پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالامضای دیجیتال چیست؟ کاربرد ها و نحوه استفاده digital signature
امضای دیجیتال چیست؟ کاربرد ها و نحوه استفاده digital signature عکس

امضای دیجیتال چیست؟ کاربرد ها و نحوه استفاده digital signature

February 17, 2023
34
0

Digital Signature یا امضای دیجیتال چیست ، ثبت نام امضای دیجیتال چگونه است؟ هدف این مقاله پارسیان کریپتو پاسخ به این سوال و دیگر سوالات مرتبط با digital signature است.

امضای دیجیتال چیست؟

امضای دیجیتال به مفهوم حذف روند سنتی کاغذ و خودکار در طراحی و ارائه امضای اعتباری است. ساخت امضای دیجیتال به منظور استفاده از آن در امور بانکی ، حقوقی و احراز هویت آنلاین انجام می‌گیرد. ساخت امضاء دیجیتال مستلزم بهره گیری از تکنیک‌ های پیشرفته ریاضی در رمز نگاری پیام و اسناد دیجیتال است.

به طور دقیق‌تر ، Digital Signature یک مهر الکترونیکی رمزگذاری شده برای احراز هویت و استفاده از آن بر روی اطلاعات ، اسناد ، پیام‌ ها و پلتفرم‌ های دیجیتال است. همچنین ، ساخت امضای دیجیتال شبیه قرار دادن مهر و موم بر روی پیام‌ های دیجیتال و تأیید اصالت آن‌ هاست.

بیشتر بدانید : همه چیز را در مورد بهترین ولت های ارز دیجیتال با مطالعه مقاله کیف پول ارز دیجیتال چیست ، در وب سایت بدست آورید .

اهمیت امضاء دیجیتال در عصر دیجیتال

در دنیایی که بیشتر ارتباطات و تراکنش‌ های ما به صورت آنلاین انجام می‌شود، داشتن یک راه مطمئن و قابل اتکا برای امضاء اسناد و تأیید هویت ضروری است. اینجاست که امضاء دیجیتال وارد می‌شود. Digital signature یک روش رمزنگاری برای تأیید صحت و یکپارچگی یک سند یا پیام است و اطمینان حاصل می‌کند که از طرف فرستنده مورد نظر آمده است و به هیچ وجه تغییر یا دستکاری نشده است.

digital signature چگونه کار می‌کند؟

digital signature چگونه کار می‌کند؟

امضای دیجیتال چیست جزئی حیاتی عصر دیجیتال امروزی است که امکان انتقال امن و مطمئن اسناد و پیام‌ها را فراهم می‌کند. digital signature با استفاده از یک سیستم رمزنگاری کلید عمومی ، که شامل دو کلید است ، کار می‌کند ، بیایید نگاهی دقیق‌ تر به نحوه عملکرد این فرآیند بیندازیم

  • یک کلید عمومی
  • یک کلید خصوصی

سیستم رمز نگاری کلید عمومی (Public-Key Cryptography System)

یک سیستم رمزنگاری با کلید عمومی که به نام رمز نگاری نامتقارن (asymmetric cryptography) نیز شناخته می‌شود، شامل دو کلید است : یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی ، کلید عمومی برای همه در دسترس است، در حالی که کلید خصوصی فقط برای صاحب کلید شناخته شده است. این دو کلید از نظر ریاضی به هم مرتبط هستند، اما از نظر محاسباتی غیرممکن است که کلید خصوصی از کلید عمومی استخراج شود.

فرستنده پیام یا سند از کلید خصوصی خود برای رمز گذاری پیام یا سند استفاده می‌کند که یک Digital signature منحصر به فرد ایجاد می‌کند. سپس گیرنده می‌تواند از کلید عمومی فرستنده برای رمزگشایی پیام یا سند و تأیید امضا استفاده کند. کلید عمومی همچنین می‌تواند برای رمزگذاری پیام‌ها به فرستنده استفاده شود و اطمینان حاصل شود که فقط فرستنده می‌تواند پیام را رمز گشایی و بخواند.

بیشتر بدانید : همه چیز را در مورد معاملات Futures ارز دیجیتال با مطالعه مقاله فیوچرز چیست ، بدست آورید .

استفاده از کلید‌ های خصوصی (Private Keys)

استفاده از کلید‌ های خصوصی (Private Keys)

برای امضای یک سند یا پیام با استفاده از امضاء دیجیتال ، فرستنده ابتدا با استفاده از کلید خصوصی خود یک digital signature تولید می‌کند. امضا با اجرای پیام یا سند از طریق یک الگوریتم هش ریت ایجاد می‌شود که یک اثر انگشت دیجیتال منحصر به فرد از سند ایجاد می‌کند. سپس کلید خصوصی فرستنده برای رمزگذاری هش و ایجاد امضای الکترونیکی استفاده می‌شود.

سپس Digital signature همراه با سند یا پیام برای گیرنده ارسال می‌شود. گیرنده می‌تواند از کلید عمومی فرستنده برای رمزگشایی امضاء دیجیتال و استخراج هش استفاده کند. سپس گیرنده سند یا پیام را از طریق همان الگوریتم هش اجرا می‌کند تا یک هش جدید ایجاد کند. اگر دو هش مطابقت داشته باشند، گیرنده می‌تواند مطمئن باشد که سند یا پیام از زمانی که توسط فرستنده امضا شده است، تغییر نکرده است.

تأیید صحت و کلیت (Authenticity and Integrity) یک سند یا پیام

هنگامی که گیرنده یک سند یا پیام امضا شده را دریافت می‌کند، باید صحت و کلیت آن را تأیید کند. گیرنده می‌تواند این کار را با استفاده از کلید عمومی فرستنده برای رمزگشایی امضاء دیجیتال و استخراج هش انجام دهد. سپس گیرنده سند یا پیام را از طریق همان الگوریتم هش اجرا می‌کند تا یک هش جدید ایجاد کند. اگر دو هش مطابقت داشته باشند، گیرنده می‌تواند مطمئن باشد که سند یا پیام از زمانی که توسط فرستنده امضا شده است، تغییر نکرده است.

همچنین می‌توان از امضای الکترونیکی برای تأیید هویت فرستنده استفاده کرد. از آنجایی که کلید خصوصی فقط برای فرستنده شناخته شده است، می‌توان از امضاء دیجیتال برای اثبات اینکه فرستنده همان کسی است که آن‌ها ادعا می‌کنند استفاده کرد.

مزایای استفاده از سیستم رمزنگاری کلید عمومی

مزایای استفاده از سیستم رمزنگاری کلید عمومی

استفاده از یک سیستم رمزنگاری کلید عمومی مزایای متعددی نسبت به روش‌های سنتی امضای اسناد یا پیام‌ها دارد. امضای دیجیتال مزایای متعددی نسبت به امضا‌های سنتی کاغذی دارد. به عنوان مثال، آن‌ها سطح بالاتری از امنیت را ارائه می‌دهند ، زیرا امضا به کلید خصوصی منحصر به فرد فرستنده مرتبط است و قابل جعل نیست. امضا‌های الکترونیکی همچنین راحتی بیشتری دارند، زیرا اسناد را می‌توان به صورت الکترونیکی امضا و ارسال کرد ، بدون نیاز به چاپ ، امضا و اسکن پس به طور خلاصه :

  • افزایش امنیت : رمزنگاری کلید عمومی سطح بالاتری از امنیت را فراهم می‌کند، زیرا کلید خصوصی فقط برای فرستنده شناخته شده است و مهاجم نمی‌تواند به راحتی به آن دست یابد.

 

  • افزایش راحتی : امضا‌های دیجیتال را می‌توان به صورت الکترونیکی ایجاد و تأیید کرد که امکان فرآیند کارآمدتر و راحت‌تر را فراهم می‌کند.

 

  • به رسمیت شناخته شده و قانونی : digital signature در بسیاری از کشور‌ها به طور قانونی به رسمیت شناخته شده است و می‌تواند برای اهداف مختلفی از جمله امضای قرارداد‌های رسمی ، ارسال فرم‌ های مالیاتی و مجوز تراکنش‌ های آنلاین استفاده شود.

استفاده از امضای دیجیتال در تجارت

Digital signature به ویژه در تجارت و بیزینس مفید است، جایی که امضای قرارداد‌ها و سایر اسناد قانونی یک اتفاق رایج است. با استفاده از امضای الکترونیکی ، کسب‌وکار‌ها می‌توانند فرآیند امضای اسناد خود را ساده‌تر کنند، کاغذبازی را کاهش و کارایی را افزایش دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند اطمینان حاصل کنند که تمام اسناد به طور ایمن و سریع ، بدون نیاز به جلسات حضوری، امضا و تأیید می‌شوند.

توکن امضای دیجیتال چیست؟

یک توکن امضای دیجیتال یا توکن USB، یک قطعه الکترونیکی و رمزنگاری شده است که برای تأیید هویت اینترنتی استفاده می‌شود. توکن امضاء دیجیتال به کاربر اجازه دسترسی به شبکه‌های تعریف شده آن را بدون نیاز به وارد کردن پسورد می‌دهد.

بنابراین ، در پاسخ به اینکه توکن امضای دیجیتال چیست ، باید گفت که USB توکن‌ ها شبیه کلیدهای الکترونیکی هستند که ورود شما به پلتفرم‌های آنلاین را تضمین می‌کنند. با دریافت توکن امضای الکترونیکی ، شما دیگر نیاز به حفظ کردن رمز و پسورد ندارید و نرم‌افزار این توکن تمام فعالیت‌های مرتبط به اتصال شما به شبکه‌ ها را به صورت خودکار انجام می‌دهد.

دریافت توکن امضای دیجیتال

برای دریافت توکن امضای دیجیتال شما باید به وبسایت‌ های ارائه دهنده خدمات توکن امضاء دیجیتال مراجعه کنید. برای مثال ، donglify از جمله ارائه دهندگان خدمات دریافت توکن امضای دیجیتال است که با استفاده از اپلیکیشن‌ های آنلاین و آفلاین ، یک روند احراز هویت دیجیتال را برای شما تعریف می‌کنند.

دریافت توکن امضاء دیجیتال همچنین ، می‌تواند با تعریف آن برای شرکت‌ های مختلف تعریف شود. در این روند ، کارمندان یک شرکت می‌توانند با ارائه توکن‌ های مختلف به کارکنان خود ، به آن‌ها دسترسی لازم به شبکه ارتباطی و عملیاتی شرکت را بدهند.

ساخت امضای دیجیتال

پلتفرم‌ های آنلاین زیادی وجود دارند که به شما امکان ساخت امضای دیجیتال را به صورت آنلاین می‌دهند. برای مثال ، Adobe Sign ، DocuSign و Sign Now از جمله وبسایت‌هایی هستند که ساخت امضاء دیجیتال را برای کاربران خود محقق می‌سازند. در اغلب موارد، برای ساخت امضای دیجیتال شما تنها به پر کردن فرم ، ارائه ایمیل آدرس معتبر و دریافت رمز اختصاصی نیاز دارید.

نمونه امضای دیجیتال

ساده‌ ترین نمونه امضاء دیجیتال ، امضای مورد استفاده در اپلیکیشن‌ هایی چون واتس‌آپ است. در این اپلیکیشن‌ها ، نمونه امضای دیجیتال شما توسط پلتفرم ایجاد می‌شود. این نمونه امضاء دیجیتال شبیه یک QR کد است که با استفاده از آن شما می‌توانید از طریق دستگاه‌های دیگر، به جز دستگاه اصلی، به حساب کاربری خود در پلتفرم What’s app دسترسی پیدا کنید.

سخن آخر

به طور خلاصه، امضاء دیجیتال راهی امن و راحت برای امضای اسناد و تأیید هویت در عصر دیجیتال امروزی است. چه صاحب کسب و کار، چه یک فریلنسر یا فردی باشید، Digital signature می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در زمان ، افزایش کارایی و تضمین امنیت و اصالت اسنادتان کمک کند. بنابراین دفعه بعد که باید سندی را امضا کنید، برای ساده‌سازی فرآیند و محافظت از اطلاعات خود، از امضاء دیجیتال خود استفاده کنید.

سوالات متداول

1- ثبت نام امضای دیجیتال چگونه است؟

بسته به اینکه منظور شما از امضای دیجیتال چیست و می‌خواهید چه استفاده‌ای از آن کنید، انتخاب و ثبت نام امضای دیجیتال نیز متفاوت است. ثبت نام امضاء دیجیتال می‌تواند یک طراحی ساده از امضای کاغذی شما به صورت آنلاین باشد، یا اینکه یک رشته از کاراکترهای رمزنگاری شده باشد که برای ورود به پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌کنید. در هر صورت، ثبت نام امضاء دیجیتال غالبا ساده و تنها با ارائه یک ایمیل معتبر قابل انجام است.

2- برای ساخت امضای دیجیتال باید هزینه‌ای پرداخت کنم؟

برای دریافت توکن امضای دیجیتال شما به ثبت نام امضای دیجیتال در سامانه‌های ارائه امضای سخت‌افزاری نیاز خواهید داشت. در این مورد، شما حتما باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. در موارد دیگر، ثبت نام امضای دیجیتال غالبا رایگان است و تنها با ارائه یک ایمیل می‌توانید یک نمونه امضای دیجیتال دریافت کنید.