پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالبهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال؛ معرفی 8 DEX برتر دنیا
بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال؛ معرفی 8 DEX برتر دنیا عکس

بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال؛ معرفی 8 DEX برتر دنیا

March 31, 2024
0
0

بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال هرگز برای شما سودآوری بیشتری را تضمین نمی‌کند، بلکه دسترسی لازم برای کسب آن را در بهترین حالت ممکن برایتان فراهم می‌کند. بنابراین، بهترین معیار برای انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، تسهیل در دسترسی به انواع معاملات و اطلاعات مرتبط با آن‌هاست.

صرافی غیرمتمرکز یا DEX از ستون‌های اصلی مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. آن‌ها بیشتر از هر ساختار واسطه‌ دیگری مفهوم غیرمتمرکز و استقلال در کریپتو را واقعیت می‌بخشند. در DEXها، شما هرگز کنترل داری‌هایتان را از دست نمی‌دهید ( به سازمانی ثالث واگذار نمی‌کنید) و تمام تراکنش‌ها از مسیر کیف‌پول ارز دیجیتال شما می‌گذرند. به‌ویژه، صرافی‌های غیرمتمرکز نیاز به نهاد واسطه‌ را حذف می‌کنند و به همین دلیل کارمزد کمتری نیز به ازای هر تراکنش دریافت می‌شود.

در این مقاله ابتدا به مفهوم و عملکرد یک صرافی غیرمتمرکز استاندارد می‌پردازیم. سپس معیارهای انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال را تشریح می‌کنیم و لیستی کاربردی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز را ارائه می‌دهیم.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست

صرافی غیرمتمرکز بر روی ایده اصلی معامله همتا به همتا (Peer to Peer) بنا نهاده شده است، جایی که نیاز به نهاد وابسته حذف می‌شود. با این حال، منظور از حذف واسطه این نیست که افراد شبیه یک معامله رو در رو باهم به توافق می‌رسند و ارزهای خود را ترید می‌کنند. منظور این است که ساختاری واسطه اما خودکار وجود دارد که نهادی مشخص کنترل آن را به دست ندارد بلکه توسط جامعه معامله‌گران و فعالان شبکه‌های بلاکچین مدیریت می‌شود.

این مدیریت اما در قالب یک مکانیسم اجماع تعریف می‌شود که در آن نظر شخصی کسی بر دیگری ارجعیت ندارد و تصمیمات به صورت جمعی اتخاذ می‌شوند. شبیه بازارهایی چون فارکس که به صورت 24 ساعته فعال‌اند، کریپتو به بازاری نیاز دارد که هر لحظه امکان ترید در آن باشد و چه بهتر که این بازار را صرافی‌هایی ایجاد کنند که از جنس خود بلاکچین‌ها و ترجیحا غیرمتمرکز باشند.

صرافی‌های غیرمتمرکز در کشور یا منطقه خاصی مستقر نیستند، آن‌ها شبکه‌ای گسترده از گره‌هایی هستند که در هرجای دنیا ممکن است توزیع شده باشند. در حالت متمرکز، همه دارایی‌ها و معامله‌گران به یک نهاد مرکز وصل‌اند تا تراکنش‌ها را برای آن‌ها ممکن کند؛ اما در حالت غیرمتمرکز، نهاد واسطه حذف می‌شود تا اعضای شبکه ارتباط مستقیمی با یکدیگر داشته باشند و صرافی تنها پلی بین آن‌ها باشد.

بیشتر بخوانید: صرافی غیرمتمرکز چیست

لیست بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال

حال که با شاخصه‌های اصلی در انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال پرداختیم، مجموعه‌ای محدود از آن‌هایی که با این معیارها سازگاری بیشتری دارند را معرفی می‌کنیم. لیست بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز یک رفرنس اولیه از سرشناسان خانواده DEX هستند و شما می‌توانید با کمی جستجو و مطابق با استراتژی معاملاتی خود به این لیست اضافه کنید.

صرافی یونی سواپ

صرافی یونی سواپ

صرافی یونی سواپ یک پلتفرم منبع باز برای معامله انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال است که از جانب بسیاری از فعالان حوزه کریپتو به عنوان بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال شناخته می‌شود. این صرافی یکی از بلند بالاترین لیست‌‌ها در پشتیبانی از جفت ارزها را ارائه می‌کند، دسترسی‌های بسیار زیادی به کاربران می‌دهد و محیط و ساختار بسیار کاربرپسندی دارد.

برای بسیاری از تازه واردهای دنیای کریپتو، این صرافی گزینه بسیار خوب و قابل اعتمادی است. در حال حاضر نزدیک به 1083 کوین و 2000 جفت ارز معاملاتی در این صرافی معامله می‌شوند. همچنین، متوسط حجم معاملات کنونی یونی سواپ در حدود 658 میلیون دلار در روز است و فعال‌ترین جفت ارز معاملاتی آن نیز WETH/USDC است.

صرافی یونی سواپ بر روی بلاکچین اتریوم تعریف شده است. در ماه مارس 2023 حجم معاملات ماهانه این پلتفرم به 71 میلیارد دلار رسید که رکورد فوق‌العاده‌ای برای تشخیص آن به عنوان بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است.

بیشتر بخوانید: صرافی یونی سواپ چیست

صرافی پنکیک سواپ یا PancakeSwap

صرافی پنکیک سواپ یا PancakeSwap

صرافی پنکیک سواپ به نوعی همزاد صرافی متمرکز بایننس در میان انواع غیرمتمرکز است زیرا این صرافی بر روی زنجیره هوشمند بایننس BSC تعریف شده است. صرافی پنکیک سواپ را با مزرعه‌های برداشت سود اشتراکی آن می‌شناسند؛ جایی که استخرهای نقدینگی زنده‌ای در جریان‌اند و مشارکت کنندگان اعتماد بالایی به پلتفرم و عملکرد آن دارند.

پس از سال‌ها حضور در بازار معاملات ارز دیجیتال، این صرافی نشان داده که از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین، این صرافی جزء انواع Non-Custodial است، یعنی دارایی‌های کاربران را در قالب ولت‌های گرم خود نگه نمی‌دارد و به همین دلیل از بسیاری از انواع متمرکز ایمن‌تر است.

در حال حاضر نزدیک به 1282 کوین و 1626 جفت ارز معاملاتی در این پلتفرم معامله می‌شوند و میانگین حجم معاملاتی آن نزدیک به 60 میلیون دلار در روز است. اگرچه در مقایسه با یونی سواپ، این صرافی حجم کمتری از معاملات را به خود اختصاص داده، اما به سرعت در حال رشد است و در آینده یکی از تأثیرگذارترین پلتفرم‌های معاملاتی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: صرافی پنکیک سواپ چیست

صرافی Curve

صرافی Curve

گزینه بعدی در لیست بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز، صرافی Curve  است. این صرافی تخصصی‌تر از انواع دیگر است و به ویژه در معاملات استیبل‌ کوین‌هایی چون USDC و USDT فعال است. این صرافی کارمزد بسیار پایینی را دریافت می‌کند و سرعت قابل‌ قبولی نسبت به انواع غیرمتمرکز دیگر دارد.

شبیه به یونی سواپ، Curve از یک ساختار بازار ساز غیرمتمرکز استفاده می‌کند که از اتریوم به عنوان بلاکچین میزبان خود بهره می‌گیرد. توکن بومی آن CRV است که از آن برای تعریف شیوه‌های حکمرانی و تصمیم‌گیری در پلتفرم استفاده می‌شود. کارمزد معاملات در این صرافی نیز در حدود 0.04 درصد به ازای هر تراکنش است که نسبت به انواع متمرکز و بسیاری از انواع غیرمتمرکز بسیار ارزان‌تر است.

صرافی سوشی یا SushiSwap

صرافی سوشی یا SushiSwap

صرافی سوشی در لیست بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال قرار گرفته زیرا از بهترین پلتفرم‌ها برای سواپ کردن در کریپتو، استریمینگ، وام و انواع مشابه فعالیت‌ها است. این صرافی یک فورک از کد منبع باز یونی سواپ است و در سال 2020 به بازار کریپتو معرفی شده است.

این صرافی هزاران جفت ارز معاملاتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و بر روی انواع مختلف بلاکچین‌ها مانند اتریوم، BSC و Poygon فعالیت‌های معاملاتی و بخصوص سواپ دارد. شبیه به یونی سواپ، رابط کاربری بسیار خوبی دارد و تازه‌کارها بسیار از کار با آن راضی هستند. سه گزینه شرکت در استخرهای نقدینگی، فارمنیگ ارز دیجیتال و Sushi Vault جزء آپشن‌های شاخص درآمدزایی در این پلتفرم هستند.

صرافی DODO

صرافی DODO

این صرافی بر اساس الگوریتم بازار ساز فعال (PMM) طراحی شده است و کارمزد بسیار پایینی در مقایسه با سایر پلتفرم‌ها از کاربران خود دریافت می‌کند. این صرافی آنچین از پروتکل بسیار خوبی برای کشف قیمت‌های لحظه‌ای برای ارزها استفاده می‌کند و سرعت بالایی در این فعالیت دارد.

حجم معاملات ماهانه در این پلتفرم از 2 میلیارد دلار بیشتر است و تقریبا 4 درصد از کل بازار معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز را به خود اختصاص می‌دهد. DODO توکن اختصاصی آن است که برای تصمیم‌گیری در شبکه و خدمات ماینینگ در آن استفاده می‌شود.

صرافی ApeX Pro

این صرافی یک مدل الاستیک فوق‌العاده قوی و پرسرعت از AMM ارائه داده است و به همین دلیل جزء انواع جدید اما جذاب برای معامله‌گران کریپتو است. سیستم بازارساز این پلتفرم به گونه‌ای طراحی شده‌ است که از هر دو سیستم استخرهای نقدینگی و سفارشات متناظر با آن‌ها و هم از سیستم دفتر سفارشات بهره می‌گیرد.

ApeX Pro همچنین جزء امن‌ترین پلتفرم‌هایی است که کاربران اعتماد بالایی به آن‌ها دارند. حتی اگر صرافی از سرویس‌دهی باز بماند یا فاجعه‌ای برای آن پیش‌ بیاید، کاربران همچنان می‌توانند از موتور معاملاتی آن برای بازیافت سرمایه‌های در جریان خود استفاده کنند.

صرافی Balancer

صرافی Balancer

این صرافی نیز یک AMM است که بر روی بلاکچین قدرتمند Ethereum تعریف و در سال 2019 لانچ شده است. گزینه‌های متفاوت و کاربرپسند بودن آن باعث محبوبیت بالا و زودرس آن در بین کاربران شده است. در استخرهای نقدینگی این صرافی، تأمین کنندگان نقدینگی می‌توانند کارمزد مدنظر و متناظر با برداشت خود از بازار را تعریف کنند.

بیشتر از 10 نوع استخر نقدینگی با پروتکل‌های مختلف را می‌توان در این پلتفرم تعریف کرد و به همین دلیل کاربران با سلیقه‌ها و استراتژی‌های معاملاتی مختلف می‌توانند در آن مشارکت کنند. در حال حاضر، این صرافی امکان سواپ در بلاکچین‌های اتریوم، Polygon، Arbitrum، Fantom و Optimism را به کاربران خود می‌دهد.

صرافی dYdX

صرافی dYdX

آخرین گزینه در لیست بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال صرافی dYdX است که در سال 2017 و توسط مهندس پیشین صرافی Coinbase و شرکت Uber طراحی شده است. برخلاف دیگر پلتفرم‌های معرفی شده در لیست بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، dYdX از یک دفتر سفارش آفچینِ در حافظه برای تعریف و جوش دادن معاملات استفاده می‌کند.

صرافی dYdX رابط کاربری فوق‌العاده‌ای دارد و مطلوب تازه‌کارهای دنیای معاملات ارز دیجیتال است. میزان کارمزدی که این صرافی دریافت می‌کند در حدود 0.1 درصد است و جزء 10 صرافی غیرمتمرکز با بالاترین حجم معاملات روزانه است.

نحوه ارتباط کاربران با یکدیگر در DEXها

نحوه ارتباط کاربران با یکدیگر در DEXها

برخلاف صرافی‌های متمرکز، هیچ احراز هوئیت خاصی برای ورود به پلتفرم معاملاتی وجود ندارد و قواعد خاصی حول اینکه چه کسی می‌تواند از پلتفرم استفاده کند هرگز تعریف نمی‌شود. تقریبا هر کسی که به یک ولت ارز دیجیتال و دارایی مشخصی برای معامله دسترسی داشته باشد، امکان این را دارد که در بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال نیز فعالیت معاملاتی داشته باشد.

به همین دلیل، در اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز کاربر نمی‌تواند کریپتوهای خود را ذخیره کند و نیاز به ولت‌های گرم یا سرد برای انجام معامله، ذخیره دارایی‌ها و خروج از پلتفرم دارد. به محض وصل شدن ولت ارز دیجیتال، کاربر می‌تواند به صورت کاملا ناشناس به معامله بپردازد یا به dAppهای فعال شده بر روی پلتفرم و خدمات آن‌ها دسترسی داشته باشد.

صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب بر روی بلاکچین‌های شاخص در دنیای دیفای تعریف شده‌اند، بلاکچین‌هایی که قراردادهای هوشمند را به رسمیت می‌شناسند، سرعت و مقیاس‌گیری لازم را دارند و کاربران بیشتری به آن‌ها اعتماد می‌کنند. بخصوص، بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال بهترین بلاکچین با گسترده‌ترین شبکه از کاربران را انتخاب می‌کند.

نحوه عملکرد صرافی‌های غیرمتمرکز

نحوه عملکرد صرافی‌های غیرمتمرکز

از آنجا که هر صرافی غیرمتمرکز از قرارداد هوشمند برای تعامل با کاربران استفاده می‌کند، هر معامله‌ای با یک کارمزد همراه است که به صورت خودکار تعریف می‌شود و به اعضاء شبکه که وظیفه ثبت و تأیید تراکنش‌ها را دارند تعلق می‌گیرد. به طور کلی سه نوع صرافی غیرمتمرکز وجود دارند که بر اساس فرایند ارتباط کاربر با کاربر و کاربر با پلتفرم طبقه‌بندی می‌شوند.

  • بازارسازهای خودکار
  • صرافی‌های غیرمتمرکز با دفاتر ثبت سفارش (Order Book)
  • صرافی‌ها با فرایند جمع‌کردن نقدینگی (Aggregator DEXs)

بازارسازهای خودکار از قراردادهای هوشمند و امکان خلق استخرهای نقدینگی برای جمع‌آوری اطلاعات از پلتفرم‌ها و صرافی‌های دیگر، تعریف سفارشات و انجام معاملات استفاده می‌کنند. استخرهای نقدینگی توسط دسته‌ای از کاربران تعریف می‌شوند، همان‌هایی که قسمتی از کارمزد نهایی را نیز به خود تعلق می‌دهند؛ آن‌ها را بازارساز می‌خوانند زیرا دارایی لازم برای معامله توسط دیگران را ایجاد می‌کنند.

در حالت دفاتر سفارش، پیشنهادات قیمتی، خرید یا فروش، ثبت و برای معامله کاربران اعلان می‌شوند. با مچ کردن این سفارشات با یکدیگر معامله در بلاکچین ممکن می‌گردد. دفاتر ممکن است آنچین یا آفچین باشند که هر کدام تکنیکال عملیاتی خاص خود را دارند.

جمع‌کننده‌های نقدینگی، چنانکه از نام آن‌ها پیداست، از مکانیسم‌ها و پروتکل‌های مختلف در بلاکچین برای تعریف انواع استخر نقدینگی بهره می‌‎برند. آن‌ها از صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر نقدینگی لازم برای استخرهای خود را جمع‌آوری می‌کنند تا کارمزدها را کمتر و بهترین پیشنهاد قیمتی را به کاربران خود بدهند.

معیارهای انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز

اینکه DEXها از نهاد واسطه بهره نمی‌برند، مزایا و معایبی را برای کاربران آن‌ها به همراه دارد. با این حال، آن‌ها بهترین ساختار غیرمتمرکز و سازگارترین با مفهوم و هدف بلاکچین هستند. در ادامه به معیارهای انتخاب بهترین صرافی متمرکز می‌پردازیم تا چهارچوبی باشد برای انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال و تعامل بهینه‌تر با معاملات ارز دیجیتال.

امنیت

از میان تمام معیارهای انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، امنیت در بالاترین سطح از اولویت قرار دارد. با تمام فعالیت‌های مخرب پیرامون ارز دیجیتال و کلاهبرداری‌هایی که در سایبری متناظر با آن صورت می‌گیرد، امنیت یک صرافی می‌تواند نقشی شاخص در اعتبار آن بازی کند.

در تاریخ فعالیت صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز، انواع متمرکز به مراتب بیشتر از DEXها مورد حمله قرار گرفته و هک شده‌اند. در صرافی‌های غیرمتمرکز شما دارایی‌هایتان را به صرافی نمی‌سپارید، تنها از کانال آن به معامله می‌پردازید؛ با این حال، استفاده از قراردادهای هوشمند همچنان امکان نفوذ و تهدید را برای این صرافی‌ها نیز حفظ می‌کند.

نحوه کنترل و مدیریت پلتفرم

اگرچه کنترل و مدیریت تعریف شده در صرافی‌های غیرمتمرکز به دست سازمان، شخص یا گروه خاصی نیست، اما نوع کنترل و حکمرانی در آن باید استانداردهای لازم را داشته باشد. برای مثال، چگونه قوانین در صرافی تعریف و به روز می‌شوند؟ چگونه اعضاء در فعالیت‌های حکمرانی صرافی مشارکت دارند و آیا امکان سوء استفاده از این مشارکت و میزان آن هست؟

صرافی‌هایی وجود دارند که بر یک بلاکچین با مکانیسم حکمرانی ضعیف تعریف شده‌اند؛ این ضعف نه از صرافی بلکه از بلاکچین آن نشأت می‌گیرد و می‌تواند عاملی در نفوذ به عملیات و دستکاری تراکنش‌های صرافی باشد.

میزان کارمزد صرافی‌های غیرمتمرکز

بی‌شک بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال کمترین میزان کارمزد را نیز برای هر تراکنش تعریف کرده است. هرچقدر میزان کارمزد تراکنش‌ها بیشتر باشد، حاشیه سود در معاملات بالا می‌رود؛ یادآوری می‌کنیم که صرافی‌های غیرمتمرکز کارمزدی به مراتب کمتر از انواع متمرکز دارند. حتی در برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز هیچ هزینه‌ای به عنوان کارمزد انجام تراکنش‌ها از دو طرف معاملات گرفته نمی‌شود.

با وجود این واقعیت که کارمزد پایین‌تر یک مزیت فوق‌العاده برای صرافی است، اما نباید بی‌گدار به آب بزنید و همیشه دلیل کارمزد پایین‌تر یا بدون کارمزد بودن فعالیت‌ها را چک کنید. فراموش نکنید که صرافی‌های غیرمتمرکز نیز توسط گروه یا حتی یک سازمان به وجود آمده‌اند و اگر هیچ سودی برای آن‌ها نداشته باشد، هیچ دلیلی برای خلق و کمک به بقاء آن وجود نخواهد داشت.

میزان نقدینگی

میزان نقدینگی در بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال

معایر دیگر در انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، میزان نقدینگی در گردش آن است. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، بخصوص در سال‌های اول فعالیت، برای ارزهای دیجیتال، نقدینگی پایین‌ در بازارهای معاملاتی مرتبط با آن‌ها بود. اگرچه این مشکل در بسیاری از ارزها کم و بیش حل شده است، اما همچنان اصلی‌ترین چالش در دیفای است.

صرافی‌های متمرکز نقدینگی بسیار بیشتری در خود دارند و از این جنبه قابل مقایسه با انواع غیرمتمرکز نیستند. با این حال، صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند و ایجاد جذابیت در مشارکت اعضاء، استخرهای نقدینگی قابل قبولی تعریف و امکان پشتیبانی از ارزها و برقراری جریان معاملات در صرافی‌ را فراهم کرده‌اند.

سرعت انجام تراکنش‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز

پس از نقدینگی و امنیت، سرعت مهمترین معیار در انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است. هیچ معامله‌گری دوست ندارد زمان بسیار طولانی را صرف تأیید و تحقق یک معامله ارز دیجیتال کند و این عامل باید در هنگام انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال مدنظر قرار بگیرد.

بلاکچین‌هایی چون اتریوم رویکردهای بهتری از انواعی چون بلاکچین بیت‌کوین ارائه کرده‌اند و صرافی‌هایی که از این بلاکچین‌ها بهره می‌گیرند عملکرد سریع‌تری در امر تأیید تراکنش‌ها دارند. برای تشخیص میزان سرعت یک صرافی، کافی‌ است به تاریخچه عملکردی آن، بازنگری کاربران درباره عملکرد آن‌ها، میزان مشارکت کنندگان در فعالیت‌های صرافی و تعداد و کیفیت ارزهای فعال در آن رجوع کنید.

سطح پشتیبانی از ارزها و محصولات دیگر بلاکچین

گزینه آخری که ما برای انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال در نظر گرفته‌ایم، میزان پشتیبانی است که یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال از انواع محصولات در بلاکچین‌های مختلف و معاملات آن‌ها می‌کند. آیا برای ارز یا ان اف تی مدنظر شما صرافی امکان معامله را فراهم کرده است؟ آیا استخرهای نقدینگی قدرتمندی در پس معاملات آن‌ها وجود دارند و آیا کیف‌ پول‌های قدرتمند در جریان معاملات آن ارز فعالیت می‌کنند؟

همه این موارد و بسیاری دیگر، نقشی اساسی در تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال دارند. همیشه به سراغ آن‌هایی بروید که تعداد کافی از ارزهای شاخص و انواعی که مدنظر شما هستند را پشتیبانی می‌کنند، حجم معاملات آن‌ها بالاست، رده بالایی از معامله‌گران روزانه در آن‌ها فعالیت می‌کنند و استخرهای نقدینگی کافی برای این دارایی‌های دیجیتال تعریف شده‌اند.

به‌ ویژه، صرافی‌هایی که برای ارزهای نوظهور برنامه‌های خاصی دارند، گروه‌هایی برای حمایت از آن‌ها به وجود می‌آورند، به معرفی عرضه اولیه‌های ارز دیجیتال می‌پردازند و انواع قابل اعتماد را به بازار دیفای معرفی می‌کنند، مزیت‌های رقابتی بیشتری نسبت به بقیه دارند.

بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال برای ایرانیان

به طور کلی، لیست بالا شامل بهترین گزینه‌ها برای ایرانیان و مشارکت آن‌ها در معاملات ارز دیجیتال است. شما در هر صورت به یک کیف پول ارز دیجیتال و آگاهی لازم برای معامله در کریپتو نیاز دارید. اگر تازه کار هستید سراغ پلتفرم‌های ایمن‌تر و با میزان نقدینگی بیشتر بروید. علاوه بر این، سراغ صرافی‌هایی بروید که کاربرپسندتر هستند و نیاز به احراز هویت‌های پیچیده و کار با اپلیکیشن‌ها با جزئیات زیاد ندارند.

جمع‌بندی

به طور کلی، بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص می‌دهد. با این حال تنها با این مقیاس نباید به انتخاب صرافی غیرمتمرکز برای معاملات خود اقدام کنید. بسیاری از صرافی‌هایی که به تازگی وارد دنیای کریپتو شده‌اند اگرچه حجم معادلات بالایی ندارند، اما تسهیلاتی به مراتب بهتر در اختیار شما قرار می‌دهند و شاید برای ارز یا فعالیت معاملاتی خاصی مطلوب‌تر باشند.

در کنار حجم، سرعت و میزان کارمزد معاملات است که باید با دقتی دوچندان به آن توجه داشت؛ اگر به این نکات توجه نکنید ممکن است با سرعت پایین در انجام هر تراکنش کلافه شوید و به دلیل پرداخت کارمزدهای بالا سود چندانی در معاملات برایتان باقی نماند.

در نهایت، بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال باید بهترین انطباق را با استراتژی معاملاتی، سطح ریسک‌پذیری و میزان انتظار شما از هر معامله داشته باشد. امنیت را به شدت جدی بگیرید و هرگز سراغ صرافی‌ها با پیشینه بد، تعداد بالای وال‌هایی که شبکه را کنترل می‌کنند و یا پلتفرم‌هایی که در اطلاع‌رسانی شفاف نیستند نروید.

سوالات متداول

بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال کدام است؟

صرافی یونی سواپ می‌تواند جوابی بسیار کوتاه به این سوال باشد. تقریبا تمام شاخص‌هایی که یک کاربر از صرافی خوب انتظار دارد را می‌شود در این صرافی پیدا کرد. با این حال، صرافی‌های دیگر و بخصوص انواع جدید مزیت‌های رقابتی متنوعی ایجاد کرده‌اند و شاید گزینه‌های مناسب‌تری برای شما باشند.

آیا بایننس یک صرافی غیرمتمرکز است؟

خیر، بایننس جزء خانواده صرافی‌های متمرکز است و بزرگترین میزان حجم معاملات در بازار را به خود اختصاص داده است. برای اطلاع بیشتر و بهتر درباره این صرافی می‌توانید به مقاله تخصصی ما با موضوع صرافی بایننس چیست؟ مراجعه کنید.

معیار انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال چیست؟

تنها یک ویژگی خاص را نمی‌توان معیار مبنا برای انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال در نظر گرفت. امنیت و سرعت بالا، کاربرپسند بودن، کارمزد پایین در معاملات، مقیاس‌پذیر بودن بلاکچین پایه، نقدینگی به اندازه کافی و فزاینده و …، جزء مهم‌ترین معیارهایی هستند که در انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال باید مدنظر قرار بگیرند