پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالعبارت seed چیست؟ عبارت بازیابی در کیف پول ارز دیجیتال و نگهداری آن
عبارت seed چیست؟ عبارت بازیابی در کیف پول ارز دیجیتال و نگهداری آن عکس

عبارت seed چیست؟ عبارت بازیابی در کیف پول ارز دیجیتال و نگهداری آن

March 29, 2023
281
0

امروز اینجا هستیم تا درباره یک موضوع مهم و امنیتی با عنوان عبارت seed صحبت کنیم. عبارت سید (Seed Phrase) یا همان عبارت بازیابی به کلمات تصادفی گفته می‌شود که برای والت‌ های افراد به صورت اختصاصی تعیین می‌شود. با استفاده از این عبارت بازیابی خواهید توانست به ارز دیجیتال و دارایی‌های موجود در آن به طور راحت دست پیدا کنید. پیشنهاد می‌شود در هر شرایطی نسبت به حفاظت از آن کوشا باشید و رمز مرتبط با این عبارت را به خاطر بسپارید.

در صورتی که افراد رمز عبور خود را از یاد ببرند، با استفاده از عبارت سید می‌توانند کیف پول رمز ارز خود را پیدا کنند. علاوه بر این، با استفاده از این عبارت در صورت مفقود شدن کیف پول خود قادر خواهید نوع جدید آن را بسازید و اقدام به بازیابی رمز ارز خود نمایید. به طور خلاصه می‌توان گفت؛ عبارت سید به جمعی از کلمات گفته می‌شود که از طریق آنها بازیابی کیف پول رمزارزها بسیار راحت و آسان است.

در ادامه به طور دقیق‌تر به این سوال که عبارت seed چیست، پاسخ می‌دهیم، نحوه استخراج کلمه بازیابی، عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال و سوالات و مباحث مشابه را توضیح می‌دهیم.

عبارت بازیابی (seed) چیست؟ چه مشخصاتی دارد؟

عبارت بازیابی (seed) چیست؟

اگر برای اولین بار است که قصد ساخت کیف پول دارید در همان ابتدا با عبارت seed رو به رو می‌شوید. در برخی مواقع، عبارت سید، با عنوان عبارت ریکاوری (Recovery phrase) نیز، شناخته می‌شوند. علاوه بر این، عبارت یادآور (mnemonic phrase) هم به آنها اطلاق می‌شود. به عنوان مثال، در زمان استفاده از کیف پول عبارات 12 تا 24 کلمه‌ای می‌خواهند.

این عبارات می‌توانند رشته‌ای از کلمات مرتبط و غیر مرتبط به هم باشند. عبارات سید به عنوان یک پشتیبان بسیار کاربردی عمل کرده و به محض مفقودیِ کیف پول و یا رخ دادن اتفاقات دیگر برای آن، باعث می‌شوند تا کاربران نگرانی از بابت از دست دادن سرمایه نداشته باشند. این عبارت برای تمام والت‌ها مخصوصا کیف پول‌های سخت افزاری کاملا لازم و ضروری است.

عبارت بازیابی درواقع یک مسیر ایمن‌سازی برای کیف پول است و به همین دلیل به آن عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال نیز گفته می‌شود. توجه کنید که عبارت seed با Private Key متفاوت است؛ با وجود این، هکرهای می‌توانند از هر دوی آن‌ها برای برداشت ارز از کیف پول شما استفاده کنند.

بهتر است به هنگام در اختیار داشتن این عبارت آن را در جای مطمئن نگهداری نمایید تا در صورت نیاز راحت‌تر به آن دست یابید. فقط در نظر داشته باشید که این عبارت آخرین سیم اتصال شما با کیف پول هستند و در صورت گم کردن آن، امکان دست یافتن به سرمایه‌تان غیر ممکن است.

منظور از زمان طرح عبارت Seed چیست؟

عبارت سید مشابه با ترجمه زبان باینری رایانه‌ای است که به منظور راحتیِ درک و تشخیص مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت ساده‌تر، در عبارات بازیابی به جای استفاده از اعداد نامفهوم صفر و یک، کلمات خوانا و روان قابل مشاهده می‌باشند. این عبارت برای اولین توسط ارز دیجیتال بیت کوین و استاندارد BIP39 مطرح شد و از آن به عنوان راحت‌ترین مسیر برای پشتیبان گیری و دسترسی به کیف پول‌های مفقودی یاد شد. BIP  مخفف عبارت (Bitcoin Improvement Proposal) می‌باشد.

کیف پول‌ های سخت افزاری مانند لجر، نانو، ترزور و … می‌توانند از وجود عبارات بازیابی و BIP39 نهایت استفاده را داشته باشند. در BIP39 لیست 2048 گونه از کلمه‌های لاتین وجود دارند که افراد می‌توانند با انتخاب دسته‌های 12،     18 و 24 تایی عبارت سید خود را داشته باشند. به عنوان مثال، رشته کلمه 12 تایی 128 بیت امن است.  این عبارت در کنار کلید خصوصی، بالاترین امنیت را برای کیف پول‌های شما به همراه می‌آورد.

بازیابی کلیدهای خصوصی از بلاکچین مهمترین کاری است که عبارت سید انجام می‌دهد. کلیدهای خصوصی به دلیل عدم خوانایی و سخت بودن به راحتی از ذهن افراد پاک می‌شوند. در صورتی که عبارت سید با کلمات روان و زنجیره‌ای خود به یاد ماندنی‌تر است. همین امر باعث می‌شود که گم شدن کیف پول نگران کننده نباشد زیرا افراد می‌ توانند با قرار دادن رشته‌ ای از کلمات دلخواه خود در عبارت سید کیف پول جدیدی ساخته و نسبت به بازیابی اصولی اقدام کنند. کلمات تصادفی توسط خود افراد ساخته می‌شود و می‌ توانند هر کلمه‌ای که به ذهنشان می‌رسد را به عنوان عبارت سید کنند.

در این صورت آن عبارت اختصاصی و یونیک خواهد بود که هیچ فرد دیگری نمی‌تواند دقیقا آن کلمات را پیدا کرده، در کنار هم قرار داده و به کیف پول دسترسی داشته باشد. تقریبا امری محال و ناممکن است! احتمال حدس و گمان نیز در این باره با محدودیت مواجه است زیرا هکرها برای یافتن رمز عبارت بازیابی زمان 300 میلیارد ساله لازم دارند. البته این مورد برای شرایطی است که تمام فعالان بازار ارز برای یافتن عبارت seed، تمام توان و انرژی خود را به کار گیرند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به وام گرفتن در دیفای را نیز حتما مطالعه کنید.

آیا هر عبارت بازیابی فقط برای یک کیف پول است؟

آیا هر عبارت بازیابی فقط برای یک کیف پول است؟

در پاسخ به این سوال که آیا هر عبارت بازیابی مختص به کیف پول است می‌توان گفت، خیر اینطور نیست! قابلیت جذاب عبارات بازیابی همین چندگانه بودن آن است. به طور واضح می‌توان گت، با استفاده از یک عبارت سید می‌توان چندین والت مختلف ایجاد کرد. ساخت کلیدهای متفاوت از کلید اصلی ویژگی جذاب و کاربردی این عبارات است.

این موضوع برای معامله گران یک امتیاز مثبت به حساب می‌آید زیرا به خاطر سپردن خیل عظیمی از رمزها و عبارات بازیابی واقعا کار سخت و دشواری است. در حالی که به یاد داشتن یک عبارت بازیابی برای آدرس‌های مختلف که متعلق به یک فرد خیال او را از بابتن دارایی‌ها و رمزهای مربوط به آنها راحت می‌کند. از این عبارت  می‌توان برای صد نوع ارز دیگر هم استفاده کرد. با این حساب، به واسطه در اختیار داشتن یک عبارت سید می‌توان به اطلاعات و پرتفوی مفصلی از سکه‌ها و توکن‌ها دست پیدا کرد.

بازیابیِ عبارت بازیابی

بازیابیِ عبارت بازیابی

احتمالا با مطالعه تیتر این پاراگراف احساس کنید که نویسنده دچار اشتباه تایپی شده است، اما در حقیقت اینطور نیست! ما در اینجا می‌خواهیم به ریکاوری عبارت سید بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا می‌توان خودِ عبارت بازیابی را بازیابی کرد؟

به نظر می‌رسد، در این قسمت از ماجرا زیاد خوش شانس نخواهیم بود. همانطور که در قسمت‌های قبل‌تر مقاله به آن اشاره کردیم در صورت مفقودی عبارات بازیابی، به دست آوردن مجدد آن کار محال و ناممکن به حساب می‌آید. البته یک باریکه امیدی برای‌تان داریم و آن هم این است که برخی کیف‌ های پول مانند کیف پول متامسک (MetaMask) ممکن است با بهره گیری از مموری داده‌های ذخیره شده قادر به بازیابی باشند که احتمالا روش قطعی نباشد.

اگر می‌خواهید اطلاعات کلی از این مورد به دست آورید، پیشنهاد می‌شود با پشتیبان این کیف پول، ارتباط داشته باشید. البته این بازیابی برای کیف‌هایی مانند تراست  (TWT) کاملا غیر ممکن است.

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به سرمایه گذاری جمعی در ارز دیجیتال را نیز حتما مطالعه کنید.

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال همان seed است که در ابتدای ثبت نام کیف پول به صورت تصادفی ایجاد و به شما عرضه می‌شود. عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال یک جدول 24 خانه‌ای است که از حروف ساده‌ای چون letter، cat و …، پرشده است.

هدف در استفاده از عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال به صورت دنباله‌ای از کلمات، به جای پسوردهای معمولی که با اعداد و کاراکتر ساخته می‌شوند، کاهش خطا در هنگام یادداشت یا حفظ کردن پسورد است. بخصوص، کلمات بسیار ساده هستند و کاربر می‌تواند از حروف اول آن‌ها برای حفظ کل 24 کلمه بهره بگیرد.

حفظ و نگهداری عبارت seed

همانطور که مطالعه کردید؛ عبارات سید به عنوان مهمترین و ضروری‌ ترین سند دسترسی به کیف پول‌ های ما هستند. حفظ و نگهداری این عبارات در هر زمان به عنوان یک دغدغه نگران کننده برای معامله گران است.آنها هر لحظه در حال بروزرسانی اطلاعات خود در این باره هستند. دلیل آن هم عدم وجود احراز هویت و ثبت نام است که نگهداری از عبارات سید را به یک امر مهم و چالش برانگیز تبدیل کرده است.

در هر زمان، افرادی هستند که طمع کار و شیاد می‌باشند. این افراد با عنوان کلاهبردار، هکر، مهاجم و سارق شناخته می‌شود. آنها قصد دارند بدون اینکه کار و تلاشی انجام دهند ثروت و دارایی دیگران را غارت کنند. فیشینگ ارز دیجیتال (phishing) یک روش جذاب برای سارقان است که می‌توانند با استفاده از آن به هدف شوم خود برسند. در این روش، با فرستادن ایمیل به کاربران با عنوان حامی مشتریان سعی در جلب نظر آنها و دریافت کلیدهای خصوصی یا عبارت سید دارند. با این حساب، محافظت از دارایی‌های کیف پول نیز در هر زمان عمل مهم و ضروری می‌باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ارز دیجیتال چیست را نیز حتما مطالعه کنید.

روش‌ های مختلف برای نگهداری ایمن عبارت سید

روش‌ های مختلف برای نگهداری ایمن عبارت سید

تنها مدرک در دسترس برای رسیدن به کیف پول، همین عبارت بازیابی است. به همین خاطر افزایش امنیت و دور از دسترس نگهداشتن آن از حمله سارقان اولین اقدام یک کاربر می‌باشد. عده‌ای کاغذ ساده را برای ثبت این عبارت مورد استفاده قرار می‌دهند و برخی دیگر از افراد، با عکس گرفتن از آن، سعی در حفاظت دارند. آیا این روش‌ها برای حفظ و نگهداری عبارت سید می‌توانند کارساز باشند؟ در حقیقت اگر منطقی‌تر به قضیه نگاه کنیم پاسخ منفی است. البته بهتر است بدانید، عکس گرفتن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

در عصر حاضر که تکنولوژی بیداد می‌کند، دست یافتن به گالری گوشی موبایل با استفاده از نرم افزارهای مختلف کارِ چند ثانیه است. به نظر می‌رسد اگر می‌خواهید از عبارت سید خود به امنیتی‌ترین شکل ممکن محافظت کنید، آن را به مغز هوشمند خود بسپارید. احتمالا فکر کنید این کار غیر ممکن و نشدنی است ولی اگر از قابلیت‌های مغز در این باره اطلاع داشته باشید متوجه خواهید شد که یک دستگاه هوشمند توانمند دارید که بهتر از هر نوع گاوصندوقی قادر به ثبت و ذخیره اطلاعات مهم و رمزنگاری شما است.

احتمالا این روش، زمان زیادی برای حفظ کردن کلمات از شما بگیرد اما در حقیقت، ارزشش را دارد. همیشه این روش را در کنار روش‌های دیگری که خودتان به امنیت بالای آن اطمینان دارید انجام دهید. به بیان ساده‌تر، همیشه سعی کنید علاوه بر به خاطر سپاری رمزهای مهم از روش‌های دیگر نیز برای حفظ دارایی خود استفاده کنید. یعنی دو محل متفاوت را برای این کار در نظر بگیرید. مکان ذهنی و مکان فیزیکی! یادداشت آن به صورت سنتی و دست نویس یا چاپی و نگهداری آن در یک مکان کاملا امن مانند گاو صندوق مقاوم نیز، شاید ایده خوبی باشد.

البته به شرطی که سارقان نتوانند راه نفوذی به گاوصندوق پیدا کنند. در نهایت؛ به این نکته توجه داشته باشید که رمز و عبارت سید خود را حتی به نزدیکترین فرد زندگی خود نیز اطلاع ندهید مگر از صداقت و رازداری فرد مقابل، اطلاع کامل و 100 درصدی داشته باشید. بهتر است بدانید برخی افراد عقیده دارند که نگهداری و ذخیره عبارت بازیابی در پسورد منیجر نیز، می‌تواند کار خوب و امنی باشد.

پسورد منیجر یک پلتفرم کاربردی برای ذخیره تمام رمزهای مربوط به دارایی‌ها و اطلاعات افراد است. نمونه‌هایی از این پسورد منیجرها شامل Lastpass و Onepassword هستند. درست است که این عده از مدیریت پسورد یا همان پسورد منیجر به عنوان یک منبع مطمئن برای نگهداری عبارت سید نام می‌برند اما ما به شما توصیه کنیم که اگر دارایی‌های‌تان برای‌تان ارزش دارند قیدِ چنین پلتفرم‌هایی را بزنید چرا که با وجود موضوع “هک”  این روش نیز چندان کاربردی نخواهد بود.

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به پرایوسی کوین را نیز حتما مطالعه کنید.

تفاوت بینِ کلیدهای خصوصی و عبارت Seed چیست؟

تفاوت بینِ کلیدهای خصوصی و عبارت Seed چیست؟

احتمالا با خود فکر کنید روش کار کلیدهای خصوصی با عبارت seed برابر است. البته تصور شما درست است وظیفه آنها محافظت از دارایی‌های کیف پول است اما هر کدام از لحاظ عملکرد تفاوت‌های زیادی با هم دارند. اگر عبارت بازیابی برای به دست آوردن مجدد رمز عبور فراموش شده باشد در مقابل کلید خصوصی آدرس بلاکچین‌ها را مشخص می‌کند. این عملیات با موضوع اثبات مالکیت انجام می‌شود.

عبارت بازیابی همان عبارتی هستند که برای همه حساب‌های رمزگذاری ما مناسب می‌باشند. هر کلید خصوصی مختص به یک ارز دیجیتال خاص است. آنها مدیریت و کنترل بر روی دارایی‌ها را بر عهده دارند. در حالی که از عبارات سید به عنوان یک ابزار پشتیبان و ایمن یاد می‌شود. نگهداری ایمن از هر دو رمز، امری مهم و حیاتی است.

استخراج کلمه بازیابی

استخراج کلمه بازیابی به مفهوم تولید تصادفی آن توسط اپلکیشن است. درواقع، در استخراج کلمه بازیابی، ولت دنباله‌ای از 24 کلمه را به عنوان پسورد ورودی شما تولید می‌کند. در استخراج کلمه بازیابی، الگوریتمِ ساخت اعداد رندم دخیل است که یک فعالیت آماری و مبتنی بر اصول ریاضی است.

توجه داشته باشید که عبارت استخراج کلمه بازیابی به مفهوم استخراج ارز دیجیتال، استفاده نمی‌شود. اینجا، منظور از استخراج کلمه بازیابی تولید تصادفی دنباله‌ای از کلمات ساده برای استفاده به عنوان یک پسورد ورود به کیف پول دیجیتال است.

کلام آخر

ما در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا در مورد عبارت بازیابی و اهمیت آن، توضیحات خوب و مفصلی ارائه دهیم. همانطور که مطالعه کردید، این عبارت در کنار کلیدهای خصوصی نقش امنیتی مضاعف را به عهده دارند و با تمام توان برای حفظ دارایی‌های افراد تلاش می‌کنند. اگر کیف پول مختص به ارزهای دیجیتال مختلف را ساخته‌اید مسلماً با یک چنین عبارت بازیابی نیز، رو به رو خواهید شد. به عنوان مثال، زمانی که شما قصد ساخت ایمیل برای خود دارید بعد از تکمیل اطلاعات مهم و مشخص، یک سری سوالات بی ربط به حوزه کاری و فعالیت‌ تان از شما پرسیده می‌شود.

پرسش و پاسخ در این شرایط، بدین خاطر است که در صورت فراموش کردن رمز ایمیل خود در آینده همان سوالات را درست پاسخ داده و به رمز خود دست پیدا کنید. موضوع عبارت سید نیز، دقیقا به همین شکل است. فقط تنها نکته‌ای که باید در این باره مورد توجه قرار دهید، نگهداری و حفاظت اصولی از این عبارت بازیابی است. همانطور که در خلال مقاله پیشنهاد شد، سپردن به ذهن، بهترین، ایمن‌ ترین و راحت‌ ترین روش برای حفاظت از آن است.

البته در کنار به خاطر سپاری، سعی کنید یک روش دیگر و مطمئن‌ تر هم برای ذخیره عبارت بازیابی انتخاب کنید تا اطمینان بیشتری از نحوه ذخیره و نگهداری عبارت سید خود داشته باشید.

سوالات متداول

1- منظور از عبارت Seed چیست؟

عبارت Seed دنباله‌ای 24 یا 12 کلمه‌ای از کلمات ساده است که ولت‌های مختلف برای احراز هویت کاربران خود تولید و به عنوان پسورد ورود به آن‌ها ارائه می‌دهند.

2- منشأ نامگذاری عبارت سید چیست؟

استخراج کلمه بازیابی با استفاده از تولید دنباله‌ای 24 یا 12 تایی از کلمات ممکن می‌شود؛ این کلمات اولین مرحله در استفاده از ولت هستند، بنابراین Seed یا بذر اولیه برای درآمدزایی به حساب می‌آیند.

3- عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

منظور از عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال همان پسورد ورود به ولت است که برای افزایش سطح امنیت پرتفوی ارز دیجیتال شما تولید می‌شود.

4- بهترین روش در نگهداری عبارت Seed چیست؟

بهترین روش، حفظ این دنباله از کلمات است؛ بخصوص، شما می‌توانید از حروف اول آن‌ها به عنوان نماینده هر کلمه و به خاطر سپردن کل عبارت Seed بهره بگیرید. به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که این عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال را برای خود ایمیل کنید یا آن را در نرم‌افزارهای نگهداری از پسورد ذخیره کنید، زیرا هکرها به سادگی امکان نفوذ به این ابزارهای دیجیتال را دارند.

5-  آیا کیف پول ارز دیجیتال حاوی ارزهای دیجیتال است؟

خیر، درواقع، کیف پول یا ولت ارز دیجیتال یک گاو صندوق برای نگهداری کلمات خصوصی و عمومی بلاک‌چین و ارز دیجیتال شماست. بنابراین، کیف پول حاوی ارز دیجیتال نیست، بلکه حاوی کلیدهای ورود به بلاک‌چین و دسترسی به دارایی‌های دیجتال است.