد سرمایه گذاران ابتدایی و حرفه‌ای را درگیر می‌کند. فومو در بازار ارز دیجیتال نیز، مشکلاتی برای افراد به وجود می‌آورد. به بیان ساده‌تر، اگر فردی به فومو دچار شود، قدرت تصمیم گیری و انتخاب را از دست می‌دهد. این فرد تصمیم خود را بر پایه موج و هیجانات بازار انجام می‌دهد.

به عنوان مثال، اگر مشاهده کند همسایه او در خرید خود سود مضاعفی به دست آورده است مدام با خود زمزمه می‌کند”حنما من از او عقب ماندم” سپس بدون توجه به شرایط، روحیه، سرمایه و … خود اقدام به خرید می‌کند که شاید نتیجه مطلوبی برایش نداشته باشد.این افراد اگر در پلتفرم‌های مختلف هم عضو باشند که وضع بدتر خواهد شد زیرا با هر موجی از عقاید اعضای گروه که در جهت خرید یا فروش است .

اقدام به پیروی از آنها می‌کنند. بازارهای جهانی بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال این افراد را به وفور مشاهده می‌کنند. در حالت کلی، افرادی که درگیر Fomo در بازار ارز دیجیتال هستند به این موضوع اعتقاد پیدا کرده‌اند که خودشان توانایی تصمیم گیری و اجرا ندارند. این افراد معتقدند که هر چه در خرید یا فروش تاخیر و تعلل کنند، عاقبت کار نامناسب بوده و باعث از بین رفتن سرمایه می‌شود.

همین عقاید باعث می‌شود تا افراد درگیر فومو بسیار سریعتر تصمیم گرفته و این تصمیمات اشتباه راه را برای زیان آوری و خطا هموارتر می‌کند. هیچ کس از تاثیرات مخرب فومو در امان نیستند، مگر اینکه دانش و آگاهی کافی در زمینه بازارهای دیجیتالی داشته باشند.

در این ویدئو توضیح مختصری از اصطلاح فومو به شما عزیزان ارائه کرده ایم. برای تماشای نسخه کامل آن به انتهای مقاله و یا لینک زیر ویدئو بروید

https://youtu.be/kCiKySNWxyo

مطالعه بیشتر : برای کسب دانسته های بیشتر میتوانید مطالب مربوط به شاردینگ چیست؟ بررسی مقیاس پذیری با Sharding در بلاکچین را در وب سایت مطالعه کنید .

فومو در بازار ارز دیجیتال یک بحث روانشناسی مفصل است که حتی می‌تواند شما را نیز، درگیر کند. اگر بخواهیم یک مثال مشابه با فومو را برایتان ذکر کنیم، “قمار” کلمه مناسبی است. همیشه یک قمارباز ترس از دست دادن سرمایه خود را دارد. او در هر زمان برای به دست آوردن سودهای فضایی، حریص و طماع است.

با همین رویه به پیش می‌رود و هیچ تصمیم درستی ندارد. او به محض باختن در بازی، حریص‌تر از قبل شده و سعی در جبران دارایی از دست رفته دارد، اما نمی‌داند که اشتباهات کوچک او جمع شده‌اند و غول عظیمی از خطا را متولد کرده‌اند. در این صورت این غول بزرگ عدم توانایی و تصمیم گیری او را به شرایط بسیار نامناسب مالی سوق می‌دهد.

تاثیر اختلال فومو به چه صورت است؟

تاثیر اختلال فومو در بازار ارز دیجیتال با رشد حباب ارتباط مستقیم دارد. به بیان ساده‌تر، قیمت یک سهم به طور فضایی شروع به افزایش می‌کند. جو بازار نیز، به گونه‌ای می‌باشد که از لحاظ قیمتی اشباع شده است. حال با توجه به این شرایط، ترس، تمام وجود معامله گر را فرا می‌گیرد که اگر من نخرم ضرر زیادی را متحمل خواهم شد.

او با این عقیده اقدام به خرید می‌کند اما از این موضوع خبر ندارد که ممکن است از فردای روز خرید، همان سهام، سیر نزولی به خود گیرد. گاهی اوقات همه افرادِ درگیر سندروم فومو دست به دست هم می‌دهند و شرایط بازار را خراب می‌کنند. در این صورت نقدینگی بالایی وارد سهم مورد نظر شده و قیمت‌ها به صورت کاملا کذایی، بیشتر می‌شوند.

در این شرایط، سرمایه‌های هوشمند، از سهم خارج شده و به یکباره افت سنگین قیمت‌ها، قابل مشاهده خواهد بود. با توصیف این شرایط، یاد موضوع مشابه با این موقعیت افتادم. روزی را در نظر بگیرید که از خواب بیدار شده‌اید و بسیار گرسنه هستید. در آن حال، یک کیک پر قند و چرب را نوش جان می‌کنید.

در آن لحظه، امکان دارد به یکباره سرحال شده و حس گرسنگی به طور کامل در شما التیام پیدا کند اما مطمئن باشید در عرض نیم ساعت، افت فشار قند را به طرز وحشتناکی تجربه خواهید کرد. این مثال شاید چنان مرتبط به موضوع نباشد اما با تصور موقعیت‌ها، می‌توان مفهوم فومو در ارز دیجیتال را به طور کاملا عینی درک کرد.

فومو یک عبارت مشابه دیگری هم دارد که با عنوان فاد شناخته می‌‎شود. فاد Fear, Uncertainty ,Doubt که با حرف اختصاری FUD نمایش داده می‌شود با واژه‌های ترس، شک و تردید مانوس شده است. معامله گران به محض مشاهده قیمت‌های پایین و عدم آگاهی از آینده بازارهای دیجیتال این احساس را تجربه می‌کنند.

برای یک تریدر که درگیر اختلال فومو است، فقط یک تلنگر کافی است که سرمایه کلانی وارد بازار کرده و یا سرمایه خود را از آن خارج کند. مشاهده میله‌های سبز و یا قرمز باعث انجام یکی از کارهای ذکر شده می‌شود.

مطالعه بیشتر : برای کسب دانسته های بیشتر میتوانید مطالب مربوط به کازماس چیست؟ معرفی شبکه Cosmos و ارز دیجیتال اتم (ATOM) را در وب سایت مطالعه کنید .

برای اینکه دچار Fomo در بازار ارز دیجیتال نشویم، چه کارهایی باید انجام داد؟

برای اینکه دچار Fomo در بازار ارز دیجیتال نشویم، چه کارهایی باید انجام داد؟

اولین گزینه برای دور ماندن از فومو در بازار ارز دیجیتال، افزایش دانش و آگاهی در زمینه کسب و کارهای دیجیتالی است. افراد هر چقدر بر مسائل حوزه ارز دیجیتال، بورس و موارد مشابه واقف باشند، به همان میزان نیز ، از ترس ، استرس و شک و تردید دور خواهند ماند.

افراد جاهل و ناآگاه در هر زمان حس خود کم بینی دارند و احساس می‌کنند تصمیات نادرست و اشتباهی می‌گیرند. همین موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس در آنها می‌شود که علاوه بر کسب و کار، در زندگی روزمره نیز، دچار مشکل می‌شوند. این افراد همیشه عقیده دارند که دوستانشان در معامله و زندگی بهتر هستند.

بنابراین آنها را ملاک خوب و مطلوبی برای خود در نظر می‌گیرند، غافل از اینکه شرایط و موقعیت هر کس با دیگری متفاوت است. درست است که فومو در بازار ارز دیجیتال به افراد مبتدی تعلق ندارد و تریدرهای فوق حرفه‌ای نیز، در گرداب آن دچار می‌شوند. دلیل آن هم آینده نامعلوم کسب و کارهای دیجیتالی است .

اما این ، دلیل نمی‌شود که نخواهید دانش کافی در زمینه ارزهای دیجیتال و … کسب کنید. انسان باید در هر زمان از اتفاقات و موضوعات اطراف خود آگاه باشد تا بتواند تصمیم درست و مطلوبی اتخاذ نماید. اطلاع از تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال و اطلاع از موارد مربوط به این حوزه، چاره دوری از فومو است.

آیا سندروم فومو ، همان رفتار گله‌ای Herd behavior یا Herd Mentality است؟

در پاسخ به این سوال که فومو در بازار ارز دیجیتال با رفتار گله‌ای یکسان است. می‌توان گفت: بله! تفکر یا رفتار گله‌ای نیز باعث اقدامات و تصمیم گیری‌های نادرست می‌شود زیرا همانطور که از نامش پیداست، گروه و افراد مختلف، تعیین کننده سرنوشت شما هستند و شما نیز، به طور کاملا ناآگاهانه از آنها تبعیت می‌کنید.

مشاهده این رفتار در مواقعی که قیمت ارزهای دیجیتال بیشتر شده شفاف تر از قبل است. به بیان ساده‌تر، در این روش، تقاضا بر عرضه پیشی می‌گیرد. نمونه بارز این موضوع در خصوص ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. به عنوان مثال، برخی از تحلیلگران ماهر و خبره بازار ارز دیجیتال افراد را به خرید مقدار زیادی بیت کوین ، تشویق می‌کنند.

آنها با ایجاد ترس و هراس در شما، باعث می‌شوند تا این احساس را داشته باشید که از دیگران عقب مانده‌اید. در این شرایط، افراد بدون در نظر گرفتن آینده و کنترل ریسک، سرمایه کلانی به خرید بیت کوین اختصاص می‌دهند. سپس بعد از چند مدت با رخ دادن یک اتفاق و یا سخنرانی یک شخصیت اصلی، قیمت بیت کوین تا حد زیادی سقوط می‌کند.

در این لحظه تله فومو کاملا مشهود و مشخص می‌شود. احتمالا چنین شرایطی را بارها تجربه کنید و متوجه نباشید که درگیر سندروم فومو شده‌اید. بدشانسی، اولین فکری است که به ذهنتان خطور می‌کند. اما شما بدشانس نیستید بلکه بد عقیده هستید که احساس می‌کنید همه افراد می‌دانند ولی شما نمی‌دانید!

کلام آخر

فومو یک موضوع بسیار تاثیرگذار و ترسناکی است که می‌تواند در زندگی اجتماعی و کسب و کار افراد رخ دهد و آینده بسیار نامطلوبی برای خود افراد و دارایی‌ها و سرمایه‌های آنها به وجود آورد. بیشتر افراد بدون آگاهی از این موضوع، وارد گردونه خطرناکی می‌شوند و مدام به دور خود می‌چرخند.

آنها با یک بار اشتباه از خطای خود درس عبرت نمی‌گیرند بلکه برای جبران اشتباه قبلی، مرتکب اشتباه جدیدی می‌شوند. آنها نمی‌دانند که توانایی صبر کردن را باید در خود تقویت کنند چرا که تمام افراد موفق در معاملات، به این موضوع ایمان و درک کامل دارند. به بیان ساده‌تر، صبر، منطق و افزایش آگاهی مثلث موفقیت در بازارهای دیجیتال است.

آگاهی از انواع تحلیل‌ها در بازارهای دیجیتال نیز، کمک زیادی به افراد مبتدی و حرفه‌ای می‌کند. عدم توجه به رسانه‌ها، گروه‌ها، دوستان و آشنایان و افراد مسموم در این زمینه نیز، باعث تصمیم درست خواهد شد. صعودی بودن بازار همیشگی نیست و نزولی بودن بازار نیز ، مقطعی است. با این حساب، افرادی در این کسب و کار پُرتلاطم سود کلان به دست می‌آورند که فومو و فاد را از خود، دور کنند. افزایش آگاهی در کنار صبر کردن مهمترین مولفه‌های موفقیت هستند.

ویدئو فومو چیست به زبان ساده

در این ویدئو از کانال یوتیوب پارسیان کریپتو، اصطلاح فومو در بازار های مالی و به خصوص ارز های دیجیتال را مورد بررسی قرار داده و راهکار های مقابله با آن را می آموزیم. ( برای تماشا فیلتر شکن خود را روشن کنید)

 

سوالات متداول

1- سندروم فومو چیست؟

فومو به معنای واهمه و ترس از دست رفتن موقعیت و یا سرمایه و به دنبال آن تقویت سندروم اضطراب است.

2- فومو مخفف چه کلمات است؟

فومو مخفف عبارت  Fear of Missing out است .