پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالمعرفی ایر دراپ LayerZero و توکن (ZRO) + آموزش
معرفی ایر دراپ LayerZero و توکن (ZRO) + آموزش عکس

معرفی ایر دراپ LayerZero و توکن (ZRO) + آموزش

July 15, 2023
265
1

ایر دراپ LayerZero پاسخی به مسئله تجربه نامطلوب کاربر از حضور انحصاری در زنجیره‌های مختلف و عدم امکان لازم برای پل زدن آنی و باکیفیت از یک اکوسیستم به اکوسیستم دیگر است. لیرزیو، چنانکه از نام آن پیداست،  ارتباطات ریشه‌ای را بین بلاک‌چین‌های مختلف به وجود می‌آورد.

وقتی ده‌ ها بلاک‌چین قدرتمند مانند بلاک‌چین آوالانچ و اتریوم به توزیع پروژه‌ ها و توکن‌ ها انحصاری می‌پردازند، نقدینگی بین آن‌ها تقسیم می‌شود و دنیای ارز دیجیتال به آن انسجام و گسترش لازم در بین کاربران نمی‌رسد. درواقع، رابط کاربری برای دنیای دیفای تنها زمانی به مطلوبیت کافی می‌رسد که در کنار حفظ استقلال بلاک‌چین‌های مختلف، پل‌های معتبر و ارزانی برای مهاجرت از یک پروژه به پروژه کریپتو دیگر باشد.

بیشتر بخوانید: برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد دنیای رمز ارزها ، میتوانید مقاله ارز دیجیتال چیست را در وب سایت مطالعه کنید .

LayerZero ازجمله پروژه‌ هایی است که به دنبال حل این ارتباط ضعیف و مقیاس دادن به فعالیت‌های بین زنجیره‌ای است. با استفاده از رویکردهایی که LayerZero پیشنهاد می‌دهد، امکان تبادل توکن و انواع مختلف پیام‌ها از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر تسهیل می‌یابد و کاربر تجربه خوشایندتری از فضای دیفای و جریان‌های مالی و غیرمالی آن خواهد داشت.

با بهره‌گیری از یک تیم مجرب و نامدار در پروژه‌های ارز دیجیتال، لیرزیرو از جانب بازیگران مطرحی چون 16z، Sequoia، Tiger Gloal و Coinbase Ventures پشتیبانی مالی شده است و در اولین برنامه تجمیع سرمایه، 120 میلیون دلار سرمایه جذب کند. این پروژه در حال حاضر با Uniswap، TraderJoe و Radiant Capital نیز وارد مذاکره شده و ایردراپ LayerZero با احتمال زیاد در 2023 اعلان گردد.

معرفی پروژه LayerZero

زمانی اتریوم یکه‌ تاز دنیای قرار دادهای هوشمند و بهره‌ برداری از پایگاهِ‌ داده‌ ای به نام بلاک‌چین برای پروژه‌ های برنامه‌نویسی بود. اما اکنون و تنها در کمتر از 10 سال، بلاک‌ چین به چنان مقیاسی رسیده که هرچیزی که با آن همراه می‌شود، جذابیت و کشش مفهوم بلاک‌ چین را نیز به ارث می‌برد. در واقع، بلاک‌ چین سریعتر از هر فناوری دیگر توسعه یافت و نمونه‌ های مختلف با کارایی‌ های متمایز در بازه کمی معرفی شدند.

اما دنیای بلاک‌چین و اکوسیستم‌هایی که به وجود آورده، به کاربران فعال و وفادار، سرمایه‌گذاری و امنیت بیشتری نیاز دارد. این سه ویژگی تنها زمانی حاصل می‌شوند که کاربران شبیه پریدن از جوی آبی، از یک پروژه بلاک‌ چین به دیگری بروند، محصولات آن‌ها را بررسی کنند و در تعامل حداکثری، امن و آنی با مجموعه بلاک‌ چین‌های مورد علاقه خود باشند.

پروژه‌ های لایه صفر همان اهرم‌هایی هستند که این رابط کاربری مطلوب و همکاری بین زنجیره‌ ای را برای اکو سیستم نوپای بلاک‌چین به ارمغان می‌آورند. LayerZero یک پروتکل قابلیت همکاری (Interoperability) بین زنجیره‌ ای (Omnichain) است که شبیه بسیاری از پروژه‌ های کریپتو، نیاز موجود در تشخیص و تصدیق اعتماد در عملکرد را از بین می‌برد؛ به این معنی که، فرایند آن به شکلی تعریف شده که کاربر دیگر نیاز و اصراری به تشخیص درستی یک فرایند یا ویژگی خاصی که در آن دخیل است را ندارد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی و شناخت بیشتر اینکه بلاک چین چیست به مقاله مربوطه در وب سایت مراجعه کنید .

بلاک‌ چین‌ های واسط و حل مشکل سطح پایین همکاری در اکوسیستم

بلاک‌ چین‌ها یا زنجیره‌ های واسط یا Middle Chains نقش پل‌ هایی را بازی می‌کنند که تعامل بین پلتفرم‌ های (همان بلاک‌چین‌ها و پروژه‌های آن‌ها) مختلف را ممکن می‌سازند. مبنای آن‌ها پروتکل‌هایی است که شبیه یک لایه ارتباطی، تعامل بین طبقات مختلف شبکه بلاک‌چین را تضمین می‌کنند.

پلتفرم‌ها یا بلاک‌چین‌های Polkadot و Cosmos ازجمله زنجیره‌های واسطی هستند که امکان تبادل پیام یا توکن بین زنجیره‌های دیگر را تسهیل می‌بخشند. به این دلیل که عملکرد این بلاک‌چین‌ها بر روی لایه صفر بلاک‌چین تعریف شده است، آن‌ها را از خانواده بلاک‌چین‌های لایه صفر (Layer 0 Blockchain) نیز می‌خوانند.

اما یک نکته بسیار فنی درباره عملکرد واسطه‌ای یا Middle Chain وجود دارد که ضعف اصلی آن نیز هست. وقتی یک پلتفرم به عنوان واسطه عمل می‌کند، یک نقص بنیادی یا شکست در عملکرد آن، باعث افول کل ارتباطات بین پلتفرمی و صدمه دیدن جریان‌های واقع در این شبکه تعریف شده می‌گردد. بخصوص، ممکن است شکست در آن به منزله نشت حجم بالایی از اطلاعات و از بین رفتن نقدینگی موجود در زنجیره‌های متصل به آن شود.

LayerZero و استفاده از نود های سبکِ درون زنجیره‌ای یاOn-Chain Light Node

توجه داریم که هر بلاک‌چین به طور کلی 3 نوع نود (Node) یا همان اعضاء شبکه دارد:

 • Full Node: عضوی که تمام بلاک‌چین (اطلاعات آن) را در اختیار دارد و وظیفه آن تأیید و اعتباردهی به تراکنش‌هاست.
 • Miner Node: عضوی که عملکردی شبیه به Full Node دارد، به اضافه اینکه فعالیت‌های دیگری چون اضافه کردن بلوک جدید و بارگزاری اطلاعات در آن را نیز برعهده می‌گیرد.
 • Light Node: این گره از شبکه عملکردی شبیه به Full Node دارد، اما تنها اطلاعات مرتبط با تراکنش جاری را ذخیره می‌کند و اطلاعات اضافی را رد می‌کند (به همین دلیل لایت یا سبک خوانده می‌شود).

LayerZero بر روی همین قابلیت گره‌ های لایت تمرکز می‌کند تا با حفظ قابلیت ارتباطی، هزینه تراکنش را کاهش دهد و سرعت و امنیت تعاملات بین زنجیره‌ای را بالا ببرد.

 راه‌ حلی از جنس LayerZero برای ایجاد هماهنگی بین زنجیره‌ های مختلف

به جای استفاده از یک زنجیره میانی، راه‌ حل‌ های ازجنس لایه دوم یا نودهای سنگین و بهره‌ گیری بی‌مورد اطلاعات کامل بلاک‌چین، لیرزیرو از زیر ساخت گسترده‌ای برای انتقال مستقیم، بدون نیاز به اعتماد سازی و سریع پیام‌ها و تراکنش‌ ها در سراسر زنجیره‌ های تحت پوشش خود بهره می‌گیرد.

رابطه LayerZero و شبکه بلاک‌چین‌ هایی که قرار است به هم متصل کند، شبیه ارتباط ملت‌ های مختلف و پل‌ها یا کانال‌ های ارتباطی بین آن‌ها ست. درواقع، LayerZero یک کارت عبور سراسری مثل ویزای شنگن تعریف می‌کند که به واسطه آن، محصولات پروتکل‌های مختلف بتوانند از شبکه‌ای به شبکه‌ای دیگر مهاجرت کنند.

اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، LayerZero یک برج مراقبت است که عملکرد مستقلی دارد و امکان برقراری و تفکیک ترافیک برای فرودگاه‌ها و شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند. تمرکز اصلی این پلتفرم بر روی مشکل ارتباطات بین شبکه‌ای در لایه صفر از دنیای بلاک‌چین است.

اما این ارتباط و هماهنگی سراسری که لیرزیرو ایجاد می‌کند، محصول استفاده هوشمند آن از گره‌های فراسبک یا Ultra Light Node است. این گره‌ها به  اوراکل‌ها و ریلیرها متصل می‌شوند که هر دو سیستم‌های آفچین و مستقلی هستند که وظیفه ایجاد ارتباط بین- زنجیره‌ای را به عهده دارند.

بیشتر بخوانید : برای درک بیشتر و بهتر این مفاهیم، مقاله دیتابیس چیست پارسیان کریپتو را بخوانید.

ایر دراپ LayerZero

تصویر بالا نشان می‌دهد که چگونه دو زنجیره (همان بلاک‌چین) مختلف توسط اوراکل و ریلیرها به یکدیگر متصل می‌شوند. به ویژه، LayerZero ترکیبی از اوراکل و ریلیرها را با بهره‌گیری از گره‌های فراسبک (حجم اطلاعات بسیار کمی در خود دارند و فقط مقادیر ضروری را حفظ می‌کنند) برای ایجاد هماهنگی در اکوسیستم بلاک‌چین به کار می‌گیرد.

نکته مهمی که در این تصویر نیز مشخص است، یک لایه اضافی محافظتی است که استفاده از اوراکل و ریلیر به وجود می‌آورد، شبیه یک گیت اضافی برای بررسی تراکنش‌ها و دیگر فعالیت‌های زنجیره‌ها.

چه کسانی LayerZero را خلق کرده‌اند؟

یک استارت‌آپ حوزه کریپتو به همین نام، LayerZero Labs، از کشور کانادا پروتکل‌ های این پلتفرم را برای ایجاد ارتباط بین زنجیره‌ای تعریف کرده‌ است. این شرکت در سال 2021 تأسیس شده است و موسسان آن Bryan Pellegrino، Ryan Zarick و Caleb Banister هستند. آن‌ها برای سال‌ها همکاران تحقیقاتی در لابراتورهای تکنولوژی دانشگاه نیوهمپشایر بوده‌اند.

تجمیع سرمایه‌ اولیه آن‌ها نزدیک به 120 میلیون دلار بوده است و همین مقدار سوخت لازم برای توسعه پلتفرم و اعتبار بخشیدن به ایردارپ LayerZero را فراهم کرده است. در حال حاضر این شرکت را بزرگانی چون Coinbase، Uniswap، Sequoia و PayPal پشتیبانی می‌کنند و کانال‌های جدیدی برای تجمیع سرمایه‌های بعدی به وجود آمده‌اند. مهم‌تر اینکه، LayerZero اولین سرمایه‌گذاری شرکت مطرح PayPal در پروژه‌های Web3 است

بیشتر بخوانید : برای بررسی ویژگی های فناوری Web3 ، میتوانید مقاله وب 3 چیست ، را مطالعه کنید .

بنابراین، پشتیبانی‌های حاضر بر اعتبار ایردراپ LayerZero افزوده است و برای کسانی که می‌خواهند در ایردراپ LayerZero شرکت کنند، بررسی اخبار و لینک‌های بعدی از سیستم‌های پرداخت PayPal و ارتباط‌گیری آن‌ها با توکن آتی لیرزیرو بسیار حائز اهمیت است.

 • توکن بومی لیرزیرو: ZRO

در مقاله و کد Github لیرزیرو به توکن آن تحت عنوان ZRO اشاره شده است. بخصوص، به صورت غیرمستقیم تأیید شده که ایردراپ LayerZero با احتمال زیاد اعلان و انتشار عمومی خواهد شد. بنابراین، آنچه در کد تعبیه شده است، برای انتشار، نحوه معامله، شیوه مشارکت و استک کردن و … را نیز در ادامه در پی خواهد داشت.

معرفی ایردراپ LayerZero

با این حال، زمان و شیوه انجام ایردراپ LayerZero هنوز از جانب لابراتور این پلتفرم اعلان نشده است. با این حال، پروتکل‌های زیادی هم‌اکنون مسیر را برای افزایش شانس برنده شدن توکن‌های ZRO هموار کرده‌اند که خود نشان از قریب الوقوع بودن ایردراپ LayerZero دارد.

مشابه آنچه برای Optimism، Arbitrum و Aptos اتفاق افتاد، تجربه نشان داده که هر چقدر سطح تعامل و مشارکت کاربر در پروتکل‌های مبتنی بر LayerZero بالاتر رود، شانس بیشتری برای دریافت توکن‌های آن نصیب او خواهد گردید. در ادامه به بررسی برخی از این پروتکل‌ها می‌پردازیم و شیوه مشارکت در آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

چگونه می‌توان در ایر دراپ LayerZero شرکت کرد؟

در این بخش روش‌های شاخص برای افزایش شانس کاربرد ایردراپ LayerZero را معرفی خواهیم کرد که با احتمال بسیار زیاد تا پایان سال 2023 محقق خواهد شد.

1- استفاده از اپلیکیشن Stargate

Stargate یک پروتکل انتقال نقدینگی قابل ترکیب است که برای تحقق اهداف Omnichain و سازگارسازی پلتفرم‌های مختلف باهم در دنیای دیفای ایجاد شده است. این اپلیکیشن اولین dApp توسعه یافته توسط لابراتوار لیرزیرو است که امکان انتقال دارایی بین زنجیره‌های مختلف را به کاربر می‌دهد.

تا به این لحظه، Stargate بزرگترین اپلیکیشن غیرمتمرکز از نظر حجم دارایی قفل شده است (400 میلیون دلار).چند نمونه از تعامل و استفاده از Stargate  را به صورت تصویری توضیح می‌دهیم، بالا بردن سطح تعاملات از این دست باعث افزایش شانس شما در ایردراپ LayerZero می‌شوند.

   استفاده از Stargate Transfer برای انتقال دارایی

 • لیک مقابل را کلیک کنید: https://stargate.finance/transfer
 • زیر عبارت From توکنی که در ولت خود دارید و شبکه متناظر آن را انتخاب کنید.
 • زیر عبارت to توکنی که قرار است سواپ به آن انجام شود و شبکه متناظر با آن را انتخاب کنید.
 • زیر عبارت Total Amount مقداری که می‌خواهید به آن پل بزنید (سواپ کنید) را وارد کنید.
 • با زدن گزینه Transfer انتقال صورت می‌پذیرد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی و شناخت بیشتر اینکه بلاک چین چیست به مقاله مربوطه در وب سایت مراجعه کنید .

توجه داشته باشید که کارمزدی از جنس ETH باید پرداخت کنید، بنابراین از داشتن این مقدار لازم در ولت خود اطمینان حاصل کنید.

کاربرد ایردراپ LayerZero

از Stargate Pool برای مشارکت در تجمیع نقدینگی استفاده کنید

 • لینک مقابل را کلیک کنید: https://stargate.finance/pool

پس از اینکه ولت خود را به اپلیکیشن اتصال دادید، پلتفرم استخرهای در دسترس را به شما نمایش می‌دهد (این گزینه‌ها متناظر با ارزهایی هستند که در ولت خود دارید).

ویژگی های ایر دراپ LayerZero

 • پس از اینکه استخر مورد نظر خود را انتخاب کردید، صفحه‌ ای مشابه با شکل زیر ظاهر می‌شود که به شما امکان وارد کردن مقدار توکن‌ های مدنظر شما را می‌دهد؛ سپس Add را کلیک کنید.

آشنایی کامل با ایردراپ LayerZero

برای خروج از استخر تنها کافی است به بخش Your Pools بروید و استخر مدنظر را با استفاده از کلیک Remove حذف کنید.

1- ایر دراپ LayerZero و استفاده از LiquidSwap از طریق شبکه Pontem

دیگر محصول فناوری LayerZero، LiquidSwap است که امکان پل زدن از دارایی‌های شبکه Aptos به سایر شبکه‌ها را ممکن می‌سازد. برای افزایش شانس خود در ایر دراپ LayerZero مراحل زیر را طی کنید:

 • لیک مقابل را کلیک کنید: https://bridge.liquidswap.com/
 • ولت‌های متناظر با هر دو شبکه را متصل کنید: برای مثال MetaMask برای اتریوم و Martian Wallet را برای شبکه Aptos متصل کنید.
 • توکنی که قرار است منتقل شود را انتخاب کنید.
 • توکن مقصد را نیز تعیین کنید.
 • مقداری که قصد انتقال دارید را وارد نمایید.
 • بر روی گزینه Transfer کلیک کنید.

استفاده از ایر دراپ LayerZero

 •   ایر دراپ LayerZero و Radian Capital

دیگر پروتکل سوارشده بر فناوری لیرزیرو Radiant Capital است که به عنوان یک پروتکل وام دهی در هر دو شبکه Arbitrum و BSC در دسترس است. برای افزایش شانس خود در ایردراپ LayerZero از این طریق باید مراحل زیر را طی کنید:

 • لینک مقابل را کلیک کنید: https://app.radiant.capital/#/markets
 • ولت خود را متصل و به شبکه مدنظر خود سوئیچ کنید.
 • در صفحه موجود لیست دارایی‌های در دسترسی که امکان قرض گرفتن یا قرض دادن آن‌ها وجود دارد، آمده است. از این لیست یکی را انتخاب کنید.

برای مثال فرض کنید USDC را انتخاب کرده‌اید:

روش انجام ایر دراپ LayerZero

 • برای قرض دادن: Deposit را کلیک کنید و مقدار مدنظر خود را وارد نمایید. کاربران مقدار Deposit APY را به عنوان سود حاصل از سرمایه‌گذاری در عمل قرض دادن دریافت خواهند کرد.

انجام ایردراپ LayerZero

 • برای قرض گرفتن: بر روی Borrow کلیک کنید و مقدار مدنظر خود را وارد نمایید. کاربران مقدار مشخص شده در Borrow APY را به عنوان سود وام پرداخت خواهند کرد.

بهترین ایر دراپ LayerZero

 • استفاده از Hashflow

Hashflow یک صرافی غیرمتمرکز است که از فناوری لیرزیرو بهره می‌گیرد. برای مشارکت در ایردراپ LayerZero می‌توانید از این پلتفرم نیز بهره بگیرید.

 • بر روی لینک مقابل کلیک کنید: https://app.hashflow.com/?b=1-ETH&q=1-WETH&r=0
 • بر روی Connect Wallet کلیک و ولت خود را متصل کنید.
 • توکنی که می‌خواهید دریافت کنید را وارد نمایید.
 • شبکه مختص آن توکن را انتخاب کنید.
 • مقداری که مدنظر دارید را وارد نمایید.
 • بر روی Trade کلیک کنید.

مشارکت در ایردراپ LayerZero

 •  ایردراپ LayerZero و استفاده از Tapioca

Topioca یک بازار مالی است که به فعالان آن اجازه وام دادن، وام گرفتن و فعالیت‌های مشابه در چندین زنجیره را می‌دهد. این پلتفرم نیز برای ایجاد ارتباط بین زنجیره‌ها از فناوری لیرزیرو بهره می‌گیرد.

 • لینک مقابل را کلیک کنید: https://beta.tapioca.xyz/teleport
 • ولت خود را متصل کنید.
 • توکن و شبکه متناظر با آن را انتخاب نمایید.
 • زنجیره مقصد را مشخص کنید.
 • بر روی Teleport کلیک کنید.

مطالعه بیشتر : برای دریافت اطلاعات جامع میتوانید مقاله پرایس اکشن چیست  مطالعه کنید .

فعالیت در ایر دراپ LayerZero

جمع‌ بندی 

ایر دراپ LayerZero یک عرضه محتمل از توکن اختصاصی fvhd پلتفرم لیرزیرو است که با احتمال زیاد انتشار آن در سال 2023 به وقوع می‌پیوندد. ZRO قرار است بین کاربرانی تقسیم شود که بیشترین تعامل را با این پلتفرم و پروتکل‌های مبتنی بر آن داشته‌اند. بنابراین، برای دریافت ZROهای اولیه، بهتر است یک یا چندین روش پیشنهادی در این مقاله را دنبال کنید.

ایردراپ LayerZero هنوز در سایت CoinMarketCap لیست نشده است. دلیل این امر، عدم اعلان عمومی و رسمی شرکت خالق این پلتفرم درباره ایردراپ قریب الوقوع آن است. با این حال، تمام شواهد حاکی از انتشار این توکن هستند و در کد منتشر شده از جانب تیم طراحی نیز به این توکن اشاره شده است.

شبیه سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، یا هر دارایی دیگر در سایر بازارهای مالی، تعامل و مشارکت در ایردراپ LayerZero نیز با ریسک‌هایی همراه است. برای مثال، ممکن است این توکن پس از عرضه نتواند استقبال مالی خوبی را از جانب بازار کریپتو و نقدینگی آن جذب کند. یا اینکه، ممکن است پس از جمع‌آوری یک سرمایه کلان از بازار کریپتو، عملکرد تیم ضعیف شود یا حتی کل پروژه تبدیل به یک کلاهبرداری بزرگ گردد.

سوالات متداول

1 – برای شرکت در ایردراپ LayerZero چه باید کرد؟

برای شرکت در این ایردراپ، شما باید سطح تعامل خود با پروتکل‌های مبتنی بر فناوری لیرزیرو را بالا ببرید. در این مقاله چندین روش اصلی را توضیح داده‌ایم.

2 – LayerZero چیست؟

LayerZero یک فناوری مرتبط با بلاک‌چین است که امکان تعامل، انتقال توکن یا انتقال انواع مختلف پیام‌ها بین زنجیره‌های متمایز از دیفای را ممکن می‌سازد. شبیه بسیاری از پروتکل‌های دیگر، لیرزیرو نیز یک کد برنامه‌نویسی است که بر روی یک بلاک‌چین سوار شده و فعالیت‌های خود را در قالب مشارکت جمعی و به صورت غیرمتمرکز تعریف نموده است.

3 – در ایردراپ لیرزیرو چند ZRO به هر کاربر تعلق می‌گیرد؟

تا زمانی که اعلان عمومی نشود، کسی نمی‌تواند درباره تعداد توکن‌هایی که به هر کاربر واگذار می‌شود نظری بدهد. حتی خود توکن ZRO و تعداد ممکن آن هنوز تعریف درستی ندارد و در مرحله توسعه توسط تیم پشتیبان پروژه است.