پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالکپی تریدینگ چیست؟ Copy Trading در معامله ارزهای دیجیتال
کپی تریدینگ چیست؟ Copy Trading در معامله ارزهای دیجیتال عکس

کپی تریدینگ چیست؟ Copy Trading در معامله ارزهای دیجیتال

November 7, 2023
407
0

 

فرض کنید قصد ترید در بازار ارزهای دیجیتال را دارید. ورود به این حوزه برای افراد تازه‌کار چالش‌برانگیز است؛ چرا که نمی‌دانند از کجا باید شروع کرد و تجربه‌ای هم در این زمینه ندارند. از طرف دیگر، کسب دانش در این زمینه، زمان، تلاش و پول زیادی نیاز دارد. خوشبختانه، راهی وجود دارد که به تازه‌کاران کمک می‌کند تا سریع‌تر به سود افراد باتجربه‌تر در این حوزه دست پیدا کنند. این راه‌حل کپی تریدینگ است.

 در این مقاله از پارسیان کریپتو، به شما توضیح خواهیم داد که کپی تریدینگ چیست؟ انواع کپی تریدینگ کدامند؟ و آیا به کپی تریدینگ نیاز داریم؟ پس از پاسخ به این سوالات شما را با مزایا و معایب کپی تریدینگ آشنا خواهیم کرد و پلتفرم های Copy Trading را معرفی می‌کنیم. البته به مباحث دیگری از این حوزه نیز می‌پردازیم که در بخش فهرست مقاله قابل مشاهده هستند. با ما همراه باشید.

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ چیست؟

در اولین بخش این مقاله، به سوال «کپی تریدینگ چیست» می‌پردازیم. همانطور که از نام این اصطلاح پیداست، به فرایندی که سرمایه‌گذار (یا گروهی از سرمایه‌گذاران رمزارز) معاملات یک تریدر خبره را کپی می‌کنند، کپی تریدینگ می‌گویند. به عبارت دیگر، کاربران ارزهای دیجیتال با کپی کردن معاملات یک سرمایه‌گذار موفق می‌توانند به کمک تخصص و تجربه او به سود برسند. در ادامه با انواع کپی تریدینگ آشنا خواهید شد.

انواع کپی تریدینگ کدامند؟

کپی کردن تریدهای سرمایه‌گذاران باتجربه به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. در این بخش این روش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

کپی تریدینگ خودکار

بسیاری از پلتفرم‌ها دارای مشخصه کپی تریدینگ خودکار هستند. برخی پلتفرم‌ها حتی با امکان فیلتر کردن مشخصات تریدرها در انتخاب فرد مناسب به شما کمک می‌کنند. ممکن است بتوانید لیست تریدرها را با توجه به نسبت سود/ضرر سالانه و استراتژی معاملاتی آن‌ها مورد بررسی قرار دهید.

پس از انتخاب تریدر مورد نظر، هر گاه که این فرد در حساب خود معامله‌ای را باز کند، آن معامله به طور خودکار در حساب شما نیز باز خواهد شد. همچنین، می‌توانید مشخص کنید که چقدر سرمایه را در این معاملات بگنجانید و ریسک کلی هر معامله چقدر باشد. برای مثال، اگر یک تریدر رمزارزی را با ۵ درصد سرمایه خود خریداری کرد،‌ همان ترید در حساب شما نیز ظاهر می‌شود. در صورتی که نسبت به تریدر منتخب خود ریسک‌گریزتر هستید، می‌توانید ریسک هر معامله را محدود کنید.

ما در بخش‌های بعدی پلتفرم های Copy Trading را به شما معرفی کرده‌ایم، پس از انتخاب و ثبت نام در یکی از این موارد، خیلی ساده می‌توانید نتایج کاری تریدرهای با تجربه را فیلتر کرده و با توجه به استایل و ریسک معاملات آن‌ها، گزینه متناسب با نیاز خود را پیدا کنید.

کپی تریدینگ دستی

حتی اگر در حوزه رمزارز یک کاربر تازه‌کار باشید، احتمالا درباره خرید سیگنال چیزهایی شنیده‌اید. در کپی تریدینگ دستی نیاز به ثبت نام در پلتفرم خاصی ندارید و در هر صرافی ارز دیجیتالی می‌توانید این کار را انجام دهید. در حقیقت، شما از یک تریدر باتجربه سیگنال خریده و معامله مربوطه را به طور دستی در حساب صرافی باز می‌کنید.

کپی تریدینگ به کمک ربات تریدر

در حال حاضر، بسیاری از تریدرهای ارز دیجیتال به دلایل مختلفی چون کارایی و سرعت بیشتر، حذف احساسات انسانی، تنوع ریسک و توانایی تست و بهینه‌سازی، استراتژی معاملاتی خود را به یک ربات تزریق کرده و از آن استفاده می‌کنند.

 شما با اجاره کردن ربات‌های تریدر افراد باتجربه، در حقیقت از استراتژی معاملاتی آن‌ها استفاده کرده و به نوعی تریدهای آن‌ها را کپی می‌کنید. از آنجا که همه چیز به صورت خودکار اتفاق می‌افتد، این کار صرفه‌جویی در زمان را برایتان به همراه خواهد داشت و همچنین احتمال بازگشت مثبت سرمایه را نیز افزایش می‌دهد.

البته باید حواستان را خوب جمع کنید و از خرید ربات‌های ناکارآمد یا کلاهبردار اجتناب کنید. چون در صورت خرید اشتباه، کل سرمایه و حساب کاربری خود را در اختیار شخص مهاجم قرار خواهید داد، یا اینکه یک ربات ناکارآمد خریده و علاوه بر هزینه‌ای که برای آن پرداختید، سرمایه خود را نیز از دست خواهید داد.

شاید این سوال برایتان بوجود آمده باشد که تفاوت کپی تریدینگ با میرور تریدینگ (Mirror Trading) و سوشال تریدینگ (Social Trading) در چیست. در بخش بعدی جواب این سوال را پیدا خواهید کرد.

این مطلب را هم مطالعه کنید: ترید چیست؟ آموزش ترید ارز دیجیتال + تریدر کیست؟

تفاوت کپی تریدینگ با سوشال تریدینگ و میرور تریدینگ

تفاوت کپی تریدینگ با سوشال تریدینگ و میرور تریدینگ

کپی تریدینگ رمزارز در واقع زیرمجموعه‌ای از یک پدیده بزرگ‌تر به نام سوشال تریدینگ است. در سوشال تریدینگ، یک سرمایه‌گذار کوچک می‌تواند با دنبال کردن مستقیم توصیه‌های مالی دیگران (معمولا تریدرهای باتجربه)، دارایی خود را مدیریت کند. در سوشال تریدینگ، سرمایه‌گذاران در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، نظرات خود درباره بازار را ارائه می‌دهند. کاربران رمزارز در این پلتفرم‌ها می‌توانند دوست پیدا کنند، عقایدشان را پست کنند و با سایر سرمایه‌گذاران تعامل داشته باشند که همه این موارد می‌توانند در تصمیمات معاملاتی تاثیر بگذارند. یکی از نمونه‌های جالب سوشال تریدینگ، نکات سرمایه‌گذاری ارائه شده برای ترید تازه‌کارها در تیک‌تاک (TikTok) است.

تمایز قائل شدن بین این سه اصطلاح معاملاتی کار چندان ساده‌ای نیست و می‌توان گفت مفاهیم آن‌ها تاحدی در هم‌تنیده است. اگر به طور خاص بخواهیم تفاوت کپی تریدینگ را با سوشال تریدینگ و میرور تریدینگ عنوان کنیم به این تعاریف می‌رسیم:

 • کپی تریدینگ: کپی کردن تریدهای انجام شده توسط یک تریدر خاص با استفاده از ربات‌های ترید.
 • میرور تریدینگ: بررسی فعالیت‌های گروهی از تریدرها و استفاده از الگوریتم‌ها برای تعیین بهترین استراتژی.
 • سوشال تریدینگ: مشاهده رفتار سایر تریدرها (باتجربه یا غیر آن) و پیروی از استراتژی معاملاتی آن‌ها به صورت کپی تریدینگ یا میرور تریدینگ.

آیا به کپی تریدینگ نیاز داریم؟

بسیاری معتقدند که کپی تریدینگ برای افراد مبتدی که به تازگی با بازار آشنا شدند مناسب است. با این وجود، داشتن مهارت انتخاب تریدر مناسب از بین چندین گزینه موضوعی سرنوشت‌ساز است. پیش از هر چیز، خود شما باید تریدر خوبی باشید تا بتوانید تشخیص بدهید که کار کدام تریدر خوب است یا خیر. از این نظر، باید گفت کپی تریدینگ برای تریدرهای باتجربه‌ای مناسب است که قصد دارند کمتر درگیر بازار شوند، اما این احتمال وجود دارد که افراد تازه‌کار هم بتوانند به کمک آن به سود برسند.

در کل، استفاده از روش کپی تریدینگ می‌تواند سود خوبی را به همراه داشته باشد. شواهد نشان می‌دهد که محبوبیت این روش معاملاتی رو به افزایش است؛ که اگر مردم در این مسیر پول خود را از دست بدهند، این محبوبیت ایجاد نمی‌شد. با این وجود، اگر رویکرد مناسبی را در حوزه کپی تریدینگ در پیش نگیرید ممکن است برایتان گران تمام شود.

سوداور بودن یا نبودن کپی تریدینگ عمدتا به تریدری بستگی دارد که شما برای کپی معاملات انتخاب می‌کنید. اگر یک تریدر موفق با سودآوری ثابت و دارای سابقه مشخص و ثبت شده  را برگزینید، احتمالا به سود خواهید رسید. در عین حال، اگر بدون هیچ اطلاعات اثبات شده‌ای به پیروی از یک تریدر بپردازید تضمینی برای موفقیت‌تان وجود نخواهد داشت. در عین حال، باید حواستان به مبلغ کارمزدی که به تریدر و پلتفرم های Copy Trading می‌پردازید هم باشد.

تا اینجای مقاله به سوالات «کپی تریدینگ چیست؟ انواع کپی تریدینگ کدامند؟ تفاوت کپی تریدینگ با میرور تریدینگ و سوشال تریدینگ در چیست؟ و آیا به کپی تریدینگ نیاز داریم؟» پاسخ گفتیم. در ادامه مزایای کپی تریدینگ و معایب آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مزایای کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال

هر چیزی در زندگی مزایا و معایب خودش را دارد. کپی تریدینگ هم از این موضوع مستثنی نیست. در این بخش مزایای کپی تریدینگ رمزارز را با هم مرور خواهیم کرد:

شفاف بودن داده‌ها

با عضویت در یکی از پلتفرم های Copy Trading، این پلتفرم دامنه‌ای از آمار و اطلاعات را درباره تریدهای انجام شده اختیارتان قرار می‌دهد. این پلتفرم‌ها اطلاعات معاملاتی تریدرها را به شکلی شفاف در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند درباره دنبال کردن یک تریدر خاص، به طور آگانه دست به تصمیم‌گیری بزنند.

ساده‌سازی معاملات رمزارز

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، به دلیل نوسانات فراوان قیمت‌ها بسیار پیچیده است. تریدرهای حرفه‌ای خود را با این محیط وفق داده و سال‌ها برای درک عمیق این بازار زمان صرف کرده‌اند. کپی تریدینگ این زحمت را از دوش کاربران عادی برداشته و اجازه می‌دهد تنها با چند کلیک از استراتژی‌های معاملاتی که حاصل سال‌ها تجربه افراد حرفه‌ای است بهره ببرند.

انعطاف در معاملات

پس از تصمیم‌گیری و انتخاب یک تریدر، ممکن است به سود خوبی نرسید اما موضوع مهم آنجا است که شما در صورت نتیجه نگرفتن می‌توانید تریدر مورد نظرتان را آنفالو کرده و فرد دیگری را به جای آن انتخاب کنید.

صرفه‌جویی در زمان

کپی تریدرها بدون اینکه زمان زیادی را صرف تحلیل و تحقیق در بازار کنند می‌توانند از آن سود ببرند. بعد از اینکه تریدر موفق مورد نظرتان را انتخاب کردید، همه چیز به صورت خودکار انجام خواهد شد.

حذف احساسات در حین معامله

کپی تریدرها برای معاملات خود، کنترل احساسات را به فرد باتجربه‌تری می‌سپارند و خود نگران این موضوع نخواهند بود. به این ترتیب، تصمیمات احساسی نمی‌تواند به معاملات آن‌ها صدمه بزند.

آشنا شدن با بازار

کپی تریدینگ شما را در معرض بازارهایی قرار می‌دهد که شخصا با آن‌ها آشنا نیستید. به این ترتیب، حتی یک کاربر رمزارز، به سادگی می‌تواند از نوسان‌های بازار فارکس و بورس هم سود ببرد، بدون اینکه لازم باشد از تمام زیر و بم این بازارها اطلاع داشته باشد.

پس از بررسی مزایای کپی تریدینگ رمزارز، در بخش بعدی به مرور معایب کپی تریدینگ می‌پردازیم.

معایب کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال

معایب کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال

کپی تریدینگ با وجود تمام مزایایی که در بخش پیش از آن‌ها یاد کردیم معایبی هم دارد که توجه به آن‌ها ضروری است. در ادامه این بخش شما را با معایب کپی تریدینگ آشنا خواهیم کرد.

عدم اطلاع درباره استراتژی معاملاتی

با اینکه پلتفرم‌های معاملاتی اطلاعات تریدرها را به صورت شفاف در اختیار کاربران قرار می‌دهد، وقتی پای ربات‌های تریدر با استراتژی‌های خودکار آن در میان باشد، استراتژی مورد استفاده در معاملات چندان مشخص نخواهد بود. بسیاری از پلتفرم های کپی تریدینگ استراتژی‌های خودکاری را ارائه می‌دهند که فردی ناشناس آن را ایجاد کرده است. از این رو، بهتر است حتما از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که اطلاعات واضحی درباره استراتژی‌ها و خالقان آن ارائه می‌دهند.

نوسان‌های پیش‌بینی‌نشده

مطمئنا موفقیت پدیده شگفت‌انگیزی است، مخصوصا اگر کنار نشسته باشید و کارهای دشوار این راه توسط فرد دیگری برایتان هموار شده باشد. اما اگر تریدر منتخب شما با اتفاق غیرمنتظره‌ای رو به رو شود چه می‌شود؟ اگر فکر می‌کنید حادثه‌ای که برای ترا (Terra) اتفاق افتاد دیگر تکرار نمی‌شود بهتر است در این مورد تجدیدنظر کنید. گاه، اخبار و رویدادهایی که در دنیای واقعی اتفاق می‌افتند به ناگاه تاثیر شگرفی روی قیمت ارزهای دیجیتال به جای می‌گذارند.

با کپی کردن معاملات یک تریدر موفق، مطمئنا از موفقیت‌های او استفاده خواهید برد اما در صورت از دست رفتن سرمایه او، سرمایه شما هم دچار ضرر خواهد شد. پس از آن، ممکن است به فکر تغییر تریدری بیفتید که انتخاب کرده‌اید یا اینکه بخواهید باز هم با او ادامه بدهید.

کارمزد تریدر و پلتفرم کپی تریدینگ

استفاده از پلتفرم های کپی تریدینگ و دنبال کردن معاملات یک تریدر رایگان نیست. تریدرهای موفق، خدمات خود را در ازای دریافت کمیسیون در اختیار کاربران قرار می‌دهند و پلتفرم‌های کپی تریدینگ در ازای فراهم آوردن این امکانات از کاربران کارمزد دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها، با توجه به سطح سرمایه‌گذاری شما ممکن است سود شما را از بین برده و در صورتی که مراقب نباشید می‌توانند حتی سودتان را به ضرر تبدیل کنند.

 ریسک نقدینگی

ریسک نقدینگی هم مورد دیگری است که باید به آن توجه داشت. زمانی که شما به دلایلی چون کافی نبودن سرمایه نتوانید یک ترید را در قیمت معقولی ببندید، یا اینکه معامله را در زمان مناسب باز نکنید، احتمالا سرمایه خود را از دست خواهید داد. این ریسک اغلب در مبحث کپی تریدینگ نادیده گرفته می‌شود.

ممکن است معامله‌گر منتخب شما آنطور که انتظار دارید موفق نباشد و پولتان را از دست بدهید. از این رو، حتما پیش از انتخاب تریدر، حتما باید به تحقیق پرداخته و از تصمیمتان مطمئن شوید.

بهترین پلتفرم های کپی تریدینگ برای ارزهای دیجیتال

پلتفرم های Copy Trading، بستر مناسب را برای کاربران فراهم می‌آورند تا با تحقیق و تفحص در اطلاعات ارائه شده درباره تریدرهای این پلتفرم، از بین آن‌ها دست به انتخاب زده و به کپی تریدینگ مشغول شوند. این پلتفرم‌ها در ازای ارائه این خدمات، کارمزد دریافت می‌کنند. ناگفته نماند که تریدرهایی که در این پلتفرم‌ها خدمات ارائه می‌دهند هم از کاربران پیرو خود کمیسیون دریافت می‌کنند. در ادامه هفت مورد از بهترین پلتفرم های کپی تریدینگ ارز دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

مارجکس کپی تریدینگ (Margex Copy Trading)

مارجکس کپی تریدینگ

 

مارجکس یک پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال است که برای بهبود تجربه معاملاتی کاربران خود مشخصه‌هایی چون کپی تریدینگ را ارائه می‌دهد. این پلتفرم بر روی کاربرپسند بودن و ارائه گزارش‌های شفاف از بازار تمرکز دارد.

یکی از ویژگی‌های قابل توجه مارجکس ارائه داده‌های جامع بازار شامل جریان زنده معاملات و دفتر سفارش مفصل است. سرمایه ۴۰ میلیارد دلاری این پلتفرم توسط بیش از ۱۲ منبع نقدینگی تامین می‌شود. این موضوع باعث یکپارچگی بازار شده و اجازه نمی‌دهد بازار توسط تریدرهای منفرد و سفارش‌های عظیم دستکاری شود.

مشخصه‌های پلتفرم مارجکس

 • معاملات اهرم‌دار (تا x100)
 • کپی تریدینگ برای کپی کردن استراتژی‌های موفق
 • استیک رمزارز برای به دست آوردن درآمد با گذشت زمان
 • معاملات اسپات و مشتقه
 • هشدارهای قیمتی برای کاربران
 • اپلیکیشن موبایل برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS

مزایای پلتفرم مارجکس

 • حداقل واریز پلتفرم به مبلغ ۱۰ دلار
 • پشتیبانی موبایل
 • هشدارهای آنی قیمت
 • انواع مختلف سفارش
 • رابط کاربری معاملاتی پیشرفته

معایب پلتفرم مارجکس

 • عدم پشتیبانی از نقل و انتقال بانکی
 • پذیرش واریزی از طریق شخص ثالث یا به صورت رمزارز

کارمزدها در پلتفرم مارجکس

 • کارمزد واریز رایگان
 • کارمزد میکر: ۰.۰۱۹ درصد
 • کارمزد تیکر: ۰.۰۶ درصد

ای‌تورو کپی تریدینگ (eToro Copy Trading)

ای تورو یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای معاملات رمزارز است. این پلتفرم سرمایه‌های متنوعی چون فارکس، رمزارز، کالا، سهام بورس، ETFها و شاخص‌ها را برای معامله ارائه می‌کند. شرکت ای تورو در تل‌آویو (Tel Aviv) واقع شده و در سال ۲۰۰۷ توسط رونن آسیا (Ronen Assia)، دیوید رینگ (David Ring) و یونی آسیا (Yoni Assia) راه‌اندازی شده است. مشخصه کپی تریدینگ در سال ۲۰۱۰ به ای‌تورو اضافه شده و از آن پس به عنوان یکی از شبکه‌های پیشتاز در عرصه سوشال تریدینگ به کار خود ادامه داده است.

در سال ۲۰۱۴، ای‌تورو با پشتیبانی از بیت کوین (BTC)، به اولین پلتفرم معاملاتی رمزارز تبدیل شد. چهار سال بعد، در سال ۲۰۱۸، رمزارزهای اتر (ETH) و ریپل (XRP) هم به این پلتفرم اضافه شدند. از آن زمان، تعداد ارزهای دیجیتال مورد پشتیبانی ای‌تورو رفته رفته افزایش یافت. ای تورو به دنبال بهبود خدمات معاملات رمزارز است و یک کیف پول رمزارز هم برای تریدرها ارائه کرده است. باید توجه داشت که کاربران آمریکایی فقط می‌توانند به سرمایه‌های رمزارزی و سهام ارائه شده در این پلتفرم دسترسی داشته باشند.

مشخصه‌های پلتفرم ای تورو

مشخصه‌های پلتفرم ای تورو

 • دسترسی از طریق وب و موبایل‌های اندروید و iOS
 • امکان کپی تریدینگ و کپی کردن استراتژی‌های سایر کاربران
 • حساب دموی رایگان
 • پشتیبانی مشتریان از طریق تیکت
 • پشتیبانی بیش از ۵۰ رمزارز
 • ارائه ابزارهای حرفه‌ای
 • دریافت ۰ درصد کمیسیون در بخش سهام
 • امکان استفاده از eToro Money Visa Card (واریز آنی و رایگان بدون کارمزد، تبدیل و برداشت آنی)
 • روش‌های مختلف واریز با پول رایج (کارت بانکی، انتقال بانکی در اولین واریز و پی‌پال، Skrill و Neteller بعد از اولین واریز)
 • ای‌تورو کلاب (ارائه انحصاری اطلاعات بازار از زبان کارشناسان امور مالی)

مزایای پلتفرم ای تورو

 • سوشال تریدینگ (کپی تریدینگ)
 • دسترسی به بیش از ۵۰ رمزارز

معایب پلتفرم ای تورو

 • کارمزدهای بالا در بخش‌های غیرمعاملاتی
 • امکان استفاده از تنها یک ارز در هر حساب
 • تمام امکانات پلتفرم برای کاربران آمریکایی در دسترس نیست

کارمزدها در پلتفرم ای تورو

 • حداقل مبلغ قابل واریز ۵۰ دلار
 • حداقل مبلغ قابل برداشت ۳۰ دلار و کارمزد برداشت ۵ دلار
 • معاملات و تراکنش‌های سهام و ETF بدون کارمزد و رایگان
 • کارمزد ۱ درصدی تراکنش‌های رمزارزی
 • واریز و برداشت‌های غیر دلاری مشمول کارمزد FX می‌شوند
 • کارمزد عدم فعالیت ۱۰ دلار در ماه
 • واریز و برداشت‌ها با دلار آمریکا انجام می‌شوند. سایر ارزها به دلار تبدیل شده و بنابراین کارمزد اضافه می‌خورند.

ای‌تورو پلتفرمی با دارایی‌های متنوع است. ارزش سرمایه‌گذاری شما ممکن است افزایش یافته یا کاهش یابد. در کل، سرمایه شما در معرض ریسک قرار دارد.

بای بیت کپی تریدینگ (Bybit Copy Trading)

پلتفرم بای بیت

هدف بای‌بیت فراهم کردن محیطی شفاف و امن برای معاملات است. این پلتفرم بیش از ۵ میلیون کاربر از سراسر دنیا دارد. بای‌بیت، بر برآورده ساختن نیاز مشتری و ارائه بهترین تجربه کاربری به او تمرکز کرده است.

مشخصه کپی تریدینگ، به کاربران بای بیت اجازه می‌دهد تا تریدرهای باتجربه را دنبال کرده و (تنها با ارائه ۱۰ درصد از سود خود به عنوان کمیسیون به آن‌ها) از سودآوری این تریدرها استفاده کنند. ورود به برنامه کپی ترید در این پلتفرم ساده است و فقط به واریز اولیه نیاز دارد.

پس از انتخاب تریدر توسط کاربر، پوزیشن‌های معاملاتی به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند و سوابق معاملات در اختیار او قرار خواهند داشت. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران بدون اینکه نیازی به دانش معاملاتی داشته باشند می‌توانند از این راه سود کسب کنند.

بای بیت یکی از بهترین پلتفرم‌های ترید رمزارز بوده و بهترین پلتفرم کپی تریدینگ برای کاربران مبتدی حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. تمام تریدرهای موجود در لیست کپی تریدینگ با سخت‌گیری جذب شدند تا از عملکرد قابل توجه و درآمد پایدار آن‌ها اطمینان حاصل شود.

مشخصه‌های پلتفرم بای بیت

 • ارائه خدمات معاملات مشتقه برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و امکان استفاده از قرارداد آپشنز (options)
 • مشخصه‌های معاملاتی چون مارجین تریدینگ کراس (Cross) و آیسولیتد (Isolated)
 • ابزار کامل برای تحلیل جامع داده‌ها
 • رابط کاربری شهودی
 • برنامه وی‌آی‌پی (VIP) برای تریدرهایی که ماهانه از سطح خاصی فراتر بروند
 • پشتیبانی بیش از ۱۰۰ رمزارز
 • ارائه برنامه Bybit Earn که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد از طریق استیک و ماینینگ نقدینگی، درآمد کسب کنند

مزایای پلتفرم بای بیت

 • عدم نیاز به احراز هویت برای باز کردن حساب (با محدودیت برداشت تا ۲ بیت کوین)
 • بیمه برای پوشش ضررهای احتمالی
 • داشتن اهرم‌های معاملاتی بالا تا x100

معایب پلتفرم بای بیت

 • شهروندان آمریکایی اجازه معامله ندارند
 • حجم معاملات قابل صحت‌سنجی نیست

کارمزدها در پلتفرم بای بیت

 • کارمزد معاملات اسپات (میکر/تیکر) تا ۰.۱۰ درصد
 • کارمزد معاملات مشتقه میکر ۰.۰۱ درصد و تیکر ۰.۰۶ درصد
 • واریز بدون کارمزد
 • کارمزد برداشت برای هر رمزارز متفاوت است
 • حداقل واریزی ندارد اما برای برداشت قانون حداقل صدق می‌کند

آوا سوشال کپی تریدینگ (Ava Social Copy Trading)

آوا ترید (AvaTrade) یکی از برندهای قابل اعتماد جهانی است که به خاطر دامنه گسترده سرمایه‌های تحت پوشش برای تریدرهای رمزارز، فارکس و CFD شهرت دارد. این پلتفرم در سال ۲۰۰۶ در ایرلند تاسیس شد و توسط ۹ نهاد از جمله انجمن آتی مالی ژاپن (FFAJ)، کمیته بورس و اوراق بهادار قبرس (CySEC)، سازمان اوراق بهادار اسرائیل (ISA)، بانک مرکزی ایرلند (CBI)، کمیسیون بورس و اوراق بهادار استرالیا (ASIC) و غیره اداره می‌شود.

آواترید برای کپی تریدینگ مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه رضایت‌بخشی داشته است. این پلتفرم بر روی موبایل، کاربردی رقابتی داشته و از نظر قیمت‌گذاری و تحقیقاتی با استاندارهای این صنعت هم‌راستا است. بیش از ۲ میلیون معامله در ماه برای AvaTrade ثبت شده که حجم آن از ۷۰ میلیارد دلار فراتر می‌رود. این امر باعث شده آواترید به یکی از بهترین پلتفرم های کپی تریدینگ در تمامی بازارهای مالی (و نه تنها در حوزه رمزارز) تبدیل شود.

مشخصات پلتفرم آواترید

 • ارائه دامنه وسیعی از سرمایه‌گذاری (پشتیبانی بیش از ۱۲۰۰ سرمایه)
 • پلتفرم‌های معاملاتی قابل توجه برای تریدرها (متاتریدر ۴، متاتریدر ۵، متاتریدر برای Mac، متاتریدر برای معاملات موبایل، متاتریدر برای معاملات تحت وب، پلتفرم AvaTradeAct)
 • نرم‌افزار معاملاتی خودکار
 • سیستم جلوگیری از منفی شدن سرمایه
 • ارائه دامنه وسیعی از ابزار معاملاتی (فارکس، رمزارز، شاخص‌ها، سهام، bonds، ETFs، کالا، آپشنز)
 • آواسوشال – تکثیر معاملات سرمایه‌گذاران موفق

مزایای پلتفرم آواترید

 • واریز و برداشت رایگان برای معاملات Options
 • ارائه دامنه وسیعی از ابزار معاملاتی
 • خدمات پشتیبانی از مشتریان به ۱۴ زبان

معایب پلتفرم آواترید

 • کاربرپسند نبود رابط کاربری
 • نپذیرفتن مشتریان آمریکایی
 • احتمال به طول انجامیدن واریزی‌ها تا ۵ روز، به طول انجامیدن برداشت‌ها تا ۱۰ روز

کارمزدها در پلتفرم آواترید

 • واریز و برداشت (انتقال بانکی) رایگان
 • کارمزد عدم فعالیت برای سه ماه متوالی ۵۰ دلار/ ۵۰ یورو/ ۵۰ پوند
 • کارمزد مدیریتی بعد از ۱۲ ماه متوالی عدم فعالیت ۱۰۰ دلار/ ۱۰۰ یورو/۱۰۰ پوند
 • کارمزد تبدیل ارز: برای همه تریدهایی که با ارزهای متفاوت از واحد پولی حساب شما انجام می‌شود.

اوککس کپی تریدینگ (OKX Copy Trading)

اوککس کپی تریدینگ

سیشل (Seychelles) که به طور رسمی با عنوان اوککس (OkeX) شناخته می‌شود پلتفرمی برای معاملات اسپات و مشتقه رمزارز است. اوککس سه نوع قرارداد معاملاتی به کاربران خود ارائه می‌دهد: فیوچرز (Futures)، آپشنز (Options) و سواپ (Swap). این پلتفرم قراردادهای مارجین هفتگی، دوهفتگی، سه ماهه و شش ماهه برای رمزارزها ارائه می‌کند. معاملات آپشنز فقط برای بیت کوین در دسترس است اما معاملات پرپچوال و سواپ برای سایر ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد.

اوککس برخلاف بسیاری از رقیبان خود، به دلیل خدمات متنوعی که عرضه می‌کند یک فروشگاه جامع به شمار می‌رود. محصولات اوککس اکثر نیازهای کاربران را مرتفع می‌کنند. این پلتفرم جهانی، علاوه بر معاملات اسپات و مشتقه، خدمات کلاد و بریج یا پل، ماینینگ، وام‌دهی و کپی تریدینگ را هم برای مشتریان خود فراهم کرده است.

هدف اوککس در بخش کپی تریدینگ، ایجاد یک ابزار معاملاتی کارآمد، شفاف و سودآور برای معامله‌گران این پلتفرم است. کپی تریدرها با یک کلیک می‌توانند جریان‌های درآمدی جدیدی را کشف کرده، در معرض دید قرار بگیرند و با یک جامعه بزرگ معاملاتی تعامل داشته باشند. این مشخصه همچنین، جریان درآمدی جدیدی برای تریدرهای حرفه‌ای به وجود می‌آورد.

این مطلب را هم مطالعه کنید: سواپ چیست؟ بررسی کامل مفهوم قرارداد Swap ارز دیجیتال + انواع آن

مشخصه‌های پلتفرم اوککس

 • ارائه معاملات اسپات، مارجین و مشتقه (آپشنز و فیوچرز) برای رمزارزهای متنوع
 • ارائه وام‌های ثابت و منعطف در بیش از ۱۰ رمزارز با وثیقه واحد و چندگانه
 • اوککس کلاد (خدمات کلاد دارای برچسب سفید برای ساخت صرافی)
 • استخر ماینینگ برای بیت کوین، لایت کوین (LTC)، اتریوم (ETH)، اتریوم کلاسیک (ETC) و دش (DASH) و استخرهای استیکینگ برای رمزارزهای مختلف
 • سوشال تریدینگ

مزایای پلتفرم اوککس

 • منابع آموزشی فراوان
 • باز کردن حساب با پول‌های رایج مختلف
 • محصولات متنوع
 • رابط کاربری معاملاتی پیشرفته و کاربرپسند
 • صدها جفت ارز
 • حساب دمو تریدینگ
 • الگوریتم اثبات ذخایر

معایب پلتفرم اوککس

 • عدم دسترسی در بسیاری از کشورها، از جمله آمریکا
 • شارژ حساب با رمزارز یا استفاده از شخص ثالث

کارمزدها در اوککس

 • تنوع کارمزدها براساس نوع کاربری
 • کارمزد میکر (معمولی): معاملات اسپات ۰.۰۶ تا ۰.۰۸ درصد، فیوچرز و پرپچوال ۰.۰۱۵ تا ۰.۰۲ درصد، آپشنز ۰.۰۱۵ تا ۰.۰۲ درصد
 • کارمزد تیکر (معمولی): معاملات اسپات ۰.۰۸ تا ۰.۱ درصد، فیوچرز و پرپچوال ۰.۰۳ تا ۰.۰۵ درصد، آپشنز ۰.۰۳ درصد
 • کارمزد میکر (VIP): معاملات اسپات ۰.۰۰۸ تا ۰.۰۶ درصد، فیوچرز و پرپچوال ۰.۰۱۵ تا ۰.۰۱ درصد، آپشنز ۰.۰۱ درصد
 • کارمزد تیکر (VIP): معاملات اسپات ۰.۰۲ تا ۰.۰۸ درصد، فیوچرز و پرپچوال ۰.۰۲ تا ۰.۰۳، آپشنز ۰.۰۱۳ تا ۰.۰۲ درصد

بینگ ایکس کپی تریدینگ (BingX Copy Trading)

بینگ ایکس کپی تریدینگ

هدف بینگ ایکس توانمندسازی سرمایه‌گذاران تازه‌کار با ارائه آموزش به آن‌ها است. شبکه سوشال تریدینگ رمزارز و تحلیل‌های عالی این پلتفرم نشان از آن دارد که کاربر در مسیر خود تنها نیست. مدل‌هایی هم وجود دارد که کاربران می‌توانند از آن برای ساخت استراتژی استفاده کنند. البته امکان کپی کردن استراتژی سایر تریدرها از طریق کپی تریدینگ هم برای کاربران مهیا است.

بینگ ایکس با کارمزدهای پایین، جزء پلتفرم‌های پیشرویی به شمار می‌رود که علاوه بر مشخصه‌های یک صرافی معمولی رمزارز، امکان معاملات مشتقه را هم برای کاربران خود فراهم کرده است. این پلتفرم جامع، طوری طراحی شده تا تمام نیازهای معاملاتی شما را برطرف کند.

بینگ ایکس بیش از ۱۵۰ رمزارز را پشتیبانی می‌کند، بیش از ۳ میلیون کاربر از سراسر جهان دارد و جزء معدود پلتفرم‌هایی است که معاملات مشتقه را در سیستم کپی تریدینگ خودکار ارائه می‌کند. سرمایه‌گذاران تازه‌کار در حوزه رمزارز به سادگی می‌توانند یک تریدر انتخاب کرده و استراتژی‌های معاملاتی تریدرهای منتخب را کپی کنند. آن‌ها برای استفاده از خدمات کپی تریدینگ ۸ درصد از سود خود را به تریدر منتخب می‌پردازند.

مشخصه‌های پلتفرم بینگ ایکس

 • خرید و فروش ارز دیجیتال در سراسر دنیا
 • ارائه پیشرفته‌ترین مشخصه‌های کپی تریدینگ در بازار رمزارز
 • پشتیبانی مشتریان در ۲۴ ساعت از ۷ روز هفته
 • پشتیبانی از پول رایج از طریق پروتکل‌های شخص ثالث
 • ارائه مشخصه پرپچوال سواپ
 • کاربرپسند بودن رابط کاربری

مزایای پلتفرم بینگ ایکس

 • بزرگترین پلتفرم معاملات ارز دیجیتال
 • عدم نیاز به احراز هویت برای شروع معاملات
 • پشتیبانی ۲۴/۷ از مشتریان به ده زبان دنیا (ایمیل و چت زنده)

معایب پلتفرم بینگ ایکس

 • محدودیت تراکنش‌های رمزارز به رمزارز، تنها جفت ارز رمزارز-استیبل کوین ارائه می‌کند
 • عدم ارائه خدمات به کاربران آمریکایی
 • هیچ برنامه استیکینگ یا درآمدزایی ندارد

کارمزدها در پلتفرم بینگ ایکس

 • واریز بدون کارمزد،‌ واریزهایی که در آن انتقال پول رایج یا رمزارز از طریق شخص ثالث انجام می‌شود شامل کارمزد خواهند بود.
 • کارمزد برداشت برای هر رمزارز متفاوت است اما نسبت به استاندارد آن بالاتر به شمار می‌رود.
 • کارمزد معاملات حدود ۰.۰۵ درصد برای میکر و ۰.۱۰ درصد برای تیکر، اما برای هر جفت ارز متفاوت است.
 • کارمزد اسپرید (spread) بین ۰.۰۲ تا ۲ درصد، برای هر جفت ارز متفاوت است
 • نرخ تبدیل رمزارز ۰.۲۰ درصد

پلتفرم اف‌ایکس‌تی‌ام کپی تریدینگ (FXTM Copy Trading)

پلتفرم اف‌ایکس‌تی‌ام کپی تریدینگ

FXTM یک شبکه جهانی است که بیش از ۲ میلیون مشتری از ۱۵۰ کشور در دنیا دارد. این پلتفرم به سبب ارائه خدمات معاملات آنلاین به مشتریان خرد شهرت یافته است. کاربران FXTM به حساب‌های مجزا در بانک‌های برتر، واریز و برداشت امن و اهرم‌های رقابتی دسترسی دارند. شما به کمک این پلتفرم می‌توانید به معامله در بیش از ۲۵۰ ابزار پرداخته و به دامنه‌ای از حساب‌ها و پلتفرم‌های بهینه‌شده دسترسی داشته باشید. رقابت‌های فارکسی و امتیازهای مربوط به بهبود معاملات هم در این پلتفرم یافت می‌شوند.

FXTM منابع آموزشی بسیار خوبی (چون وبینارهای زنده، سمینارهای محلی، ویدیوهای آموزشی و حساب دمو) را برای تریدرهای تازه‌کار تدارک دیده است. این پلتفرم از کلاینت‌های متاتریدر ۴/۵ هم پشتیبانی می‌کند. در نتیجه، تریدرها می‌توانند از یک رابط کاربری معاملاتی پیچیده و آشنا استفاده ببرند. این نرم‌افزار همچنین به شکل اپلیکیشن موبایل در دسترس قرار دارد. FXTM صرف نظر از اینکه یک تریدر فارکس، تریدر تازه‌کار یا یک تریدر باتجربه هستید، نیازهای شما را مرتفع می‌کند.

مشخصه‌های پلتفرم FXTM

 • ارائه حداکثر اهرم تا ۱:۲۰۰۰ (دارای سیستم لایه‌ای)
 • حساب دمو
 • ارائه حساب‌های معاملاتی بدون کارمزد (Micro و Advantage Plus) و یک حساب شامل کارمزد (Advantage)
 • پلتفرم‌های متاتریدر ۴ و ۵ و توسعه اپلیکیشن موبایل خود (FXTM Trader)
 • کپی تریدینگ با عنوان FXTM Invest، با تریدرهای بازبینی شده برای دنبال شدن و کپی
 • تحلیل بازار و سیگنال‌های معاملاتی FXTM
 • پشتیبانی ۲۴/۷ مشتریان به چندین زبان (پشتیبانی تلفنی شامل تماس، ایمیل و بخش سوالات متداول)

مزایای پلتفرم FXTM

 • کارمزد پایین معاملات
 • تنوع ابزارهای معاملاتی
 • منابع آموزشی بسیار خوب

معایب پلتفرم FXTM

 • بسته بودن بروکر در روزهای شنبه و یکشنبه
 • پورتفولیوی محدود محصول
 • کارمزد برداشت

کارمزدها در پلتفرم FXTM

 • هر نوع حساب دارای کارمزدهای متنوع، کارمزد CFD و کارمزد فارکس است
 • حساب‌های استاندارد کارمزد ندارند اما اسپرید (sprees) بالاتری دارند
 • حساب‌های ECN کارمزد پایین داشته و برای باز کردن پوزیشن حق کمیسیون دارند.
 • کارمزد عدم فعالیت: ۶ دلار طی هر ماه بعد از ۶ ماه عدم فعالیت
 • کارمزد برداشت: ۳ دلار برای کارت بانکی، ۲۰ تا ۴۰ دلار برای انتقال بانکی، ۰ دلار برای Neteller و Skrill. توجه کنید که این مقدار براساس کشور محل اقامت شما، روش مورد استفاده و ارز مورد نظر متغیر خواهد بود.

سخن آخر

به خاطر داشته باشید که در حین انتخاب پلتفرم کپی تریدینگ به کارمزد تریدر و هزینه اسپرید آن دقت کنید، چون این موارد می‌توانند افراد تازه‌کار را با شرایط ناخوشایندی مواجه کنند.

در وهله بعدی، در حین انتخاب تریدر، سوابق معاملات و سود مداومی که پدید آورده‌اند را ملاک قرار دهید تا برای مدتی طولانی بتوانید از خدمات او استفاده کنید. فراموش نکنید که دارایی مورد معامله شما هر چه که باشد، باید انتظارات و احساسات خود را مدیریت و کنترل کنید. نباید به خاطر احساس ترس، تردید یا عدم قطعیت تریدر منتخب خود را کنار بگذارید. این جمله طلایی را هم به خاطر داشته باشید که هرگز روی سرمایه‌ای بیش از آنچه که می‌توانید از دست بدهید، ریسک نکنید.

در این مقاله ابتدا توضیح دادیم که کپی تریدینگ چیست، انواع کپی تریدینگ شامل چه مواردی هستند، آیا به کپی تریدینگ نیاز داریم، مزایای کپی تریدینگ چه مواردی است، معایب کپی تریدینگ چه مواردی است و بهترین پلتفرم های Copy Trading، شامل چه مواردی هستند. امیدواریم این مقاله به سوالات شما در این حوزه پاسخ گفته باشد.

سوالات متداول درباره کپی تریدینگ

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ نوعی روش معاملاتی است که در آن فرد سرمایه‌گذار یک تریدر موفق را انتخاب کرده و به طور خودکار از کپی شدن تریدهای فرد منتخب در حساب خود سود کسب می‌کند.

پلتفرم کپی تریدینگ چیست؟

پلتفرم‌ها یا نرم‌افزارهایی که به کاربران اجازه می‌دهند به طور خودکار از روی معاملات تریدرهای حرفه‌ای کپی کنند، پلتفرم‌های کپی تریدینگ هستند.

بهترین پلتفرم های Copy Trading چه مواردی هستند؟

مارجکس (Margex)، ای تورو (eToro)، بای‌بیت (ByBit)، اوککس (OKX)، آواترید (AvaTrade)، بینگ ایکس (BingX) و FXTM، جزء برترین پلتفرم‌های کپی تریدینگ هستند.

سایر منابع: Coinmarketcap