پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالتوکن ERC20 چیست؟ همه چیز درباره ساخت توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم
توکن ERC20 چیست؟ همه چیز درباره ساخت توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم عکس

توکن ERC20 چیست؟ همه چیز درباره ساخت توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم

February 17, 2023
302
0

زمان شکل گیری توکن ERC20 به سال 2015 بازمی‌گردد. درست است که وجود قراردادهای هوشمند باعث شد تا افراد به ایجاد توکن و مبادلات آنها بپردازند اما با این روش توکن‌های بسیار زیادی به وجود می‌آمدند که ممکن بود مشکل امنیت را خدشه دار کنند. در این زمان یک قانون نرمال و استاندارد نیاز بود تا معامله گران بتوانند عملیات تبدیل توکن را انجام دهند.

در ابتدا به شما مطالعه مقاله استاندارد erc20 چیست پیشنهاد می کنیم.

معرفی و ارائه توکن erc20 توسط توسعه دهنده‌ای به نام فابین ووگلستلار (Fabin Vogelstellar) انجام گرفت.این مورد در همان سال به منظور استانداردسازی ارزهای دیجیتال در فضای اتریوم شکل گرفت. در مقابلِ توکن ERC به این دلیل شماره 20 قرار گرفت چون به عنوان استاندارد بیستم برای تقویت و رشد اتریوم مطرح شده بود.

در نهایت توکن‌های erc-20 شناخته شدند. بعد از شناساندن این استاندارد به منظور پیاده سازی و اجرا تایید شد و در سال 2017 کاملا مورد توجه قرار گرفت. از توکن‌های استانداردسازی شده به منظور تولید توکن‌های تعویض پذیر، استفاده می‌شود.اگر در حوزه ارزهای دیجیتال به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنید قطعا نام این استاندارد را شنیده‌اید.

به دلیل وجود پروژه‌های فراوان در بستر اتریوم توجه به این استاندارد لازم و ضروری است. به بیان ساده‌تر، هر جا نامی از ارز دیجیتال اتریوم به میان آمد، مطمئن باشید واژه بعدی که خواهید شنید، توکن ERC20 می‌باشد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید تا کیف پول اختصاصی و مناسب برای ارز دیجیتال مورد نظر خود را بررسی کنید باید به هماهنگی و سازگاری آن با ERC20 دقت داشته باشید.

بیشتر بخوانید: برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد دنیای رمز ارزها ، میتوانید مقاله ارز دیجیتال چیست را در وب سایت مطالعه کنید .

توکن ERC20 چیست؟

توکن ERC20 چیست؟

در پاراگراف قبلی، واژه توکن را به وفوور شنیدید، اگر موافق باشید به توضیح مختصری درباره این واژه بپردازیم. توکن ERC20 به ارز دیجیتال پایه گفته می‌شود که قابلیت تولید و اجرا را روی بلاکچین دیگر دارد. به بیان ساده‌تر، توکن یک بلاکچین مستقل نیست. در تعریف دیگر به دارایی‌ها و سرمایه‌های قابل مبادله و تعویض پذیر، توکن گفته می‌شود.

ایجاد توکن‌ها توسط عملیات استانداردسازی و عرضه اولیه  (ICO) است. مهمترین دلیل ایجاد توکن‌ها به منظور کاهش هزینه است زیرا با وجود آنها نیازی به صرف هزینه‌های بالا در فضای ارزهای دیجیتال نداریم.همچنین می‌توانیم به جمع آوری سرمایه برای فعالیت شرکت یا برند بپردازیم.

امنیت بالای آن نیز، یکی دیگر از مهمترین دلایل برای ساخت توکن ERC20  است. موضوع قابل تعویض بودن توکن‌های erc-20 به میان آمد. حال این عبارت به چه معناست؟ در صورت قابل تعویض بودن توکن، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که بین 2 توکن اتریوم هیچ تفاوتی وجود ندارد.

به بیان ساده‌تر، امکان تعویض آنها با یکدیگر وجود دارد. به مفهوم کلی توکن قابل تعویض زمانی پی خواهید برد که این توضیح مختصر در مورد توکن NFT را مطالعه نمایید. توکن NFT یک توکن بی همتا است. در این توکن نمی‌توانید دو نوع یکسان پیدا کنید که به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند.

آنها با هم تفاوت داشته و این تفاوت با توجه به مقدار ارزش گذاری آنها است. با یک مثال، قضیه توکن قابل تعویض و غیر قابل تعویض را جمع می‌کنیم. فرض کنید شما به یک فرد، اسکناس هزار تومانی می‌دهید، یک هفته بعد او دو اسکناس 500 تومانی به شما می‌دهد.

می‌بینیم که ارزش هر دو نوع پول یکسان است و می‌توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند. اگر بخواهیم این مورد را با توکن‌ها مقایسه کنیم، دقیقا قصد داریم اشاره مستقیم به توکن قابل تعویض یا همان استاندارد ERC20 نماییم. در مقابل، زمانی را در نظر بگیرید که بلیط هواپیما دارید و می‌خواهید آن را با شخص دیگری معاوضه نمایید.

آیا رسیدن هر دو شما به مقصد مورد نظرتان تضمین شده است؟ قطعا پاسخ منفی خواهد بود! می‌دانید چرا؟ چون مشخصات درج شده بر روی بلیط شما با شخص دیگر کاملا متفاوت است. این نیز، یک مثال بارز برای توکن غیر قابل تعویض یا NFT است.

توکن erc20 چیست؟

توکن erc20 چیست؟

همانطور که متوجه شدیم توکن ERC20 از دو بخش erc و 20 تشکیل شده‌اند. Erc خلاصه شده عبارت Ethereum Request for Comments می‌باشد. در مورد عدد 20  هم در مطالب بالا توضیح مختصری دادیم. در این عبارت می‌توان یک مخفف دیگر نیز یافت که با واژه RFC شناخته می‌شود .

که به منظور شناسایی برنامه‌ها و قراردادها است. توکن‌های  erc-20 باعث شده‌اند تا برنامه‌های غیر متمرکز توسعه مطلوبی در بستر ارز دیجیتال داشته باشند. توکن‌های erc-20 باعث می‌شوند تا تمام قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال اتریوم بتوانند تبادل منطقی و اصولی داشته باشند.

در این بین، سرمایه، دارایی، حقوق مالکیت، انواع دسترسی‌ها مختص به توکن‌ها است که خود به تنهایی مستقل نبوده و اعتبار ندارند اما در بستر یک بلاکچین معتبر، عملیات و فرایندهای عظیمی انجام می‌دهند.  توکن‌های  erc-20 قانون و قواعد شناخته شده برای رشد و توسعه اتریوم است.

که اجازه پیروی به قراردادهای هوشمندی را می‌دهد که می‌خواهند در بستر اتریوم اجرا یا توکنیزه شوند.علاوه بر این، این توکن به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد بعد از توکنیزه شدن سرمایه خود را توسط عرضه اولیه (ICO) به دست آورند. تمام این فرایندها انجام می‌شوند تا نظم و ثبات در بستر اتریوم فعال بماند.

به نظر می‌رسد حدود 10 هزار توکن  erc-20 در شبکه اتریوم ایجاد شده است. طبق بررسی‌های انجام شده در پلتفرم  Etherscan  به این موضوع پی بردند که تا اواسط سال 2018 حدود 83 هزار توکن erc-20 در شبکه اتریوم تولید شده است. پلتفرم Etherscan  به منظور دریافت اطلاعات کلی اتریوم و مشاهده تراکنش‌ها است. به بیان ساده‌تر، اگر قصد دریافت اطلاعاتی در خصوص صفر تا صد اتریوم دارید می‌توانید به این پلتفرم مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید : برای داشتن اطلاعات بیشتر از  توکن غیر مثلی و کاربردی آنها مطالب مربوط به NFT چیست، را در وب سایت مطالعه کنید !

ساخت توکن erc20

در این بخش قصد داریم به طور خلاصه به آموزش ساخت توکن erc20 بپردازیم. در ابتدا بایستی این نکته را بگوییم که جهت ساخت توکن erc20 نیاز است تا زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی را شناخته و تسلط کافی بر روی آن پیدا کنید.البته اگر با زبان سالیدیتی آشنایی ندارید و همچنان قصد ساخت توکن erc20 را دارید جای نگرانی نیست.

ما در این مطلب از پارسیان کریپتو به شما آموزش خواهیم داد تا حتی بدون دانش برنامه‌نویسی نیز اولین توکن erc20 خود را تولید نمایید.بدین منظور کافیست کدهای مورد نیاز را از سایت‌هایی همچون گیت هاب یافته و سپس ادامه مراحل را طی نمایید.

اگر این اقدامات نیز برای شما سخت است باز هم نگران نباشید؛ ما به شما وبسایتی را معرفی خواهیم کرد که به راحتی بتوانید با داشتن یک ولت متامسک و به سادگی در 3 مرحله اقدام به ساخت توکن erc20 کنید.

 

1- از طریق این لینک وارد وبسایت CreateMyToken شوید.

2- بر روی گزینه‌ی Get Start For Free کلیک کنید.

3- مشخصات توکن خود از جمله نام، نماد، تعداد و… را تعیین کرده و توکن خود را با پرداخت کارمزد مربوطه بسازید.

پس از طی کردن 3 مرحله‌ی فوق می‌توانید و ساخت توکن erc20، توکن تولید شده رادر ولت خود مشاهده کنید.

کاربرد توکن ERC20

کاربرد توکن ERC20

توکن ERC20 با توجه به توسعه و گسترش خود در حوزه‌های مختلف، کاربردهای زیادی دارند. این توکن‌ها برای معرفی دارایی‌های فیزیکی و دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این، عملکرد آنها با توجه به سیستم‌های مختلف، متفاوت می‌باشد. صرافی‌ها، کیف‌های پول، دیفای، معرفی املاک، سهام، آثار هنری و … از وجود این توکن‌ها نهایت استفاده را می‌برند.

وجود توکن‌ها برای رشد عرضه‌های اولیه لازم و ضروری است.تمام افراد می‌توانند توکن‌های erc-20 را تولید نمایند. البته تولید کننده اصلی این توکن‌ها شرکت‌های فناور محور و سازمان‌ها هستند. توکن‌های ERC-20 حق و امتیازاتی به دارندگان آن می‌دهند.

وجود پیشنهادات متفاوت که باعث افزایش سودآوری می‌شود توسط این توکن مورد توجه قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی این توکن استاندارد سازی است و با کیف پول‌هایی مانند متامسک (MetaMask)  و مای اتر والت (MEW)  یا همان (MyEtherWallet) سازگاری دارد و هماهنگ است.

توکن ERC20 چه زمانی تایید شده و مورد استفاده هستند؟

همانطور که مشخص است برای اجرای هر استاندارد یا عملیاتی باید به اصالت و صحت آن توجه داشته باشیم. در خصوص توکن‌های  erc-20 نیز، این قضیه کاملا مورد دقت قرار می‌گیرد. توابع اصلی که در این استاندارد مورد توجه قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر هستند.

  • تابع totalSupply  در استاندارد erc-20

با استفاده از این تابع در استاندارد توکن‌های erc-20  می‌توان نتیجه گرفت که میزان توکن‌های موجود و صادر شده چقدر است.

  • تابع transfer

همانطور که از نام این تابع مشخص است وظیفه انتقال و ارسال توکن‌ها را انجام می‌دهد. علاوه بر این، مشخص می‌کند که آیا معامله گر توکن کافی در حساب دارد؟ اگر میزان کافی توکن در حساب کاربر، وجود نداشته باشد، عملیات انتقال بی نتیجه خواهد ماند. البته بهتر است بدانید عملیات انتقال در این تابع به صورت اتومات نمی‌باشد.

  • تابع balanceOf

با استفاده از این تابع می‌توان از توکن موجود در حساب، اطلاع یافت.

  • تابع approve

این تابع، پس از بررسی و تایید مانده حساب، امکان برداشت توکن‌ها را به کاربر می‌دهد. این تابع به منظور ممانعت از کلاهبرداری و جعل طراحی شده است.

  • تابع transferFrom در توکن‌ های erc-20

این تابع نیز، مانند تابع transfer  است اما وظیفه انتقال را به صورت خودکار و اتوماتیک انجام می‌دهد. علاوه بر این، با استفاده از این تابع می‌توان سیستم پرداختی مناسب و مطلوبی تولید کرد. به عبارتی با استفاده از این تابع، می‌توان پرداخت‌ها را به حالت اتوماتیک درآورد که سیستم بتواند بطور هوشمند به یک حسابِ نشانه گذاری شده، پرداختی‌ها را واریز نماید.

  • allowance

تابع allowance  وظیفه برگرداندن میزان مشخص توکن به حساب دارنده را به عهده دارد. به بیان ساده‌تر، با توجه به فعالیت‌های مهم قرارداد هوشمند که بررسی مانده حساب معامله گر است، این تابع در صورت عدم وجود توکن در حساب کاربر، تراکنش را لغو می‌کند.

سایر توابع توکن ERC20

به غیر از توابع ذکر شده برای توکن‌های  erc-20، توابع اختیاری دیگری هم وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • تابع اختیاری Decimals  در توکن‌های erc-20

تابع Decimals در توکن‌های erc-20 به منظور تعیین واحدهای اعشاری می‌باشد. به عبارتی با استفاده از این تابع می‌توان کوچکترین جزء توکن را مشخص کرد. عدد مورد استفاده برای شبکه اتریوم در این تابع 18 است.

  • تابع Token Name

تابع Token Name

از این تابع به منظور نامگذاری و ارائه اطلاعات هویتی به توکن erc-20 استفاده می‌شود.

  • تابع SYM

با استفاده از این تابع، نمادهایی مانند ETH و USDT ارائه می‌شوند.

مزایای استفاده از توکن ERC20

یکی از مهمترین مزایای استفاده از توکن ERC20 آسایش و راحتی توسعه دهندگان در این باره است. به بیان ساده‌تر، از طریق توکن‌های  erc-20 زمانی که این افراد قصد توسعه برنامه غیر متمرکز جدید را دارند دیگر نیازی به شروع فعالیت آنها از ابتدا نیست. با استفاده از این توکن امکان برقراری تبادلات و تعاملات با صدها توکن دیگر وجود دارد.

قبل از اینکه این استاندارد ظاهر شود، برنامه نویسان مجبور بودند کدهای خود را با اسامی مختلف بنویسند. در این حالت کیف پول‌های متعدد و متفاوتی به وجود می‌آمد. در حالی که با ظهور استاندارد erc-20 یکدست بودن توکن‌ ها، راحتی ارتباط با قرار دادها، تعاملات و کیف پول‌ های دیگر و سادگی لیست‌ها در Exchange  به منظور تراکنش قابل توجه است.

بیشتر بخوانید: مطالعه مطالب مربوط به متاورس چیست (Metaverse)؛ دریچه‌ ای برای تحقق رویای بشریت !

تبدیل توابع توکن ERC20 به اتریوم

مزیت اصلی این توکن‌ ها در این است که به راحتی و با کمترین کارمزد ممکن می‌توان عملیات تبدیل توکن erc20 به اتریوم (ETH) را انجام داد. از آنجایی که اتریوم (ETH) بعد از بیت کوین دومین ارز دیجیتال پرطرفدار دنیاست، تبدیل توکن های erc20 به اتریوم یکی از دلایل پرطرفدار بودن این توکن‌هاست.

معایب توکن ERC20 چیست ؟

در بالا از مزایای توکن ERC20 صحبت کردیم، حال وقت آن رسیده تا معایب و مشکلات این نوع استانداردسازی را مورد توجه قرار دهیم. با استفاده از توکن‌های erc-20 دریافت کننده از وجود توکن هیچ اطلاعی ندارد. همین امر باعث می‌شود تا سرمایه و دارایی در خطر باشد.

به بیان ساده‌تر، گاهی اوقات افراد توکن‌ها را به قرارداد هوشمند توکن دیگر می‌فرستند. ممکن است این توکن‌ها در مسیر گرفتار شوند و ضررهای زیادی به افراد وارد کنند. البته اتریوم برای رفع این مسئله هم چاره‌ای اندیشیده است. توکن  ERC-223 دوای درد این مشکل است.

با استفاده از این توکن مجوز ارسال توکن به آدرس‌های دیگری غیر از توکن حامی صادر نمی‌شود.یکی دیگر از معایب توکن‌های erc-20 مشکلات نرم افزاری یا batchOverflow است. با استفاده از این مشکل، امکان خرج مازاد موجودی از یک آدرس وجود دارد. با توجه به وجود این مشکل، برخی از صرافی‌ها شرایط واریز و یا برداشت را مسدود می‌کنند.

نمونه‌ای از انسداد در سال 2018 مشاهده شد. البته با استفاده از این مسئله، هکرها نیز، راه نفوذ پیدا می‌کنند. این مورد در Integer overflow باعث ایجاد مشکل می‌شود. به عبارتی؛ در زمان محاسبات اعداد بیشتر از محدوده، حداقل میزان جایگزین آن می‌شود که این مورد خطرات امنیتی به بار می‌آورد.

لیست توکن های erc20

لیست توکن های erc20

توکن‌های erc-20 در پروژه‌های مختلفی از جمله چین لینک (Chainlink )، تتر (Tether) ، دای (DAI)، بایننس کوین (BNB)، شیبا Shiba Inu (SHIB)، کوین USD (USDC)، امیسگو  OmiseGO (OMG) ، رپد بیت کوین Wrapped bitcoin (WBTC)، زیرو ایکس 0x (ZRX) ، گولم Golem (GNT)، میکر Maker (MKR) و آگور Augur (REP) فعالیت دارد.

کیف پول‌ های سازگار با توکن ERC20

توکن ERC20 با کیف پول‌های معتبر و شناخته شده‌ای سازگار هستند. از آن بین می‌توان به لجر نانو اس (Ledger Nano S)، ترزور Trezor model T، کوین باکس CoinBox، لومی Lumi، کوینومی Coinomi، اتمیک والت Atomic Wallet، تراست والت Trust Wallet، متامسک MetaMask و مای اتر والت MEW WALLET  اشاره کرد.

توکن‌ های erc-20 قابلیت استخراج دارند؟

در حقیقت با توجه به وابسته بودن توکن ERC20 به ارزهای اتریوم، واژه استخراج یا همان ماین (Mine) برای آنها مناسب نیست. برای توکن ERC20 از واژه مینت (Mint) به معنی چاپ استفاده می‌شود.

کلام آخر

در این قسمت از مقاله به موضوع توکن ERC20 پرداختیم و صفر تا صد نکات و کاربردهای این توکن اتریوم را مورد بررسی قرار دادیم. استاندارد این توکن دارای تابع و قوانین خوب و مطلوبی است که شبکه‌ های اتریوم با پیروی از آنها فعالیت خود را ادامه می‌دهند. همانطور که در خلال مطلب مطالعه کردید استفاده از این توکن، کار را برای توسعه دهندگان آن نیز، آسان کرده است. اگر در خصوص ارز اتریوم و توکن ERC20 اطلاعات یا مطلب قابل ارائه‌ای دارید، خوشحال خواهیم شد که آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- توکن ERC20 چیست؟

erc20 به قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم گفته شده و توکن های erc20 توکن‌هایی هستند که در این شبکه ساخته شده‌اند.

2- ساخت توکن ERC20 چه مراحلی داشته و چقدر هزینه خواهد داشت؟

ساخت توکن erc20 تا حد زیادی ساده و کم هزینه است. کافیست در 3 مرحله توکن خود را در شبکه اتریوم ساخته و کارمزد آن را پرداخت کنید.