پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالهش تراکنش چیست؟ آموزش دریافت و پیداکردن TXID یا شناسه تراکنش
هش تراکنش چیست؟ آموزش دریافت و پیداکردن TXID یا شناسه تراکنش عکس

هش تراکنش چیست؟ آموزش دریافت و پیداکردن TXID یا شناسه تراکنش

July 14, 2023
123
1

در این مقاله قصد داریم به سوال بسیار مهم هش تراکنش چیست؟ پاسخ داده و نحوه‌ی دریافت و پیگیری آن را به صورت کاملا کاربردی برایتان شرح دهیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که با پیدا کردن هش تراکنش ارز دیجیتال خود مشکل داشته و تمایل به کسب اطلاعات دقیق و کاربردی در این خصوص دارید تا انتهای این مطلب مفید با ما همراه باشید.

 

هش تراکنش چیست؟

 

هش تراکنش چیست

 

هش تراکنش، شناسه‌ای منحصربه‌فرد بوده که نشان‌دهنده‌ی یک تراکنش در بستر بلاکچین می‌باشد. این شناسه در شبکه‌ای که تراکنش در آن انجام شده منحصربه‌فرد بوده و هر فردی با در دست داشتن آن می‌تواند جزئیات یک تراکنش همچون مبدأ، مقصد، مبلغ و زمان تراکنش را در بستر همان شبکه مشاهده نماید.

 

TXID مخفف چیست؟

TXID مخفف عبارات Transaction ID به معنای شناسه تراکنش می‌باشد.

 

TX Hash یا شناسه تراکنش چیست؟

 

 شناسه تراکنش چیست

حتما شما هم حداقل یک بار اقدام به انتقال وجه از طریق درگاه‌های مختلف بانکی همچون دستگاه خودپرداز، اینترنت بانک و تلفن بانک نموده‌اید؛ صرف نظر از روش انجام تراکنش، در تمامی حالات یک کد رهگیری از بانک مبدأ برای این تراکنش صادر خواهد شد. این شناسه در بانک مبدأ منحصر‌به‌فرد بوده و معمولا در دیگر بانک‌ها هیچ معنا و مفهومی ندارد.

TX Hash یا شناسه تراکنش در بستر بلاک چین تا حد زیادی شبیه به کد رهگیری انتقال وجه در بستر بانک می‌باشد. البته این 2 شناسه دارای تفاوت‌هایی نیز هستند که در ادامه‌ی همین مطلب به این تفاوت‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

مقایسه TXID و کد رهگیری بانک

همانطور که گفتیم TXID تا حد زیادی شبیه به کد رهگیری انتقال وجه بانکی بوده اما دارای تفاوت‌هایی نیز هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

  • شفافیت در جزئیات تراکنش

شفافیت در جزئیات تراکنش

مهمترین و اصلی‌ترین تفاوت در کد رهگیری بانک و شناسه تراکنش بلاکچین در میزان شفافیت آن است. زمانی که شما تراکنشی را از طریق درگاه بانکی انجام داده و کد رهگیری دریافت می‌کنید، این کد فقط در دسترس خودتان بوده و هیچ فرد دیگری امکان دست‌یابی به آن را نخواهد داشت. حتی اگر این کد به هر نحوی در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد امکان مشاهده‌ی جزئیات تراکنش همچون مبدأ، مقصد، مبلغ و زمان تراکنش برای وی وجود نخواهد داشت.

 

هش تراکنش، TX Hash یا به اختصار TXID کاملا برعکس رسید تراکنش بانکی بوده و دارای شفافیت کامل است. تمامی تراکنش‌ها در یک شبکه به صورت آنی قابل مشاهده بوده و برای این منظور فقط کافیست به لینک نمایش تراکنش‌های یک شبکه دسترسی پیدا کنید. با توجه به اینکه نمایش این صفحه دارای هیچگونه محدودیتی نبوده و با یک جستجوی ساده در موتور جستجوی گوگل در دسترس خواهد بود، پس می‌توان گفت تمامی تراکنش‌ها در بستر بلاکچین 100 درصد شفاف بوده و امکان انجام هیچ تراکنشی به صورت مخفیانه وجود نخواهد داشت.

 

  • شفافیت در معاملات NFT

در صورتی که هش تراکنش یا TX Hash مربوط به خرید و فروش یک NFT یا همان توکن‌های غیرمثلی باشد، امکان مشاهده‌ی مورد معامله از طریق لیست تراکنش‌ها برای هر فردی در دسترس خواهد بود. به عنوان مثال اگر در یک شبکه غیرمتمرکز، اقدام به خرید یک قطعه زمین نمایید، تاریخچه خرید شما از طریق پیدا کردن هش تراکنش و استعلام آن در دفتر کل توزیع شده بلاک چین برای همیشه در دسترس عموم خواهد بود.

این دفتر کل دارای هیچگونه محدودیت سطح دسترسی نبوده و ورود به آن نیازمند نام کاربری و رمز عبور نمی‌باشد.

این موضوع در شبکه بانکی کاملا مغایر شبکه بلاکچین بوده و هیچ تراکنش و معامله‌ای به جز درخواست صاحب تراکنش و تأیید مالک شبکه (بانک) در اختیار هیچ فردی قرار نخواهد گرفت.

 

عمومی بودن TX Hash خوب است یا بد؟

پاسخ به این سوال ارتباط زیادی به درک تفاوت مدیریت متمرکز و غیرمتمرکز دارد؛ در سبک مدیریتی متمرکز، مدیریت و نظارت بر تمامی امور بر عهده یک شخص یا نهاد متمرکز بوده و به طور معمول کاربران و اعضای جامعه حق هیچگونه دخالتی در اداره امور را ندارند. در چنین سبکی، این مدیر (شخص یا نهاد) است که دسترسی کامل به تمام منابع را داشته و دسترسی به اطلاعات بسته به سیاست او (آن) دارای محدودیت‌هایی است.

 

و اما شیوه مدیریت دموکراتیک یا همان مدیریت غیرمتمرکز که از پایه‌های اصلی شبکه‌های مبتنی بر زنجیره بلوکی بوده، به این شکل بوده که هر عضو از شبکه به میان سهم خود از دارایی‌های عرضه شده، صاحب شبکه می‌باشد. به همین دلیل هم اتخاذ هر تصمیمی در گروی موافقت 51 درصدی تمامی اعضای جامعه می‌باشد. در چنین سیستمی سطح دسترسی به تمامی اطلاعات موجود در شبکه آزاد و بدون محدودیت بوده و هیچ شخص یا نهاد متمرکزی امکان محدودسازی و سانسور اطلاعات را ندارد.

 

حال اینکه عمومی بودن TX Hash خوب است یا بد؟ بستگی به نوع تفکر شما دارد. عده‌ای از افراد که عموما در دسته مخالفین شبکه بلاکچین هستند، یکی از دلایل اصلی مخالفت خود را همین عامل یعنی عمومی بودن هر گونه اطلاعاتی از جمله TX Hash می‌دانند.

این افراد معتقد هستند که اطلاعات بایستی به صورت طبقه‌بندی شده در یک پایگاه داده یا دیتابیس ذخیره شده و به صورت محدود و با تأیید یک نهاد واحد به اعضای شبکه نمایش داده شود. عدم نیاز به احراز هویت از طریق مدارکی همچون شناسنامه، پاسپورت و… جهت انجام تراکنش نیز از دیگر عواملی است که عده‌ی بسیاری را در مقابل شبکه‌های غیرمتمرکز قرار داده.

 

با وجود اینکه در یک شبکه‌ی غیرمتمرکز، هویت افراد نامشخص بوده و امکان پیگیری اطلاعاتی همچون آدرس محل سکونت، شماره تلفن و… وجود ندارد، طرفداران این سبک از مدیریت معتقد هستند که عمومی بودن TXID به مرور موجب افزایش شفافیت و سلامت معاملات خواهد شد.

پاسخ به این سوال را پس از ارائه‌ی توضیحات فوق به شما خواننده گرامی واگذاری می‌کنیم. همچنین می‌توانید از طریق منابع معتبر اطلاعات کاملی در خصوص امنیت بلاکچین کسب کنید.

 

آموزش دریافت TXID در بلاکچین

آموزش دریافت TXID در بلاکچین، راه‌های مختلفی دارد. ساده‌ترین راه پیدا کردن هش تراکنش مراجعه به پلتفرمی است که تراکنش خود را در آن انجام داده‌اید. به عنوان مثال اگر تراکنشی را در کیف پول Metamask انجام داده‌اید (مثلا اقدام به برداشت از متامسک کرده‌اید)، با مراجعه به تاریخچه‌ی تراکنش‌های این ولت محبوب، می‌توانید اقدام به دریافت TXID در بلاکچین مربوطه نمایید.

البته شیوه‌ی پیدا کردن هش تراکنش صرفا از طریق کیف پول نبوده و راهکارهای دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال یکی از راهکارهای اصلی مراجعه به سایت بلاکچینی است که تراکنش مربوطه در آن انجام شده. در این حالت پس از ورود به سایت مورد نظر و اتصال کیف پول ارز دیجیتال خود، امکان مشاهده تاریخچه تراکنش‌ها و دریافت TXID در بلاکچین، برایتان فراهم خواهد شد.

 

TXID تراکنش ارز دیجیتال چطور پیدا می شود؟

TXID تراکنش ارز دیجیتال

در موضوع استفاده از ارزهای دیجیتال و انتقال آن‌ها یکی از ترس‌هایی که همواره مخاطبان را تحت تأثیر قرار می‌دهد این است که TXID تراکنش ارز دیجیتال چطور پیدا می شود؟ پیشنهاد کارشناسان پارسیان کریپتو این است که اگر می‌خواهید از این ترس در امان بمانید، همیشه بلافاصله پس از انجام تراکنش، TXID آن را یادداشت نموده و یا از آن یک اسکرین شات تهیه کنید تا در ادامه مجبور نباشید به صورت دائم مشغول پیدا کردن هش تراکنش شوید.

 

چگونه می توان هش تراکنش را پیگیری کرد؟

پیگیری هش تراکنش با اهداف مختلفی همچون ارائه به صاحب حساب مقصد، مدیریت امور مالی و… انجام می‌شود. حتما بایستی این نکته را بدانید که عبارت TXID توسط هر فرد یا نهادی قابل پیگیری بوده و بدین طریق تمامی سوابق مالی صاحب ولت یک تراکنش با چند کلیک در دسترس خواهد بود.

اوضاع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که حتی یک بار از ولت مربوطه، تراکنشی را با یک صرافی مجاز یا هر پلتفرم دارای احراز هویت انجام دهید. لذا اگر فقط یک بار هر میزان دارایی را از دنیای غیرمتمرکز بلاکچین خارج کرده و وارد دنیای فیزیکی کرده باشید، به سادگی اطلاعات شما در دست نهادهای مسئول قرار خواهد گرفت.

 

سخن پایانی

حال که با مفهوم TXID یا همان هش تراکنش آشنا شده و نحوه‌ی پیگیری آن را آموختید، امیدواریم با ارسال این مطلب به دوستان خود، به افزایش آگاهی جمعی در خصوص این شناسه مهم کمک شایانی نمایید.

 

سوالات متداول

1- هش تراکنش چیست؟

هش تراکنش، شناسه‌ای منحصربه‌فرد بوده که نشان‌دهنده‌ی یک تراکنش در بستر بلاکچین می‌باشد.

 

2- TXID مخفف چیست؟

TXID مخفف عبارات Transaction ID به معنای شناسه تراکنش می‌باشد.

 

3- آیا TX Hash من را هر فرد دیگری می‌تواند مشاهده کند؟

بله – در سیستم امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) که در تکنولوژی بلاکچین رایج است، هر نوع اطلاعاتی دارای شفافیت کامل بوده و در دسترس عموم می‌باشد.