پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالبلاکچین در صنعت بازی ؛ کاربرد و تاثیر بلاکچین در حوزه گیمینگ
بلاکچین در صنعت بازی ؛ کاربرد و تاثیر بلاکچین در حوزه گیمینگ عکس

بلاکچین در صنعت بازی ؛ کاربرد و تاثیر بلاکچین در حوزه گیمینگ

February 11, 2023
108
0

دلایل قابل توجه برای استفاده از بلاکچین در حوزه گیمینگ

توصیف درباره بازی و گیمینگ بحث ناشناخته‌ ای نیست که بخواهیم وقت مقاله را در ارتباط با آن بگیریم. همین قدر بدانید که عاشقان و علاقه مندان به بازی و گیم درصد بسیار زیادی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. همین موضوع باعث شده است تا بلاکچین در صنعت بازی معرفی شود و استقبال بیشماری از آن صورت گیرد. حال این عبارت به چه معناست؟ ما اینجا هستیم تا به طور کامل در خصوص این موضوع صحبت کنیم و از شما یک فرد آگاه در این زمینه بسازیم.

بلاکچین در حوزه گیمینگ به چه معناست؟

بلاکچین در حوزه گیمینگ به چه معناست؟

به طور حتم می‌توان گفت ، بلاکچین در حوزه گیمینگ جذاب‌ ترین و هیجان انگیزترین تکنولوژی عصر حاضر است. این موضوع در ارتباط با بلاکچین ، بازی و به دست آوردن درآمد مطلوب می‌باشد. قبل از هر چیز بهتر است ابتدا بدانید بلاکچین چیست و سپس وارد حوزه گیمینگ شوید. در فناوری بلاکچین و با ایجاد رمز ارزها در این زمینه ، می‌توان علاوه بر لذت بردن از بازی و تجربه هیجان وصف ناپذیر ، خرید و فروش ارزی نیز ، در این بستر انجام داد.

همین بس که بدانید به واسطه بازی و گیمینگ می‌توانید سود قابل توجهی نصیب خود و ارائه دهندگان این پلتفرم نمایید. البته معامله دو سر سود و منصفانه‌ای است که علاوه بر افزایش روحیه شاد و با نشاط در شما ، باعث می‌شود در همان مکانی که حضور دارید و با یک گوشی موبایل ، درآمد جذاب و شیرینی به دست ‌آورید.

به دنبال گسترش تکنولوژی و تبدیل صنایع گیمینگ از کنسول‌ های بدون تحرک به گوشی‌های موبایل ، بسترهای بلاکچین در صنعت بازی ، محبوبیت و شهرت مضاعفی پیدا کرده است. دلیل آن ایجاد حس همکاری در بازی‌های گروهی به صورت آنلاین است که افراد می‌توانند با بازیکنان مختلفی در ارتباط بوده و بدین وسیله هیجان مضاعفی در حین بازی تجربه کنند.

حمایت و ساپورت پلتفرم ترکیبی ، باعث می‌شود تا هزاران بازیکن به صورت همزمان بازی کرده و اتفاقات شاد و هیجان انگیزی رقم بزنند. ورود ارزهای دیجیتال به بازی‌های مجازی باعث شده است تا با وجود این توکن‌ها رسیدن به سطح بالاتر در بازی اتفاق بیفتد و بدین وسیله علاوه بر بازیکن ، توسعه دهندگان و ارائه دهندگان این پلتفرم نیز سود رضایت بخشی به دست آورند.

توسعه و ارتقای بازارهای جانبی در این بخش به لطف صنعت بلاکچین در حوزه گیمینگ نقش پررنگ‌تری پیدا کرده است. مبادله ارزهای دیجیتال در این نوع پلتفرم نیز، رنگ و روی متفاوتی به خود گرفته است.احتمالا اگر در سایت‌های مرتبط به ارزهای دیجیتال و یا هر سایت دیگری که ورود پیدا کرده باشید متوجه این نوع تبلیغ خواهید شد” بازی کن و بیت کوین دریافت کن”.

احتمالا در هر زمان با بی تفاوتی از کنار چنین تبلیغاتی عبور کرده باشید اما بهتر است بدانید که با تجربه بازی در چنین شرایطی ، دریافت ارزهای دیجیتال کاملا قابل دستیابی است که به لطف وجود ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم اتفاق افتاده است. کسب درآمد مطلوب در چنین شرایطی آرزوی سخت و تقریبا دشواری است که شما با بازی و گیمینگ می‌توانید لذت آن را تجربه نمایید.

مطالعه بیشتر : برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه درک و مفهوم عبارت بیت کوین و دانستن اینکه بیت کوین چیست ؟ به مقاله مربوطه در وب سایت مراجعه کنید .

تاثیرات تکنولوژی بلاکچین در صنعت بازی

اگر موافق باشید تکنولوژی‌های بلاکچین در حوزه گیمینگ را برایتان شرح داده و سپس به سراغ ارزهای قابل اهمیت در این باره برویم که سعی در رشد خود به واسطه استفاده از بلاکچین دارند. اگر تجربه کافی در بلاکچین در حوزه گیمینگ دارید و به عبارتی پیرِ دانای بازی بوده و به اصطلاح مویی در این زمینه سپید کرده‌اید !

حتما می‌دانید که برخی اطلاعات بازی ، داده‌ها، سابقه سرور و موارد مهمی مانند اینها در حوزه دسترسی شرکت‌های ارائه دهنده بازی‌ها هستند.البته آنها نیز در خصوص احاطه تمام امکانات و قابلیت‌های ذکر شده هیچ تقصیر نابخشودنی ندارند. به عبارتی ، چون وجود هکرها، تحریم‌ها و دسترسی‌های نابه جا در این زمینه وجود دارد.

مسئولیت این شرایط و موقعیت‌ها نیز با تمام حوزه‌های اطراف آن به عهده شرکت‌ها است. پس باید گله‌ای در این زمینه نداشته باشید چرا که اگر امکاناتی در حوزه اختیارات این کمپانی‌ها قرار دارد بدون شک آنها نیز اجازه دسترسی و هک را به بازی نمی‌دهند و شما با خیال راحت اقدام به گیمینگ هیجان انگیز خود می‌نمایید.

حال بحث سر این موضوع نیست! لب کلام ما این است که با وجود تکنولوژی بلاکچین در حوزه گیمینگ ، می‌توان بسیاری از اختیارات را به دست گرفت و در این زمینه اقدام به کسب درآمد نمود.

تکنولوژی بلاکچین در حوزه گیمینگ چگونه اختیارات را به بازیکنان می‌دهد؟

با استفاده از فناوری بلاکچین در صنعت بازی می‌توان گفت : این فناوری و تکنولوژی از طریق یک دیتابیس database  توزیع شده ،  قادر به ایمن سازی همه اطلاعات دیجیتالی است. دریافت قدرت از کمپانی‌ها و اعطای آن به بازیکنان از حیطه اختیارات پایگاه داده یا همان database  است.

در این صورت ، افراد، خودشان ، ضامن حفاظت از داده‌ها ، دارایی‌ها و اکانت‌های‌شان هستند و علاوه بر این ، در هر شرایط و زمانی می‌توانند ترید و معامله انجام دهند. به نظر می‌رسد ، بلاکچین اتریوم بیشترین برنامه‌های بازی را در این موضوع پشتیبانی می‌کند. بلاکچین در حوزه گیمینگ به 6 دلیل متفاوت دارای جذابیت و هیجان است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

6 دلیل استفاده از فناوری بلاکچین در حوزه بازی

6 دلیل استفاده از فناوری بلاکچین در حوزه بازی

دستیابی به بازار غیر متمرکز با بلاکچین در حوزه گیمینگ

کمپانی‌های ارائه دهنده بازی‌ها می‌توانند در هر شرایطی به ماهیت بازی دست پیدا کرده و بر حسب سود و منفعت خود اقدام به دخالت در گیم نمایند. این کمپانی‌ها ممکن است حتی ترید را برای بازیکنان غیرممکن کرده و اقدام به محدود کردن دارایی‌های افراد نمایند.

در حالی که اگر موضوع بلاکچین در حوزه گیمینگ مطرح شود، وجود بازار غیر متمرکز ، تمام این موانع و مشکلات را از سر راه برمی‌دارد. با این شرایط، تمام بازیکنان قادر خواهند بود بدون مسئله‌های اخیر، به صورت کاملا آزاد ترید و معامله خود را در حالت همتا به همتا انجام دهند.

با تکنولوژی بلاکچین در حوزه گیمینگ می‌توانید مالک حقیقی دارایی خود باشید!

اگر موضوع بلاکچین در حوزه گیمینگ مورد توجه قرار گیرد، بازیکنان به طور تام مالک حقیقی سرمایه‌های خود خواهند بود. آنها می‌توانند دارایی‌ها و سرمایه خود را کنترل کرده و بازی هیجان انگیز خود را انجام دهند. به عنوان مثال ، ارائه توکن  ERC-721 به ازاری دارایی‌ها و سرمایه‌ها از طریق یک توکن خاص امکان پذیر است. البته می‌توان گفت سرمایه‌ها تجهیزات ، کارت‌ها و یا موارد دیگری هستند که در صورت لزوم قابلیت تبدیل به توکن بلاکچین را دارند.

وجود بلاکچین یک جهان متنوع همراه با گیم ارائه می‌دهد!

ارتباط بین اطلاعات و گیم در خصوص بلاکچین در حوزه گیمینگ باعث می‌شود تا بازیکنان بتوانند ترید را با انواع بازی‌ها ترکیب کرده و اقدام به انجام بازی‌های مختلف نمایند. علاوه بر این ، سرمایه‌های دیجیتالی خود را نیز ، بازیابند. همانطور که مشخص است توکن‌ های دیجیتال از طریق انجام بازی ارائه می‌شوند. در این حالت ، بازیکنان به معامله در بازارهای مختلف در گیم‌ها متفاوت و از طریق بلاکچین مورد نظر ، به عنوان میزبان عمل کنند.

بلاکچین در حوزه گیمینگ ، سبب ایجاد یک بازی عادلانه خواهد شد!

تکنولوژی بلاکچین در صنعت بازی باعث عدالت در بازی می‌شود. به این طریق که افراد می‌توانند در سرورهایی که دارای متن باز و کاملا واضح هستند با اصول و قواعدی که خودشان تدارک دیده‌اند، اقدام به انجام بازی نمایند. البته این امکان را هم به بازیکنان می‌دهد که در صورت رضایت اکثریت بازیکنان بتوانند قواعد بازی را تغییر دهند و در کل خودشان اولین و آخرین تصمیم گیرنده در این شرایط باشند. با استفاده از این روش ، کلاهبرداران و هکرها نیز، امکان دسترسی به گیم را نخواهند  داشت.

با امکانات بلاکچین در حوزه گیمینگ می‌توانید بدون محدودیت بازی را ادامه دهید!

با استفاده از بلاکچین در حوزه گیمینگ بازیکنان می‌توانند با رای و تایید خود اقدام به ادامه و لغو بازی نمایند. در حالی که گیم‌های بدون این بلاکچین کاملا در دسترس توسعه دهندگان بود و اگر تمایل به ادامه بازیِ شما نداشتند می‌توانستند آن را برای‌تان محدود کرده و یا حتی تعطیل کنند.

کاهش هزینه‌های بالا با استفاده از بلاکچین گیمینگ

به واسطه استفاده از بلاکچین در صنعت بازی کارمزدها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده و تمام تراکنش‌ها افزایش سرعت را تجربه می‌کنند. علاوه بر این ، چنین قراردادهای هوشمندی قادر خواهند بود ، اکثر پرداخت‌ها آسان نموده و قابلیت ترید بین توسعه دهندگان و بازیکنان را به بهترین شکل ممکن فراهم نمایند.

4 مورد از بهترین ارزهای بلاکچین در حوزه گیمینگ

در ادامه اگر موافق باشید به معرفی 5 مورد از بهترین بلاکچین‌ها در حوزه گیمینگ بپردازیم.

بلاکچین سندباکس در حوزه گیمینگ

بلاکچین سندباکس در حوزه گیمینگ

بازی سند باکس چیست ؟ پلتفرم سندباکس یکی از شناخته‌شده‌ترین و رایج‌ترین بلاکچین در حوزه گیمینگ است که فعالیت خود را از سال 2011 آغاز کرده است. بهتر است بدانید بلاکچین اتریوم حامی و پشتیبان این ارز بازی می‌باشد. بر اساس این بلاکچین، بازی‌های زیادی به افراد پیشنهاد می‌شود که طی فعالیت در آن، اقدام به جمع کردن توکن NFT می‌کنند.

همانطور که می‌دانید توکن‌ها به سرمایه‌های دیجیتالی غیر قابل تعویض و غیر مثلی می‌گویند. با استفاده از این نوع توکن‌ها، بازیکنان می‌توانند ترید توکن‌ها را انجام دهند. علاوه بر این، امکان طراحی و ساخت بازی‌های ارزی سه بعدی نیز، برای تمام بازیکنان وجود دارد. وجود LAND یا قطعه‌های زمین مجازی در سند باکس، جالب و قابل توجه است.

این لندهای مناسب و غیر متمرکز باعث افزایش رونق در بازی می‌شوند. بلاکچین در صنعت بازی با ارز سندباکس شرایطی را فراهم کرده که اگر به عنوان هولدر توکن عمل نمایید در حقیقت مالک حقیقی دارایی‌ها به حساب می‌آیید. حتما این را می‌دانید که هولد کردن به نگهداری طولانی مدت ارز دیجیتال گفته می‌شود که برخی بازیکنان این شیوه را جایگزین معامله کردن می‌کنند. البته قبل از انجام این روش باید به مفهوم مدیریت و ریسک بازار واقف باشید.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی بیشتر در مورد اینکه NFT چیست ؟ به مقاله مربوط در وب سایت مراجعه کرده و اطلاعات جامع آن بهره ببرید .

بلاکچین در حوزه گیمینگ با ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

بلاکچین در حوزه گیمینگ با ارز دیجیتال انجین کوین Enjin Coin

پلتفرم انجین دارای یک بلاکچین در حوزه گیمینگ با عنوان Enjin Coin ارائه می‌دهد. در این پلتفرم ، بلاکچین‌های پیوسته عرضه شده و امکان ایجاد سایت و قبلیه به بازیکنان داده می‌شود. با استفاده از این بلاکچین بازیکنان محدود به یک بازی خاص نخواهند بود و می‌توانند بین بازی‌ها تبادل کنند.

از قابلیت‌های دیگر این پلتفرم، میزبانی فروشگاه‌های مجازی و صفحات مربوط به چت است. علاوه بر این، بلاکچین انجین برای ارائه دهندگان نیز، خدماتی عرضه می‌کند. به طور مثال، توسعه دهندگان خواهند توانست گزینه‌های بازی را در اتریوم ثبت نمایند. در این نوع بلاکچین اگر بازیکنان بتوانند از قبال یک بازی، توکن مختص به آن را به دست آورند با شفافیت تمام می‌توانند در بازی‌های دیگر آن را معامله نمایند.

بلاکچین در حوزه گیمینگ با ارز  دیسنترا لند (Decentra land)

بلاکچین در حوزه گیمینگ با ارز  دیسنترا لند (Decentra land)

برای آشنایی با بلاکچین در حوزه گیمینگ و همچنین دانستن اینکه دیسنترا لند (Decentra land) چیست ! باید بدانید که این پروژه روی بلاکچین اتریوم انجام شده و برای ایجاد دنیای مجازی مانند دنیای فیزیکی تلاش می‌کند. ایده دیسنترا لند در سال 2015 مطرح شد و سکه  ICO عرضه اولیه دریافت کرد. توکن NFT در این نوع ارز بازی باعث می‌شود تا اختیار بازیکنان روی آیتم‌ها، دارایی‌های مجازی، لباس‌ها و … در محوطه LAND انجام شده و کاربران بعد از بازی بتوانند توکن‌های دریافتی را در کیف پول خود نگهداری کنند.

علاوه بر این خواهند توانست این ارزها را در فروشگاه مجازی Decentraland  بفروشند. به بیان ساده‌تر، بازیکنان یک LAND را در دنیای Decentraland  خریداری کرده و مالک آن می‌شوند. بعد از این مرحله و ثبت مالکیت زمین به نام بازیکنان، آنها مجاز به انجام هر کاری در زمین خود بوده و با هدست مجازی که در اختیار دارند از مرورگر خود برای دسترسی استفاده می‌کنند. با حرفه‌ای شدن در این پلتفرم خواهید توانست یک توسعه دهنده بازی شوید. زمین‌های موجود در  دیسنترا لند با ارز دیجیتال بومی مانا  MANA ارزش پیدا می‌کنند.

 بلاکچین در صنعت بازی با ارز دیجیتال MEGA

مگا MEGA یک پروژه بلاکچین در حوزه گیمینگ است که مانند بلاکچین‌های دیگر قابلیت زمین و شهرسازی را به بازیکنان دیگر می‌دهد. این بازی سه بعدی که روی اتریوم اجرا می‌شود به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خوبی در ازاری بازی دریافت کنند به شرطی که قبل‌تر خرید زمین و توسعه آن را مد نظر قرار داده باشید. در این راه باید سرمایه قابل توجهی به کار گیرید که هر قدر میزان آن بیشتر باشد درآمدزایی شما نیز به دنبال آن حالت افزایشی پیدا می‌کند.

بازیکنان علاوه بر بازی، می‌توانند فضای تبلیغاتی را نیز به فروش رسانده و مالیات‌هایی نیز دریافت نمایند. همین فعالیت‌ها باعث می‌شود تا آنها درآمدزایی عالی برای خود داشته باشند. بازیکنان ارز دیجیتال MEGA  را در ازای این فعالیت‌ها انجام می‌دهند. شبکه‌های اتریوم و ترون، بلاکچین‌هایی هستند که این عملیات بر روی آنها اجرا می‌شود.

تأثیر بلاکچین بر صنعت بازی

استفاده از بلاکچین در صنعت بازی به مفهوم ارائه حق مالکیت و کنترل بیشتر به گیمرها است. همچنین، تأثیر بلاکچین بر صنعت بازی از جنس تحول دیجیتال در صنعت و تمرکز بیشتر پلتفرم‌ها بر نگاه و خواستگاه مخاطبان آن‌ها خواهد بود. علاوه بر این، در چند سال اخیر، فناوری بلاکچین در حوزه بازی یک تحول بنیادی ایجاد کرده است .

چنانکه بسیاری از توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری امکان بیشتری در سناریوسازی، طراحی بازی، مشارکت در معاملات دارایی‌های این صنعت و توسعه متاورس گیمینگ فراهم کرده‌اند. اکنون ، فناوری بلاکچین در حوزه بازی قدرت مالی بیشتری به بازیکنان داده، NFT های متنوع برای درآمدزایی از گیم‌ها به وجود آورده و کانال جدیدی در بهره‌برداری از فناوری‌های واقعیت مجازی در طراحی بازی گشوده است.

تأثیر بلاکچین بر صنعت بازی زمانی بارز می‌شود که پلتفرم‌های طراحی بازی از توکن‌های بلاکچین گیمینگ برای ایجاد انگیزه در مشارکت اعضاء و خلق بسترهای جدید برای سرمایه‌گذاری در صنعت بازی بهره بگیرند. فناوری بلاکچین در حوزه بازی یک جریان جدید در محافظت از حق مالکیت خالقان بازی و اکانت گیمرها تعریف کرده است. این امنیت، با شبکه‌ توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران فعال در بلاکچین تضمیمن می‌شود.

کاربرد بلاکچین در صنعت بازی

کاربرد بلاکچین در صنعت بازی

اولین کاربرد بلاکچین در صنعت بازی ، تغییر شیوه‌های تولید بازی و مشارکت توسعه‌دهندگان آن است. بلاکچین مدل‌های کسب‌وکاری جدیدی را تعریف می‌کند که در آن‌ها، مشتاقان و خالقان بازی‌ها در رأس هرم کنترل و مدیریت پلتفرم هستند. درنتیجه ، تأثیر بلاکچین بر صنعت بازی شبیه تأثیر رمزارزها بر سیستم‌های مالی و اقتصادی است.

در بیشتر بازی‌های بلاکچینی، بازیکنان با ایفای نقش در بازی‌ها برای خود درآمدزایی می‌کنند. درنتیجه ، فناوری بلاکچین در حوزه بازی نگاه جامعه به گیمرها را نیز تغییر می‌دهد و گیمینگ از سرگرمی و گذران وقت مطلق، به یک سرگرمی توأم با شغل جانبی تبدیل می‌شود.

درنهایت، فناوری بلاک‌چین در حوزه بازی دریچه جدیدی به گرافیک حداکثری، حضور هوش مصنوعی در جریان طراحی و اجرای بازی، و تجربه نزدیک به واقعیت کاربران گشوده است. علاوه بر این ، بلاکچین در صنعت بازی فقط منوط به اکنون نیست و با هر بهبود در بلاکچین و فناوری‌های مرتبط با آن، دنیای گیمینگ نیز تغییر می‌کند، چراکه بستر مورد نیاز برای این انعطاف فراهم شده است.

کلام آخر

دریافت پاداش بازی به صورت ارزی موردی است که بلاکچین در حوزه گیمینگ به آن می‌پردازد. کاملا شفاف است که تکنولوژی بلاکچین قدرت بزرگی به منظور استفاده از گیم و بازی برای کاربران فراهم می‌کند. اگر بازیکنان در زمان بازی از پلتفرم بلاکچین استفاده کنند قطعا حرکتی در جهت سودآوری برای خود و توسعه دهندگان انجام داده‌اند.

وجود آزادی عمل بیشتر دراین زمینه و رسیدن به درآمد ارزی مضاعف باعث می‌شود تا بازیکنان نیز ، لذت و هیجان بیشتری تجربه کنند. همچنین علاوه بر گیم در یک بازی خاص می‌توانند با درآمد خود در بازی‌های دیگر نیز، ورود پیدا کرده و البته ترید و معامله نمایند. همچنین خواهند توانست با LAND هایی که در اختیار دارند میزبان بازیکنان دیگر باشند.

 سوالات متداول

1 – منظور از GameFi چیست؟

GameFi اصطلاحی است که به کاربرد بلاکچین در صنعت بازی و استفاده از ابزارهای مالی غیرمتمرکز در بازار گیمینگ اشاره دارد. پلتفرم‌های GameFi ، بلاکچین در صنعت بازی را با جریان‌های مالی در بازار رمزارزها همراه می‌کنند تا تأثیر بلاکچین بر صنعت بازی نه فقط از جنس بسترسازی برای خلق بازی‌های جدید ، بلکه شرایطی برای بهره‌برداری بیشتر از نقدینگی موجود در دنیای دیفای باشد.

2 – آینده بلاکچین در صنعت بازی به چه شکلی است؟

آینده فناوری بلاکچین در حوزه بازی شبیه آینده متاورس در تعاملات اجتماعی در متاورس است. به این مفهوم که، بازی‌های مبتنی بر بلاکچین شبیه فعالیت‌های اجتماعی خواهند بود که با گرافیک بسیار بالا، تعامل انسان را به واقعی‌ترین شکل ممکن در فضای مجازی به تصویر می‌کشند. مهم‌تر اینکه، تأثیر بلاکچین بر صنعت بازی باعث ورود حداکثری گیمرها، طراحان گیم و سرمایه‌گذاران آن به مالی غیرمتمرکز و اتصال بیشتر به تفکر و عملیات موجود در دنیای رمزارز می‌شود.

3 -آیا می‌توان با بازی کردن NFT دریافت کرد؟

پاسخ کوتاه بله است. بازی‌هایی چون CryptoKitties ، یک بازی در بستر بلاکچین اتریوم ، به بازیگران خود اجازه خرید و فروش NFT ها و شرکت در مناقصه‌های گربه‌های دیجیتالی می‌دهند.