پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالمعرفی 4 زبان برنامه نویسی بلاکچین ؛ بهترین زبان های بلاکچین کدام اند؟
معرفی 4 زبان برنامه نویسی بلاکچین ؛ بهترین زبان های بلاکچین کدام اند؟ عکس

معرفی 4 زبان برنامه نویسی بلاکچین ؛ بهترین زبان های بلاکچین کدام اند؟

April 2, 2023
69
0

برای پیگیری و آشنایی با زبان برنامه نویسی بلاکچین احتمالا در حوزه ارز های دیجیتال فعالیت دارید، پس می‌دانید، بلاکچین چیست. پس، از ارائه توضیحات مفصل درباره بلاک چین صرف نظر کرده و بی جهت وقت مقاله و زمان ارزشمند شما را نخواهیم گرفت.

در این باره مستقیما به سراغ موضوع اصلی مقاله خواهیم رفت.انواع زبان برنامه نویسی بلاکچین هست که باعث می‌شوند این پلتفرم برای افراد مختلف، مناسب و کارآمد باشد. به بیان ساده‌ تر، با استفاده از این زبان‌ ها، برنامه‌ های مخصوصی برای بلاکچین‌ ها نوشته می‌شوند.

ستون بنا و راه اندازی بلاکچین‌ ها، زبان‌ های برنامه نویسی هستند. با استفاده از آنهاست که یک بلاکچین آماده خدمت به افراد می‌شود. اگر علاقه مند به حوزه بلاکچین و توسعه آن است پس این مقاله برای شما مناسب است چرا که علاوه بر ذکر اهمیت زبان برنامه نویسی بلاکچین به معرفی چند نوع زبان مهم و کاربردی در این باره نیز، می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی با زیر و بم فناوری زنجیره بلوکی ، مقاله جامع بلاکچین چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید !

زبان برنامه نویسی بلاکچین چیست؟

زبان برنامه نویسی بلاکچین به منظور ساده شدن و قابل درک بودن پلتفرم‌ های ارز دیجیتال و بلاکچین برای تمام افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. رشته‌ های خروجی از طریق توابع ورودی شکل می‌گیرند. اگر همان توابع ورودی به کاربر نمایش داده شود، هیچ اطلاعات قابل فهمی دریافت نمی‌کند .

اما زمانی که قالب آنها تغییر می‌کند درک و فهم آنها آسان‌ تر می‌شود.دقیقا مانند زمانی که شما به صفحه اصلی کامپیوتر نگاه می‌کنید اگر پشت صحنه را مشاهده نمایید با یک سری اعداد تحت عنوان صفر و یک برخورد می‌کنید ولی با وجود نرم افزار های گرافیکی موجود در این زمینه، محیط کاربری حالت جذاب و مطلوبی به نمایش می‌گذارد.

علاوه بر این، بهتر است بدانید در بحث هش و رشته‌ های ورودی نمی‌توان 2 میزان هش برای یک ورودی و یا 2 رشته ورودی برای یک هش در نظر گرفت. با این حساب، بحث زبان‌ های برنامه نویسی داغ شده و مشکل را حل می‌کند. زبان برنامه نویسی بلاکچین به منظور محاسبات رشته ورودی و هش، از کتابخانه مخصوصی استفاده کرده و عملیات را با موفقیت انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی بیشتر با مفهوم و کلیات هش ریت ، مقاله جامع هش ریت چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید !

برنامه نویسان بلاکچین

برنامه نویسان بلاکچین

برنامه نویسان بلاکچین ، وظیفه ارتقا و توسعه پلتفرم‌ های غیر متمرکز را به عهده دارند. ایجاد قرارداد های هوشمند یا همان  قرار دادهای خود اجرا  (self Executing) بر عهده این افراد است. این افراد باید آگاهی کافی در زمینه توسعه بازی‌ ها، طرح‌ های 3 بعدی و مدل سازی داشته باشند.

توسعه دهندگان شامل افرادی هستند که زیر ساخت بلاکچین (Core Blockchain Developers) و نرم افزار بلاکچین (Blockchain Software Developers)  را ارتقا می‌دهند.علاوه بر این، افراد دیگری هم تحت عنوان ارتقا دهندگان و مهندسان قرار دادهای هوشمند و ارتقا دهندگان بک اند فعالیت می‌کنند .

تا یک بلاکچین مطلوب و مناسب برای استفاده باشد. ارتقا دهندگان ساختار بلاکچین ، وظیفه طراحی کلی آن را به عهده دارند که امنیت نیز، بخشی از آن است. برای این کار از زبان برنامه نویسی C++ استفاده می‌شود. در مقابل، ارتقا دهندگان نرم افزاری هستند که وظیفه ایجاد برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز در بستر وب را به عهده دارند. در این برنامه‌های کاربردی، کدهای بک اند با استفاده از P2P مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی بیشتر با مفهوم و کلیات رمز ارزها ، مقاله جامع ارز دیجیتال چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید !

دلایل علاقه افراد به زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین

 

دستیابی به فرصت‌ های شغلی فراوانبه دست آوردن تجربه مطلوب نسبت به فناوری‌ های جدیددرآمد بالا

مهمترین عوامل تاثیرگذار هستند که می‌توانند افراد را تشویق به آموزش انواع زبان‌ برنامه نویسی بلاکچین نمایند. البته بهتر است این را هم بدانید که افراد علاقه مند به حوزه برنامه نویسی بلاکچین باید درک و آگاهی درستی از بلاکچین، رمز نگاری، پایگاه داده، داشته باشند .

و همچنین آشنایی عمیق با کدنویسی، اقتصاد دیجیتال، قرار دادهای هوشمند و تمام اصطلاحات و عملیات مربوط به دنیای ارز دیجیتال داشته باشند. تنها در این صورت است که می‌توانند یک زبان برنامه نویسی بلاکچین خوب و مطلوب را انتخاب کرده و در کار خود موفق شوند.

ورود به دنیای عظیم زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین

اگر بخواهیم پاسخ درست و مطلوبی به این سوال بدهیم که بهترین زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین کدامند؟ کمی مردد خواهیم ماند چرا که؛ برای نوشتن یک بلاکچین، زبان برنامه نویسی یگانه‌ ای وجود ندارد. به عبارت ساده‌ تر؛ هر یک از بلاکچین‌ ها بر اساس فعالیتی که انجام می‌دهند.

نیازمند زبان‌ های برنامه نویسی متفاوتی هستند. در ابتدا باید حوزه فعالیت خود را در خصوص ارز های دیجیتال مورد توجه قرار دهید. سپس کارایی آنها را تشخیص دهید.در نهایت؛ از طریق لیست‌ های ارائه شده در مورد بهترین زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین به سایت‌های ieee و tiobe مراجعه نمایید.

هدف افراد در این زمینه تعیین کننده یک زبان برنامه نویسی به خصوص است. اگر بخواهیم این مورد را در قالب مثال عرض کنیم ممکن است زبان برنامه نویسی گو (GO) بهترین زبان برنامه‌ نویسی بلاکچین برای هایپر لجر فابریک باشد. بلاکچین یا هر پلتفرم دیگری نیاز به تدارکات پشت صحنه دارند که افراد متخصص آنها را پشتیبانی می‌کنند.

تنها در این صورت است که یک بستر برای افراد عادی و قشر عمومی مناسب و قابل فهم می‌شود. به عبارتی؛ برنامه نویسی فرانت‌ اند (Front end) لازم است تا مشتریان، معامله گران و کاربران بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و از حالت گرافیکی پلتفرم مورد نظر خود لذت ببرند. به نظر می‌رسد در حوزه فرانت‌ اند (Front end) جاوا اسکریپت (JavaScript) گزینه مناسبی باشد.

بهترین زبان برنامه نویسی بلاکچین

قبل از پرداختن به زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین، به موارد ابتدایی عملیات اشاره می‌کنیم. طراحی و ترسیم قرارداد بلاکچین، ایجاد معماری و زیرساخت بلاکچین با عملکرد غیر متمرکز، ساخت بک اند برای به نمایش درآوردن فرانت اند، ارتقا فرانت اند به منظور برطرف کردن نیازهای کاربران و ارتقا پروتکل‌ های هوشمند از مهمترین عملیات برای طراحی یک بلاکچین هستند.

برنامه نویسان برای ارتقای کلی بلاکچین از زبان برنامه نویسی C++ استفاده می‌کنند. در حالی که برای طراحی قرارداد های هوشمند از زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) نهایت بهره را می‌برند. علاوه بر این، از زبان برنامه نویسی سیمپلیسیتی (Simplicity) نیز برای طراحی قرار دادهای هوشمند استفاده می‌شود. بهتر است بدانید زبان‌ هایی مانند C++، جاوا و پایتون زبان‌ های برنامه نویسی قدیمی هستند. در حالی که سالیدیتی و سیمپلیسیتی جزء زبان‌ های برنامه نویسی جدید می‌باشند.

زبان برنامه نویسی C++

زبان برنامه نویسی C++

زبان C++ جزء رایج‌ ترین و محبوب‌ ترین زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین است. البته علاوه بر بلاکچین، رتبه 4 بهترین و مشهور ترین زبان‌ ها را به خود اختصاص داده است. بیت کوین (Bitcoin) ، لایت کوین (Litecoin)، مونرو کوانتوم و … پروژه‌ هایی هستند که تحت برنامه C++ توسعه یافته‌ اند. این زبان برنامه نویسی امکانی فراهم می‌کند که تراکنش‌ ها با روند سریعتری انجام شوند. به همین دلیل برخی پروژه‌ ها مانند ریپل (Ripple) و اتریوم از این زبان استفاده می‌کنند.

تسهیل اجرا به صورت موازی و غیر موازی، نظارت هدفمند و مطلوب حافظه، انجام سمانتیک به منظور کپی اطلاعات، مجزا کردن کدهای ساختار داده‌ ای  و … از ویژگی‌ های اصلی این زبان برنامه نویسی است. در نهایت، می‌توانیم به این موضوع مهم اشاره کنیم که اگر علاقه مند به حوزه برنامه نویسی بلاکچین هستید بدون شک C++ بهترین و اولین انتخاب برای شما است، زیرا علاوه بر آسان بودن یادگیری، قابلیت‌ ها و امکانات فراوانی برای ارتقا دارد.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی با صفر تا صد ارز لایت کوین (Litecoin) ، مقاله جامع لایت کوین چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید !

برنامه نویسی بلاکچین با پایتون

گویدو وان روسام (guido van Rossum) از ابداعات یک برنامه نویس هلندی می‌باشد. این زبان آسان به توسعه و ارتقا نرم افزارها کمک بسیار زیادی کرده است. این زبان برنامه نویسی علاوه بر بلاکچین به منظور ارتقا سرورها نیز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد معتقدند پایتون حتی عملکرد بهتری از سی پلاس پلاس دارد و برای ایجاد پلتفرم‌ های اولیه بدون اینکه نیاز به کد نویسی طولانی داشته باشید، مناسب است.

ساختار طراحی فعال و پویا، یادگیری راحت، استفاده در حالت‌ های اسکریپت و پایه، حمایت از برنامه‌ های منبع باز، کد نویسی آسان برای بلاکچین و … از ویژگی‌ های جذاب این زبان است. پروژه‌ هایی مانند نئو Neo، هایپر لجر Hyperledger و استیم (Steem) با پایتون توسعه یافته‌اند.

زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا Java یکی دیگر از زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین است که به منظور ارتقای پلتفرم‌ های بک اند، به کار می‌رود. ادغام این زبان از سینتکس C باعث شده است تا به عنوان یکی از بهترین زبان‌ های برنامه نویسی برای طراحی قرارداد های هوشمند و برنامه‌ های کاربردی غیر متمرکز باشد.

حمایت قدرتمند، تسهیل در پاک نمودن حافظه، عدم تغییر پذیری بلاکچین‌ ها و عدم دستیابی برای حذف و یا اضافه کردن بلاک و دسترسی آسان به کتابخانه‌ های زیاد از امتیازات قابل توجه جاوا می‌باشد.علاوه بر تمام اینها، با استفاده از جاوا می‌توان به کلاس، پکیج و اینتر فیس‌ های زیادی دست یافت زیرا دارای رابط کاربری (API)  می‌باشد.

پروژه‌ هایی مانند هایپر لجر، نئو و فابریک از این زبان برنامه نویسی استفاده می‌کنند. این امکانات باعث می‌شود تا کد نویسی آسان را بدون ایجاد رابط داخلی بین قسمت‌ های مختلف برنامه انجام دهید. ویژگی پلی مورفیسم آن نیز، باعث می‌شود تا روش‌ های مختلفی از یک عملیات اجرا شوند. به بیان ساده‌ تر، یک بار نوشته می‌شود و در مکان‌ های مختلف اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی با شبکه Ripple و ارز دیجیتال XRP ، مقاله جامع ریپل چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید !

زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity)

به نظر می‌رسد، یکی از زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین که اتفاقا جدید بوده و حرفی برای گفتن دارد، سالیدیتی (Solidity)  باشد. ارتقا دهندگان متخصص و حرفه‌ ای بلاکچین می‌توانند نهایت استفاده را از این زبان داشته باشند. توسعه این زبان توسط اتریوم انجام شده است.

ابزارها و افزونه‌ های موجود در این زبان برنامه نویسی بسیار کاربردی می‌باشند. بهتر است بدانید که سالیدیتی تاثیرات زیادی از C++ و PowerShell گرفته و خود را در دل توسعه دهندگان زیادی جا کرده است.دسترسی به جاوا اسکریپت و دیباگرها، وجود دقت زیاد و … از ویژگی‌ های مهم زبان برنامه نویسی سالیدیتی می‌باشد.

سالیدیتی علاوه بر توسعه و ارتقای قرارداد های هوشمند به منظور ایجاد کیف پول چند امضایی و تامین نقدینگی نیز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت عمل و کارایی بالا در این زبان برنامه نویسی باعث شده تا از آن به عنوان محبوب‌ ترین زبان یاد شود. فعالیت مخصوص برای ارتقای بلاکچین با استفاده از این زبان برنامه نویسی امکان پذیر است.

پیشنهاد می‌شود با این زبان و زبان‌ های برنامه نویسی نوین آشنا شوید و گام بزرگی در جهت ارتقای خود و فعالیت مورد نظرتان بردارید. اعداد زیادی در این زبان گنجانده شده‌اند. همین ویژگی باعث می‌شود تا بدانید که تکنولوژی با سرعت زیاد در حال رسیدن است و بهبود بلاکچین‌ ها در چند قدمی ما قرار دارد.

پیشنهاد مطالعه : سالیدیتی چیست؟

زبان سطح بالای سیمپلیسیتی (Simplicity)

Simplicity

راسل اوکانر (Russell O’Connor) ابداع کننده اصلی زبان برنامه نویسی سیمپلیسیتی (Simplicity) می‌باشد. سادگی این زبان باعث شده تا از آن برای توسعه پروژه‌ های مهم بیت کوین استفاده شود. سیمپلیسیتی (Simplicity) یکی دیگر از زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین است .

که در سطح فوق حرفه‌ ای فعالیت می‌کند و ورود آن به حوزه بلاکچین در سال 2017 انجام شد. سیمپلیسیتی برای طراحی قرارداد های هوشمند و پروژه‌ های متن باز بهترین زبان است.این زبان تحت تاثیر سینتکس Haskell می‌باشد و طبق IVY نگارش می‌شود. درست است که کد های این زبان برنامه نویسی منطقی و ریاضی هستند.

اما خوانایی بالایی دارند. پروژه‌ های بیت کوین و اتریوم از زبان برنامه نویسی سیمپلیسیتی (Simplicity) استفاده می‌کنند. از ویژگی‌ های متمایز این زبان برنامه نویسی می‌توان به سرعت زیاد ارتقا، افزایش درک برنامه نویسان، و در نهایت هزینه و زمان کم اشاره کرد. تحلیل و بررسی استاتیک  (Statics) در هنگام محاسبات یک مولفه مهم به منظور ممانعت از هنگ و توقف برنامه‌ ها است.

زبان‌ های برنامه نویسی متفرقه برای بلاکچین

علاوه بر معرفی زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین در این مطلب، زبان‌ های دیگری هم هستند که از وجود آنها برای توسعه و طراحی بلاکچین استفاده می‌شود. هر یک از این زبان‌ ها ویژگی‌ ها و مشخصات مخصوص به خود را دارند. ما در اینجا به نام برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.  Go، Ruby، Rust، Erlang، SQL، Rholang، PHP، Erlang، CX، Vyper و … نمونه‌ هایی از زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین می‌باشند.

آموزش برنامه نویسی بلاکچین

برنامه نویسی جزو موضوعاتی است که آموزش و یادگیری آن نیازمند گذراندن دوره‌ های تئوری و عملی است؛ چرا که اگر بخواهید به صورت حرفه‌ ای این مبحث را دنبال کنید نیازمند این هستید که ابتدا با ساختار و مفاهیم تئوری و عملی برنامه نویسی آشنا شوید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم .

که پیش از شروع یادگیری خودآموز مبحث برنامه نویسی بلاکچین، از طریق شرکت در دوره‌ های آموزش به یادگیری مفاهیم اولیه آن بپردازید. پس از اینکه دوره‌ های آموزشی را با هدف یادگیری مفاهیم تئوری و ساختاری گذراندید، حال وقت آن رسیده که به یادگیری تکنیک‌ های عملی از طریق مشاهده‌ ی ویدیو های یوتیوب بپردازید. پس از آن نیز بایستی اصطلاحا دست به کد شوید و شروع به خلق آثار مختلف شوید.

کلام آخر

در مقاله امروز به طور مفصل در مورد زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین صحبت کردیم و به معرفی چند نوع از زبان‌ های رایج در این زمینه پرداختیم. همانطور که مشخص است، حوزه استفاده از بلاکچین بسیار زیاد و نامحدود است. بنابر این برای اینکه کاربران و افراد عادی بتوانند درک و استفاده درستی از آن داشته باشند باید برنامه راحت و آسانی برای هر یک از پلتفرم‌ها نوشته شود.

متخصصان برنامه نویسی با بررسی هر یک از زبان‌ های برنامه نویسی و نیاز های کاربران اقدام به طراحی و توسعه پروژه‌ های مختلف می‌کنند. بلاکچین مسیر روشن‌ تر و پُرسود تری در اختیار افراد قرار می‌دهد. پس توجه به آن و حوزه‌ های مرتبط به آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

برخی افراد علاوه بر این، با یادگیری زبان‌ های برنامه نویسی  بلاکچین، اقدام به کسب درآمد های نجومی می‌کنند. درست است که یادگیری زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین، با سختی و محدودیت‌ هایی همراه است اما شما می‌توانید با یادگیری مفاهیم و حوزه‌ های مرتبط به ارزهای دیجیتال این مسیر سخت را هموار و آسان نمایید.

سوالات متدوال

1 – زبان برنامه نویسی بلاکچین چیست؟

زبان برنامه نویسی بلاکچین به مجموعه‌ای از زبان‌ ها گفته می‌شود که برنامه‌ نویسان با استفاده از آن به خلق قوانینی می‌پردازند که با استفاده از آن بتوان یک شبکه نظیر به‌ نظیر را مدیریت کرد.

2  مشهورترین زبان‌ های برنامه نویسی بلاکچین چه نام دارند؟

پایتون و سالیدیتی از مشهور ترین انواع زبان برنامه نویسی بلاکچین هستند .