پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالسرمایه گذاری جمعی در ارز دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری جمعی در ارز دیجیتال چیست؟ عکس

سرمایه گذاری جمعی در ارز دیجیتال چیست؟

March 11, 2023
31
0

در این مطلب از مجله پارسیان کریپتو قصد داریم به یکی از سوالات پرتکرار علاقه‌مندان به سرمایه‌ گذاری در ارز دیجیتال یعنی پرسش سرمایه گذاری جمعی چیست پاسخ جامع و قابل فهمی را ارائه دهیم.

سرمایه گذاری جمعی چیست؟

سرمایه گذاری جمعی چیست؟

سرمایه گذاری جمعی (crows funding) یا کسب سرمایه‌ های کوچک توسط گروهی از افراد یک روش بسیار کاربردی و جالب برای گرد هم آوردن تمام افراد در یک کسب و کار مفید می‌باشد. این جذب سرمایه همان جمع سپاری (crowdfunding) می‌باشد که از طریق فرد یا سازمان‌های سرمایه گذاری انجام می‌گیرد. در این حالت، افراد سرمایه گذار و افراد معمولی می‌توانند با نزدیکی به هم فعالیت‌های کارآفرینی مطلوبی انجام دهند.

در این حالت، جامعه فعال در حوزه کسب و کار از حالت محدود خود فراتر رفته و به یک حالت نامحدود از تمام افراد تبدیل می‌شوند چرا که، در حقیقت، تمام افراد برای سرمایه گذاری آماده می‌شوند. به بیان ساده‌تر، ممکن است در یک جامعه افراد زیادی نقدینگی بالایی برای سرمایه گذاری و شروع فعالیت‌های مختلف داشته باشند. احتمالا آنها قصد دارند تا سرمایه خود را وارد یک جامعه خبره و آگاه به کسب و کارهای مفید نمایند.

در این صورت موضوع سرمایه گذاری جمعی یک فرصت خوب و ایده آل برای آنها خواهد بود. در این نوع سرمایه گذاری‌ها، میلیاردها دلار به واسطه میلیون‌ها نفر جمع آوری می‌شود که باعث خواهد شد هزینه کسب و کار و فعالیت به بهترین شکل ممکن تامین شود. در این حالت، ایده‌های افراد نیز مطرح شده و مطابق آن سرمایه گذاری صورت می‌گیرد.

سرمایه گذاری جمعی (crows funding) چگونه است؟

سرمایه گذاری جمعی (crows funding) چگونه است؟

در حقیقت می‌توان گفت؛ سرمایه گذاری جمعی یک روش بسیار جذاب و فوق العاده برای افراد و شرکت‌هایی است که ایده آینده ساز دارند اما هیچ هزینه و سرمایه‌ای برای به ثمر رساندن آن ایده ندارند. به عنوان مثال، ممکن است در حوزه آشپزی شما بخواهید برای تهیه یک سالاد مخصوص آماده به کار شوید. احتمالا با برآوردهای لازم به این نتیجه برسید که حدود 20  دلار برای این آماده سازی نیاز است که شما چنین مبلغی ندارید.

در این صورت با ارائه دادن پیشنهاد خود در وب سایت‌های تامین سرمایه درخواست خود را در این باره ارائه می‌دهید. به طور حتم می‌توان گفت که تامین سرمایه بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز شما جذب خواهد شد چرا که افراد زیادی به حوزه آشپزی و حواشی آن علاقه دارند. این مورد به عنوان یک نمونه بسیار کوچک و قابل فهم بود که برای شما بیان شد.

مطمئن باشید در پروژه‌های بسیار بزرگ و تخصصی نیز، چنین جذب سرمایه‌ای از طریق سرمایه گذاری جمعی  قابل مشاهده خواهد بود. حال اگر از طرف دیگر به ماجرا نگاه کنیم به طور حتم می‌توان گفت سرمایه گذاران زیادی در صف هستند تا از بین هزاران پیشنهاد یک ایده مطابق با حوزه فعالیت خود انتخاب کرده و در آن حیطه سرمایه گذاری نمایند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به عبارت بازیابی را نیز حتما مطالعه کنید.

پلتفرم مناسب برای سرمایه گذاری جمعی ارز دیجیتال

بلاکچین‌ها یک فناوری مناسب برای سرمایه گذاری جمعی ارز دیجیتال به شمار می‌روند. آنها یک بستر مناسب برای تامین سرمایه جمعی هستند که با کاهش هزینه‌های واسطه و کمتر کردن ریسک‌ها محبوبیت بالایی برای سرمایه گذاران دارند. در این پلتفرم‌ها نقل و انتقالات وجه از طریق عملیات همتا به همتا انجام می‌شود. در بلاکچین‌ها با توجه سرمایه جمع شده هزینه‌ای به عنوان کارمزد به بلاکچین تعلق می‌گیرد. زمانی که کارمزد از کل سرمایه جمع شده کم شد، مابقی سرمایه به افراد یا شرکت‌های ارائه دهنده درخواست سرمایه گذاری جمعی اعطا می‌شود.

بهتر است بدانید رعایت برخی نکات در خصوص جذب سرمایه جمعی لازم و ضروری است. یکی از نکات و محدودیت‌های مهم در این مورد، توجه به بازه زمانی 1 تا 2 ماهه به منظور کسب سرمایه است. نکته مهم دیگر این است که در بسیاری از پروژه‌ها یک موقعیت ترغیب کننده برای سرمایه گذاران در نظر گرفته می‌شود تا آنها با انرژی و امید بیشتری به سرمایه گذاری تشویق شوند. این مورد تخصیص پاداش به سرمایه گذاران است.

این پاداش می‌تواند دسترسی رایگان به محصولات و یا امتیاز ویژه برای آنها باشد. به عنوان مثال یک ایده پرداز و شرکت تولید کننده یخچال می‌تواند یک محصول برقی رایگان در اختیار سرمایه گذار قرار دهد که به او تعلق می‌گیرد جذاب و گیرا خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به وام گرفتن در دیفای را نیز حتما مطالعه کنید.

سرمایه گذاری جمعی یک روش ایده‌ آل در تمرکز زدایی

سرمایه گذاری جمعی یک روش ایده‌ آل در تمرکز زدایی

سرمایه گذاری جمعی ارز دیجیتال موضوعی در قالب تمرکز زدایی در بستر بلاکچین می‌باشد. در حقیقت به خاطر حذف تمرکز گرایی بلاکچین بهترین گزینه برای سرمایه گذاری‌های جمعی به شمار می‌رود. بهتر است بدانید که بلاکچین‌ها علاوه بر نقش رابط میان درخواست دهنده سرمایه و افراد سرمایه گذار به عنوان تصمیم گیرنده در خصوص انتخاب ایده‌ها و طرح‌ها برای سرمایه گذاری نیز، عمل می‌کنند.

در این نوع سرمایه گذاری‌ها از شرکت‌های خود مختار که اتفاقا نامتمرکز نیز، هستند استفاده می‌شود. دائو (DAO) همان سازمان خودگردان غیر متمرکز در این زمینه است. این شرکت‌ها هیچ مدیر و سرپرستی برای نظارت ندارند و مخاطبان و کاربران تاییدکنندگان تبادلات می‌باشند. این شرکت‌ها با رعایت قانون و مقررات واضح و بهره گیری از قراردادهای هوشمند بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند. با استفاده از سازمان دائو می‌توان به نظارت و کنترل آنی برای درخواست‌ها و انواع رای گیرها دست یافت.

پیشنهاد می کنیم مقاله اتریوم چیست را حتما مطالعه کنید.

مزایای سرمایه گذاری جمعی (crows funding)

درست است که سرمایه گذاری جمعی (crows funding) مزایای قابل توجهی چون تامین سرمایه بدون ریسک دارد اما مزیت‌های این نوع عملیات بسیار جالب و قابل توجه است.

قابلیت نفوذ و امکان ارتباط با سرمایه گذاران

افراد فعال در زمینه سرمایه گذاری جمعی (crows funding) می‌توانند به سرمایه گذاران دیگر از طریق فاندبل (Fundable) دسترسی داشته باشند و هر چه تعداد سرمایه گذارانِ در دسترس، بیشتر باشد ایده‌ها و طرح‌های زیادی نیز به ثمر خواهند رسید.

بازاریابی و تبلیغات موثر

بازاریابی و تبلیغات موثر

زمانی که ایده و طرح اولیه افراد در بلاکچین قرار می‌گیرد تا اتمام زمان تبلیغ، امکان دیده شدن ایده و طرح در انواع شبکه‌های مجازی و راه‌های دیگر بازاریابی وجود دارد. در این نوع تبلیغات روند جذب سرمایه ارائه داده می‌شود تا سرمایه گذاران با تبلیغات موثر در این زمینه آشنا شده و ارتباط مطلوبی با شما داشته باشند.

سود زیاد

افرادی که به عنوان سرمایه گذار در ایده‌ها و پروژه‌های سرمایه گذاری جمعی (crows funding) شرکت می‌کنند به منظور دریافت سود بالا و جذاب وارد این عملیات می‌شوند.

عملکرد بالا

سرمایه گذاری جمعی (crows funding) یک حرکتِ کارآمد و غیر متمرکز است که به آسانی قابلیت فراهم کردن سرمایه مورد نیاز افراد را فراهم می‌کند. تنها کافی است افراد برنامه‌ها و ایده‌های خود را به جذاب‌ترین شکل ممکن به سمع و نظر سرمایه گذاران برسانند. آنها هر چه بیشتر متقاعد شوند در سرمایه گذاری دست و دلبازتر خواهند بود. این نوع پلتفرم‌ها حتی قادر هستند سرمایه گذاران زیادی برای افراد پیدا کنند تا آنها برای ایده پردازی و پرورش دادن طرح خود زمان بگذارند تا اینکه به دنبال سرمایه گذاران فعال بگردنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به کیف پول بلو والت را نیز مطالعه کنید.

کنکاش در طرح و ایده

کنکاش در طرح و ایده

از طریق سرمایه گذاری جمعی (crows funding) می‎‎‌توان به شکافتن پروژه یا طرح پیشنهادی پرداخت. در این صورت جزئیات و ریزه کاری‌های طرح نیز آشکار شده و افراد نسبت به طرح‌های خود چالش‌ها و پستی و بلندی‌های زیادی تجربه می‌کنند. به این صورت که با هر بار بررسی پروژه ایرادات و اشکالات آن جنبه بهتر و ارتقا یافته‌تری پیدا می‌کنند. دلیل آن هم توجه به تمام ابعاد پروژه یا طرح است.

موقعیت‌ های مالی مختلف و جذاب

سرمایه گذاران با استفاده از سرمایه گذاری جمعی می‌توانند در کمپین‌های تبلیغاتی و ارائه پیشنهادات مختلف شرکت کرده و از موقعیت‌های مالی مختلف نهایت بهره را ببرند. در این صورت تمام خواسته آنها در حوزه‌های مختلف مالی اغنا شده و سود قابل توجهی به دست می‌آورند.

پروژه خوب و مطلوب

در خصوص سرمایه گذاری جمعی (crows funding) یک مزیت خوب و مطلوب متوجه پروژه افراد می‌شود. افراد با عرضه طرح و پروژه خود به سرمایه گذاران می‌توانند از کارآمد بودن و صحیح بودن پروژه خود مطمئن شوند. اگر سرمایه گذاران پروژه شما را تایید کنند و آن را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند، باید برای شما یک خبر خوشحال کننده باشد چرا که، به این نکته پی می‌برید که طرح و ایده شما ارزش و اعتبار لازم را کسب کرده است و با تمام کاستی‌های قبل مقابله کرده است.

سرمایه گذاری جمعی چند نوع دارد؟

اگر بخواهیم سرمایه گذاری جمعی (crows funding) را دسته بندی کنیم انواع سه گانه آن قابل توجه خواهد بود. حال؛ در این بین، ایده پردازان و پیشنهاد دهندگان هستند که تعیین می‌کنند از کدام نوع آن برای جذب سرمایه استفاده کنند.

سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر پاداش

در سرمایه گذاری جمعی (crows funding) که بر اساس پاداش بنا شده است سرمایه گذاران بهترین و جذاب‌ترین موقعیت را تجربه می‌کنند. همانطور که قبل‌تر هم توضیح داده شد، این پاداش‌ها می‌تواند خدمات و محصولاتی از جانب ایده پرداز یا طراح به سرمایه گذار باشد. در بیشتر مواقع این شرایط بر پایه کمک بلاعوض در نظر گرفته می‌شود. به عبارت ساده‌تر، برگشت سرمایه کمی سخت و دشوار خواهد بود.

علاوه بر این، سرمایه گذاران هیچ ادعایی در خصوص بازپس گیری سرمایه‌های خود ندارند. پلتفرم محبوب در این زمینه کیک استارتر  (KickStarter) است. البته ایندی گوگو (Indiegogo) نیز، یک پلتفرم فعال و خوب در حوزه سرمایه گذاری جمعی می‌باشد.

سرمایه گذاری جمعی بر کمک بلا عوض و مالی

سرمایه گذاری جمعی (crows funding) به منظور تامین و جذب سرمایه در خصوص کارهای خیرانه مانند فاجعه‌های طبیعی و کمک رسانی است که سرمایه گذاران بدون اینکه ادعای بازپس گیری سرمایه داشته باشند آن را اعطا نمایند.

سرمایه گذاری جمعی (crows funding) مبتنی بر بدهی

این نوع سرمایه گذاری جمعی که بر پایه بدهی شکل می‌گیرد همان وام همتا به همتا می‌باشد. به بیان ساده‌تر، افراد سرمایه گذار با اعطای این سرمایه با عنوان وام ایده پردازان را برای شروع فعالیت خود، یاری می‌کنند. در این طرف ماجرا، جاذبان سرمایه نیز، وظیفه دارند تا در لحظه دستیابی به سود مشخص، وام دریافتی را به سرمایه گذاران پس دهند.

سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر حقوق صاحبان سهام

اگر سرمایه گذاری جمعی (crows funding) مبتنی بر حقوق صاحبان سهام است پس مطمئن باشید که افراد سرمایه گذار می‌توانند در قبال اعطای سرمایه به صاحبان کسب و کار، مجوز در اختیار داشتن سهام را دریافت کنند. به بیان ساده‌تر، سرمایه گذاران در قبال سهمی که خرید کرده‌اند، مالکیت سهام را به دست می‌آورند.

اگر ارزش سهم شرکت بیشتر شود، به همان میزان رشد و پیشرفت نیز برای سهام سرمایه گذار محفوظ خواهد بود. البته بهتر است بدانید با کاهش ارزش سهام، مقدار و میزان موجود سهام که در اختیار سرمایه گذار است نیز، کاهش می‌یابد.

آیا عرضه اولیه سکه یک سرمایه گذاری جمعی ارز دیجیتال است؟

عرضه اولیه کوین (ICO) در گروه سرمایه گذاری جمعی ارز دیجیتال است. در این حوزه نیز، تامین مالی و جذب سرمایه برای شرکت‌ها و سازمان‌های نوپا مطرح می‌شود. بلاکچین‌ها توسط سرمایه گذاری جمعی در عرضه‌های اولیه سکه بیشترین سرمایه را جذب می‌کنند. بلاکچین‌هایی مانند اتریوم (Ethereum) و ای او اس (EOS) توانسته‌اند به جذب سرمایه فوق العاده 18 میلیون دلاری و 4 میلیارد دلاری دست یافته‌اند.

مناسب‌ ترین پلتفرم‌ های سرمایه گذاری جمعی

تا این قسمت از مقاله به آگاهی درست و مطلوبی درباره سرمایه گذاری جمعی  رسیدیم، حال وقت آن است تا بهترین پلتفرم‌ها در این زمینه را معرفی کنیم.

کیک استارتر (Kickstarter)

همانطور که پیش‌تر هم به صورت مختصر درباره کیک استارتر توضیح دادیم این پلتفرم جذاب می‌تواند عملکرد مطلوبی در خصوص جذب سرمایه برای ایده پردازان داشته باشد. وجود بخش‌ها و تنظیمات مختلف در این پلتفرم به منظور اعطای پاداش بهترین شرایط در خصوص کیک استارتر است. اگر بخواهید از این پلتفرم برای جذب سرمایه استفاده کنید بهتر است طرح و ایده خود را تایید کیک استارتر برسانید. جذب سرمایه 3 میلیارد دلاری برای صاحبان مشاغل، مهمترین کاری است که توسط کیک استارتر انجام شده است.

البته علاوه بر مزیت‌ها وجود محدودیت‌ها نیز در این پلتفرم قابل توجه است. به عنوان مثال، حمایت محدود و افزایش زمان اخذ و جذب سرمایه از مشکلات موجود برای این پلتفرم هستند. کارمزد مورد نظر برای کیک استارتر برای صاحبان کسب و کاری که موفق به جذب سرمایه می‌شوند 3 درصد و 2 دهم دلار است. یک پروژه جذاب در کیک استارتر رقم خورد که پروژه تولید پرینتر مطرح شد.

تولید کنندگان چاپگر در سال 2014 سرمایه 3.4 میلیون دلاری از طریق این پلتفرم جذب کردند و اقدام به تولید چاپگر مورد نظر خود کردند. اگر بخواهیم میزان فروش همان شرکت موسس چاپگر را در این زمان بیان کنیم چیزی در حدود 15 میلیون دلار است. این مورد یکی از میلیون‌ها نمونه موجود در پلتفرم کیک استارتر می‌باشد.

ایندی گوگو (Indiegogo)

ایندی گوگو  (Indiegogo) نیز، یکی دیگر از پلتفرم‌های فعال در خصوص جذب سرمایه برای ایده پردازان است که در پاراگراف‌های قبلی به طور مختصر به آن اشاره کردیم. این سایت محبوب به منظور جذب سرمایه در خصوص فعالیت‌های سخت افزاری و تکنولوژی است. حدود 10 میلیون کاربر در این سایت فعالیت می‌کنند و جذب سرمایه 15 میلیارد دلاری مشاهده شده است. کارمزد موجود در این پلتفرم چیزی در حدود 3 درصد و 3 دهم دلار می‌باشد.

گوفاندمی (GoFundMe)

سایت گوفاندمی  یک پلتفرم جذب سرمایه است که تاکنون به جذب سرمایه 5 میلیارد دلاری دست یافته است. در این پلتفرم، حمایت و پشتیبانی قدرتمند و امکان جذب سرمایه به صورت فوری و آنی قابل توجه است. کارمزد موجود در این سایت برای افراد درخواست دهنده سرمایه حدود 2.9 درصد و 0.3 دلار می‌باشد.

فاندلی (Fundly)

برای سرمایه گذاری جمعی (crows funding) می‌توانید از پلتفرم فاندلی نیز، استفاده کنید. حدود 330 میلیون دلار از طریق این پلتفرم جذب شده است. بهتر است بدانید که افراد در این پلتفرم ممکن است تحت نفوذ مهاجمان و هکرها قرار گیرند.

سرمایه گذاری جمعی در ایران

با توجه به اینکه مفاهیم بلاکچین، کریپتوکارنسی و توکنیزه کردن دارایی‌ها در ایران هنوز به بلوغ نرسیده و از طرفی هم قوانین مشخصی در این حوزه وجود ندارد، هنوز هیچ مجموعه‌ای اقدام به جمع‌آوری سرمایه‌گذاری جمعی در ایران نکرده است. البته برخی از افراد متخصص در این حوزه گاهی تلاش‌هایی را در این زمینه انجام داده‌اند اما با توجه به عدم وجود ساختار قانونی در کشور و برخوردهای قضایی با پروژه‌ها هیچکدام نتواسته‌اند به موفقیت چشمگیری دست یابند. ما در پارسیان کریپتو امیدواریم هر چه سریعتر تمرکززدایی در کشورمان به جایگاه مناسب خود دست یافته تا سرمایه گذاری جمعی در ایران نیز به موازات نمونه‌های خارجی به وقوع بپیوندد.

کلام آخر

موضوعِ  سرمایه گذاری جمعی  یک مورد بسیار جذاب و شیرین برای ایده پردازان و افرادی است که قصد جذب سرمایه دارند. آنها با دریافت سرمایه‌های مطلوب می‌توانند اقدام به شروع فعالیت در کسب و کار خود نمایند و سودآوری قابل توجهی در این زمینه داشته باشند. نمونه ساده این شرایط، عرضه‌های اولیه سکه است که در خلال مقاله نیز، به آنها اشاره کردیم. در حال حاضر، اگر برخی از پروژه‌های بزرگ و سودآور را مشاهده کنید بهتر است بدانید که با استفاده از سرمایه گذاری جمعی سر پا شده‌اند.

اگر بخواهیم مثال مطلوبی در این زمینه ارائه دهیم، پروژه ساخت و راه اندازی هدست واقعیت مجازی بود که توسط پالمر لاکی (Palmer Luckey) در سال 2012 مطرح شد. او در پلتفرم مشهور کیک استارتر این ایده را ارائه داد و برای دریافت سرمایه 250 هزار دلاری منتظر بود. در حالی که حدود 2.4 میلیون دلار سرمایه جذب شد. فیس بوک در سال 2017 اقدام به خرید هدست واقعیت مجازی کرد.

سوالات متداول

1. سرمایه گذاری جمعی چیست؟

زمانی که یک پروژه سرمایه‌ ی مورد نیاز خود جهت اجرای یک پروژه را از طریق کاربران آینده خود تأمین نماید، به این عمل سرمایه گذاری جمعی گفته می‌ شود.

2. سرمایه گذاری جمعی ارز دیجیتال چیست؟

از آنجایی که ارزهای دیجیتال و بستر بلاکچین بهترین بستر برای سرمایه گذاری جمعی و تأمین بودجه می‌ باشد، گاهی به این عمل سرمایه گذاری جمعی ارز دیجیتال نیز گفته می‌ شود.