پارسیان کریپتو
خانه
توکن هواداری چیست ؟ معرفی برترین فن توکن ها (Fan token) عکس

توکن هواداری چیست ؟ معرفی برترین فن توکن ها (Fan token)

February 10, 2023
63
0

توکن هواداری به عنوان یکی دیگر از ارزهای دیجیتال است. کاربران با استفاده از این توکن می‌توانند امتیازات اختصاصی از توکن اصلی دریافت کرده و با تبلیغات موثر خود ، جذب مشتری نمایند. به نظر می‌رسد ، فعالیت در بازارهای ارز دیجیتال دقیقا مانند فعالیت در پلتفرم‌ها و بسترهای مجازی دیگر است.

به عنوان مثال، همانطور که در اینستاگرام فن پیج وجود دارد در بحث ارزهای دیجیتال هم مبحثی با عنوان فن توکن  (Fan Token) دیده می‌شود. اما توکن هواداری چیست و چرا باشگاه‌های بزرگ دنیا فن توکن‌ های اختصاصی خود را دارند .

یا چرا هواداران این توکن‌ها را می‌خرند؟ توکن هواداری بارسلونا ، توکن هواداری رئال مادرید و توکن هواداری منچستر یونایتد جزء پرطرفدارترین انواع توکن‌ طرفداری هستند که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

توکن هواداری (Fan Token) چیست؟

توکن هواداری (Fan Token) چیست؟

برای پاسخ به این سوال که توکن هواداری چیست، باید از دو دیدگاه به این ابزارهای ارز دیجیتال نگاه کرد. اولی نیاز باشگاه‌های ورزشی برای جمع‌آوری سرمایه مورد نیاز خود در پیشبرد امور و دومی حضور پررنگ‌تر هواداران در فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌های باشگاه و تقویت حس تعلق آن‌ها به باشگاه است.

فن توکن‌ ها همچنین ، دروازه ورود مدیریت باشگاه به دنیای مستقل بلاک‌چین و کاهش وابستگی آن به نهاد یا سازمان‌ های خصوصی و دولتی است. همانطور که ذکر شد ، توکن هواداری با ارائه امتیازاتی مانند عضویت فن‌ها ، دخالت دادن آنها در تصمیمات مهم ، ارائه جوایز ارزشمند ، دریافت طرح‌های اختصاصی و … آنها را به همراه ماندن با ارز دیجیتال اصلی تشویق می‌کند.

طرفداران ورزش می‌توانند با فن بودن خود در این زمینه با یک تیر دو نشان بزنند. به عبارتی ، علاوه بر فن بودن تیم خودی برای فن بودن توکن هواداری نیز ، اقدام کنند. ارزهای دیجیتال در قالب توکن هواداری به فن‌ های همان ارز تخصیص داده می‌شوند. یکی از مزایای توکن هواداری ، عضویت انحصاری در لیگ‌ها است.

یکی دیگر از مزایای فن توکن‌ ها ، تخصیص حق رای در مسائل مهم به هواداران تیم ورزشی است. این توکن‌ ها از طریق سازمان‌های فعال در زمینه ورزشی اعطا می‌شوند و قابلیت مبادله در بسترهای مختلف ارزهای دیجیتال را دارند. درست است که این حوزه هنوز نوپا و جدید است اما می‌تواند پتانسیل مناسبی برای سرمایه گذاری‌های در آینده باشد.

تیم‌ های معروف و مهم که اقدام به ارائه توکن هواداری می‌کنند شامل تیم آ اس رم ( Associazione Sportiva Roma) ، ( اینترمیلان Internazionale Milano) ، پاری‌ سن‌ ژرمن  (Paris Saint-Germain) ،  آرسنال Arsenal) Football Club) و … هستند. تمام این تیم‌ها توکن خود را توسط سایت Socios.com ارائه می‌دهند.

این سایت به عنوان برترین سایت طرفداران در دنیا است که هدف خود را کمک به سازمان‌های ورزشی می‌داند. در توکن‌های هواداری ، نام و برند تیم هدف درج می‌شود تا طرفداران بتوانند امتیاز مربوط به آن تیم را دریافت کنند. عضویت در باشگاه طرفداران ، دخالت در تصمیمات مهم باشگاه و سرمایه گذاری مطلوب و به دنبال آن سودآوری قابل توجه ، سه قابلیت وسوسه کننده و هیجان انگیز برای افراد هستند.

همین مزایا باعث می‌شود تا آنها به هواداری از تیم مورد نظر خود که ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد تشویق شوند. بدیهی است که هرچقدر تیمی طرفدار بیشتری داشته باشد، فن توکن‌ ها برای آن از رونق بیشتری در بازار برخوردارند ، زیرا برند و کاریزمای باشگاه باعث می‌شود که توکن طرفداری خاصی ، مطلوبیت و تقاضای بیشتری داشته باشد .

 همین امر باعث ورود بیشتر نقدینگی به آن می‌گردد. توکن هواداری بارسلونا، توکن هواداری منچستر یونایتد یا توکن هواداری رئال مادرید بزرگترین جامعه طرفداران را در دنیا دارند و همین امر باعث رونق بازر فن توکن‌ ها برای باشگاه خواهد شد. برترین توکن‌ های هواداری ، علاوه بر باشگاه پرطرفدار، به تعریف درست متعلقات توکن، جایزه‌های آن و شیوه توسعه آن در بازار ارز دیجیتال وابسته‌اند.

آیا ارائه فن توکن‌ ها فقط در اختیار تیم‌های ورزشی است؟

آیا ارائه فن توکن‌ ها فقط در اختیار تیم‌های ورزشی است؟

در حقیقت علاوه بر تیم‌ها و سازمان‌های ورزشی، کلوپ‌های موسیقی ، مجموعه‌های هنری و سازمان‌های مختلف دیگر نیز، می‌توانند به ارائه توکن‌های هواداری اقدام کنند. هر نهاد، مجموعه و یا سازمانی توکن هواداری مخصوص به برند خود را اعطا کند، علاوه بر سودآوری مطلوبی که به دست می‌آورد باعث می‌شود تا مزایای و امتیازات این سود به کاربران و هواداران برند نیز، اختصاص یابد.

با این حال، برترین توکن‌های هواداری در بازار ارز دیجیتال، متعلق به باشگاه، سازمان یا گروه‌های مردمی هستند که علاوه بر استقبال عمومی، عملکرد درستی در بازار ارز دیجیتال داشته باشند، پتانسیل‌های جدید به وجود آورند، توجیه مالی داشته باشند و مهمتر از همه اینکه، با تحولات بلاک‌چین و محصولات آن سازگاری پیدا کنند.

ماهیت توکن طرفداری چگونه است؟

ماهیت توکن طرفداری چگونه است؟

همانطور که می‌دانید توکن ان اف تی (Non-Fungible Token) غیر قابل تعویض بوده و به عبارتی سند مالکیت آن رمزگذاری شده است. اما توکن هواداری بر خلاف NFT قابل تعویض می‌باشد. به بیان ساده‌تر، توکن هواداری را می‌توان مانند پول در نظر گرفت. شما می‌توانید پول را در ازای محصولات و کالاهای ورزشی مورد نظر تبادل کنید ، یعنی افراد می‌توانند با توجه به ارزش و اعتبار توکن هواداری اقدام به خرید خدمات و یا کالا نمایند.

همچنان که مبادله می‌شوند اعتبار برند باشگاه و یا سازمان را نیز، حفظ می‌کنند. توکن هواداری درست مثل ارز دیجیتال مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. هوادار و یا فروشنده ، تعیین کننده اصلی توکن هواداری هستند. البته نوسان بازار و مقدار محبوبیت توکن نیز در این قیمت‌گذاری تاثیر بسزایی دارد.

در زمان دستیابی هواداران به توکن مورد نظر، عضویت و حق رای به فن توکن‌ ها اعطا می‌شود. هواداران می‌توانند نظر و عقیده خود را برای اجرای مکان مسابقه ارائه دهند. علاوه بر این، در تصمیم‌های مربوط به طراحی برند و لباس بازیکنان نیز، نظر دهند. همچنین حق نظر دهی در ارائه بلیط‌های مسابقه و وسایل حمل و نقل ورزشکاران را نیز دارند.

امتیازات اختصاص یافته به هواداران آنها را به مشارکت هرچه بیشتر در امور مهم و مختلف باشگاه حریص‌تر می‌کند.  همچنین حس تعصب و طرفداری در آنها هم به سود باشگاه و هم به سود خودشان خواهد بود. علاوه بر این، توکن طرفداری را می‌توان به عنوان توکن‌های حکمرانی دائو در نظر گرفت .

از این نظر که، طرفداران و شبکه‌ای که توکن طرفداری مولدِ ایجاد آن است، بر مدیریت باشگاه تأثیر مستقیم می‌گذارند و اعمال نفوذ جمعی هواداران، میزان نفوذ شخص یا گروه خاصی بر باشگاه کم می‌کنند. در واقع ، هرچقدر توکن‌های باشگاه از رونق بیشتری برخوردار باشند و بازار گسترده‌تر و سرزنده‌تری از هواداران را تعریف کنند، استقلال عملکردی بالاتری خواهند داشت.

نحوه ارزش دهی به توکن هواداری و خرید آن

نحوه ارزش دهی به توکن هواداری و خرید آن

درست است که توکن هواداری مانند ارز فیات و پول، برای مبادله استفاده می‌شود اما باید بدانید که اعتبار آن همانند پول از طریق سنجش دارایی محاسبه نمی‌شود. ارزش و اعتبار این نوع توکن به مقدار سنجشی است که هواداران برای آن در نظر می‌گیرند. به بیان ساده‌تر ، این توکن‌ها با توجه به مزایا و امتیازاتی که به هوادار می‌دهند ارزش گذاری خواهند شد.

البته استقبال هواداران نیز در افزایش و یا کاهش قیمت توکن موثر است. FTO یا همان Fan Token Offering نهادی است که اقدام به عرضه توکن هواداری در بازار می‌کند. این توکن‌ها در زمان عرضه اولیه دارای قیمت ثابتی هستند. معامله گران آنها را خریداری کرده و قیمت‌های بیشتری از قبل برای آن در نظر می‌گیرند.

همانطور که قبل‌تر هم اشاره شد ، برای خرید توکن باید وارد سایت Socios.com شوید. این سایت متعلق به صرافی  chiliz می‌باشد. البته هواداران می‌توانند این نوع توکن‌ها را از طریق صرافی‌های متمرکز (بایننس) و غیر متمرکز (پنکیک سواپ) نیز، تهیه کنند. در صورتی که قصد خرید توکن هواداری متعلق به صرافی  chiliz را دارید بهتر است رمز ارز CHZ را مورد توجه قرار دهید.

پس از خرید این ارز دیجیتال آن را به کیف پول خود در سایت Socios.com منتقل کنید. البته chiliz به عنوان مشهورترین توکن‌های هواداری است. اگر می‌خواهید ارز دیجیتالی غیر از chiliz خریداری کنید بهتر است توکن‌هایی مانند Kucoin، Bithmb، Coinbase Pro و … مورد توجه قرار دهید.

برترین توکن‌های هواداری و دلیل موفقیت آن‌ها

برترین توکن‌های هواداری و دلیل موفقیت آن‌ها

توکن هواداری بارسلونا (BAR) جزء 5 توکن برتر از نظر ارزش در بازار است. توکن هواداری رئال مادرید (REAL) با قیمت‌های بسیار پایین‌تر و نزدیک به 0.0003 دلار معامله می‌شود. توکن هواداری منچستر یونایتد (MUFC) نیز در جایگاه خوبی است و با نوسان در حول 1 دلار معامله می‌شود.

اما اولین‌ها در برترین توکن‌های هواداری به پاری سن ژرمن (PSG)، یونتوس (JUV) و میلان (ACM) تعلق دارد. اما علت صعود یا نزول ناگهانی در قیمت توکن هواداری چیست؟ باید عنوان کرد که عملکرد توکن طرفداری به معیارهای بسیار زیادی بستگی دارد. برای مثال، توکن هواداری رئال مادرید حاشیه‌های بیشتری دارد .

سرمایه‌گذاران آن تمایل چندانی برای پشتیبانی از ارز دیجیتال متناظر آن ندارند و عملکرد تیم تأثیر زیادی بر قیمت توکن می‌گذارد. در مقابل، توکن هواداری بارسلونا یا پاری سن ژرمن ، بازیگران مالی بسیار بزرگ‌تری دارد ، طرفداران آن‌ها تعلق خاطر بیشتری به تیم دارند، مدیریت باشگاه استقلال بیشتری دارد و …، و همین عوامل باعث پیشرفت این برترین توکن‌ های هواداری می‌شوند.

تفاوت توکن های هواداری با تمام ارز های دیجیتال

همانطور که محتوای مطالب ارائه شده متوجه شدید توکن هواداری یک توکن متفاوت و خاص است که فقط به فن توکن‌ها داده می‌شود. مهمترین تفاوت این توکن با سایر ارزهای دیجیتال، عدم حمایت آن توسط ارزهای دیجیتال دیگر است. تفاوت دوم آن عدم ثبات در قیمت‌های توکن هواداری است.

به عبارتی میزان محبوبیت آن تعیین کننده قیمت نهایی توکن است. فن توکن‌ها مشخص کننده هویت آن هستند. البته در این بین، شباهت‌هایی هم بین توکن هواداری با سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد. این توکن‌ها قابلیت معامله در هر نوع صرافی را دارند.

کدام تیم‌ها توکن هواداری دارند؟

کدام تیم‌ها توکن هواداری دارند؟

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد؛ تیم‌های مختلف ورزشی اقدام به ارائه توکن به هواداران خود می‌کنند. اگر موافق باشید در ادامه به معرفی بهترین توکن‌های هواداری بپردازیم.

برای دریافت توکن هواداری این تیم می‌توانید از طریق پلتفرم Socios.com اقدام به خرید کنید. با توجه به جایگاه قوی و قدرتمند این باشگاه، توکن منچستر سیتی یک سرمایه گذاری بسیار ارزشمند هم در حال و هم در آینده است. توکن منچستر سیتی قصد داررد تا در آینده با سایر توکن‌ها ارتباط برقرار کند.

علاوه بر این، اضافه کردن زبان‌های مختلف در سراسر دنیا، اضافه نمودن ویژگی‌های جدید به منظور سپرده گذاری، ایجاد برنامه‌هایی با حضور افراد مشهور و تنظیم برنامه به منظور ارتقا و رشد توکن سیتی از برنامه‌های آینده این باشگاه است.

نماد توکن منچستر سیتی

نماد توکن منچستر سیتی CITY  می‌باشد. از کیف پول‌های متامسک، تراست وات، کوینومی، اتومیک و لجر برای ذخیره سازی استفاده می‌شود. دلیل آن هم سازگاری توکن سیتی با شبکه بایننس است و این کیف پول‌ها هماهنگی مطلوبی با بایننس دارند.

توکن هواداری Battle Infinity

توکن هواداری Battle Infinity

توکن هواداری Battle Infinity محبوبیت زیادی برای علاقه مندان به این بازی دارد. این بازی شامل مواردی چون  NFT، متاورس (Metaverse) و دیفای است که بسیار مشهور بوده و رکورددار می‌باشد. سرمایه‌های موجود در بازی توسط IBAT سنجیده شده و گیمرها از این ارز به منظور معاملات و فعالیت‌های دیگر خود بهره می‌برند.

توکن هواداران پاری سن ژرمن

 

توکن هواداران پاری سن ژرمن

یکی از توکن‌های هواداری محبوب مربوط به باشگاه پاری سن ژرمن است. نماد این توکن PSG می‌باشد. امتیازات ارائه شده از طریق این توکن، حق رای دهی برای طراحی جلد فیفا، ارائه کالای مطلوب و تماس با بازیکنان است.

توکن هواداری بارسلونا

اگر بخواهیم یکی از قدیمی‌ترین توکن‌های هواداری را نام ببریم، باشگاه بارسلونا را در لیست مورد نظر خواهیم دید. نماد توکن بارسلونا BAR است. مزایا و قابلیت‌های ارائه شده به هواداران توسط باشگاه بارسلونا، امکان دستیابی به منابع، اعطای کالا، ارائه تخفیفات در بلیط‌ها و … است.

توکن هواداری منچستر یونایتد

منچستر یونایتد همیشه تیم محبوب و شاید حتی محبوب‌ترین تیم در تاریخ فوتبال جهان بوده است. بنابراین، واضح است که توکن هواداری منچستر یونایتد با رغبت بیشتر همراه باشد و هواداران متعصب آن برای خرید توکن‌های MUFC و حمایت از تیم محبوب خود اقدام کنند.

توکن هواداری رئال مادرید

بی شک افسانه‌ای ترین تیم تاریخ فوتبال باشگاه‌ها ، تیم رئال مادرید است. کهکشان ستاره‌ها اما ، موفقیت شاخصی در بازار ارز دیجیتال نداشته است. توکن هواداری رئال مادرید با قیمت‌های بسیار پایینی معامله می‌شود. با این حال ، تعداد توکن هواداری رئال مادرید 50 میلیون است و برای توکن دیگری چون PSG این عدد 20 میلیون، پس بدیهی است که اختلاف قیمت تا حدودی مرتبط با تعداد توکن‌ها باشد.

توکن هواداری آث میلان

نماد توکن هواداری آث میلان،  ACM بوده و خدمات مختلفی به هواداران ارائه می‌دهد. یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌ های توکن آث میلان، دیدار با زلاتان می‌باشد. در حال حاضر به نظر می‌رسد این توکن می‌تواند در آینده رشد خوبی داشته باشد.

کلام آخر

توکن هواداری یا فن توکن یکی از ارزهای دیجیتال متفاوت در دنیای ورزش، هنر و سرگرمی است. هواداران این توکن‌ ها با خرید و فروش آنها علاوه بر کسب سود و درآمد مطلوب وفاداری و حمایت خود را تیم مورد نظرشان ابزار می‌کنند. هواداران با دریافت این توکن‌ها به عنوان سهامدار و یا مالک باشگاه، حق دخالت و رایس دهی در تصمیمات مهم آن را دارند.

سوالات متداول درباره برترین توکن‌های هواداری

1- آیا فن توکن‌ ها گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند؟

به طور کلی، فن توکن‌ ها برای طرفداران باشگاه مزیت‌های شاخص دارند و از نظر معاملاتی برای ایرانی‌ها چندان جذابیت خاصی ندارند، مگر اینکه طرفدار دو آتیشه یک تیم باشید و بخواهید در ارز دیجیتال هم توکن طرفداری آن را به پرتفوی خود اضافه کنید.

2- کدام توکن طرفداری بهتر است؟

از نظر وضعیت بازار و معاملات آن، توکن هواداری بارسلونا و پاری سن ژرمن بهترین انتخاب‌ها هستند.

درباره نویسنده

الهام زارع

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می شود؟

مَثَلی است که می‌گوید، «به وقت جزر و مّد، آب تمام کشتی‌ها را بالا می‌برد.» این مثل در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند و وقتی که یک بازار عملکرد خوبی دارد، تمام بازار از این اتفاق سود می‌برند. در بازار کریپتو این بیت کوین (BTC) است که نقش محرک...

May 16, 2024
0
0
[object Object] عکس

بررسی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی؛ هر آنچه باید درباره رمزارز AXS بدانید!

جهان فناوری با ظهور ارزهای دیجیتال و بازی‌های غیرمتمرکز، شاهد تحولات شگرفی بوده است. یکی از پیشگامان این حوزه، ارز اکسی اینفینیتی (AXS) است که با بازی آنلاین محبوب Axie Infinity گره خورده است. این ارز دیجیتال نه تنها به بازیکنان امکان کسب درآمد...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی ارز دیجیتال بیت‌ کوین اس وی؛ ارز BSV بازگشت به چشم‌انداز اصلی ساتوشی

ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) یکی از رمزارزهایی است که توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. با ادعای پیروی از چشم‌انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین، بیت کوین اس وی تلاش دارد تا به اهداف اولیه بیت کوین جامه عمل بپوشاند. در...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

۴ دلیل برای خرید اتریوم؛ آموزش گام به گام خرید اتر (ETH) در ایران

قصد خرید اتریوم را دارید؟ باید بدانید که کاربران حوزه رمزارز معمولا اصطلاح اتر (Ether) و اتریوم (Ethereum) را به جای هم استفاده می‌کنند در حالی که این دو واژه به دو مفهوم مجزا اشاره دارند. اتریوم یک پلتفرم بلاکچینی...

May 14, 2024
0
0