پارسیان کریپتو
خانه
معرفی ارز دیجیتال آربیتروم؛  چگونگی عملکرد شبکه Arbitrum و توکن ARB عکس

معرفی ارز دیجیتال آربیتروم؛ چگونگی عملکرد شبکه Arbitrum و توکن ARB

April 22, 2024
0
0

آربیتروم یک راه‌حل‌های لایه ۲ است که تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری را برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم ارائه می‌کند. در حالی که شبکه اتریوم برای بسیاری از افراد، شبکه قراردادهای هوشمند انتخابی است، می‌تواند در زمان‌های خاص و برای استفاده‌های خاص کند و گران باشد.
در موارد فعالیت زیاد، محدودیت‌های اتریوم آشکار می‌شوند؛ تراکنش‌ها گیر می‌کنند و سرفصل‌های خبری با کارمزد گاز 3 رقمی نشان داده می‌شوند. علاوه بر این، هنگام تلاش برای حل مشکل مقیاس پذیری، تمرکززدایی و امنیت یک بلاک‌چین نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
اینجاست که باید به فکر راه‌حل‌های دیگری باشیم. شبکه‌های لایه‌بندی لایه 2، مانند شبکه آربیتروم راه‌حل این مشکل هستند. اساساً، آنها به کاربران کمک می‌کنند تا اتریوم بدون پرداخت هزینه بالا امنیت بیشتری داشته باشد.
در این مقاله از پارسیان کریپتو شما را با این شبکه موفق و ارز آینده‌دار ARB آن آشنا می‌کنیم. همچنین 5 ولت مناسب برای نگهداری این ارز معرفی می‌نماییم.

شبکه آربیتروم چیست؟

شبکه آربیتروم چیست؟

شبکه آربیتروم یک راه حل مقیاس‌بندی لایه 2 برای بلاک چین اتریوم است که پردازش و دسته‌بندی تراکنش‌های بلاک چین را مدیریت می‌کند و ازدحام و هزینه شبکه اصلی را کاهش می‌دهد.

راه‌حل‌های لایه ۲ می‌توانند با واگذاری وظایف محاسباتی پیچیده، مانند پردازش تراکنش و ذخیره‌سازی داده‌ها به زنجیره دوم، بلاک چین پایه لایه ۱ را مقیاس‌بندی کنند. به طور خلاصه، بلاک چین لایه 2 قرارداد هوشمند را اجرا می‌کند و بلاک چین لایه 1 داده‌ها را ذخیره می‌نماید.

هدف آربیتروم چیست؟

کلید پتانسیل مقیاس‌پذیری Arbitrum، استفاده آن از فناوری Optimistic Rollup (OR) است. ORها امکان دسته‌بندی یا «قرار دادن» تراکنش‌ها را فراهم می‌کنند و آنها را از زنجیره اصلی اتریوم اجرا می‌نمایند.

این روش برای کاهش بار کاری در شبکه اصلی اتریوم طراحی شده است. به جای اینکه اتریوم نیاز به پردازش هر تراکنش به صورت جداگانه داشته باشد، Optimistic Rollups به آربیتروم اجازه می‌دهد تا دسته ترکیبی از تراکنش‌ها را خارج از زنجیره اجرا کرده و تنها حالت نهایی را که این دسته برای اعتبارسنجی به شبکه اصلی اتریوم ارسال شده است، ارسال کند.

مجموعه‌های خوش‌بینانه با این فرض عمل می‌کنند که بیشتر تراکنش‌ها معتبر هستند و فقط در صورت بروز اختلاف، فرآیند تأیید دقیق‌تری را اجرا می‌نمایند. یعنی فرض کنیم معاملات صادقانه هستند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود، که فرآیند اعتبار سنجی را ساده می‌کند.

در صورت بروز اختلاف، جمع‌آوری می‌تواند محاسبات دقیق‌تری را برای تأیید مشروعیت تراکنش انجام دهد. همچنین می‌توان از یکپارچگی شبکه و در عین حال حفظ کارایی مطمئن بود.

این فرآیند هزینه‌های گاز را کاهش می‌دهد و فضای بلوک را با ذخیره داده‌های لازم در بلاک‌چین اتریوم بهینه می‌کند. از آنجایی که اتریوم همچنان به عنوان لایه تأیید نهایی عمل می‌کند، همه تراکنش‌ها همان سطح امنیت را به ارث می‌برند که هر تراکنش دیگری در شبکه پردازش می‌شود.

نحوه عملکرد شبکه Arbitrum

نحوه عملکرد شبکه Arbitrum

آربیتروم نوعی فناوری است که به‌عنوان یک مجموعه خوش‌بینانه شناخته می‌شود. این روش باعث می‌شود قراردادهای هوشمند اتریوم با ارسال پیام بین قراردادهای هوشمند در زنجیره اصلی اتریوم و قراردادهای روی زنجیره لایه دوم آربیتروم مقیاس شوند.

بسیاری از پردازش تراکنش‌ها در لایه دوم تکمیل می‌شود و نتایج آن در زنجیره اصلی ثبت می‌گردد که سرعت و کارایی را به شدت بهبود می‌بخشد. هر اعتبارسنجی می‌تواند یک بلوک جمع‌آوری پست کرده و اعتبار بلوک‌های دیگر را تأیید نماید.

اصطلاح جمع‌آوری برای توصیف چگونگی استفاده از اطلاعات عمومی برای بازسازی یک تاریخچه کامل از زنجیره است. این جمع‌آوری از یک گزارش بهینه‌سازی شده استفاده می‌کند.شبکه آربیتروم  تضمین می‌کند که کد به درستی اجرا می‌شود، تا زمانی که هر اعتبارسنجی صادق باشد و به شبکه کمک کند در برابر تبانی و سایر اشکال حمله مقاومت داشته باشد.

گره‌های جداگانه، مانند بسیاری از بلاک چین‌ها، می‌توانند در زنجیره آربیتروم شرکت کنند. گره‌های اعتبار سنجی در مشاهده وضعیت زنجیره نقش دارند و گره‌های کامل به تجمیع تراکنش‌های لایه 1 کمک می‌کنند.

جمع‌آوری ‌کننده‌هایی که تراکنش‌ها را به زنجیره لایه 1 ارسال می‌کنند، پاداش‌هایی دریافت می‌نمایند که بر اساس ETH پرداخت می‌شود. در حالی که مابقی هزینه‌های تراکنش، کاربر بین سایر شرکت‌کنندگان شبکه – مانند اعتبارسنجی‌ها توزیع می‌شود.

نقش اصلی آربیتروم

آربیتروم یک مرحله چالش را برای بلوک‌های جمع‌آوری معرفی می‌کند که می‌بیند اعتباردهندگان دیگر صحت یک بلوک را بررسی می‌کنند. اما در صورت اشتباه بودن آن، یک چالش را صادر می‌کنند. اگر ثابت شود که بلوک نادرست است یا چالشی غیرقابل توجیه باشد، اعتبار دهنده دروغگو سهامش مصادره می‌شود.

همچنین اطمینان حاصل می‌کند که اعتبار سنجی‌ها همیشه منصفانه هستند یا عواقب آن را به خطر می‌اندازند. این پلتفرم همچنین دارای ماشین مجازی سفارشی خود است که به درستی به نام ماشین مجازی Arbitrum (AVM) نامیده می‌شود.

این محیط اجرای قراردادهای هوشمند آربیتروم است و در بالای EthBridge وجود دارد – مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند که با زنجیره این فناوری در ارتباط است. قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم به طور خودکار برای اجرا در AVM ترجمه می‌شوند.

معرفی توکن ARB

معرفی توکن ARB

توکن Arbitrum، $ARB، توکن حاکمیتی سازگار با ERC-20 برای بلاک چین این شبکه است. می‌توانید از این توکن برای انتقال ارزش، به‌عنوان سرمایه‌گذاری، یا رأی دادن به تصمیمات حاکمیتی استفاده کنید.

این توکن دارای معیارهای واجد شرایط شدن برای کاربران «فعال» است. برای داشتن این توکن باید حداقل 3 مورد از این 6 شرط را داشته باشید:

  1. دارایی‌ها را به Arbitrum One یا Nova پل بزنید.
  2. انجام معاملات در این شبکه به طور منظم حداقل دو ماه قبل.
  3. تعامل با حداقل 4 قرارداد هوشمند Arbitrum یا انجام 4 تراکنش در شبکه.
  4. ارزش کل معامله باید حداقل 10000 دلار باشد.
  5. حداقل 10000 دلار را در Arbitrum One واریز کنید.
  6. از زنجیره اجتماعی Arbitrum Nova برای حداقل 3 تراکنش استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: قیمت ARB

نحوه خرید ارز دیجیتال ARB

خرید ARB در یک صرافی غیرمتمرکز بسیار ساده است. اولین قدم این است که $ETH خود را از بلاک‌چین لایه 1 اتریوم از طریق یک پل به آربیتروم ارسال نمایید. هنگامی که دارایی‌های خود را به آن متصل کردید، می‌توانید از یک صرافی مبتنی بر این شبکه، برای تبدیل اتریوم خود به $ARB از طریق رابط کاربرپسند آن استفاده کنید.

از نظر فنی می‌توانید هر ارز دیجیتال موجود در این شبکه را برای خرید این توکن، مانند $USDC و غیره، پل بزنید. اما برای پرداخت هزینه‌های تراکنش همچنان به مقداری دلار ETH نیاز دارید. با این حال، باید بدانید که خرید ارزهای دیجیتال جدید مانند $ARB می‌تواند فرار باشد.

رمزارزهای جدید معمولاً حامیان کمتری دارند؛ به این معنی که یک فرد مجرد با مقدار زیادی دلار ARB می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت داشته باشد. علاوه بر این، افراد اطمینان کمتری به ارزهای دیجیتال جدیدتر دارند. این عدم اطمینان باعث تغییرات ناگهانی قیمت می‌شود که پیش بینی آن دشوار است.

هنگام خرید هر ارز دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهید؛ به سابقه تیم، موارد استفاده از ارز و نسبت ریسک به پاداش برای خرید یک ارز جدیدتر توجه کنید.

ولت‌های مناسب برای نگهداری ارز آربیتروم

وقتی در مورد زنجیره و توکن صحبت می‌شود، نکته‌ای که به نظر می‌رسد کیف پول‌های پشتیبانی شده است. در ادامه 5 ولت معتبر برای نگهداری ارز ARB معرفی کرده‌ایم.

MetaMask

MetaMask

متاماسک کیف پولی است که برای اتریوم و سایر شبکه‌های سازگار با EVM از جمله Arbitrum استفاده می‌شود. این ولت به شکل افزونه مرورگر و اپلیکیشن موبایل در دسترس است.

این کیف پول از آگوست 2021 با Arbitrum یکپارچه شده است. بنابراین، به فعال کردن انتقال توکن در سطوح مختلف و دسترسی به برنامه‌های کاربردی آربیتروم متنوع، از جمله بازارهای محبوب NFT مانند OpenSea، Rarible و SuperRare کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: آموزش متامسک

Ledger

Ledger کیف پول رمزنگاری سخت‌افزاری بسیار محبوب و امن است و از نوامبر 2021 از این شبکه پشتیبانی می‌کند. همچنین بالاترین سطح محافظت در برابر تهدیدات سایبری را تضمین می‌کند. این کیف پول به کاربران اجازه می‌دهد تا با DApps در Arbitrum و شبکه‌های مختلف دیگر تعامل داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کیف پول لجر نانو اس

Argent

Argent:

آرجنت یک کیف پول هوشمند برای اتریوم است و بر امنیت، سادگی و کارمزد تراکنش صفر تمرکز دارد. همچنین دارای برخی از ویژگی‌های امنیتی پیشرفته و بیمه برای وجوه است که آن را به گزینه‌ای ارجح نسبت به سایر کیف پول‌ها تبدیل می‌کند.

Argent از نوامبر 2021 از این شبکه پشتیبانی می‌کند. همچنین به کاربران اجازه می‌دهد از شماره تلفن خود به عنوان آدرس کیف پول خود استفاده نمایند.

Coin Base

Coin Base

کیف پول کوین بیس یک رویکرد آسان برای اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد. این کیف پول دارای اقدامات امنیتی پیشرفته و بیمه برای وجوه است. این امر باعث افزایش محبوبیت کیف پول در بین کاربران می‌شود. این کیف پول همچنین از سپتامبر 2021 از آربیتروم پشتیبانی می‌کند. همچنین انتقال توکن و دسترسی به DAppهای مختلف در شبکه را تسهیل می‌نماید.

Trust

Trust:

ولت تراست دسترسی ساده و تعاملی به تراکنش‌های اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد. همچنین با پلتفرم Binance مرتبط است. این ولت دارای ویژگی‌های امنیتی پیشرفته است و رضایت کاربر را افزایش می‌دهد. این کیف پول از آگوست 2021 از ارز ARB پشتیبانی می‌کند. همچنین امکان انتقال یکپارچه توکن و دسترسی به DApps در شبکه را فراهم می‌نماید.

بیشتر بخوانید: تراست ولت چیست

سخن پایانی

همانطور که بازار ارزهای دیجیتال به تکامل خود ادامه می‌دهد، شبکه آربیتروم به عنوان یک راه‌حل امیدوارکننده برای مقیاس‌بندی برنامه‌های غیرمتمرکز در اتریوم برجسته می‌شود. آربیتروم قصد دارد از طریق استفاده از مجموعه‌های خوش‌بینانه، dAppها را سریع‌تر، ارزان‌تر و مقیاس‌پذیرتر کند. اما در عین حال امنیت و سازگاری با بلاک‌چین اتریوم را حفظ می‌نماید.

توکن ARB در بحبوحه بازار نزولی ارزهای دیجیتال راه اندازی شد، به این معنی که قیمت آن در زمان راه‌اندازی افزایش قابل توجهی نداشت.

شبکه‌های لایه ۲، مانند Arbitrum، برای کمک به مقیاس‌پذیری اتریوم طراحی شده‌اند، اما باید تلاش کنند تا از ارزش توکن‌های خود محافظت نمایند. با این حال، آربیتروم قبلاً در مقایسه با سایر سیستم‌های رقیب لایه 2، پذیرش قابل توجهی داشته است. اگر این شبکه بتواند همچنان خود را در خط مقدم مقیاس پذیری اتریوم قرار دهد، این می‌تواند نوید خوبی برای قیمت آتی ارز ARB باشد.

سؤالات متداول

چه کسی آربیتروم را ایجاد کرد؟

این شبکه توسط Offchain Labs، یک استارت آپ در سال 2018 که توسط سه دانشمند کامپیوتر از دانشگاه پرینستون تأسیس شد، توسعه یافت. شبکه اصلی آن در آگوست 2021 با لیست سفید بیش از 400 dApps راه اندازی گردید.

شورای امنیت آربیتروم چیست؟

شورای امنیت آربیتروم گروهی متشکل از 12 عضو منتخب است که اختیار انجام اقدامات اضطراری را برای محافظت از پروتکل آربیتروم و اکوسیستم آن در برابر خطرات حیاتی دارند. اعضای شورای امنیت توسط دارندگان توکن ARB انتخاب می‌شوند.

پل آربیتروم چیست؟

پل ابزاری است که به کاربران امکان می‌دهد دارایی‌های رمزنگاری شده خود را بین دو شبکه بلاک‌چین انتقال دهند. در مورد پل آربیتروم، کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را بین اتریوم و آربیتروم به صورت غیرمتمرکز و بدون اعتماد انتقال دهند.

درباره نویسنده

مینا عسکری

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می شود؟

مَثَلی است که می‌گوید، «به وقت جزر و مّد، آب تمام کشتی‌ها را بالا می‌برد.» این مثل در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند و وقتی که یک بازار عملکرد خوبی دارد، تمام بازار از این اتفاق سود می‌برند. در بازار کریپتو این بیت کوین (BTC) است که نقش محرک...

May 16, 2024
0
0
[object Object] عکس

بررسی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی؛ هر آنچه باید درباره رمزارز AXS بدانید!

جهان فناوری با ظهور ارزهای دیجیتال و بازی‌های غیرمتمرکز، شاهد تحولات شگرفی بوده است. یکی از پیشگامان این حوزه، ارز اکسی اینفینیتی (AXS) است که با بازی آنلاین محبوب Axie Infinity گره خورده است. این ارز دیجیتال نه تنها به بازیکنان امکان کسب درآمد...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی ارز دیجیتال بیت‌ کوین اس وی؛ ارز BSV بازگشت به چشم‌انداز اصلی ساتوشی

ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) یکی از رمزارزهایی است که توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. با ادعای پیروی از چشم‌انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین، بیت کوین اس وی تلاش دارد تا به اهداف اولیه بیت کوین جامه عمل بپوشاند. در...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

۴ دلیل برای خرید اتریوم؛ آموزش گام به گام خرید اتر (ETH) در ایران

قصد خرید اتریوم را دارید؟ باید بدانید که کاربران حوزه رمزارز معمولا اصطلاح اتر (Ether) و اتریوم (Ethereum) را به جای هم استفاده می‌کنند در حالی که این دو واژه به دو مفهوم مجزا اشاره دارند. اتریوم یک پلتفرم بلاکچینی...

May 14, 2024
0
0