پارسیان کریپتو
خانه
معنی پامپ و دامپ چیست؟ بررسی اصطلاح پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال عکس

معنی پامپ و دامپ چیست؟ بررسی اصطلاح پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال

February 10, 2023
109
0

با مقاله‌ای دیگر از مجله‌ی تخصصی پارسیان کریپتو در کنار شما علاقه‌مندان به مبحث بلاکچین، متاورس و ارز دیجیتال هستیم. در این مطلب اطلاعات بسیار ارزشمندی را در خصوص مفهوم پامپ و دامپ به شما ارئه داده و پس از آن 4 نکته طلایی را معرفی خواهیم نمود تا از شکست شما در شروع فعالیت جلوگیری به عمل آمده و بتوانید ثروتمند (نه فقط پولدار!) شوید.

پامپ و دامپ چیست؟

پامپ و دامپ چیست؟

در پاسخ به پرسش پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ بایستی بگوییم، بشر همواره از دیرباز تاکنون با دارا بودن ویژگی طمع و کمال‌طلبی، سعی داشته تا در پدیده‌های نوظهور به ثروت‌ اندوزی بپردازد؛ گاهی طمع و وسوسه باعث شده تا اقدامات انجام شده توسط وی، اندکی هم رنگ و بودی ناجوانمردی و رندی داشته باشد. یکی از این اقدامات که در عصر تکنولوژی توسط انسان‌ها در حال وقوع است، معنی پامپ و دامپ در ارز دیجیتال است.

این عمل که گاهی نیز به کلاهبرداری پامپ و دامپ تعبیر می‌شود عملی است که طی آن ارزش یک ارز دیجیتال به واسطه‌ی خرید حجم بالایی از آن توسط عده‌ای افزایش پیدا کرده و یا به دلیل فروش حجم بالا موجب کاهش ارزش یک رمزارز می‌شود.

همواره با وقوع پامپ و دامپ عده‌ای متحمل شکست شده و عده‌ای دیگر ثروت بسیاری را کسب می‌نمایند. دسته‌ی اول که عموما خود را بدشانس دانسته و دسته‌ی دوم را خوش‌شانس تلقی می‌کنند، خود به 2 دسته تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اول کسانی هستند که با از دست دادن سرمایه‌ی خود از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال دست کشیده و ابراز ندامت و پشیمانی می‌کنند.

اما دسته‌ی دوم که امیدواریم شما هم جزو آن‌ها باشید، افرادی هستند که از شکست خود درس گرفته و تصمیم می‌گیرند با مطالعه‌ی بیشتر و کسب اطلاعات از منابع موثق و ارزشمند مانند مجله‌ی تخصصی پارسیان ان.اف.تی، به صورت حساب‌شده و با برنامه اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند.

اگر شما هم جزو دسته‌ی دوم هستید، حتما این مقاله و دیگر مقالات مجله‌ی PNFT را با دقت و تا انتها مطالعه کنید تا پس از آن بتوانید اولا از وقایعی همچون پامپ و دامپ در امان مانده و در ادامه بتوانید در هنگام وقوع این اتفاق ثروت خود را چند برابر کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله استورج چیست را نیز حتما مطالعه کنید.

پامپ ارز دیجیتال

پامپ ارز دیجیتال

یکی از عواملی که در دنیای اقتصاد بایستی مورد توجه قرار گیرد مبحث عرضه و تقاضا است. اجازه دهید با یک مثال پاسخ به سوال «پامپ ارز دیجیتال چیست؟» را بدهیم. فرض کنید به واسطه‌ی پخش یک خبر مثلا شیوع یک بیماری در حیوانات، اجتماعی از مردم احساس کنند احتمال کمیابی یک کالای اساسی مانند گوشت یا مرغ وجود دارد. اقدامی که به صورت غریزی توسط این عده رخ خواهد داد کاملا مشخص است.

سیل عظیمی از انسان‌ها به سمت فروشگاه‌های پروتئینی هجوم برده و اقدام به خرید گوشت و مرغ خواهند نمود. در خلل این اتفاق، افرادی مانند صاحبین کشتارگاه‌ها، توزیع‌کنندگان و فروشگاه‌ها که در انبارهای خود، این کالا را در اختیار دارند با سیاست‌هایی همچون عدم توزیع کالا سعی خواهند کرد که قیمت این کالا را افزایش دهند تا بتوانند سود بیشتری کسب کنند. عده‌ای نیز اقدام به خرید حجم زیادی از این کالا نموده تا بتوانند در آینده با فروش آن‌ها با قیمتی بالاتر، سود بیشتری کسب کنند.

به این افزایش قیمت که به دلیل برهم خورد نظم عرضه و تقاضا و افزایش بی‌رویه‌ی تقاضا در بازار کریپتوکارنسی نیز پیش می‌آید پامپ ارز دیجیتال می‌گویند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تراست ولت چیست را نیز حتما مطالعه کنید تا با این کیف پول معتبر بیشتر آشنا شوید.

دامپ شدن یعنی چه؟

دامپ شدن یعنی چه؟

به منظور پاسخ به پرسش «دامپ یعنی چه؟»، باز هم از مثال قبلی استفاده می‌کنیم. حال فرض کنید پس از مدتی مشخص شود که خبر شیوع بیماری در بین حیوانات، شایعه‌ای بیش نبوده و یا در صورت حقیق بودن، این بیماری ریشه‌کن شود. دسته‌ی اول که مصرف‌کنندگان این کالا بوده و حجم بسیاری از آن را خریداری نموده‌اند، تا مدتی دیگر نیاز به خرید آن نخواهند داشت؛ دسته‌ی دوم نیز که حجم زیادی از این کالا را با هدف کسب سود خریداری نموده‌اند مجبور می‌شوند جهت جلوگیری از متحمل شدن زیان، کاالا را با قیمتی پایین‌تر در بازار عرضه نمایند. همین عامل باعث افت قیمت کالا در کل بازار خواهد شد.

با توجه به مثال فوق، اتفاق کاهش ارزش ارزهای دیجیتال به دلیل بر هم خوردن نظم عرضه و تقاضا و افزایش عرضه، را دامپ می‌گویند.

انواع پامپ و دامپ

انواع پامپ و دامپ

ما در مجله‌ی تخصصی پارسیان NFT، برای اولین پامپ و دامپ را به 2 دسته تقسیم کرده و روی آن‌ها اسامی مشخص قرار می‌دهیم؛ در ادامه نیز دلایل وقوع هریک را بیان کرده و راهکارهایی برای تشخیص آن‌ها در اختیارتان قرار خواهید داد.

پامپ و دامپ ارگانیگ

این اتفاق که به ندرت می‌افتد، همانطور که از نام آن پیداست، به صورت طبیعی و بدون وجود دخالت عمدی رخ می‌دهد. پامپ و دامپ ارگانیک هم مانند غیرارگانیک با از بین رفتن نظم عرضه و تقاضا پدید می‌آید، چرا که ذات بلاکچین و ارزهای دیجیتال بر اساس عرضه و تقاضا بوده و هیچ عامل دیگری نمی‌تواند در آن دخالت کند (مفهوم مدیریت غیرمتمرکز). اما تفاوت در این است که در حالت ارگانیگ، همه چیز به صورت عادی و بر اساس تصمیمات و خرد جمعی شکل می‌گیرد نه شوآف تبلیغاتی و اقداماتی با هدف برهم زدن نظم عرضه و تقاضا.

اصطلاح پامپ در ارز دیجیتال به صورت ارگانیک زمانی رخ می‌دهد که یک ارز دیجیتال با اهداف و برنامه‌های دقیق و عملیاتی پابه‌عرصه گذاشته و صرفا قصد پول‌بازی (Money Game) ندارد. این اهداف و برنامه‌ها هر چه جذاب‌تر، کاربردی‌تر و باورپذیرتر باشند، سینگال دامپ قوی‌تر خواهد بود.

در مقابل، دامپ ارگانیک زمانی رخ خواهد داد، که یک پروژه به وعده‌های خود عمل نکرده و برنامه‌های معرفی شده در زمان معارفه، عملیاتی نشده و یا با کیفیت کمتر از توقع سرمایه‌گذاران انجام شده باشد.

لازم به توضیح است که برنامه‌ها، اهداف و استراتژی‌های سازندگان یک رمزارز در سندی به نام وایت‌پیپر معرفی می‌شوند و افراد با خواندن آن تصمیم می‌گیرند که آیا روی آن سرمایه‌گذاری کنند یا خیر. همچنین میزان سرمایه‌گذاری افراد نیز تا حد زیادی پس از خواندن وایت‌پیپر پروژه تعیین می‌شود.

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم پامپ و دامپ ارگانیک به ندرت اتفاق می‌افتد. دلیلش هم این است که پروژه‌هایی که برنامه‌ای دقیق و عملیاتی داشته باشند معمولا از روش‌های تبلیغاتی زرد به منظور معرفی ارز دیجیتال خود استفاده نمی‌کنند، و همین عامل باعث می‌شود که رشد تقاضا آنچنان شیب زیادی نداشته باشد؛ عموم مردم به خصوص در کشورهای جهان سوم به تبلیغات زرد توجه بیشتری نموده و به همین دلیل احتمال وقوع پامپ و دامپ غیرارگانیک که در ادامه شرح خواهیم داد، بسیار بیشتر از حالت ارگانیک آن است.

پیشنهاد می کنیم مقاله ریپل چیست را نیز حتما مطالعه کنید تا با این ارز دیجیتال معتبر بیشتر آشنا شوید.

پامپ و دامپ غیرارگانیک

پامپ و دامپ غیرارگانیک هم از نام آن مشخص است. زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که شخص یا اشخاصی به صورت عمدی اقدام به برهم زدن نسبت عرضه و تقاضا می‌نمایند. در ادامه‌ی همین مقاله به نحوه‌ی انجام پامپ و دامپ غیرارگانیک نیز خواهیم پرداخت.

با توجه به علاقه و تمایل عموم مردم به تبلیغات زرد و غیرمعتبر، همواره پامپ و دامپ غیرارگانیک بسیار بیشتر از حالت ارگانیک رخ می‌دهد؛ به همین دلیل هم معمولا تمامی مقالات و منابع ارز دیجیتال و بلاکچین، فقط در مورد پامپ و دامپ غیرارگانیک مطالبی را در اختیار خوانندگان قرار داده و از واژه‌ی دیگری در کنار پامپ و دامپ استفاده نمی‌کنند.

ما نیز به همین دلیل در ادامه واژه‌ی غیرارگانیک را از کلمه حذف نموده و صرفا از واژه پامپ و دامپ استفاده می‌کنیم.

آموزش اجرای پامپ و دامپ

آموزش اجرای پامپ و دامپ

پیش از این که به آموزش اجرای پامپ و دامپ بپردازیم، هشدار می‌دهیم که این بخش صرفا جهت آگاهی افرادی بوده که در ابتدای مسیر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هستند. لذا عواقب استفاده از آن‌ها توسط افراد سودجو به هیچ‌وجه متوجه پارسیان ان.اف.تی نخواهد بود.

اجرای پامپ و دامپ در اکثر مواقع نیازمند داشتن اطلاعات در خصوص علوم مختلف مانند مارکتینگ، رفتارشناسی، روانشناسی، جامعه‌شناسی و… است. البته همانطور که گفتیم، تبلیغات زرد حتی بدون استفاده از تکنیک‌های موجود در این علوم در کشورهای جهان سوم به قدری تأثیرگذار است که معمولا افراد سودجو، به سادگی و بدون داشتن اطلاعات در مورد هیچکدام از موارد فوق موفق به کلاهبرداری پامپ و دامپ می‌شوند.

افراد یا سازمان‌های مخفی در دنیا به 2 صورت اقدام به چنین کلاهبرداری می‌نمایند. دسته اول خودشان یک ارز دیجیتال (شت کوین) را معرفی نموده و اقدامات مربوط به پامپ دامپ را انجام می‌دهند و دسته دوم یک توکن را که توسط فرد یا سازمانی دیگر معرفی شده و موفقیت چندانی کسب نکرده انتخاب نموده و اقدامات خود را بر روی آن انجام می‌دهند.

دسته دوم هیچگاه یک ارز معتبر و باسابقه مانند بیت کوین و اتریوم را برای کلاهبرداری پامپ و دامپ انتخاب نمی‌کنند چرا که سرمایه اولیه مورد نیاز برای خرید حجم زیادی از آن، برایشان مقرون به‌صرفه نیست. لذا یکی از راه‌های تشخیص کلاهبرداری بودن یک پروژه این است که به زمان تولید و سابقه‌ی آن توکن توجه نمایید.

پیشنهاد می کنیم مقاله سرمایه گذاری جمعی در ارز دیجیتال را نیز حتما مطالعه کنید.

خرید حجم زیادی از یک توکن

خرید حجم زیادی از یک توکن

معمولا اولین اقدامی که کلاهبرداران انجام می‌دهند خرید حجم زیادی از یک توکن ناشناس است. با توجه به شفافیت تراکنش‌ های کریپتوکارنسی، معمولا این افراد خرید خود را با چندین کیف پول ارز دیجیتال انجام می‌دهند تا دیگران نسبت به این اتفاق شک نکنند.

خرید حجم زیادی از یک توکن بدون هیچ دلیلی حتما باید پیش سرمایه‌ گذاری شما را به شک وادار کند؛ در این صورت بایستی به اخبار منتشر شده در خصوص رمزارز مذکور توجه نمایید. گاهی اوقات امکان دارد این حجم از خرید به این دلیل باشد که سازندگان آن ارز دیجیتال با یک برند معتبر به تفاهمی رسیده باشند که طی آن امکان خرید از محصولات آن برند توسط آن توکن امکان‌ پذیر شده باشد.

البته کلاهبرداران هم نسبت به این موضوع آگاه هستند و اقدام بعدی آن‌ها قطعا نشر اخبار کذب و جذاب خواهد بود.

انتشار اخبار و مطالب

اقدام بعدی که معمولا با فاصله‌ی کم و حتی همزمان با خرید گسترده انجام می‌گردد، انتشار اخبار، مطالب و محتواهای گول‌ زننده در وبسایت‌ ها و شبکه‌ های اجتماعی مختلف مانند شبکه اجتماعی توییتر است. حتی گاهی انتشار محتوا توسط افراد سرشناس، سلبریتی‌ ها و اینفلوئنسرها انجام می‌شوند که باورپذیرتر به نظر برسند.

اگر نام یک رمزارز را در گوگل جستجو کردید و با حجمی از اطلاعات مثبت یا منفی مواجه شدید، اصلا چشم‌ بسته به آن‌ ها اعتماد نکنید چرا که برخی از وبسایت‌ها صرفا با دریافت وجه اقدام به انتشار این مطالب می‌نمایند که به آن‌ها رپورتاژ آگهی گفته می‌شود.

فروش رمزارزها و کسب سود

پس از اینکه این افراد توانستند جامعه را قانع کنند که خرید این رمزارز می‌تواند منجر به کسب سود و برد افراد شود، روند پامپ به دلیل افزایش تقاضا برای خرید در صرافی‌ها اتفاق خواهد افتاد. حال کلاهبرداران که از همه چیز آگاه هستند، رمزارزهای خود را فروخته و به سود قابل توجهی دست خواهند یافت.

البته روند فروش نیز با الگوریتم و قواعد مشخصی انجام می‌شود تا پیش از مطلع شدن مردم عادی و دست نگه داشتن از خرید، بتوانند حداکثر توکن‌های خود را عرضه کنند.

شروع دامپ و ریزش

همزمان با فروش حجم زیادی از رمزارز مذکور که موجب افزایش عرضه می‌گردد، فرآیند دامپ آغاز شده و قیمت به شدت افت خواهد کرد. در این افت قیمت افراد عادی با ترس از دست دادن میزان بیشتری از سرمایه‌ی خود، اقدام به فروش نموده و همین عامل باعث سرعت بخشیدن به روند دامپ خواهد شد.

برخی از کلاهبرداری‌های پامپ و دامپ چند مرحله‌ای طراحی شده و در زمان دامپ، مجدد اقدام به خرید می‌نمایند. این چرخه را تا جایی ادامه می‌دهند که اعتماد به آن توکن به طور کامل از بین رفته و دیگر کسی حاضر نباشد بر روی آن سرمایه‌گذاری کند.

روش‌ های کاهش ضرر و زیان در پامپ و دامپ

در ابتدا بایستی بگوییم که اگر فعالیت در حوزه‌ی ترید و خرید و فروش ارز دیجیتال را انتخاب نموده‌اید باید ریسک آن را نیز پذیرا باشید چرا که به هیچ عنوان امکان فعالیت با ریسک 0% در این حوزه وجود ندارد. حتی افرادی که سالیان زیادی در این حوزه فعالیت نموده‌اند نیز گاهی شکست خورده و تمام دارایی خود را از دست می‌دهند.

اما با در نظر گرفتن نکاتی می‌ توان تعداد و شدت شکست‌ها را تا حدی کاهش داد و موفقیت‌ های بیشتری را کسب نمود. در ادامه با ما همراه باشید تا تعدادی از این راهکارها را عنوان کنیم.

1- بندبازی را یاد بگیرید!

بندبازی را یاد بگیرید!

یکی از نکات بسیار مهم و کلیدی در خصوص جلوگیری از آسیب‌های پامپ و دامپ، حفظ تعادل است. در هنگام ترید ارز دیجیتال اگر بیش از حد منطقی و محافظه‌کار باشید، در هنگام پامپ و دامپ، دیرتر از دیگران دست‌به‌کار شده و آسیب بیشتری خواهید دید. همچنین اگر بیش از حد احساسی و عجول باشید، و بدون فکر و توجه اقدام کنید، در کلاهبرداری پامپ و دامپ بیشتر از دیگران متحمل ضرر خواهید شد. به همین دلیل گفتیم که بندبازی را یاد بگیرید تا همواره بتوانید بر روی مرز بین محافظه‌کاری و سرعت عمل حرکت کنید.

2- به جزئیات بیشتر دقت کنید

به جزئیات بیشتر دقت کنید

مطمئن باشید در تقابل افراد در بازار رمزارزها عموم مردم به کلیاتی همچون نمودار تکنیکال و فاندامتال و مسائل کلیشه‌ای توجه می‌کنند. اگر می‌خواهید جزو افراد موفق در این حوزه باشید به جزئیات بیشتر از کلیات توجه کنید. به عنوان مثال حتما اخبار مرتبط به رمزارزی که روی آن سرمایه‌گذاری کردید و یا قصد آن را دارید دنبال کنید. شبکه‌های اجتماعی فعالش را فالو کرده و به محتوا و کامنت دیگران توجه کنید.

حتی سازندگان و سرمایه‌گذاران اصلی را در شبکه‌های اجتماعی یافته و صفحات آن‌ها را دنبال کنید. در صورتی که قصد دارید در این حوزه موفق شوید بایستی زمان بیشتری را تحقیق و بررسی اختصاص دهید تا با جزئیات یک پروژه آشنا شده و زودتر از دیگران از وقایع احتمالی مطلع شوید تا در هنگام پامپ و دامپ بتوانید اقدام مناسب و به موقع انجام دهید.

3- تمام سرمایه را وارد بازی نکنید

اگر کل دارایی شما در زندگی 100 میلیون تومان است، به 2 دلیل اصلا صحیح نیست که تمام 100 میلیون تومان خود را وارد بازار خرید و فروش رمزارزها کنید. دلیل اول اینکه در این صورت به طور غریزی همواره درگیر FOMO (ترس از دادن) خواهید بو%A

برخی از سوالات متداول:

1. معنی پامپ و دامپ چیست؟

به افزایش و کاهش قیمت که به دلیل برهم خوردن نظم عرضه و تقاضا در بازار کریپتوکارنسی پیش می‌ آید پامپ و دامپ ارز دیجیتال می‌ گویند.

2. انواع پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال کدامند؟

پامپ و دامپ ارگانیگ و غیرارگانیک

درباره نویسنده

میلاد مساوات

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

آلت سیزن 2024 چه زمانی شروع می شود؟

مَثَلی است که می‌گوید، «به وقت جزر و مّد، آب تمام کشتی‌ها را بالا می‌برد.» این مثل در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند و وقتی که یک بازار عملکرد خوبی دارد، تمام بازار از این اتفاق سود می‌برند. در بازار کریپتو این بیت کوین (BTC) است که نقش محرک...

May 16, 2024
0
0
[object Object] عکس

بررسی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی؛ هر آنچه باید درباره رمزارز AXS بدانید!

جهان فناوری با ظهور ارزهای دیجیتال و بازی‌های غیرمتمرکز، شاهد تحولات شگرفی بوده است. یکی از پیشگامان این حوزه، ارز اکسی اینفینیتی (AXS) است که با بازی آنلاین محبوب Axie Infinity گره خورده است. این ارز دیجیتال نه تنها به بازیکنان امکان کسب درآمد...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی ارز دیجیتال بیت‌ کوین اس وی؛ ارز BSV بازگشت به چشم‌انداز اصلی ساتوشی

ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) یکی از رمزارزهایی است که توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. با ادعای پیروی از چشم‌انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین، بیت کوین اس وی تلاش دارد تا به اهداف اولیه بیت کوین جامه عمل بپوشاند. در...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

۴ دلیل برای خرید اتریوم؛ آموزش گام به گام خرید اتر (ETH) در ایران

قصد خرید اتریوم را دارید؟ باید بدانید که کاربران حوزه رمزارز معمولا اصطلاح اتر (Ether) و اتریوم (Ethereum) را به جای هم استفاده می‌کنند در حالی که این دو واژه به دو مفهوم مجزا اشاره دارند. اتریوم یک پلتفرم بلاکچینی...

May 14, 2024
0
0