پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالهک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو ؛ 8 سرقت میلیون دلاری ارز دیجیتال
هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو ؛ 8 سرقت میلیون دلاری ارز دیجیتال عکس

هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو ؛ 8 سرقت میلیون دلاری ارز دیجیتال

February 11, 2023
102
0

هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو یک موضوع ترسناک اما واقعی که تهدید بزرگی برای بازار ارز دیجیتال است. با توجه به شیرینی سودها و کسب و کارهای وجود در بازار ارز دیجیتال، تهدید بزرگ و جدی دارایی‌های افراد را مورد توجه قرار می‌دهد. نفوذ هکرها آفت و بلای جان این کسب و کار مجازی شده است.

از زمان پیدایش ارز دیجیتال تا به اکنون، هک‌های بزرگ و تاریخ‌سازی برای این بازار وجود داشته است. کریپتو کارنسی، رمز ارزها و یا ارزهای دیجیتال انواع مختلف نام‌هایی هستند که در این حوزه فعالیت کرده و متحمل ضررهای جبران ناپذیری می‌شوند. هک ارز دیجیتال همیشه بزرگترین مانع در ورود نقدینگی به آن و ترس معامله‌گران در پذیرش ریسک‌های بازار رمزارز بوده است.

پلتفرم‌ها ، صرافی‌ها، معامله‌گران خرد و کلان ، تقریبا هیچ کس در مقابل سرقت ارزهای دیجیتال مصون نیست. با این حال، در چند سال اخیر، بلاکچین‌ها حائل‌های امنیتی بیشتری حول خود ایجاد کرده‌اند و کاربران به سطح دانش و هوشیاری بیشتری رسیده‌اند؛ همین امر باعث کاهش سرقت ارزهای دیجیتال و ضررهای اعتباری و مالی متناظر با آن شده است

با آگاهی از هک‌ های بزرگ تاریخ کریپتو ، محتاطانه‌ تر گام بردارید!

با آگاهی از هک‌ های بزرگ تاریخ کریپتو ، محتاطانه‌ تر گام بردارید!

هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو به قدری صدمه زننده و آسیب دهنده بودند که تا به امروز پس لرزه‌های آن دهان به دهان می‌شود. حتما به این نکته توجه دارید که در زندگی روی کره خاکی، یک آفت و بلا برای هر فعالیتی وجود دارد. اساسا زندگی بشر با بلا آمیخته شده است. به عنوان مثال، بیماری آفتی برای سلامتی است.

دزدی بلایی مضر برای دارایی‌ها است، دروغ آفت و بلای راستی است و ….  . در مورد کریپتوها و ارزهای دیجیتال هم آفتی با عنوان هکرها وجود دارند که به واسطه هک کردن، تمام اطلاعات و داده‌های موجود در بستر مجازی را به غارت می‌برند. تنها در بازه یک ساله 2022، هک ارز دیجیتال بیشتر از 3.9 میلیارد دلار بر فعالان این بازار ضرر وارد کرده است.

این مقدار توسط روش‌ های هک ارز دیجیتال صورت گرفته که حفره‌های موجود در سیستم معاملات و فناوری‌های مورد استفاده در آن را هدف گرفته‌اند. بخصوص، فیشینگ یک روش معمول در ورود به حساب کاربری اشخاص، برداشت از حساب آن‌ها و حتی انحلال کامل حساب‌های کاربری معامله‌گران برای همیشه بوده است.

همانطور که معامله گران ، بازارهای دیجتالی را  مکانی مناسب برای شروع فعالیت خود می‌دانند و قصد دارند تا از آنجا به ثروت فضایی و جذاب دست یابند. در مورد هکرها هم دقیقا قضیه به همین شکل است. آنها نیز، کمین می‌کنند تا به محض مشاهده دریافتی‌ها و سودهای کلان، سهم خود را از بازار ارز دیجیتال اخذ نمایند.

هدف یکی است اما وسیله‌ها متفاوت هستند. هدف معامله گر و هکرها رسیدن به سود و ثروت است اما معامله گر با تلاش، توان و سرمایه‌گذاری خود به این نتیجه دست می‌یابد.در حالی که هکر همان توان و تلاش را به کار می‌گیرد اما بدون سرمایه گذاری و با کلک و حیله به هدف می‌رسد. با این حساب، معامله گران باید هوش و حواس بالایی در بازار علی الخصوص بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند.

اگر افراد در بازارهای ارز دیجیتال، دقت و تمهیدات لازم را برای دارایی‌های خود به کار نگیرند، به همان راحتی که سرمایه اندوخته‌اند، دارایی خود را از دست می‌دهند. البته به دست آوردن مجدد  سرمایه در بازارهای ارز دیجیتال به آسانی سرمایه از دست رفته در بازار حقیقی نیست. به احتمال زیاد اگر افراد در بازارهای حقیقی، سرمایه و دارایی خود را از دست دهند، می‌توانند به سارقان و اموال خود دست پیدا کنند. در حالی که در بازارهای ارز دیجیتال این موضوع بسیار دشوار و پیچیده است.

چرا دسترسی به داده‌ ها و هک ارز دیجیتال آسان است؟

چرا دسترسی به داده‌ ها و هک ارز دیجیتال آسان است؟

درست است که در بازار ارز دیجیتال پیشرفت‌ و ارتقای زیادی دیده می‌شود اما مشکلات و موانع امنیتی نیز به همان اندازه رشد و ارتقا داشته است. فضای همتا به همتا در کریپتو این موانع امنیتی را افزایش داده است چرا که، مجموعه‌ها و هکرهای ناشناس می‌توانند در نقش معامله کننده وارد شده و هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو را رقم بزنند.

اگر یک فرد غریبه با هویتی ناشناس به سیستم حمله کند، ردیابی و به دست آوردن او سخت و دشوار خواهد بود. به دست آوردن هکر و بازگرداندن سرمایه از دست رفته عملا غیر ممکن است. حال با این توضیحات، محاسبه اینکه چند میلیارد دلار سرمایه به این طریق از دست رفته است، سخت و پیچیده می‌باشد.

به عبارتی اگر بخواهیم به لیست هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو نگاهی بیندازیم، ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها زمان نیاز داشته باشیم. درست است که توان و قدرت بلاکچین بسیار جذاب و قابل توجه است و این هم درست است که تمام قواعد و قوانین بازارهای ارز دیجیتال رمزی هستند و معاملات را قابل اطمینان می‌کنند.

اما به این نکته هم توجه کنید که این صنعت نوپا هنوز بسیار ناشناخته است و دخالت‌های جزئی در آن وجود دارد. به عنوان مثال، ثبت و ذخیره دارایی‌ها در کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری، باعث می‌شود تا ردپای شخص ثالث به میدان دیده شود.در این حالت امنیت سرمایه گذاران کمی هم شده خدشه دار می‌شود.

حال اگر کیف پول‌های سخت افزاری مورد توجه قرار گیرند باز می‌توان به امنیت بالا امیدوار بود. البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که اگر دارایی‌های شما از دست روند امکان اینکه نام شما در لیست هک‌ های بزرگ تاریخ کریپتو دیده شود، وجود دارد. ارز دیجیتال قوی‌تر شده و هکرها نیز به همان میزان تواناتر می‌شوند.

اگر قصد ورود به این بازار پِر ریسک را دارید با تمام هوش، حواس و دقت خود وارد شوید. به عبارتی اگر فرد تیزبین و دقیقی هستید این بازار بستر مناسبی برای سودآوری شما خواهد بود، در غیر اینصورت پیشنهاد می‌شود قید سودآوری فضایی را بزنید چرا که؛ ممکن است همان سرمایه قبلی خود را هم از دست دهید.

در هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو چه مقدار سرمایه از دست رفته است؟

به نظر می‌رسد ، بیشترین نقطه ضعف و خسارت که باعث می‌شود هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو به چشم آیند ، پروتکل‌های دیفای (DeFi) باشند. به بیان ساده‌تر ، هکرها از این ویژگی سوءاستفاده کرده و به صورت مکرر از همین روش به ارزهای دیجیتال دست پیدا کرده‌اند. اگر بخواهیم یک مثال مرتبط در این زمینه بزنیم.

دریافت وام فوری از سوی هکرها است که به ظاهر قصد داشتند پروژه‌های پامپ و دامپ (Pump& Dump) را اجرا کنند.به نظر می‌رسد سرمایه از دست رفته در بازار ارز دیجیتال که منجر به ثبت هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو شده است چیزی در حدود هفت میلیارد دلار باشد.

به بیان ساده‌تر، این میزان برای هکرها بعد از نقد کردن‌شان بیش از 5 برابر خواهد شد، یعنی حدودا 40 میلیارد دلار به جیب می‌زنند. البته اگر بخواهیم معاملات مربوط به راگ پول و کلاهبرداری‌های دیگر را نیز، محاسبه کنیم، اعدادی بیشتر از این مقادیر خواهد بود.

شبکه و صرافی هایی که مورد سرقت قرار گرفته اند !

هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو بسیار زیاد و بیشمار هستند اما اگر موافق باشید ما در اینجا به چند نمونه از آن صرافی متمرکز ارز دیجیتال به ترتیب سال اشاره‌ای داشته باشیم. در این لیست قصد داریم هک‌های مهم و تاریخی را از سال 2014 تا سال 2020 مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

 • هک صرافی مت گوکس  (Mt. Gox) در سال 2014

هک صرافی مت گوکس  (Mt. Gox) در سال 2014

صرافی مت گوکس  (Mt. Gox) در سال 2010 به کار و فعالیت خود شروع کرد. اهمیت این صرافی به قدری بالا بود که حدود 70 درصد تراکنش‌ها و معاملات بازار را به خود اختصاص داده بود. این صرافی در سال 2014 مورد حمله و هک قرار گرفت که یکی از هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو را رقم زد. هکرها در این حمله جانانه حدود ۴۸۰ میلیون دلار سرمایه را به غارت بردند.

در سال 2014، این صرافی به عنوان برجسته‌ترین و مهمترین شبکه‌های تبادل ارز دیجیتال به شمار می‌رفت. به همین دلیل، هکرها نیز، لقمه چرب و چیلی به دست آورده بودند و به عبارتی، بهترین و برجسته‌ترین شبکه صرافی آن زمان را مورد حمله خود قرار دادند.البته در سال 2014، توسعه امنیت و ارتقای ارزهای دیجیتال به اندازه اکنون، قابل نبود به همین دلیل این صرافی با ساده‌ترین عملکردها مورد هک قرار گرفت.

به بیان ساده‌تر، اگر بخواهیم اولین حمله از هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو  را مورد توجه قرار دهیم، هک‌ بزرگ تاریخ کریپتو در صرافی مت گوکس  (Mt. Gox) اولین آنها است. اگر از معامله گران حرفه‌ای و قهار در زمینه بازارهای ارز دیجیتال هستید ، حتما این حمله هکری را به یاد دارید. در همان سال، حدود 850000 ارز دیجیتال بیت کوین وضعیت نامعلوم پیدا کردند.

این مقدار بیت کوین در آن زمان، چیزی در حدود 480 میلیون دلار بود. اگر میزان بیت کوین از دست رفته در سال 2014 را با سال 2023 مقایسه کنیم باید گفت چیزی در حدود 25 میلیارد دلار از دست رفته بود.  تحقیقات و بررسی‌های بسیار زیادی برای یافتن هکر انجام شد و مارک کارپلز  (Mark Karpeles) مدیر این صرافی هم بازجویی شد، اما در نهایت، هیچ سود و ثمره‌ای در جهت پیدا شدن دارایی‌ها به دنبال نداشت

 • نفوذ در صرافی Bitfinex در سال ۲۰۱۶ ، یکی از هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو

نفوذ در صرافی Bitfinex در سال ۲۰۱۶ ، یکی از هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو

یکی دیگر از هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو، متعلق به صرافی بیتفینکس (Bitfinex ) است. عموما صرافی‌ها و شبکه‌های ارز دیجیتال در آسیای شرقی فعالیت خود را انجام می‌دهند. ارز دیجیتال لونا (Luna Classic) هم که خبر نابودیش در کل جهان پیچید توسط تیم مدیریت آسیای شرقی اداره می‌شد.

همین امر باعث شده تا بیشتر کاربران و ارزهای دیجیتال متعلق به این مناطق باشند. در سال 2016 صرافی بیتفینکس (Bitfinex ) مستقر در هنگ کنگ مورد حمله هکری قرار گرفت.حدود 120000 ارز دیجیتال معادل با 72 میلیون دلار سرقت شد که اگر بخواهیم با ارزش ارز دیجیتال در حال حاضر بسنجیم چیزی در حدود 3.6 میلیارد دلار می‌شود.

در آن زمان، کیف پول صرافی بیتفینیکس در اختیار هکرهای حرفه‌ای قرار گرفت. در آن زمان، حدود 20 درصد از ارزش بیت کوین افت پیدا کرد. به نظر می‌رسید، بی احتیاطی و سهل انگاری مدیریت صرافی باعث تحمیل ضرر و خسارت به معامله گران شد، چرا که؛ مدیریت از کیف پول‌های چند امضایی به منظور افزایش امنیت استفاده کرده بود اما در یک مرحله کدگذاری اشتباه شده بود.

اشتباه بزرگ کپی از کدهای  Bitfinex  بود که باید کدهای تراکنش و Bit Go هر کدام مجزا به کار برده می‌شدند. درست است که در سال 2016 هیچ اطلاعات خاصی از هکرها و نحوه هک آنها بیان نشد اما به تازگی به این موضوع پی برده‌اند که دادگاه ایالت متحده آمریکا ارزهای دیجیتال را ثبت و ضبط کرده است.

البته این موضوع توسط دو زوج که قصد پولشویی داشتند مشخص شد و به این نکته پی بردند که ارزهای دیجیتال سرقت رفته همین بیت کوین‌ها است. همانطور که از هک‌ بزرگ تاریخ کریپتو در صرافی مت گوکس  (Mt. Gox) به عنوان بزرگترین و اولین هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو یاد می‌شود. در مورد صرافی  Bitfinex نیز، می‌توان گفت؛ از آن به عنوان اولین و بزرگترین توقیف سرمایه‌های دیجیتال هک شده یاد کرد.

 • هک شرکت ارائه دهنده خدمات NiceHash  در سال ۲۰۱۷

هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو علاوه بر صرافی‌ها و شبکه‌های ارز دیجیتال، متوجه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات در زمینه کریپتوها هم شده‌اند. شرکت NiceHash در زمینه ارائه خدمات ارز دیجیتال  فعالیت دارد. این شرکت در سال 2017 مورد حمله هکرهای حوزه دیجیتال قرار گرفت. دلیل این حمله، ظهور نواقصی در سیسم شبکه بود.

سرقت 4700 بیت کوین گزارش شد که معادل با  64 میلیون دلار بود. ارزش بیت کوین به سرقت رفته در آن زمان، معادل با 141 میلیون دلار اکنون بود. به دلیل قرارگیری این شرکت استخراج در اوکراین، از این سرقت به عنوان بزرگ‌ترین هک‌ بزرگ تاریخ کریپتو اوکراین یاد شد.

البته بهتر است بدانید این شرکت بدون اعلام ورشکستگی و با ادامه فعالیت مطلوب خود توانست سرپا بماند. حدود سه سال بعد مشخص شد که سرپرستی هکرهای شرکت NiceHash را گروه لازاروس (Lazarus group) به عهده داشته است. این هک از کره شمالی رهبری می‌شد.

در سال 2020 این شرکت با پرداخت تمام خسارت‌های کاربران به فعالیت خود در زمینه ارزهای دیجیتال ادامه داد. با شنیدن نام شرکت‌هایی چون  NiceHash به این موضوع امیدوار می‌شویم که در بازارهای ارز دیجیتال نیز، برخی افراد و مجموعه‌ها متعهدانه عمل می‌کنند. البته این راهم بدانیم که تعداد این شرکت‌ها بسیار کم و ناچیز است.

 • هک صرافی  بیت‌گریل  (BitGrail)  در سال ۲۰۱۸

هک صرافی  بیت‌گریل  (BitGrail)  در سال ۲۰۱۸

یکی دیگر از هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو، مربوط به صرافی بیت گریل (BitGrail)  است که در سال 2018 رخ داد. دلی این موضوع که اکثر هک‌ها در کشورهای آسیای شرقی و ژاپن انجام می‌شوند به دلیل استقرار بیشتر صرافی‎‌ها در این کشورها است اما توجه کنید که صرافی اروپایی بیت گریل هم مورد حمله‌های هکری قرار گرفت.

در حقیقت این صرافی در گروه صرافی‌های بزرگ و مطرح آن زمان قرار نداشت اما چند وقت بعد از حمله به صرافی متمرکز CoinCheck انجام شد. احتمال زیادی برای هک‌ بزرگ تاریخ کریپتو در  این صرافی پیش بینی نشده بود چرا که ارزش و اعتبار زیادی در آن زمان نداشت. هکرها سرقت 170 میلیون دلاری از این صرافی انجام دادند.

به دلیل اعتبار پایین و بی مسئولیتی این صرافی، خسارت هیچ یک از کاربران جبران نشد. امنیت ضعیف و بسیار پایین در این صرافی حاکی از حمله هکری به آن بود زیرا بعدها مشخص شد هک بیت کوین‌ها از کیف پول قدیمی این شبکه که قبلا هم گم شده بودند انجام شده بود. مدیریت صرافی به عنوان فرد بی مسئولیت در دادگاه شناخته شد.

همین موارد تلنگری برای تمام افرادی است که قصد ورود به بازار پِر ریسک ارز دیجیتال دارند. با بیان این مورد می‌توانیم متوجه شویم که کاربران در نهایت سهل انگاری و با اعتماد به هر شخصی، رمز و کلیدهای خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار داده و باعث حمله به شبکه می‌شوند.

 • هک صرافی کوین ریل (CoinRail) در سال ۲۰۱۹

هک صرافی کوین ریل (CoinRail) در سال ۲۰۱۹

یکی دیگر از هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو ، هک صرافی کوین ریل CoinRail) ) است. مکان این صرافی نیز، در آسیای شرقی است. CoinRail جزء صرافی‌های قابل توجه در کره جنوبی می‌باشد که امکانات مهم و جذابی در اختیار معامله گران قرار داده است. به محض حمله هکری به این ارز دیجیتال، ارزهای Aston و Pundi X نیز، مورد حمله قرار گرفتند.

همین امر باعث سرقت 37.2 میلیون دلار از این ارزها شد که حدود 11 درصد از اعتبار آنها از دست رفت. در مقابل، صرافی  بیت هامب (Bithumbنیز در سال 2019 مورد سرقت قرار گرفت. در این حمله، حدود 30 میلیون دلار مورد هک قرار گرفت. البته توجه کنید که بیت هامپ از شناخته شده‌ ترین و جذاب‌ ترین ارزهای دیجیتال است که در حال حاضر هم خواهان زیادی دارد.

به محض اعلام سرقت و هک‌ بزرگ تاریخ کریپتو، در این صرافی، بیت هامپ بیان کرد که درصد عظیمی از ارزهای هک شده مختص به خود شرکت است و ارزهای دیجیتال گم شده کاربران نیز، جبران می‌کند.

 • هک صرافی کوکوین  (KuCoin)  در سال 2020

هک صرافی کوکوین  (KuCoin) نیز، یکی دیگر از هک‌های بزرگ تاریخ کریپتو است. کاربران و معامله گران ایرانی، صرافی کوکین را به عنوان بهترین و مطلوب‌ترین مرکز فعال در زمینه ارز دیجیتال می‌دانند. این موضوع بعد از تحریم ایرانی‌ها از سوی صرافی بایننس، قوت گرفت.

در حال حاضر بیشترین دارایی و سرمایه کاربران ایرانی در این صرافی قرار دارند که احتمالا از تاریخچه هک و سرقت آن هیچ اطلاعاتی ندارند.در حمله هک‌ بزرگ تاریخ کریپتو به صرافی کوکوین  (KuCoin) در سال 2020 حدود 285 میلیون دلار ارز دیجیتال به سرقت رفت. این مقدار معادل با 127 میلیون ارز مطابق با استاندارد ERC20  اتریوم بود.

مکان صرافی کوکوین در سنگاپور است. تلاش‌هایی زیادی برای به دست آوردن مجدد ارزهای از دست رفته انجام شد که این موفقیت با بازگشت مقدار زیادی ارز دیجیتال در حدود 84 درصد در سال 2021 قابل اهمیت بود. 16 درصد باقیمانده توسط بیمه حمایت شد و معامله گران عملا هیچ ضرری تجربه نکردند. احتمالا همین مسئولیت پذیری و تعهد صرافی کوکوین است که باعث شده از کل نقاط جهان و ایران، علاقه مند به سرمایه گذاری در آن باشند.

 • هک شبکه پُلی نتورک  (Poly Network) در سال 2021

هک شبکه پُلی نتورک  (Poly Network) در سال 2021

به نظر می‌رسد اگر بخواهیم یکی دیگر از هک‌ های‌ بزرگ تاریخ کریپتو را نام ببریم، هک شبکه پُلی نتورک (Poly Network) یکی از آنها باشد. این شبکه یک بستر مطلوب به منظور انجام قراردادهای هوشمند  بود که در سال 2021 مورد هک قرار گرفت. با استفاده از این شبکه ، معامله گران می‌توانند علاوه بر تبادل و تراکنش‌ در ارزهای دیجیتال مخصوص به خود از مبادلات بلاکچین‌های مختلف هم بهره مند شوند.

به بیان ساده‌تر، با استفاده از شبکه پُلی نتورک می‌توان توکن‌های موجود در بیت کوین را با توکن‌های اتریوم مبادله کرد. درست است که این شبکه قابلیت‌ها و امکانات زیادی به کاربران ارائه می‌دهد ولی در این مورد هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو و از بین رفتن توکن‌ها باعث شده تا حدودی اعتماد کاربران به این پلتفرم سلب شود.

یک هکر حرفه‌ای در سال 2021 ارز دیجیتال آن را که ارزش و اعتباری معادل با 611 میلیون دلار داشت به کیف پول‌های خود منتقل کرد. هکر حر فه‌ای علاوه بر انجام چنین سرقتی توانست بدون فروش ارزهای دیجیتال بلاکچین‌های دیگر، توکن‌های موجود در پُلی نتورک را خریداری کند. به بیان ساده‌تر، بدون جابه جایی کوچکترین هزینه، صاحب کل توکن‌های موجود در این شبکه شد.

البته بهتر است بدانید هکر سیاستمدار پس از یک روز سرقت، خود اقدام به بازگرداندن تمام ارزهای دیجیتال کرد و اینگونه خود را توجیه کرد که هدفی جز سرگرمی نداشته. اما به عقیده تحلیلگران، به فروش رساندن آن همه توکن کار سخت و دشواری بود زیرا هکر هیچ شبکه پِلی نتورک شخصی نداشت که این کار را انجام دهد.

در این بازه زمانی بود که اهمیت ارزهای دیجیتال دیفای شده افزایش یافت. البته بهتر است به این موضوع امیدوار باشیم که سیستم‌های غیرمتمرکز  DeFi در آینده به طور اصولی و صحیح می‌توانند امنیت قابل توجهی برای شبکه‌ها و صرافی‌های فعال در این زمینه به عمل بیاورند.

بزرگترین هک تاریخ کریپتو

بسیاری از صرافی‌های و شبکه‌های بلاکچین این ادعا را مطرح می‌کنند فناوری‌ها و جریان‌های معاملاتی آن‌ها بسیار ایمن است و روش‌ های هک ارز دیجیتال امکان نفوذ و سوء استفاده از آن‌ها را ندارند. این درحالی است که بزرگترین هک تاریخ کریپتو در سال 2022 رخ داده است!

 •  هک شبکه رونین در سال 2022  (Ronin Network) 614

هک شبکه رونین در سال 2022  (Ronin Network) 614

در ماه مارس 2022 نیز، یکی دیگر از هک‌های بزرگ تاریخ کریپتو اتفاق افتاد. در این سرقت حدود 614 میلیون دلار  ارز دیجیتال به سرقت رفت. صرافی بایننس به محض اطلاع از این هک ، وارد عمل شده و با ارائه خدمات موثر در این زمینه تمام اختلالات موجود در این زمینه را رفع کرد.

به نظر می‌رسد این نوع کلاهبرداری‌ها به دلیل وجود شبکه‌های متاورس و ارزهای دیجیتال در این حوزه باشد.صرافی رونین، به معامله گران و مشتریان خود مجوز انتقال ارزهای دیجیتال را از محیط بازی می‌دهد. در این هک‌ بزرگ تاریخ کریپتو انجام شده روی این صرافی حدود 173600 توکن اتریوم معادل با 25.5 میلیون USDC که ارزشی در حدود 614 میلیون دلار داشت .

به سرقت رفت.در زمان هک این صرافی ، تیم حمایت اکسی اینفینیتی Axie Infinity)) اعلام کرد که دارایی‌ها و سرمایه کاربران در وضعیت امنی قرار دارد و آنها هیچ ضرری از این باره متحمل نخواهند شد. همین هک بزرگ نیز، باعث شد تا تمهیداتی برای امنیت شبکه‌ها و صرافی‌ها انجام گیرد.

 • FTX و معادل 600 میلیون سرقت ارز های دیجیتال آن

در نوامبر 2022، FTX به عنوان یکی از بزرگترین بازیگران صنعت کریپتو اعلام ورشکستگی کرد. دلیل اصلی این ورشکستگی، استفاده از روش‌ های هک ارز دیجیتال توسط هکرها برای ورود به والت‌های آن و برداشت 600 میلیون از آن‌ها بود. بسیاری از دارندگان والت FTX اعلام کردند که حساب‌ آن‌ها به طور کامل خالی شده است. گزارش هک ارز دیجیتال از کیف‌های این صرافی در کانال عمومی آن منتشر شد و شرکت اعلام کرد که اپلیکیشن‌های آن به بدافزارها آلوده شده است.

روش‌های هک ارز دیجیتال

به طور کلی ، سرقت ارزهای دیجیتال با استفاده از روش‌های کلی زیر انجام می‌شود:

 • الحاق بدافزار به ایمیل‌ها و نفوذ به پوشه‌های امنیتی معامله‌گران برای طراحی روش‌های هک ارز دیجیتال متناظر با آن‌ها
 • اضافه کردن کدهای خرابکارانه برای نفوذ به وب‌ سایت‌هایی که خدمات رمزارز ارائه می‌دهند، مانند صرافی‌های غیرمتمرکز و ارائه دهندگان والت
 • کریپتو جکینگ (Cryptojacking) ابری: یک روش غیرقانونی در استفاده از کامپیوتر کاربران برای استخراج رمزارز یا طراحی روش‌های هک ارز دیجیتال

کلام آخر

در این مقاله به معرفی هک‌های‌ بزرگ تاریخ کریپتو پرداختیم و از سال 2014 تا سال 2022 بیشتر هک‌های برجسته تاریخ را توضیح دادیم. بسیار یاز این صرافی‌ها در یافتن هکرها کاملا متعهدانه عمل کرده‌اند و برخی دیگر حتی نتوانسته‌اند ضرر و زیان کاربران را جبران کنند.

با ارائه اطلاعات در این زمینه خواستیم به موضوع امنیت و توجه به مسائل احتیاطی دقت کرده و با احتیاط و وسواس کامل به سرمایه گذاری در صرافی‌ها و شبکه‌های مطلوب و مسئولیت پذیر اقدام کنیم. انتقال وجه و سرمایه‌ها به کیف پول‌های امن مانند کیف پول سخت افزاری از مهمترین فعالیت‌هایی است که کاربران باید به آن توجه داشته باشند.

سوالات متداول 

1- چگونه می‌توان از اموال کریپتو خود در مقابل سرقت‌ ارزهای دیجیتال محافظت کرد

بهترین روش در محافظت از خود در مقابل هک ارز دیجیتال ، بالا بردن سطح دانش از شبکه عملیاتی آن، فعالیت‌های غیرقانونی در سیستم و ریسک‌های موجود در برابر آن است. هرچقدر آگاهی شما بیشتر شود، امکان نفوذ هکرها با روش‌های هک ارز دیجیتال کمتر می‌گردد.

2- بزرگترین هک تاریخ کریپتو چقدر ارزش داشت ؟

بزرگترین هک تاریخ کریپتو در سال 2022 رخ داد و ارزش مالی این هک ارز دیجیتال در حدود 625 میلیون دلار بود.

3- آیا بلاکچین هک می‌شود؟

می‌توان گفت که بلاکچین به خودی خود در مقابل هک شدن مصون است؛ با وجود این، الحاقات و اپلیکیشن‌های وابسته به آن، مانند پلتفرم‌ها، وبسایت‌ها یا والت‌ها، در مقابل سرقت ارزهای دیجیتال آسیب‌پذیر هستند و هک ارز دیجیتال معمولا از این کانال‌ها انجام می‌گیرد.