خانه
آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می شود؟ عکس

آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می شود؟

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳
0
0

مَثَلی است که می‌گوید، «به وقت جزر و مّد، آب تمام کشتی‌ها را بالا می‌برد.» این مثل در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند و وقتی که یک بازار عملکرد خوبی دارد، تمام بازار از این اتفاق سود می‌برند. در بازار کریپتو این بیت کوین (BTC) است که نقش محرک و همان جز و مّد را ایفا می‌کند و باعث افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در کل صنعت کریپتو می‌شود. این رویداد در بازار ارزهای دیجیتال با نام «آلت سیزن (Altcoin Season) یا همان فصل آلت کوین‌ها» شناخته می‌شود.

شروع آلت سیزن فرصت بی‌نظیری به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا سودهای چشمگیری به جیب بزنند. اما بهتر است قبل از اینکه به فکر سود بردن از آلت سیزن 2024 بیفتید، بیش‌تر در مورد دلایل شروع آلت سیزن و همین‌طور برخی از شاخص‌‌های مهم آن بدانید. پس حتما تا پایان این مقاله با پارسیان کریپتو همراه باشید.

اما علت شروع آلت سیزن چیست؟

عوامل زیادی هستند که می‌توانند باعث شروع آلت سیزن شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

قیمت بیت کوین

وقتی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند، آلت کوین‌ها هم از این قاعده پیروی کرده و افزایش قیمت را تجربه می‌کنند. در نتیجه، تسلط بیت کوین (Bitcoin Dominance) در بازار پایین می‌آید. برای مثال، در ماه مارس سال 2020 که قیمت بیت کوین در یک بازه زمانی حدود یک ساله از ۳۵۰۰ دلار به ۴۶ هزار دلار رسید، شاهد جهش قیمت آلت کوین‌ها بودیم. در آن زمان برخی از آلت کوین‌ها مانند آوه (AAVE) تا ۹۸ هزار درصد رشد داشتند و سودهای باورنکردنی را نصیب معامله‌گران کردند.

بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین

توکن‌های جدید به همراه اثرگذاری افراد مهم صنعت

گاهی راه‌اندازی پروژه‌های جذاب و نوآورانه و همین‌طور اثرگذاری افراد مهم و تأثیرگذار (Influencer) هم می‌توانند به شروع یک دوره صعودی در بازار و آلت سیزن کمک کنند. برای مثال، توییت‌های جان مک آفی در سال ۲۰۱۷ یا در سال‌های اخیر اظهارنظرهای ایلان ماسک باعث تغییرات گسترده‌ای در بازار شده‌اند.

در همین حال، پروژه‌های زیادی در بازار بوده‌اند که باعث شعله‌ور کردن آتشِ بازار آلت کوین‌ها شده‌اند. برخی از این پروژه‌های جدید موفق بوده‌اند و برخی هم به‌ مرور محو شده‌اند. تردیدی نیست که شروع آلت سیزن با افزایش تعداد کلاهبرداری‌ها در بازار همراه است. کلاهبرداران زیادی بوده‌اند که با راه‌اندازی توکن‌ها و پروژه‌های جعلی نه تنها جیب سرمایه‌گذاران را خالی کرده‌اند، بلکه آغازگر یک دوره نزولی در بازار بوده‌اند. اما تنها کلاهبرداری باعث نمی‌شود که سرمایه‌گذاران پول‌های خود را از دست بدهند. نمونه‌های زیادی از ارزهای دیجیتال بوده‌اند که بعدا قیمت آنها به کسری از قیمت زمان شروع عرضه رسیده است. نمونه‌های زیادی از پروژه‌ها هم بوده‌اند که بعدا به دلیل شکست به حال خودشان رها شده‌اند.

یکی از این ارزهای دیجیتال، بیت کانکت (BitConnect) بود. بیت کانکت پلت‌فرم استیک بیت کوین بود که به سرمایه‌گذاران وعده سود روزانه‌ی ۰.۵ تا ۱ درصدی را داده بود. بیت‌کانکت در اوج بازار خود در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار با ارزش بازار حدود ۲.۶ میلیارد دلاری بود. اما افت قیمت چشمگیر بیت‌کوین در ژانویه ۲۰۱۸، باعث شد تا پلت‌فرم بیت کانکت هم از هم بپاشد و تقریبا ارزش توکن بیت‌کانکت هم طی چند روز کاملا از بین برود.

آلت سیزن‌های قبلی چه زمانی رخ دادند؟

دو نمونه بارز آلت سیزن در دنیای کریپتو، آلت سیزن‌های دسامبر ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ و دسامبر ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ هستند. بیت کوین در سال ۲۰۲۰ بهترین عملکرد خود تا به امروز را به ثبت رساند. پس از اوج‌گیری قیمت بیت کوین، توکن‌های جدید زیادی راه‌اندازی شدند. افزایش قیمت بیت کوین باعث شد تا بسیاری از سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود به بازار آلت کوین‌ها ببرند. بیت کوین در سال ۲۰۲۰ هم عملکرد درخشانی داشت. در پی رشد قیمت بیت کوین بار دیگر شاهد راه‌اندازی ارزهای دیجیتال جدیدی بودیم که در ظرف چند هفته توانستند رکوردشکنی کنند.

زمان رخ دادن آلت سیزن 2024

زمان رخ دادن آلت سیزن 2024

در مورد اینکه آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می‌شود، نظرات مختلفی وجود دارد. بسیاری از تحلیل‌گران از مدت‌ها قبل از اینکه در اواخر سال ۲۰۲۳ بازار به سمت صعودی برود، از شروع آلت سیزن خبر داده بودند. اما تنها پس از هیاهوها پیرامون صندوق معامله بورسی بیت کوین (ETF) بود که توجه سرمایه‌گذاران به بازار جلب شد. با این حال به باور اکثر تحلیل‌گران آلت سیزن 2024 با آلت سیزن‌های قبلی تفاوت آشکاری خواهد داشت.

در این آلت سیزن دیگر خبری از رشد انفجاری قیمت بیت کوین نخواهد بود، بلکه چندین آلت کوین عملکرد فوق‌العاده‌ای خواهند داشت. در واقع، آلت سیزن 2024 مانند آلت سیزن ۲۰۲۱/ ۲۰۲۰ نخواهد بود که در آن تمام ارزهای دیجیتال رشد قیمت انفجاری تجربه کردند. بلکه این باور وجود دارد که آلت سیزن امسال دو شاخه‌ای خواهد بود.

در واقع، در این دوره شاهد یک بازار صعودی پنهان خواهیم بود. در نتیجه، در آلت سیزن 2024 تنها برخی از آلت کوین‌ها عملکرد خوبی خواهند داشت. حداقل در سال 2024 چنین اتفاق می‌افتد و ممکن است وضعیت در سال 2025 متفاوت باشد و باز هم شاهد یک آلت سیزن کلاسیک باشیم.

با دو شاخه شدن بازار تمام ارزهای دیجیتال همزمان به سمت قیمت‌های بالا حرکت نمی‌کنند. به همین دلیل تشخیص روند صعودی جدید سخت‌تر خواهد بود. نکته مثبت آلت سیزن دو شاخه‌ای این است که بیش‌تر سرمایه‌گذاران، دستکم ۹۹.۹ درصد آنها، تنها وقتی که بازار صعودی و آلت سیزن شروع شد و اکثر توکن‌ها توانستند رشد قیمت ۳ برابری را تجربه کنند، از ماجرا مطلع می‌شوند که دیگر آن زمان برای ورود به بازار دیر است!

نقش بیت کوین در شروع آلت سیزن

یکی از دلایل اصلی وقوع آلت سیزن کاهش تسلط بیت کوین بر کل بازار ارزهای دیجیتال است. در واقع، پس از اینکه بیت کوین یک دوره صعودی بسیار قوی را سپری کرد، به یک دوره ثبات یا اصلاح قیمت نیاز پیدا می‌کند. در این دوره، سرمایه‌گذارانی که توانسته‌اند از رشد قیمت بیت کوین بهره ببرند، تصمیم می‌گیرند که بیت کوین‌های خودشان را بفروشند. پس از آن از سرمایه‌ای که به دست آورده‌اند برای تقسیم سبد سرمایه استفاده کرده و به بازار آلت کوین‌ها روی می‌آورند.

همین تقسیم سرمایه‌ها به سمت آلت کوین‌ها توازن بازار را به سمت آلت کوین‌ها به هم می‌زند. از لحاظ تاریخی دوره‌های صعودی آلت کوین‌ها با سنگینی کفه‌ی ترازو به سمت آلت کوین‌ها همزمان است.

بیشتر بخوانید: بیت کوین چیست

مزایا و معایب آلت سیزن

شروع آلت سیزن ریسک‌ها و فرصت‌های خاص خودش را دارد. از یک طرف با شروع آلت سیزن سرمایه‌گذاران می‌توانند با ریسک سرمایه‌گذاری را در ارزهای دیجیتال مختلف به جز بیت کوین تقسیم کنند. در وضعیت، سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند آلت کوین‌هایی که دارای فناوری‌ها نوآورانه و قوی هستند را انتخاب کنند.

اما در همین حال، آلت سیزن می‌تواند منجر به نوسانات شدید قیمت شود و محیط پرخطری برای سرمایه‌گذاری به وجود بیاورد. بسیاری از آلت کوین‌ها هم ثبات و شهرت بیت‌کوین را ندارند و می‌توانند تحت‌تأثیر تبلیغات، سوداگری‌ها قرار گرفته و ریسک حباب ارزهای دیجیتال و جنون‌های سوداگرانه‌ را افزایش دهند. در همین حال، تعداد زیاد آلت کوین‌ها هم می‌تواند باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران شود. در این شرایط انتخاب پروژه‌های جذاب و امیدبخش در دوره‌های صعودی کوتاه مدت به سختی ممکن است.

مزایا

مزایای الت سیزن

آلت سیزن چندین مزیت دارد که عبارتند از:

  • افزایش تنوع سرمایه‌گذاری‌ها با کاهش سلطه‌ی بیت‌کوین
  • افزایش توجهات به فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید در بازار کریپتو
  • فرصت‌های زیاد برای کسب سودهای چشمگیر
  • رشد بیش‌تر کل بازار ارزهای دیجیتال
  • رقابت بیش‌تر و توسعه هرچه بیش‌تر فناوری بلاک‌چین

معایب

معایب آلت سیزن

در مقابل، آلت سیزن معایبی هم دارد که عبارتند از:

  • همیشه با نوسانات بازار همراه است
  • ریسک‌های سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد
  • کلاهبرداری‌ها بیش‌تر می‌شود
  • تبلیغات باعث حباب کریپتو و جنون‌های سوداگرانه‌ می‌شود

علت اصلی تاخیر در رشد آلت کوین‌ها

علت اصلی تاخیر در رشد آلت کوین‌ها

تحلیل‌گران بازار ارزهای دیجیتال از مدت‌ها قبل نوید شروع یک آلت سیزن پربار در سال 2024 را داده بودند. با این حال، همچنان با شروع آلت سیزن جدید فاصله داریم. در این میان برخی از علت‌های اصلی تاخیر در رشد آلت کوین‌ها عبارتند از:

تنش‌ها در خاورمیانه

عوامل بیرونی زیادی مانند احساسات کلی بازار جهانی، تنش‌های ژئوپلیتیکی و رویدادهای کلان اقتصادی می‌توانند روی عملکرد آلت کوین‌ها اثر بگذارند. در هفته‌های اخیر تنش ژئوپلیتیکی دیگری در خاورمیانه و روی کل بازار ارزهای دیجیتال تأثیر منفی گذاشت. پس از حوادث اخیر قیمت بیت کوین و آلت‌ کوین‌ها افت زیادی کرد. برای مثال، پس از حمله نیمه‌ شب ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران به اسرائیل قیمت بیت کوین بیش‌تر از ۸ درصد افت کرد. همین موضوع باعث سقوط بازار کریپتو و نهایتا افت قیمت آلت کوین‌ها شد.

سلطه‌ بیت کوین

هم‌اکنون تسلط بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال ۵۳.۲۱ درصد است. پس از اینکه قیمت بیت کوین در یک ماه اخیر حدود ۱۰ درصد افت کرد، سرمایه‌گذاران تا حدی نسبت به ورود به بازار آلت کوین‌ها محتاط‌تر شده و اعتماد خود به کل بازار کریپتو را از دست دادند.

در چنین شرایطی که سرمایه‌ها دوباره به بیت کوین برمی‌گردد، توجه به آلت کوین‌ها کاهش پیدا می‌کند. در همین حال، با کاهش قیمت بیت کوین، ورود سرمایه‌گذاری‌های جدید به بازار محدود شده و احساسات منفی بیش‌تر می‌شوند. نهایتا این عوامل تأثیر منفی روی عملکرد آلت کوین‌ها می‌گذارند. از لحاظ تاریخی بیت کوین چرخه‌های بازار را تعیین می‌کند. اما به دلیل عملکرد ضعیف بیت کوین در هفته‌های اخیر، آلت سیزن به تعویق افتاده است.

چرخه‌های بازار

بازار ارزهای دیجیتال به الگوهای تکراری خود شهرت دارد. بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که ممکن است به دلیل مختلفی چرخه‌های بازار طولانی شده و رشد آلت کوین‌ها با تاخیر اتفاق بیافتند. چرخه‌های بازار روی عملکرد و پتاناسیل رشد قیمت آلت کوین‌ها هم تأثیر زیادی می‌گذارند. با عقب‌نشینی بسیاری از سرمایه‌گذاران از بازار آلت کوین‌ها، این بازار دچار ضرر و زیان‌های زیادی شده است. برای مثال، طبق شاخص MVRV هم‌اکنون بیش از ۸۵ درصد آلت کوین‌ها قیمتی کم‌تر از قیمت ذاتی (Undervalued) خود دارند.

دستکاری بازار و نهنگ‌ها

نهنگ‌ها که پرنفوذترین سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال هستند می‌توانند تأثیرات زیادی روی قیمت‌ آلت ‌کوین‌ها بگذارند. نهنگ‌ها می‌توانند با خرید و فروش‌های استراتژیک و هماهنگ‌شده باعث نوسانات ساختگی قیمت شوند و جلوی رشد قیمت آلت کوین‌ها را بگیرند.

علاوه بر این، کلاهبرداری‌های پامپ و دامپ (Pump and Dump) و معاملات داخلی هم می‌توانند باعث تشدید دستکاری بازار شوند. نهنگ‌ها می‌توانند با ایجاد فشارِ فروش و تغییر احساسات بازار و نقدینگی تأثیر زیادی روی قیمت آلت کوین‌ها بگذارند.

وقتی نهنگ‌ها دست به فروش گسترده‌ای بزنند، بازار وارد مرحله افت قیمت و عدم اطمینان می‌شود و در نتیجه شروع دوران صعودی و رشد قیمت آلت کوین‌ها به تعویق می‌افتد. برعکس خریدهای استراتژیک می‌تواند موقتا قیمت‌ها را بالا ببرد. نهنگ‌ها همین‌طور می‌توانند به ترس و طمع دامن زده، ضمن تأثیرگذاری روی تصمیمات معامله‌گران باعث رفتارهای نامنظم بازار شوند.

بیشتر بخوانید: نهنگ ارز دیجیتال چیست

درباره نویسنده

فرید کریمی

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

ارزهای زیرمجموعه سولانا کدام اند؟ آشنایی با برتریرن ارزهای دیجیتال شبکه Solana

سولانا به عنوان یکی از پلتفرم‌های پیشرو در زمینه قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرده است. این شبکه با ارائه راهکارهای نوآورانه برای مشکلات مقیاس‌پذیری و هزینه‌های بالای...

۴ تیر ۱۴۰۳
0
0
[object Object] عکس

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت کدام است؟

انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت به پارامترهای زیادی مانند وضعیت کلی بازار کریپتو، وضعیت بنیادی و نقدینگی ارزهای دیجیتال یا عملکرد چند ماه اخیر ارزها بستگی دارد. با این حال، همیشه می‌توان معیارهایی را برای تشخیص بهترین ارز...

۳ تیر ۱۴۰۳
0
0