پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالصرافی پنکیک سواپ چیست؟ آموزش pancakeswap + خرید و فروش
صرافی پنکیک سواپ چیست؟ آموزش pancakeswap + خرید و فروش عکس

صرافی پنکیک سواپ چیست؟ آموزش pancakeswap + خرید و فروش

February 10, 2023
119
0

صرافی پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است که در حوزه‌ی دیفای (DeFi) مشغول به فعایت می‌باشد. توکن حاکمیتی آن کیک (Cake) نام داشته که برخی این توکن را به اشتباه همان پنکیک سواپ خطاب می‌کنند. در این مقاله از مجله‌ی تخصصی پارسیان کریپتو قصد داریم در رابطه با صرافی غیرمتمرکز پنیک سواپ و توکن Cake اطلاعات ارزشمندی را به زبان ساده و قابل فهم به شما ارائه داده و در ادامه به آموزش صرافی پنکیک سواپ بپدازیم.

دیفای (DeFi) چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

پیش از اینکه به مبحث صرافی پنکیک سواپ بپردازیم، بهتر است ابتدا تعریف ساده‌ای از دیفای (DeFi) به شما ارائه دهیم تا درک نوع فعالیت صرافی Pancake Swap برای شما آسان‌تر شود.و درک کنید که دیفای (DeFi) چیست! دیفای که مخفف کلمات Decentralized Finance و به معنی امور مالی غیرمتمرکز می‌باشد .

یکی از کاربردهای بلاکچین در حوزه‌ی خدمات مالی می‌باشد. اجازه دهید مفهوم دیفای را مانند همیشه با یک مثال و با مقایسه‌ی آن با دنیای سنتی برایتان تشریح کنیم. در دنیای سنتی تمامی خدمات مالی توسط نهادی به نام بانک مرکزی تدوین و برنامه‌ریزی شده و توسط دیگر بانک‌ها این خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه می‌شود.

مسلم است که قوانین مربوط به بانک‌داری در این سیستم‌ها توسط حکومت‌ها تعیین و بر روی آن‌ها نظارت می‌گردد. به چنین سیستمی که در حال حاضر در تمام دنیا حکمفرماست، سیستم‌های متمرکز بانک‌داری گفته می‌شود، چرا که نظارت بر روی تمامی فرآیندها توسط یک حکومت واحد و سازمان‌های تابعه انجام می‌شود.

با معرفی تکنولوژی بلاک چین که تمامی مفاهیم در دنیا دستخوش تغییر و تحول اساسی شدند، می‌توان به جرأت گفت، مفاهیم مالی و بانک‌داری بیشترین تحولات را متحمل شدند. یکی از این تحولات، مفهوم دیفای (DeFi) بود. در سیستم‌های مبتنی بر دیفای، مانند صرافی پنکیک سواپ، دیگر مدیریت و نظارت امور مالی توسط یک یا چند نهاد متمرکز اجرا نشده و کلیه‌ی امور به کاربران محول می‌شود.

در نهادهای غیرمتمرکز مانند صرافی پنکیک سواپ، نظارت بر روی فرآیندها توسط قرادادهای هوشمند که همان کدهای برنامه‌نویسی یا اصطلاحا ربات‌ها هستند با دقت بسیار زیاد انجام می‌شود. این ربات‌ها و کدهای برنامه‌نویسی، قواعد و قوانینی هستند که کاربران پیش از ورود و استفاده، آن‌ها را مطالعه نموده و با آن‌ها موافقت می‌نمایند.

تفاوت عمده‌ی سازمان‌های دیفای با نهادهای متمرکز در این است که قراردادهای هوشمند بین اعضا امکان تغییر توسط هیچکس حتی سازنده‌ی آن را ندارد. به همین دلیل هم سازمان‌ها و پلتفرم‌هایی همچون صرافی پنکیک سواپ، کاملا شفاف بوده و اطلاعات موجود در آن‌ها قابل دستکاری و سانسور نیستند.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

پلتفرم‌های مبتنی بر دیفای (DeFi) انواع مختلفی دارند که یک دسته از آن‌ها صرافی های غیرمتمرکز هستند. صرافی‌های غیرمتمرکز که در حال حاضر سهم بسیار ناچیزی از معاملات بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند، نقطه‌ی مقابل صرافی متمرکز ارز دیجیتال هستند.صرافی‌های متمرکز تا حد زیادی شبیه به بانک‌های امروزی بوده و به عنوان یک شخص ثالت، واسط بین خریداران و فروشندگان هستند.

در نقطه‌ی مقابل صرافی‌ های غیرمتمرکز هستند که فقط به عنوان یک بستر عمل نموده و افراد به صورت همتابه‌همتا اقدام به معامله با یکدیگر می‌نمایند. هرکدام از این صرافی‌ها مزایا و معایب خود را دارند که می‌توانید در مجله‌ی تخصصی پارسیان ان اف تی با تفاوت‌های این دو نوع از صرافی بیشتر آشنا شوید. اما در ادامه قصد داریم به تشریح و معرفی خدمات صرافی پنکیک سواپ بپردازیم.

معرفی صرافی پنکیک سواپ

معرفی صرافی پنکیک سواپ

با ورود به سایت صرافی پنکیک سواپ ، رابط کاربری جذاب و جالبی را مشاهده خواهید کرد که شبیه به نام این صرافی، ظاهری کارتونی و شاد دارد. بنیان‌گذاران صرافی پنکیک سواپ سعی نموده‌اند با مخفی نگه داشتن هویت خود و استفاده از اسامی مستعار به نام‌های سرآشپز Hops و سرآشپز Thumper جذابیت بیشتری به این صرافی غیرمتمکز ببخشند.

صرافی پنکیک سواپ که در شبکه بلاکچین بایننس (BSC) فعالیت می‌کند، یک رقیب جدی برای صرافی یونی سواپ است. این 2 پلتفرم، در حال حاضر تقریبا رقیب جدی دیگری ندارند و با خیالی آسوده در حال فعالیت در حوزه‌ی ارائه‌ی خدمات مالی دیفای هستند. البته در آینده و در صورت پذیرش سیستم‌های مای غیرمتمرکز توسط اکثریت جامعه بایستی منتظر حضور تعداد بیشتری از رقبا باشند.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که در صرافی پنکیک سواپ که مدیریت و نظارت به صورت متمرکز انجام نمی‌شود و هیچ فرد یا نهادی تصمیم‌گیرنده و مسئول حفظ امنیت نیست، این اقدامات به چه صورت انجام می‌شود. این صرافی پاسخ به سوال شما را با معرفی توکن کیک (CAKE) می‌دهد.

مطالعه بیشتر : چنانچه قصد داشتن اطلاعات بیشتری در زمینه ارز های دیجیتال دارید مطالعه مقاله پرایس اکشن چیست؟ آموزش Price Action به زبان ساده را به شما پیشنهاد میکنیم .

معرفی توکن کیک (CAKE)

هر پروژه‌ی مبتنی بر بلاکچینی که قصد ارائه‌ی خدمات غیرمتمرکز به کاربران خود را دارد، با هداف مختلفی اقدام به تولید و معرفی یک ارز یا توکن می‌نماند. یکی از اهداف بسیار مهم برای این اقدام ، ایجاد یک بنیاد مردمی و پویا برای تعیین تصمیمات و نظارت بر روی اجرای آن‌هاست.

به عبارتی می‌توان گفت ، توکن یا ارز حاکمیتی هر پلتفرمی ، فرد دارنده‌ی توکن را تبدیل به یکی از مالکان و سهام‌داران آن پلتفرم به میزان دارایی او می‌نماید. صرافی پنکیک سواپ نیز به همین منظور توکن کیک (Cake) را معرفی نموده تا افراد با داشتن آن تبدیل به مالکین این صرافی شوند.

امنیت صرافی پنکیک سواپ

اگر از صرافی‌های متمرکز استفاده کرده باشید حتما به این نکته برخورده‌اید که دارایی شما به 2 صورت قابل مدیریت است. هم می‌توانید دارایی خود را در کیف پول صرافی قرار داده و صرفا میزان آن را در حساب کاربری خود مشاهده کنید، هم می‌توانید این دارایی را به کیف پول شخصی خود منتقل و از آن نگهداری کنید.

اما در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ، به دلیل عدم حضور واسط، دارایی هر فردی فقط در کیف پول شخصی خودش نگهداری می‌شود.امنیت در صرافی‌های متمرکز از این نظر که صرافی مورد نظر قاعدتا امکانات بیشتری برای حفظ و نگهداری از دارایی‌های افراد دارد بیشتر است.

اما از طرفی در صورتی که یک صرافی متمرکز به مشکلی بربخورد و یا قصد کلاهبرداری داشته باشد، دارایی شما نیز مورد تهدید قرار خواهد گرفت؛ به همین دلیل در صورتی که بتوانید از کلید امنیتی کیف پول خود به درستی محافظ کنید، امنیت صرافی‌های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ بالاتر خواهد بود.

مطالعه بیشتر : برای داشتن اطلاعات بیشتری در زمینه ارز های دیجیتال دارید مطالعه مقاله لیکوییدیتی چیست و چه تاثیری بر بازار دارد ؟ را به شما پیشنهاد میکنیم .

ثبت نام در صرافی پنکیک سواپ

با توجه به اینکه این پلتفرم جزو صرافی‌های غیرمتمکز ارز دیجیتال است، ثبت‌نام درآن نیاز به احراز هویت نداشته و مراحل عضویت بسیار ساده است. فقط کافیست پس از ورود به سایت پنکیک سواپ، دکمه‌ی Connect Walle را بفشارید.

ثبت نام در صرافی پنکیک سواپ1

در این صورت یک کادر در مقابل شما ظاهر شده و لیست چند کیف پول ارز دیجیتال نمایش داده خواهد شد.

ثبت نام در صرافی پنکیک سواپ2

در بین آن‌ها، ولتی که دارایی شما در آن است انتخاب کنید. در مرحله‌ی بعدی بایستی از طریق ولت خود مجوز دسترسی پنکیک سواپ را تایید کنید تا ولت‌تان به پنکیک سواپ متصل شود. پس از اتصال کیف پول به این صرافی امکان مبادله‌ی دارایی‌هایی خود را ارزهای دیگر خواهید داشت.

مطالعه بیشتر :  برای بدست آوردن اطلاعات کافی میتوانید مقاله مربوط به صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟ را در وب سایت مطالعه کنید .

امکانات دیگر صرافی پنکیک سواپ

در این صرافی علاوه بر مبادله‌ی رمزارزهای خود امکانات دیگری نیز در اختیارتان خواهد بود.

  • سفارش محدود (Order Limit)

به کمک امکان سفارش محدود پنکیک سواپ، می‌توانید سفارش خود را در یک دفتر سفارش ثبت کرده و قیمت پیشنهادی خود را ثبت کنید.

ثبت نام در صرافی پنکیک سواپ3

در این صورت زمانی که نرخ خرید یا فروش شما به این عدد برسد به صورت خودکار سفارشتان نهایی خواهد شد.

  • تأمین نقدینگی (Liquidity)

با توجه به اینکه در صرافی‌های غیرمتمرکز، شبیه به صرافی متمرکز فرد یا سازمانی مسئولیت تأمین نقدینگی جهت خرید و فروش ارزها را ندارد، این کاربران هستند که با تأمین نقدینگی استخر صرافی، امکان کسب توکن نقدینگی (LP Token) به عنوان پاداش را دارند.

آموزش صرافی پنکیک سواپ

جهت تبدیل رمز ارزهای خود در این صرافی بایستی ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که فقط امکان تبدیل رمزارزهای شبکه بایننس (BNB Smart Chain) را خواهید داشت. با مبحث آموزش خرید و فروش در صرافی پنکیک سواپ همراه ما باشید.

ثبت نام در صرافی پنکیک سواپ4

بدین منظور پس از اتصال کیف پول خود و ورود به سایت پنکیک سواپ، از منوی Trade گزینه‌ی Swap را انتخاب کنید.

ثبت نام در صرافی پنکیک سواپ5

در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید بایستی ارز مبدأ و مقصد را وارد نموده و میزان ارز مورد نیاز خود جهت تبدیل را مشخص کنید. با پرداخت کارمزد امکان تبدیل رمزارزها برایتان فراهم خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی نمودیم به زبان ساده در رابطه با صرافی پنکیک سواپ ، توکن کیک (Cake) و نحوه‌ی فعالیت در این صرافی غیرمتمرکز اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به اینکه صرافی‌های غیرمتمرکز در حوزه‌ی مدیریت مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) از مباحث نوظهور در زمینه‌ی بلاکچین می‌باشد .

پیشنهاد می‌کنیم پیش از ورود و استفاده از این پلتفرم، ابتدا اطلاعات خود را در این خصوص افزایش داده و سپس اقدام نمایید. امیدواریم با رشد، بلوغ و برطرف شدن چالش‌های موجود، سیستم‌های مدیریت مالی غیرمتمرکز بتوانند جایگاه مناسبی را در بین عموم جامعه به دست آورده و جایگزین مناسبی برای سیستم‌های مدیریت مالی متمرکز مانند بانک‌ها شوند.

سوالات متداول

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ نام یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است که در حوزه‌ی دیفای (DeFi) مشغول به فعایت می‌باشد.

امنیت صرافی پنکیک سواپ چطور تأمین می‌شود؟

امنیت در صرافی‌های متمرکز از این نظر که صرافی مورد نظر قاعدتا امکانات بیشتری برای حفظ و نگهداری از دارایی‌های افراد دارد بیشتر است. اما از طرفی در صورتی که یک صرافی متمرکز به مشکلی بربخورد و یا قصد کلاهبرداری داشته باشد. دارایی شما نیز مورد تهدید قرار خواهد گرفت. به همین دلیل در صورتی که بتوانید از کلید امنیتی کیف پول خود به درستی محافظ کنید، امنیت صرافی‌های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ بالاتر خواهد بود.